AZL verzorgt bijscholing verpleegsters 3 leidóc 0ouAa/nt STAD OMGEVING Goedlopende winkel waar niemand graag klant is fwijzende reacties op eenrichting verkeer Breestraat en Noordeinde Schouwburg viert 30.000ste bezoeker Elfstegentocht gaat niet door MEER BELANGSTELLING VOOR SCHOOLKORFBAL Bonden twijfelen over aanbod Aramco VRIJDAG 14 FEBRUARI 1986 PAGINA 9 JIDEN Het voorstel Wi i op de Breestraat, het irteinde en het Kort penburg eenrichtings rkeer in te stellen, heeft msÜ l tjusver afwijzende re- v ad' ties opgeleverd. Zowel jket dringen van het open- vervoer als het rijfsleven, worden tekens gezet bij het gemeente publiceerde gis- het nieuwe Verkeers ilatie Plan (VCP) Vol- één van de ambtelijke orstellen (het college van B W zal pas na een inspraak- ide een standpunt innemen) i het verkeer in de Bree- aat en het Noordeinde al- in nog in de richting van het irt Rapenburg mogen rijden, n uitzondering geldt voor de ssen en de fietsers. Die mo- n wel in beide richtingen jven rijden. Op deze manier jet de Breestraat een stuk [baarder worden. Aan deze riant wordt' door de ge- entelijke directie verkeer voorkeur gegeven, voorzitter van de Stichting idse Binnenstad (SLB), R. van Leeuwen ziet hierin aantasting van de positie M82 n het bedrijfsleven. „De Iddenstand zal daardoor chter bereikbaar worden", lus de voorzitter. „Ons uit- gspunt is dat de Breestraat teersader moet blijven", mogelijke variant zou op stukje tussen het Gangetje de Koornbrugsteeg een- htingsverkeer ingesteld len worden. „Daardoor i je het gedeelte van de straat met de meeste win- Dy' els rustiger". Nadeel daarvan dat het verkeer over de Bo- ïarkt zou moeten rijden. Kamer van Koophandel •r vo ieft nog geen standpunt over nieuwe VCP men wil eerst nader bestuderen OK' '7.« Burcht fchting De Burcht houdt fandag aan dse Burg- feg 14 een discussie over let verbond PvdA, VARA, Vrije Volk; nog ac- 9®' lueel?" met onder meer G. Laan, adjunct-hoofdredac teur van het Vrije Volk, ferm an van Wijk, waar- temend voorzitter van de Vara en Piet Stoffelen, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. De bijeen komst begint om half ne gen. Nieuw Leven Muziekvereniging „Nieuw Leven heeft van het An jerfonds een subsidie ge kregen van 6275 gulden fNVI Het Instituut voor Natuur- 'sch erm ingsed uca tie heeft voor de maanden maart, april en mei drie vogelzangcursussen op het programma staan. Van de cursussen maakt een aan tal excursies deel uit. Deelname kost 10, 15 of 25 lersJ gulden. Aanmelden kan telefonisch: 01711-11138. Horus oo Folkclub Horus verzorgt dirv zondagmiddag vanaf drie uur een optreden van de 5^ Schotse zanger Iain Mac- pe kintosh. Hij zingt onder 436 begeleiding van de 5-sna- 'fige banjo, concertina en '■tin-whistle Schotse, Ierse, gelse en Amerikaanse liedjes. Toegang kost 5 gul den (leden gratis). Wisselkind De voorstellingen van Wisselkind op 21 en 22 in het LAK-theater gaan niet door. Reden daarvan is dat theatergroep Carrousel zich uit de produktie heeft teruggetrokken. Ervoor in de plaats heeft het LAK vanavond en zaterdag ex tra voorstellingen van 'Verre Vrienden' van het 'Werkteater. Ruilbeurs ruilclub Koningskerk „'houdt vrijdagavond 21 fe bruari een ruilbeurs voor verzamelaars van onder meer postzegels, munten, prentbriefkaarten, lucifer smerken. De beurs heeft kplaats in de aula van de an Voorthuysen- Khool aan de Marnixstraat 104 en duurt van 19-22 tour. De entree bedraagt •or niet-leden 1,50 (tot maar verwacht wordt, dat ook de kamer de Breestraat in bei de richtingen toegankelijk wil houden voor auto's. De winkeliersvereniging Bree straat houden vast aan hun voorstel van de Breestraat een winkelpromenade te maken. B. Leeuwenburgh van de NZH ziet eveneens niets in het voorstel. „De vertragingen van het openbaar vervoer in de Breestraat zullen blijven be staan". Volgens Leeuwen burgh zou de Breestraat voor auto's helemaal verboden ge bied moeten worden. „Op die manier maak je én de Bree straat aantrekkelijker om te winkelen én door goed open baar vervoer blijft hij toch be reikbaar". Hij vraagt zich ver der af wat de gevolgen voor met name de Hooigracht zul len zijn als het gemeentelijke voorstel wordt uitgevoerd. Gemeentelijke ijsbaan open LEIDEN De gemeentelijke ijs baan op het bevroren water van de Zoeterwoudsesingel (tussen Doezastraat en Hoge Rijndijk) is vanmiddag om twee uur geopend. Vanochtend werd door de ijsmees ters het sein „ijs veilig" gegeven. De ijsvloer varieert in dikte van 10'/2 tot 13'/2 centimeter. Onder de bruggen is het ijs echter niet be trouwbaar; de wakken zijn met takken afgezet. Langs de baan staan vier keten met reddingsma teriaal. Nieuw is het inzetten van een veegmachine. De gemeente hoopt dat particulieren de baan zullen voorzien van koek en zopie- tenten. Overeenkomst arbeidsplaatsen op de tocht LEIDEN De arbeidsplaatsenover eenkomst die de gemeente wil afsluiten met het sociaal-cultureel werk in Lei den staat op de tocht. Binnen het cultu reel werk zijn bezwaren gerezen tegen de overeenkomst. Volgens die overeenkomst zou de ge meente voor de jaren 1986-1989 het aantal arbeidsplaatsen garanderen op het huidige niveau. Daar tegenover staat dat er één centraal werkgeversor gaan voor de werknemers in het soci aal-cultureel werk in Leiden zou ko men. Vijf instellingen hebben inmid dels laten weten grote bezwaren te hebben tegen de concept-overeen komst. Dat zijn de Zevensprong, het Leids Vrijetijdscentrum, Matilo, Wes terkwartier en het Leidse Volkshuis. De arbeidsplaatsenovereenkomst zou op gespannen voet staan met de CAO en zou niet plaatselijk vastgesteld kun nen worden, omdat hij onderdeel is van die CAO. Bovendien zou het centrale werkgeversorgaan, zoals de gemeente zich dat voorstelt, onwerkbaar zijn. .Volgens instellingen is het nog maar de vraag of het aantal arbeidsplaatsen in derdaad door de gemeente gegaran deerd kan worden, omdat bezuinigin gen door het rijk voor de deur staan. Het Leidse Volkshuis stelt dat het op geven van het werkgeverschap in ruil voor een arbeidsplaatsengarantie voor slechts vier jaar niet aanvaardbaar is. De instellingen hebben wethouder H. van Dongen om nader overleg over de kwestie gevraagd. Minder inschrijvingen aan Leidse universiteit LEIDEN Het aantal inschrijvingen van eerstejaars voor de Leidse universiteit is ten opzichte van vorig jaar iets gedaald. Voor het collegejaar '86-'87 hadden zich eind januari 3.688 studenten aangemeld. In vergelijking met het vorig cursusjaar is dat 3,5% minder. Ook landelijk daalt de belang stelling voor studeren in Leiden. Bedroeg het „marktaandeel" van de rijksuniversiteit vorig jaar 11,3%, dit jaar is dat 10,9%. Afpersing en bedreiging LEIDEN Twee Leidenaars, van 17 en 21 jaar oud, zijn gisteren aangehouden op ver denking van bedreiging en afpersing. Het tweetal maakte in Leiden Noord regelmatig een zwak begaafde 21-jarige Leidenaar doodsbang en eiste geld van hem. Om personeelstekort aan te pakken LEIDEN Het oplei- veer zeshondeqji gulden). Het dingsinstituut van het uitzendbureau garandeert de Academisch Ziekenhuis deelnemers dat zij na het vol- gen van de cursus op part-ti- gaat een bijscholingscur- mebasjs aan de slag kunnen, sus organiseren voor ver- bijscholing zal ongeveer pleegkundigen, die al vijftig uur in beslag nemen, enige jaren uit het vak De directeur van Nieuwe- zijn. Het AZL hoopt op noord de AZL-ople.dings- veranderingen, bijvoorbeeld in de benadering van de pa tiënt. Die was erg op de li chamelijke verzorging ge richt. Tegenwoordig besteedt de verpleegkundige ook aan dacht aan geestelijke verzor ging van de patiënt en die van zijn gezin. Daarnaast moet de verpleger meer we ten van de behandeling van ouderen en van kankerpa tiënten". Verwer verwacht dat het te kort aan verpleegkundigen in 1987 zijn hoogtepunt heeft bereikt. De bezuinigingen bij en de inkrimpingen van de opleidingsinstituten zijn daar hebben, gaat in mei van gen".~ Verwer is enthousiast voor een deel de oorzaak over de plannen van ASB- deze manier het chro- school voor verpleegkundi- gen, N. Verwer: „Wij zullen nisch tekort aan perso- cursus jn de avonduren neel aan te pakken. Ver- houden. De reden dat ver wacht wordt dat de pleegsters destijds uit het vak vraag om verpleegkundi- stapten, was vaak het krijgen gen in 1987 het grootst ^an kinderen. Daarom zullen lal zijn. De cursus, die in ^S^ElI de avonduren zal plaats hebben om de cursus te vol- start. De bijscholing voor A-ver pleegkundigen is een initia tief van uitzendbureau ASB- Verwer: „Daarnaast /Medi Call. „Bijscholing had wordt de arbeidsduurverkor- al langere tijd onze aandacht, ting ook in dje opleidingen doorgevoerd. De leerlingen brengen dan meer tijd door op school en minder in het ziekenhuis. Daardoor zijn er weer meer gediplomeerde de kosten waren een probleem voor ons. Wij zijn /Medi Call. F. D. 'Veele van bepaald gelukkig met het feit ASB: „Er zijn veel verpleeg- dat een commerciële organi- kundigen, die enige jaren satie die kosten op zich |t niet meer gewerkt hebben, neemt. In Groningen, Am- verplegers nodig maar toch aan de slag willen, sterdam en Utrecht zijn al Het gewestelijk arbeidsbu Bij die groep leeft de angst dergelijke cursussen gestart dat men de aansluiting heeft en daar is men erg tevre- verloren, nieuwe ontwikke- den", aldus Verwer reau biedt ook de mogelijk heid tot bijscholing. Het en thousiasme voor die cursus is lingen heeft gemist". Nieuwenoord is de bijscho- ASB/Medi Call neemt de ling noodzakelijk om de ver ontwikkelingskosten van de pleegkundigen op de hoogte cursus voor zijn rekening en te brengen van de laatste vergoedt de cursisten de helft ontwikkelingen in het vak van het inschrijfgeld (onge- gebied: „Er zijn een aantal Volgens de directeur van niet erg groot. Verwer: „De deelname is aan striktere re gels gebonden. De cursisten moeten een minimum aantal uren beschikbaar zijn. Dat is een drempel,voor de meeste oud-verpleegkundigen','. De Leidse Schouwburg heeft der F. Kuijers (beiden geheel gisteravond de 30.000ste be- links). De schouwburg zorgde zoeker van dit seizoen ver welkomd. Dirk en Marijke van der Bijl uit Alphen aan den Rijn stapten samen over de drempel en deelden dus ook de feestvreugde die hen bezorgd werd door schouw burgdirecteur Boelen (links), adjunct-directeur H. Kagie en een breed lachende wethou- voor de nodige Cadeaus: de gebruikelijke bos bloemen maar ook flessen wijn en een abonnement voor twee per sonen op tien voorstellingen naar keuze. Gisteravond trad Paul van Vliet op in de schouwburg met zijn show „Over leven". Van Vliet be steedde tijdens de voorstel ling ook aandacht aan het hoge aantal bezoekers van de schouwburg dit seizoen. Na de pauze nodigde hij Dirk en Marijke van der Bijl op het toneel om hen op geheel ei gen wijze te huldigen. De schouwburg trok de laat ste jaren zo'n 30.000 a 35.000 bezoekers per sei zoen, terwijl men dit jaar op ruim 40.000 hoopt uit te ko men. „We zitten gemiddeld om ruim 330 bezoekers per voorstelling en dat is, ook landelijk gezien, uitzonderlijk hoog. Als het een beetje meezit halen we misschien wel 50.000 bezoekers", aldus een woordvoerder van de schouwburg. LEIDEN De Elfstegen tocht gaat dit weekend niet door. De kwaliteit van het ijs wordt te slecht geacht door de gemeentelijke ijs meester om in georgani seerd verband enige dui zenden mensen het ijs op te sturen. Met name het ijs on der te bruggen is te dun en daardoor gevaarlijk. Wan neer de vorst aanhoudt en de temperaturen lager wor den dan nu het geval is, wordt de Elfstegentocht misschien zondag 23 febru ari gehouden. De ijsvereni- ging Rijndijk-Hoge Morsch hield gisteren op de ijsbaan in de Stevenshof korte- baanwedstrijden voor de jeugd. Uitslagen: meisjes t/m 8 jr.: 1. Vivien Zand bergen; 2. Myreille Klin kenberg; 3. Wanda de Rui ter. Jongens 5 t/m 7 jr.: 1. Atillo van der Horst; 2. Er- colund van der Horst. Jon gens 8 t/m 11 jr.: 1. Remon Ramak; 2. Patrick Klerk. Jongens 12 t/m 15 jr.: 1. Ar thur van Steijn; 2. Dennis Schaafstra. VANLIEROP ORTHOPAEDIE VEERTIG JAAR IN LEIDEN LEIDEN Er is nooit uitverkoop in de winkel. Voorbijgangers blikken de eerste maal, dat zij de zaak passeren, nog- nieuwsgierig door de eta lageruit. De volgende ke ren wenden zij liever het hoofd af van de uitgestal de waren. Die dienen ook niet óm de kooplust te be vorderen. Nee, de artike len in de etalage geven slechts aan, wat er in het bedrijf te koop is. En pas santen nemen zich voor nooit een stap te zetten in deze winkel. Toch heeft de etalage bij Or- thopaedie Van Lierop aan de Nieuwe Rijn een functie vol gens S.H. Nolf, zoon van de ei genaar en belast met inkoop. De uitgestalde kunstbenen, armprotheses en corsetten blij ken nieuwsgierigheid op te wekken: „Het is natuurlijk niet zo dat voorbijgangers den ken: goh, wat een leuke been prothese, laat ik die eens aan schaffen. Het komt wel voor dat mensen bijvoorbeeld een reumakussen zien liggen en vervolgens de zaak binnen stappen om zo'n ding te kopen. Die etalage draagt ook bij aan onze bekendheid. Eigenlijk De heer S.H. Nolf van Orthopaedie Van Lierop met de Lenox-Hill Brace: „Een prothese moet eigen lijk gisteren al klaar zijn". kent bijna iedere Leidenaar ben we daar toch een soort orthopedisch instrumentmaker onze zaak. In ons bedrijf in etalage gecreëerd". bij de Anna-kliniek. Hij breid- Middelburg stalden we aan- De zaak in orthopedische arti- de de zaak in de loop der jaren vankelijk geen artikelen uit. kelen aan de Nieuwe Rijn uit tot een bedrijf met vijf fili- Men wist daar ook niet, waar werd in februari 1946 opge- alen in het westen van Neder- wij gevestigd waren. Nu heb- richt door John van Lierop, land. Van Lierop groeide door LEIDEN Liefst 56 achttallen van 27 basisscholen deden giste ren mee aan het jaarlijkse zaalkorfbaltoernooi in de Groenoord- hallen. De deelname was met name bij de vierde en vijfde klas sen groter dan vorig jaar, terwijl ook op speltechnisch niveau van vooruitgang gesproken kon worden. Typerend voor het vrij evenwichtige wedstrijdbeeld was, dat er maar één duel (Oranje- school 2-Rudolf Steiner 2 10-0) in dubbele cijfers eindigde. Bij de vierde klassen werden Apolloschool 2 en Morskring 5 finalist, nadat zij in de halve finales respectievelijk De Twee Sleutels 2 (1-07 en Stevenshof 3 (p-2) hadden verslagen. De hoofdprijs van de vijfde klassen kwam in het bezit van Oranje- school 2, de enige niet-Leidse deelnemer. De Katwijkers haalden als enigen eenmaal de tien doelpuntengrens, maar leken in de halve finale te steken op Het Galjoen 2 (1-1). Eerst na strafwor- pen drongen zij in de eindstrijd door, waarin met 0-2 gewonnen werd van de B.D. Arentshorstschool. De zesde klassen kregen in de Teldersschool een terechte, wat ijzersterke winnaar. Het achttal scoorde in elke wedstrijd vier a zes doelpunten, zodat de finale tegen Mariënburch een eenzijdige affaire werd (0-4). De Oranjeschool veroverde de derde prijs en won zo als enige schpol twee prijzen. tot één van de drie grootste in deze branche. In 1982 ver kocht de oprichter zijn bedrijf, dat deze maand dus veertig jaar bestaat, aan H.C.H.-L. Nolf, afkomstig uit de farma ceutische industrie. De nieuwe eigenaar verkreeg er nog een filiaal bij. Van Lierop bv is nu ook in Venlo gevestigd. Nolf jr.: „Het is in onze bedrijfstak niet zo, dat wij maar een zaak openen en vervolgens op klan ten gaan zitten wachten. Het werkt omgedraaid. Eerst zor gen we voor een klantenkring, vervolgens openen we een fili- Klantenkring Contacten met revalidatieart sen, chirurgen en orthopedisch chirurgen vormen de basis van die klantenkring. Werknemers van Van Lierop lopen mee op de spreekuren van die artsen, zodat zij zonodig direct een be nodigde voorziening kunnen aanmeten. Nolf: „Onze men sen in de ziekenhuizen zijn or thopedisch instrumentmaker. Die hebben een opleiding van zeven jaar gevolgd. Ik vind het stuk voor stuk bijzondere mensen, die een enorme liefde voor hun vak hebben. Ze wor den natuurlijk geconfronteerd met heel wat droefenis. Aan de andere kant is het soms heel dankbaar werk om men sen na jaren ellende aan een hulpmiddel te helpen". Het be drijf staat of valt dus met de contacten met de artsen. Die zijn over het algemeen vrij sta biel: „Er is natuurlijk wel eens een arts, die met pensioen gaat. Het voordeel is dat wij al contacten hebben met de spe cialisten in opleiding. Die ken nen ons bedrijf al en de con tacten lopen daarom soepel. Het komt maar een enkele keer voor, dat een arts niet te vreden is over een instrument maker en dan een ander aan trekt". Het is overigens niet zo dat Van Lierop bv zich hoeft in te kopen bij chirurgen. Nolf jr.: „Het zou een ongezonde si tuatie zijn, wanneer er een fi nanciële band zou bestaan met de orthopedisch chirurg". De klantenkring van Van Lie rop is aan weinig verandering onderhevig. Het aantal invali den in Nederland blijft stabiel. Nolf probeert het bedrijfsre sultaat te verbeteren door acti viteiten in de markt voor rol stoelen te ontwikkelen. Te vens werden de. eigen impor ten uitgebreid. Eens in de twee weken ontvangt het Leidse be drijf een luchtzending uit de Verenigde Staten. Vooral in de „Lenox-Hill Brace" een nieu we band, die het verdraaien van de knie moet voorkomen, doet Van Lierop goede zaken. Nolf heeft de alleenverkoop voor deze revolutionaire knie beschermer. Daarnaast wor den half-fabrikaten geïmpor teerd, metalen delen die bij vervaardiging van protheses worden gebruikt. Nolf: „Vroe ger maakten we die in onze ei gen smederij. Nu importeren we die delen en verkopen die ook nog eens aan onze colle ga's". Ondanks het feit, dat de zaak aan de Nieuwe Rijn dus afhan kelijk is van importen voor het vervaardigen van hulp middelen, lukt het meestal toch om protheses snel ter be schikking te hebben. De Leid se ondernemer: „Chirurgen le zen in hun vakliteratuur wat het nieuwste van- het nieuwste is. Zij komen dan bij ons met de vraag of we bepaalde pro theses kunnen maken. Wij moeten dan op jacht om de materialen te pakken te krij gen. Dat moet razendsnel ge beuren; een prothese moet ei genlijk gisteren al klaar zijn". WILLEM SPIERDIJK LEIDEN De FNV gaat zijn leden schriftelijk raadplegen over het sociaal plan, dat de oliemaatschappij Aramco de werknemers, die ontslagen zullen worden, heeft aangebo den. FN V-bestuurder Peter de Groot heeft grote twijfels of de bonden het plan moeten on dertekenen: „Het overleg met de directie heeft gisteren te weinig opgeleverd. Het is niet zo'n geweldig aanbod, dat de directie van Aramco heeft ge daan. Daarom hebben wij op de ledenvergadering besloten om een schriftelijke leden- raadpleging te houden". Vol gende week zal de mening van de werknemers bekend zijn. Wanneer de bonden de hand tekening onder het sociaal plan zetten, kan het arbeidsbu reau de ontsjagvergunning te kenen. Die is inmiddels aange vraagd voor 148 werknemers. Het arbeidsbureau heeft laten weten dat met verlening van de ontslagvergunning gewacht zal worden tot het sociaal plan getekend is.Aramco wil die 148 arbeidsplaatsen tussen april en september opheffen. De Arabisch/Amerikaanse oliemaatschappij is van plan de komende twee jaar 370 mensen op straat te zetteta. Werknemers die niet zijn aan gesloten bij één van de bon den, hebben inmiddels een be langenvereniging opgericht. Die zou naast de bonden ook aan de onderhandelingstafel moeten plaats nemen. FNV- bestuurder Peter de Groot ziet daar niets in. „Het gebeurt wel vaker dat niet aangesloten werknemers buiten ons om willen meepraten. Daar heb ben wij echter helemaal geen behoefte aan. Onze positie is in de wet vastgelegd. Bovendien komen de werknemers wel erg laat met die vereniging". Freewave voor 14e keer uit de lucht gehaald LEIDEN De illegale zender Radio Freewave is gisteren voor de 14e keer uit de lucht gehaald. De zender stond op het dak van een flat aan de Arendshorst en de rest van de apparatuur werd aangetroffen in een woning van deze flat. Er werd niemand aangehou den. De politie trad op naar aanleiding van klachten van omwonenden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9