Omwegen Borneo en de Dayak raken hun onontbeerlijke regenwouden kwijt Weer volop ijsplezier en schaatswedstrijden Berrington (90) schildert de moeilijkste dingen EIDEN OMGEVING £ekbe@ou/uwit vctdagm februari ioss pagina n lOOGBEJAARDE EXPOSEERT IN LEIDSCHENDAM Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pirtcrs STREEK Het programma van de „IJsclub Zoeterwou- de" voor de komende dagen is gewijzigd. Zaterdagmiddag wordt op de Noord Aa de ma rathon over 40 ronden verre den voor jeugd en senioren. Inschrijven om 13.30 uur. Zon dagmiddag (12.30 uur inschrij ven) wordt het kampioenschap lange baan gehouden over de afstanden 500, 1.500 en 3.000 meter. Ook die krachtmeting vindt plaats op de Noord Aa. Zaterdag zijn op de ijsbaan in Hazerswoude-aorp Duwsle- den-wedstrijden. Aanvang 08.00 uur. Jongens en meisjes in de leef tijd van 8 tot en met 12 jaar kunnen zondag meedoen aan de districts-jeugdkampioen- schappen schaatsen. De wed strijden hebben plaats op de ijsbaan Alkemaae en begin nen om 10.30 uur. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur. Nadere inlichtingen zijn telefonisch verkrijgbaar via nummer 01721-7230. Op het Kagermeer zijn zon dag vanaf 14.00 uur districts kampioenschappen priksleeën. De inschrijving geschiedt van af 13.00 uur in restaurant Kompas in Kaagdorp. Mee doen kost vijf gulden. In Aarlanderveen worden za terdag en zondag molentoch ten gehouden over 25 kilome ter. Er kan tussen 10.00 en 15.00 uur worden gestart bij het Oude Regthuys aan de Dorpsstraat. De schaatsvereniging „Nut en Vermaak" organiseert zondag om 13.30 uur op de Nieuwe Vaart in Stompwijk Korte- baan-wedstrijden. Na afloop worden misschien nog priks leewedstrijden gehouden. In lichtingen verstrekt de heer Disseldorp, tel. 01715-1725. De Nieuwe Weteringse ijs- vereniging „Ijsvermaak Wil lem Barendsz" houdt zaterdag korte baan clubkampioen schappen. Voor de jeugd van 14 en 15 jaar beginnen de wed strijden om 13.00 uur. Voor da mes en heren vanaf 16 jaar is de start om 14.00 uur. Inschrij ving een kwartier voor de start in de „kantine" op de baan aan de Voorweg. Het bestuur van de ijsclub Oud Ade heeft morgenmiddag wedstrijden korte baan schaat sen en priksleeën voor de kin deren van de basisschool op het programma staan. Inschrij vingen tot 13.30 uur in het clubhuis aan het Vennemeer in Oud Ade. Zondag worden op het Vennemeer de club kampioenschappen heren en junioren heren van IJsclub Oud Ade gehouden. Inschrij ven tot 13.00 uur in het club huis aan het Vennemeer. Maandagavond vinden club kampioenschappen dames en junioren dames van ijsclub Oud Ade plaats. Inschrijven tot 19.00 uur in het clubhuis aan het Vennemeer. Na afloop wordt de Nederlands kampioe ne Monique Velzenboer door haar plaatsgenoten gehuldigd. IJsclub Oud Ade houdt zondag bovendien de districts priks leewedstrijden in De Kaag vanaf 14.00 uur. Uitslagen Overigens werden er gisteren weer diverse wedstrijden ge houden. Het duo Wim Ols- thoorn/Theo van Leeuwen mag zich het sterkste koppel noemen van Zoeterwoude. Toch heeft die titel voor ge noemd tweetal aan een zijden draadje gehangen want met nog slechts 75 meter te gaan lag Francesco van Goozen koppelgenoot van Piet van der Geest Thzn. in gewonnen positie. Terwijl hij de bloemen binnen handbereik had sloeg het noodlot toe. Van Goozen ging onderuit waarna Olst- hoorn op de meet Jan van der Salm klopte. Vooraf had de jeugd samen met de dames de krachten met elkaar ge meten. Patrick den Eisen en Theo Ammerlaan wonnen glo rieus met riante voorsprong. De uitslagen op een rij: Jeugd en dames: 1. Patrick den Ei sen/Theo Ammerlaan; 2. Je roen Straathof/ Astr id van Leeuwen; 3. Erik en Fred On derwater. Senoren: 1. Wim Olsthoorn/Theo van Leeuwen; 2. Nico en Jan van der Salm; 3. Francesco van Goozen/Piet van der Geest; 4. Fred van der Meer/Quno Onderwater. Op de ijsbaan in Hazerswou- de-dorp werd gisteren het kampioenschap van Hazers- woude gewonnen door Kees de Groot. Tweede werd Bas Slingerland en derde Dirk Buitenhuis. Schaats- en priksleewedstrij den Marathon Roelofarends- veen al overmorgen op De Poel ROELOFARENDSVEEN De marathon van Roelofa- rendsveen zal reeds overmor gen plaatsvinden. Het bestuur van de schaatsgroep Alkemade besloot gisteravond met het oog op de slechte weersvoor spellingen het zekere voor het onzekere te nemen en de start van dinsdag naar zondagmid dag te verplaatsen. Op die dag vinden nergens anders in Ne derland grote wedstrijden op natuurijs plaats. Het bijzondere aan deze wed strijd is, dat in het drieëneen halve kilometer lange par cours een kunstmatig klüntra- ject over dertig meter is opge nomen. Daardoor is deze wed strijd een uitstekende voorbe reiding op een eventuele Elf stedentocht. De start is zondagmiddag om twee uur op De Poel, achter snackbar 't Veen aan de Lan- geweg 16. Daar kunnen deel nemers zich tot één uur voor de start inschrijven. De wed strijd gaat over 75 kilometer en is toegankelijk voor schaat sers uit de A- en B-categorie, alsmede voor veteranen. Deze drie categorieën rijden geza menlijk. Voor hen is een aan trekkelijke prijzenpot beschik baar. De finish wordt ver wacht rond vier uur. De toe gang is gratis. Bezoekers kun nen hun auto parkeren op het parkeerterrein van voetbal vereniging DOSR aan de Sportlaan, op de Europaweg en op de Meerkreuk. WD-Leidschendam wil centraal informatiepunt voor bedrijven LEIDSCHENDAM De VVD-Leidschendam wil dat in de gemeente een goed en ge makkelijk toegankelijk infor matiepunt wordt geschapen waar werklozen en startende maar ook al aanwezige onder nemers alle informatie en voorlichting kunnen krijgen. In het verkiezingsprogramma voor de komende vier jaar wordt verder gezegd dat na het gereedkomen van de plan nen Voorburgseweg, Amstel- wijk en De Rietvink het bord je „vol" moet worden opge hangen. Het opvoeren van de bebouwingsdichtheid moet worden tegengegaan. De gronden achter het Psychia trisch Centrum Schakenbosch en voorbij de NZH-remise langs de Veursestraatweg die nen, vanwege het landschap pelijk karakter, niet te worden bebouwd. Een eventueel initi atief voor een serviceflat zal door de VVD worden ge steund. Wat de woonwijk de Rietvink betreft vinden de li beralen dat langs de Oude Trambaan plaats moet worden gemaakt voor kleine ambach telijke bedrijven en kleinere kantooreenheden. Verder meldt de VVD onder meer dat voor een zuid-noordverbin ding in de volgende raadspe riode een experiment met een kleinbus-verbinding moet worden gestart. in ondergang". Dag regen woud; hallo nieuwe cultuur.. „Volkenkunde" heeft weer eens een „special" in huis ge haald. Jaren geleden gebeur de dat, bijvoorbeeld, met Af ghanistan. Maar er valt ook ditmaal van alles bij te bele ven; ook met films en dia's. Je kunt er zien hoe rijk en gelukkig de Dayak geleefd hebben, en wat ze er nog steeds van weten te maken, ver van het regulerende Ja karta op het almachtige Java. We rekenen in duizenden ki lometers. Dat is nauwelijk bij te houden. Maar daar is de harteklop van een uitzonder lijk deeltje der wereldbevol king. Er zijn nog geen char tervluchten naar toe. Maar dan zou je ze ook helemaal wel kunnen afschrijven, die culturen van vier Indonesi sche provincies op de vloed golven der verandering. Annex aan de tentoonstelling is een opstelwedstrijd, uitge schreven door „Volkenkun de": „Win een reis naar Bor neo". In samenwerking met de aimabele luchtvaartmaat schappij Malaysian Airline Systems (MAS) en de Sera- wak Tourist Association. Hoofdprijs: een reis naar Bor neo (Serawak) en een verblijf van 10 dagen in Holiday Inn in Kuching (de hoofdstad van het Maleisische deel van Borneo). Aansluitend een tweedaagse safari dat is ook een term die archipel- vreemd is naar het bin nenland, waar men met een beetje goeie wil verwelkomd wordt met speer en blaaspijp en een snelle dood belovend gezang. Maar dat is dan al folkloristisch, helaas. De Dayak staan voor niets, maar ze zijn onvervangbaar; of schoon in de steek gelaten door het slinkende regen woud. Afgezien van die ener verende hoofdprijs kan men nog kleinere prijzen verdie nen. Maak in elk geval een opstel dat betrekking heeft op het thema van de tentoon stelling op op een onderdeel daarvan. Doe dat op ten hoogste vijf kantjes A4, aan één kant getypt met dubbele regelafstand. Vóór 31 mei moet het ingeleverd zijn bij „Volkenkunde", postbus 212, 2300 AE Leiden. De ingang van een „langhuis"; nog steeds het dorpscentrum van een Dayak-concentratie. Als is het dan met golfplaten boven je hoofd. ÏIDSCHENDAM De ij ïateur-kunstschilder 'jm Berrington is gisteren Jn^gentig Jaar geworden.. tijjïr ere van zijn verjaar- licht g houdt de Stichting nieiunstkring Leidschen- Ihm zaterdag een exposi- °S®,"van zijn schilderijen in luK&bouw De Dissel aan de ,artijamlaan 44 in Leidschen- voor lm. •kie- ïsterjn huiskamer is een grote te-positieruimte. „Mijn hele over lis hangt vol. Beneden, bo- ,Het n. Mijn twee dochters heb- van n ook een collectie van mijn artijtrk", zegt Jim Berrington. ze )it is een van de beter-geluk- baren". Een schelp, een paarlen en", ttting. Weerspiegeling in de farte tafel. Ockenburgh. 1(je- oorhout. De zee. Duinen. „Je p0. oet er verder vanaf gaan zou-aan- dan zie ïe kleuren be- eterrraadt de schilder aan. er. en plas op een groot doek. iebt Jit mijn brein". En bij een die ider: „Het serene water, zo hUn 'raken ze er in de kritieken hetVer Een kristallen kan met een ater. Eieren op een schaal. ma- Zie je de reflexlichten? Een ei En het moeilijkste om te schil- ook eren. Daarom doe ik het die, ''st". en Alle geschilderde voorwer- tot en zijn in ons huis te vin- ojij. en", vertelt mevrouw Ber- b je ngton. Alle koperen voor- ge- 'erpen op een doek: „Mijn -ge- leesterwerk". Een half jaar Iers 'erken en olieverf op doek de '°rdt koper. Met een schilde- i ij onder zijn arm komt hij de amer binnen. Modern. Felle, ebJ EEN UITZONDERLIJKE TENTOONSTELLING IN VOLKENKUNDE K tot 1 iai O; 13. STUD 12413 t chor 'i 6 oktober dit jaar wordt Leiden de noodklok over iet gehele Borneo geluid. Bij- acht maanden lang zal in iet Rijksmuseum voor Vol- lenkunde op een boeiende manier aan de bel worden etrokken: alarm, het is vijf •óór twaalf, tropentijd! Het is liet zomaar een expositie, die I istermiddag officieel werd eopend door Sir David At- enborough, een gerenom- ïeerd Brits auteur, reiziger filmproducent op het ge- van ecologie en archeo- jie. Een insider zogezegd, lir David, joyeuze broer van e befaamde filmregisseur ichard Attenborough en I4.3^arm pleitbezorger van het ironsgroene gigantische •iland, is een kenner en riend van de oorspronkelij- bewoners der binnenlan- •n: de Dayak. Er bestaan n betere. Zoals Sir David sjpmerkte: „De Dayak zijn :t mooiste, meest gastvrije, •iendelijkste volk dat er is; kunnen drinken en nog neer drinken als de beste, eestvieren, muziekmaken, lansen. Praehtvolk, dat bos- Maar hak hun bomen en je vernietigt meteen e vruchtbaarheid van de bo em. Hoe langer ik bij de layak vertoefde, hoe meer ervaarde dat alles uitliep p het regenwoud in al z'n 4 rerschijningsvormen. Helaas lat dat alles te verdwijnen; iet is een „weggooi-woud", lat hoofdzakelijk naar de Ja- inse pulpfabrieken gaat". 15 Ondergang en op s, drift 'aarom ook heet de tentoon- itelling, in enkele zalen van eerste verdieping van ra rolk. im 1" ^.Volkenkunde": „Borneo: "irwoud in ondergang, cultu- in op drift". Samengesteld 'tor een oprechte „zoon" in de „Gordel van Sma ll", drs.Jan Avé, conserva- voor de afdeling Insulair Zuidoost Azië van „Volken kunde". In co-produktie met Victor King van het Centre 'or South-East Asian Studies aan de universiteit van Hull, Engeland, schreef Jan Avé bovendien een rijk geïlu- streerd boekwerkje dat de la ding van de expositie onder dezelfde naam volkomen dekt. Een tentoonstelling als curio- sum en noodsein tevens. Zo iets zul je zelden tegenko- men. Jan Avé, echter, ziet er de noodzaak van in; hij heeft er met z'n neus bovenop ge staan. Avé zegt er zelf het volgende van: „Deze exposi tie toont, voor het eerst, de Een Dayak-jager op de tentoonstelling. volken van geheel Borneo of wel Kalimantan, het reuze- neiland in het centrum van de zuidoost-aziatische 'eilan denwereld. Ze toont de cultu ren van de volken van Indo nesisch Borneo, maar ook die van Serawak en Sabah, die nu tezamen Oost Malaysia vormen, en van het onlangs onafhankelijk geworden sul tanaat Brunei. Het hoofdthe ma is de verhouding tussen de oorspronkelijke bewoners van het eiland, de Dayak, en hun. natuurlijke omgeving, het tropische regenbos. De Dayak hebben eeuwenlang in harmonie geleefd met de hun omringende natuur. Zij maakten deel uit van het ecosysteem van het tropische regenwoud. Alles wat zij no dig hadden voor hun bestaan haalden zij uit dit regenbos. Langhuis' De tentoonstelling laat zien wat de bewoners van Kali- mantan in eeuwenlang sa menleven van mens en na tuur gewrocht hebben voor de opbouw van hun cultuur: de gebruiksvoorwerpen voor het dagelijks leven, de werk tuigen om zich een bestaan te verzekeren, sieraden en an dere kunstuitingen, religieu ze gebruiken, de wereldbe schouwing, die zelf deel uit maakt van de omringende natuur, de wijze van wonen in een traditioneel „langhuis" (een dorpje op zich); alles was dus behoort tot de traditione le cultuur van de Dayak-vol- ken en hun leven in en met het oerwoud". Sir David zei het ook al: „Tientallen jaren hebben wij ons niet bekommerd om die vitale regenwouden in de tropen van onze aarde. Nu is het al bijna te laat: in Afrika, op Madagascar, zijn ze al na genoeg verdwenen. Nu staat Borneo op de nominatie. We kunnen wakker geworden alleen nog maar hoop heb ben op een nieuwe bebos sing". Praat met Jan Avé en je ver neemt de onheilstijding dat op Borneo (groter dan Polen, de beide Duitslanden en de Benelux tezamen die 140 mil joen mensen herbergen, ter wijl Borneo net 10 miljoen telt) het natuurliik evenwicht abrupt is verbroken „door de massale commerciële hout kap, die de wouden van Bor neo in een razend tempo doet verdwijnen. Op de expositie wordt getoond welke veran deringen zijn opgetreden na de tweede wereldoorlog, vooral die welke het gevolg zijn van de massale bosslag. Die veranderingen zijn vaak dramatisch". Maar de Dayak hebben zich tot nog toe goed staande weten te houden in de huidige stormloop van techniek die op de galerij van hun „langhuis" de televisie heeft neergezet en onderin de bromfiets. Het doel van Avé en „zijn" tentoonstelling is de Europe se bezoeker met de neus op de feiten te drukken. Het gaat om de (voor ons vaak onzichtbare) worsteling van cultuurvolken die ontworteld dreigen te raken door winst bejag en „vooruitgang". Men sen zoals Jan Avé die begaan zijn met het voortbestaan en de ontwikkeling van volken met een eigen identiteit (in dit geval in samenhang met de „bodem" van hun bestaan, het regenwoud), hebben ge lukkig nog reden tot optimis- ijzerhouten daken van de langhuizen worden meer en meer vervangen door golf platen daken. Dat mag mo dern heten, maar het bete kent ook niet zelden de af braak van een hecht cultuur patroon. Ondergang van het Wenende Woud, „the weeping forest", zou mede-auteur Victor King in de Engelse vertaling van het boek schrijven. Witte, licht trefbare „eengezinswo- ninkjes" in de binnenlanden van Borneo: Jan Avé gruwt ervan. Hier zijn inderdaad culturen op drift geraakt. Hij haalt liever de eens zo dode lijke blaaspijpen van zolder: de „Dajaks" hadden in de ge schiedschrijving van „Ons Oost-Indië" niet zo'n gerust stellende naam. Hun vrij heidsoorlog, rond de jongste eeuwwisseling, duurde zelfs langer dan de niet al te zachtzinnige Atjeh-oorlog. Het „gouvernement" heeft altijd moeite gehad met „op rispingen" van „volkeren apart". Eigen identiteit; ook, en vooral, op Borneo. Maar daar gaan dan de regenwou den: op Oost Kalimantan verdween al het geboomte op een oppervlakte van de grootte van Nederland. Je wijdt er een tentoonstelling aan en blijft hopen op het beste. Toch is dit weer zo'n „zenuwpees" van een schitte rend en uitzonderlijk mu seum als „Volkenkunde". Daar stopt men geen proble men in een doofpot, maar haalt ze er juist met veel ver ve uit en toont ze „den vol- ke". Daar moet een expansief museum ook van leven; met je neus er bovenop liggen Leven met t.v. De expositie laat Borneo zien. We hebben nooit Borneo zo gezien. Je klimt er een „lang huis" binnen en ziet er het ultramoderne bestek, zoals dat ten onzent op de dagelijk se tafel staat, met witte plas tic bordjes en stalen vorken en lepels. Eerbied in Dayak's huis; waar men separaat leeft met groepen tegelijk. Langs elkaar heen, eventueel, en als er een aansprekelijke t.v.-uit- zending is, met z n allen op de veranda, terwijl het jonge volk onder de vloer de mo torfiets aan het repareren is. De Dayak anno 1986 is niet meer de rillingen bezorgende koppensneller van nog geen halve eeuw geleden, toen missionarissen nog om hals werden gebracht. „Oerwoud primaire kleuren, een vaas. Hij houdt het schilderij voor zich: „Zelf sta ik er niet zo achter. Stillevens vind ik mooier". Engelse familie In 1896 werd Jim Berrington geboren in Den Haag. Hij stamt uit een Engelse familie. „Er stroomt geen druppel Hol lands bloed door mijn aderen". Veertig jaar werkte hij als le raar Engels en nu geeft hij nog steeds les aan huis. „Ik heb al tijd een heel druk leven ge had". Als kleine jongen schil derde hij al. Met waterverf. Aquarellen: stillevens en land schappen. toen ook al. „Zijn stijl is in de loop der tijden niet veranderd", meent mevrouw Berrington. „Hij heeft de laat ste jaren wat modern, abstract werk gemaakt, dat wel". Het oeuvre van Berrington is zeer omvangrijk. „Je kunt wel zeggen dat ik honderden schil derijen heb gemaakt. Mis schien wel duizend. Ik heb ze nooit geteld". In de oorlog heeft hij wat werk verkocht. Om aan geld voor eten te ko men. „Deze bijvoorbeeld", Jim Berrington toont een foto van een schilderij. Boeken met op de voorgrond een schedel. De oude kunstenaar lacht. „Ik heb hem verkocht aan een tand arts". Zijn vrouw zegt: „Hij geeft weieens een doek weg en ja, dan heeft hij er later geen spijt van, maar hij mist het schilderij toch wel". Op de ezel De 90-jarige Jim Berrington temidden van zijn vele schilderijen. staat de opzet voor weer een nieuw werk. Een stilleven. Onder meer een beeldje van een hondje en een vogeltje, ,,'t Is nu te koud om er aan te werken. Deze kamer ligt pal op het noorden". Van elf uur tot vijf uur is het werk van Jim Berrington za terdag te bezichtigen. Ook de schilderijen, waarmee hij prij zen won op studie-prijsvraag exposities van „Palet en Te- kenstift", georganiseerd door uitgeverij Arti in Alkmaar. De toegang is twee gulden vijftig.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11