Van Kempen ook op natuurijs te snel voor Christoffers Êsidae ©oma/nt Leython bekert door moeizaam Tweede plaatsvi Aart Stigter TITELKANDIDATEN IN DE PROBLEMEN Lengkeek velt Quick Boys RIJNSBURGSE BOYS BLIJFT LANG BIJ. MAANDAG 17 FEBRUARI 1986 PAGINA 16 Docos verrast weer LEIDEN Ook dit weekeinde werd er weinig geta feltennist. De eredivisieteams lagen stil, vanwege de Open Westduitse kampioenschappen. De heren van Docos verbaasden in de competitie wederom. NOAD 2 werd met 6-4 aan de zegepaal gebonden, waardoor de debutant nog altijd bovenaan staat in de derde di visie. Het tweede van Sjaardema kwam tegen NOAD 1 niet verder dan een 3-7 nederlaag. Ook het derde van de Oegstgeester club verloor met die cijfers van Trefhoek 1. Avanti 4 troefde Sjaardema 4 af (7-3). Het treffen tussen Seylla 2 en Shot had een span nend verloop. De Leidenaars wonnen met 6-4. Docos 2 had geen moeite met DOV: 8-2. Het tweede damesteam van Scylla diende zich neer te leggen bij het $-7 verlies tegen Seinen, waar de eerste vrouwenploeg Redstars met 10-0 afdroog. Do cos 2 tegen Vice versa werd 6-4. Docos 3 verloor met 4-6 van Venray, het vierde van de Morsclub won met 4-6 van VDO. Jan Siemerink opnieuw sterk ZOETERMEER Jan Siemerink leverde afgelopen weekeinde opnieuw een prestatie van betekenis. De jeugdige Rijnsburgse tennisser schreef in Zoetermeer een nationaal jeugdtoernooi tot en met zestien jaar op zijn naam. Een knappe prestatie van de voormalige Rijnkanter, die op zijn weg naar de overwinning met name in halve en hele finale op sterke tegenstanders stuitte. Zo moest Siemerink in de halve eindstrijd afrekenen met Ri chard Krajicek (hij deed dat met 6-2, 2-6 en 6-3), terwijl hij in de finale Paul Dogger ontmoette. Een opponent waarvan Sieme rink nog nooit had gewonnen; iets wat in Zoetermeer dus wel lukte. Met 6-4, 6-7 en 6-4 maakte hij nog eens nadrukkelijk dui delijk op dit moment heel sterk te spelen. Ook Heieen van den Berg presteerde knap: zij haalde bij de meisjes tot en met veer tien de finale. De meest opvallende prestatie leverde Van den Berg in de halve finale door top-vijf-meisje Babette Eijsvogel te verslaan: 1-6, 7-5 (na 3-5) en 6-3. In de eindstrijd bleek Eva Has- linghuis zoals mocht worden verwacht te sterk: 2-6, 1-6. Unicum leed in de VNT/Lancia-competitie een nederlaag. Het sterke Melkhuisje was met 13-9 net een maatje te groot. Degradatie dammers Rijnsburg LEIDEN Het eerste team van de damclub Rijnsburg heeft het niet kunnen redden. Door blunders verloren de denkers hun voorlaatste wed strijd en het tweedeklasseschap. Katwijk sleepte een gelijkspel uit het duel tegen 's Gravenpolder en laat alles afhangen van de laatste wed strijd. Ondanks een snelle winst van Cees van den Bosch en een gedegen overwinning van Cees Zwaan degradeerde RDC. Door blunders op de middelste borden (Schijff en Cederhout op 4 en 5) en een kansloze neder laag van Rien Kromhout op bord 1 had die winst geen effekt meer. RDC zakt af naar de Dambond Midden Holland waar het vorig jaar opper machtig uit promoveerde. Katwijk houdt van spanning. Vorig jaar werd op het nippertje degradatie ontlopen en ook dit jaar sturen de mannen van Arend van Beelen op een sensationele ontknoping aan. Tegen 'sGra- venpolder werd thuis 10-10 gespeeld, waardoor de Katwijkers in het laat ste duel van de landelijke competitie (tegen Dio uit Den Haag) moeten winnen. In het Katwijkse team wonnen „good old" Cees Varkevisser op bord 2, Jan Passchier op bord 5 en als laatste Jan Fase op bord 9 hun partijen. Door verlies van Klooosterman, Van der Wiel en Bronstring en remise van Van Beelen, De Jonge. Binnenkade en Zwetsloot kwam daar mee de stand op 10-10, waardoor Katwijk nog steeds net veilig is. NIEUWKOOP Ri chard van Kempen heeft gistermiddag bewezen, dat hij niet alleen op kunstijs tot de absolute marathontop behoort. Op de 600 meter lange ijs baan van Nieuwkoop, waar de organiserende IJsclub Ijsvermaak Zuideindeeen heel be hoorlijk veld aan de start kreeg, demonstreerde de zo brutaal in het mara thonwereldje doorge drongen Van Kempen op overtuigende wijze zijn kunnen op natuurijs: in een spurt a deux wees hij Ruud Christoffers terug, de man met wie hij dit seizoen lange tijd strijd leverde om de leiding in het Cup-klassement. Een andere schaatser die zijn stempel op de matig be zochte marathon drukte, was kernploeglid Emiel Hopman. Nog iets tekort komend na zijn ziekte, maakte de man uit 't Zand met zijn derde plaats toch duidelijk dat de topvorm weer binnen zijn bereik is. Dat dit drietal kunstijs-rij- ders de toon kon aangeven, was niet helemaal opvallend. De absolute top op natuurijs met Van Benthem, Jan Kooiman en Jos Niesten voorop ontbrak immers. Toen bovendien Wim Wes- terveld en Henk Portengen Marathontoppers naar Ter Aar en Roelof arendsveen TER AAR/ROELOFARENDSVEEN Marathon cracks als Jan Kooiman en Dries van Wijhe geven vandaag en morgen acte de presence in marathons op natuurijs in Ter Aar en Roelof arendsveen. De IJsclub Ter Aar krijgt vanavond in elk geval Jan Kooiman. Richard van Kempen en Henk Porten- gen aan de start. Wellicht voegt Ruud Christoffers zich hier nog bij. De wedstrijd over 100 ronden begint om 19.00 uur. Een uur eerder vindt een wedstrijd voor dames plaats. Zij rij den 25 ronden. De marathon van Roelofarendsveen mag op een niet minder sterk veld rekenen. Vooral de komst van nationaal kampioen Dries van Wijhe belooft een spannende wedstrijd. Regionale favorieten zijn ondermeer Leidenaar Alex Jansen, Vener Jan Rode wijk en Frans Biemond uit Nieuwe Wetering. Deze wed strijd zou eigenlijk gisteren plaatsvinden, maar de KNSB wei gerde haar toestemming te verlenen omdat op dezelfde dag in Nieuwkoop ook al een marathon werd gereden. Als gevolg van deze verplaatsing zijn enkele zaken veranderd: de start is nu om 15.00 uur op De Poel. de lengte van het parcours be draagt tweeëneenhalve kilometer. De wedstrijd gaat over 70 kilometer. De organisatie is in handen van de Schaatsgroep Alkemade. Deze houdt samen met de ijsclubs Oud Ade, Hoog- made, Rijpwetering en De Kaag ook de molen- en meren- tochten in de regio, onder de vlag van de Stichting het Hol lands Merendistrict. Alex Jansen vijfde in marathon Nieuwkoop Steven Zoon, winnaar Richard van Kempen en beslissing misten, was zo goed als zeker dat genoemd drietal om de zege zou strij den. Zij ontsnapten met An- dré van der Pauw al na zo'n 7 van de 60 te verrijden kilo meter uit een negenmans kopgroep, die practisch van uit het startschot aan de haal was gegaan. Toen Van der Pauw hieruit wegviel bleef er voor de rest van het veld weinig anders over dan te strijden om de vierde plaats. De vijf overige koplopers, met onder andere WimWes- terveld en Leidenaar Alex Jansen, slaagden er immers geen moment in de kloof naar het drietal op kop te verkleinen. Het drietal voorop draaide de rollen zelfs om, door' niet al leen het peloton op meerdere ronden achterstand te zetten, maar ook de groep Wester- veld-Jansen in te lopen. Dat was het moment waarop het ploegenspel kon beginnen: Van Kempen kon op Gerard Rietveld rekenen, Hopman op Dirk Maarssen en Alex Jansen, op jacht naar de vier de plaats, op Hans Kunz. Al leen Christoffers, in zijn ka nariegele pak altijd al een eenling, stond er alleen voor. Het was dan ook begrijpelijk dat hij het uitdelen van plaagstootjes aan tempobeul Hopman en in veel minde re mate aan sprinter Van Kempen overliet. Toen Hop man zijn kruit verschoten had en Van Kempen met een gerust hart de spurt af leek te wachten, sloeg de man uit Vlaardingen twaalf ronden voor het einde toe. Waar Hopman de sprong niet kon voltooien, sloot Van Kempen wel bij Christoffers aan. Deze probeerde zijn 21-jarige oppo nent de laatste ronde nog wel te verschalken door de spurt vroeg aan te gaan, maar „Poeske" Van Kempen, zo genoemd naar de legendari sche spurter „Poeske" Scher- ens, liet zijn prooi niet los en passeerde hem met een ka tachtige jump, nog ruim voor de eindstreep. Daar had de jury, haast traditiegetrouw, alle moeite om de uitslag vanaf de nummer vijf op pa pier te krijgen. Alex Jansen mocht dat niet deren. Zijn knappe vijfde plaats was niet aan twijfel onderhevig. PIETER EVELEIN 1. Richard van Kempen (De Hoef), 2. Ruud Christoffers (Vlaardingen). 3. Emiel Hopman ('t Zand), 4. Wim Vos (Kockengen), 5. Alex Jansen (Leiden). 6. Gerard Rietveld. 7. Wim Westerveld. 8. Hans Kunz (Den Haag). 9. Arjan Bakker (Schoonho ven), 10. Jan Kroon (Abcoude). Dames: 1. Lillian van Tol. 2. Betty Westerveld, 3. (Poeldijk). LEIDEN Veel oefenvoetbal in het voorbije weekeinde. De meeste clubs trotseerden de kou, om op de harde maar re delijk bespeelbare velden in conditie te blijven, de belang rijkste ontmoeting was die tus sen Quick Boys en eredivisio- nist Sparta, gewonnen door de laatste ploeg met 0-2. Quick Boys - Sparta 0-2 (0-2) De Rotterdammers begonnen vrij plichtmatig aan hun optre den in Katwijk. Dat had tot gevolg dat het duel bepaald niet eenzijdig werd. De eredi- visionist had in de kou enige moeite om in de wedstrijd komen, maar toen het ritir uiteindelijk gevonden wa pakte Sparta de zaken voort varend aan. Ronald Lengkeek brach* voor rust de stand de stand op 0-2, waarna de kan sen aan beide kanten verder geen doelpunten meer ople verden. Wilhelmus - UVS 2-2 (1-1) UVS behaalde in Voorburg een verdienstelijk gelijk spel in een „fijne voetbalwed strijd". Tot twee maal toe had den de Leidenaars een vc sprong door doelpunten v rust van Fred Filippo en rust van invaller Martin de Rooij, maar Wilhelmus-speler Sjardin bracht zijn ploeg steeds langszij. FC Lisse - Roodenburg 0-6 ((H)) Pas na de rust haalde Rooden burg, spelend tegen de wind in, tegen FC Lisse fors uit. Henny Koet (2x), Marcel Valk, Richard Klein, Arno Lancel en Marcel van de Burg teken de voor de royale productie. Nadat het in het directe verleden tot tweemaal toe was fout gegaan, vond Ajax zaterdag de weg naar het Rijns burgse sportpark Middelmors dus wel. Het zonder Spelbos (gebles seerd) en Vanenburg en Menzo (grie perig) aantredende Amsterdamse team werd in Rijnsburg opgewacht door een kleine duizend toeschou wers die de voetbalsport boven Hein Vergeer en de zijnen hadden verko zen en een gemotiveerd Rijnsburgse Boys. Zowel Ajax, het voetbalmin- nende publiek als het geelzwarte team zelf, zal geen spijt hebben ge had van dat verblijf op Middelmors. Ajax niet omdat er „nuttig" kon wor den geoefend, de toeschouwers niet omdat er sprake was van een aan trekkelijk duel en de Lagendijk-elf niet omdat er wel degelijk aardig te genstand was geboden. Tot ver in de tweede helft stond er immers nog slechts een 2-0 voorsprong (treffers Van Basten en Van 't Schip) voor Ajax op het bord. Een marge die pas in de slotfase door de ook op bij gaande foto scorende invaller Fran ken alsnog naar een „meer passen de" 5-0 eindstand werd uitgebouwd. Het resultaat had voor Rijnsburgse Boys nog aardiger kunnen zijn, als Marcel van der Blom bij een 0-2 ach terstand, na een snelle uitbraak, niet de paal, maar het net van het Ajax- doel zou hebben getroffen. Bij Rijns burg startte Martin de Jong in de ba sis voor de na de pauze in het veld gebrachte Jack Manuputty, liet nog licht geblesseerde Huug Aandewiel zich in de rust door Dick Heemskerk vervangen en was doelman Henk van Voorbergen de onbetwiste uitblinker. LEIDEN In de strijd om de nationale volleybalb ker stonden er zaterdag twee wedstrijden op het pr gramma. Thuis ontmoette NOVO het Rijswijkse R VA/VSC, dat een divisie hoger speelt. De Noordwijk heren verloren met 2-3. Leython versloeg in Maarssei broek VCM, dat goed meedraait in de derde divisi Leython kon slechts een kleine overwinning afdwii gen: 2-3. Een „gewone" derde- divisiewedstrijd was d tussen Delta en Gemini/Kangeroes uit Voorschote Evenals in de thuiswedstrijd kwam Gemini met di zelfde cijfers als winnaar uit de bus (0-3). De heren van NOVO traden aan tegen de hekkesluiter van tweede divisie. NOVO was door coach Ronald van Nierop h veld ingestuurd met de opdracht in het blok een man-to-m, verdediging toe te passen. In de eerste set verliep dat prima ook de geplaatste aanvallen waren succesvol (15-6). Deze verd digingstactiek vereiste echter zoveel concentratie en kracht d NOVO er in de tweede set nauwelijks aan te pas kwam. Bove dien sloeg het blessuremonster weer toe, zodat de Noordwijke een ferme stap terug moesten doen. Ook de derde set werd met een dubieuze hoofdrol voor het arbitrale duo prijsgeg ven. In de belangrijke vierde set krabbelde NOVO knap ten Lang ging het gelijk op, maar de laatste klappen van Bart dersen waren beslissend(15-ll). En toen was de NOVO-wi stand gebroken. Na 6-6 walste RIVA (goed de zwakke stops zoekend) eenvoudig door. Waarmee de Rijswijkse heren het idi dat een zwakke tweede-divisieploeg een makkelijke prooi voor een goed derde-divisieteam weerlegden. De heren van Leython (één na laatste in de tweede divisie) 1 ken in het bekerduel tegen VCM (derde in de derde divisie) v; het omgekeerde uit te gaan. In de eerste twee sets was de wer lust minimaal, zodat VCM via 15-6 en 15-8 een 2-0 voorspror nam. De inkeer kwam voor de heren uit Leiderdorp net op tij maar echt overtuigend was de 2-3 winst niet: 12-15, 13-15, 13 De heren van Gemini zagen in Zwijndrecht een ongemotiveei Delta tegenover zich. Als Gemini de ruimte krijgt om in het sp te komen is het nivo hoog; in een uur werd Delta met 6-15, 6 en 7-15 opzij gezet. Het uitstapje naar Zwijndrecht was voor Voorschotenaren een goede voorbereiding op de zware wedstri volgende week tegen Van Santen. CORIEN BOTMA LEIDEN Alphenaar Aart Stigter heeft zich in de Werve cross in Rijswijk tussen de mensen van het Nel Balance loopteam van kopman Patrick Artis weten nestelen. Arnold Schipper werd fraai tweede bij de v| teranen. Kees van Klink won de 15 kilometer „Bertu loop" in Roelofarendsveen. In Rijswijk was de eerste plaats voor Hagenaar Patrick Aris, tussen zijn teamgenoten AAV-er Aart Stigter moest duldi Huub Pragt (Leids student Egyptologie) werd derde vooi Fris. Holland atleet Theo van der Veer (eveneens deel kend van het loopteam van Aris) was met een vijfde plaats beste Leidenaar. Binnen een halve minyut volgde Bataaf Hei van de Oever. Bij de veteranen was Roger White de snelste rr 37.11 minuten. Bataaf Arnold Schipper kw®m bij zijn oude cli tot goede tweede plaats in 37.41 minuten. Klink werd in Roelofarendsveen eerste in de 15 kil Kees i meter lange Bertusloop. De inwoner van Nieuwerbrug kwam na 49.48 minuten over de streep op de Geestweg. Achter he >||sser werd Wout Duindam fraai tweede (51.20 minuten) door zich nit gek te laten maken door de snelle eerste ronde van Jan Janse Willem Ravensbergen en Arie van Tol. Cees de Mooy werd 52.40 minuten derde. Marian van Klink won bij de dames ov« de 9 kilometer in 36.39 minuten voor Suze Groen in 't Woud c 37.35 minuten noteerde. Uitslag Te Werve Cross te Rijswijk: Patrick Aris 10,5 km 31.44 minuten; Aart Stigter 31.59; Huub Pragt 32.14; Pieter FiL._x 33.05; Theo van der Veer 34.20; Jan Tuithof (Phoenix) 34.3 Henk van de Oever 34.44 minuten. phense doelpunt, dat niet vol doende bleek voor de zege. RKAVV - ROAC'79 1-4 (0-2) Hans Witteman en Albert Bol len zetten vierdeklasser ROAC voor de rust op voorsprong. De tegentreffer van Fred Roeling bood nog enig uitzicht, maar alle hoop van RKAVV werd na de thee de grond in ge boord door Gé van der Star en Wardy van Emmerik: 1-4. Katwijk - ARC 2-1 (1-0) ARC, ook al met veel inval lers, werd door Katwijk voor de rust op een 1-0 achterstand gezet. Invaller Dick Weijman bracht de ARC-treffer op zijn naam, maar een tweede Kat wijkse score deed de zege bij de thuisclub belanden. LEIDEN De drie titel kandidaten uit de Leidse regio, Foreholte (eerste di visie), OASE (derde divi sie) en Saturnus (eerste klasse afdeling), onder vonden dit weekeinde dat de handbalcompetitie nog lang niet beslist is. De da mes van Foreholte boek ten een zeer gelukkige 11- 12 overwinnig op Odin, OASE bleef maar net overeind tegen Ancora (10-10) en Saturnus leed een geflatteerde 7-11 ne derlaag tegen Olympia '72. Foreholte mocht de handen dicht knijpen na een zeer be nauwd slot tegen Odin. Hal verwege stond de stand nog gelijk (3-3), maar na de rust kwam Odin sterk opzetten. De ploeg uit Voorhout kon daar slechts een grote wilskracht tegenover stellen. Op tech nisch en tactisch gebied blij ken de dames onder druk niet meer te kunnen overtuigen. Het was des te opvallender dat zij de 10-8 achterstand toch nog konden wegwerken en zelfs de zege binnenhalen. Dit had Foreholte te danken aan Ellen Warmerdam, die de doelvrouwe van Odin kort voor tijd met de winnende treffer wist te verschalken. OASE kwam tegen het zeer hard verdedigende Ancora geen moment in het juiste rit me. Het was aan de vier zusjes ANita, Roos, Annette en Lydia van der Poel te danken, dat de 10-10 eindstand op het score bord kwam. Saturnus verloor tegen Olym pia '72 al na tien minuten Con nie van der Werf. Olympia miste anderzijds de sterke doelvrouwe Hennie Goekoop en twee andere sterke speel sters. De Leidse dames bleken zonder Van der Werf zeer kwetsbaar, maar hielden de stand lange tijd in evenwicht. Toen Paula KlaD znnrWmper de sterkste doelvrouwe uit de eerste klasse, bij de 6-6 stand echter het enige blundertje van dit seizoen maakte, en de Leidse ploeg hierna twee strafworpen om zeep hielp, was het pleit beslecht. Olym pia kon vrij eenvoudig uitlo pen naar de ruime 7-11 over winning. In de derde divisie (afdeling) klopten de heren van Satur nus hun naamgenoot Saturnus '72 met 18-13. De vrouwen van HVS stelden middels een 11-8 winst op NEA het tweede divi-, sieschap veilig. HVV echt degradeert naar de eerste kla se (afdeling) na een 16-8 derlaag tegen Quintus 2. Ve dere uitslagen: derde divisie i dames: Rijnsoever - MSV 5-! eerste klasse, heren: Hellas 3 Rijnstreek 17-18, Kwiek Spo *3 - Hermes 2 18-11, DSO - S0 9-15; tweede klasse: Rijnsoevi - EHC 19-20; derde klasse: F( reholte - HEC 2 27-11, Fa t Play - Hermes 3 16-20, For holte 2 - MSV 13-24, Rijnso ver 2 - Warmunda 18-23.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 16