Pijnstiller vergiftigd, afpersers gearresteerd ^Onderzoek rookpluim stuwraket Challenger Bisschoppen kraken Marcos overwinning Lt Adviseurs Reagan positief over Sovjet-voorstel Botha „bemoedigd" door gesprek met Van den Broek Dertien bendeleden in Amsterdam aangehouden «:ditemland „Stop wraak jacht op krokodillen" DODE DOOR TYLENOL Ginjaar wil school verzuim per computer aanpaltken EcidócSoirumt ZATERDAG 15 FEBRUARI 1986 PAGINA 5 TINÜ- paanse hotels duurder ARCELONA De zelfstandig rei- Lde toerist zal dit seizoen in Spanje Jor zijn hotel gemiddeld 11,5 pro lent meer moeten betalen. De prijzen 1 groepsreizigers zullen echter velijks worden verhoogd, omdat meeste contracten tussen de hote- cnaars en de grote buitenlandse organisaties al afgesloten zijn. i inflatie over 1986 wordt door de gering o> acht procent geschat. De irse stijging van de hotelprijzcn1 v ordt slechts gedeeltelijk gecompen- qt\ eerd door de gunstiger wisselkoers w 3n de peseta, die sinds afgelopen zo- cnke'ier me' Z#'n '*en Procen* 's gedeva- lenlar|CCrd" Bo7en^ien betekent de per 1 1 Pvd nua" in Spanje ingevoerde btw la D( KCr een ec*ra aanslag op de vakan- n Ag cbcurs- fde lij - '"juk ïitler wilde oar Christendom *2 rernietigen schijn >verge Iet ja* IÜNCHEN— „Het christen- om zal nel zo uit Duitsland erdwijnen als uit Rusland", no |et die woerden heeft Adolf an h< litler. de leder van het natio- kiezei lial-socialistsche Duitse rijk, n da ij een gesprk in de Berlijnse aai jjkskanselarj al in 1934 ver- laard het christendom te wil- n vernietigin. i een gesprk met de toen- alige evaigelisch-lutherse isschoppen 'an Beieren en tuttgart, Hare Meiser en The- phil Wurm, :ei Hitier dat de erk maar „aai de theorie Japanner hampioen hot-dog-eten in FS NEW YORK De 21-jarige, twee meter hoge en 120 kilo zware Japan ner Hiroaki Tominaga van de uni versiteit van Tokio is kampioen hot- -dog-eten van Amerika geworden. Hij versloeg in 10 minuten met één hot-dog 10 1/2 tegen 9 1/2 de Amerikaanse kampioen Oscar Ro driguez, een 28-jarige, twee meter hoge en 80 kilo zware verkoper uit Manhattan. Het was tot en met de derde hot-dog gelijk opgegaan, maar toen had Tominaga een beslissende voorsprong genomen. „Beter kaak- werk", was het commentaar van Ro driguez, die het record in 1985 had gevestigd met 11 1/2 hot-dog. „Spionnenpoeder" niet gevaarlijk WASHINGTON Een chemische marke ringsstof die de Russische geheime dienst KGB gebruikte om Amerikaanse diplomaten beter te kunnen controleren, was niet gevaarlijk voor de gezondheid. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Washington giste ren laten weten. De Amerikaanse autoriteiten onthulden het bestaan van de „spionagestof" in augustus. Ze protesteerden scherp bij de Russi sche regering en waarschuwden dat het ge bruik ervan de topconferentie in Genève in gevaar bracht. De stof, die met het blote oog niet te zien is, werd op deurkrukken en auto sturen gesproeid. Aanvankelijk dachten de Amerikanen dat de stof mogelijk kankerver wekkend was. Gevoelig zitvlak SYDNEY Een ambtenarengerecht in Sydney in Australië heeft compensatie toegekend aan een man wiens loon werd verminderd omdat hij door een netel roosallergie niet op koude wc-bril- len kan plaatsnemen. Het departement van luchtvaart had de 41-jarige Keith Dare in '82 vanwege zijn conditie een baan binnenshuis gegeven, maar daarbij zijn loon verlaagd. Dare spande een pro cedure aan en won. Het gerecht droeg zijn werkgever op hem met terugwer kende kracht het volledige loon uit te betalen. De allergie van Dare wordt door werk buitenshuis vergroot en thuis moet hij het hele jaar door de ming laten branden en kan niet z\ men in koud water of wandelen regen. Agenten gedood in hinderlaag OAXACA In een afge- legen gebied in het zuiden van Mexico zijn zeventien agenten gedood in een hinderlaag die waarschijn lijk was opgezet door drugsmokkelaars. In het gebied wordt veel marihu ana verbouwd. Volgens de in Oaxaca verschijnende krant El Imparcial liepen meer dan 150 agenten in een hinderlaag die door honderden, met automati sche geweren en andere zware vuurwapens uitge ruste drugsmokkelaars was opgezet. SYDNEY Milieubeschermers in Australië hebben opgeroepen tot beëindiging van een krokodillens- lachting die begon nadat een jonge vrouw twee da gen eerder door een krokodil was gedood. Volgens - de Australian Conservation Foundation, de grootste milieubeweging in het land, schieten mensen die zich in burgercomités van waakzaamheid hebben ge organiseerd, uit „zuivere bloeddorst" krokodillen dood. De 26-jarige Catherine McQuarrie werd in een afgelegen deel van het noorden van Queensland door een krokodil van 5,5 meter gegrepen. McQuar rie was het tweede slachtoffer in acht weken. In de jaren zestig waren er in Australië nog 350.000 van de soort; nu niet meer dan 5.000. loed bodtr De kerc had zijns in- iens haar kaïsen niet benut n zich verloien in theologi- che haarklova-ijen. )it staat in he boek „Verant woording voor de kerk" dat ojuist is versclenen. Het boek de neerslag van de stenogra- ische notities die bisschop leiser tussen de zomer van 1935 heeft ge naakt. toenmalig? evangelische lisschop van Eeieren had de jewoonte tijdeis vergaderin- loeten ;en en conferenties de belang- ijkste uitspraken van zijn ge- op dspre spartners Senografisch te n be ioteren. olgen )mdat Meiser en al lang niet at W( neer gebruikte stenografische dpunl nethode hanterde was de interfering vai de notities VVI ieel moeilijk voor de historici. lóvendien gebruikte de bis- chop allerlei persoonlijke edure trabbels en afkertingen. reden grijke NEW YORK De Ame rikaanse politie heeft gis teren drie mensen aange houden die per brief de fabrikant van de pijnstil ler Tylenol twee miljoen dollar wilden afpersen. Het drietal eiste in de brief de verantwoordelijk heid op voor de dood van de 23-jarige Diane Elsroht, die vergiftigde Tylenol had gebruikt. De Ameri kaanse autoriteiten had den de brief eerder een vervalsing genoemd. Een kopie van de afpersings- brief werd gevonden toen agenten van de geheime dienst de 55-jarige Dewitt Gilmore, diens 21-jarige zoon Dewitt Jr. en Daffodil Graham, 18 jaar, arresteerden in verband met fraude met betaalkaarten. De jonge Dewitt heeft erkend de brief te hebben geschreven. In de brief werd gedreigd met vergiftiging van meer Tyle- nol-tabletten, een populaire pijnstiller die sinds 1984 ook in Nederland op de markt is. De Een Amerikaanse laborante onderzoekt of er cyanide zit in een Tylenol-capsule. Er worden 70.000 tabletten onderzocht. Deze week kwam een 23-jarige vrouw door een vergiftigde Tylenol-ta blet om het leven. Amerikaanse keuringsdienst FDA en de fabrikant van de pijnstiller Tylenol, Johnson and Johnson, hebben de con sumenten geadviseerd geen capsules van het middel meer te gebruiken. verkoop Tylenol v Tegelijkertijd hebben de staten New York, Massachussets, In diana, Californië en Illinois de De samenstelling van de cy aankali verschilde wel van het gif dat werd aangetroffen in Tylenol-capsules in het gebied rond Chicago in 1982, waar door zeven mensen het leven lieten. 70.000 Capsules worden nu onderzocht. treft G\PE CANAVERAL De presidentiële commis- die onderzoek doet naar het ongéuk van het ruimteveer Challenger heeft gisteren de lanceer- rijgt inrichting en de wrak- be* stukken van iet ruimte- i uit-veer bekeken. Er wordt kan" gezocht naar amwijzingen Als aats- ge- die een zwarte rookpluim kunnen verklaren. Het zou er zou er op kunnen duiden dat er al vanaf de start problenjen waren. Een film toont aan dat bij de start „ongebruikelijke" rook is te zien tussen de rechter stu wraket en de grote brandstof tank. De commissieleden be keken de videobeelden en fo to's waarop de zwarte rook zichtbaar was bij de onderste naad van de stuwraket, 1,4 se conde nadat de stuwraketten in werking traden om het ruimteveer de lucht in te krij gen. Een stuwraket bestaat uit losse segmenten, waartussen de ver bindingen worden afgedicht met pakkingen van syntheti sche rubber. Vermoed wordt dat een van die pakkingen is gaan lekken als gevolg van het Het Amerikaanse ruimtevaart blad Aviation Week meldt dat een sensor 90 minuten voor de start temperaturen heeft gesig naleerd die lager waren dan is toegestaan. Volgens het blad proberen NASA-technici vast te stellen of de lage temperatu ren veroorzaakt werden door lekkende vloeibare waterstof uit de brandstoftank. Aviation Week zegt dat een infrarood-sensor temperaturen heeft geregistreerd van -12 en -13 graden. Een inspectieteam zou die gegevens niet hebben doorgegeven aan de verant woordelijken voor de lance ring, terwijl deze temperatu ren beneden de door de NASA gestelde veiligheidsgrens lig gen. Overigens worden er bij de speurtocht naar de stuwraket ten nauwelijks vorderingen gemaakt. Met sonar werd aan gegeven dat de stuwraketten mogelijk op de bodem van de Atlantische Oceaan liggen, maar de berging is nog steeds niet gelukt. MANILA WASHINGTON De Filipijnse president Ferdinand Marcos heeft gisteren bij de officiële hertelling van de stem men in het door zijn partij beheerste parlement een bijna niet te overbruggen voorsprong genomen op de oppositiekandidate Co- razon Aquino. De president heeft een voor sprong van 1,45 miljoen stem men op Aquino: 10.184.710 te gen 8.731.999 stemmen. Er moeten nog 1,6 miljoen stem men geteld worden. Volgens de oppositie, die talrijke onre gelmatigheden constateerde, is echter minstens een kwart van de stemmen ongeldig. Ook de invloedrijke rooms-ka- tholieke kerk stelt dat de ver kiezingen „frauduleus zonder weerga" zijn geweest. Presi dent Marcos zou daarom mo reel niet het recht hebben een nieuwe ambtstermijn te aan vaarden. De bisschoppen heb ben opgeroepen tot „geweldlo ze strijd om het recht". Verwacht wordt dat het parle ment, dat vandaag weer bij eenkomt, tot na het weekeinde zal wachten met het proclame- - Kardinaal Vidal. kend door 50* bisschoppen en maar een paar hadden bezwa ren, hoofdzakelijk omdat inl hun gebieden de verkiezingen, wel eerlijk waren verlopen. Vanuit het Amerikaanse Con gres wordt steeds meer druk uitgeoefend op president Reagan om zich te distantiëren van Marcos. Vooraanstaande senatoren vinden dat de presi dent door het i de De verklaring van de bis schoppen is de meest vergaan de tijdens het bewind van van Marcos. Er was geen reactie van Marcos, maar bisschop Fe- derico Escaler dacht dat Mar cos wel witheet zou zijn over het standpunt van de kerk. Escaler zei dat de bisschoppen „enigzins" de richtlijnen uit het Vaticaan hadden overtre den, maar de verklaring werd uitgeven omdat zij wisten hoe de situatie op de Filippijnen is. De verklaring werd onderte- wekt dat Washington een overwinning van Marcos zal gedogen. De samenwerkende interna tionale christen-democratische partijen hebben gisteren een beroep gedaan op Marcos om af te treden, met als argument dat het Filipijnse volk zich daar op overweldigende ma nier voor heeft uitgesproken. Marcos moet ook aftreden ter wille van de stabiliteit in de democratische landen, anders zullen de anti-democratische krachten worden versterkt - hetgeen tot een gevaarlijke si tuatie kan leiden. WASHINGTON De adviseurs van president Reagan zullen er bij hem op aandrngen positief te reageren op de initiatieven van Sovjet-leider Gorbatsjov door voor te stellen de Amerikaan se en Russische kernbewapening voor de middellange afstand drastisch te verminderen. Een regeringsfuncionaris in Washington zei gisteren dat hiertoe is besloten tijdens een bijeenkomst op het ministerie van buiten landse zaken, waar de Amerikaanse afgezanten Paul Nitze en Edward Rowny verslag deden van hun consultaties met Westeu- ropese en Aziatisch? leiders. De aanbevelingen ïullen schriftelijk aan Reagan worden voor gelegd. Vrij snel zél de Amerikaanse president dan een brief schrijven aan Gorbatsjov, aldus de functionaris, die anoniem wilde blijven. Volgens zijn adviseurs moet Reagan aandringen op verminde ring van de Russische raketbewapening in Azië zowel als Euro pa. en moet hij de noodzaak onderstrepen van strikte controle procedures om te ve zekeren dat een eventueel akkoord inder daad wordt nageleeft. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft in Genève een gesprek gehad met zijn ambt genoot uit Zuid-Afrika, Roelof Botha. De laatste zei: „Veel van waar Europa zich zorgen om maakt kunnen wij in orde bren gen". SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER „Knolle, je bent oe grootste namengooc helaar, die ik ooit in min leven heb ontmoet," lachte smidje Verholen. „Luister nou eens en voor altijd eens goed raar de naam van onze nieuwe dorpsgenoot. Die chinees heet Foe Yong Hai!"„Goed zo, ik za het onthouwe," zucht te de boer met een vragende uitdrukking op zijn gezicht. „Foei Hiephoi hest-ie dus. Foei Hiephoi, Een gekke naam, heur! Naor noe leg ik een an- tfere krentemik op de broodplank. Wat denk je rrou wel van die slimme Leendert de Sik?" „ba's héél eenvoudig, buurman," antwoordde ere smid. „Die Leendert, dat is een lekkere slu- tóe jongen. Die heeft zijn oude, wrakke herberg aan Platvink-Jantje en Franse Sjarl verkocht en nou heeft-ie hem voor de tweede maal aan Foe Yong Hai verkocht. Jantjo en Sjarl zijn er im mers "uitgeknikkerd. Tja, cat is die Leendert na tuurlijk ook wel aan de weet gekomen. Die maakt er zo een goed zaakje van." „Jao, zo mot het wel gegaon weze," beaamde boer Knolle. Hij schudde eens zijn wijze hoofd en ver-, volgde: „Toch mot ik d'r niet an denke, dat er hier in de buurt zo'n chinees eethuus komt. Dat bevalt mien niks. Ik heb wel 'es geleze, dat de chineze zo dol benne op hondevlees. As dat werkelijk waor is, dan zul je zien, dat alle honde hier op de loop gaon. Ik zie onze Bello ook al wegrenne. En dan heb Bello geliek, want een hond heurt niet in de pot. Een hond heurt ge woon bie de baos en bie het huus. En daorom zeg ik: let op de woorden van boer Knolle, want die heeft zien verstand goed bie mekander. D'r komt nog 'es een hoop ellende van. Een hele hoop ellende..." En de-goede boer Knolle wierp zorgelijke blikken in mistige verten... GENÈVE De Zuidafri- "«Tng"SoSE. kaanse minister van bui- stand. tenlandse zaken, Roelof Van den Broek, aldus zijn Botha, keert na zijn ge- Zuidafrikaanse collega, „kreeg sprek met minister Van een positieve indruk van een den Broek „bemoedigd" aanJtal belangrijke elementen" in de rede die president P.W. terug, omdat „we veel Botha eind maand in waarover Europa zich zor- het zuidafrikaanse parlement gen maakt, in orde kun- heeft gehouden, nen brengen". Hij gaf echler ook te kennen Van den Broek heeft gisteren dat de EG „achterdocht" koes in Genève namens de twaalf tert dat de apartheid „in een EG-landen aangedrongen op nieuw jasje zal worden gesto- afschaffing van de apartheid ken". „Ik heb geprobeerd hem en „vertrouwenwekkende ervan te overtuigen dat als wij maatregelen" om een dialoog werkelijk zo stom zouden zijn, met de zwarte leiders op gang de zwarten zouden weigeren te brengen. om met ons samen te werken", Dergelijke maatregelen zijn: aldus Botha. vrijlating van de al 23 jaar ge- Botha merkte op dat zijn rege- vangen zittende leider van het ring duidelijk heeft willen ma- African National Congress, ken dat zij.van plan is de aan- Nelson Mandela, opheffing gekondigde hervormingen uit te voeren „en meer dan dat". Maar wij hebben „begrip en enige tijd" nodig, zo voegde hij AMSTERDAM Met de aanhouding van dertien leden van een jeugdbende in Amsterdam-oost, onder wie drie beheerders van een Amsterdamse jeugd huis die worden be schouwd als de leiders, heeft de recherche vele tientallen inbraken en diefstallen in het hele land opgelost. Volgens een politiewoordvoerder maakten zij het afgelopen halfjaar bij inbraken in heel Nederland voor hon derdduizenden guldens aan kleding, geluids- en video-apparatuur buit. Ook de heler in Muiden is aangehouden. Van de buit is niets teruggevonden. De bende werkte volgens de zogenaamde „hit- and run-me thode" (toeslaan en wegko men). De bendeleden stalen auto's bij voorkeur van het merk Ford Sierra, waarvan er in totaal zeker vijftig zijn ont vreemd. Vervolgens gingen zij op winkelroof, liefst in plaat sen waar de winkels minder beveiligd zijn dan in Amster dam, zoals in Zoeterwoude. Van de winkel die ze als hun doelwit uitkozen, werd de eta lageruit ingeslagen, waarna het pand binnen enkele minu ten werd leeggeplunderd. De gestolen auto's lieten ze meest al achter in de buurt van het jeugdhuis. Het geld dat zij van de heler ontvingen werd bijna allemaal vergokt. Bij huiszoeking werd bij één van de jongens een Thomson-machinepistool aan getroffen. De politie verwacht nog meer aanhoudingen in deze zaak. man wees de eis dat Nelson Mandela onvoorwaardelijk wordt vrijgelaten en dat het verbod van ANC ongedaan wordt gemaakt af. Mandela, aldus minister Botha, zal gebruik van geweld moe ten afzweren. En als de in An gola gevangen genomen Zuid afrikaanse kapitein Wijnand du Toit en de Russische dissi dent Andrei Sacharov worden vrijgelaten is er een basis voor onderhandelingen. Winnie Mandela zei dat de aanhoudende geruchten over de ophanden zijnde vrijlating van naar man voorbarig zijn. „Het is absoluut zeker dat hij op weg is naar buiten, maar we weten niet wanneer. Ik denk dat het een kwestie van maandqn is". Angola wil wel een gevange- nenruil met Zuid-Afrika in overweging nemen, maar bif zo'n ruil kan ANC-leider Nel son Mandela niet zijn betrok ken. Dit heeft een hoge Ango lese functionaris gisteren ver klaard. DEN HAAG Een speciaal te ontwikkelen computer-pro gramma zal meer inzicht moeten geven in de oorzaken die tot schoolverzuim leiden. Dat schrijft staatssecretaris Gin jaar-Maas (Onderwijs) in het rapport „Schoolverzuim, ons een zorg" dat gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd. De staatssecretaris wil een gezamenlijke aanpak van school verzuim in het voortgezet onderwijs via verbetering van de registratie, nascholing van de schoolleider, toezicht van de inspectie op een goede registratie door de school en op maat regelen die de school treft ter bestrijding van het verzuim. Het uitgangspunt van de beleidsnotitie is dat nog speciale opvang nodig is voor de groep die permanent de school ver zuimt. Ervaringen van scholen die succesvol zijn in het te rugdringen van het schoolverzuim zullen, zo meldt de staatssecretaris, in brochurevorm onder de scholen worden verspreid.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5