'e Jong wil nieuw onderzoek laar dood van King Kong Jpdracht prins Bernhard aan King Kong dateert van na de Slag bij Arnhem 7 Senaat uit forse kritiek op opheffingsplan Rijnmond Prins Bernhard: „We lagen elkaar gewoon niet, Montgomery en ik" Situatie rond Klaas de Jonge onveranderd "naCFÏNENLAND/BUITENLAND QtidóeQowuvnt WOENSDAG 12 FEBRUARI 1986 PAGINA S 134 90 25400 90.001 HAAG Dr. L. de )ng pleit voor een nader ïgeringsonderzoek naar omstandigheden waar- ider King Kong om het ven is gekomen. Hij zegt t in een eerste reactie op 3 et gisteren openbaar ge- ,aakte dossier van de innenlandse Veiligheids- ienst over Christiaan «0 00 lindemans. 33.40 t rt"BVD-dossier, dat otendeels kende fschiedsehrijving weede Wereldoorlog, ks nieuwe feiten boven tafel ikomen. Zeker «ntuele verraad van „Arn- em" door Lindemans blijven jor hem geconstateerde fei- n overeind: Lindemans heeft Jp Duitse Abwehr op 15 sep- mber 1944 wel informatie «geven over militaire acties, I aar dit heeft geen enkel ind met de uiteindelijke ikking van de geallieerde inval. het verraad oor Lindemans van de geal- eerde operatie die op 17 sep- mber 1944 zou worden inge- verraad" dat zoals 460 00* lekend geen gevolgen heeft ONG ghad, bevat het BVD-dossier gegevens die vol- oende duidelijk zijn. Nieuw iel dat Lindemans zich op 22 tptember 1944 in opdracht prins Bernhard Eindhoven heeft begeven en opnieuw is gebleken dat de prins daarbij gehandeld heeft op advies van een verbin dingsofficier van het Bureau Bijzondere Opdrachten bij zijn hoofdkwartier, Kas de Graaf". Kruis Nieuw is volgens De Jong ook dat officieren van het hoofd kwartier van de prins in april 1945 getracht hebben zich bij de desbetreffende sectie van het Militair Gezag in het bezit te stellen van stukken en ge gevens inzake Lindemans. „Personeel van den Staf B.N.S. (Bevelhebber Neder landse Strijdkrachten, prins Bernhard) heeft zich buiten mij om met personeel van mijn sectie in verbinding ge steld en getracht inlichtingen en stukken te bemachtigen in zake King Kong", zo schrijft op 6 april 1945 overste mr. R. Derksema, hoofd sectie lila, aan generaal-majoor Kruis, chef staf van het Militair Ge zag. Ruim een maand later verzoekt Kruis aan de prins zijn medewerkers deze pogin gen te laten staken. „De be handeling is bij den krijgsraad en den inlichtingen- en veilig heidsdienst in goeden han den". De prins antwoordt dat het hem niet duidelijk is wie zich met de zaak hebben bezig gehouden. Hij belooft dat de pogingen worden gestaakt. In zijn brief aan Kruis schrijft Derksema dat hij het nog te vroeg vindt voor berechting van Lindemans. Hij is bang dat de publiciteit daarover door kwaadwillenden gebruikt kan worden om de Nederlan ders. en met r aansprakelijk t het mislukken i Arnhem. de prins, stellen voor an de Slag om Dood van King Kong Over de in het dossier opgeno men ooggetuigenverklaring van John Henry Mair zegt dr De Jong: „Met betrekking tot de dood van Lindemans laten enkele in het dossier voorko mende stukken de interpreta- Generaal Kruis, chef staf van het Militair Gezag, die de prins verzocht diens medewerkers te laten ophouden met pogingen gegevens over King Kong in handen te krijgen. tie toe dat hij uit de weg is ge ruimd. Ik acht het van belang dat de regering, hoe moeilijk het ook zou zijn, laat nagaan of terzake klaarheid geschapen kan worden". Voor het eerst heeft De Jong zich hiermee aan de zijde ge schaard van onder meer hef Haarlemse raadslid mevrouw W M Thöne, die een verzoek heeft ingediend om het graf van Lindemans te openen. Daarover beslist binnenkort de Rotterdamse burgemeester Peper, als mevr. Thöne terug is van een vakantie in India. De publicatie van het BVD- dossier heeft dus geen helder heid gebracht in de mysteries rond de dood van Christiaan Lindemans, alias King Kong. In het dossier worden ver schillende data genoemd waar op Lindemans zou zijn overle den. In tegenspraak tot de officiële versie van 20 juli 1946, staat in een rapport van de Afdeling Opsporingsdienst van het Bu reau Nationale Veiligheid te lezen dat Lindemans zich op 11 juli 1946 van het leven be roofde. Ook blijkt de datum 18 juli nogal eens te worden ge bruikt. Het Hoofdbureau van Politie in Den Haag meldde de tijdstippen als volgt: „op don derdag 18 juli 1946 is vergif toegediend bij Lindemans ten gevolge waarvan hij twee da gen later, op zaterdag 20 juli overlijdt". Uit de ooggetuige verklaring van John Henry Mair, die in juli 1946 op dezelfde ziekenaf deling in de Scheveningse strafgevangenis lag waar Lin demans werd verpleegd, zou Lindemans, na vergif te heb ben ingenomen, door één van de broeders in de ziekenzaal van de Scheveningse strafge vangenis met een stuk hout bewusteloos zijn geslagen. De geruchten over een bewust uit de weg ruimen van Linde mans worden nog vergroot door uitspraken van Cornelius Verloop. Hij is de man geweest die Lindemans in contact bracht met de Duitse Abwehr en hem uiteindelijk ook weer aan de geallieerden verraadde. Volgens hem is er geenszins sprake geweest van zelfmoord. „Nee, Chris Lindemans is ver moord. Dat staat yoor mij vast", zo zegt Verloop in een interview met het weekblad Haagse Post van deze week. „Toen hij merkte dat hij ver giftigd was heeft hij een ware doodsstrijd gevoerd. Dat weet ik van mensen die er toen bij waren. Hij heeft met zijn laat ste krachten een plank van een brits losgerukt, en daar mee op zijn bewakers ingesla gen. Hij was wel schizofreen, maar ik geloof er geen woord van dat Lindemans uit eigen wil dood wilde", aldus Verloop in het interview. Onvolledig De onvolledige publicatie van het King-Kongdossier is voor het Haarlems Dagblad reden om opnieuw in beroep te gaan bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Het Haarlems Dagblad wil de be schikking krijgen over alle stukken, dus ook de nu nog geheime rapporten van de Britse inlichtingendienst, MI- 5. Dit zijn rapporten waarin verslag wordt gedaan van het verhoor van Lindemans door de Engelse autoriteiten over zijn verraad van militaire acti viteiten, zoals de luchtlandin gen bij Arnhem. Over het vrij geven van dit materiaal voert het ministerie nog overleg met de Britse autoriteiten. (Van on?e parlementaite redactie) DEN HAAG vHet BVD- dossier over King Kong bevat, zoals we gisteren al meldden, geen enkel stuk, waaruit blijkt dat de dub belspion al vóór de lucht landingen bij Arnhem contact had met prins lernhard of leden van diens staf. Deze landin gen, die tot doel hadden Ie Rijnbrug bij Arnhem in landen te krijgen, werden litgevoerd op 17 septem ber 1944. Wel blijkt uit iet dossier dat Christiaan indemans, alias King Kong, enige tijd na die da- um verscheidene malen n het hoofdkwartier van de prins in Brussel is ge weest. n van die gelegenheden kreeg hij een opdracht van ka pitein Kas de Graaf, destijds idjudant van prins Bernhard. Deze opdracht, die dateert van 22 september, luidt als volgt: Houder dezes. Lindemans, Christiaan Anthonius, geb.^24- 10-12 te Rotterdam, meldt zich met een aantal Nederlandse verzetslieden (gewapend), die langeren tijd illegaal en actief in België gewerkt hebben en waarvoor hij persoonlijk in staat, te Eindhoven bij den Majoor van Houten, in op dracht van ZKH Prins Bern hard der Nederlanden. Voor noemde Lindemans deert de groep en kan ii actieve verzetsverband den opgenomen". Deze brief spoort niet geheel met de lezing die prins Bern hard en Kas de Graaf na de oorlog hebben gegeven over de zaak-King Kong. De Graaf heeft verklaard dat Linde mans alleen op 23 september en 28 oktober in het hoofd kwartier van de prins is ge weest en wel om verhoord res pectievelijk gearresteerd te worden. De prins heeft op 14 september 1981 zijn secretaris Vernède het volgende briefje laten schrijven (aan een jour nalist): „Lindemans heeft nim mer enige opdracht van de Prins ontvangen. Hij maakte zowel op de Prins als diens Staf een uiterst onaangename indruk". Bij dit alles moet wel worden bedacht dat de prins en diens adjudant door de Engelse pers beschuldigd zijn van loslippig heid tegenover King Kong, waardoor de luchtlanding bij Arnhem verraden en mislukt zou zijn. Daarbij maakten de betreffende kranten waar schijnlijk gebruik van gege vens die de Engelse inlichtin gendienst had verkregen door het verhoren van King Kong eind 1944 na diens arrestatie. Daardoor was de Engelsen be kend dat de dubbelspion gedu rende ongeveer een maand (oktober 1944) door de prins en diens staf als een „goede" va derlander en verzetsstrijder is beschouwd. De manier waarop ze deze wetenschap gebruikt hebben, maakt het begrijpelijk dat prins Bernhard en Kas de Graaf in het openbaar hun contacten met King Kong als zeer onbeduidend hebben af gedaan. Het BVD-dossier bevat een verklaring van februari 1945 van kapitein De Graaf, waarin deze zegt dat hij King Kong omstreeks 23 september naar het Brusselse hoofdkwartier heeft gelokt, omdat hij hem wantrouwde. „Uit Lindemans' mededelingen bleek (echter) dat hij herhaaldelijk door de linies was geweest en zeer be langrijke inlichtingen over Nederland had afgedragen aan de „Mouvement National Bei ge" (Belgische verzetsgroep), die deze had doorgegeven aan de 21st Army Group (van Montgomery)", aldus De Graaf in februari 1945. Door dit verhaal van King Kong, die inmiddels een keer bij het hoofdkwartier was „aangesproken door den Prins" was De Graaf gaan denken dat Lindemans mis schien toch wel „goed" was. Zijn wantrouwen verdween tenslotte geheel door de vele ,*Y1Clo^u<~ ttf. tl ACL*** GU<. i L. De verklaring, in opdracht van prins Bernhard, waarmee King Kong zich in Eindhoven moest melden. De datum is belangrijk: 22 september 1944, vijf dagen na de luchtlandingen bij Arnhem. uitstekende referenties over King Kong van Belgische en Franse verzetsgroepen. Onge veer een maand later werd er echter een agent van de Gesta po gearresteerd, genaamd Cor nells Verloop, die beweerde heidsdienst. dat King Kong fout was. Daar op lokte De Graaf hem weer naar het hoofdkwartier va prins en liet hem daar (op 28 oktober 1944) arresteren door leden van een Engelse veilig- Montgomery en prins Bernhard tijdens een bezoek aan de krui ser Tromp enkele jaren na de oorlog. „We lustten elkaar niet", zou de prins vorig jaar tegenover onze krant verklaren. DEN HAAG De bedenkelijke rol die maarschalk Montgomery mogelijk persoonlijk heeft gespeeld bij het creëren van de legende-King Kong, baart bij lezing van het gisteren gepubliceerde BVD-dossier het meeste opzien. Dat Montgomery (opperbevelhebber van de 21e Britse legergroep en commandant van alle bij de inva sie betrokken grondtroepen) prins Bernhard met de af faire een hak heeft willen zétten benadrukt de kille verstandhouding tussen beiden. Montgomery had bepaald geen sympathie voor de prins, die zich op zijn beurt nooit erg vleiend over de maarschalk heeft uitgela ten. In een interview met deze krant verklaarde de prins in april vorig jaar nog hoe Montgomery eenzijdig had uitgemaakt dat niet de Binnenlandse Strijdkrachten de Duitsers mochten ontwapenen, maar dat dat voorbehouden was aan de Canadezen. „In afwachting daarvan dienden de BS achter gesloten deuren te blijven en zich koest te houden. Ze mochten niet eens met hun oranje armband de straat op, laat staart met wapens. Dat heeft deze grote vriend Montgomery u hoort de aanhalingste kens met opzet zo beslist in de hoop dat ik gedonder met mijn Binnenlandse Strijdkrachten zou krijgen. Het was pure rancune van hem", aldus prins Bernhard. „Dat was voor een groot deel gericht tegen mij persoonlijk, met voorbijgaan van het landsbe lang". De Binnenlandse Strijdkrachten hadden in die tijd nauwelijks uitrusting, geen uniformen en geen rantsoenen. Montgomery zei „nee" op Bernhards verzoek om ze de spullen te verstrekken en de prins toog daarop naar generaal Eisenhouwer. Die deed een toezegging en de prins kreeg voor de BS duizenden battle dres ses, ondergoed, sokken en zo meer. „Dat heeft Montgomery ra zend gemaakt", aldus de prins. „Want hij had die uitrusting la ten komen voor een eigen onderdeel van hem. Vanaf dat mo ment mocht ik nooit meer op het hoofdkwartier van Montgome ry komen". Meermalen hadden prins Berrihard en Montgomery nog knette rende ruzies, die telkens door de eerste werden gewonnen door dat generaal Eisenhouwer partij voor hem koos. „We lagen el kaar gewoon niet, Montgomery en ik", aldus de prins. „We lust ten elkaar niet. Hij was één van de meest rancuneuze mensen die ik ooit gekend heb. Een zure man". Dat uit het BVD-dossier op geen enkele wijze blijkt dat de prins (of zijn hoofdkwartier) verweten kan worden dat de Duitsers via King Kong zijn geïnformeerd over de luchtlanding op 17 september 1944 bij Arnhem, heeft nog geen reactie van paleis Soestdijk opgeleverd. „De prins heeft waarschijnlijk geen be- hoefte om te reageren op zogenaamde onthullingen in het dos sier. Het zijn voornamelijk feiten die al door Lou de Jong in deel 10 van zijn werk zijn gepubliceerd", aldus een woordvoerder van het Koninklijk Huis. De prins keerde gistermiddag om twee uur terug van een tiendaagse reis naar Oost-Azië en heeft naar verluidt de rest van de dag doorgebracht met het lezen van het BVD-dossier. omschrijvingen magisch figuur ■r vakje dient 'ticaal woorden van navolgende betekenis verkregen 2 (6) deel v.e. auto: 4 (4) deel van Groot-Brittannië; 6 (2) vrouwelijk be roep; 8 (1) eigenzinnig; 9 (3) sierplant; 10 (5) reeks; 11 (7) meisjesnaam. rant OPLOSSING eid li 'ei-iss oi leiunjed 6 %nisicq e Reisde* 9 :seie/vt t> 'de* z (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De drie grote fracties in de Senaat, CDA, PvdA en VVD, heb ben gisteren forse kritiek geuit op het voorstel van minister Rietkerk (VVD) om het Openbaar Li chaam Rijnmond per 1 maart op te heffen. PvdA-Senator Van der Ploeg wil de lacune die bij opheffing van Rijnmond ontstaat opvan gen door de provincie Zuid- -Holland te splitsen in twee kleinere provincies die zich kunnen bezighouden met in ter- en bovengemeenteliike re gelingen. In een motie bepleit de PvdA, met steun van D66 en GPV, alsnog dat de rege ring „met spoed" een split- singsvoorstel voorbereidt en bij de Tweede Kamer indient. Het CDA wil dat ook, maar sprak zich over de motie nog niet uit. VVD-Senator Geert- sema gaf de oppositie „groot gelijk", maar schortte het oor deel van de VVD-fractie op tot de stemmingen op 18 februari. Opheffing De PvdA dreigde gisteren geen enkele steun aan het op hef fingsvoorstel te geven-. Vol gens de sociaal-democraten ontstaat zonder gelijktijdige splitsing van Zuid-Holland een bestuurslacune die erger is dan het „kwaad" van Rijnmond. Van der Ploeg noemde de op heffing van Rijnmond een on- verantwoordde en overijlde maatregel. Bij de tegenstanders van het regeringsvoorstel scharen zich wellicht enkele senatoren van VVD, CDA. SGP en RPF. Het zal van de omvang van dit aantal tegenstemmers afhan gen of het voorstel van minis ter Rietkerk het zal halen. Mi nister Rietkerk ontraadde de motie van de oppositie „met klem". De CDA'er Buijsert verweet Rietkerk een zig-zag-beleid te voeren ten aanzien van Zuid- Holland. „De minister is ern stig tekort geschoten en heeft langer dan noodzakelijk de be stuurlijke onzekerheid in Zuid-Holland laten voortbe staan". De senator zei dat het CDA zijn voorkeur blijft hou den voor splitsing van Zuid- Holland. Volgens minister Rietkerk spelen bij zijn voorstel om het Openbaar Lichaam Rijnmond op te heffen financiële argu menten een duidelijke rol. Verder zei hij, dat de regering geen vierde bestuurslaag meer wilde. Achterhaald en niet aan het goede adres bleek Riet kerks oproep aan voorzitter Van der Louw van de Rijn- mondraad om de verzending van oproepingskaarten voor de verkiezingen van 19 maart uit te stellen tot 1 maart. Als de senaat op 18 februari zijn voorstellen zou aannemen is verzending voor de verkiezin gen van de Rijnmondraad im mers overbodig. .Diverse leden van de senhat uit Rotterdam hebben de op- roepingskaart inmiddels al op zak. Bovendien is het niet Van der Louw maar burgemeester Peper van Rotterdam die over de verzending gaat. Minister Rietkerk bleek hiervan niet op de hoogte. De minister van binnenlandse zaken beklaagde zich in zijn weerwoord dat de kritiek van de senaat hem pas nu ter ore komt. Hij bena drukte dat hij al in mei 1984 heeft laten weten dat hij zijn bij de Tweede Kamer aanhan gige voorstel tot splitsing van Zuid-Holland zou gaan intrek ken. Volgens de minister had de senaat eerder van zijn on genoegen blijk moeten geven in plaats van te wachten tol het debat van gisteren. SUBSIDIE GLOBE LOOPT GEVAAR DEN HAAG/EINDHOVEN Zuidelijk Toneel Globe in Eindhoven loopt in de toekomst het ge vaar de subsidie te verliezen. Aanleiding om de subsidiëring tussentijds stop te zetten is er echter niet. Dat heeft minister Brinkman van cultuur aan het Eindhovense gezelschap geschreven. Brinkman reageert daarmee op het besluit van het bestuur van Globe om de artistieke leiding de laan uit te sturen. Volgens zakelijk leider Kommer 't Mannetje van Globe is het gezelschap vol vertrouwen dat het niet zover zal komen. Brinkman wijst er in zijn brief op, dat de Raad voor de Kunst een duidelijke voorkeur heeft uitgespro ken voor het handhaven van een deel van de oor spronkelijke artistieke leiding. Medio 1987 moet de Raad zich echter uitspreken over de kwaliteiten van het gezelschap als zodanig omdat in het daarop volgende jaar de normale subsidieperiode afloopt. Britse platenprijs voor Phil Collins en Ann Lennox LONDEN De Britse grammofoonplatenindus trie heeft Phil Collins uitgeroepen tot beste zanger en Ann Lennox van The Eurythmics tot beste zangeres van 1985. De onderscheiding voor de bes te groep ging naar Dire Straits. Met nog een prijs voor zijn album 'No jacket required' kon Phil Col lins als enige beslag leggen op twee prijzen. De partner van Ann Lennox bij The Eurythmics, Dave Stewart, werd onderscheiden met de prijs voor de beste producer van het jaar. De Ameri kaan Bruce Springsteen werd onderscheiden als beste buitenlandse artiest en Huey Lewis and the News, eveneens uit de VS, als beste buitenlandse groep. Beste Single werd 'Everybody wants to rule the World' van Tears for Fears. Op klassiek ge bied werd Nigel Kennedy onderscheiden voor zijn opname van het vioolconcert van Sir Edward El- AMSTERDAM De advocate van Klaas de Jonge, Kathleen Satchwell, heeft na besprekin gen in Den Haag de indruk dat Nederland onveranderd op het standpunt blijft staan, dat Klaas de Jonge niet zal wor den overgedragen aan de Zuidafrikaanse autoriteiten. Zoals bekend bevindt de Ne derlandse antropoloog zich sinds augustus vorig jaar in de voormalige Nederlandse am bassade in Pretoria. Satchwell bezoekt De Jonge geregeld. „Hij is opgewekt en in goede conditie. Hij houdt zich goed bezig, leest veel, studeert en schrijft. Het is natuurlijk on plezierig bivakkeren in een kantoor maar het is verre te prefereren boven een cel en daarvan is hij zich goed be wust. Hij is voorbereid op een langdurig verblijf, tot hij kan terugkeren naar Nederland". Vandaag voert zij in Brussel overleg over Helene Passtoors, de Belgische ex-vrouw van Klaas de Jonge, die sinds juli in eenzame opsluiting heeft gezeten en nu wordt verpleegd in een ziekenhuis in Johan nesburg. De verwachting is dat Passtoors over niet al te lange tijd terecht zal moeten staan. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Heyerdahl beweegt beelden Paaseiland SANTIAGO De Noorse ar cheoloog "fhor Heyerdahl heeft een Moa-beeld van acht ton op het Paaseiland in het zuiden van de Stille Oceaan met kabels tot „lopen" ge dwongen. Hij wilde ermee be wijzen dat de antieke sculptu ren (beelden met lange oren, dunne lippen en wipneuzen die over zee uitkijken) vele ja ren geleden uit de steengroe ven op het eiland zijn gebracht naar hun huidige standplaats aan zee. Heyerdahl had vier dikke kabels aan kop en sok kel van het Moa-beeld beves tigd en met de trekkracht van vijftien eilandbewoners zes meter voortgetrokken. Veel wetenschappers betwijfelen of de vroegere bewoners in staat waren de beelden, soms meer dan vijftig ton wegend, te ver plaatsen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5