Motel met 63 kamers bij Haagsche Schouw STAD OMGEVING ,De klacht zal nu wel zijn dat hier letaald moet worden en elders niet" Bommen voor Deelman', ctie voor behoud tudentenvoorzieningen Brand aan Botermarkt Kat oorzaak nieuw conflict asiel en dierenbescherming WOENSDAG 12 FEBRUARI 1986 PAGINA 9 linister verwijst naar JS voor klachten over •ein Leiden-Amsterdam JIDEN/ DEN HAAG De treinverbinding ssen Leiden, Den Haag CS en Amsterdam CS een zaak van de NS. Klachten over de ver- nding moeten daar ingediend worden en niet de overheid. Minister Smit-Kroes (Verkeer Waterstaat) zei dit gisteren in de Eerste Ka- r bij de behandeling van haar begroting j6. Recent zijn er klachten over de treinver- nding tussen Amsterdam en Den Haag naar ren gekomen. Met ingang van de zomer- enstregeling zal het altijd nodig zijn om in iden over te stappen voor reizigers tussen ide stations. Smit-Kroes stelde dat de NS alle ernatieven heeft afgewogen en de beste heeft kozen, ook voor de reizigers. Verwarming Herengracht nog steeds zeer slecht LEIDEN De verwarming in het Herengracht/Zijl- singelgebied functioneert nog steeds volstrekt onvol doende. Dat schrijft het raadslid H. de la Mar (Links Leiden) aan het college van B en W. Volgens De la Mar valt de verwarming in het gebied regelmatig uit en po gingen de temperatuur in de woningen op een aan vaardbaar niveau te houden, zouden energierekeningen van ruim 700 gulden per maand tot gevolg hebben. De la Mar vraagt het college met alle betrokkenen om de tafel te gaan zitten om aan de moeilijkheden een eind te maken. In het Herengracht/Zijlsingelgebied ook wel omschreven als het grootste bouwschandaal van Leiden zijn al jarenlang grote problemen met de ver warming. Verder bleken na de oplevering de woningen nog allerlei andere gebreken te vertonen. Inmiddels is al enkele miljoenen besteed aan het verhelpen van de gebreken. Geen subsidie voor BOA LEIDEN/DEN HAAG De Stichting Boycot Outspan Ac tie uit Leiden krijgt geen sub sidie van de provincie Zuid- Holland. Gedeputeerde Staten (GS) heeft afwijzend beschikt op een subsidieverzoek van deze anti-apartheidsbeweging. In de motivatie van het besluit zegt GS een provinciale taak in deze te betwijfelen. „Daarbij zijn wij van mening dat de strijd tegen apartheid meer een strijd is tegen een politiek regiem dan dat sprake is van ontwikkelingssamenwerking". Trimloop LEIDEN De Leidse at letiekvereniging „Hol land" houdt zondag een trim- en recreatieloop, ook voor rolstoelatleten. De af standen variëren van 2,1 tot 14,4 kilometer. Start en finish zijn op de atletiekbaan aan de Van Beunihgenlaan, inschrij ven kan vanaf 10 uur in de kantine. Het inschrijf geld bedraagt ƒ3,50. Kin deren onder de 13 jaar be talen 2,50. Er is voldoen de was- en kleedgelegen heid. GRA TIS RONDLEIDINGEN MUSEUM DE LAKENHAL LEIDEN Het stedelijk museum De Lakenhal houdt behalve elke eerste zondag van de maand nu ook elke derde zondag van de maand een gratis rondleiding door het museum. Elke eerste zondag gaat de rondleiding langs de permanente collectie van het museum. Met in gang van zondag 16 februari wordt voortaan ook elke derde zondag een rondleiding langs de tijdelijke ten toonstellingen gehouden. De eerste keer wordt om drie uur 's middags een rondleiding langs de tentoonstelling „Verzameld en getoond: naaigerei" gegeven over ge bruiksvoorwerpen als een schaar en naaldenkoker enz, maar ook naaigerei als sieraad. Op hetzelfde moment begint ook een rondleiding langs de tentoonstelling „Wim de Haan 1913-1967". Deze expositie geeft een overzicht van het werk van deze Nederlandse kunste naar. In de laatste 14 jaar van zijn leven maakte hij een gevarieerd en omvangrijk oeuvre. De rondleidingen duren ongeveer een uur. SP toch bij forums voor buitenlanders LEIDEN De Socialistische Partij (SP) mag alsnog deel nemen aan forums die voor buitenlandse kiezers door de Stichting Welzijn worden ge organiseerd. Aanvankelijk kreeg de SP te horen dat op zijn aanwezigheid geen prijs werd gesteld. Na overleg tus sen SP-raadslid C. Vergeer en een vertegenwoordiger van de Stichting Welzijn is de zaak recht getrokken. 'IDEN „Bommen voor Deetman" is één van de acties die lgende week in Leiden tot behoud van de studentenvoorzie- ngen worden gehouden. „Bommen" is de afkorting voor „be- egen op muziek" en dat gaan Leidse studenten volgende week nsdag op het Stadhuisplein doen. De studenten willen met hun lies bereiken dat minister Deetman zijn plannen om onder eer de sportieve en culturele voorzieningen bij universiteiten schrappen .intrekt. Als inleiding tot die acties organiseerden Leidse studentenverenigingen gisterenavond gezamelijk een tumdiscussie. Deetman was afwezig. Noch de bewindsman wil één van zijn ambtenaren bleek bereid zich op glad ijs te Egeven en dus naar Leiden te komen. De/orumleden wethouder F. Kuijers, tweede-kamerlid Wallage PvdA), H. Schwencke (Leidse studentenraad) en ook Deetmans artijgenoot Lansink waren het er met discussieleider H. Zee- ilking (voorzitter van het Delftse college van bestuur) over nsdat het standpunt van de minister het in de Tweede Kamer el niet zou halen. Deetman wil namelijk de dertig miljoen gul- n voor studentenvoorzieningen in zijn zak houden en biedt en alternatief. De gemeente zou geld moeten krijgen om die lar wat aan te doen, meende het forum. Een uitslaande brand heeft gistermiddag de zolderver dieping van een lunchroom- /bakkerij aan de Botermarkt in Leiden grotendeels ver woest. Op de zolderverdie ping waren twee studenten kamers ondergebracht. De oorzaak van de brand is on bekend, vandaag zal daar nog onderzoek naar verricht worden. De brandweer had het brandje snel onder con trole maar is nog twee uur met het nablussen bezig ge weest. De brand werd tegen drie uur ontdekt door een voorbijganger die rook uit het dak zag komen. Enige honderden belangstellenden hadden zich op en om het ijs verzameld om de bluswerk zaamheden gade te kunnen slaan. GEMEENTE STEUNT PLAN VAN DER VALK CONCERN LEIDEN Bij het res taurant Het Haagsche Schouw komt een motel met 63 kamers. Het Van der Valk-concern, eige naar van het restaurant, heeft bij de gemeente een plan ingediend waarin uitgegaan wordt van een motel dat drie bouwlagen krijgt met elk 21 tweepersoonskamers. Van der Valk verwacht binnen twee a drie maanden een bouwver gunning te krijgen en begint dan onmiddellijk met de bouw van het motel. Het moet voor het zomerseizoen van 1987 klaar zijn. Het motel zal gedeeltelijk worden gebouwd op het be staande parkeerterrein van het restaurant en verder moet het witte huis naast het parkeerterrein worden ge sloopt. Het concern acht dat onder meer een goede locatie, omdat het vlak bij een afslag van de A44 de snelweg Wassenaar-Amsterdam ligt. De gemeente heeft Van der Valk al laten weten geen enkele moeite te hebben met het bouwplan. „Wel moet er nog gepraat worden over een aantal details, maar dat zal de totstandkoming van het motel niet verhinderen", al dus een woordvoerster van de gemeente. De bouwplan past binnen het ter plekke geldende bestemmingsplan. Het Van der Valk concern heeft het restaurant Het Haagsche Schouw aan de Haagse Schouwweg 14 per 1 mei 1984 overgenomen. „In de afgelopen anderhalf jaar is al veel geïnvesteerd in het restaurant. We hebben er een stuk aangezet", zegt P.A. Van der Valk, de bedrijfsleider van het restaurant, die ook het motel onder zijn hoede zal krijgen. „Die forse inves tering moest ook wel, want wat wij in 1984 aantroffen was niet zoveel meer. Nu gaat het een stuk beter met het Haagsche Schouw. Er is weer groei. Als dat niet zo veerd te worden) en Nieuw zijn, zouden we ook geen mo- Minerva vraagt 90 tot 110 tel willen bouwen". gulden voor een nacht. Nieuwe klap voor hotel Schuttersveld LEIDEN De plannen van Van der Valk om een mo tel met 63 kamers in Leiden te bouwen, betekenen een nieuwe klap voor het hotel dat op het Schuttersveld moet komen. „Een motel in Leiden stimuleert onze plannen voor een hotel op het Schuttersveld niet", al dus woordvoerder Van Dijk van de projectontwikke laar NBA (Nederlandse Bouw Architectuur B.V.) in Utrecht. De bouw van het geplande hotel op het Schut tersveld was al zeer onzeker geworden, omdat geen en kele belegger er tot dusver de benodigde miljoenen in durft te steken. Zo liet de PGGM het afweten. De NBA wilde het hotel opnemen in het kantoorgebouw Schut- tersveste, dat op de hoek van de Schuttersveldweg en de Schipholweg moet komen. Maar door het ontbreken van een belegger is al besloten met de bouw van Schut- terveste te beginnen, terwijl de plannen voor het hotel nog niet rond zijn. Wel staat vast dat de Nederlandse Middenstands Bank en Euro Moda B.V. van de Rijns- burgerweg naar Schuttersveste zullen verhuizen. In april moet hiervoor de eerste paal worden geslagen. Vóór 1 april zal een definitief besluit genomen over ho tel Schuttersveld. Na die datum vervalt het recht op een eventuele WIR-premie, die kan oplopen tot 1,5 a 2 miljoen gulden. „Als het na 1 april wordt, zie ik het hotel er niet meer komen", aldus van Dijk. Bedden De plannen van Van der Valk betekenen een nieuwe uitbreiding van het aantal hotelbedden in Leiden. Vorig jaar werd begonnen met de bouw van het Bastionhotel aan de Voorschoterweg. Dat moet nog voor de paasvakan tie klaar zijn en zal 40 ka mers tellen. Tegen dat hotel werd toen bezwaar gemaakt door het hotel Nieuw Miner va aan de Boommarkt, dat (tevergeefs) tot bij de Raad van State probeerde Bastion tegen te houden. Volgens Mi nerva zou er op de Leidse markt geen ruimte zijn voor Bastion. Vooral Nieuw Minerva en Bastion zullen gezien hun prijzen niet blij zijn met de plannen van Van der Valk. Een kamer in het te bouwen motel moet 65 a 70 gulden per nacht gaan kosten. In het „low-budget" Bastion hotel gaat een kamer 75 gulden kosten. Holiday Inn rekent 235 voor één nacht (in som mige gevallen is de prijs in het weekend 140 gulden per nacht, maar dan dient een week van te voren gereser- Vertrouwen Bedrijfsleider Van der Valk zegt geen enkele angst te hebben voor de concurrentie. „Er is op de Leidse markt voldoende ruimte voor een motel in deze prijsklasse. De bezettingsgraad van Motel Sassenheim en van de Gou den Leeuw in Sassenheim (beide ook eigendom van Van der Valk) ligt op 94 pro cent. Alle kamers zijn dus bijna altijd vol", aldus Van der Valk. Hij verwacht dat motel Haagsche Schouw „ze ker in de zomer altijd vol zal zitten". Dat vertrouwen van het Van der Valk-concern in de eigen motel-accommodatie blijkt ook uit andere bouwplannen en -activiteiten. Momenteel wordt een geheel nieuwe Bij horst gebouwd op de hoek van de Rijksstraatweg en de Landscheidingsweg in Was senaar. Als dat nieuwe on derkomen gereed is, zal de oude Bijhorst tegen de grond gaan en plaats maken voor een parkeerterrein. Voor de Gouden Leeuw in Voorscho ten bestaan uitbreidingsplan nen. Het aantal kamers zal daar van 40 op 55 Worden ge bracht. [IEUW PARKEERSYSTEEM NEEMT ONVREDE WINKELIERS NIET WEG EIDEN Een belangrijk van de binnenstad ucht" sinds 1 januari onder t nieuwe parkeersysteem t gratis en illegaal parkeren mogelijk maakt. De bewo- ;rs hebben met een zucht n verlichting gereageerd, eeft de gemeente vastgesteld, i de zijde van winkeliers bezoekers van de binnen- id zijn tot op heden weinig mplimenten vernomen. 'an tevredenheid uit die lek hoor je over het alge een maar weinig", consta- wethouder J. Peters limtelijke ordening en ver ier). it was kiezen of delen met t parkeren in Leiden. Dortzetting van het half- achtige beleid dat illegale rkeerders alle gelegenheid öd, leek weinig zin te heb- n. Het was een zaak van re ien of helemaal vrij laten, gemeente koos voor het te en pakte de zaak door- stend aan. In de huidige 'ee proefgebieden (Pieters- jk en Pancras-West) bestaan •en gratis parkeerplaatsen eer en dat zal binnen enkele ren voor de hele binnenstad Iden. Bewoners en bedrijven innen a raison van 180 gul- in per jaar een parkeerver- nning kopen terwijl bezoe- het tarief van één gulden jftig aan de parkeermeter enen te voldoen, wil er bij rugkomst geen bon onder de itewisser prijken. Een inten se controle moet elke hoop een gratis verblijf daadkr- htig de kop in drukken, de Pieterswijk hebben de zitters van een vergunning halve over de langparkeer- aatsen bovendien de be- hikking over een aantal ei- parkeerplaatsen. omenteel zijn er circa 560 S 'theffingen verkocht, een leine 500 aan bewoners en 70 in bedrijven. Tweehonderd drijfsaanvragen zijn door de meente afgewezen, omdat et overtuigend bewezen kon orden, dat het gebruik van auto noodzakelijk was voor de bedrijfsvoering. De slacht offers mogen protest aanteke nen bij de gemeentelijke be roepscommissie die voor de behandeling ervan ongetwij feld enklele marathon-zittin gen zal beleggen. Royaal „Uit de aanvragen van bedrij ven is gebleken dat mijn voor ganger Waal gelijk had met zijn constatering dat de auto's* van bedrijven en winkeliers uit de binnenstad op de beste plaatsen geparkeerd werden", zegt Peters. Aanvragen voor vergunningen voor het wagen park van het personeel van een grote winkelvestiging of een willekeurig advocatenkan toor, worden door de gemeen te echter onverkort van de hand gewezen. De afgelopen maand zijn er door de gemeente verschillen de tellingen gehouden om te bezien hoe het systeem werkt. „Daar is onder meer uit geble ken, dat we misschien wat royaal zijn geweest met het toedelen van parkeerplaatsen voor bewoners met een ont heffing in de Pieterswijk. Wel licht dat daarvan een aantal omgezet moeten worden in langparkeerplaatsen die én door bewoners en door bezoe kers gebruikt kunnen wor den", aldus Peters. Opmerke lijk was dat in de (nachtelijke) tellingen tot twee maal toe een honderdtal auto's van bewo ners met ontheffing niet meer te vinden was. Toeval wordt uitgesloten, zodat aangenomen moet worden, dat het feitelijke adres van de aanvragers niet overeenstemt met het adres dat in het bevolkingsregister staat vermeld. Of er sprake is van ontduiking van de regels, weet Peters niet. „Het is ge woon onverklaarbaar". De uitbreiding van het aantal parkeerwachten heeft er on dertussen toe geleid behalve dat de opbrengst van de par- keermeters met tien procent is gestegen dat veel langpar- keerders „de binnenstad uit zijn gejaagd". Daarmee is de parkeerdruk in de aangren zende wijken toegenomen. Tij delijk, omdat ook op deze wij ken in de komende jaren het systeem van betaald parkeren in fases zal worden losgelaten. Peters is niet van plan dat pro ces wat te versnellen om deze parkeeroverlast op te lossen. Hoogstens worden enkele inci dentele controles door de par keerpolitie als preventie tegen overmatig foutparkeren inge last. Na de evaluatie in sep tember zal het systeem in '87 in De Camp worden inge voerd. In '88 volgen Maredorp, de Academiewijk, de Oude Morsch en Noodvest-West en in '89 Levendaal-Oost en - West, Pancras-Oost en Noord- vest-Oost. Het aantal parkeer- controleurs zal dan uitgebreid zijn van de huidige 16 tot 24. Peters zegt te weten dat de winkeliers uit de binnenstad inmiddels al geklaagd hebben dat door het parkeersysteem „het allemaal weer slechter is geworden". „Van tevreden heid uit die hoek hoor je over het algemeen maar weinig", zegt de wethouder. „Dat er overdag wel een groot aantal parkeerplaatsen is vrij geko men, vergeten ze kennelijk. Wanneer de Sanders- en Mar- caparkeergarage klaar zijn, zal er voldoende parkeergelegen heid voor de consument voor handen zijn. Maar ik kan de klachten nu al voorspellen. In Leidsenhaga hoeven bezoekers niets te betalen, in Leiden wel, let maar op". Het zal de ge meente er echter niet van weerhouden de plannen uit te voeren. Het heeft Peters ook In de Pieterswijk hebben bewoners met een vergunning de be schikking over eigen parkeerplaatsen. bijzonder teleurgesteld dat de winkeliers vooralsnog afwij zend hebben gereageerd op het plan voor een city-ringbus van zijn partijgenoot Van Meij- gaarden. „Het aantal mogelijk heden in Leiden is beperkt. Als dan iemand met een crea tief idee komt, zou ik zeggen, speel daar op in. Wanneer winkeliers dat niet willen je zag dat ook toen Du Prie een beroep op hen deed voor de bouw van een parkeergarage komen hun klachten over het parkeren in een vreemd daglicht te staan. Het is bij hen nog steeds ieder voor zich, iets gezamenlijks doen kost kenne lijk ontzettend veel energie", constateert de wethouder. Ruimte Nadat tot ieders verrassing Marca-textielsuper zich als ge gadigde meldde voor de bouw van een parkeergarage op het Ir. Driessenplein, verwacht Peters in de nabije toekomst geen nieuwe ontwikkelingen wat parkeergarages betreft. Het ontbreekt, voor zover hij kan overzien, aan ruimte voor nieuwe parkeergarages. Want zowel de suggestie van de win keliers om de Aalmarktschool door een parkeergarage te ver vangen als die van burgemees ter C. Goekoop om het braak liggende terrein aan de Mors singel voor parkeren te bebou wen, worden door Peters van de hand gewezen. Al wil hij toekomstige ontwikkelingen niet nu al door een definitief „nee" onmogelijk maken. De aandacht van de gemeente zal wat het parkeren aangaat, de komende jaren gevestigd zijn op de invoering van het betaald-parkeren in de hele binnenstad. „Niet om de auto af te pakken, maar om het ge bruik ervan tegen te gaan", zegt Peters. Daarnaast wordt voorzichtig gestudeerd op de mogelijkheden van gedifferen tieerde tarieven voor parkeer automaten en -meters. Dat wil zeggen: hoe hoogwaardiger de parkeerplaats, hoe meer er voor betaald moet worden. Of- geld er in de meter gegooid moet worden. Maar belooft Peters, aan het maximum-ta rief van anderhalve gulden per uur („dat is in vergelijking met andere steden niet aan de lage kant") zal voorlopig niet gesleuteld worden. GERT VISSER LEIDEN De Leidse Dieren bescherming en het bestuur van het dierenasiel zijn weer met elkaar in conflict geraakt. Oorzaak van deze nieuwe con troverse is de schildpadpoes Fleur van mevrouw Koster uit Leiden. Mevrouw Koster, een bijstandsmoeder, kreeg Fleur niet mee uit het asiel omdat zij de 180 gulden verblijfskosten van de kat niet kon betalen. De kat is nu toch thuis omdat de Leidse Dierenbescherming de 180 gulden afgelopen zater dag heeft betaald. Mevrouw Koster verhuisde vanwege renovatie van haar huis aan de Van Speykstraat naar een woning aan de Oos terstraat. Haar poes Fleur kon niet goed wennen aan de nieu we omgeving en keerde regel matig terug naar de Van Speykstraat. Daar werd ze' op 15 januari van straat opgepikt en naar het asiel aan de Bes jeslaan gebracht. Saillant de tail in deze is dat de kat is op gehaald door W. Tiele, oud-be heerder van het asiel en te genwoordig actief voor de ser- vicedienst van de Dierenbe scherming. Mevrouw Koster nam een week later contact op met het asiel en kreeg te horen dat ze haar poes mocht rpeenemen na betaling van zestig gulden voor entingen en verzorging. De Leidse kon deze som niet op tafel leggen en kreeg Fleur dus niet mee. Per dag zouden de verblijfskosten met f 7,50 worden verhoogd en afgelopen zaterdag was de rekening tot 180 gulden opgelopen. De kas sa bleef bij dit bedrag steken omdat de dierenbescherming de rekening betaalde. De houding van het asielbe- stuur is op veel kritiek gestuit. Zo sprak dierenarts Muurling in zijn wekelijkse rubriek in een huis-aan-huis-blad over „menselijkheid die verandert in onmenselijkheid". Tevens vroeg de dierenarts „of de pro ceskosten om de familie Tiele eruit te krijgen nu worden verhaald op een arme vrouw en haar poesje?". Muurling zegt niet te begrijpen dat men niet af en toe genade voor recht laat gelden en mevrouw Mevrouw Koster met dochtertje Sylvana, zoontje Sido en de poes Fleur op de bank in het huis aan de Oosterstraat. Koster niet een geringer be drag in rekening werd ge bracht. W. Tiele, ex-beheerder van het asiel, zegt dat hij me vrouw Koster 30 gulden zou hebben laten betalen toen ze na een week haar kat wilde meenemen. „Dan zijn de kos ten eruit. De poes is weg, het hok leeg en de mevrouw blij". Tiele merkt op dat je moet schipperen als beheerder. Vol gens hem wordt bij alle asiels geschipperd. „Zo eens in de maand komt er een geval voor dat mensen het geld niet kun nen betalen". Tiele is destijds onder meer ontslagen omdat hij dieren voor minder dan het voorgeschreven bedrag mee gaf. Volgens de Dierenbe scherming is het asielbestuur achter de rug van mevrouw Koster naar de Sociale Dienst gestapt om een betalingsrege ling te treffen. Mevrouw Kos ter zegt dat zij afgelopen vrij dagavond in het asiel papieren moest komen tekenen die het asiel zouden machtigen voor zo'n regeling. Dan kon ze Fleur meenemen. Maar toen ze bij het asiel kwam, was er niemand. „Ik had graag gete kend want mijn twee kinderen houden zielsveel van die poes". Volgens de heer W. Heilbron, voorzitter van het asielbe stuur, is mevrouw Koster niet gevraagd naar het asiel te ko men. „Er moet sprake zijn van een misverstand". De voorzit ter meldt dat mevrouw Koster na acht dagen opbelde naar het dierentehuis en naar haar kat vroeg. Volgens hem was er van een echt gesprek geen sprake omdat mevrouw Koster allerlei verwensingen door de telefoon uitte. Heilbron zegt nadrukkelijk dat er geen ge sprek mogelijk was met me vrouw Koster. „Zij heeft de discussie afgebroken", aldus de voorzitter. Heilbron zegt dat er in enkele gevallen inderdaad een regeling wordt getroffen waarbij de Sociale Dienst wordt ingeschakeld. „Wij zijn niet achter haar rug naar de Sociale Dienst gestapt. Dat kan ook niet, want mevrouw Kos ter had ons dan eerst moeten machtigen". De voorzitter voert aan dat het bestuur niet onder alle omstandigheden het volle bedrag rekent. „Het wordt per geval bekeken en in hoge uitzondering wordt min der berekend. Maar dat ge beurt in alle gevallen in over leg met de betrokkene en in dit geval was geen gesprek mogelijk". KEES VAN HERPEN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9