f £eicUe (Bowuvnt Ruding; burger moet betalen voor gasstrop Teleurstelling na afwijzen gesprek Botha Sr WT O/au BON: taliaanse politie pakt jelangrijkste maffia-baas POPPELEPEE! VOOR AL 25 PIEKEN DINSDAG MORGEN NAAR ENGEL Us ook na koudste nacht verraderlijk Kabinet beraadt zich over opvolging overleden Rietkerk Kasteel van Louis de Funes te koop Permanente bewoning Vrijdag 21 februari 1986, 77e jaargang no. 23431 Uitg«iw> Weslerpeis, b*jhoren«Ie lolSiilholl Pers. Apolhekersdiik 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 -122244 Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: Ll.Hallewas.Chel-redacteur: Wim Bui|teweg. Abonnementen: (incl.5%BTW) per maand 1. 22,49(aul.betaling).kwartadl 1. 67,43, jaar 256.85. Klachten bezorging: maandag l/mvri|daq van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 lot 15.00 uur tel.0/1-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0.63 per mm. kleintjes I. 0,44permm. Losse nummers I. 1,10. Wolkenvelden en mogelijk sneeuw. In de nacht matige vorst, omstreeks min 8 graden, overdag min 1 graad. Weinig wind, rond kracht 2. Zon op: 07.41; onder: 18.06. Schev. hoog water: 2.04 en 14.09; laag water: 9.36 en 22.10 GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Ww KRANT MCT INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA 1986. 'rinses bij première an „Out of Africa" finses Juliana was gisteravond in het Asta-theater in n Haag te gast tijdens de benefiet-première van de n Out of Africa". De opbrengst was bestemd voor n waterproject in Kimbwezi, Kenya, een project van organisatie Amref/Vliegende Dokters. Prinses Julia- onderhield zich enige tijd met regisseur Sydney Pol- jyjg.. (midden) en acteur Klaus Maria Brandauer (links) een belangrijke bijrol in de film vervult. Beide he- 00^ j vertrokken overigens al na de eerste minuten van vertoning naar het Haagse restaurant Tam pat Se ng". Zij hebben de film, die elf Oscar-nominaties KUStfeft ontvangen, inmiddels al evenzovele malen pe rt. Naast Prinses Juliana' waren ook burgemeester 034591 iitermans en zijn echtgenote op de première aanwe- j. Prinses Juliana bleef na afloop van de film nog an- rhalf uur praten met vertegenwoordigers van de or- nisatie Amref/Vliegende Dokters, t verder filmpagina. Lijk 22 jaar op zolder MADRID Een Spanjaard uit Ovie- do heeft op de zolder boven zijn huis, waar hij nog nooit geweest was, het lijk van een man gevonden. Het lag er al 22 jaar op een tot hoofdkussen op gerold jasje onder een regenjas. Vol gens de politie ging het om het stoffe lijk overschot van een lid van het Vreemdelingenlegioen. De legionair Joaquin Suarez Gonzalez werd sinds mei 1964 vermist. Hij was in dat jaar wegens diefstal tot gevangenisstraf veroordeeld en gevlucht. Blijkbaar verstopte hij zich op de zolder van het indertijd in aanbouw zijnde huurhuis, waar hij om onbekende redenen over leed. Noch de bouwvakkers noch de latere huisbewoners ontdekten het lijk. 076751 HÜHHHGBB Dl evallei prijs ARNHEM De Neder- minister Ruding van fi- landse bevolking zal nanciën, die daarbij voor een deel moeten denkt aan een verho- opdraaien voor de da- ging van accijns op ben- ling van de inkomsten zine en diesel en een uit aardgas. Dat vindt drastische vermindering Gezin stookt voor vijftig gulden meer ARNHEM Het gemiddelde gezin is dit stookseizoen al bijna vijftig gulden meer kwijt aan gas dan in een „normale" winter. Het gemiddelde gebruik tot begin deze week ligt al 65 kubieke meter hoger dan in een gebruikelijke winter. Vorig jaar werd er door de ex treem lage temperaturen in totaal tachtig kubieke me ter meer gebruikt. Als gevolg van de aanhoudende koude heeft de Gasunie in de eerste weken van febru ari ruim tien procent meer aardgas in Nederland afge zet dan geraamd was voor de periode van het jaar. Er werden per etmaal toppen bereikt van 210 tot 220 mil joen kubieke meter aardgas, terwijl in de voorgaande periode een dagafzet van 160 miljoen kubieke meter van de lastenverlichting voor het bedrijfsleven. De coalitiepartijen CDA en VVD hebben de plannen al hevig bekri tiseerd. PvdA-woord voerder Vermeend voelt er voor de benzi neprijs te bevriezen, waardoor eventuele verdere prijsdalingen kunnen worden aange vuld met een even gro te accijnsverhoging. Ruding zei gisteren in Arn hem dat hij het onjuist, dom en gevaarlijk vindt voor de economie en de werkgele genheid om de last alleen op de schouders van het bedrijfsleven te leggen. Ook bij de burgers Ts door de da lende olieprij'-l sprake van lastenverlichting. Volgens Ruding is het daarom rede lijk een deel van dat voor deel ten goede te laten ko- de schatkist. Ru ding meent dat de gevolgen van de dalende olieprijzen pas volgend jaar in volle omvang zichtbaar worden. Hij heeft berekend dat de schatkist dan in totaal tien miljard gulden aan inkom sten zal moeten missen. Het CDA (bij monde van kamerlid Van Dijk) noemt de maatregelen van Ruding de weg van de minste weer stand en voorbarig. De eer ste oplossing is volgens de christen-democraten dat de overheid zijn eigen uitga ven beperkt en daarbij vooral kijkt naar het afsto ten van overheidstaken. De VVD vindt het onlogisch de benzineaccijns te verhogen op een moment dat de olie prijs daalt. De liberalen her inneren eraan dat de accijns ook niet omlaag ging toen in 1973 en 1978 de bezine- prijs omhoog ging. De echte discussie wordt overigens pas volgende week gevoerd. Premier ten. Benzine weer drie cent goedkoper ROTTERDAM Benzi- ne wordt morgen weer drie cent goedkoper. Su per kost dan dan 1,51 gulden per liter (zelf- tank) en normale benzi ne 1,46 gulden per liter. Vanaf 1 januari dit jaar is de benzine inmiddels twintig cent goedkoper geworden, als gevolg door de OPEC-landen ontketende prijzenslag tussen de olieproduceren de landen. Lubbers zal disndag name lijk in een schriftelijke ana lyse de situatie uiteen zet- IOME Met de arrestatie, istermorgen, van de onbet- riste leider van de Siciliaanse ïaffia, Michele Greco, heeft Je Italiaanse staat de belang- ADVERTENTIE, pot. ïogere tuinbouwschool ïaar Noord Holland tVUSSINGENtSSHECRNES rijkste overwinning op de ge organiseerde misdaad behaald van de laatste vijftien jaar. Greco is de „papa" of de „paus" van de Cosa Nostra, de verzameling van maffia-clans in de provincie Palermo. Te gen 467 leden van de clans wordt op dit ogenblik in Pa lermo een proces gevoerd. Maar in dit proces ontbrak de belangrijkste verdachte: Mi chele Greco. Hij is een super- boef, die de politie de laatste vier jaar telkens te snel en te slim af is geweest. Bij zijn ar restatie werden niet minder dan vierhonderd manschap pen ingezet. Greco werd aan gehouden nabij het dorpje Caccamo, 40 kilometer ten oos ten van Palermo. De arrestatie van Michele Greco wordt in Rome gezien als een nieuw be wijs van de aftakeling van de maffia en de toegenomen doel treffendheid van de Italiaanse politie. Hij zal terecht moeten staan voor de aanslag op poli tiecommissaris Giuliano (in 1979), op carabinieri-generaal Dalla Chiesa (in 1982) en voor alle andere spectaculaire maf fia-moorden van de laatste tien jaar. Pag. 7: Greco leider moord dadigste maffia-clan. .EIDEN Een in het westen vestigen hogere tuinbouw- chool moet naar Noord Hol- and. Haarlem of Hoofddorp ongen schiet zich )er ongeluk dood 1NSCHEDE De 13-jarige J. irummelhuis uit Enschede leeft zich gisteren met het ge- veer van zijn vader doodge- choten. De jongen was met it geweer gaan spelen toen J' alleen thuis was. Het wa len ging hierbij toevallig af. Sen kogel trof hem in het toofd. komen daarvoor het meest in aanmerking. Het Westland is niet bij voorbaat aan te wijzen als de geschikste plek. De Stichting voor hoger tuin- bouwonderwijs zegt dit in een brief, aan de Tweede Kamer. Er wordt al enige tijd gedacht aan een hogere tuinbouw school in het westen van het land. Die zou moeten voortko men uit een samenwerking tussen de bestaande scholen in Utrecht en Dordrecht. De stichting is tot het advies gekomen op basis van een ver gelijking tussen de mogelijkhe den die de verschillende plaat sen bieden. Daarbij heeft men gekeken naar Hoorn, Alk maar, Haarlem, Hoofddorp, Leiden, Delft en Zoetermeer. Enkele werknemers van de luchthaven Schiphol trekken hun baantjes op een bevroren bouwput STOKKUM/LEEUWARDEN Nederland beleefde afgelo pen nacht de voorlopig koudste nacht van deze win ter. In Stokkum werd tien centimeter boven de grond zelfs min 19 graden gemeten. Ondanks de flinke vorst blij ven politie en ijsdeskundigen schaatsers waarschuwen dat het natuurijs op vele plaatsen nog verraderlijke wakken toont. De wakken slechts licht dicht, waarna door een laagje sneeuw a het oog van de schaatsers w< den onttrokken. Veel zijn de afgelopen dagen al door het ijs gezakt. In het IJssel- meer verdronk gisteren een 45-jarige schaatser uit Hoorn. De te invloedrijke zon houdt de watertemperatuur van de vaarten en plassen nog te hoog en het ijs te dun om het be stuur van de Vereniging De Friesche Elf Steden reden te geven een nieuwe vergadering uit te schrijven. Wel blijft men alert, te meer daar de weers voorspellingen ook op de wat langere termijn op een aan houdende strenge vorst wijzen. POLITIEK DEN HAAG DIEP GESCHOKT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tijdens het wekelijks kabinets beraad worden vandaag maatregelen genomen voor de opvolging van de gisteren onverwacht op zijn werk overleden minister van binnen landse zaken, mr. J.G. Rietkerk. In politiek Den Haag, waar het ka binet en de VVD ge schokt reageerden, ver wacht men dat een van de WD-collega's voor lopig de waarneming op zich zal nemen. Minister Korthals Altes van jus titie komt daarvoor het meest in aanmerking. Staatsrechtelijk kent Neder land thans geen minister van Binnenlandse Zaken. Vervangingsregelingen gel den niet in geval van een plotseling overlijden. Het bezwaar van vervanging door minister Korthals Al tes is dat de VVD wel een stem minder heeft in de mi nisterraad. De Tweede Kamer brak na het bekend worden van het overlijden de vergadering af. Toen minister De Ko ning (sociale zaken) bezig Minister Rietkerk die giste ren volkomen onverwacht op 58-jarige leeftijd over leed. was met zijn antwoord in tweede termijn in het debat over de Wet op de Loonvor ming, onderbrak onder voorzitter Joekes de be windsman voor een „treuri ge mededeling". „Ik heb zo juist vernomen dat de heer minister van binnenlandse zaken is overleden", aldus Joekes, die de vergadering schorste. Pag. 3: Koos Rietkerk: goudeerlijke, harde wer ker SLAGBOOMBEWAKER NIET OP ZIJN POST Ambulance voor Rietkerk onnodig lang opgehouden DEN HAAG De ambulancehulp voor de door een hartstilstand getroffen minister Rietkerk heeft gister middag onnodig lang op zich laten wachten doordat een neergelaten slagboom de toegang tot het ministerie eni ge tijd blokkeerde. De dienstdoende bewaker bij die in gang was niet op zijn post. Ook is de ambulance door onjuiste instructies voor de verkeerde ingang versche nen. Het minsterie stelt een onderzoek in naar de oor zaak van het ernstig oponthoud. Volgens de heer W. Schouten, hoofd ambulancedienst van de Haagse GG en GD, werd de slagboom bij de aan komst van de ambulance niet onmiddellijk geheven: „Eén van de wagenbestuurders is het ministerie inge gaan om de doorgang vrij te krijgen. Zijn collega heeft de meldkamer van de ambulancedienst gevraagd con tact te zoeken met het ministerie om die boom omhoog te krijgen. Zelf ben ik al die tijd in de meldkamer ge weest". Hoe lang het openen van de slagboom op zich liet wachten en of een vrije doorgang Rietkerk had kunnen redden kon (of wilde) Schouten niet zeggen. „Alle gesprekken staan wel op de band. Mijn mensen hebben gedaan wat zij moesten doen", aldus Schouten. Het ministerie aan de Schedeldoekshaven heeft een ge sloten en een geopende ingang. Een woordvoerder van Binnenlandse Zaken: „Door een verkeerde instructie is de ambulance voor de gesloten ingang gearriveerd, maar daar behoort wel iemand aanwezig te zijn om de slagboom omhoog te doen. We moeten nog kijken hoe dat precies is gegaan. Daar kan ik op dit moment niets over zeggen". Volgens de woordvoerder zou een snellere ambulance hulp het overlijden van Rietkerk, bij wie EHBO'ers van het ministerie nog hartmassage en beademing hebben toegepast, niet hebben voorkomen. Ook de reanimatie pogingen nadien ii* de ambulance mochten niet meer baten. Vredesbrief van één kilometer NIEUWESCHANS Vredes- groeperingen uit Oost-Gronin- gen en Oost-Friesland hebben gisteren een begin gemaakt met het schrijven van een ki lometer lange vredesbrief. Die brief hopen de groeperingen op Tweede Paasdag te kunnen aanbieden aan enkele Euro parlementariërs tijdens een vredesbijeenkomst in Nieuwe- schans. Burgemeester C. Arl- man van Nieuwescham schreef de eerste vredesop- dracht in de brief. Verschil lende andere burgemeester* uit Oost-Groningen en Oost- -Friesland volgden dat voor beeld. Tweede verzoek uitlevering „Vliegende Hollanders" DEN HAAG/EVRY Neder land zal op 11 mei aan de Franse autoriteiten opnieuw om de uitlevering verzoeken van Cor van Hout en Willem Holleeder, de twee hoofdver dachten in de ontvoeringszaak van biermagnaat Heineken en zijn chauffeur Doderer. Op die datum treedt het nieuwe uitle veringsverdrag tussen Neder land en Frankrijk in werking. In ontvoering als uitleverings- grond voorzag het oude ver drag niet. De vraag is of het nieuwe verdrag ook met te rugwerkende kracht van toe passing zal worden verklaard op Van Hout en Holleeder. Vanuit het huidige verblijf in het Ibis-hotel te Evry, dertig kilometer ten zuiden van Pa rijs, hebben de twee Nederlan ders een beperkte bewegings vrijheid. Zij mogen het depar tement Essonne niet uit. Het Franse journaal had gisteren een blokje ingeruimd voor de avonturen van „de vliegende Hollanders". De Franse advo caat van het tweetal, mr. An- toine Conté, zei dat zijn cliën ten niets meer te verwijten viel en dat zij ten onrechte door de Franse politie worden bewaakt. Conté vertelde ver der dat de Franse autoriteiten onder diplomatieke druk van de Nederlandse regering ston den. Men zou Van Hout en Holleeder een verblijfsvergun ning moeten geven, waardoor ze in hun eigen levenshoud kunnen gaan voorzien. (ADVERTENTIE) 13 ïlrn22 februari dagelijks van 10-17 uur maandag 17 t/m vrijdag 21 februari ook 's avonds van 19-22 uur toegang f 12,50, 's avonds f 10,- «-I 11 Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations 14.00 en 122248 e de avond nabözorgd. Amateurvoetbal wederom afgelast DEN HAAG Ook voor het aanstaand weekeinde is al het amateurvoerbal in Nederland afgelast. De toestand van de velden laat niet toe dat er competitie-wedstrijden wor den gespeeld. De landelijke jeugdcompetitie is daardoor eveneens van de baan. De meeste Haagse amateur- clubs hadden zich al ingesteld op een dergelijke beslissing en stelden „schaduwwedstrijden" vast. (ADVERTENTIES) AUTOVERHUUR F.PRAMGE«S verhuur van luxe- en bestelauto's HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-89.40.40. i6g^nb NANTES In het Franse Cellier staat het 17de-eeuwse kasteel te koop dat sinds 1961 eigendom was van de in januari 1983 over leden komiek Louis de Funes. Het kasteel is te koop aangeboden door de erfgenamen van De Funes. De acteur trok zich geregeld in het kasteeltje terug om er bij te komen van de spanningen van de filmwereld. Hij hield zich er vooral bezig met het onderhou den van de rozentuin. In de jaren voor zijn dood liet De Funes het kasteel volledig restaureren. Bij het gebouw hoort 50 hectare grond. Een koper is nog niet gevonden. Er was even sprake van de mogelijkheid een golf-baan rond het kasteel aan te leggen, maar daar werd na een onderzoek van afgezien. Enige tijd was de zangeres Dalida geïnteresseerd in het kasteel, maar ook zij trok zich terug. KAAPSTAD De besprekingen met de Zuidafrikaanse onder minister Adriaan Vlok waren weliswaar nuttig, maar het was zeer teleurstellend dat president Pieter Botha de delegatie niet wilde ontvangen. Dat was de strekking van een kort commen taar dat ds. Beyers Naudé gisteren gaf nadat Botha op het aller laatste moment weigerde een delegatie van hoge kerkelijke lei ders te ontvangen. De geestelijken hadden in plaats daarvan een ontmoeting met Vlok. De delegatie was bij de ambtswoning van Botha in Kaapstad ge arriveerd nadat telefonisch bevestigd was dat de president de leiders, onder wie ook Desmond Tutu en Alan Boesak had uitge nodigd. Tijdens het gesprek hadden de geestelijken Botha willen overtuigen van de ernst van de situatie in het land en de explo sieve sfeer die er heerst, getuige de rellen in Alexandra. Door zich bereid te verklaren een dialoog aan te gaan met het blanke bewind, liepen de geestelijken een zeker risico het ver trouwen van een deel van de zwarte bevolking te verliezen. Met name jonge zwarten zijn immers van mening dat de tijd van praten voorbij is en dat alleen harde acties nog indruk kunnen maken op het regiem Botha. Pag.7: Westerse banken gedogen uitstel schuld Zuid-Afrika Veel gemeenten kampen met gebrek aan ruimte om er de toch zo noodzakelijke woningen voor de vele woningzoekenden te bouwen. En dan klinken er al gauw woorden op als „verdichting", dus met andere woorden: nog gauw een flatbouwen op de ruimte die er nu nog is tussen twee andere. Nee, dan lossen de Russen dat anders op. Die sturen gewoon een nieuw ruimtestation het universum in, bedoeld voor „permanente bewoning". Aardig bedacht, maar niet voor lezers van de Leidse Coiirant, want die krant wordt in de ruimte nog steeds niet bezorgd. Met beide benen op de grond blijven is de boodschap. Net trouwens als het de Leidse Courant zelf doei De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend _il opsturen naar: mant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 4§*£ekUe Coulant l

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1