Elfstedentocht kan Lenie niet zwaar genoeg zijn Ij l ZATERDAG 15 FEBRUARI 1986 CeidóöSouAcmt TER AAR - „Het zou natuurlijk te gek zijn twee jaar achtereen een Elfsteden tocht. Ik houd er rekening mee, maar de vorm is nog niet zoals die moet wezen. Maar wat niet is kan in een paar dagen komen", aldus Lenie van der Hoorn uit Ter Aar die vorig jaar als eerste vrouw in de Elfstedentocht over de finish ging. De moeder van twee kinderen vervolgt: „En als er een Elfstedentocht komt, dan graag een tocht zoals vroeger. Een zware tocht waar men jaren over zal praten". Evert van Benthem kreeg vorig jaar op de Bonkevaart in Leeuwarden de aan dacht van de internationale 'pers, maar in zijn schaduw was de prestatie van Le nie van der Hoorn er niet minder om. Al 47 minuten na winnaar Van Benthem was het Elfstedentocht-avontuur voor Lenie van der Hoorn ten einde. In de Frieslandhal kreeg ze voor haar prestatie een zilveren „tabakspot", die terecht een pronkstuk is in de huiskamer van de fa milie Van der Hoorn. „In de reglementen van de Elfsteden tocht wordt alleen maar over een win naar gesproken en niet over een "winna res. Maar het was'vorig jaar dan ook voor het eerst dat er bij de wedstrijdrij ders zeven dames meededen. „Ik werd eerste en achter mij kwamen er nog vier binnen: Betty Westerveld, Ineke Kooi man, Elske van der Meer en Tineke Dijkshoorn. Twee haalden de finish niet. De tijd dat de Elfstedentocht er alleen voor mannen was, is gelukkig achter de rug", vertelt Lenie van der Hoorn en thousiast. In haar gezellige "woning in Ter Aar gaat zij, met haar man Jan steeds naast zich, verder: „Het was natuurlijk voor ons vrouwen een risico om bij ae wedstrijd rijders mee te doen. Zouden we niet op tijd binnen Komen, dan konden we het kruisje wel yergeten. Atje Keulen-Deel stra en vele anderen zochten het Elfste- dentochtplezier daarom bij de toerrij ders. Kijk, er kan natuurlijk altijd wat gebeuren, maar bang om de tocht niet uit te rijden ben ik gelukkig nooit ge weest. Ik ben ook nog steeds trots op mijn tijd. Zeven uur drieëndertig minu- maakt. Vlaardingen, Maasland of Schip luiden zijn met enig doorzettingsvermo gen al glijdend te bereiken. In laatstgenoemde plaats, door de loop van de waterwegen wel zo'n beetje het middelpunt van het hele schaatsgebeu- ren, is café Sport de voornaamste pleis terplaats. Kastelein Rinus Haring („zon der uitjes", merkt hij zelf al meteen gek scherend op) zet samen met vrouw Toos een heerlijke kop erwtensoep op tafel. Zijn gezellige bruine café is ook het uit gangspunt van de officieel door de KNSB uitgeschreven toertochten. Voor drie knaken komen de liefhebbers in het bezit van een stempelkaart die vervol gens bij een totaal gereden aantal van 250 (brons), 1000 (zilver) of 2500 (goud) kilometers een oorkonde kunnen verdie nen. Prima omzet Rinus Haring heeft de laatste dagen al een prima omzet gehaald. Vorig week einde puilde zijn zaak uit van de men sen, die zich in plaats van passief bij het wereldkampioenschap dames op de Uit hof liever actief met het schaatsen wil den bezighouden. „Al moet je dan na tuurlijk wel extra veel stoken, want de buitendeur staat de hélé dag open", lacht een desondanks tevreden kastelein die het normaal gesproken 's winters hoofd zakelijk van de avonduren (biljarten, darts) moet hebben. Ook Bertus Costers zit gezellig achter een pilsje aan de bar. Hij heeft een hore- ca-etablissement in het naburige Den Hoorn. „Maar daar wordt veel minder geschaatst", aldus Costers, die dan ook bij de molen in Schipluiden een kraamp je op het ijs heeft neergeplant waar de schaatsers zich op allerlei warme versna peringen kunnen storten. „We staan daar met z'n drieën, maar iedereen heeft klandizie genoeg", zegt de „Hoornaar" die weet te melden dagelijks een omzet van zo'n twaalfhonderd gulden te ma ken. Niet geheel onbegrijpelijk dus is zijn opmerking dat het „voor mij nog drie weken mag blijven vriezen". Alsof er helemaal geen sprake meer is van zure regen of bodemverontreiniging, zo uitnodigend liggen de wit bevroren vaarten er op hun allermooist bij. In de gehele provincie Zuid-Holland maken de schaatsliefhebbers dankbaar van de krokus-vakantie gebruik om hun lede maten te strekken. Het rustiek gelegen Hoogmade vervult een centrale functie ten en een seconde. Totdat Van Ben them de Elfstedentocht won, was Jeen van den Berg recordhouder met een tijd van 7.35. Ik was nu toch sneller". Huldiging Evert van Benthem kreeg vorig na zijn triomf alle mogelijke huldeblijken. Zelfs gelukwensen van de koningin. Voor de tuindersvrouw uit Ter Aar was dat er niet bij. „Er is hier in het dorp wel een huldiging geweest op het stadhuis en we hebben natuurlijk veel gelukwensen ont vangen. Ik heb zelfs schoenendozen vol. Maar de titel bij de dames heeft geen cent opgeleverd. Ik hoorde dat Evert van Benthem tweeduizend gulden kreeg voor de opening van een winkel. Ik mocht hier en daar bij een wielerwedstrijd een startschot lossen. En dat was dan liefde werk oud papier of hooguit een bos bloe men". „Maar het was een geweldige belevenis", gaat Lenie van der Hoorn verder. „Op die tabakspot had ik eigenlijk geen recht. De Elfstedentocht kent geen onderschei ding voor de eerst aankomende dame. Wel bestaat de H.M. Geertsprijs voor de eerste rijder uit Leeuwarden. Maar er kwam geen wedstrijdrijder uit Leeuwar den aan en daarom besloot de weduwe van H.M. Geerts de bestemming van deze prijs te wijzigen in de eerste vrouw. Vandaar dan toch deze ereprijs, waar ik echt blij mee ben". Lenie van der Hoorn denkt overigens met gemengde gevoelens terug aan de periode vóór de vermaarde tocht. „De voorbereiding op de Elfstedentocht was vorig jaar eigenlijk te kort. Door drukke werkzaamheden had ik niet genoeg kun nen trainen. En ik was bovendien be hoorlijk ziek geweest. Maar tijdens de wedstrijd ging gelukkig alles goed. Daar na ben ik weer behoorlijk ziek geworden, omdat ik eigenlijk niet goed had kunnen uitzieken". „Trouwens, Hans van Helden zal de nacht voor de Elfstedentocht ook niet snel vergeten. Het was natuurlijk moei lijk om in Leeuwarden slaapgelegenheid te vinden. Ik kon slapen bij Woppie Kooistra, een vrouw die zelf vier kruis jes van de Elfstedentocht heeft. Hans van Helden had daar ook een slaap- plaatsje gevonden. Ik heb de hele nacht liggen hoesten. Hans en ik hebben geen oog dichtgedaan. Hans was daar wel kwaad over, maar wat kon ik daar nu ei genlijk aan doen". Voor het eerst In 1974 kwam Lenie van der Hoorn voor het eerst aan de start van een alter natieve Elfstedentocht, in Lillehammer. „Mijn voorbereiding was toen mede door een voorafgaande zwangerschap niet geweest wat die moest zijn. Toch was ik toen ook de snelste. Ik kan me- nog herinneren dat de leden van de da meskernploeg ook aan de start versche nen en slechts vijfentwintig kilometer meereden. Ze kregen daarvoor wel een gouden horloge. Maar ik begrijp het wel. Ze moesten waarschijnlijk een beetje naam geven aan het gebeuren". •Er volgden daarna nog meer alternatieve Elfstedentochten en steeds was Lenie van der Hoorn de eerste vrouw die over de finish ging. Ook op de kunstijsbanen doet de Aarse huisvrouw goed mee in de competitie. Maar eigenlijk zijn de af standen wat te kort voor de 37-jarige krachtmens. Daarom is de kwekervrouw druk aan het trainen voor een nieuwe Elfstedentocht. „Als er natuurijs is, dan moet je er ge woon rekening mee houden dat het weer kan gebeuren. En dan moet je gaan trai nen, dat is een noodzaak. Het is toch on begrijpelijk dat er de laatste keer zoveel mensen zonder enige voorbereiding aan de tocht zijn begonnen. Die mensen hadden geen enkele notie van de moge lijke moeilijkheden van zo'n opgave". In het Nederlands kampioenschap op natuurijs in Giethoorn moest Lenie van der Hoorn afgelopen dinsdag genoegen nemen met de vijfde plaats en een dag later in Maasland bij de Zuidhollandse titelstrijd kwam ze niet verder dan de derde plek. „Ach", zegt ze, „ik ben al vier keer Zuidhollands kampioene op natuurijs. Dus dat zegt me niet zo veel. Meer zorg baart me het probleem dat de vorm er op het ogenblik nog niet hele maal is. Daarom mag het van mij nog even duren voor de Elfstedentocht wordt gehouden. Maar zoals het er nu naar uitziet, staan we toch aan de voor avond van een nieuwe aflevering. Maar als er hier geen Elfstedentocht komt, stap ik woensdagavond op het vliegtuig om aan de alternatieve Elfstedentocht in Polen deel te nemen". Echte stayer Lenie van der Hoorn noemt zichzelf een echte stayer. Hoe moeilijker en zwaarder de omstandigheden hoe be'ter ze tol haar recht komt. Hoewel ze regelmatig op de kunstijsbanen in actie komt bij het ma rathonschaatser heeft die discipline niet haar grootste liefde. „Eigenlijk is dat maar niets voor mij. De heren rijden honderd ronden, de dames maar dertig. Dat is net twaalf kilometer. Zoiets heeft natuurlijk niets te betekenen. Ik ben er al dikwijls mee bezig geweest om te pro beren die afstand wat langer te krijgen. Maar de marathoncommissie is bang dat als je dat gaat doen er helemaal geen vrouwen meer aan de start verschijnen". Hoe lang denkt Lenie van der Hoorn nog aan wedstrijdschaatsen te blijven doen. „Daar durf ik niets over te zeggen. Vergeet niet: ik doe nog niet zolang aan schaatsen. Ik ben pas op achttienjarige leeftijd begonnen. Toen ik al vrij snel het schaatsen behoorlijk onder de knie had, kreeg ik steeds te horen dat ik te oud voor de wedstrijdsport zou zijn. Dat deed me vroeger pijn. Maar gelukkig heb ik daarna kunnen bewijzen dat ik echt niet te oud was. Neen. als de Elfsteden tocht straks doorgaat ben ik echt niet bang dat de jeugd mij de titel bij de da mes zal afnemen. Ik ga tot op de bodem om weer als eerste vrouw over de finish te gaan". ARTHUR VAN RIJSWIJK FOTO: TJERK HERINGA Al menig schilder legde de ijspret vast op het linnen en nog steeds leveren de dichtgevroren vaarten met schaatsers prachtige plaatjes op. Wat is toch dat geheimzinnige virus dat jong en oud ondanks de soms bittere kou naar buiten lokt om daar halsbrekende toeren uit te halen op dichtgevroren sloten en vaarten? Terwijl de warme kachel toch uitnodigt tot huiselijkheid, trekken we er op uit om te vernikkelen, ons bont en blauw te vallen of - voor de gevorderden - ons kilometer na kilometer uit te sloven. IJspret heet dat in de volksmond, maar is het in werkelijk heid geen door nationale traditie in ere gehouden kronkel? En het is gek: terwijl je je dit afvraagt, begint het bij jezelf ook te kriebelen. Mooie plaatjes levert al dat voortkrabbe- lende gepeupel altijd wel op. In de loop der eeuwen heeft al menig vaderlands schilder dergelijke oer-Hollandse tafe reeltjes aan het witte doek toevertrouwd. De prachtigste beelden leverden die zelf kastijdingen op, toen alleen nog in eigen land en alleen op schaats of hoogstens prikslee. Nu. met de recente kwakkel- winters. zoekt het Nederlandse volk z'n heil in hoger gelegen gebieden en heeft de schaats steeds meer terrein verloren aan de ski. Maar zodra het maar hard genoeg vriest en de meren en kanalen dicht komen te liggen, worden de schaat sen weer uit het vet gehaald. Verrijzen op of langs de mooiste trajecten de koek- en-zopie-tentjes en ontstaat weer het zo d welbekende sfeertje dat niemand wil B\ missen. Want is het niet zo dat velen de <kB afgelopen dagen hebben zitten duimen BV Ivoor een volgende Elfstedentocht? jf\ Mocht het daar met het goedvinden van Jr-^dc heren Sipkema en Kroes inderdaad gHweer van komen, dan zullen ook vele deelnemers uit deze regio richting Fries- land afreizen. De afgelopen dagen werd I in elk geval al driftig getraind. Middenin de grote stad, zoals in.het Haagse Zui- derpark waar ook in de avonduren dank zij de aangebrachte verlichting volop I kan worden gereden. Helaas moeten werk a la FC Den Haag) voor lief wor den genomen. Of er wordt getraind op de speciaal onder water gezette banen van bijvoorbeeld het sportpark Van Fuyll in Zoetcrmeer waar de plaatselijke ijsvcrcniging dit seizoen het honderdja rig bestaan viert. Of op de kanalen in het Westland waar rond Schipluiden de uitgezette toertochten tot grote vreugde van de lokale horeca een overweldigende belangstelling trekken. Of op de meren in het Rijnland, bij De Kaag of bij Roe- lofarendsveen, waar de schaatsliefheb bers volop de ruimte hebben om zich te bekwamen. Ongeveer halverwege Wateringen en het idyllische kerkdorpje 't Woudt, aan de Dorpskadc, ligt het café De Bonte Haas (of Het Bonte Haas, want de naamsaan- duiding op de ruit geeft twee mogelijkhe den). Een schijnbaar ver van de bewoon de wereld verwijderde uitspanning, die in het zomerseizoen veel klanten trekt dank zij de voor de deur langs lopende en zeer geliefde fietsroute. Maar in de wintermaanden hangen hooguit enkele autochtonen aan de bar. Nu. met een stevige laag ijs op de nabij gelegen Zweth. zijn de tafeltjes echter al lemaal bezet. Een ongetwijfeld welkome klandizie, al was het alleen maar voor de hond-van-het-huis die, gelegen op het biljart, zijn neus te goed doet aan de vele vreemde zweetsokken en wanten. Een prachtig gekleurde lapjeskat, even mooi als schuw, vindt die drukte allemaal maar niks. Bij een voorzichtige toenade ringspoging snelt het overigens weldoor voede dier pijlsnel in meer vertrouwde richting. Buiten ligt de Zweth er niet geheel vlek keloos bij. Enkele verraderlijke scheuren tonen aan, dat niet iedereen altijd even DE TUINDERSVROUW MET DE LANGE ADEM UIT TER AAR geduldig is om af te wachten tot het ijs werkelijk houvast biedt. Vorig jaar, met name tijdens de eerste vorstperiode die (te) veel sneeuw bracht, was het opper vlak extra moeilijk, zodat niemand zich nu nog echt om de oneffenheden bekom mert. Dan moetje maar naar het kunst ijs van de Uithof gaan en daar temidden van de menigte je rondjes draaien. Nee, de schaatsliefhebbers hebben zich weer massaal naar het Westland gespoed waar prachtige rondritten kunnen worden ge in het gebied dat officieel Rijnland heet en dat - ten noordoosten van Leiden - vele plassen rijk is. Hoogmade lijkt nu wel één gigantische parkeerplaats. Via de Wijde Aa kunnen de werkelijk duizen den schaatsers richting de Kagerplassen of het Braasemermeer. Het ijs is overal even voortreffelijk, dus laat niemand zich weerhouden om de gladde ijzers te benutten. En wie ook maar een beetje oog voor de natuur heeft, zal alras mer ken dat geen plekje hetzelfde is. Alle me ren hebben hun eigen charme. De Ka gerplassen - waarop de uitgezette Mo lentocht voor lange files bij de stempel- hokjes zorgt - hebben die charme door de vele eilandjes, de Nieuwkoopse Plas sen doof het vele kruip-door-sluip-door- gekrioel temidden van de dikke rietkra gen, het Braasemermeer door z'n uitge strektheid waarop vele ijssurfers en -zei lers worden gelokt. En wat te denken van het water bij het gehucht Bilderdam, bij de Langeraarse Plassen, waar de knotwilgen in lange rijen staan. Schaatsen is niet alleen sportief bezig zijn, het is voor menigeen ook genieten van wat de natuur ons te bieden heeft. En de horeca vaart er wel bij. DICK KIERS FOTO: MILAN KONVALINKA Lenie van der Hoorn die vorig jaar bij de Elfstedentocht als eerste vrouw over de finish kwam.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 21