I jaranski liet in »ovjet-Unie duizenden otgenoten achter N Marcos biedt Aquino baan als adviseur aan Astronauten hadden geen enkele kans Reagan hoopvol over akkoord Euroraketten 95 Hof behandelt schadeclaims nabestaanden maffia-moorden icaragua heeft geen alibi oor schending mensenrechten M ARi ïfJlTENLAND CcidaeSomanl WOENSDAG 12 FEBRUARI 1986 PAGINA 7 euw verscheurt cusdirecteur MPOBASSO De diree- een klein Italiaans maandag door een U aangevallen en ver- jeurd. Roberto Marino (42) fd kort voor de voorstelling i circus „Texas" in Santa di Magliano. een ge le in de Zuiditaliaanse jvincie Campobasso, uiteen- fcten. De 19-jarige zoon van |dompteur liep zware ver- idingen op, toen hij pro- :de zijn vader te redden. leeuw, het enige roofdier lircus, vluchtte de werd door de poli- dgeschoten. Westduitse order voor Westland LONDEN Het Britse helikop terbedrijf Westland heeft van de Westduitse marine opdracht ge kregen voor de levering van vijf helicopters van het type Lynx. De order heeft een waarde van ongeveer 78 miljoen gulden. De helikopters worden vanaf juli 1988 geleverd. Vandaag moet worden beslist over de toekomst van het in moeilijkheden verke rende bedrijf. Politieke schanda len rond het bedrijf hebben in middels twee ministers de kop gekost en het aanzien van pre mier Thatcher ernstig heeft ge schaad. Iran begint nieuwe aanvallen op Irak BAGDAD Irak heeft giste ren bekend gemaakt een eiland in het mondingsgebied van de strategische grensrivier Shatt al-Arab te hebben her- veroverd, nadat het eiland en kele uren in handen was van Iraanse troepen. Iran deelde mee dat troepen inmiddels de meer zuidelijk gelegen Iraakse oliehaven Faw hebben ingeno men. Deze haven ligt dertig kilometer vanaf de grens met Koeweit dat Irak steunt. Beide partijen in de Golfoorlog zeg gen duizenden vijandelijke sol daten te hebben gedood. Duitse minister pleit voor Europees anti-raketsysteem WASHINGTON De Westduitse minis- ter van defensie Manfred Wörner vindt dat de NAVO dringend behoefte heeft aan een nieuw, niet-nucleair defensie-sys teem tegen Russische raketten met con ventionele lading. Wörner zegt dit in het blad Strategic Review Quarterly. Volgens Wörner moet het Europes anti-raketsys teem in verbinding staan met het Ameri kaanse Strategisch Defensie Initiatief SDI. Volgens de Westduitse bewindsman wordt de niet-nucleaire macht van de Sovjet- Unie steeds groter. Hierdoor zou de NAVO snel onder druk komen om bij een aanval met een nucleair antwoord te ko men. Het Europese defensie-systeem zou dit moeten voorkomen. (Van c correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft goede hoop dat Amerika en de Sovjet-Unie nog dit jaar een akkoord zullen bereiken over de middellange afstandwa pens in Europa. De president zei dit in een interview met de Washington Post. De president baseert zijn hoop op het feit dat de Russische partijleider Gorbatsjov niet langer eist dat de ont wikkeling van het Strategic Defence Initiative (Star Wars) wordt stopgezet. Volgens Reagan is het bereiken van een ak koord over de in Europa opgestelde raketten voor de middellan ge afstand het eerste doel waarnaar de Russische partijleider Gorbatsjov streeft. De president zei wel dat de Franse en Britse raketten en Russische raketten die staan opgesteld in Azie, ob stakels blijven voor het bereiken van een overeenkomst. Dictator Duvalier welkom in Liberia MONROVIA Liberia heeft aangeboden de verdreven Haïtiaanse dictator Jean- -Claude Duvalier en diens directe familie leden asiel te verlenen. De Westafrikaanse staat is tot dusver het enige land dat zich in het openbaar bereid heeft verklaard Duva lier op te nemen. Ongeveer tien leden van diens gezelschap zijn inmiddels in Parijs en Brussel aangekomen. Hoelang zij daar mo gen blijven is niet bekend. Het Hoge Com missariaat van de Vluchtelingen heeft gis teren bekend gemaakt Duvalier niet te er kennen als vluchteling. Dat geldt ook voor leden van zijn voormalige veiligheidspoli tie, de tontons macoutes. Vei Vervolg van voorpagina) AVIV „Goedena lit u zich?". Met deze orden bègroette de Is- lische premier Peres eravond op het vlieg- d van Tel Aviv de eer- op de dag in Berlijn jgelaten dissident Ana- Sjaranski. „Alles is ld", antwoordde een dende Sjaranski in :iend Hebreeuws. 1978 tot drie jaar gevangenis en tien jaar werkkamp veroor- Hoe gaat het"niet u? deeld °P beschuldiging v„n spionage voor het Westen. Hij de eerste^plaats, ^hoe ^eeft dje beschulding altijd |jfl ontkend. Voor zijn arrestatie was de joodse ingenieur een van de prominentste voor vechters voor het recht op emigratie van Russische joden. Na de oprichting van een Hei- si nki-groep in Moskou sloot hij zich direct aan bij deze bewe ging, die toezag op de naleving van de mensenrechten. In 1974 trouwde Sjaranski met Natalja Sjtiglits, die een dag la ter naar Israël emigreerde en daar de naam Avital aannam. Anatoli's verzoek om een uit- werd geweigerd. ranski werd in 1977 ijet-Unie gearresteerd achthuizen vol mensenresten OGA De nieuwe Oegandese president Museveni heeft enkele slachthuizen getoond, waar soldaten van de twee rgaande regeringen honderden burgers om het leven zouden gebracht. Nabij een voormalige legerkazerne in Kiboga westen van de hoofdstad Kampala, toonde hij een groep nalisten een berg menselijke resten, waaronder meer dan schedels. De resten zouden maar een fractie vertegenwoor- n de vele duizenden mensen die in de afgelopen vijf zijn vermoord door soldaten van president Milton Obote en militaire bewind dat hem opvolgde. omdat hij kennis zou hebben van staatsgeheimen. Het heeft bijna twaalf jaar geduurd voordat hij zijn vrouw terug zag. De Sovjet-autoriteiten hebben de afgelopen jaren korte met ten gemaakt met organisaties die opkwamen voor de men senrechten. Met de vrijlating van Sjaranski heeft de Sovjet- -Unie een van de belangrijkste aandachtspunten van het Wes ten geneutraliseerd. Mogelijk verwacht het Kremlin dat de kritiek uit het Westen wat zal afnemen. Maar na het vertrek van Sjaranski zijn er in de Sovjet-Unie nog duizenden dissidenten en joodse activis ten achtergebleven. Zij zitten in gevangenissen, werkkam pen, psychiatrische inrichtin gen of zijn naar de uithoeken van het land verbannen. Ondanks de vrijlating van Sja ranski verwachten westerse diplomaten in Moskou niet dat partijleider Michail Gorbatsjov zich soepeler zal opstellen te genover dissidenten. Maar de, Oostduitse advocaat Vogel, de bèmiddelaar bij de uitwisse ling, zei dat Sacharov nu een goede kans heeft dat hij zal worden vrijgelaten, als de re acties in het Westen op de spionnenruil gunstig zijn. Vo gel wilde geen nadere verkla ring geven. Tijdens een korte persconfe rentie na aankomst in Tel Aviv zei Sjaranski: „Men moet lof hebben voor degenen die achterblijven en blijven vech ten tegen de houding van de KGB, de hedendaagse farao's". Op vragen over zijn verblijf in de gevangenkampen zei Sja ranski met gebroken stem: „Het is erg moeilijk voor mij om nu te praten, niet alleen omdat ik weinig Hebreeuws ken, maar omdat er gevoelens zijn die men in geen enkele taal kan uitdrukken". De moeder van Sjaranski, Ida Milgrom, hoorde het nieuws van de vrijlating van haar zoon in Moskou van westerse journalisten. Ze zei dat ze zich maar nauwelijks kon voorstel len dat de problemen voor haar zoon nu voorbij waren en dat ze hoopte hem snel naar Israël te kunnen volgen. Sjaranski werd gistermorgen op de Glienickerbrug in Ber lijn overgedragen aan de Ame- Een van de spionnen die gisteren door het Westen werd geruild is de Tsjech Karl Koechner. Hij en zijn vrouw zaten sinds twee jaar in de Verenigde Staten gevangen op beschuldiging van po ging tot infiltratie bij de CIA. rikaanse ambassadeur de Bondsrepubliek. Richard Burt. Bij die gebeurtenis werden ook vijf spionnen die in het Wes ten gevangen zaten geruild te gen drie personen die in Oost- Europa wegens spionage wa ren veroordeeld. De vijf door het Westen vrijgelaten agen ten waren de Pool Jerzy Kac- zmarek, de Rus Jevgeni Seml- jakov, de Oostduitser Detlev Scharfenort en het Tsjechische echtpaar Karl en Hana Kö- cher. De Köchers zaten in de Verenigde Staten gevangen en de drie anderen in de Bonds republiek. Tsjecho-Slowakije liet de 43-jarige Jaroslaw Ja- worsky vrij, die in 1978 tot dertien jaar was veroordeeld wegens een poging met zijn vriendin en haar 8-jarige dochtertje naar het Westen te vluchten. De twee Westduit sers die de DDR bij de spion nenruil liet gaan waren de 41-jarige Wolf Georg Frohn en Dietrich Niestroj (50). Het drietal is direct na aankomst in de Bondsrepubliek meege nomen voor ondervraging over wat ze gezien en gehoord hebben tijdens hun gevangen schap en over de behandeling die ze gekregen hebben. ROME Het Italiaanse publiek is murw geïnformeerd over de maffia, naar aanleiding van monsterproces in Palermo. Over het maffia-proces wordt gepraat in de bus, aan de bar, in de wacht kamer bij de tandarts. Er is in Italië ook geen krant, radio of tv-station dat niet in bijla gen en extra uitzendingen de achtergronden heeft uiteengezet en de hoopvolle verwachtingen heeft verwoord. Voor dit pu bliek is het moeilijk de trage rechtsgang van het monsterproces te accepteren. Maar de rechters moeten volgens letter van de wet te werk gaan. Dit betekent dus dat eerst de honderden verdachten en hun honderden advocaten moeten worden geïdentificeerd en dat de honderden slachtoffers van de maffia die hun eis tot schadever goeding in het strafproces willen inbrengen moeten worden ge accepteerd. Op de tweede dag zijn voornamelijk procedurele kwesties be handeld. Daaronder waren eisen tot schadevergoeding die zijn ingediend door de nabestaanden van een aantal van de slachtof fers van de 90 maffiamoorden die in het proces worden behan deld. De familie van generaal Carlo Alberto Dalla Chiesa, die in 1982 in Palermo werd doodgeschoten, heeft ook schadevergoeding geëist. Deze moord was de aanzet tot het onderzoek dat heeft geleid tot het huidige monsterproces. Nederlander dood in pak losse sneeuw WENEN De 17-jarige Nederlandse student, Jan Rob Peek, is maandag dood aangetroffen in Zettersfeld, een gebied in de buurt van Lienz in Oost-Tirol. Tijdens het skiën op een laag los-"^ se sneeuw van anderhalve meter dikte kwam hij te vallen en slaagde er niet in zichzelf te bevrijden. Het verkeer in grote de len van Midden-Europa ondervindt zware hinder van de hevige sneeuwval van de laatste dagen. Grote delen van Oostenrijk, Hongarije en Joegoslavië zijn niet of nauwelijks te bereiken. In het zuiden van Oostenrijk zijn brandweerlieden, soldaten en vrijwilligers ingezet om te helpen bij het schoonmaken van de wegen. Ook in Italië wordt de komende dagen nog m en een ijzige wind verwacht. HAAG Zelfs de Van folteringen zijn echter verstokte Nicara- 8«'n gevallen bekend. „Voor de Sandinisten gelden sympathisant kan er verzachtende omstandigheden. Ogen niet meer voor Maar die mogen geen alibi zijn ten: in het land van de voor schendingen van de men- ndinisten wordt met de senrechten", zegt Sjjef Theunis, insenrechten gesjoe- algemeen secretaris van de ild. Ook de door de VS Noïib' d'e onlangs -- 1. INESTY SIGNALEERT MISSTANDEN unde contra's maken h daar schuldig aan, iar dat kan geen reden de fouten die on- r het Sandinistische be nd worden begaan goed praten, zo blijkt uit een ndaag verschenen rap- rt van Amnesty Inter- tional. mesty stelt dat oppositielei- advocaten en vakbonds- vaak enige tijd zoek aan Nicaragua „somber gestemd" in Nederland terug keerde. „In Nicaragua is sprake van een enorme polarisatie. Je bent voor of tegen. Dat heeft zijn weerslag op de naleving van de mensenrechten. Daar heb ik tijdens mijn bezoek ook tegen geprotesteerd. De men senrechten vormen een hoek steen van ons ontwikkelings beleid: zij gedogen geen ali bi's" verslechtering van de mensenrechten kan volgens •astgehouden, zonder dat Theunis echter geen aanlei- aanklachten tegen hen wor- ding zijn de hulp aan Nicara gua te stoppen. „De Novib gaat door met zijn programma's, waarbij pogingen worden on dernomen om de onderlinge verschillen in het land te overbruggen. We zullen niet ingediend Politieke ge- .1 ngenen lopen de kans korte- langere tijd verstoken te jven van contacten met de itenwereld in gevangenis- de leefomstandighe- meestal niet goed zijn. Zij aarzelen misstanden bben ook lichamelijk en estelijk geweld te verduren. tologie en ideologie". Dat zijn twee uitersten, die zich volgens Theunis niet tot Nicaragua beperken. De No- vib-secretaris zegt weinig op te hebben met Nederlandse actie groepen, die het Sandinistische bewind boven elke kritiek verheven achten. Aan de andere kant heeft hij ook kritiek op de houding van de Nederlandse overheid. „Het mensenrechtenbeleid van de Nederlandse regering is cos metica. Het wordt gebruikt als het goed uitkomt. Nogmaals: er is geen alibi voor schending van de mensenrechten. Maar aan de situatie in Nicaragua wordt onevenredig veel aan dacht besteed in vergelijking met de buurlanden". „En er zijn verzachtende om standigheden: de strijd met de contra's, 'de economische crisis en de boycot door de VS. Je mag volgens mij niet verwach ten dat het land in zes jaar volbrengt waar wij eeuwen over hebben gedaan. Ik ken Midden-Amerika goed en er is geen land waar ik mij veiliger voel dan in Nicaragua. Het is het enige land waar ik met mijn horloge om op straat durf te gaan". WASHINGTON/MANILA President Marcos heeft zijn rivaal Corazon Aquino een baan aangeboden als topadviseur in zijn rege ring. Hij doet dit voorstel in antwoord op de oproep van Reagan om samen te werken met de oppositie. De Filipijnse president maakte bekend een soort staatsraad te willen vor men dat het hoogste raad gevende orgaan moet worden. Marcos bood Aquino een zetel aan in die raad. Corazon Aquino riep echter op haar beurt Marcos op zijn ne derlaag te erkennen. „Het Marcos-tijdperk is voorbij. Be grijp dat wij gewonnen hebben en dat we de macht gaan over nemen". Het parlement op de Filipijnen heeft het tellen van de stemmen gisteren opge schort, nadat de oppositie was weggelopen en daardoor het aantal aanwezigen ontbrak. President Reagan heeft giste ren aangekondigd dat hij de gepensioneerde diplomaat Phi lip Habib naar de Filipijnen zal sturen. Habib moet overleg gaan voeren met de leiders van de twee politieke partijen, maar ook met functionarissen van de regering en de kerken, en met vertegenwoordigers van particuliere groeperingen. De Filipijnse verkiezingen zijn van groot belang voor de Amerikanen „en wij kunnen het ons niet veroorloven Onge ïnteresseerd toe te kijken", al dus Reagan. Tijdens een protestbijeenkomst voor het Amerikaanse consu laat in Amsterdam heeft onder andere de Filipijnse zuster Ma- riani Diamaranan de Neder landse regering gisteren ge vraagd voorstellen in te die nen bij de Verenigde Naties en het Europese parlement om alle steun aan Marcos te sta ken. De oproep werd gesteund door onder meer de FNV, Am nesty, Novib en linkse politie ke partijen. MIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER RAMP CHALLENGER GROEIT UIT TOT SCHANDAAL „Och, dat mot je niet zegge", lachte boer lolle. „In de stad benne ze gek genoeg. Net goed as de bopperties uit de stad hierkwam- ien om te gaan biebelebopperen, net zo goed illen d'r ook wel van die hansworsten in de ad weze, die hier van die Chinese rommel )mme ete. Ach, ach, ach, veur die stadse men- mot het ook altied wat bezunders weze. hinees eten! Hallo! Daor lacht een boer om! if mien maor boerekool met worst of snert een vette kluut! Da's beter as chinees!" midje Verholen lachte zich een aap om die oorzagende boer Knolle en zei: „Lieve help. nolle, wat douw je weer dóór! Je moet zelf aar eens chinees gaan eten en dan zul je wel en, dat het hèèl lekker is." „Ik kiek wel ut", antwoordde de boer. „Ik denk altied maor het spreekwoord van wat de boer niet kent, at vret-ie niet. Noe, ik ken geen chinees en da- irom vret ik het ook niet." - „Goeie help, van jouw geklets krijg ik nou gewoon een punt hoofd", zei de smid. „En dat is nou vervelend, want met een punthoofd kun je eigenlijk niet zo bar goed cadeautjes geven." „Pofferdeboe- rekool!" riep boer Knolle uit. „Wol je mien dan een kedootje geve?" „Ja, buurman", ant woordde de smid. „Ik wou je die ouwe auto van mij geven. Misschien heb jij er nog wat aan. Hij staat mij eerlijk gezegd een tikje in de weg." „Krimmeneel!" riep boer Knolle verheugd uit. Daor krieg ik maor zo een automebiel kedool Laoten we dan meteen een rit gaon maoke, Verholen. Dan kun je mien laote zien, hoe ik an de knoppies mot trekke en op de pedaole mot duwe!" Lachend duwde smidje Verholen de nieuwe eigenaar van de NN 1 in zijn wagen en even later waren ze al op weg. De smid legde de bedieningshandelingen uit en boer Knolle luis terde geestdriftig.... HOUSTON Astronauten, vluchtcontrolepersoneel en hoofden van de NASA hebben scherpe kritiek geuit op de di recteur van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart, Graham, die heeft ge zegd dat de inzittenden van de op 28 januari verongelukte Challenger nog een overle vingskans zouden hebben ge had, als er eerder was ingegre pen. Zowel vluchtleiders als astro nauten zeggen nu dat de vijf mannen en twee vrouwen aan boord van de Challenger geen schijn van kans hebben gehad, nadat het defect in de rechter- stuwraket zich had voorge daan. Volgens Graham was er een haalbare overlevingsmanoeu- vre mogelijk geweest, zelfs in de periode van twee minuten dat de grote aanjaagraketten van de combinatie nog op vol ermogen werkten. Dat had dan moeten gebeuren door de Challenger te ontkoppelen van de grote tank met vloeibare brandstof. Behalve Graham is vrijwel ie dereen bij NASA van oordeel, dat er geen reddingsmogelijk heden zijn in de twee minuten direct na de lancering. Sterker nog, een toestel als de Challen ger zou zo'n ontkoppelingsope ratie niet eens overleven, om dat hij aldus NAS A-inge nieurs niet opgewassen zou zijn tegen de daarbij optreden de, niets en niemand ontzien de, aërodynamische krachten. Er zou trouwens ook een roya le kans op een explosie zijn ge weest, omdat de verbinding met de brandstofleidingen tus sen Challenger en tank zou zijn verbroken en er brandstof in de ruimte zou wegstromen en wellicht in aanraking ko men met vlammenbundels aanjaagraketten. De ramp met de Challenger lijkt overigens steeds meer uit te groeien tot een levensgroot schandaal. Vooral de New York Times heeft feiten aan het licht gebracht, die sterk wijzen op een in de wind slaan van waarschuwingen. Volgens deskundigen zou het nog wel eens heel lang (tot een jaar) kunnen duren voordat het Shuttle-project wordt hervat, zelfs al zou maar een deel van alle kritiek terecht zijn. Zo zou NASA er twee jaar ge leden al voor gewaarschuwd zijn dat er een kans van 1 op 35 bestond op een ongeluk met de reusachtige stuwraketten van de ruimtependel. In feite zou het hele project daarmee één van de gevaarlijkste tech nologische ondernemingen uit de geschiedenis zijn. Een NASA-adviseur kwam in het rapport tot de conclusie dat van de veertien belang rijkste storingen, die zich in het ruimtependelproject zou den kunnen voordoen, een de fect in de stuwraketten wel de meest waarschijnlijke was. Er werden dan ook correcties voorgesteld, maar volgens de New York Times heeft NASA nagelaten die wijzigingen door te voeren. Een lek in de stuurboordraket wordt als de oorzaak gezien van het ongeluk. De aandacht richt zich daarbij vooral op een mogelijke aantasting van de verbindingsringen tussen de verschillende segmenten van die aan weerskanten van de tank met vloeibare brand stof gemonteerde stuwraketen. Deze ringen moeten ook voor de afdichting zorgen. De NASA heeft toegegeven dat er al eerder problemen mee wa- Het defect zou volgens een ex pert mede veroorzaakt kunnen zijn door de lage buitentempe raturen kort voor en tijdens de lancering. Die zouden ertoe geleid kunnen hebben dat de normaliter flexibele ringen zó hard werden, dat er geen spe ling meer in zat en dat er een scheur ontstond. Maar andere specialisten zeggen dat daar voor een veel langere periode van lage temperaturen nodig zou zijn geweest.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7