Concrete doodsverwachting' onbruikbare eis bij euthanasie Kritiek op mediarapport duurt voort India houdt toerist vast Ook gezinsleden vluchtelingen zijn welkom Meeste cao's bevatten afspraken over scholing TSEN IN BRIEF AAN REGERING: ^Bedrij ven dingen f n naar grote legerorder Overdracht wegen in fases Minister wacht met beslissing over topambtenaar Stofwolk bij Du Pont: gratis wasbeurt auto '■cr* EINNENLA~ fieidaeSoivuwt WOENSDAG 12 FEBRUARI 1986 PAGINA 3 vrijg< Verhoging accijns Heen in EG-verband" )EN HAAG Een verhoging van de ac- (ijns op benzine in combinatie met een ver laging van de motorrijtuigenbelasting kan jleen in overleg met onze buurlanden en Europese Gemeenschap. „We leven niet een eiland", aldus minister Smit-Kroes 'an verkeer en waterstaat gisteren bij de ehandeling van haar begroting in de Se- aat [inister Winsemius (Milieubeheer) opperde ze suggestie onlangs voor de radio. Door itomobilisten bewuster te maken van de tosten van de vele kilometers die ze maken Bpt hij het autogebruik terug te dringen. kabinet heeft wel ingestemd met het ;angspunt dat „de gebruiker betaalt", al- mevrouw Smit-Kroes. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De meeste cao's bevatten bepalingen over verlof voor werkne mers in verband met scholing en vorming. In het merendeel van deze overeenkomsten wordt het salaris tijdens het ver lof doorbetaald door de werkgever. Dat blijkt uit een onderzoek van het ministerie van socia le zaken en werkgelegenheid onder 38 bedrijfstaks- en 22 ondernemings-cao's. In vrij wel alle gevallen kunnen werknemers vrij kriigen voor het volgen van vakge richte cursussen of het afleg gen van een vakgericht exa men. In 38 cao's bleken cur sussen te zijn opgenomen ter voorbereiding op het pensi oen. In ongeveer de helft daarvan is vermeld dat maximaal vijf dagen verlof wordt verleend voor dit doel. Over het algemeen wordt ook hier het salaris doorbe taald. Gisteren werd ook bekend dat als gevolg van cao-af spraken tussen werkgevers en werknemers de loonkos ten in bedrijven en instellin gen vorig jaar met gemiddeld 4.5 procent zijn gestegen. In 1983 namen deze kosten met 2.6 procent en in 1984 met 1 firocent toe. In het bedrijfs- even stegen de lonen in 1983 met gemiddeld 1,3 procent, in 1984 met 0,4 procent en vorig jaar met 1,4 procent. Echtpaar komt om door koolmonoxyde- vergiftiging VENLO De 64-jarige J. Giesen en zijn één jaar jongere vrouw zijn door koolrnonoxydevergifti- ging om het leven gekomen. Hun stoffelijke overschotten zijn door familieleden gevonden in de wo ning van het echtpaar in de Ven- lose stadswijk Blerick. Naar de politie vanmorgen meedeelde, moet het echtpaar Giesen reeds zondag om het leven zijn geko men. Het koolmonoxydegas kon in de woning ontstaan door een niet goed functionerende haard. „Heer Olivier" opnieuw vast HEEMSTEDE „Heer Oli vier" zit weer in een politieel. De bekende meester-oplichter Arthur Olivier werd gistermid dag aangehouden, terwijl hij zat te eten in een restaurant in Hil versum. Hij is overgebracht naar het politiebureau van Heemstede, waar hij vandaag wordt gehoord over een aantal klachten over oplichting. Heer Olivier, die bekendheid heeft gekregen wegens een reeks zwendelpraktijken waarmee miljoenen gemoeid waren, heeft opnieuw problemen met vrou wen. Velen hebben aangifte ge daan v$n oplichting. Vervangende dienst niet alleen bij vredes- en milieuwerk DEN HAAG Minister De Koning (socia le zaken) is niet van plan om dienstweige raars hun vervangende dienst uitsluitend te laten verrichten bij instellingen die zich be zighouden met de problemen van oorlog en vrede, ontwikkelingssamenwerking, milieu of alternatieve vormen van verdediging. Dat schrijft de bewindsman in een notitie over de rechtspositie van tewerkgestelde dienstweigeraars (erkende gewetensbe zwaarden) die gisteren naar de Tweede Ka mer is gezonden. Het is een reactie op een rapport van de ambtelijke werkgroep Rechtspositie Tewerkgestelden, die een ei gen, meer verzelfstandigde rechtspositie voor deze groep heeft voorgesteld. geste] die: worde supeJJTRECHT Het is on- te slaakiist een „concrete doods- beperj/erwachting" als voor- vaarde voor euthanasie te anteren, zoals het kabi- et dat in de „proeve van 'etsontwerp" voorstelt. iat schrijft de landelijke ,niv irtsenorganisatie KNMG andJ[Koninklijke Nederland- che Maatschappij tot Be- ordering der Genees- unst) in een brief aan re uring en parlement. sjararï ^Volgens de KNMG oost-Ej.zelfs voor zeer ervai Ierlanfeen" vrijwel onmogelijk een betrouwbare voorspelling te sten $j0en over het ingaan van de en mktervensfase van een patiënt. voipe KNMG vindt het criterium rond^,uitzichtloos en ondraaglijke en oo|ijden" afdoende en schaart zon. fejch daarmee achter het initia- mitjef-wetsvoorstel van D66-ka- eer plfrnerlid Wessel-Tuinstra. Vol gens de KNMG moeten ook patiënten die ondraaglijk lij den zonder in de stervensfase te verkeren, voor euthanasie in aanmerking komen. Ook vindt de artsenorganisatie dat minderjarigen zelf moeten kunnen beslissen over eutha nasie. De regering wil de ver antwoordelijkheid voor min derjarigen bij de ouders leg gen. De KNMG schrijft in de brief dat aan de huidige rechtsonze kerheid voor artsen en patiën ten zo snel mogelijk een einde moet komen via een wettelijke regeling. De artsenorganisatie meent daarmee „de toelaat baarheid van euthanasie niet ter discussie te stellen", maar slechts „uit te gaan van het feit dat euthanasie wordt toe gepast". Voorzitter T.W.J. Derksen: „Je moet de realiteit accepteren. Als je weet dat het voorkomt, moet je een goede regeling treffen. Nu vindt eut hanasie in het verborgene plaats en is het in alle gevallen strafbaar. Wij vinden dat eut hanasie uit het strafrecht moet. Ja, dat vinden we op grond van de huidige euthana- sie-praktijk. Onze norm wordt mede bepaald door de prak tijk. Iedereen krijgt met de werkelijkheid te maken, ook christelijke artsen. Zij staan dan voor de moeilijke keus tussen het vijfde gebod („Gij zult niet doden") en het eerste gebod („Heb uw naaste lief"). Ik kan me voorstellen dat ze uit liefde voor hun naaste eut hanasie toepassen". De KNMG tilt zwaar aan de vrijwilligheid bij euthanasie. Derksen: „Ons voorstel is vol ledig gebaseerd op vrijwillig heid, dat kan niet vaak genoeg gezegd worden. Er kan nie mand iets gebeuren. Een arts moet met een collega overleg gen voor hij tot euthanasie overgaat, hij moet de familie erbij betrekken en een jour naal (dagboek) bijhouden waarin hij alle gegevens en ge sprekken vastlegt, zodat toet sing achteraf mogelijk is". Toetsing achteraf is voor de KNMG een absolute voor waarde. Derksen: „Daarom zijn we ook tegen het criteri um „concrete doodsverwach- ting". Daar kunnen we niet mee uit de voeten. Wie op sterven na dood is komt niet voor euthanasie in aanmer king en van de overige patiën ten is nooit met zekerheid te zeggen wanneer de stervenfa- se intreedt. Hoeveel familiele den zijn niet bij een sterfbed geroepen zonder dat de patiënt overleed?" Volgens Derksen maakt het regerings-voorstel het euthanasievraagstuk zo ondoorzichtig dat „bij invoe ring van een dergelijke wet de euthanasiepraktijk zich weer grotendeels in het verborge- nen gaat afspelen". Daardoor zou de kans dat artsen over de schreef gaan alleen maar gro ter worden. „Of ik in de ster vensfase verkeer bepaalt een ander voor mij, als bejaarde zou ik daar bang van worden", zegt T.M.G. van Berkestein, plaatsvervangend secretaris van de KNMG. Volgens Van Berkestein is on draaglijk lijden in tegenstel ling tot een concrete doodsver- wachting wel achteraf te toet sen. „Ik geef toe dat elke me dische beoordeling subjectief is, maar aan de hand van het journaal dat hij heeft bijgehou den moet iedere arts aan kun nen tonen dat er echt geen an dere mogelijkheden waren dan euthanasie". Dat pijn altijd te bestrijden is, zoals tegen standers van euthanasie zeg gen, weerspreekt Van Berkes tein. „Inderdaad kun je hele boel ondraaglijk lijden draag lijk maken, maar het is niet waar dat je in alle gevallen de pijn uit kunt bannen. Boven dien bestaat ondraaglijk lijden niet alleen uit pijn, maar ook uit angst, ontluistering en an der psychisch lijden". Van Berkestein noemt het een tenslotte een misverstand te denken dat de KNMG eutha nasie mogelijk wil maken. „Het gaat ■eel DEN HAAG Onderhandelingen over de aankoop van ^"nachtkijkers voor de nieuwe Leopard-tanks van de Konklij- kaï landmacht zijn nog niet afgerond, zo heeft een woord- -witse voerder van het ministerie van defensie vanmorgen in Den Haag meegedeeld. Hij verwachtte d^t staatssecretaris Van Houwelingen binnen enkele weken beslissing kenbaar zal eel b makcn. Twee consortia dingen naar de opdracht, waarmee net reongeveer een half miljard gulden is gemoeid. Het Ameri- e ^kaans-Westduitse consortium Texas Instruments/Carl Zeiss heeft laten weten bij Almelo een fabriek te willen bouwen -vlakt|voor deze zogeheten warmtebeeldapparatuur, op voorwaarde kui dat daar dan ook de kijkers voor de Leopard-tanks worden ivervaardigd. Het andere consortium wordt gevormd door de Philips-dochters Hollandse Signaalapparaten, USFA-Philips in Nwjcn het bedrijf Oldelft. NIEUW LEGERPAK VOLDOET NIET DEN HAAG Het nieuwe camouflage-gevechtspak dat ge durende een half jaar door het leger wordt beproefd voldoet niet. De pakken blijken bij wassen te krimpen, het maatsys- teem is niet voldoende doordacht, sluitingen van zakken voldoen niet en het regenpak slijt te snel. Het nieuwe pak is in een samenwerking tussen leger, industrie (ondermeer Ten Cate) en wetenschap ontwikkeld. De kosten bedroegen vier miljoen gulden. Gisteren werd ook bekend dat 50 procent van alle jeeps we gens slijtage en mankementen niet te gebruiken valt. We gens geldgebrek bij de overheid zullen de voertuigen pas over twee jaar vervangen worden. r* 17 Troost De 7-jarige Olivar troost zijn 69-jarige grootmoeder Olga Samaan Yaacoub. De vrouw dreigt het land te worden uitgezet, omdat ze geen verblijfsvergunning heeft. Vandaag diende in Den Haag een kort geding aangespannen door de zoon van de bejaarde vrouw, Abdel Malak, een Egyptische ingenieur die in Middelburg een restaurant drijft. DEN HAAG Het giste ren gepubliceerde media- rapport van de Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA, blijft een stortvloed van vooral ne gatieve reacties losmaken. De gedachten van de WBS over een commer cieel televisienet naast een publiek net werden zoals bekend met name ook in eigen PvdA-kring met weinig enthousiasme be groet. De werkgevers in de dagblad wereld, de Nederlandse Dag blad Pers (NDP), noemen het rapport „slordig, ondeskundig en slecht". De NDP wijst erop dat de schrijvende pers wel degelijk schade zal oplopen door de commerciële televisie. De FNV is verbaasd en ver ontrust en vindt dat het rap port voorbijloopt aan de belan gen van alle werknemers in de gedrukte media en de omroep wereld. Van de omroepen had den AVRO, NCRV en VARA gisteren nog geen reactie. De NOS constateert dat het rap port haaks op haar beleid staat om tot een cultureel derde net te komen met een specifieke taak voor de omroepstichting. KRO en EO voelen niets voor de ideeën van de WBS. Alleen de TROS, Veronica en VPRO zijn voorstander van een com mercieel systeem naast het pu blieke. Het rapport komt voor de PvdA uitermate ongelegen aan de vooravond van een verkie zingscongres waarop de leden het programma met de media- paragraaf waarin een sterk publiek bestel centraal staat moeten goedkeuren. Boven dien, aldus fractie en partijbe stuur in een verklaring, is de schriftelijke behandeling tus sen Kamer en regering over de ontwerp-Mediawet reeds afgerond. De voorzitter van de WBS, dr. J.Th.J. van den Berg, reageerde op de kritiek met de opmerking dat het hier gaat om een coherent idee en niet om een politiek voorstel. „Slechts een bijdrage voor de discussie over het omroepbe stel die op enige termijn bin nen en buiten de partij toch- Tijdschriftuitgevers zouden een belangrijke positie moeten krijgen omdat ze de meeste ad vertentie-inkomsten verliezen volgens de WBS. De conci zou aan een consortium moe ten worden verleend wa pers, omroepinstellingen die uit het oude bestel „vallen" er bedrijfsleven deelnemen. Be langrijkste criteria voor hel zijn voor de WBS de krediet waardigheid en de marktposi tie van het consortium. FRIEMELS Ik flsMKIWIfcWOCIT VAN MiJN R?6'£" AF 7TK SEN wamojik BBUC PsLLB \SCE*TEN .fêfcTEfe, THEAAf£UTEN,_ DEN HAAG Een grote operatie waarbij het beheer van Nederlandse wegen opnieuw tussen rijk, provincies, gemeenten en waterschappen wordt verdeeld is op korte termijn niet haal baar. Dat zou in fases moeten gebeuren. Dat concludeert het onderzoeksbureau Berenschot, dat de gevol gen van zo'n operatie heeft onderzocht. De kosten om zo'n ope ratie soepel te laten verlopen raamt Berenschot op 50 miljoen gulden gespreid over vijf jaar. Als men alle mogelijke over drachten van wegen bij elkaar optelt zou maximaal 15.000 km weg van beheerder veranderen. Het ligt in de bedoeling te ko men tot een verdeling waarbij het rijk de primaire wegen (voor al autosnelwegen) beheert, de provincies de secundaire en ter tiaire wegen (bovenregionale en regionale wegen) en de ge meenten de rest van de wegen. Zichtbaar onder de indruk van hun zoveelste reis staan Roe meense vluchtelingen op Schiphol de pers te woord. SCHIPHOL Als het aan de Nederlandse auto riteiten ligt zullen de 39 Oosteuropese vluchtelin gen die gisteravond vanuit Joegoslavië op Schiphol zijn aangekomen, op korte termijn kunnen worden gevolgd door 47 in Roe menië achtergebleven ge zinsleden. Het is aan de Roemeense autoriteiten om de achtergebleven echtgenotes en kinderen toestemming te geven het land te verlaten en naar Nederland te komen. Alle vluchtelingen zullen via WVC in Apeldoorn wor den gehuisvest in Leeu warden. De vluchtelingen hebben poli tieke, religieuze of etnische re denen gehad om hun land te verlaten. Behorend tot de min derheid van Roemenen van Hongaarse origine vertelde één van de vluchtelingen dat deze groep in steeds toene mende mate door de Roe meense autoriteiten wordt aangepakt. Zo worden de on derwijsmogelijkheden in het Hongaars steeds verder be perkt en worden de scholen waarin deze taal nog wordt ge doceerd gesloten. Deze man dreigde ook zijn baan te ver liezen omdat hij geen lid wen ste te worden van de commu nistische partij. De ministerraad besloot in no vember van het vorig jaar te voldoen aan een verzoek van de hoge commissaris voor de vluchtelingen van de VN om Oosteuropese vluchtelingen verblijvend in Joegoslavië op te nemen. Het quotum van 250 vluchtelingen was in 1985 toen al gevuld. Op dit moment ver blijven ongeveer elfhonderd vluchtelingen uit Oosteuropese landen in Joegoslavië. Zeer vele vluchtelingen gaan als emigrant vanuit Joegoslavië door naar de Verenigde Sta ten, Canada en Australië. Er zijn er echter ook die in Euro pa willen blijven, meestal om emotionele redenen. DEN HAAG De aanhouding van de directeur sociale zeker heid (L.V.) op verdenking van openlijke geweldpleging tegen krakers, zal geen gevolgen hebben voor de afhandeling van de wetsvoorstellen met betrekking tot het stelsel van sociale zeker heid. Minister De Koning antwoordde dit gisteren op vragen van de kleine linkse partijen in de Tweede Kamer. Hij ontkende ook dat V., die hangende het justitieel onderzoek geschorst is, het brein is achter de in de laatste jaren gevoerde „heksenjacht" op uitkeringsgerechtigden. Bovendien, zo benadrukte de minis ter, kunnen ambtenaren niet op het beleid worden aangespro ken. Over de positie van V. zei De Koning: „Indien hij wordt vrijgesproken zal ik me beraden over wat me verder te doen staat". DORDRECHT Een stofwolk van fijn poeder heeft gister avond in Dordrecht voor enige verontrusting gezorgd. De stofwolk ontstond nadat op het fabrieksterrein van Du Pont de Nemours Nederland BV een storing optrad in het pro- duktieproces van Teflon-fluorkoolstoffen. Van de enige honderden kilo's Teflon kwam een deel in de aangrenzende woonwijk Merwedepolder terecht. De inwoners werden vanmorgen gewaarschuwd via bulle tins die huis-aan-huis werden verspreid. Er wordt in ge waarschuwd voor open vuur en geadviseerd geen sigaren of sigaretten aan te steken. De in het betrokken gebied gepar keerde auto's kunnen op kosten van Du Pont gewassen wor den. Teflon-poeder kan volgens de woordvoerder van Du Pont geen verbindingen aangaan en is onschadelijk, tenzij het wordt verhit tot boven 400 graden celsius. In dat geval kun nen voor de gezondheid schadelijke gassen vrijkomen. Vanmorgen zijn bezemwagens door het betrokken gebied van 100 bij 500 meter getrokken om het stof van de straten te halen. De veiligheid van het fabriekspersoneel en de om- wonenenden is volgens de woordvoerder van Dupont geen enkel ogenblik in gevaar geweest. DEN HAAG Al twee maan den zit de 20-jarige Sander Ho- hage uit Hilversum in voorar rest in India. Het misdrijf waarvoor de Indiase autoritei ten hem in eerste instantie achter slot en grendel zetten, bestond hieruit dat hij tijdens een tocht langs de Indiase Adamanen-eilanden was ver dwaald, waardoor hij in een verboden natuurgebied terecht was gekomen. Via de Nederlandse ambassade in New Delhi is Hohage de ge bruikelijke bijstand verleend. Dat wil zeggen dat de jongen een advocaat toegewezen heeft gekregen. Verdere stappen zal Nederland in dit stadium niet ondernemen. Sander Hohage was sinds sep tember vorig jaar op een trek tocht door India en Nepal. Kort voor het einde van zijn verblijf raakte hij geïnteres seerd in de Adamanen-eilan den, en om die te kunnen be zoeken liet hij zijn verblijfs vergunning met veertien da gen verlengen. Half december werd hij, tijdens een boottoch tje langs de kust, met pijl en boog beschoten door primitie ve streekbewoners die geen indringers in hun gebied dul den. Hij belandde gewond in een ziekenhuis in Port Blair, de hoofdstad van de eilanden groep. Nadat daar, aan de aard van zijn verwonding, was ge constateerd dat hij een verbo den natuurgebied had betre den, werd hij veroordeeld tot een boete en veertien dagen cel. Na het uitzitten daarvan was zijn verblijfsvergunning verstreken, zodat hij onmid dellijk weer in hechtenis werd genomen, ditmaal wegens ille gaal verblijf in India. Sinds dien wacht hij op zijn berech ting, die al tot vier keer toe is uitgesteld. Hij is op borgtocht vrijgelaten en heeft nu be perkte bewegingsvrijheid. Zijn proces is nu weer gepland voor 17 februari. (ADVERTENTIE) HOROSCOOP VALENTIJNDAG ft I X Ixiurvrouw, etc tij- densde vakantie dc pun- ten water gif, hoopt op L&, c-en eigen plantje. 1 >at meisje dat u laatst op j U kunt uw secreta resse bloemen geven IX* brandweer liaalt voor de 30ste keer uw poesje uit de boom. Het pV is tiju voor bloemen. -ïij zegt i liet wat de bloe- gekost liebbcn. De kalxxitcr die altijd - zo netjes uw tuintje 1X* jongen, die altijd uw boodschappen doet, zoekt iets voor zichzelf 6 uit bij de bloemist U pust altijd zo netjes op de cei itjes dat uw vrouw h blij is dat ze een bloc- nietje voor u kan kopen. cl kan gaan. U dc bloemen zet IX-iongen, die altijd uwIxjodscliappcn in de auto zet, vindt een bosje ook leuk. Als u blocmcnman bent krijgt u het druk. Veel mensen maakt u gelukkig in de liefde. BLOEMEN HOUDEN «VAN MENSEN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3