ICTO meet kloof tussen basis en elite breed uit Christelijke omroepen worden in eikaars armen gedreven Giro 37071. Bank70.70.70.171. CcicLeGouiant kerk en wereld Bisschoppen wachten met ondersteuning sancties Z-Afrika Hervormde zending: In 1986 veertien miljoen besteden aan tafel £«idAc0otiAcmt! mt De Nederlandse justitie ontkent gelukkig met klem dat di manoeuvre de twee kidnappers naar de St.-Martin ofwel St. Maarten te sturen een vooropgezet plan was om het duo ove de Koninkrijksgrens te krijgen. Justitie wil de twee graag ii handen krijgen, maar terecht alleen langs legale weg. brieven lezers \ële kleintjes maken één grote! ACHTERGROND WOENSDAG 19 FEBRUARI 1986 PAGINA 2 Bil Pastor financierde strijd tegen duivel Een Anglicaanse pastor en talrijke welgestelde leden van een gemeente in Groot-Brittannië, hebben 203.000 pond sterling (bijna achthonderdduizend gulden) bijgedragen aan de finan ciering van een strijd tegen de duivel. Het geld kwam echter terecht in de zakken van een bedrieger, die nu terechtstaat voor een gerecht in Maidstone. Derry Main- warring Knight had er de pastor van Newick in het graafschap Sussex van overtuigd dat hij veel geld nodig had om te kunnen breken met een satansekte en een nieuw leven te beginnen. Hij gaf het geld evenwel uit aan meisjes van plezier, snelle auto's en dure hotels. Tsjechoslowaakse dominee vrijgesproken De protestantse geestelijke in Tsjecho-Slowakije. Jan Keiler is door de districtsrechbank van Tachov vrijgesproken, meldt het comité ter verdediging van ten onrechte vervolgden (VONS). Jan Keller was er van beschuldigd de regels over het toezicht op de kerk door de staat te hebben overtreden. Ds. Keiler stond terecht omdat hij in de zomer van 1983 bijeenkomsten van jonge protestanten belegd had waar men ..samen bad, de bijbel las en geestelijke liederen zong", aldus het VONS. Hij werd uit zijn ambt gezet. Voorzover bekend is hij de enige protestantse geestelijke die door de autoriteiten geschorst is. Tientallen rooms-katholieke priesters zijn door de politieke lei ding van het land geschorst. Laat uw vrede niet zijn in de mond van mensen, wan t of zij u goed of kwaad nageven, gij zijn daarom geen ander mens In kerkelijke uitspraken over vrede en veiligheid wordt het standpunt van het ICTO het interker kelijk comité voor twee zijdige ontwapening ten onrechte als onevan gelisch van de hand ge wezen. Dat stelt drs. R. Jobse van het ICTO in een brochure waarin de kloof wordt besproken die volgens het ICTO be staat inzake de raketten- kwestie tussen basis en de kerkelijke elite. Het ICTO beklaagt zich er over dat zij door de kerken die zijn vertegenwoordigd in het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) bij de standpunt- voorbereiding over het oor- logsvraagstuk nooit serieus is genomen. Alleen de katholie ke kerk vormt volgens Jobse hierop een uitzondering. Het ergert zich aan de lichtvaar dig uitgesproken theologische banbliksems jegens diegenen die de afschrikkingspolitiek door middel van kernwapens niet onvoorwaardelijk afwij- Het ICTO is opgericht in 1978 als antwoord op de campagne van het IKV: help de kern wapens de wereld uit. te be ginnen bij Nederland. Sinds dien heeft deze organisatie een gestage groei doorge maakt. Het ICTO kent nu ruim honderd afdelingen die tezamen ruim dertienduizend leden tellen. Met deze groei lijkt in de kerken de bereid heid toegenomen ook het ICTO te betrekken bij de standpuntbepaling te luisteren naar de uitspraken van het ICTO. Volgens drs. Jobse staat voor het ICTO de vraag centraal hoe op dit een wereldoorlog, al dan niet nucleair, voorko men kan worden. „Creatieve" oplossingen onder meer in de vorm van eenzijdige ont wapening die de stabiliteit van het westerse en oosterse machtsblok in gevaar dreigen te brengen wijst het ICTO af. Eerst moet een oplossing op politiek niveau gevonden worden. Men vindt dat de in geding zijnde partyijen daar om op basis van gelijkwaar digheid moeten kunnen on derhandelen. Het ICTO is van mening dat de huidige over heid een veiligheidsbeleid voert dat moreel aanvaard baar is, ook vanuit bijbels oog punt. Het ICTO wil binnen de eigen kerk deelnemen aan het ge sprek over het oorlogsvraag- stuk als het in de vorm van een echt beraad aan de orde komt en het dus niet bij voor baat vaststaat dat eigenlijk slechts een visie moreel aan vaardbaar is. zoals nu volgen het ICTO in feite het geval is. Het ICTO vindt dat zijn leden moeten voorkomen dat zij in de kerk een politiek juk opge legd krijgen dat hun niet be valt. Het ICTO vindt niet dat het op de weg van de kerken ligt concrete politieke uitspraken te doen. ook niet wanneer die in overeenstemming zouden zijn met de ICTO-visie, en ook al zouden de kerken er kennen dat de visie van het ICTO moreel aanvaardbaar is. De besluitvorming over het veiligheidsbeleid moet in het parlement plaats hebben. ICTO-leden moeten daarom in de eerste plaats in hun ei gen politieke partij actief zijn. Politieke machtsvorming ten bate van het ICTO buiten de politieke partijen om wordt door het ICTO afgewezen. Het ICTO verwacht van de Raad van Kerken erkenning van de legitimiteit van zijn vi sie. Het moet afgelopen zijn met de monopoliepositie die het IKV tot nu toe innam. Het ICTO ziet weinig in de pogin gen van vooral diegenen die tot nu toe de visie van het IKV ondersteunden, tot het overbruggen van tegenstellin gen. Volgens het ICTO heeft het IKV de controverse opge roepen en men heeft dan ook geen vertrouwen in personen die het probleem willen ver sluieren of als scheidsrechters willen optreden. Het cahier geeft een uitvoerig overzicht van de contacten van het ICTO met de diverse kerken die deelnemen in het IKV. Het geeft tussen door in een niet altijd even toeganke lijke stijl theologische verant woordingen die beide partijen in het conflict er op nahou den. ICTO-cahier 9/10. Kloof tus sen basis en elite. Redactie R. Jobse. Kosten p,50. Te bestel len bij het ICTO-secretariaat, Beukenlaan 2, 1861 EH Ber gen Tel. 02208-94903. Hervormde studiecommissie kernwapens gaf opdracht terug De hervormde studiecommis sie, die de theologische vragen rond de pastorale brief over kernwapens moest ophelde ren, heeft reeds vorig jaar ok tober haar mandaat aan de synode teruggegeven. Onder meer met het oog op het be sluit dat de regering op 1 no vember over de plaatsing van kruisraketten zou nemen, is het besluit van de commissie toen niet bekend gemaakt. Het eindrapport van de com missie zou aanvankelijk op de novembervergadering van de synode aan de orde komen. Dit heeft een der leden. drs. J. E. van Veen van de Her vormde Raad voor overheid en samenleving (ROS), desge vraagd medegedeeld. De sy node had de commissie in no vember 1983 ingesteld, nadat zij met 35 om 16 stemmen het Interkerkelijk comité tweezij dige ontwapening (ICTO) en het Hervormd Beraad vredes vraagstukken (HBV) dezelfde status en erkenning als het IKV had onthouden. Van Veen schrijft het besluit i de i de tweeledige opdracht. Ener zijds moest de commissie de kritiek op de pastorale brief (waarin de kernwapens werd .afgewezen) in kaart brengen. Anderzijds moest de commis sie de voortgang van de be sinning op de pastorale brief stimuleren waarbij de inhoud van de brief niet meer ter dis cussie stond. Deze twee op drachten waren moeilijk met elkaar te combineren, aldus Van Veen. Bovendien ont aardde het gesprek binnen de commissie in een herhaling van de synodediscussie, het geen bij nader inzien niet als vruchtbaar werd De samenstelling van de com missie leidde ertoe dat sommi ge leden de bezwaren tegen de pastorale brief uitgebreid wilden inventariseren terwijl andere leden zich vooral op de voortgaande bezinning wilden richten. Deze situatie werd in het eindrapport uit eengezet. der Ent te Dordrecht. Gereformeerde Kerken Beroepbaarstelling drs. J.G. Offrin- ga. Wagenaarstraat 10 2 hoog. 1093 Enschede-west. Bedankt voor Grijpskerk. in combi natie met Niezijl. J.H. Kuiper te Vrou- De nieuwe mediawet en de dreigende komst van de commerciële televisie drijven de christelijke omroepen steeds meer in eikaars armen. Dat blijkt uit een ronde-tafelge sprek dat het christelijk opiniemaandblad Réveil organiseerde tussen de di recteuren van de KRO, NCRV, EO en IKON. Directeur televisie mr. J F. van Maanen van de NCRV vindt het absoluut noodzake lijk in de nabije toekomst nauwer samen te werken met de KRO en de EO. Gezamen lijke produkties van de NCRV met deze beide omroepen be horen wat hem betreft tot de mogelijkheden Zijn visie wordt onderschreven door de directeur televisie van de KRO, Ad Langebent. Hij zegt in Reveil: „Ik wijs op de geza menlijke benadering van de KRO. EO en NCRV van Den Haag. rond de mediawet. Ik denk niet dat we moeten ko men tot één christelijke om roep, maar ik denk wel aan een „federatie met inhoud". Daar bedoel ik mee dat je echt met elkaar gaat samen werken". Ook directeur televisie van de IKON. drs. W Koole. zegt meer samenwerking tussen de christelijke omroepen abso luut noodzakelijk te vinden: „Het zou mij lief zijn. als er een regelmatiger discussie, overleg of confrontatie zou komen tussen omroepen die zich verantwoordelijk voelen voor het overleven van de boodschap van het Evangelie in de samenleving". Directeur drs. L.P. Dorenbos van de Evangelische Omroep nam ook aan het ronde-tafel gesprek deel. Het opinie maandblad Réveil organiseer de dat als een vervolg op de ontmoeting tussen EO, NCRV en IKON, vorig jaar oktober tijdens de jubileumviering van het hervormde vormings instituut Kerk en Wereld te Driebergen. Daar spraken vertegenwoordigers van deze drie omroepen over de moge lijkheden tot evangelisatie via de massamedia. De EO zei Jet van Maanen toen „van harte bereid" te zijn tot een gesprek hierover met de IKON en de NCRV. Over de handschoen, die de EO toen in de ring wierp, zegt drs. Dorenbos nu: „Het is zeer zinvol elkaar regelmatig te bevragen en te bestoken. Dat zo n discussie nu publiekelijk wordt gevoerd, is een zeer zinvolle zaak. Ik zou willen dat er wat meer ging gebeu ren. Wij als identiteitsomroe- pen moeten enorm hard op trekken om ons land te be houden voor het verval van het pluriforme omroepbestel". Dorenbos voorspelt de identi- teitsomroepen een grote toe komst. KRO-directeur Lange bent deelt die mening. Hij stelt dat het straks, met alle satellietzenders erbij, welis waar een „patatwinkel dreigt te worden, maar dat een mens op zijn minst één keer per week naar een delicatessen zaak wil". Over de vraag hoe het christelijk karakter van deze omroepen op de televisie moet worden ingevuld, ver schillen de vier directeuren van mening. Langebent zegt daarover dat het verschil tus sen de KRO en de EO is. „dat de EO meer expliciete keuzes doet en de KRO meer impli ciete keuzes. Duidelijk is dat wij met onze keuze meer mensen bereiken, ofschoon die keuzes dan minder uitge sproken zijn". Dorenbos zegt dat voor hehi „de kijkcijfers niet het uitgangspunt zijn. Dat is namelijk een „ander evan gelie". Hierbij zou hij aan kunnen haken bij de suggestie van minister Brinkman om de huidige status van de bestaan de omroepen voor een lange duur te bevriezen en niet naar kijkdichtheden en aantal leden telkens tot andere zend tijdverdelingen te komen. Koole wil in allerlei televisie programma's vooral de bijbel se boodschap verhelderen. Van Maanen wil naast de woordverkondiging in pro gramma's laten zien hoe bij belse waarden als vrede, recht en naastenliefde handen en voeten krijgen in de praktijk. Over de relatie tussen de IKON en de kerken merkt Koole op: „Ik, ben net een gastarbeider, die mijn twee jaarlijkse vergunning moet zien te krijgen". De bischoppenconferentie laat geen onduidelijkheid bestaan over haar veroor deling van het Zuidafri kaans apartheidssysteem. Het Nederlandse episco paat ondersteunt het be leid van de Zuidafrikaan- se bisschoppen. Zij zullen in mei besluiten of ze zich voor economische druk tegen de apartheid zullen uitspreken, zo hebben zij de Nederlandse Missie raad per brief laten we ten. In 1983 bracht een delegatie van de Nederlandse bis schoppen een uitvoerig be zoek aan Zuid-Afrika. Bij die gelegenheid werd open lijk afschuw uitgesproken over het apartheidssysteem en gewezen op de vele ver oordelingen van de kant van paus Johannes Paulus 2. Een woordvoerder van de bisschoppenconferentie voegde desgevraagd hier aan toe dat de Nederlandse bisschoppen de voorstellen afwachten, die twee secties van de Raad van Kerken uitwerken op basis van de consultatie over Zuid-Afri ka, die de Raad in december heeft gehouden. In de aan bevelingen van die bijeen komst werd onder meer aangedrongen op een totale economische boycot van Zuid-Afrika. De Nederland se bisschoppen willen terza ke ook rekening houden met het standpunt van hun Zuidafrikaanse collega's, die in mei een besluit hierover zullen nemen. De bisschoppen hebben ook gesproken over de situatie rond wetswijziging rond eut hanasie. Met klem herhalen zij dat het menselijk leven door de overheid beschermd dient te worden. Daarom kan naar hun mening in de wetgeving geen ruimte ge schapen worden voor het plegen van actieve euthana sie. Mgr. Gijsen schrijft in het blad van zijn bisdom, Sleutel, dat een verzoek om actieve euthanasie nooit ge honoreerd kan worden. Wanneer iemand hoe dan ook actieve euthanasie ac ceptabel wil maken en zich toch nog katholiek noemt, vloekt dat met elkaar. I KOV-voorzitter Snel plotseling overleden De voorzitter van de Katholieke Onderwijs Vakorganisatie (KOV), Niko Snel, is op 46-ja- rige leeftijd plotseling overleden. Hij kreeg in de trein op weg naar zijn werk een hartaan- Snel, die in mei 1983 voorzitter van de KOV werd. was vanaf I960 werkzaam in het on derwijs. Na begonnen te zijn op een school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden in Amsterdam, werkte hij achter eenvolgens op lagere scholen in Castricum en Haarlem en op scholen voor ULO en MAVO. Van 1975 tot 1983 was hij directeur van de MAVO-school Virgo Maria in Breda. Voordat hij tot voorzitter van de KOV werd gekozen, was Snel actief in de AVO-sectie van de vakorganisatie. Vrijdag vindt de uitvaart plaats in Teteringen (N.B.), na een dienst in de parochiekerk. De hervormde Raad voor de Zending heeft in 1986 een be drag van 14.166.000 gulden nodig om aan zijn verplichtin gen te voldoen. Dat blijkt uit de brochure die de raad heeft gepubliceerd in verband met de voorjaarszendingsweek, die van 23 februari tot en met 2 maart wordt gehouden. Van het bedrag van ruim 14 miljoen gulden wordt 27,5 procent besteed aan kerkelijk werk in Azië en Indonesië. Bijdragen aan kerkelijk werk in Afrika belopen ruim 3,5 miljoen gulden. Zo'n 1,4 pro cent komt ten goede aan ker kelijk werk in Latijns-Ameri- ka. Verder zijn grote posten op de begroting de missionai re toerusting van de gemeen ten en missionair werk in Ne derland (2,3 miljoen gulden) en algemeen werk (2,5 mil joen gulden). Onder deze laat ste post vallen het algemeen secretariaat in Oegstgeest, dersteuning van de secreta ten in Azië-Indonesië, Afrika, Latijns-Amerika en Neder land, maar ook de administra tie, typekamer en expeditie. Aan voorlichting en geldwer ving zal dit jaar 7,4 procent van het bedrag op de begro ting worden uitgegeven. Voor de opleiding van zendings werkers is ruim 300.000 gul den uitgetrokken. Sla vink met gekookte knolselderij en aardappelen chocolade-havermoutvla Als u met zijn tweeën bent, heeft u het volgende nodig: 2 slavinken, 30 g margarine, mespuntje bloem, kerrie: 500 g knolselderij, zout, 1 dunne of een stukje prei, 10 g margarine, 1 dl melk, 8 g bloem, bladselderij; Vz tot 1 kg aardappelen; V* liter melk, 40 g havermout, 20 g cacao, 45 g suiker. Bak de slavinken op een matig warme pit in twintig minuten rondom bruin in de margarine. Keer het vlees geregeld en leg het deksel zoveel mogelijk schuin op de pan. Houd de sla vinken op een bord warm. Bak de bloem met wat kerrie een paar minuten in het bakvet. Voeg vervolgens weinig water toe en laat de jus een minuut koken. Snijd de knolselderij in plakken van een centimeter dik. Schil de plakken, spoel ze schoon en verdeel ze in reepjes of blokjes. Kook de knolselderij in weinig water met zout gaar in tien minuten. Smoor de kleingesneden prei vijf minuten in de margarine. Meng de bloem aan met weinig melk. Doe de rest van de melk bij de gesmoorde prei, laat het mengsel aan de kook komen en bind het met het bloempapje. Voeg zout toe en laat de saus een minuut zacht koken. Schep de uitgelekte knolselderij door de saus. Strooi in de schaal fijn geknipte bladselderij over de groenten. Breng de helft van de melk aan de kook, strooi er al roeren de de havermout in en laat het mengsel drie minuten zacht koken. Meng cacao, suiker en weinig koude melk tot een klontvrij papje, voeg er de hete havermoutvla aan toe en roer er vervolgens de rest van de koude melk door. Laat de vla onder af en toe roeren (anders komt er een vel op) koud worden. JEANNE Mi Operetteachtig HOEWEL nog juist deze week met het tekenen van de Eu ropese Acte de eenheid van West-Europa weer met veel pen en publiciteit werd benadrukt, blijkt een ongecompliceerd) uitlevering van misdadigers tussen Frankrijk erl Nederland door allerlei stokoude verdragen nog steeds niet mogelijk. Di gang van zaken rondom de „vermoedelijke ontvoerders" van ballo lechr open 200 de bierbrouwer Heineken en zijn chauffeur Doderer begint over daardoor langzamerhand operetteachtige vormen aan te ne ®j>e£ men. De twee worden van hot naar haar gestuurd, alsol Frankrijk in stilte hoopt ze hier of daar per ongeluk in han den van de Nederlandse justitie te kunnen spelen. Daarvooi worden peperdure reizen gemaakt naar het Caribische ge bied, waar de bevolking op haar achterste benen staat, omda ze er terecht niets voor voelt dat hun eilanden worden be schouwd als een verbanningsoord voor criminelen. HET gevolg is gesol met twee verdachten, die wel heel wa van de wereld te zien krijgen, maar toch steeds meer een ge voel van rechtsonzekerheid moeten krijgen. Wie zou eei dergelijk beleid verzinnen? En wat wordt ermee beoogd' Resteert de mogelijkheid dat de ontvoerders met opzet speelbal zijn geworden in de Franse binnenlandse politiek Ze werden immers „heel toevallig" naar het Caribische ge bied verbannen net op een moment, dat presidentskandidaa Jacques Chirac, de huidige burgemeester van Parijs, op he punt stond in het kader van zijn verkiezingscampagne eei bezoek te brengen aan de Franse eilandengroep. De oppo nent van de huidige socialistische president Mitterrand weri daardoor geconfronteerd met de gevolgen van een uiterst on frisse affaire, die hoe dan ook vroeg of laat alleen in Neder land zijn beslag hoort te krijgen. Dooi blijft uit DE BILT (KNMI) De kans dat de dooiaanval die voor het aanstaande weekend in de computerplapning was opge nomen zal slagen lijkt erg klein geworden. De oceaande pressie die de aanval had moe- zuidelijke koers, dat de bijbe horende zachte lucht ons niet kan bereiken. De baan van de depressie zal in het weekend waarschijnlijk via Frankrijk naar de Alpen lopen. Aan de noordkant van de depressie blijft in onze omgeving een oostelijke luchtstroming be staan. waardoor de aanvoer van koude lucht wordt ge handhaafd. In de hoeverre de depressie in ons land nog sneeuw kan brengen, valt op dit moment niet met zekerheid te zeggen. Vooruitzichten voor de Euro pese landen, geldig voor vrij dag en zaterdag: Zuid-Scandinavié: Droog en vrij zonnig, 's Nachts strenge vorst, overdag matige vorst. Britse Eilanden: Vrij veel be wolking en in Ierland regen, in zuid-Engeland enige tijd sneeuw, 's Nachts lichte vorst, overdag temperatuur in Ier land rond 6 graden, elders en kele graden lager. Beneluxlanden, Duitsland: Ge' leidelijk meer bewolking en later sneeuw, vooral in Duits land. 's Nachts matige vorst. Overdag temperatuur rond of iets onder het vriespunt. Frankrijk: Veel bewolking en perioden met regen, in het oosten voorafgegaan door sneeuw. Middagtemperatuur oplopend tot circa 7 graden, in het zuiden rond 15 graden. Spanje, Portugal: Wisselvallig weer met af en toe regen, vooral in het westen. Aan de oostkust ook af en t< Middagtemperatuur v graden in het noordwesten tol 20 graden in het zuiden Italië, Joegoslavische kust Wisselvallig met buien. Mid dagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot 17 graden in het zuiden. Alpenlanden: Vooral aan zuidzijde van het Alpeni sief sneeuw, onder de 1200 ter regen. VP I Bijstand en echtscheiding Het kabinet zoekt naar manie ren om bijstand aan geschei den mensen te verminderen. Wat staat de regering daarbij voor ogen nu de algemene verhaalsplicht op draagkrach tige ex-echtgenoten er al aan komt, waarmee overigens slechts zo'n 4 tot 5% van die verleende bijstand wordt te ruggehaald? De heer Ruding wil toch niet weer levenslange alimentatie voor iedereen, om, zo hooguit nog eens 1% extra terug te vangen? Of wil hij misschien nu écht een objec tief onderzoek naar motieven bij echtscheidingen met bij standsuitkering? Of wellicht zelfs een onderzoek naar de mate waarin alimentatie- en bijstandsgerechtigde gescheir den mensen blijk geven van initiatief om financiëel weer op eigen benen te staan? Zon-, der zulk onderzoek dreigen maatregelen getroffen te wor den op basis van vooroordelen in plaats van op feiten. En vooroordelen heeft de heer Ruding al voldoende aange wakkerd. Org. Gescheiden Mensen, H. van der Veer, DEN HAAG. .O.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2