Onderzoek naar Helmut Kohl komt CDU uiterst ongelegen Bommenhandel tussen Nederland en België i Vrouwen van nu Tutu brengt woedende menigte tot kalmte Aquino wil Marcos met igendommen land uitzetten NOODWEER IN VS EIST DERTIEN LEVENS isèlTENLAND EeteLeSotvuwt WOENSDAG 19 FEBRUARI 1986PAG1NA 5 l ritse pantoffelheld ider plak vandaan )SDEN De Britse zakenman Jack incey, eigenaar van een luxewoning zes ton, die geen eigen huissleutel had, salaris moest afdragen aan zijn vrouw tachtig gulden zakgeld kreeg, heeft na jaar onder de plak te hebben gezeten, itscheiding verkregen. Mouncey mocht Is 1979 niet meer slapen bij zijn vrouw wanneer hij 's avonds laat van zijn •k terug kwam, deed niemand de deur i en moest hij in zijn auto de nacht ■brengen. Op zaterdagen bracht hij zijn ontbijt op bed om vervolgens het ouden te gaan doen. In 1984 had hij éindelijk genoeg van en bracht een echt- \eidingsj)rocedure op gang. Bankrover snel gepakt PORTLAND Een uur na de overval is gisteren drie straten verderop, op een nieuw geopende reke ning wilde zetten. De 35-jarige man werd inge sloten en er werd een borgsom vastgesteld van 25.000 dollar. Zijn buit be droeg iets meer dan 1.000 dollar. De overvaller had geen wapen gebruikt. Amnesty ongerust over martelen Turkse gevangenen DEN HAAG Ofschoon de staat van be leg in 58 van de 67 provincies in Turkije is opgeheven, blijft Amnesty International ongerust over het gevangen houden van grote aantallen politieke gevangenen, het wijdverbreid en systematisch martelen en slecht behandelen van gevangenen en het uitvoeren van de doodstraf. Dit schrijft de mensenrechtenorganisatie in een rapport over de situatie van de mensenrechten in Turkije. Amnesty twijfelt bovendien aan de eerlijkheid van processen omdat verdach ten vaak bekentenissen tijdens martelingen afleggen. Russen doden veel Afghaanse burgers ISLAMABAD Bij bombardemen ten door Russische vliegtuigen in de buurt van Herat in westelijk Afgha nistan zijn onlangs zo'n 200 burgers om het leven gekomen. Dat hebben westerse diplomatieke bronnen giste ren bekendgemaakt. Na het bombar dement zijn overigens 170 Afghaanse militairen gevangen genomen of heb ben zich overgegeven aan islamitische opstandelingen. Eind januari hadden Russische bommenwerpers de stad Herat zelf getroffen. Ook bij die aan vallen werden veel burgers gedood. In Jagatu ten zuidoosten van Kaboel werden 100 burgers veelal vrou wen en kinderen het slachtoffer van een Russische luchtaanval. Veteraan Grisjin uit Politburo MOSKOU De voormalige partijchef van Moskou, Viktor Grisjin, is gisteren uit het Po litburo gezet. Zijn opvolger in Moskou is Boris Jeltsin. die be noemd werd tot kanaidaatlid van het hoogste orgaan van communistische partij. Ook de 77-jarige partijsecretaris Kon- stantin Roesakov is „om ge zondheidsredenen" met pensi oen gestuurd. Grisjin was met zijn 71 jaar één van de laatste vertegenwoordigers van de „oude garde" in het Politburo. In december moest hij al de functie van partijchef van Moskou opgeven. NASA-top legeerde waarschuwing iver pu bij ketten" IfASHINGTON De SA-functionarissen de beslissing na- en tot het lanceren het ruimteveer allenger zeggen niet de hoogte te zijn ge- eest van de lage tem- leratuur bij de stuwra- tten. temperatuur van de ichter stuwraket was daald tot minder dan Ï2 graden Celsius. Dat fleek op een hoorzitting jan de senaatscommissie [oor wetenschappen, tijdens die hoorzitting rerklaarden medewer- s van de NASA ver- dat de fabrikanten de stuwraketten het •sluit tot lanceren had- len gesteund, nadat zij ich in eerste instantie lezorgd hadden getoond iver de veiligheid, jluimteveer-directeur' fsse Moore zei dat tech- kici enige uren voor de Tmcering op de stuwra- cetten een meting van [14 graden hadden ver licht. De NASA-top zou laar echter niet van op ie hoogte zijn gesteld. Intussen meldde CBS News gisteren echter dat ngenieurs van Morton hiokol, de bouwer van i stuwraketten, acht (ur lang hadden gevoch- om de directie ervan weerhouden het ja woord aan de lancering geven, omdat de tem- eratuur te laag was. De edrijfsleiding oordeelde ichter dat de lancering on doorgaan. BONN Een ding moe ten ook de tegenstanders van Helmut Kohl toege ven: de kanselier barst van zelfvertrouwen en spreidt een onverwoest baar optimisme ten toon. Tijdens een etentje on langs met de buitenlandse pers was Kohl ouderwets op dreef. Breedsprakig voorspelde hij dat de flo rerende economie van dit moment hem en zijn CDU in januari 1987 aan een glanzende verkiezingso verwinning zal helpen. „Wij kunnen hoogstens struikelen over een stom me streek in eigen gelede ren", aldus Kohl. Toen hij die woorden sprak zal Kohl niet bevroed hebben dat hij zelf wellicht degene is, die zijn partij de gevreesde „stom me streek" franco thuisbe zorgt. Zover is het natuurlijk nog lang niet, maar de kans dat de Flick-affaire en het schandaal rond de partijfinan ciering ook de kanselier ten val zullen brengen, is niet meer denkbeeldig. Voor het eerst in de bijna 37-jarige ge schiedenis van de Bondsrepu bliek wordt een justitieel on derzoek ingesteld naar uitspra ken en gedrag, van een Bonds kanselier. Voor de speciale onderzoeks commissie uit het deelstaatpar lement van Rijnland-Palts in Mainz had Kohl gezegd dat hij niet wist dat de „Staatsburger lijke Vereniging" in Koblenz in feite een organisatie was om giften van het bedrijfsleven Bondskanselier Kohl is van mening dat hij niets heeft gedaan, dat niet door de beugel kan. Oppositie eist snel opheldering BONN De Duitse oppositieleider Hans- -Jochen Vogel (SPD) heeft Bondskanselier Kohl opgeroepen volledig mee te werken aan het justitieel onderzoek naar zijn uitla tingen voor een parlementaire onderzoeks commissie. „Deze onverkwikkelijke affaire moet zo snel mogelijk uit de wereld worden geholpen", aldus Vogel. De oppositieleider heeft (nog) niet het aftreden van Kohl ge- eist. Volgens minister Schauble, chef van de bondskanselarij, zal snel blijken dat de verwijten aan het adres van de kanselier „volledig ongegrond" zijn. Fel viel Schau ble gisteren uit naar de Groene parlemen tariër Otto Schily die met zijn aangiften de justitiële molen aan het draaien heeft ge bracht. voor zijn CDU voor de fiscus te verdonkeremanen. Onge veer DM 215 miljoen vloeide via de vereniging utf Koblenz naar de christen-democraten. Het is nauwelijks voorstelbaar dat Kohl als minister-presi dent van Rijnland-Palts niet van deze praktijken op de hoogte was. Flick-manager en Kohl-vriend Eberhard von Brauchitsch, die miljoenen over het politieke landschap in Bonn uitstrooide, erkende voor de rechtbank in Bonn dat hij ook de CDU veel geld via verenigingen „van al gemeen belang" had geschon ken. „Dat ik mede daarvoor nu terecht sta", aldus een te- neergeslagen Von Brauchitsch, „komt omdat ik ben afgegaan op de aanbevelingen en infor maties van zo gerenommeerde persoonlijkheden als de vroe gere minister-president en huidige bondskanselier dr. Kohl". Maar op de vraag van de onderzoekscommissie in Mainz of hij wist wat het ware doel van de „Staatsburgerlijke Vereniging" was, antwoordde Kohl kort maar krachtig: Nee! Hoewel hij niet onder ede stond was Kohl verplicht de waarheid te zeggen en zijn kennis te berde te brengen. Bewuste misleiding van de commissie kan gestraft wor den met gevangenisstraffen van drie maanden tot drie jaar. Scherpzinnig Dat Justitie tegen Kohl in het geweer is gekomen, komt door de Groene parlementariër Otto Schily, een scherpzinnig jurist. Schily maakte deel uit van de speciale onderzoeks commissie uit de Bondsdag die het Flick-schandaal heeft on derzocht. Hij heeft er zich niet bij neer kunnen leggen dat Kohl's CDU de Flick-commis- sie met stille trom ten grave heeft gedragen. De sociaal-de mocraten en de Groenen zijn van mening, dat Flick wel in vloed van betekenis heeft ge had op de regeringsbeslissin gen in Bonn. de litte Schily op een aantal ongerijm dheden. Twee daarvan heeft hij in een dertig pagina's om vattende aangifte tegen Kohl nader uitgewerkt. Met de eer ste, de kwestie van de „Staats burgerlijke Vereniging" in Koblenz, heeft de vroegere ad vocaat en procureur al een voltreffer geplaatst. Of ook de tweede voetzoeker in een justi tieel onderzoek uitmondt, dat bestudeert momenteel de offi cier van justitie in Bonn. De aantijging die in de hoofdstad op tafel ligt kan voor Kohl nog veel gevaarlijker worden. Het betreft hier de betalingen van Flick aan Kohl in de jaren 1974 tot 1980. Kohl was in die tijd minister-president van Rijnland-Palts en vervolgens CDU-voorzitter en oppositie leider in de Bondsdag. Volgens de keurig bijgehouden opga ven van Flick-boekhouder Rudolf Diehl kreeg Kohl uit de zwarte kas van het concern een totaalbedrag van DM 565.000. Een dergelijk bedrag, verklaarde Kohl al eerder te genover de justitie, was hem „volledig onbekend". Aftreden Als deze Flick-betalingen voorwerp worden van justi tieel onderzoek, zal Kohl ze ker niet aftreden. Daarvoor is voorlopig ook nog geen reden. Het kan best zijn dat zowel de justitie in Koblenz als even tueel ook die in Bonn straks tot de conclusie komt dat het allemaal te weinig is om de kanselier in staat van beschul diging te stellen. Kritiek wordt het pas wanneer Kohl inderdaad officieel in staat van beschuldiging wordt ge steld. Dan heeft hij nog slechts één verdedigingslinie: bij de rechtbank proberen te berei ken dat de klacht niet wordt toegelaten. Of een aangeslagen Kohl het echter zolang vol zal kunnen houden is echter uiterst twij felachtig. Zijn partij zal grote druk op Hfem uit te oefenen eerder af te treden teneinde zo kort voor de verkiezingen nog te redden wat er te redden valt. In dat geval heeft de po pulaire minister van financiën en stugge bezuiniger Gerhard Stoltenberg de beste papieren om Kohl op te volgen. i a „De vrouwen van nu hebben geen corset nodig, omdat ze ruggegraat hebben". Met deze zin en deze foto adver teert een vrouwenblad in Berlijn. Dit oude vrouwtje kijkt er zo te zien wel van op. (Vervolg van voorpagina) JOHANNESBURG De zwarte woonstad Alexandra, waar het de afgelopen dagen zeer onrustig is geweest, wordt vrijwel geheel omgeven door dure blanke wij ken. Toen een menigte zwarten gisteren wilde optrek ken naar het net in een blanke buurt gelegen politie bureau, werd het leger de wijk in gedirigeerd. Nadat de politie de dominees Beyers Naudé en Boesak de toe gang had geweigerd, mocht bisschop Tutu de wijk wel in. Hij slaagde er in de menigte te bewegen zich naar een nabijgelegen voetbalstadion te begeven. Hij vroeg hen dringend de vrede te bewaren en in kleine groepen naar huis te gaan. Met een hand gebaar naar de toegangspoorten van het stadion zei Tutu: „Er staan daar mensen klaar om vreselijke dingen te doen. Geef ze die gelegenheid niet". In Zuid-Afrika is een storm van verontwaardiging opgestoken nu bekend is dat president Botha gesprekken in zijn werkkamer op de band vastlegt. De zaak kwam aan het licht omdat de tekst werd gepubliceerd van een gesprek dat Botha in november 1985 had met de onlangs afgetreden leider van de oppositie in het parlement, Frederik van Zyl Slabbert. President Botha zei dat het gesprek openbaar is gemaakt omdat Van Zyl Slabbert zijn (Botha's) houding nadien onjuist had weergegeven. Van Zyl Slabbert verklaarde dat hij niet wist dat het gesprek werd opge nomen. Maar hij zei geen bezwaar te hebben tegen openbaarma king: „Ik zeg tegen de president niets anders dan wat ik elders zeg". 127 19 ervolg van voorpagina) ANILA Corazon quino heeft de Verenig- Staten een plan voor- legd dat voorziet in het 790[ernemen van de macht president Marcos, eze zou het land moeten laten, maar mag zijn rmogen meenemen, [uino wil wel samen- rken met de strijd- achten op de Filipijnen met de Amerikaanse ering. De Amerikaanse itaire hulp van in to- 347 miljoen gulden A u evenwel gestaakt W oet worden. De econo- w ische hulp van de VS n de archipel bedraagt 0 miljoen gulden en dat ■drag zou volgens Aqui- via de rooms-katholie- ke kerk moeten worden verdeeld. Een medewerker van presi dent Reagan wees er op dat een vermindering van de Amerikaanse militaire hulp aan de Filipijnen het vermo gen van de Filipijnse strijd krachten om de Amerikaanse militaire bases te verdedigen, zou verzwakken. Naar zijn mening kost verplaatsing van deze bases „naar een minder strategisch punt" tussen ruim 13 en 21 miljard gulden. In te genstelling tot het Witte Huis steunt het Amerikaans Con gres een voorstel van de de mocraten om de hulp op te schorten. De druk op president Reagan, om de verkiezing van Marcos te veroordelen wordt al maar groter. Een aantal vooraanstaande za kenlieden heeft gisteren ont slag genomen als economisch adviseur van de Filippijnse president Marcos. Zegslieden uit kringen van het bedrijfs leven zeggen dat het aftreden een protest is tegen de fraude tijdens de verkiezingen. De za kenlieden maakten deel uit van een presidentiële advies commissie, die zich met econo mische problemen bezighoudt. De Filipijnen maken momen teel de ergste economische cri sis door sinds de Tweede We reldoorlog. De vice-fractievoorzitter van Marcos' New Society Move- ment is gisteren in staat van beschuldiging gesteld wegens een politieke moord op zeven aanhangers van de oppositie, aan de vooravond van de par lementsverkiezingen van 1984. Dat heeft het ministerie van justitie bekendgemaakt. Artu- ro Pacificador werd samen met zes leden van zijn lijf wacht in staat van beschuldi ging gesteld voor onder de moord op Evelio Javier, een campagneleider van Aquino. MIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER Nog diezelfde avond evenwel zouden de :te schijven in beweging worden gezet van héél vreemde geschiedenis, waarmee alle aïdon!Brson0n iets te waken zouden krijgen, die wij t nu toe in deze historie hebben ontmoet. Die J» geloze lieden konden dat natuurlijk niet we nd) enpn, want zij waren allemaal maar héél gewone roject «nsen. Zij waren geen gedachtenlezers en zij riisea,dden al evenmin aanleg voor helderziendheid. JS een wonder dus, dat ze onmogelijk op de inct °°9te konden wezen van het feit. dat er op dit ■"ogenblik een héél zonderling manneke in de CeftKhttrein zat. die de grote stad Gravendrecht laderde. Dat manneke zat in een gereserveerde oupé en hij had een ordeloze stapel geleerde aperassen om zich heen gespreid. „Oef...," zuchtte hij. „De bestudering van de hydroche- mische labialiteit van het gravidisme valt niet mee, wanneer het denkritme gestoord wordt door het treinritme...." Deze woorden mogen voorlopig nog onbegrijpelijk schijnen, zeker even onbegrijpelijk is het, dat een oplettend toeschouwer op dit late uur een ander klein manneke had kunnen zien. Dat andere kleine manneke bleek bij wat nauwkeuriger toezien een jochie te zijn. Iets van een jaar of veertien. En dat kleine ventje was lopend op weg naar Rijkhuyzen. Hij droeg een bundeltje goed aan een stok over de schouder en had een ingepak te doos onder de arm. Dwars door de donkere bossen liep dat kereltje en hij was helemaal niet bang. Hij floot er zelfs een vrolijk liedje bij... Inwoners van Napa in de Amerikaanse staat California moeten hun huizen verlaten na hevige slagregens. Bij het noodweer zijn gisteren dertien mensen om het leven gekomen. SAN FRANCISCO Aanhoudende regen, overstromingen en en tienduizenden mensen zijn op de vlucht geslagen. Snelwegen grondverschuivingen hebben in Californië en andere staten in tussen Californie en Nevada zijn afgesloten vanwege grondver- het westen van de Verenigde Staten aan zeker 13 mensen het schuivingen. Meteorologen voorspellen dat het slechte weer in leven gekost. Hele steden zijn van de buitenwereld afgesneden Californië nog zeker tot vrijdag aanhoudt. Radio-actief water lekt uit fabriek LONDEN Uit de Britse op werkingsfabriek Sellafield is gisteren weer radio-actief wa ter ontsnapt. Het water kwam terecht in een geul op het ter rein van de fabriek ^n is weer teruggeleid in het pijpleidings ysteem. Volgens de directie is niemand van het personeel be smet geraakt. Er volgt nog een nader onderzoek. Nog geen veertien dagen geleden raak ten elf personeelsleden van de fabriek radio-actief besmet bij een ongeluk. Een Iers lid van het Europees parlement heeft gisteren in Straatsburg de di recte sluiting van de fabriek geëist. Tamil-guerrilla's doden 35 mensen COLOMBO Op Sri Lanka zijn gisteren als gevolg van een guerrilla-aanval op een konvooi zeker 31 burgers en vier regeringssoldaten omge komen en nog eens 34 burgers gewond geraakt. Alle slachtof fers waren Singalezen, een be volkingsgroep die in de meer derheid is op Sri Lanka. De guerrillastrijders stammen uit de minderheid van Tamils en vechten voor een onafhanke lijke Tamil-staat. De aanval werd uitgevoerd op een kon vooi van burgers uit Dehiwat- te in het oostelijke district Trincomalee, dat werd bege leid door soldaten van het re geringsleger. (Van onze correspondent Aad Jongbloed BRUSSEL De Belgi sche politie heeft twee mannen en een vrouw aangehouden, die handel den in zelfgemaakte bom men. De aanhouding, die sinds 9 februari werd ge heimgehouden, leidde tot de arrestatie van een Eindhovenaar, die de bommen gefabriceerd zou hebben en die werkt als In het hoofdk de drie Belgen in Heverlee werd de voorraad ontdekt: niet min der dan 63,5 kilo springstof, verdeeld over een jerrycan (vijftien kilo) en blikken voor vruchtensiroop, elk gevuld met een kilo vloeibare TNT en bruikbaar als zeer zware handgranaten. Uit het onderzoek is gebleken dat de handelaren de bommen te koop aanboden aan de on derwereld in Brussel. De Bel gische justitie veronderstelt dat de handel zich afspeelde op het parkeerterrein van een groot Brussels hotel, waar voornamelijk Franse belang stellenden zich meldden- In Frankrijk zijn explosieven van het soort dat nu gevonden is al langere tijd een gelief koosd wapen voor misdadi gers, die er brandkasten en ge pantserde wapens mee opbla-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5