Postbank begint proef thuisbankieren i„Shoah" verbeterde kijk op jodenvernietiging U' PvdA wil uitbreiding van kiesrecht buitenlanders „Stopzetten verkiezingen voor Rijnmond ongrondwettig" CcidócSoirumt Ree redt het net niet KROONPRINS GAAT VARENOPFREGAT ABRAHAM CRUNSSEN -^DOCUMENTAIRE BEREIKTE 2,5 MILJOEN KIJKERS T l&x ofirv ze He DOK gh/vcV SeziCHT v/it. cenew ■JnïiÈ— MR J. MENTINK: RIETKERK MISLEID DE KIEZERS BINNENLAND VRIJDAG 14 FEBRUARI 1986 PAGINA 3. 3verleg anbtenaar I ver week eerder nu ale uitj oor feiti e )EN HAAG Ht gesprek tussen de ecretaris-generaal van het ministerie an sociale zaken :n werkgelegenheid n de advocaat vai de geschorste top- mbtenaar mr. L.V. wordt volgende reek vrijdag voorgezet. Over de in- ioud van het overeg gisteren deed het pinisterie geen mededelingen. V. jordt verdacht v*i openlijke geweld- 1 ileging. Hij en eikele anderen pro- feerden krakers üt een woning in de ,nisterdamse Tweede Jan Steenstraat halen. Dat mishkte omdat de politie en voortijdig ende aan de actie laakte en hen diarna enige tijd op- Joot. Het justitie;! onderzoek duurt Twintig en 22 jaar voor smokkelen hasj DEN HAAG Drie Nederlanders zijn door een rechtbank in het Griekse Larissa veroor deeld tot langdurige gevangenisstraffen en hoge geldboetes. De Nederlanders smokkel den hasj uit Libanon via Syrië naar Grieken land en werden aangehouden toen zij met de veerdienst van Tartous in Syrië naar Volos in Griekenland voeren. Vrachtwagenchauffeur H. uit Tilburg werd veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf wegens smokkel van 1500 kilo hasj. De uit Spiikenisse afkomstige mevrouw Van A. en de neer K. uit Rotter dam, die samen in een camper reisden, kre gen elk 22 jaar voor het smokkelen van 400 kilo hasj. Bovendien werden zij veroordeeld tot een geldboete van vijf miljoen drachme, omgerekend meer dan 100.000 gulden. Onenigheid minister en planbureau over inkomensverschillen HILVERSUM „De laatste zeven jaar zijn de ver schillen tussen het netto-minimumloon en het netto- -modale loon benauwend klein geworden". Dit stelt minister De Koning van sociale zaken en werkgele genheid in het tv-programma „Gouden Bergen" dat de VPRO komende zondag uitzendt. In hetzelfde programma blijkt echter uit cijfers van het Centraal Plan Bureau (CPB) dat die verschillen de laatste ja ren juist zijn gegroeid. Was dat verschil in 1980 nog 29 procent, in '85 was dat al opgelopen tot 35 procent. Volgens een woordvoerder van het ministerie zijn de cijfers van het CPB vertekend omdat een aantal componenten niet meegerekend zijn. Het CPB is het daarmee niet eens. Zoals bekend wil de minister de inkomensverschillen vergroten om de mobiliteit op de arbeidsmarkt te vergroten. Dat volgens hem ge ringe verschil wordt mede veroorzaakt door de zoge noemde inkomensafhankelijke subsidies. Onderzoek naar minder ziektegevoelige kip WAGENINGEN De Landbouwhogeschool in Wageningen en de Faculteit der Diergeneeskun de van de Rijksuniversiteit Utrecht gaan trach ten een kip te fokken met een hoge natuurlijke weerstand tegen veel voorkomende ziekten. Dit gebeurt in samenwerking met het pluimvee- en varkensfokbedrijf Euribrid BV in Boxmeer. Om dat in pluimveebedrijven grote aantallen kippen dicht bij elkaar zitten is de kans op overdracht van ziekten, de infectiedruk, groot. De Stichting Lekker Dier vindt dat het verder doorfokken en efficiënter maken van de legkip het welzijn van dit dier nog verder negatief beïnvloedt. Volgens haar is een nog verder aanpassen van legkippen aan de legbatterij uitdrukkelijk tegen de wens van de Tweede Kamer en tegen de wens van de kippen zelf. Cao-overleg grootmetaal vlot niet UTRECHT Werkgevers en vakbonden in de metaal- en elek trotechnische industrie willen proberen begin maart tot een af ronding van de cao-onderhande lingen te komen. Hoewel de par tijen in de eerste drie gesprekken over een nieuwe cao in de groot- metaal volgens bestuurder D. Rijkse van de Industriebond FNV „nog niets zijn opgescho ten", is toch de afspraak gemaakt dat de volgende ronde, die twee aaneengesloten dagen (4 en 5 maart) omvat, tot resultaat moet leiden. De cao-grootmetaal is met zo n 200.000 werknemers één van de belangrijkste van ons land. Betalen voor veiligheid in de lucht AMSTERDAM Duizen den vliegtuigpassagiers uit de hele wereld willen dat meer geld wordt uitgetrok ken voor veiligheidsmaatre gelen. Daarvoor willen de passagiers best een hoger vluchttarief betalen. Dit blijkt uit een enquête die de IAPA, de International Air line Passengers Association BV, gehouden heeft onder ruim 12.000 passagiers. De grootste „angsthazen", zo blijkt uit de enquête, komen uit het Verre Oosten en de Verenigde Staten. Europea nen maken zich duidelijk minder bezorgd. Ue >lem rsch veke n< abin ^STERDAM Za'n luizend rekeninghoud?rs jan de Postbank hoeven iiinnenkort voor hun le- 'n alingen de deur riet Saneer uit. Zij doen nee jan een proef met giroel eilie de Postbank gistenn nua tartte. Dat wil zeggen cat P°'' jezitters van een hone jomputer of een persoial computer thuis via de e- efoon overboekingen z?lf PvdAunnen uitvoeren, hm h$aldo en andere inforna- over hun rekenhg k hèunnen opvragen en or- I nii espondentie kunnen v>e- lope en over de diensten \an rgei Ie Postbank. computer dient voorziet te zate jjn van een videotex-aanlui- Eif ing met bijbehorend moem. een Viditel-aansluiing roni ieeft kan eveneens gebuik naken van girotel. Voorbpig vordt met girotel een poef agei Jenomen die ongeveer een gt 1 aar moet duren en waaroor e: le Postbank ongeveer duiend °1; larticuliere en kleinzakeijke 201 ekeninghouders zal berade- erda Jehalve de gebruikelijke op- Irachten en inlichtingen die schriftelijk worden gelaan _.i via girotel opdracht vor- len gegeven tot betalingei op voo af aangegeven dium. J alk öok kunnen andere rekeiing- liouders, aan wie regelnatig betalingen moeten wordei ge daan, in het systeem wirden ingebracht, zodat met één 20flWruk op de knop al hun gege vens op het scherm stam en lodePÜeen datum en over ti ma- bedrag behoeven tewor- klpeflden ingetikt. ennijHet systeem is 23 uur pr et- in di naai beschikbaar, ook in de Oud-president directeur van de Nederlandsche Bank, dr. J. Zijlstra, start de proef van de Postbank door het intikken van een code. Postbank-directeur Leenman kijkt toe. weekeinden. Tussen 22.00 en 23.00 uur is het niet te gebrui ken omdat dan de verzamelde opdrachten worden verwerkt. Alle boekingsopdrachten die voor 22.00 zijn verricht zijn de volgende middag uitgevoerd en verwerkt in het saldo-en rekeningoverzicht. Deelne mers aan girotel blijven de ge- buikelijke schriftelijke over zichten ontvangen. Volgens de technisch project leider van girotel, F.A.A. Wamsteeker, is het systeem ui termate veilig. Ten eerste moeten deelnemers zich via een geheime toegangscode toe gang verschaffen tot het sys teem. Vervolgens moeten zij zich identificeren via een giro tel identificatie nummer (gin), dat de klanten zelf naar belie ven kunnen veranderen, en voordat opdrachten worden uitgevoerd moet de gebruiker nog een code intikken, de tan (transactie acceptatie num mer). Bij driemaal fout intikken van de gin en negen maal fout in tikken van de tan wordt de verbinding verbroken. Indien dit vaak voorkomt wordt de verbinding geblokkeerd, ter voorkoming van misbruik. VORDEN Martin Ga- briël (36), rayoncomman dant van de rijkspolitie in Vorden, heeft wat met reeën. Hij heeft er al ver scheidene van een wisse dood gered. En dat niet al leen, want dank zij zijn noeste volhouden telt Vor den en omgeving prima geplaatste wildspiegels en bijna geen ongevallen meer. Goed voor de reeën, goed voor de verzekeraars en hun klanten. Eergiste ren dook de opper in on derbroek in een wak van de Vordense Veengoot om opnieuw een ree te red den. Dit keer mocht zijn hulp niet baten. Gabriël: „Ik heb het koude water nauwelijks gevoeld. Voor mij was dat dier be langrijk. Ik heb de tong van de reebok naar voren getrokken en geblazen. Hij leefde toen nog. Pertinent. Een collega heeft z'n hart slag gevoeld. We hebben zeker acht minuten mon- d-op-bek-beademing ge daan, maar hij kwam niet bij. Toen als een haas naar de dierenarts. Hij schrok zich dood toen-ie me half naakt zag, hij was juist be zig met het opereren van een bouvier, maar die lie- t-ie even liggen om die reebok te behandelen. Jammer, niet gelukt. Ik kan dan janken en daar schaam ik me helemaal niet voor. Een politieman is ook een mens met emo ties". DEN HAAG Kroonprins Willem Alexander gaat begin maart varen op de Hr. Ms. Abraham Crijnssen, een in Nederland ge bouwd marinefregat in de Kortenaerklasse. Dat heeft een woordvoerder van het Koninklijk Huis bevestigd. Het fregat heeft een bemanning van 185 man en zal deelnemen aan NA VO-oefeningen op de Noordzee en in de Middellandse Zee. Het verblijf van de kroonprins zal maar kort zijn. want half april gaat hij varen op het geleide-wapenfregat de Hr. Ms. Tromp. Daar zal hij als officier van de wacht op de brug dienen en daarbij de stuurmannen assisteren. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM De PvdA wil dat het kiesrecht voor bui tenlanders, dat nu alleen geldt voor gemeenteraden, verder wordt uitgebreid. Buitenlan ders die langer dan vijf jaar le gaal in ons land verblijven moeten volgens de PvdA ook hun stem kunnen uitbrengen voor de provinciale staten en de Tweede Kamer. Het con gres van de PvdA besloot gis teren deze wens in het verkie zingsprogramma op te nemen. Met een vrij krappe meerder heid besloot het congres voorts dat er gestreefd moet worden naar een stelsel van wetgeving waarin iedereen consequent als individu wordt behandeld, ongeacht of men deel uitmaakt van een „leefeenheid". Er zal een studie worden verricht naar de financiële en juridi sche gevolgen van zo'n stelsel. Het congres tikte het PvdA- bestuur op de vingers vanwege het feit dat de aloude PvdA- wens om de Eerste Kamer af te schaffen (dit staat in het be ginselprogramma) dit keer niet in het ontwerp-verkie- zingsprogram was opgenomen. Het partijbestuur had dit nage laten omdat de afschaffing van de Senaat voorlopig toch geen haalbare kaart is. Het congres vond dit geen goed argument en zorgde ervoor dat de Eerste Kamer opnieuw als ongewenst deel van de Staten-Generaal in het verkiezingsprogram te rechtkwam. Verder werd besloten dat uit eindelijk alle bijstandslasten voor rekening van het rijk moeten komen. Volgens het aangenomen wijzigingsvoor stel moeten geleidelijk aan alle bijstandslasten voor rekening van het rijk komen. Volgens de huidige regels nemen de gemeenten tien procent van de bijstandsuitgaven voor hun re kening. In het verkiezingsprogramma van de PvdA werd ook opge nomen dat de provincie Zuid- -Holland gesplitst moet wor- Den Uyl strekt zijn arm maximaal uit bij een van de vele stemmingen tijdens het PvdA- congres. den. Een wetsvoorstel van het huidige kabinet van deze strekking werd anderhalf jaar geleden ingetrokken door mi nister Rietkerk van binnen landse zaken. Het PvdA-congres nam enigs zins afstand van het proces van het vergroten van ge meenten door gemeentelijke herindelingen. Op voorstel van de afdeling Ossendrecht werd vastgelegd dat herinde ling alleen plaatsvindt als de gemeenten dit zelf willen of wanneer op basis van zorgvul dig onderzoek gebleken is dat herindeling noodzakelijk is. Neil Kinnock op het PvdA-con gres. Kinnock haalt uit naar rakettenverdrag AMSTERDAM De Britse socialistenleider Neil Kinnock heeft gisteravond op het PvdA-verkiezingscongres in Am sterdam fel uitgehaald naar het besluit van de Nederlandse regering de plaatsing van kruisraketten te binden aan een termijn van vijf jaar. Kinnock vroeg zich af sinds wanneer het in een democratisch bondgenootschap gebruikelijk is dat via een verdrag de bevolking van een van de lidstaten het recht wordt, ontnomen zich via verkiezingen uit te spreken over de eigen toekomst. De toespraak van de Labour-leider vormde het hoogtepunt in een internationaal forum, waarmee het veertigjarig be staan van de PvdA werd opgeluisterd en dat diende om de congresgangers op te peppen voor de komende verkie zingsstrijd. Andere deelnemers waren de coming man van de Westduitse SPD, de minister-president van de deelstaat Noordrijn-Westfalen, Johannes Rau en de voorzitter van de Belgische SP, Karei van Miert. HILVERSUM Zestg pro pel cent van de kijkers raar de 91' documentaire „Shoah', door de VPRO uitgezonden op de twee achtereenvolgence zon dagavonden 5 en 12 anuari, zegt een betere kijk te hebben Neer gekregen op wat zich in de vernietigingskampen ii Polen heeft afgespeeld. Een kwart van de kijkers zegt daar al eerder een idee over gehad te hebben. Dit blijkt uit de resultden van een onderzoek, dat de VPRO heeft laten instellen Joor de dienst kijkonderzoek van de NOS. Gemiddeld een miljoen mensen heeft naar Shoah ge keken, terwijl in totaal 2,5 mil- oen mensen er iets van heb- )en gezien. Om de vraagstelling aan te scherpen kregen de onder vraagden ook de sjggestie voorgelegd, dat deze documen taire al met al NIET zoveel in druk heeft gemaakt. Tachtig procent van de ondervraagden liet weten het daar helemaal niet mee eens te zijn. Hieruit mag men afleiden dat „Shoah" een diepe indruk heeft ge maakt. ze cijfers gaan pas spreken men de kijkdichtheid kent. Die is zeer gedetailleerd uitge werkt. Ingedeeld naar eeftijd werd er door mensen boven de veertig jaar maar weinig meer [ekeken dan door jongeren ven vijftien jaar. Mannen keken meer dan vrouwen en lager opgeleiden keken meer dan hoger gegradueerden, of schoon deze laatsten vooraf beter op de hoogte waren van de uitzending. Van de leden van VOO en TROS wist 76 procent vooraf van de uitzen ding, van de VARA 93 pro cent. Van de katholieken keek der tig procent, van de protestan ten veertien en van niet-ker- kelijken vijftig procent. Opge splitst naar politieke voorkeu ren lagen de cijfers: links 44, rechts 22 en confessioneel 23 pet. Het gemiddelde aantal kijkers, rond één miljoen, is ongeveer een derde van het gemiddelde aantal kijkers naar alle pro gramma's. Kijkdichtheid De kijkdichtheid bleef, opge deeld over de uren van de avond, vrij constant. In het be gin werd het miljoen kijkers niet gehaald, rond tien uur liep dit duidelijk op, maar dat er overwegend door geïnteres seerden werd gekeken mag worden afgeleid uit de waar deringscijfers, die naarmate de avond vorderde tot boven de acht opliep. Geheel anders komen de cij fers te liggen als men de afha kers afzet naast de kijkers la ter op de avond. De vraag Opname uit Shoah. Twee Poolse boeren verhalen hoe zij op het land naast het vernietigingskamp Treblinka werkten en de gru welijke werkelijkheid binnen het kamp dagelijks konden aan schouwen en aanhoren. komt dan hierop neer: Hoe- men mee te hebben gehad, veel mensen hebben tenminste Ook ouderen boven de vijftig een uur gekeken? Dat blijken hadden er meer moeite mee er 2,5 miljoen, iets minder dan dan personen onder die leef- eenderde van het totale vol- tijd. wassen kijkersbestand. Jongeren tussen de vijftien en Ook het aangrijpend karakter de dertig lieten nogal eens we- van deze documentaire werd ten „geen belangstelling" te gemeten. Eenderde van de hebben voor dit soort onder- vrouwelijke kijkers had het er werpen op de tv. Zij zeiden moeilijk mee, terwijl van de naar het andere net te hebben mannen zestien procent liet weten er gevoelsmatig proble- FRIEMELS 'MJJN VJRIENDIN Wit. ,Kt IK mijn snor gekeken. Kijkers die de uit zending te aangrijpend von den, deelden mee om die re den in de loop van de avond te hebben afgehaakt. De cijfers één miljoen afgezet tegen de 2,5 miljoen gedeeltelijke kijkers zouden kunnen aan geven, dat 1,5 miljoen kijkers het om die reden halverwege de documentaire lieten afwe ten. Van de echte niet-kijkers deel de een aanzienlijk aantal mee, dat er al genoeg oorlogsellende op de buis komt. Van de men sen die de gehele documentai re zagen dan wel een belang rijk deel zei tachtig pprocent ronduit het kijken zeer de moeite waard te hebben ge vonden. Dit geldt voor de helft van de VPRO-aanhang, een derde van de VARA-aanhang en 26 procent van de KRO- aanhang. Interviews In discussies achteraf werd op de wijze van interviewen door documentairemaker Claude Lanzmann nogal eens kritiek uitgeoefend. Ook naar de reac ties van de kijkers op dit punt hebben de onderzoekers ge vraagd. Hieraan ging de vraag vooraf waarom men deze do cumentaire hoog in de waar dering inschatte. Hierop kwa men antwoorden als: geen ge bruikelijke oorlogsdocumen taire, een reële kijk op een werkelijk gebeuren en de ei gen verhalen van de mensen die erbij betrokken zijn ge weest. Men vond het gestaag door vragen van Lanzmann daarom gerechtvaardigd, omdat alleen op die manier verhalen kon den loskomen zoals dat over een van de kappers van Tre blinka, die zelfs zijn vrouw en zuster moest kaal knippen vóór dezen de gaskamer in moesten. Hetzelfde gold het bloot leggen van de „trotse" houding van de SS'ers die nog vrij rondlopen, het antisemitis me bij het Poolse volk en het daarmee samenhangende „bij belse schuldvraagstuk". Driekwart van de kijkers vond de interview-methodiek van Lanzmann gerechtvaar digd. De rest spreekt over te indringend, zij het soms te recht. Ook hadden sommigen moeite met de verborgen ca mera waarmee gesprekken met oud-SS'ers werden vastge legd. Wie deze documentaire te indringend vonden, wezen er op dat er te veel door werd losgemaakt. Meer dan de helft van de kij kers vond de lengte van deze documentaire alleszins ge rechtvaardigd. TON OLIEMULLER DEN HAAG Namens de lijstaanvoerders van CDA, PvdA, VVD, D66 en PPR/PSP/CPN voor de Rijnmondraad en het be stuur van het Openbaar Lichaam Rijnmond heeft advocaat mr. J. Mentink zeer scherpë kritiek geuit op minister Rietkerk, van binnenlandse zaken. Dit gebeurde in het kort ge ding dat donderdag dien de voor de Haagse arron- disementsrechtbank. De Rijnmondvertegenwoor digers hadden dit kort ge ding aangespannen omdat zij eisen dat minister Rietkerk zich houdt aan de democrati sche spelregels. Volgens hen dreigt de minister alle regels aan zijn laars te lappen door met een brief aan te kondi gen dat de verkiezingen voor de Rijnmondraad niet dooi gaan. Deze brief zou ver stuurd gaan worden wanneer de Eerste Kamer volgende week instemt met de ophef- fingswet voor Rijnmond. De wet, die al door de Tweede Kamer is aangenomen, voor ziet, volgens Mentink, niet in een duidelijke regeling voor de vastgestelde, op 19 maart te houden, verkiezingen voor de Rijnmondraad. „De minis ter heeft gegokt dat Rijn mond zou zijn opgeheven voordat de verkiezingen ge houden gaan worden. Maar deze gok is verkeerd ge weest", aldus de advocaat voor de Rijnmond-partijen. Tot nu toe zijn alle voorbe reidingen gewoon aan de gang. Begin februari heeft de kandidaatstelling plaats ge had en in Rotterdam en Spij- kenisse zijn de oproepkaar ten al verzonden. Totaal zo'n 350.000 kaarten, met gecom bineerde kandidatenlijsten, één voor de gemeenteraad en één voor de Rijnmondraad. Volgens mr. J. Mentink, heeft Rietkerk bewust ver zuimd in het wetsontwerp tot opheffing van Rijnmond een bepaling op te nemen dat de verkiezingen niet doorgaan. „Hij heeft in een geforceerd marstempo geprobeerd de opheffingswet door hpt par lement te jagen en zit nu met de brokken. De minister kan nog twee dingen doen, wan neer de Eerste Kamer inder daad met zijn wetsvoorstel akkoord gaat. Of in een Ko ninklijk Besluit een zodanige opheffingsdatum noemen dat de gecombineerde verkiezin gen op 19 maart ongestoord door kunnen gaan, of een stopwet indienen. Maar hij kan het mechanisme van de Kieswet niet staken zonder een nieuw wetsvoorstel in te dienen. Het zonder meer stopzetten van de verkiezin gen is ongrondwettig en tast de rechten van de kandida ten en de kiezers aan. De mi nister kan dit niet afdoen met een simpel briefje", al dus mr. J. Mentink. De landsadvocaat, mr. H.Th. Bouma, zei dat een eventuele brief van minister Rietkerk slechts zou dienen om de ge meenten in het Rijnmondge bied er nogmaals op te wij zen dat, wanneer de eerste kamer heeft ingestemd met de opheffing van het Open baar Lichaam Rijnmond ver kiezingen voor een fictief Rijnmond zinloos zijn. „De opheffingsdatum is 1 maart, dan bestaat er geen Open baar Lichaam Rijnmond meer en kunnen daarvoor dus ook geen verkiezingen worden gehouden. Daarin schuilt niets onrechtmatigs. Het houden van verkiezin gen voor een fictief Rijn mond, dat zou pas kiezersbe drog zijn". Volgens de lands advocaat wil Rijnmond met het kort geding alleen maar ageren tegen de naderende opheffing en is het zelfs nog lang niet zeker dat Rietkerk de bewuste brief ook inder daad naar de Rijnmond-ge meenten zal sturen. De rechtbank-president mr Of fers doet op 20 februari uit spraak, twee dagen nadat de Eerste Kamer heeft gestemd over het opheffingsvoorstel.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3