Je kunt ook op een vlot de oceaan oversteken 99 jiJiiJjUUO'J „Spel was dit jaar slechter dan ooit..." Onder redactie van Gert- Drijfzand Jan Onvlee en Pieter Eve- lein Kunst Bijgaande compositie van fo tograaf Kees moet een ieder toch overtuigen. Die grijpende, ineengestren- felde, handen. He zo onbereikbare bal. Korfbal is kunst... Troost Overigens, over korfbal ge- I sproken, het gaat niet goed met Fides Pacta. Na de neder- laag tegen Samos is degrada tie wel weer erg dichtbij ge- I komen. En dat in het jaar waarin Fides het 75-jarig be- I staan viert. Bepaald geen pre tje. Eén troost heeft de fusieclub echter wel: de vereniging heeft zichzelf bij alle gelegen heden passend jubileumge schenkentoebedacht. Eerlijke, rondborstige rode wijn. Bij uitstek geschikt om aan het eind van het zaalsei zoen het handhaven in de hoogste korfbalklasse te vie ren. Maar ook bij degradatie kun nen de flessen optimaal wor den benut. Betere „troost" is in dat geval nauwelijks denkbaar. Niet gehinderd door het be vroren buitenwater, starten de waterpoloërs dit weekein de dus met de play-offs. AZC, HZC/De Robben, De Zijl/LGB en VZC zullen in een reeks van zes wedstrijden gaan uitmaken wie zich voor een seizoen kampioen van Nederland mag noemen. De vier ploegen beginnen, in te genstelling tot voorgaande ia- ren, „op nul"; AZC zal het derhalve zonder de in de re guliere competitie bewerkstel ligde punten-voorsprong moe ten doen. Een situatie die nog niet zo lang geleden door De Zijl/LGB coach Jan Evert Veer als „belachelijk" werd bestempeld. „Je behoort kam pioen te worden omdat je in een compleet seizoen de beste bent geweest. Niet omdat je zes wedstrijden goed hebt ge speeld". Drijfzand (2) In het seizoen was AZC tot nu toe dus de best presterende formatie. Al doet men er in het Alphense kamp goed aan daar niet zo zwaar aan te til len. Na enkele wedstrijden stond immers al vast welke ploegen zich voor de play-offs zouden gaan plaatsen. Een ge- ZATERDAG 15 FEBRUARI 1986 PAGINA 17 George Geurtsen: „Het niveau van de competitie was zo slecht dat ik nog even wacht met de selectie voor het Nederlands team". BONDSCOACH GEORGE GEURTSEN ONTEVREDEN OVER WATERPOLOCOMPETITIE NIEUWE STUL: DEN HAAG In de waterpo- locompetitie wordt dit week einde een begin gemaakt met de play-offs. AZC Alphen, HZC/de Robben, De Zijl/LGB en VZC Veenendaal zullen hierin om de nationale titel strijden. Een strijd die in ieder geval spannender zal zijn dan in voorgaande iaren, nu de vier clubs op nul beginnen en niet zoals voorheen, de in de gewone competitie verzamelde punten meenemen. Bonds coach George Geurtsen is des ondanks niet tevreden over het huidige systeem. „Het spel in de competitie was slechter dan ooit. Geen spanning, geen kwaliteit. Freewheelende ploegen die in november al ze ker waren van een plaats bij de laatste vier en het verder wel voor gezien hielden". De directeur van het sport- fondsenbad in Apeldoorn is voorstander van play-offs naar Italiaans model. „De Italianen werken naar een climax toe, waarin pas in de laatste duels de kampioen bekend wordt". Op basis van dat systeem heeft hij bij de waterpolocommissie een revolutionair plan inge diend. „Na de reguliere competitie moet de hekkesluiter degrade ren en de nummer één van de eerste klasse promoveren. De acht uit de competitie worden aan elkaar gekoppeld volgens hun klassering op de ranglijst. Een aan acht, twee aan zeven, enzovoorts. Vanaf dat moment wordt het knock-out systeem gehanteerd met thuis- en uit wedstrijden. Verlies over twee wedstrijden betekent uitscha keling voor de titel. In de fina le spelen de twee overgeble ven clubs volgens de best of five, waarbij de nummer een uit de competitie als beloning voor die prestatie het thuis voordeel krijgt". Geurtsen gaat er van uit, dat met zijn sys teem de spanning tot aan het einde gewaarborgd blijft. Scepsis Zijn voorstel is door de water polocommissie met gematigd optimisme ontvangen. „Ik schijn te laat geweest te zijn met de indiening, zodat het voor het volgend seizoen niet meer haalbaar is. Maar het verdwijnt niet voorgoed in de ijskast of een of andere bu reaula. Daar zorg ik wel voor". Geurtsen kijkt overigens met enige scepsis terug op de sa menwerking met de polocom missie in zijn eerste jaar als bondscoach. „Het is eigenaar dig maar als bondscoach ben ik minder om advies gevraagd dan in mijn jaren als club- coach. Toen ik bij AZC werk te, wist iedereen van de com missie mij te vinden. Nu ben ik bondscoach en lopen ze met een grote boog om me heen. Ze trekken wel de know-how aan, maar uit angst voor be voogding word je niet geraad pleegd en neemt de commissie besluiten, waarvan ze denkt dat de bondscoach er toch wel meer akkoord zal gaan". Zo werd Geurtsen niet gekend in de uniformiteit van de vel- dafmetingen in de nationale competitie. Voor het seizoen gaf de commissie aan dat in de nationale competitie op velden van 25 x 12 meter gespeeld moest worden. „Lariekoek", zegt Geurtsen. „Internationaal wordt op 30 x 20 meter ge speeld. In Nederland zijn ba den waarin die velden uitge legd kunnen worden. Benut die dan. Nu raak je internatio naal alleen maar. verder ach terop". Enquete De bondscoach heeft de com missie nu zo ver, dat er onder de clubs uit de hoofdklasse en twee eerste klassen, zoals de competitie er het volgend sei zoen na de herindeling uitziet, een enquete zal worden ge houden. De verenigingen mo gen daarbij hun wensen ken baar maken, waarna overleg zal volgen. Overleg komt er ook over de op handen zijnde wijzigingen in de spelregels. Tijdens het wereldkampioenschap, half augustus in Madrid, wordt een speciaal congres gewijd aan dit onderwerp. De technische commissie van de FINA (we- reldzwembond) heeft een pré- -advies ontvangen met de wensen van vooraanstaande coaches en arbiters. Dat advies is het resultaat van een bijeen komst, begin januari in Bel grado. Op die vergadering had Geurtsen een belangrijke in breng. De vijftiger uit Door- werth wil ingrijpende veran deringen. Geurtsen: „De regels moeten simpeler worden. Voor spelers en publiek. Nu wordt elke wedstrijd stukgefloten. Daar moeten we vanaf". Daartoe heeft Geurtsen een paar voor stellen ingediend. De om- keerfout moet verdwijnen. De tijdstraf van 45 seconden moet gelijk getrokken worden met de 35 seconden balbezit. Bo vendien mag de uit het water gestuurde speler terugkeren indien zijn gehandicapte ploeg balbezit herovert. Dat voor komt de passiviteit van de verdedigende ploeg bij over- talsituaties". Maar de belang rijkste wijziging vormt het vo gelvrij verklaren van de mid denvoor. Computer-polo „Herhaling van gewone over tredingen tegen de midden voor moeten niet bestraft wor den. Op zware overtredingen staat directe uitsluiting of strafworp". Volgens Geurtsen wordt de middenvoor daar door gedwongen in actie te ko men. „Momenteel wordt er computer-polo gespeeld. Een, twee, drie keer balletje naar de middenvoor. Drie overtre dingen, tegenstander uit, man netje meer. Dat stereotiepe beeld moet verdwijnen". Geurtsen stelt zijn selectie over enige weken samen. „Het niveau in de competitie was zo slecht, dat ik uit armoe een paar play-off-wedstrijden af wacht voordat ik de groep be kend maak". De ploeg gaat in april twee weken trainen en spelen in Australië. Begin juni volgt een toernooi in Ede met Australië, Cuba en Frankrijk. Hongarije komt eind van die maand op bezoek voor twee duels. Van 9 tot en met 13 juli is het Nederlands zevental deelnemer aan de vriend- schapsspelen in Moskou, waar na Bulgarije in Nederland als sparring-partner zal fungeren. De voorbereiding op het WK in Madrid wordt afgesloten ^net een trainingskanïp in Zuid-Frankrijk. JUAÏ (PORT LEIDEN/REGIO EeidaeSomant IONK- EN )FTBALLERS HOTSEN MET POLITIEK pp mm. IIDEN Haarlem, iterdam, Utrecht, Rot- rdam en Den Haag: vijf •ote honkbalsteden, met laartussen een „blinde dek". In die blinde vlek igt Leiden; ook een grote stad, maar wel een stad vrijwel zonder honk- en softbal. Goed, toegegeven: in Leiden zit welgeteld tén softbalclub, maar daar s dan ook echt alles mee [ezegd. De omliggende ;emeentes doen het wat lat betreft iets beter: Lei derdorp heeft de „Scor- jions" en Lisse de .Flags". Iets verder weg voert „Alphians/Unique" natuurlijk de boventoon. Maar ondanks de opgang die de honk- en softbal- sport kent, blijft de Leidse regio duidelijk een „blin- vlek". Waarom eigen lijk? Even leek het erop dat ook Voorschoten zijn eigen honk en softbalclub zou krijgen, zo dat de Leidse „blinde vlek" •d gecamoufleerd zou raken, ar of de Voorschotense club nu wel komt, dat is nog maar ten zeerste de vraag. Problemen met de gemeente Voorschoten, en dan met name uiteraard op het fi nanciële vlak. hebben de komst van de nieuwe club ui terst onzeker gemaakt. De rol van de gemeentes is trouwens toch van doorslaggevend be lang in de ontwikkeling van de honk- en softbalsport in de Leidse regio. Cornervlag Een medewerker van de Ko ninklijke Nederlandse Base ball en Softball Bond (KNBSB) Santpoort, Paardekoper, windt er geen doekjes om: „De plannen stuiten vaak op de ge meente. Grote velden bijvoor beeld zijn niet beschikbaar en bum laten spelen. We krijgen [telefoontjes genoeg van men- ten die hun zoontje willen la ten honkballen. Honkbal is er liet in Leiden. Ze willen er Jöest honkballen, maar ze wor- len gedwongen softbal te gaan Ipelen. En die kinderen kun- Iflnen we moeilijk naar Wasse- Jnaar sturen. Iedereen weet hoe gevaarlijk de weg naar Wassenaar is Maar Paul de Jonge van de oudste regioclub „Volle Bak", wil meteen voorop stellen: „dat het contact tussen de ge meente en onze club goed te noemen is". Hij vervolgt ech ter met: „We hebben bij de op richting onze eisen laag ge steld. We vonden dat we ons zelf eerst maar eens moesten bewijzen. Vandaar ook dat we met alleen softbal zijn begon nen. Daar is een veel kleiner veld voor nodig". En niet al leen het veld, ook de andere voorzieningen bij „Volle Bak" zijn minimaal. Maar daar neemt het gezelligheidsclubje genoegen mee. Waarmee ook meteen het Voorschotense probleem aan gesneden kan worden. Daar wil men namelijk wél honk ballen, maar daar zijn een aan tal extra voorzieningen voor nodig. Een groot veld bleek geen probleem, maar een „backstop" bleek dat wel. Die „backstop" (een hekwerk, 7 meter hoog en 36 meter lang dat de doorgeschoten ballen moet opvangen, zodat het pu bliek ongestoord en - betrek kelijk - veilig kan toekijken) wil de club op een professione le wijze laten neerzetten. De gemeente Voorschoten opteert echter voor een tweetal lanta renpalen met een visnet daar tussen. Daardoor zou niet 12.500 gulden nodig zijn, maar zou de gemeente kunnen vol staan met een subsidie voor de „backstop" van 5000 gulden. En om dat verschil draait het dus. Ruud Braggaar, voorzitter in spé van de nieuwe club, is zeer teleurgesteld: „Ja, je kunt na tuurlijk ook op een vlot de oceaan oversteken, maar als we de zin van de gemeente zouden doen, dan ben ik bang dat we een toeristische attrac tie worden. Wat vlaggemasten en een klimrek en de mensen maar lachen. Maar als er ie mand een paar tanden kwijt raakt, en dan noem ik een niet eens zo ernstig geval, dan is het voor ons over". Met dat „ons" verwijst Brag gaar naar 100 mede-enthou siastelingen, die inmiddels al hebben laten weten lid te zul len worden van de nieuwe vereniging, als die er tenmin ste komt. Braggaar vervolgt: „Het is zo moeilijk om die mensen van de gemeente aan het verstand te brengen, hoe gevaarlijk honkbal zonder een goede „backstop" kan zijn. Misschien kunnen we in Den Haag een oud-honkballer met een grote naam vinden, die ze dat wel duidelijk kan maken". Rinoceros Bemiddeling van de KNBSB lijkt dan in aanmerking te ko men, maar daar heeft Brag gaar weinig vertrouwen in: „We hebben tot nu toe niet veel aan de Bond gehad. Ze fietsen als een rinoceros tussen onze onderhandelingen door". De Bond namelijk adviseerde de gemeente, dat een „back stop van twee meter hoog best te doen was. En dat ter wijl de terreincommissie van hetzelfde lichaam uitdrukke lijk de maten van Braggaar en de zijnen aanhoudt: 36 meter lang, 7 meter hoog. De propa- gandacommissie, waarvan een deel onder leiding van Hooge- vener Dick Bliek een ambi tieus draaiboek samenstelde met het oog op de te verwach ten aanwas van leden na het wereldkampioenschap eind juli in Haarlem daarente gen, stelt in dat draaiboek, dat een hek van een meter of twee hoog wel voldoende is. Waar mee het bonds-advies enigs zins is gerechtvaardigd. Dat draaiboek stelt verder: „Een idee is misschien om tus sen twee stevige palen een ny lon net te spannen...". „Waar praten ze over?", vraagt Ben Niemeier, ook al op de bres voor het Voorschotense honk bal, zich vertwijfeld af. „Dat noem ik knoeiwerk. Zo'n hek je kan ik me met heel erg veel moeite wel voorstellen, maar dan alleen op een enorm sportcomplex zonder toeschou wers". Het overigens voortreffelij ke draaiboek heeft zijn weerwoord op de voorspelbare kritiek meteen maar opgeno men: „Eerst dient bestaans recht bij uw gemeente afge dwongen te worden, alvorens u over een volwaardige ac commodatie kunt gaan pra ten", adviseert het boek de nieuwbakken verenigingen. En zet zich daarmee op de lijn van de gemeente Voorschoten. Die lijdt volgens Braggaar aan het „fietscross-syn- droom": de fietscrossvereni- ging die alles voor elkaar kreeg, maar na een jaar alle investeringen zo goed als waardeloos maakte door zich zelf weer op te heffen. En zo'n bok wil Voorschoten niet een tweede keer schieten. Vandaar dat men met de honkballers eerst de kat uit de boom wil kijken. „Bewijs je eerst maar eens, dan praten we verder", is het parool. Doorstart De Leiderdorpse vereniging „Scorpions" werd eveneens met een dergelijke strategie geconfronteerd, maar maakte een goede doorstart. Pas na een half jaar kregen de Lei derdorpers een „backstop" naar wens, omdat de gemeente Leiden toen bereid was met 15.000 gulden subsidie de hel pende nand toe te steken. „Ja dat willen we natuurlijk alle maal wel", zegt voorzitster Verkuylen als reactie op de Voorschotense pogingen om meteen op professionele wijze van start te gaan. „Maar ik vind dat echt kortzichtig. Je kunt niet in drie maanden een vereniging met alles erop en eraan uit de grond stampen". Overigens was oorspronkelijk ook de gemeente Voorschoten in de markt als vestigings- Elaats voor de „Scorpions". Iet werd uiteindelijk Leider dorp. „Nee dat had niets te maken met problemen met de gemeente Voorschoten", haast Verkuylen zich eventuele snelle vooroordelen uit de weg te ruimen. „Als vereniging hebben we toentertijd onze voelhorens overal uitgestoken en Leiderdorp was er nu een maal eerder bij". Met name de gemeente Leiden zag de „Scorpions" wel zitten „maar de terreinen waren of te klein, of er liepen sloten langs of ze lagen in de be woonde wereld", verklaart Verkuylen de uiteindelijke vestiging in Leiderdorp. „In Voorschoten zouden we altijd een onderdeel van Randstad Sport zijn geworden, omdat we ons op hun terrein moesten vestigen. Nu zijn we tenminste lekker zelfstandig op een grandioos terrein", toont Ver kuylen zich meer dan tevre den. Alle clubs betreuren het overi gens, dat de nieuwe Voorscho tense club zo moeizaam van de grond komt. De Jonge van „Volle Bak" en Verkuylen van de „Scorpions" roepen haast letterlijk hetzelfde: „Na tuurlijk is dat iammer, want meer clubs betekent meer re clame en daar heeft iedereen belang bij". Maar voorlopig lijkt dat er voor de Leidse re gio niet in te zitten. JACOB BERGSMA Kunst leven dat nogal competitie- vervalsend werkte in een aantal topduels. Mede daar door had AZC het in Hilver sum tegen De Robben „twee" wel erg eenvoudig, terwijl De Zijl/LGB de uitwedstrijd te gen datzelfde De Robben bij na vrijwillig aan de Hi 1 ver- sumse tegenstrever liet. Ei genlijk werd alleen in de be ker echt strijd geleverd, en juist in die serie wedstrijden bereikte de regerende Al phense landskampioen voor het eerst sinds vele jaren de finaledag niet. In de kwartfi nale bleek streekgenoot De Zijl/LGB de meerdere van de AZC-zeven. Drijfzand (3) Mede daardoor is elke prog nose over de uiteindelijke klassering van het viertal, meer nog dan de gebruikelij ke voorspelling, gebaseerd op zeer waterig drijfzand. De wa- terpolocompetitie wacht een voudigweg een zeer spannen de slotfase, waarin De Zijl/LGB dat vanavond bij AZC begint als enige ploeg twee ijzers in het water heeft. De Leidse équipe dingt van zelfsprekend mee naar de hoofdprijs in de vorm van de landstitel, maar ook bestaat er voor de Leidenaars nog de mogelijkheid een troostprijs te veroveren. En wel als De Robben aan het einde van de zes wedstrijden tellende rit het nationaal kampioenschap van AZC blijkt te hebben overgenomen. Dan immers verwerft De Zijl/LGB zich als verliezend bekerfinalist het recht om als vervanger van de Hilversumse bekerhouder in te schrijven voor het Euro pa Cup 2 toernooi. Een gegeven dat wel eens een heel aparte rol zou kunnen spelen in de komende kampi oenscompetitie.' Tenminste, in die fase van de strijd waarin een eventueel voor de titel uitgeschakeld De Zijl een eventueel nog kansrijk De Robben ontmoet. Zoals bij voorbeeld in dat laatste play- off-treffen in de reeks van zes. Maar goed: we zeiden het al eerder. Het betreft hier wate rig drijfzand. Daarop valt door ons van Hutspofrjt be slist geen prognose te bou wen... Want (1) MoeKapot? Wij van Hut spofrjt kregen direct medelij den, jongstleden woensdag, met de schaatster die door twee tochtgenoten over het ijs werd voortgeduwd. Vooral het feit dat haar linker voet op een vreemde manier op het ijs rustte, deed ons min stens een verzwikte enkel vermoeden. Totdat wjj deze voet wat duidelijker „in beeld" kregen. Wat bleek? In plaats van een schaats, bleek de noet in een want gestoken. Want (2) Een want? Ja. Want haar lin ker „hoge noor" had het bege ven, zeker vijf kilometer voor de laatste stempelpost En om dat dat laatste stempeltje er „móest komen", diende een oplossing te worden gevon den. Om de resterende af stand helemaal met een opge tild been af te leggen, wees de pechvogel zondermeer af. „Dus", zo zei de schaatster, „heb ik er een want om ge daan. Dat glijdt wel niet zo goed als een schaats, maar ja, op een sok gaat het nog min-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17