^idócSomcmt 'olitie hoopt op definitief inde van radiopiraterij Kinder jury kiest beste kran tefoto "s STAD OMGEVING 95| Reclameborden langs Rijksweg 4 moeten weg lot en mel 9 pagI MAANDAG 17 FEBRUARI 1986 PAGINA 7 •j plukte overval pzinestation !RSWOUDE Twee onbeken- •bben zaterdagavond om tien uur erd een pompbediende van zijn beroven. De overval gebeurde benzinestation aan de Rijndijk •oude. De bestuurder van •le auto kwam voor een klein be tanken. Zijn medepassagier be- L na afloop vanuit het geopende Ivan de auto het verschuldigde be- aan de pompbediende. Toen deze lortefeuille trok om het wisselgeld te geven, griste de passagier deze handen. De bestolen pompbe- dook hierop echter met beide to en kon zijn geld te- jkken. De daders namen hierop de Lagere winst in casino's LEIDEN De Nationale Stichting Ca sinospelen, die de vier Nederlandse ca sino's beheert, heeft in 1985 een winst behaald van 10 miljoen gulden; 8,3 mil joen gulden minder dan het voorgaan de jaar Volgens de stichting is het lage re bedrijfsresultaat met name veroor zaakt door aanloopkosten van het nieu we casino in Rotterdam. Bovendien liep het bezoekersaantal van de vier of ficiële casino's in Scheveningen, Rot terdam, Valkenburg en Zandvoort met tien procent terug tot 1,14 miljoen. Deze daling wijt de stichting weer aan het slechte weer in januari en februari 1985 en „de zorgwekkende ontwikke ling van het aantal gelegenheden waar quasi-roulette gespeeld wordt". Elf banden lek geprikt LEIDEN De banden van zeven auto's zijn in de nacht van zaterdag op zon dag lekgeprikt. De auto's stonden geparkeerd in de Coranthijnstraat. In totaal moesten elf banden het ontgelden. De politie heeft geen spoor van de daders. Eind vorige week ook al een aantal eigenaren van auto's gedupeerd door het lekprikken van hun auto banden. Toen ging het om auto's, die stonden gepar keerd in de binnenstad. Van één auto werden tien alle vier de banden ver nield. Twee Leidenaars mishandeld LEIDEN Twee Leidenaars zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag mishan deld door een groep van zeven jongens. In de Breestraat sloeg en schopte het ze vental zonder enige reden op de de man nen van 21 en 22 jaar in. De politie kon dezelfde nacht nog vier jongens van 17, 19, 20 en 21 jaar aanhouden. De volgende dag werden nog drie jongens van 17, 18 en 21 jaar in hun woningen aangehou den. De politie deed dat een samenwer king met de marechaussee, omdat er zich onder de verdachten militairen bevon den. De twee mannen, die werden aan gevallen, liepen blauwe plekken en schrammen in het gelaat op, maar hoef den zich niet in het ziekenhuis te laten behandelen. Brandstichters opgepakt NOORDWIJK De politie van Noordwijk heeft begin vorige week een 20-jarige en een 35- jarige man uit Noord- wijk aangehouden. Zij worden ervan verdacht vorige week dinsdag een zomerhuis aan de Oude Zeeweg in Noord- wijk in brand te hebben gestoken. Het huis randde geheel af. Mo tief voor de brandstich ting is antipathie jegens „huisjesmelkers", aldus de politie. De twee wor den morgen voor de of ficier van justitie geleid. Huisbaas ontvoert zijn huurder LEIDEN Een 18-jarige huisbaas heeft zondagavond zijn 19-jarige huurder in een auto ontvoerd. De vriendin van de huurder alarmeerde de politie en die kon de huisbaas een uur later aanhouden en de huurder vrijlaten. Het tweetal had onenigheid over de te betalen huurpen ningen. De huisbaas beweerde nog geld tegoed te hebben, de huurder stelde zich op het standpunt dat hij in ruil voor de huur werkzaamheden had verricht in het pand aan de Lange Mare. De „ont voerde" weigerde overigens aangifte van dat misdrijf te doen. De politie zond de verdachte daarom heen, na hem nog eens gewezen te hebben op de civiele firocedures die er bestaan, om achterstal- ige huur te innen. Brandstichting bij werkgeversverbond DEN HAAG Vermoedelijk door brandstichting is in de nacht van za terdag op zondag een pand van het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond aan de Scheveningseweg in Den Haag gedeeltelijk in de as ge legd. De schade wordt geschat op on geveer 300.000 gulden. De grote ver gaderzaal (100 m2) in een aanbouw aan de achterzijde van het pand brandde volledig uit. Aan de achter kant van de zaal, waar de politie een verbroken ruit aantrof, ontdekte men de plaats van de brandhaard. Ook de rest van het gebouw liep aanzienlijke (rook)schade op. Nadat de brand om tien voor drie was uitgebroken, kon de brandweer om half vier het sein brand meester geven. ie acht# zegezirftEKENDSTE LEIDSE PIRAAT FREEWAVE NIET VERONTRUST rosserii iet plezil )ie vol- T 'eschik EIDEN De Leidse blitie hoopt de radiopi- |ten definitief uit de her te verdrijven, nu rechter een instru- lent in handen heeft tkregen om strenger te praffen. De wetgever eft namelijk de straf- voor overtreding bn de Telegraaf- en telefoniewet aanzienlijk ingescherpt. Konden e radiopiraten in het erleden een boete van hoogste 5.000 gulden "fcgemoet zien, thans 's e maximumstraf Ver- of sta-CAfJOOgd tot 50.000. is Inlichting,0 Freewave. de bekend- |e Leidse radiopiraat, is niet ligerust over de strengere rmoAnd3N?raffen' ondanks het feit aangestoft zent^er zowel donder- aivoer ag als vrijdag uit de lucht lis. Tel. ierd gehaald. Beide malen -ad de politie na klachten p" omwonenden op en bei- Ie keren trof de politie in etzelfde pand aan de Jlrendshorst apparatuur aan. (I'otaal is Freewave nu vijf- Jen maal door de politie het (tzenden onmogelijk ge- Een woordvoerder 'an de illegale zender: „Ik eb van onze advocaat be- repen dat de nieuwe wet er Jleen nog maar toe geleid |eeft, dat de officier van jus- (tie hogere straffen eist. De (echter veroordeelt niet of auwelijks tot hogere boe- r^achertje •olitievoorlichter D. Grave- ftnd rekent er op dat de "fcchter nu wel een middel Politie-voorlichter D. Graveland bij de in beslag genomen apparatuur van radio Freewave. „Er drijven donkere wolken in de richting van de radiopiraten". in handen heeft om de pira terij doeltreffend te bestrij den. „Die 5.000 gulden werd door de piraten als een la chertje beschouwd. Een boe te van 50.000 is aanmerkelijk zwaarder geschut. Er drijven donkere wolken in de rich ting van de radiopiraten. Wolken drijven niet snel, maar ze komen er wel aan". Volgens Graveland is het hoog tijd dat er een eind wordt gemaakt aan de ille gale zendamateurs: „Er druppelen, vrij frequent klachten binnen van men sen die Hilversum 3 niet kunnen ontvangen. Ook de vliegvelden Schiphol en Valkenburg hebben regel matig last van storing van het radioverkeer. Bij de ont manteling van de vliegtuig bom in de binnenstad in 1983 werd zelfs het radiover keer van de BB gestoord door een piraat. De Radio Controle Dienst heeft de zender toen zeer snel opge spoord. Het probleem is dat de commerciële zenders zich niet laten afschrikken, wan neer zij uit de lucht worden gehaald. Vorig jaar hebben we Freewave een paar keer uit de lucht gehaald. Die kon een paar uur na de opspo ring door de Radio Controle Dienst hun uitzending weer hervatten". Omdat Freewave op de zen der reclame maakt voor be drijven heeft de Leidse pi raat wat geld en dus reser- ve-apparatuur achter de hand om de uitzending na politioneel ingrijpen snel te kunnen hervatten. De ad verteerders hebben over het algemeen weinig moeite om op deze manier mee te wer ken aan illegale uitzendin gen. Een adverteerder (die voor een reclameboodschap om de twee uur ongeveer zeshonderd gulden per maand betaalt): „Wij willen radioreclame maken. Nu kan dat regionaal alleen via een piraat. Wij geven er de voorkeur aan het legaal te doen, maar die mogelijkhe den bestaan niet. Van ons regionale bedrijf kan je toch moeilijk verwachten dat we landelijk via de Ster reclame maken Freewave is dan een firima alternatief. De jeugd uistert naar die zender en die jongens maken boven dien een keurig reclamespo tje voor je". Medeplichtigheid Het ministerie van justitie onderzoekt momenteel de mogelijkheid om bepalingen in ae strafwet op te nemen, die het mogelijk maken om bedrijven die via piraten re clame maken, strafrechter lijk te vervolgen. Een woordvoerster van het mi nisterie van justitie: „Het is ons nog niet duidelijk of de strafwet of de omroepwet aangepast moet worden. Dat laatste zou weer een taak van het ministerie van WVC zijn". Tot nu toe is in Dor drecht één keer een bedrijf veroordeeld wegens „mede plichtigheid" aan een onwet tige uitzending. De Stichting Ether Reclame (Ster) is in het verleden één keer opgetreden tegen pira ten en adverteerders. De stichting kwam in actie toen een piraat precies tussen de Ster-,jingles" het Hilver- sumse signaal wegdrukte en met een eigen reclame-uit zending kwam. Zo de indruk wekkend dat het een officië le Ster-uitzending betrof. De adverterende bedrijven ver weerden zich met de stelling dat zij niets van de reclame uitzending wisten en daar ook niet voor betaalden. De rechter schoof dat verweer terzijde: „De maatschappelij ke ervaring leert dat je voor dit soort diensten moet beta len". Directeur Smeekes van de Ster meent toch dat de pi raten zijn stichting schade berokkenen. „De Hilver- sumse zenders zijn door de piraterij slechter te ontvan gen en worden daarom min der beluisterd. Dat levert ons dus indirect schade op". WILLEM SPIERDIJK -*eaU! Annette Paardekooper uit Wassenaar en Mario Roos uit Den Haag mogen op 1 maart naar Amster dam om jurylid te zijn in de finale van de krantefotowedstrijd. Hier worden ze gefeliciteerd door José Gerding (r) en Julie de Groot van de Educatieve Dienst van Sijthoff Pers, uitgeefster van deze krant. LEIDEN/RIJSWIJK Zo'n 30 jongens en meisjes uit de laagste klassen van het voortgezet onderwijs zijn zaterdag in Rijswijk jurylid geweest in een door de Educatieve Dienst van Sijthoff Pers, uitgeef ster van de Leidse Cou rant, georganiseerde kran tefotowedstrijd. De foto van het 12-jarige Co lombiaanse meisje dat vastzat in de modder en later over leed, kreeg in de categorie „belangrijk" de meeste stem men. Deze foto is onlangs trou wens gekozen tot „World Press Foto". In de categorie „leuk" scoorde de papegaai die een eigen identiteitspas heeft gekregen, het hoogst. Een foto van de kersverse wereldkam pioen schaatsen Hein Vergeer zat er ook bij. Annette Paardekooper (12) uit Wassenaar en Mario Roos (13) uit Den Haag zijn na loting uitgekozen om in de finale van de foto-wedstrijd te jureren. Annette en Mario mogen op 1 maart naar het Planetarium in Amsterdam om daar, met jeug dige lezers van andere kran ten, de allermooiste foto uit te zoeken. Deze gebeurtenis wordt door het Jeugdjournaal op televisie uitgezonden. In totaal kregen José Gerding, Monique Brummelkamp en Julie de Groot van de Educa tieve Dienst van Sijthoff Pers maar liefst 350 door de scholie ren ingezonden foto's binnen. Daaruit zijn er door José Ger ding, Ted van Bussel van de Haagsche Courant en Martin Voorn van deze krant, 75 gese lecteerd. De 30 leerlingen heb ben er 20 van uitgekozen en die 20 nemen Annette en Ma rio op 1 maart mee naar Am sterdam. Nancy Vertuin uit Lisse en Eugène Kwakkenbos uit Nieuwkoop, die foto's uit de Leidse Courant instuurden, waren ook in Rijswijk om fo to's te jureren. Vakantietent op Stadhuisplein LEIDEN Het Nederlands Bureau voor Tourisme staat op woensdag 12 maart met een mobiele expositietent op het stadhuisplein in Leiden. Hier in verstrekken het VVV, de ANWB, de Stichting Natuur monumenten en andere orga nisaties informatie over be staande en nieuwe vakantie mogelijkheden in Nederland. Het is voor de eerste keer dat het Nederlands Bureau voor Tourisme een dergelijke expo sitie organiseert. pouder Hijers lent positie louder F. Kuij- opende zater- tsen, ho| een expositie i. Bij pla tekeningen van orden Leidse kunstena- Itta Smeets, die ouden wordt bij V -^Stichting Burcht de Burgsteeg. tentoonstelling art. Kuijers (op loto met de kun- iares) zei tijdens openlngstoe- ak te hopen dat lende zomer exposities van Öse kunstenaars I louden worden. - jens kondigde de (houder het ver- Hjnen van een ise kunstnota Ook kunstcriti- i Janneke Wesse- voerde het 'brd. Zij was zeer end over de te lingen van Itta Auto voor Eurotransplant LEIDEN De Stichtingen Eurotransplant en de Rode Kruis Bloedbank, beide zijn gevestigd op het terrein van het AZL, hebben van Volvo Car Nederland een auto aan geboden gekregen. Deze zal gebruikt worden voor het ver voer van donororganen en bloedprodukten. Het automo bielbedrijf krijgt jaarlijks vele aanvragen om een auto ter be schikking te stellen doch deze worden uit financiële overwe gingen meestal afgewezen. Voor deze beide instellingen werd vanwege hun doel stelling een uitzondering gemaakt. Auto op ijs in brand OUDE WETERING De brandweer van Roelofarends- veen heeft gisteravond een auto geblust die brandend op het ijs stond. Het ging om een crossauto die vermoedelijk door de jeugd na het crossen in brand is gestoken. De auto stond op het bevroren water van het Braasemermeer nabij de jachthaven van Arie de Boom in Oude Wetering. Het vuur werd geblust omdat het gevaar opleverde voor de zal van het ijs worden geta- jachthaven. Het ijs bleef intact keld en naar een sloper wor- ondanks de vlammen. De auto den gebracht. Onderzoek naar bouwvereniging KATWIJK Twee juristen van het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieu zijn in het Katwijkse po litiebureau momenteel bezig met een onderzoek naar de boek houding van de Katwijkse Bouw Vereniging (KBV). Aanleiding voor dat onderzoek is een tegen de KBV ingediende klacht over de verzekeringen en berekening van servicekosten aan de huur ders. De KBV heeft de boeken voor het ministerie open gelegd om een eind te maken aan de geruchten dat de KBV geen aan dacht zou besteden aan individuele klachten van huurders en dat de servicekosten te hoog zouden zijn. Videorecorder gestolen ROELOFARENDSVEEN Dieven hebben gisteravond in gebroken in een woning aan de Mimosastraat in Roelofa- rendsveen. Het slot van de achterdeur werd opengebro ken en de inbrekers namen een videorecorder mee. Eetgroep 'l ~:n haag/leiden t reclamebord langs de -ksweg 4, vlakbij de af- g Zoeterwoude, moet rden verwijderd. Er zal «noods politiedwang - rden gebruikt om dit te en. Het inmiddels geha nde reclamebord prijst t Schuttersveld in Lei- n als vestigingsplaats or onder meer kantoren #n. Ook het bord van Za- lhof Makelaars, langs de A4 ter hoogte van Leidschendam, moet weg. Dit antwoorden Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland op vragen van de statenleden P.G.J. Bakker en L.T.M. Of- fringa-Knibbe uit Voorscho ten. De provincie is met de twee statenleden van mening dat de reclameborden het landschap ontsieren. Een ver zoek van de Initiatiefgroep Schuttersveld BV om onthef fing werd daarom ook afgewe zen. De Initiatiefgroep heeft inmiddels al bevel gekregen het bord te verwijderen en ook de eigenaar van de grond waarop het staat heeft zo'n op dracht ontvangen. Zadelhof Makelaars heeft aan de Pro vincie geen toestemming ge vraagd een bord langs de rijks weg te mogen plaatsen. Ook Zadelhof heeft officieel te ho ren gekregen dat het reclame bord weg moet. De twee statenleden vroegen zich tevens af wat de provin cie wil ondernemen tegen sluikreclame op aanhangwa gens en auto's die langs de weg staan. Als voorbeeld wezen zij op een op de Veurseweg in Voorschoten aan een lantaarn paal geketend aanhangwagen- tje met reclame voor Studio Scherp. Gedeputeerde Staten antwoorden dat opschriften op aanhangwagens, karren en dergelijke worden getoetst aan aan de Verordening bescher ming landschap en natuur Zuid-Holland. deelte van een gemeente geen vervoermiddelen met reclame opschriften neerzetten die zichtbaar zijn vanaf de open bare weg, vaarwater of spoor weg. Het aanhang wagentje van Studio Scherp was overi gens op 30 januari van dit jaar plotseling verdwenen nadat provinciale waterstaat ver schillende keren vergeefs had getracht met de eigenaar in contact te komen. Het aan- hangwagentje stond op een stuk grond van de provincie. Belangstellenden kunnen elke maandagavond terecht in de eetgroep van clubhuis Inde Vroolijcke Arke aan de Pieterskerkchoorsteeg 15. Voor meer inlichtingen: 123271. Hulpgroep Omroep Rijnland Omroep Rijnland zoekt vrij willigers. die administratief werk willen verrichten. Het werk wordt niet betaald, om dat de Omroep daar geen geld voor heeft. Belangstel lenden kunnen zich aanmel den bij het gebouw van de Stichting Welzijn aan de Breestraat 117, telefoonnum mer 254670. Discriminatie Links Leiden houdt van avond in samenwerking met de LWH een discussie-avond over discriminatie en de mo gelijkheid en/of wenselijk heid van een gemeentelijk homobeleid. De bijeenkomst heeft plaats in het gebouw van de LWH aan de Lange- gracht 65 en begint om kwart over acht. De Leidse Hulpgroep heeft dringend vrijwilligers nodig voor het doen van bood schappen voor stadsgenoten. Wie wil helpen, kan contact opnemen met de Hulpgroep aan de Oude Rijn 44c, tele foon 143925. NS De afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en tramwegwezen houdt woensdagavond in Wienerwald aan de Steen straat 2 een bijeenkomst over „de NS aan het eind van de jaren 50". De laatste stoomlo- comotièven verdwenen in 1958 uit Nederland; de heer J. van de Meene uit Zwolle legde het snel veranderende beeld van de NS op kleuren dia 's vast. De bijeenkomst be gint om acht uur en een toe gangskaartje kost een rijks daalder. De Burcht In het kader van de serie li teraire ontmoetingen gaan Jan Willem Holsbergen en Rudolf Ceel morgenavond bij Stichting De Burcht aan de Burgsteeg 14 een discussie aan pver „Het creatieve pro ces". De discussie begint om half negen. Kinderfilms „Keukenpret" is de titel van de komische film die woens dag %19 februari tijdens de kinderfilmmidag in de Ka pelzaal van K&O aan de Oude Vest 45 wordt ver toond. Tevens staat een aan tal tekenfilms op het pro gramma. De voorstelling be gint om half drie en een kaartje kost drie gulden. Kijk en De heer M.A. Vermet houdt woensdagavond in het Rijks herbarium aan de Schelpen- kade 6 een lezing met dia's met als titel Kijken is nog geen zien". Vermet fotogra feerde veel bloemen, planten en vogels in Voorschoten. De lezing, die is georganiseerd door de afdeling Leiden van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, begint om acht uur.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7