Ceidóe Gomant Werkgevers willen geen premieheffing over bedrijfswinst Emotioneel welkom Sjaranski in Israël (f Opheffing Rijnmond draait om stemmen dissidente senatoren Nieuw woord BON: Woensdag 12 februari 1986, 77e jaargang no. 23423 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND UitgaveWash»r|**rs.behonuv1<lolSijtholl Pers. Apolhekers<li|k 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677.Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Piitvleur-htxildnilnrliMii |.|.HiillHW<is,Chel-redrU'teur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (mc l.5% BTW) per maand f. 22,49(dut.belciling),kwartaal f. 67,43, |aar I. 256,85. Klachten bezorging: mcwndag t/m vrijdag van 18.00 lol 19.00 uur, zaterdag van 14.00 lot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes I. 0,44permm. Losse In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst. Middagtem- peratuur om het vriespunt. Matige ooostenwind, kracht Zon op: 07.59; onder: 17.49. Schev. hoog water: 5.55 en 18.11; onder: 1.40 en 14.07 uur. GRATIS ELKE WOENSDAG DE >™PvdA wil spoeddebat over prijs aardgas )EN HAAG De PvdA wil nog deze yeek minister Van Aardenne (economische >broelfken) 'n Tweede Kamer laten opdra- zakke^11 °m re8er'n8sP'annen uiteen te zet- tii met betrekking tot de aardgasprijs tSCne jein verbruikers (huishoudens). De PvdA- 2-122 er Zijlstra vroeg gisteren aan het begin fan de kamervergadering de minister te pogen interpelleren over met name de per W januari dit jaar opgelegde verhoging (2,4 ent) van de aardgasprijs voor kleinver- iruikers. Ook wil de sociaal-democraat ui- prlijk 15 maart van de regering duidelijk- |eid over de voorstellen met betrekking tot Ie gasprijs per 1 juli dit jaar. hits' Topman Philips hoogleraar in Leiden DEN HAAG Het college van bestuur van de Leidse universi teit heeft Philips-president dr. W. Dekker voorgedragen als buitengewoon hoogleraar in het international bedrijfsmanage ment. Het is de bedoeling dat Dekker vanaf september colle ges gaat geven. Dekker die sinds '82 voorzitter van de raad van bestuur van Philips is, legt die functie per 22 april neer. Hij wordt dan voorzitter van de raad van toezicht bij dit bedrijf. Verdrag over Kanaaltunnel getekend CANTERBURY De Britse minis- ter van buitenlandse zaken Howe en diens Franse collega Dumas heb ben vanmiddag onder het toeziend oog van president Mitterrand en premier Thatcher in de kathedraal van Canterbury het historisch ver drag getekend voor de aanleg van een tunnel onder het Kanaal. Het verdrag moet nog worden goedge keurd door de parlementen van bei de landen. Beide regeringen hopen in de zomer van het volgend jaar met de werkzaamheden te begin nen. De gehele tunnel, bestaande uit twee spoortunnels en een diensttun- nel, moet in 1-993 gereed zijn. Jonge overvaller schiet zichzelf in buik BEST In Best is gisteravond een mislukte over val gepleegd op een echtpaar uit Eindhoven dat op de woning van hun zoon paste. Een van de overvallers, een 17-jarige scholier uit Eindhoven, werd door agenten buiten de woning aangetroffen met een dodelijke schotwond in de buik. De jon gen heeft zich naar alle waarschijnlijkheid zelf in de buik geschoten toen hij met de kolf van zijn geweer een ruit insloeg. De tweede overvaller, een 18-jarige scholier uit Nuenen, is inmiddels aangehouden. Omstreeks negen uur hoorde het echtpaar, dat naar de televisie zat te kijken, dat er een ruit werd ingeslagen. Vervolgens werd een schot gelost dat langs het hoofd van de 73-jarige man schampte. Het echtpaar wierp zich op de grond. De man slaagde er vervolgens in de tele foon te bereiken en de politie te bellen. Toeristen op zoek naar „verdachte" onderzeeërs STOCKHOLM Na jaren van vruchteloos zoeken naar „verdachte" onderzeeërs heeft de Zweedse marine besloten de hulp van toeris ten in te roepen. In de toeristenplaatsen langs de kust worden 3.000 affiches opgehangen met de tekst „onze ongenode gasten" en hoe je een onderzeëer kan herkennen. Hoewel er een groot aantal keren melding is gemaakt van vermoedelijk Russische onderzeeërs in de territoriale wateren en in de fjórden, heeft de marine er na 1981 nooit meer een te pakken gekregen. De toeristen zouden, als zij iets zien, foto's moeten maken of een schetsje. Ontslag voor kweek en verkoop rozen MOSKOU Een aantal personeelsle den van een proefkwekerij in de Sov jet-Unie is ontslagen omdat zij in hun vrije tijd hun eigen rozen kweekten en verkochten aan particulieren. Het dagblad Pravda schrijft dat de werk nemers wanhopig geworden waren door het verval van hun collectieve onderneming als gevolg van verwaar lozing door de corruptie van hun di recteuren. Volgens Pravda verdienen de directeuren, die inmiddels ook zijn ontslagen, zwaardere straffen dan hun werknemers. De directeuren bouwden hun eigen luxueuze huizen en legden tuinen aan en lieten de kwekerij on derkomen. HKn (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De werkgeversorganisatie VNO voelt niets voor de gedachte om winstge vende bedrijven méér sociale premies te laten betalen. Een dergelijke premieheffing leidt er volgens het VNO toe dat ondernemingen die winst maken hun ver liesgevende concurren ten in dezelfde sector gaan subsidiëren. Dat blijkt uit een vanmor gen door het VNO gepre- zekerheid. Van verschillen de kanten is gepleit voor een nieuw regeling voor de premieheffing. Het huidige stelsel gaat uit van het equi valentiebeginsel, hetgeen wil zeggen dat werkgevers en werknemers gezamenlijk premie betalen om zich te verzekeren tegen werkloos heid, ziekte en arbeidsonge schiktheid. In de praktijk betekent dit dat bedrijven met veel per soneel meer premie betalen dan bedrijven met weinig personeel en relatief veel machinerieën. Om tot een eerlijkere verdeling van de kosten te komen hebben de vakbeweging en de PvdA voorgesteld de loonsom als grondslag voor premiehef fing te vervangen door de toegevoegde waarde, waar bij behalve de loonsom ook winsten, renten en huren zijn betrokken. Volgens het VNO leiden dergelijke voorstellen tot een grotere versluiering van de kosten van de socia le zekerheid. Die kosten zijn, in vergelijking met het buitenland, te hoog en daar verandert volgens de werk gevers een andere grond slag weinig aan. „Het is symptoombestrijding. Via een fundamentele aanpak lagere uitkeringsbedra gen, een strenger toeken- ningsbeleid en organisatori sche verbeteringen moe ten de nadelen worden weggenomen", aldus het VNO. Ook hebben de werkgevers bezwaren tegen het feit dat de volksverzekeringen awbz (bijzondere ziektekos ten), akw (kinderbijslag) en aaw (arbeidsongeschiktheid) uit werkgeverspremies wor den betaald zonder dat werknemers hieraan bijdrage leveren. Sjaranski bezocht gisteravond voor het eerst van zijn leven de Klaagmuur. Diep ontroerd verzonk hij in gebed (foto). HqKoningin bij forum over vrouw en kind Koningin Beatrix heeft vanmorgen het ochtend- j programma bijgewoond van het Forum Europese parlementariërs 'over Kinderen, Vrouwen en Bevolking. Op de foto komt de koningin de Rolzaal op het Binnenhof binnen, waar de tweedaagse bijeenkomst plaatsvindt. De deelnemers aan het forum zijn parlementariërs uit dertig ontwikkelings- en geïndustri aliseerde landen. Onderwerp van gesprek: hoe kan een methode worden bedacht dat zowel de zorg voor kinderen, als de ontwikkelings project aan de orde komen. DEN HAAG Het zal van het aantal tegenstem mers bij de regeringsfrac ties afhangen of het wets voorstel van minister Rietkerk om het Open baar Lichaam Rijnmond met ingang van 1 maart op te heffen het zal halen. De vraag of het wetsvoor stel het haalt kan pas vol gende week dinsdag, 18 februari, worden beant woord. Dan stemmen de senatoren. Er werd gisteren al wel druk met prognoses geschermd, waarbij commissaris van de koningin in Zuid-Holland Patijn uitkomt op 44 stem men vóór opheffing, een rui me meerderheid, en zijn op ponent André van der Louw, voorzitter van de Rijnmond- raad, met een veel lagere prognose. Hij heeft de moed nog niet opgegeven dat de opheffing van Rijnmond door de Eerste Kamer wordt tegengehouden. Minister Rietkerk noemt de wens tot splitsing van de provincie Zuid-Holland op voorhand „een gepasseerd station". De fractiespecialis ten gaan er overigens zelf van uit dat het wetsvoorstel tot opheffing van Rijnmond het wel zal halen, zij het met een krappe meerderheid. De eventuele splitsing van de provincie Zuid-Holland zou de regering financieel te zwaar op de maag komen te liggen. De kosten bedragen een eenmalige som van ze ventig miljoen gulden en een jaarlijkse bijdrage van 40 tot 45 miljoen. Pag. 5: Senaat uit forse kri tiek op opheffingsplan Rijnmond (ADVERTENTIE) 13 t!m 22 februari dagelijks van 10-17 uur maandag 17 t/m vrijdag 21 februari ook "s avonds van 19-22 uur toegang f 12,50. 's avonds f 10.- raflCTiaaiEM, i i Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Leidse ijsmeester zakt door ijs LEIDEN De gemeentelijke ijsmeester A. Hofman is gister morgen door het ijs gezakt. Onder de Bostelbrug ging hij onderuit en zakte door de ijs laag, die ter plekke niet dik ker dan drie centimeter was. De gemeentelijke ijsmeester was bezig met het opmeten van de ijslaag in de Leidse grachten. Hij verrichtte onder meer metingen op de gemeen telijke ijsbaan aan de Zoeter- woudse Singel. Daar moet het ijs tenminste elf centimeter dik zijn, voordat de baan offi cieel voor het publiek wordt vrijgegeven. Zover is het nog niet. Op een enkele plaats bleek het ijs niet dikker dan zes centimeter. JERUZALEM Enkele uren na zijn aankomst in Is raël is de gisteren door de Sovjet-Unie vrijgelaten dissi dent Anatoli Sjaranski op de schouders van een uitzin nige menigte naar de Klaagmuur in Jeruzalem ge bracht. Ook bij zijn aankomst op het vliegveld Ben Gu- rion van Tel Aviv was de joodse activist een tumulteus welkom ten deel gevallen. Sjaranski arriveerde als Israëlisch staatsburger in Tel Aviv. Kort voor zijn vertrek uit Frankfort, waar hij na zijn vrijla ting in Berlijn naar toe was gebracht, ontving hij uit handen van de Israëlische ambassadeur in Bonn de documenten die behoren bij het Israëlische staatsburgerschap. In Frankfort werd hij bovendien herenigd met zijn vrouw Avital, die hij meer dan twaalf jaar niet had gezien. Na aankomst in Israël voerde Sjaranski een kort telefoongesprek met president Reagan, die hij bedankte voor diens inspanningen voor zijn vrijlating. Reagan zei dat hij zal blijven vechten voor joden in de Sovjet-Unie en hun recht om te emigreren. In een tele foongesprek met zijn familie in Moskou heeft Sjaranski laten weten dat hij pas in het vliegtuig op weg naar de DDR hoor de dat hij zou worden vrijgelaten. Volgens onbevestigde be richten zou voor de vrijlating van Sjaranski een bedrag zijn betaald van tussen de drie en de vijf miljoen dollar. De vrij lating van Sjaranski is niet, zoals gisteren nog werd gedacht, gepaard gegaan met de vrijlating van ANC-leider Mandela. Volgens de Zuidafrikaanse regering moet ook Andrei Sacha- rov naar het westen komen, voordat Mandela wordt vrijgela- Reagan heeft buik vol van cartoons met wc-brillen WASHINGTON Pre sident Reagan heeft de buik vol van spotprenten waarin minister van de fensie Weinberger wordt afgebeeld met een wc-bril van 1.800 gulden om zijn nek. Deze pren ten verschijnen in ver band met „schandalen" over de besteding van defensiegelden. De men sen horen „een constante trom van propaganda over defensieschandalen en de besteding van de fensiegelden en dat het allemaal verspilling is. Maar ik heb daar nu ge-, noeg van. „Er was hele maal geen wc-bril van 1.800 guldenReagan heeft een onafhankelijke commissie van onderzoek ingesteld, die moet gaan rapporteren tegenover het publiek. Afhandeling nieuw sociaal stelsel na verkiezingen DEN HAAG De Eerste Ka mer zal de stelselherziening sociale zekerheid vrijwel zeker niet meer voor de Tweede-Ka merverkiezingen van 21 mei behandelen. Dit betekent dat de Senaat met de behandeling wacht totdat er na de verkie zingen een nieuw kabinet ge vormd is. De invoering van het stelsel zal ook tot die tijd moeten blijven liggen. Gisteren heeft de commissie voor Sociale Zaken en werk gelegenheid in de Eerste Ka mer bepaald dat men uiterlijk op 21 maart met de behande ling van de wetsvoorstellen moet beginnen wil men er nog voor de verkiezingen uitko men. Of die datum gehaald kan worden is erg onzeker, ge zien een besluit hierover dat gisteren in de Tweede Kamer viel. De vaste commissie voor Soci ale Zaken in de Tweede Ka mer heeft namelijk besloten de schriftelijke afhandeling van de wetten drie weken langer te laten duren. Het eindverslag van de Kamer zal nu pas op 6 maart klaar zijn. Daarna moet het kabinet de daarin gemaak te opmerkingen nog beant woorden, waarna pas de mon delinge behandeling van de voorstellen kan beginnen. Pas na stemmingen kan de zaak door naar de Eerste Kamer. (ADVERTENTIE) NIEUBEIS VOOR HAlf GELD Oude Wetering - Ann Christian Art, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat 82 alhier, stopt haar toonkameraktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor de helft van de prijs. Dit betekent dat van de toch al laag geprijsde, stuk voor stuk puntgave kwaliteitsmeubelen, nog eens 50% afgaat. Om u een paar voorbeelden te noemen: Originele rankenkast van 4.695,- voor 2.350,-; prachtige eiken secretaire van t 795,- voor I 398,-; 4 zware eiken eethoekstoelen van I 1.580,- voor t 790,-; 4 grenen stoelen van I 800 - voor t 320,-; eiken tv-meubel met video mogelijkheid van 538.- voor t 269,-; schitterende eiken schommelstoel van 1690,- voor I 345,-. U kunt verder nog te kust en te keur in bankstellen, salontafels, eethoek- tafels, fauteuils enz. enz. Wie nu binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur 's morgens, aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdagavond koopavond. De samenleving is zo in beweging, dat het voor een krant bijna niet meer doenlijk is alle ontwikkelingen in woorden te vangen. Vandaar dat er telkens nieuwe woorden ontstaan, die nog nimmer een woordenboek hebben gesierd. Zo nu weer het woord „buitenhuishoudelijk", dat op naam staat van drs. M. van Velden, de directeur van het Nederlands Zuivelbureau. Hij zegt vandaag in de Leidse Courant dat er sprake is van een toenemend buitenhuishoudelijk verbruik van zuivelprodukten. We hebben het niet onderzocht, maar wij hebben de indruk, dat er ook een toename is van het buitenhuishoudelijk gebruik van de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend rant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1