jljHaagse Comedie haalt band s jiet Amsterdams publiek aan ui Aangrijpende muziek van Huber en Osborne Zes stichtingen werken samen in nieuwe Organisatie Oude Muziek Knelpunten in premièreballet EJïïnst" ^Landgoed van Tolstoj jiiet langer bedreigd" Meestercursussen in Concervatorium VAN ZES NAAR 24 VOORSTELLINGEN dagpuzzel Nieuwe artistieke lijn voor Globe „Maruschka Detmers in erotisch produkt" StoidcaQowiant VRIJDAG 14 FEBRUARI 1986 PAGINA •eft gis kante Het achte niet ontsta twijlia' vrouwf' laat 1; onist. 's avo aan de haar le de itie is 3SKOU De luchtvervuiling die het landgoed van de Russische rijver Lev Tolstoj bedreigde is met meer dan de helft verminderd. Dat na gisteren in het partijblad de Pravda. ilgens de partijchef van de stad Toela, Joeri Litvintsev, hebben de itselijke autoriteiten maatregelen genomen om de luchtvervuiling in omgeving van het landgoed „Jasnaja Poljana", waar Tolstoj zijn be- emde romans „Anna Karenina" en „Oorlog en Vrede" schreef, dras- ch terug te dringen. Zo werd een snelweg omgelegd, moesten twee na- la gelegen krachtcentrales overschakelen op het stoken van gas en wer- n twee bedrijven in de omgeving gesloten. Het landgoed van Tolstoj li£t de stad Toela, op circa 200 kilometer afstand van Moskou en is een langrijke toeristische trekpleister, maatregelen volgen op een campagne in de Sovjetmedia waarin ge werd dat een groot aantal bomen op het landgoed is doodgegaan de uitstoot van een kunstraestfabriek in de buurt. In de campagne rd felle kritiek geuit aan het adres van de plaatselijke partij. r ?ld DEN HAAG Een aantal vooraan staande musici uit binnen- en buiten land bezoekt de komende maanden het Koninklijk Conservatorium voor het geven van meestercursussen en interpretatielessen. Deze week loopt het project „Italiaan se en Duitse Barokmuziek voor (ko perblazers, geleid door Bruce Dickey uit Bologne/Basel, Friedemann Im mer uit Keulen en Charles Toet uit Den Haag. Van 24 t/m 28 februari geeft de Ame rikaanse trompettist Armando Ghital- la een meestercursus. Hij is gedurende vijftien jaar eerste trompettist geweest van de Boston Symphony Orchestra; gedurende zijn cursus geeft Ghitalla een lunchconcert op 27 februari. Uit gevoerd worden de trompetconcerten van Telemann, Böhme en Ponchielli. De Russische pianist die in Nederland woont, Naum Grubert geeft van 4 t/m 7 maart een interpretatiecursus. Gru bert won in 1978 het zesde Tschai- kowski-concours in Moskou; sinds eind september 1983 woont hij in ons land. Van 7 t/m 11 april volgt de Ameri kaanse bassist Gary Karr, die work shops en meestercursussen zal geven; Karr is door zijn fabuleuze techniek een leidinggevende figuur in de ont wikkeling van het spel op de bas en van de bas als solo-instrument. Met zijn vaste begeleider Harmon Lewis geeft hij op vrijdag 11 april een con cert in het Conservatorium. twee cursussen, te geven door Geof frey Gilbert, de vader van defluit- techniek en onder meer bekend door zijn lessen in de IJsbreker-fluitweken en door Ilya Grubert, een in ons land nog onbekende Russische violist, leer ling van onder anderen Kogan en winnaar van het Tschaikowski-con- cours in 1977 en het Paganini-con- cours in 1978. Grubert geeft een lunchconcert op 21 april; hij speelt dan werk voor solo-viool. Tenslotte geeft ter gelegenheid van zijn jurylid- maatschap bij het Franz Liszt-con- cours in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht de pianist Louis Kentner op 16 en 17 juni een interpretatieles. 'D EN HAAG „We wil- n zien of we in Amster- m, zoals dat vroeger het ival was, een vast pu- iek kunnen krijgen, aarmee beginnen we ko- s niegnd seizoen, 1986-'87, i kleaarna we 'n e*k 6eval overi >8 drie vier seizoenen under lorgaan". Aldus artistiek de ge ider Eddy Habbema van arbeiHaagse Comedie die dit '8>ai jornemen toelicht: n en ^wee seizoenen geleden •order leelden we in de Am- erdamse Stadsschouw- is he ïrg aan het Leidseplein woon f keer, vorig seizoen koms keer en lopende orato 'zoen maar zes keer, een >aald< lopende lijn dus. Die lijn lie gefillen we komend seizoen in één keer doorbreken. Verdeeld over vieren twintig voorstellingen bie den we het Amsterdamse publiek acht nieuwe pro- dukties, steeds op drie opeenvolgende dagen, op maandag- dinsdag- en woensdagavond. Dat zijn tevens de produkties die ook voor Den Haag nieuw zijn". De poging om in één keer het Amsterdamse publiek voor zich te winnen, de uitbreiding van het aantal speeldagen, zal niet ten koste gaan van het Haagse publiek „Het zal wel gevolgen hebben voor het pu bliek in andere steden in het land, waar we minder zullen komen. Je kunt het dus zo stellen", aldus Habbema, „dat de plaats van de misdaad wordt verlegd. Het aantal speeldagen verandert niet". Dat in de Amsterdamse Stads schouwburg veel vaker dan voorheen wordt gespeeld, heeft te maken met het ge reedkomen van het Muziek theater in de hoofdstad, waar door in die schouwburg letter lijk en figuurlijk meer speel ruimte komt. Of het Amster damse avontuur ook in finan cieel opzicht voordelig is voor de Haagse Comedie, moet wor den afgewacht, maar de lei ding van het Haagse gezel schap is daarover optimistisch gestemd. Habbema: „Het eer ste seizoen zal ons geld kosten. Je hebt geld nodig voor publi citeit en het werven van abon- nee's en dat zal er in het begin niet uitkomen. Maar als alles verloopt zoals we denken, zul len de seizoenen daarna wel enige wist opleveren. De Haagse Comedie was destijds welkom in Amsterdam, toen we er wekelijks speelden. Die tijd kan terugkomen". Middenzaal Nu het HOT niet meer be speeld kan worden, zoekt de Haagse Comedie meer dan voorheen naar stukken die ge schikt zijn voor de „midden zaal", stukken die uit het mo derne repertoire voorkomen en voorlopig in Diligentia worden gespeeld. Dat zijn het koenmde seizoen „Vroeger" en „Hooikoorts", beide van Ha rold Pinter. In de Koninklijke Schouw burg gaan het komende sei zoen bekende stukken uit het klassieke en moderne wereld- repertoire, „stukken waarbij Eddy Habbema: Amsterdammers winnen. het publiek rechtstreeks is be trokken. Spectakelstukken en komische, niet die stukken waar het publiek afstandelijk naar zit te kijken", aldus de artistiek leider. De acht nieuwe stukken van de Haagse Comedie zijn „Ons kent ons" van Alan Ayck- bourn, „Vroeger" van Harold Pinter, „Een bruid in de mor gen" van Hugo Claus, „Don Juan" van Molière, „Hooi koorts" van opnieuw Pinter, „De storm" van Shakespeare. „Spoken" van Ibsen en „Wilde honing" van Michael Frayn. De regie van de diverse stuk ken zal worden gegeven aan voor de Haagse Comedie be kende regisseurs. Peter te Nuyl, Guido de Moor, Jules Royaards, Pierre Laroche en Eddy Habbema. Nieuw zijn Agaath Witteman (Een bruid in de morgen), Vonne van der Meer (Vroeger) en Willem van de Sande Bakhuijzen (Hooi koorts). Van de acteurs Wim de Haas en Eric van Ingen wordt het komende seizoen af scheid genomen. De actrices van toneelgroep De Appel, Sa- cha Bulthuis en Trudy Labij komen de cast van de Haagse Comedie als gast versterken. Van het succesvolle stuk „De troonsafstand" met Guido de Moor en Anne-Wil Blankers in de hoofdrollen is een televi sie-registratie gemaakt; dit stuk zet de AVRO op de buis op 29 april. FRITS BROMBERG ernht;$T ravaat" speelt ama en DarioFo |eN haag De groep Tra- ..Bat, ontstaan uit het Werklo on bj\ntheater Delft, speelt twee ijeen-£UZen Ujt vfjf monologen, ge- 1 <joor pranca Rama IS nol r Dario Fo. woensdag 26 fe even ^arj jn Korzo-theater f* a' in de Prinsestraat in Den j ge aag. oor het eerst opgevoerd in al dat[jjaan jn 1977 werden de mo- voor oiogen gespeeld door Franca ollen- ama Daarna zijn ze in tal Toen m landen in de wereld ge- jt Sf'ieeld. als bewijs dat ondanks lende ulturele verschillen vrouwen oden, n opzichte van de man de- ïnng. dfde geschiedenis hebben. uide-ravaat: De monologen zijn nu-;en aanklacht tegen de man, e"*iaar laten zien hoe wij vrou- ar al- en met een aantal zaken om- Saanian. Niet op een erg serieuze anier, maar humoristisch en ;otesk. Molière heeft eens ge- ïgd: om een tragisch stuk uilen de mensen, om na af- lop te zeggen: wat heb ik lek- er gehuild. Maar oir. te la- ïen moeten de mensen eerst aden ken. Dat is de bedoeling ran de schrijvers van de mo- ologen". Travaat speelt in orzo „We hebben allemaal ezelfde geschiedenis", ge- »een >eeld door Marion Visée en van Mice in het land zonder won en. ïren" gespeeld door Elisabeth ord ljikenaar. i. W èr' Omschrijvingen 1 snoever. 8 willoos evesfcrktuig (fig.): 9 oude lengtemaat; 11 ntac glimmend; 12 muzieknoot; 13 ge- iu/ilr to 15 schrijfgerei; 16 kist van open twerk; 18 noodzakelijkheid; 19 >ekoi erkvertrek; 20 spiraalvormige haar- irergl ik; 21 klipgeit; 23 belemmering (fig.); de W duivenhok; 26 boom; 27 boom; 29 hee dit ogenblik; 30 deel v.e. plant; 32 het geheim. .'erticaal: 1 zonder blos; 2 verbran- oud ingsrest; 3 bergweide; 4 weinig le- evol endig; 5 huisdier; 6 voltooid; 7 hoog- g( >e vioolsnaar; 10 vrouwelijk beroep; |2 in zee wonend wezen; 14 dagteke- ing (Latijn); 15 dichter; 17 ogenblik; vliegtuigtype; 20 gil; 22 beweegba- waterkering; 24 het inwendige v.e. ol; 27 kunstprodukt; 28 biljartstok; senior (afk.); 31 Chinese afstands- naat. linal )plossing Wa lorizontaal: 1 blaaskaak, 8 slaaf; 9 ntor 11 mat; 12 mi; 13 eed; 15 pen; 16 uier :rat; 18 moet; 19 atelier; 20 krul; 21 ?r v ems; 23 rem; 25 til; 26 es; 27 eik; 29 is 30 steel; 32 tersluiks. ifrticaal: 1 bleek; 2 as; 3 alm; 4 saai; Or I kat; 6 af; 7 kwint; 10 lerares; 12 rd t »ermin; 14 datum; 15 poeet; 17 tel; iaat UTRECHT -In Utrecht is de Stichting Organisatie Oude Muziek opgericht. De nieuwe stichting, ge huisvest in een kantoor pand aan de'Mariaplaats, tussen de oude binnenstad en het station van Utrecht, is een bundeling van zes bestaande stich tingen voor oude muziek, waaronder de Stichting voor Muziekhistorische Uitvoeringspraktijken, de Stichting De Nederlandse Bachvereniging en de Stichting Oude Muziek Amsterdam. Ook de Stich ting Musica '85 is bij de nieuwe stichting aangeslo ten. De belangrijkste ta ken die de Stichting Orga nisatie Oude Muziek (de STOM) zich heeft gesteld zijn de organisatie van het Holland Festival Oude Muziek in Utrecht, de or ganisatie van concertseries en incidentele muziek door het hele jaar heen, het beheer en de produc tie van een facilitair be drijf en de uitgave van het Tijdschrift voor Oude Mu ziek. Nadat in het verleden eerdere pogingen om de krachten van de diverse organisaties op het gebied van de oude muziek in ons land langdurig te bunde len waren mislukt, is met de Stichting Organisatie Oude Muziek een voor ons land unieke organisatie tot stand gekomen, aldus stichtingsvoor zitter Frans de Ruiter, voor malig directeur van het Hol land Festival en thans direc teur van het Koninklijk Con servatorium. Hoewel de orga nisatie van het jaarlijkse Hol land Festival Oude Muziek Utrecht tot een van de belang rijkste taken van de nieuwe stichting blijft behoren, is de bundeling vooral geboren uit de sterke behoefte de oude Frans de Ruiter: „Met tien dagen oud« muziek per jaar ben je er niet". muziekpraktijk in ons land te structureren en continueren. Dit door het organiseren en begeleiden van workshops, symposia, cursussen, concer ten. projecten en avondmu- ziek. Voor de concertserie is gekozen voor het model van Early Music Network in Lon den, dat jaarlijks minimaal twintig concerten van oude muziek organiseert. Tijdschrift Een belangrijk initiatief van de STOM is de uitgave van het Tijdschrift voor Oude Muziek, dat vijf maal per jaar zal ver schijnen en waarvan het eerste nummer over twee weken wordt verspreid. Het tijd schrift, dat in de eigen druk kerij (onderdeel van het facili tair bedrijf) wordt gedrukt, be vat berichten en mededelin gen, artikelen over uitvoe ringspraktijk, interviews met uitvoerende musici, informatie over bijzondere initiatieven en projecten, boek- en plaatbe sprekingen en uitvoerige con certagenda's. De eerste twee nummers van het Tijdschrift voor Oude Muziek zal in een oplage van circa 17.000 exem plaren gratis worden toegezon den. Daarna bij abonnement. Het hart van het tijdschrift be staat uit een katern bestemd voor mededelingen van de bij de STOM aangeslotenorganisa- ties over hun activiteiten, als mede de mogelijkheid om via verschillende bestelkaarten toegangsbewijzen voor concer ten te bestellen. „De stoot tot de oprichting van de STOM", aldus voorzitter Frans de Ruiter, „gaf het grote succes van het Holland Festi val Oude Muziek Utrecht. De indruk bestond dat het niet met tien dagen oude muziek in Nederland afgelopen moest zijn en dat enkele organisaties die op dit terrein actief zijn onvoldoende ontplooiingskan sen hebben, op ad-hoe basis programmeren en functione ren en bovendien met onvol doende publiciteitsmiddelen en op een wankele financiële basis Tijdens de eerste presentatie van de Stichting Organisatie Oude Muziek, in de eigen be huizing in Utrecht, kon ook het programma voor het ko mende Holland Festival Oude Muziek Utrecht worden gepre senteerd. Centraal staan het li turgisch drama, Josquin des Prez en zijn tijd, de luit, en „droevige" muziek, met wer ken als Monteverdi's „Lamen- to d'Arianna" en Mozarts „Re quiem". Het Festival blijft ge presenteerd onder vlag van het Holland Festival, maar de organisatie ervan is in handen van de nieuwe stichting, waar mee de praktijk van voorgaan de Festivals Oude Muziek in een hechtere samenhang, wordt voortgezet. De zes bij de Stichting Organi satie Oude Muziek aangesloten stichtingen zijn: Stichting voor Muziekhistorische uitvoerings praktijk, Stichting De Neder landse Bachvereniging, Stich ting Oude Muziek Amsterdam, Stichting Musica '85, Stichting Vrienden van de Oude Muziefi en de Stichting Vrienden kring. EINDHOVEN De re gisseurs Kees Hulst en Sam Bogaerts van Zuide lijk Toneel Globe willen met een nieuwe groep de artistieke lijn van het ge zelschap voortzetten. „Dat nieuwe gezelschap heeft als erflater van het oorspronkelijke Globe recht op subsidie". Het bestuur van Stichting Zuidelijk Toneel, zoals het gezelschap officieel heet, besloot eind vorig jaar de artistieke leiding, waarvan de beide regisseurs deel uitmaken, aan het eind van het lopende seizoen de laan uit te sturen. Volgens het bestuur was de artis tieke leiding er niet in ge slaagd een beleidsplan op te stellen voor de komen de jaren. Bovendien was er in de leiding sprake van onderlinge verdeeldheid, aldus het bestuur. Ronald Klamer werd benoemd tot nieuw artistiek directeur. De Raad voor de Kunst is het met deze beslissing niet eens. Volgens de Raad had het bestuur er beter aan gedaan de regisseurs Kees Hulst en Sam Bo gaerts te handhaven in de artistieke leiding. Het door hen opgestelde beleidsplan biedt volgens de raad vol doende perspectief om er mee door te gaan. Eerder deze week liet minister Brinkman van WVC het bestuur nog weten dat het negeren van het advies van de Raad voor de Kunst er in de toekomst wel eens toe zou kunnen leiden dat het gezelschap zijn subsidie kwijtraakt. Hulst en Bogaerts zeggen „als artstiek erflaters" recht te hebben op de sub sidie die nu wordt ver leend aan het huidige ge zelschap. Maruschka Detmers niet in mooie film produkt". Ruzie in Italiaanse filmwereld ROME De eerste Italiaanse film van de Drentse filmster Ma ruschka Detmers „II diavolo in corpo" (de duivel in 't lijf), be leeft een moeilijke bevalling. Tussen de producer, Leo Pescarolo en de regisseur, Marco Bellocchio, allebei autoriteiten in de Itali aanse filmwereld, is een stevig conflict ontstaan over de inhoud van de film. De film is geïnspireerd door het fameuse boek van Raymond Radiget, „Le diable au corps", van voor de oorlog. Maar de Itali aanse „Diavolo" is geplaatst in de moderne tijd, de tijd van het terrorisme. Maruschka Detmers speelt de rol van Giulia, de dochter van een door terroristen vermoorde politiecommissaris. Zij wordt verliefd op de dader, Andrea, ontspoord rijkeluis- -zoontje. De producer wilde (voor zijn geld) een film met een goed ver haal waar het publiek van onder de indruk komt. De regisseur heeft er volgens de producer slechts een „erotisch product" van gemaakt. „Als ik een sexfilm had gewild, zou ik de film nooit aan Bellocchio hebben gegeven", meent Leo Pescarolo. „Er zijn er in Italië die dat beter kunnen". Het probleem zit 'm daarin dat Maruschka (22) en haar nog jeug digere tegenspeler Federico Pitzalis in het (voorlopig) eindpro duct van de regisseur de ene sex-scene afwisselen met de ande re. Maruschka bedrijft de liefde te veelvuldig en haar liefdesscè nes zijn te gedurfd naar de mening van de producer. „De film is een ongemotiveerde opeenvolging van sexuele handelingen ge worden". De discussies over de relatie sex - kunst zijn natuurlijk niet van vandaag of van gisteren: waar de een teveel sex constateert, is die sex volgens de ander volledig artistiek verantwoord en func tioneel in het verhaal. Bellocchio, de regisseur, ontkent niet dat er nogal wat gewaagde fragmenten in zijn versie zitten. Maar hij vindt dat die volledig in het geheel passen en als zodanig vol strekt niet storen. Van streek In het scenario is dochter Maruschka nogal van streek, teneer- geslagen en „gek", door de dood van haar vader. „De andere kant van deze depressie is juist haar gevoelsmatige betrokken heid", zo verdedigt Bellocchio zich. Tijdens de opnamen (vorige zomer in Rome) was alles nog koek en ei tussen producer en regisseur. Op de traditionele ontmoe ting met de pers, voorafgaande aan de opnamen, gaf de een nog hoog op van de kwaliteiten van de ander. Bij het knippen of monteren van de film is het begonnen. Bellocchio zou teveel scenes hebben weggeknipt, die juist nodig zijn voor een goed be grip van het geheel. Daardoor is het hele verhaal (volgens pro ducer Pescarolo) gereduceerd tot een „erotisch product waar er al veel teveel van in de Italiaanse bioscopen te zien zijn". Omdat zowel de producer als de regisseur beweren het bij het rechte eind te hebben, zal de film van de montagetafel overge bracht worden naar die van de Romeinse rechter. En dat is, on geacht de uitslag, een flinke schadepost voor een film die al an derhalf miljard lire (2,5 miljoen gulden) heeft gekost De rechter zal zich niet zozeer over de artistieke waarde van de film moeten uitspreken alswel over de competentie-geschillen tussen de producer-zakenman en de regisseur-artiest. Heeft een producer zeggenschap in de montage van de film die gemaakt en geschreven is door zijn regisseur? De film had al heel wat voeten in de aarde voordat de eerste scne geschoten kon worden. Eerst was er een andere producer. Achille Manzotti. Hij kreeg ruzie met regisseur Bellocchio over de 'cast'. Manzotti wilde de zoon van Alain Delon in de rol van de jonge terrorist. En ook voor de rol .die Maruschka speelt, had men eerst Isabelle Adjani willen hebben. CEES MANDERS Begeleid door het Ned. Balletorkeet voert hel Ned. Danstheater in zijn vijfde seizoenprogramma twee Kyli- anballetten en de première van „Steptext" van William Forsythe uit. Herhaling in het Circustheater 14,15 en 21 en 22 februari. Bachs befaamde Chaconne uit zijn Tweede Vioolsonate kan zonder bezwaar onder dansan te muziek worden gerubri ceerd. Dat is niet geheel het zelfde als dansmuziek, maar de rijkdom van deze muzikale mikrokosmos is zo groot, dat men zich goed kan voorstellen dat een choreograaf hierin zijn scènische inspiratie vindt. Wat dat betreft, mag de Amerikaan William Forsythe - de maker van enkele nogal schreeuweri ge boulevard balletten bij het Nederlands Danstheater - dus geen verwijt worden gemaakt deze Chaconne te gebruiken. Maar Forsythe zocht geen cho reografische structuren bij Bachs daartoe als 't ware uit nodigende compositie. Hij draaide de rollen om. Eerst zijn van de klassieke techniek uitgaand passenmateriaal, waarin de bewegingen ex treem dreigen uit te groeien tot onder meer verwrongen arabesques en tours - door Ka rin Heyninck, van wie vrijwel het uiterste aan musculaire mogelijkheden werd gevergd, op de pointes - die niet recht standig rond de partner verlie pen, maar zich veelal onder een hoek van 45 graden vol trokken. Alle reden dus tot es thetische knelpunten. De Cha conne kwam in de tweede plaats. Zij werd bovendien uit blik geserveerd, waarbij For sythe het niet heeft kunnen laten tal van vervreemdingsef fecten aan te brengen in dit danswerk voor drie mannen in zwarte maillots en polos hirts en een in een felrood pakje gestoken danseres. De vioolsolo breekt herhaaldelijk af. De dansante lijnen worden niet doorgetrokken. Nu eens is het door overbelichting zowel in de zaal als op het podium zo helder als de dag, dan weer worden uitvoerenden en toe schouwers in diepe duisternis gehuld. Het gaat de choreo graaf om combinaties van be wegingen en een verhaaltje zit er praktisch niet in. „Steptext" heeft dit nieuwe ballet, dat in dit vijfde programma van het NDT wordt geflankeerd door twee gerenommeerde Kylian- produkten: „Stamping Ground", plastische oertaal door dierlijke dansers, en de groots gemonteerde oud-Russi sche boerenbruiloft „Svadeb- ka" op muziek van Strawin- sky's „Les Noces". FRANK DELBOY Residentie-Orkest onder leiding van Ernest Bour; solisten: Koos Verheul fluit en Henry Herford bariton. Schönbergzaal Kon. Conservatori um. Gisteravond. Alle hulde voor de beide so listen op het concert van het Residentie-Orkest gister avond in de volle Schönberg zaal van het Kon. Conserva torium, de fluitist Koos Ver heul en de bariton Henry Herford en uiteraard diep respect voor dirigent Ernest Bour, die het programma van hedendaagse muziek werkelijk fameus liet klin ken. Koos Verheul solieerde in vrijwel alle werken en wellicht het mooist in Joli- vets Suite .en concert voor fluit en slagwerk (1965), een charmant werk waarin zo wel het lichte, sierlijk bewe gelijke als het melodisch ele- gische karakter van dit in strument prachtig afstak te gen het in kleur fraai geva rieerde slagwerk. Typisch Franse muziek in de goede smaak en de weloverdachte wijze van componeren. In de Novelette voor fluit, harp, viool en altviool van Isang Yun kreeg ook de fluit de voornaamste partij toebe deeld en hier komen consta teren, hoe deze in Berlijn wonende Koreaanse compo nist het Oosten en het Wes ten versmolten heeft: tegen soms tonale „begeleiding" te kent de fluit glijdende, ver schuivende lijnen. Guus Janssens Octet voor 3 strij kers en 5 blazers (géén fluit) stond tussen deze beide wer ken in: muziek, die te lang duurt, omdat het procédé te veel herhaald wordt, of schoon de lust tot combine ren soms verrassende effec ten oplevert tot een Stra- winski-citaat toe. Na de pauze kwam de ene verrassing na de andere. Maxwell Davies' Antechrist bleek een fascinerend bondig stuk te zijn. Uitgaand van het 13de eeuwse motet Deo confitemini, in vrijwel mid deleeuwse kleur gespeeld, wordt dit daarna in een geni ale toepassing van oude en nieuwe technieken geva rieerd. Een werk om vaker te horen. En zeer zeker en graag vaker zou men de En gelse bariton Henry Herford willen horen: een formidabe le stem, rijk aan kleur, in drukwekkend van zeggings kracht en rotsvast in intona tie. Want hij zong twee ui terst moeilijke werken, Klaus Huber's Psalm of Christ (1967) voor bariton en 8 instrumenten, en Nigel Os borne's I am Goya voor bas, fluit, hobo, viool en cello (1977), beide serieel van com positietechniek, beide aan grijpend dramatisch en adembenemend van sfeer. Beide werken om te onthou den. NOES KOKEE

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13