Componist Ligeti prijst Hoorntrio ALLERLEI(DS) ,De Vergulde Vos"in de Rip: begin en einde van een feestin winterwaterland Vijfmaal huwelijksellende op het Visser Machinefabriek wil geen geluidscherm neerzetten ^ilDEN OMGEVING fi&tdaegotrtant VRIJDAG 21 FEBRUARI 1986 PAGINA 13 en gel ij het t van :HAA TSVOLK IS EEN APART VOLKDOORGEWINTERD ZELFS eer ir swikkr zal ofo jong, ben je weer te gen og van de 50 kilometer? •achtig werk hoor. Mot ook nog een dagstem- •1 op de glimmend gou- medaille? Ja? Hup maar. Die meneer Langs Omwegen •t je iets van schaatsen moet wel even uit en voor z'n hoofd, Jant dat ding komt be- rlijk hard aan!" ;gg deed Henk inderop (een bruine ip; ik weet niet waar ie ie vandaan haalt) met t ding, een peperdure jmpelmachine, voor „astronomisch" be- ig aangekocht door de mrijke IJsvereniging ~rjnpwetering. Aan de nde/^nterzijde van de me- rrahs.pille stond toen na de pnggg „Rijpw. 20-2-86" )Iu nog een piekie in de bus Bn de bierworstjes, de grab- Le/ds^lton, want de ijsclub moet eten en dat apparaat een smak geld gekost", 'eer was een deelnemers- 10, J5hart afgestempeld en een •hferrtant afgewerkt. 25 e^n van de zowat een paar Üizend die op het ogenblik Ike dag zich in het Rijnland- op glad en soms ook wel ^havend ijs begeven voor en Meren- of Molentocht ,jbor het platte bevroren Hol- Jndse winterwaterland. 0 uu?c^ voorovergebogen er K.fhuhreiide figuurtjes, tegen jp horizon afstekend alsof ze 0 een benen hebben maar Jich alleen glijdend voortbe wegen. Overal zie je ze: ach- tr elkaar, op de sloten, vaar- »n en plassen, met de lage on in de nek of pal in het ezicht. Ik was gistermiddag ven in dat eerbiedwaardige pre-{ipse bruine café, „De Ver- d heelde Vos" anno 1615, sinds jroepxaandag een week geleden eisje%n levendig centrum van ?r de^n schaatscultus en een win- Het complete verhaal in De Vergulde Vos in beeld: Piet van Haastrecht en Henk Zonderop, ijsberend achter de tafel met de verschrikkelijke stempelmachine; en een lustig schaatsvolkje eromheen. terwonderland. Een komen en gaan van gelijk-begeester- den. Geen enkel sikkeneurig gezicht. Plaats van kwinksla gen, van pils en neut en war me chocolademelk. Wat kan het leven eigenlijk nog war mer maken? Vóór de deur van de loze maar intieme Vos was de lo per uitgelegd. Daar werd ste vig over geklünd (Friese taalverrijking van het Neder lands sinds de Elfstedentocht van vorig jaar) onder de on geïnteresseerde, niets zeggen de ogen van tientallen kleu mende watervogels die even verderop langs en in een wak op betere tijden wachtten. Maar de mensen klünden ge woon de kroeg binnen en voelden zich thuis op ver trouwd ijs. Ze zagen er allemaal schitte rend uit, die schaatsmensen. Mannen en vrouwen, jong en oud; met kleurige ijsmutsen op en isolerende pakken aan en met de ijzers van hun niet te temmen hobby onder de voeten. Briesend van levens lust waren ze doorgaans, met stralende ogen en stevige blossen op de wangen. Bij Oud Ade, de concurrentie van een eindje verder, had men nog extra service ver leend aan de bevlogenen: „Overstekende schaatsers", waarschuwde een bord daar de passerende, niet onmid dellijk betrokken, automobi listen op doortocht. Tegenover de oude entree- deur van De Vergulde Vos had een tweemanschap zich achter een soort bestuurstafel gevestigd. Daar zaten Piet van Haastrecht „van de oude garde", meer dan 25 jaar in touw voor de Ripse ijsclub, nu als penningmeester; en Henk Zonderop, het Ripse manusje van veel, zo niet van alles. Henk is, met Dick Zoe temelk, debutant in het club bestuur, sinds vorig jaar. Henk dringt nu eenmaal overal in door; „dat heb je, dat krijg je op een dorp, en een ander doet het vaak niet". Maar in deze dagen zit-' ten Piet en Henk „voor het Merendistrict KNSB Zuid- Holland" hun tijd te spende ren. Piet is bovendien com missaris van het district. Vo rige week maandag werden de eerste tochten verreden: de 20 km. Merentocht of de 20, 30, 40 en 50 km. Molen tocht. Tegen 5 simpele gul dentjes de tocht, en een pie kie voor de dagstempel dus. De oude „Vos" is start- en aankomstplaats in de route. Piet en Henk zitten alweer een dag of tien te stempelen en te innen bij het leven. Piet houdt zich daarbij bedaard en vrij rustig. Henk kan als van ouds z'n mond niet houden, maar hij is een beste gangma ker. Hij graaide ook gisteren weer in de zakjes naar me dailles voor de onderscheiden afstanden om ze uit te delen. Af en toen een zakje met verse eretekens, „nog warm van de oven". Want het kan niet op; de schaatsers blijven komen. Piet en Henk zitten in de Vos niet op een droogje. Daar zorgt Bob Gans wel voor. Bob is de nieuwe waard van De Vergulde Vos, samen run ning met Greet Dol. Sinds 1 februari. Bob werd, met dié schaatsdrukte, derhalve met een in het diepe gegooid. On der zijn constante oplettend heid helpt Bob de niet „onbe middelde" Henk Zonderop wel een aan een paar pondjes gewicht extra. Alsof hij ver der m'n mond wilde snoeren km.medaille, met dagstem pel, „maar dan wel een super ouwe van vóór de oorlog nog". Een oudere heer, een senior- rijder, werd bij z'n finish door Henk Zonderop ge matst. Hij had een controle punt gemist en Henk zei: „Dan moet u eigenlijk weer even terug voor dat ene stempeltje in Hoogmade. Want u heeft wel Hoogmade I, maar u moet ook Hoogma de II hebben". De 70-jarige was dapper genoeg en had ook nog wel puf om terug te gaan, maar Zonderop streek over z'n goede hart en z'n welvaartsbuikje en schonk de grijze rijder een stukje ere metaal voor z'n 30 km. Toen kwam het was inmiddels ongeveer half 3 geworden een minder bejaarde Utrech tenaar zich melden „voor de 50". „Je hebt wel lef jochie", zei Zonderop, quasi onthutst; „Wanneer kom je terug? Morgen weer?" „Nee joh", antwoordde de Utrechtenaar, „nu moet je niet overdrijven makker". Zonderop weer: „Maar wel uitkijken wat je doet hè. Je moet straks om 5 uur binnenzijn. Dan gaat ie dicht namelijk". „Komt best voor z'n rooie, knaap", zei de Utrechtenaar weer; „geef me nou maar die deelnemers kaart". Zonderop: „Je hebt het zelf gewild, maar gedenk mij in je gebeden als je in een scheur je nek breekt Even later: „Zondag zo oma" (tegen een blozende jonge deerne), „heb je de stoute schaatsen weer eens aangetrokken? zondag was hier een Engelsman. Ik zag het aan zijn ponden. Die was hier in '63 al geweest en nu kwam hij speciaal van Heathrow overgevlogen om bij ons weer een toertocht te kunnen rijden. Zo gaat dat. Schaatsvolk is een apart volk. Doorgewinterd zelfs. Ze zuipen tegen de klippen op, maar blijven gewoon gezellig. Straks, tegen een uurtje of 4, komt zowat het hele spul weer terug. Weer een erva ring rijker. Dan wordt het hier bar gezellig. Ik zou nou maar maken dat ik weg kwam, want als je hier blijft hangen kom je van z'n leven niet meer thuis". En dat heet dan schaatsvolk. Een sfeertje van jewelste, daar in „de Vos" en erbuiten. Een ijzig carnaval dat ontdooid is. Zelfs de eigen ingehuurde ijs meesters zijn dan nauwelijks meer bij te brengen. Het is niet voor niets, dat Henk Zonderop staande houdt: „De mooiste start voor de 20 km. Merentocht is hier in Rijpwetering, als je be grijpt wat ik bedoel". IJs en weder dienende gaat het in de Rip zo nog wel een tijdje door, of het zou warm water moeten gaan regenen. „Maar het water gaat werken, zo te gen het einde van februari; dat voorjaar hou je niet te gen", weet Henk van huisuit. Maar deze week is er nog feest: elke dag vanaf half tien 's morgens, en in het weekend vanaf negen uur. Komende zaterdagochtend om tien uur, voor de Akkers- loot, is er een priksleewed strijd voor de jeugd van 6 tot en met 12 jaar, en zaterdag middag, aanvang een uur, zijn er koppelwedstrijden voor leden van de ijsclub Rijpwetering, op de Koppoel. Ik zou dat Koppoelwedstrij- den noemen. M n liefje wat wil je nog meer! ntree— nda£ 'affa- "fflorus vrenfoikclub Horus verzorgt vanavond een optreden van de "°°f\luegrass Temporay Coyotee. Het optreden begint om ne- evenien uur en de toegang bedraagt vijf gulden. Besparen Soe-P't ^ou d°°r energie besparen"is de titel van een ten- rrès-r°nstelling, die van 24 tot en met 28 februari wordt ge- ,r ^louden in buurthuis „De vrolijcke Arke". Op de tentoon- jax\telling komen allerlei manieren om zuiniger om te gaan jiftjjnet energie aan de orde. Op woensdag 26 februari wordt riie-P tevens een informatie-avond gehouden. De onderwer- \toor9en van tentoonstelling komen dan ook aan de orde, ,n 'sinaar dan in combinatie met demonstratiés. 369. Ruilbeurs De Postzegelvrienden en het comité Tuinstadwijk/Staal- vijk houden maandagavond 24 februari een ruilbeurs in gebouw De Linde aan de Herenstraat 64. De zaal gaat om teven uur open, een toegangskaartje kost één gulden. Ta fels kunnen worden gereserveerd bij C. Vinkestein, 071- 123692. 'erhgroep raad van Advies voor Verkeer en Vervoer wil een- 'erkgroep in het leven roepen om het functioneren van /e ouderenvertegenwoordigers in de Raad van Advies boor Verkeer en Vervoer te verbeteren. Die raad probeert IIe belangen van diverse verkeersdeelnemers af te wegen in geeft adviezen aan de gemeenteraad. De werkgroep Inoet een verkeersbeleid voor ouderen gaan ontwikkelen tn daarover contacten onderhouden met de „achterban". Belangstellenden wordt verzocht zich te richten tot de heer B. Dekkers, 143503. Vergadering Dp 26 februari heeft aan de Hooglandsekerkgracht 32 een jnstP'jeenkomst plaats van de Wijk Ouderen Raad Binnenstad- ooc'Zeeheldenbuurt. De reden van de samenkomst is om te vee-weten te komen welke problemen er leven bij de ouderen 2.30\n de buurten. De Wijk Ouderen Raad vraagt zich af of zij daarop voldoende zicht heeft. Het is de bedoeling om tij dens de bijeenkomst knelpunten voor ouderen te benoe- tnen en ideeën uit te wisselen. De bijeenkomst begint om half twee. Rijnsburgerweg Rijnsburgerweg tussen de Poelwetering, Paulus Buys- ïtraat, Kagerstraat en Houtlaan krijgt een nieuwe riolering en wordt gereconstrueerd en geasfalteerd. De bewoners hebben inspraak in de reconstructie die na de bouwvakva kantie van start gaat. Om die reden wordt dinsdagavond if ana f acht uur een informatieve bijeenkomst gehouden in t Visser 't Hooftschool aan de Kagerstraat. Gemeentelijke 'n woordigers geven dan uitleg over de plannen aan de hand van tekeningen. jovincie verkoopt woningen bleoIDEN De provincie Zuid-Holland gaat een groot deel van t fer dienstwoningen verkopen. Dit is gisteren tijdens de verga- i fing van de Provinciale Staten besloten. De woningen worden tst aan de huidige huurders aangeboden. Zij betalen 80% van en i getaxeerde waarde van hun huurwoning. 't htt voorstel van het provinciebestuur is met grote meerderheid Jchchgenomen. Slechts de fractie van PSP/CPN/PPR was tegen. ?vei| bepleitten een verkoopprijs van 60% van de waarde van de vfningen. De provincie heeft 77 woningen in haar bezit. De p dfteste zijn verhuurd aan wegwerkers en sluis- en bruggewach- (s. Ook bevinden zich onder het woningbestand van de pro- hcie elf molens. ZONDAG CONCERT IN OEGSTGEEST LEIDEN/OEGSTGEEST Wanneer men zou meelezen in zijn zakagen da, bijgewerkt tot op van daag met afspraken en re petitietijden, verdeeld over uren en gedeelten daarvan, zou men direct tot de slotsom komen: „Jan van der Meer heeft geen zitvlees". Uiterlijk is deze pianist de rust zelve. Maar van binnen moet het in hem kriebelen, want zijn leefpatroon zoals vast gelegd in die agenda, voert hem van het ene uur naar het andere her en derwaarts. Hij heeft de rusteloosheid van een ar tistieke natuur die nog veel te zeggen en te bren gen heeft. Maar in de ver scheidenheid van zijn werk kent hij ook rust en concentratie. Jan van der Meer valt met de deur in huis: het Hoorntrio met Vicente Zarzo en Jaring Walta, waarvan hij als pianist deel uitmaakt, en waarmee hij best nog wel eens verder, of nog liever, heel ver buiten Het Hoorntrio treedt zondag 23 februari op in de Groene Kerk in Oegstgeest met werken van Duvernoy, Du kas en Brahms. Het trio bestaat uit hoornist Vicente Zarzo, violist Jaring Walta een pianist Jan van der Meer, allen promi nente vertegenwoordigers van het Residentie-Orkest. Het concert begint om twee uur. Leiderdorper Jan van der Meer heeft in deze regio, maar ook elders een grote naam als musicus, docent en dirigent. Hij is orkestlid van het Re sidentie-orkest in de rang van aanvoerder van de toetsin strumenten. Hij maakt deel uit van enige kamermuziekt- sembles, geformeerd uit het Residentie-Orkest, die ten be hoeve van het volgend jaar te openen nieuwe gebouw, veelvuldig optreden. Jan van der Meer is voorts dirigent van Vox Laeta, een koor uit Roelofarendsveen dat kortge leden in Parijs veel bijval heeft geoogst. Als piano-docent is hij verbonden aan de Streekmuziekschool in Leiden. onze landsgrenzen zou willen optreden. „Het is een ongewo ne combinatie en daarom is er ook weinig literatuur voor te vinden. Het Hoorntrio van Brahms dat we in Oegstgeest zullen uitvoeren, is een stan daardwerk. Het wordt heel weinig uitgevoerd. In de eerste plaats omdat er weinig Hoorn trio's zijn, maar ook door de lengte van het stuk: zo'n 25 minuten die sommigen zullen weerhouden. Maar het is zo ongelofelijk mooi. Ik heb een geweldige bewondering voor de manier waarop Brahms de instrumenten, die niet alleen ongewoon maar ook in hun tot hun recht laat komen, hebben er een plaat van ge maakt, die helaas niet op tijd gereed is gekomen, zodat we hem niet kunnen aanbieden na ons concert". Hongaar Tijdens het concert in Oegst geest speelt het trio nog niet het stuk van Györgi Ligeti, dat kort geleden werd „ontdekt". „Op zoek naar nieuwe litera tuur stuitten we op een Hoorn trio van György Ligeti, een van onze grote hedendaagse componisten. Hij is een Hon gaar van geboorte en woont tegenwoordig in Hamburg. Het bleek dat hij dat Trio in opdracht had geschreven. We wisten dus niet of we dit mochten uitvoeren in het openbaar, laat staan er een grammofoonplaat van laten maken. Toen hebben we het toch ingestudeerd en het band je dat we ervan hebben opge nomen, aan hem toegestuurd met het verzoek of we het mochten uitvoeren, en óf we er eventueel een plaat van mochten maken. Tot onze ver rassing kregen we een lovende brief terug met de gevraagde toestemming. Hij gaf ons bo vendien nog een paar aanwij zingen over de uitvoering die we ons graag ter harte hebben genomen. Het is natuurlijk een leuk bezit, zo'n brief een histo risch document voor later". In Oegstgeest zal dit werk van Ligeti niet worden gespeeld. Voor latere optredens wil Jan van der Meer het wel op het programma zetten- Jan van der Meer treedt nim mer als solist op in een piano concert. „Nee, ik treedt niet alleen op. Het komt wel voor, dat we met een combinatie van enige soloinstrumenten en orkest optreden. Ik noem bij voorbeeld een Tripelconcert: drie solo-instrumenten met or kest. Dat zou mogelijk zijn". Het werk aan de Streekmu ziekschool doet Jan van der Meer graag. „Natuurlijk. Het is heel fascinerend werk. Je moet niet zo'n dertig leerlin gen hebben, dat is fnuikend. Maar als je leerlingen hebt met een redelijke begaafdheid die hard studeren, dan merk je ook dat er wat uitkomt. Ik heb die liever dan de zogenaamde hoogbegaafden, die geen klap uitvoeren en die daarom ook niets bereiken. En wat me ook na aan mijn hart ligt, dat is miin koor „Vox Laeta". We hebben bij een koormanifesta tie, het was dus geen concours, in Parijs een enorme bijval ge kregen. En daar waren we be hoorlijk trots op". „In het verleden", zo gaat Jan van der Meer verder, zijn we met het toenmalige Mendels- sohn-Trio naar Indonesië ge weest. Zoiets zou ik nu best wel weer eens met het Hoorn trio willen doen. Nu ja, wie weet", zo besluit hij. BEP RIJNDERS Jos Nijhof pakt uit. Voor de tiende keer spelen leerlingen van het Visser 't Hooft-lyceum onder zijn regie; een jubileum dat op school herdacht wordt met een tentoonstelling. Onder de titel 'Harten vijf-schoppen vijf' trak teert hij het publiek nog tot en met zaterdagavond op niet minder dan vijf kluchten. Opnieuw is zijn hand onmiskenbaar te herkennen, vooral in speelstijl en de bewerking van de teksten. geweest zijn. Twee tussenspe len van Cervantes (die ook Don Quichotte schreef) heeft hij zo ongeveer herschreven, drie middelnederlandse sotter nieën heeft hij gemoderni seerd en gepopulariseerd. Dat was ook hard nodig, aangezien er in die stukken gescholden wordt dat het een aard heeft, en het publiek van middelbare scholieren hoge eisen stelt aan de lexicologische adequaatheid van de gebezigde termen. Het Spaanse deel van het pro gramma valt voor de pauze. Het eerste stuk heet 'Schei dingskwesties', en laat drie echtparen zien, waarvan de le den het voor de rechtbank hartstochtelijk eens zijn over een ding: ze willen hun part ner kwijt. Juist om die eensge zindheid wil de rechter geen toestemming geven, en hij wordt daarin gesterkt door een vrouw die eerst Ook wilde scheiden, maar hem nu komt uitnodigen voor het feest ter ere van de verzoening met haar man. De andere klucht van Cervan tes behandelt het voorspel: een soldaat wordt versmaad door een mooi dienstmeisje. Hij houdt bij haar de wacht, zodat niemand anders haar zal krij gen, maar uiteindelijk trouwt ze toch met de koster. In de drie middeleeuwse Ne derlandse stukken, 'De bus- kenblazer', 'Nu noch' en 'Rub- ben', staan lullige Gozewijnen tegenover kijvende en bedrie gende vrouwen, die mattek- lopper en deegrol vaardig han teren. De thematiek levert veel her haling op, de stukken hebben vaak wat weinig handeling in verhouding tot de tekst en missen een krachtige pointe. Dat/.aatste bezwaar heeft Nij hof soms sterk ondervangen in zijn bewerking. 'Soldaat op wacht' bijvoorbeeld eindigt met een vette blues, waarin de soldaat als shouter en een van zijn vermeende rivalen, Julio met de snelle vingertjes, als pi anist schitteren. Het boertige genre stelt hele hoge eisen aan timing en le vendigheid, die niet altijd ge haald worden. Toch valt er veel te genieten van vondsten en typetjes. Het a la Christo wit ingepakte decor, waar hier en daar postmodernistisch ge decoreerd karton doorheen puilt, versterkt de eenheid tus sen de stukken. Het wordt tijd, dat schoollei ding en leerlingen acties gaan organiseren tegen Nijhofs voornemen om na dit jubi leumjaar te stoppen met regis seren. Hij kan nog beter. DICK VAN TEYLINGEN SASSENHEIM Directeur P.L. van Berge Henegouwen van de machinefabriek West-End b.v. wil geen geluidscherm langs het bedrijfsterrein aan de Wasbeekerlaan zetten. Hij vindt het een erg dure voorwaarde die gesteld is aan het verkrijgen van een hinderwetvergunning. Dat bleek gisteren bij de Raad van State waarbij de directeur had verzocht, in afwachting van de behandeling van zijn beroepschrift, de vergunningsvoorwaarden zolang op te schorten' zodat hij tot die tijd gewoon kan blijven draaien. Overigens heeft de directeur ook tegen enkele kleinere voor waarden in de vergunning, bezwaar gemaakt. De dure schei dingswand is overigens niet alleen hem, maar ook de omwonen den een doorn in het oog, zij het dat zij tegen die voorziening zijn vanuit esthetische overwegingen. Ook de omwonenden heb ben bij de Kroon beroep aangetekend tegen die voorwaarde in de hinderwetvergunning. De fabriek produceert op het terrein aan de Wasbeekerlaan zware fabrieksmachines, maar ook fijn mechanische apparaten voor onder meer de ruimtevaart. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13