Paus roert thema geboortebeperking omzichtig aan Hartewens zusterTheodora: leven in eenzame kluis :C kerk wereld Joodse gemeenschap wil geld voor beveiliging DPR-voorzitter twijfelt of mgr. Bomers diocesane raad serieus neemt SECULARISATIE IN SPANJE ZET DOOR aan tafel CeidócSomant brieven lezers Minder koud 1/ ACHTERGROND Qeidóe-Oowumt MAANDAG 10 FEBRUARI 1986 PAGINA 2 Bil 'Raad van Kerken moet Goeree's veroordelen" De Raad van Kerken moet zijn stem verheffen tegen het anti semitisme van de Goeree's. Dit zou goed zijn voor de lidmaten, van wie ongetwijfeld velen zich in de opvattingen van het evangelistenechtpaar kunnen vinden. De kerken, de synoden en dê Raad van Kerken hebben het op christelijke pijlers ge fundeerde antisemitisme genegeerd met de dooddoener dat Janny en Lucas Goeree geen lid zijn van een van de reguliere kerkgenootschappen. Dit schrijft het „Nieuw Israëlietisch Weekblad'1 in een commentaar „Het is de christelijke wereld die deze opdracht heeft." aldus het NIW. Ds. W.R. van der Zee. secretaris van de Raad. wijst er op dat de Raad van Kerken in 1981 zich al heeft uitgesproken tegen het antisemitisme. Mogelijk Jezus' boot gevonden in Meer van Genezareth Israëlische vissers hebben in het meer van Genezareth een cir ca 2.000 jaar oude boot gevonden. Het acht en een halve meter lange vaartuig ligt een meter onder de waterspiegel in de buurt bij de kibboets Genossar aan de noordwestelijke oever van het meer. aldus archeologen. De vissers vonden ae boot doordat de waterspiegel van het meer de laatste weken was gedaald. Een archeoloog zei de mogelijkheid niet uit te sluiten dat dit de boot is waarmee Jezus en zijn discipelen naar Genossar zijn ge bracht. Naast de boot werden munten gevonden en een Ro meinse pan uit de eerste eeuw na Christus. Er zijn booswichten die minder gevaarlijk zouden zijn als zij niets goeds hadden. La Rochefoucauld Runcie spreekt met paus over wijdingvrouwen „Wij hebben voor de Kerk concrete problemen bespro ken, met inbegrip van het netelige onderwerp de vrouw als priester". Dat heeft de primaat van de Kerk van Engeland, dr. Ro bert Runcie (64), aartsbis schop van Canterbury, gis teren onthuld na zijn ge sprek met de paus. Runcie is gisteren begonnen aan een rondreis van drie we ken door India. Het onder houd duurde een half uur. Runcie had langer willen spreken met de paus. maar het Vaticaan had dat afge wezen onder meer wegens tijdgebrek. Het Vaticaan heeft de ontmoeting om schreven als „een particu lier beleefdheidsbezoek". In het al jaren gevoerde theo logische gesprek tussen de katholieke en de Anglicaan se Kerk zit geen schot meer, nu meer en meer het paus schap zelf als een struikel blok tussen beide wereld kerken oprijst. Delen van de Anglicaanse Kerk zijn inmiddels overgegaan tot wijding van vrouwelijke priesters, iets dat de katho lieke kerk tot op heden blijft afwijzen. Volgens Va- ticaan-woordvoerder dr. Joaquino Navarro is het heel begrijpelijk, dat de paus niet wenste in te gaan op de door dr. Runcie over gelegde agenda met theolo gische vraagstukken „na een lange en vermoeiende reis door India". Paus Johannes Paulus II heeft zaterdag een Indische priester en non zalig verklaard tijdens een mis in de Zuidindische stad Kottayam. Het betrof de monnik Kouriakos Elias Chavara en de non Alphonsa. Beiden behoorden tot de bijna 2000 jaar oude Syro-Malabar-kerk in India. Cahavar was een dynamische 19e-eeuwse priester die werkte in de huidige Indische deelstaat Kerala, het centrum van het katholicisme in India. Zuster Alphonsa stierf in 1946 na een leven vol ziekte en lijden. Zij wordt zowel door christenen als Hindoess geëerd als een wonderdoenster. Een Indiër toont het portret van zuster Alphonsa. De paus heeft gisteren voor de eerste maal op zijn tien daagse reis door India, waar elke vijftien seconden een baby wordt geboren, het ge voelige onderwerp gezins planning ter sprake gebracht. Hij deed dat in Bombay in een preek bij een misviering voor katholieke gezinnen in het Shijavi-park. Aanknopend bij een uitspraak van de Indiase voorvechter voor vrede, Ma- hatma Gandhi, dat gezins planning niet tot stand moet komen door „immorele en kunstmatige middelen" maar door een leven van zelfbe heersing, herhaalde de paus een kenmerkende uitspraak van Gandhi: „Morele resulta ten kunnen alleen maar wor den geboekt door morele te rughoudendheid". In zijn ei gen woorden voegde Johan nes Paulus II daaraan toe :..Dit. geliefde broeders en Naar een Vaticaanse verte genwoordiger zich haastte tot de pers te verklaren, waren dit geen woorden waarmee de paus zich tot de regering van India richtte. Het was veel meer de bedoeling te werken op het geweten van de chris telijke gezinnen in het land. De paus sprak zich in één adem ook uit tegen abortus, verklarend dat alle menselijk leven dient te worden be schermd vanaf het ogenblik van de bevruchting. „De gan se mensheid heeft tot op dracht alles te weren wat menselijk leven kan verzwak ken, verwonden of vernieti gen, alsmede zich in te span nen alles wat de menselijke waardigheid aantast tegen te gaan", verklaarde de paus. Omdat de leer van de Kerk zich mede richt op verant woord ouderschap dienen echtelieden zowel met geeste lijke als stoffelijke factoren rekening te houden in hun gezinsplanning, betoogde Jo hannes Paulus II. Naar de mening van de paus vormen aantasting en verval van gezag een grote bedrei ging voor het hedendaagse ge zinsleven. De moderne wereld wordt zijns inziens overspoeld door geweld, spanning, discri minatie en onrecht. „De ma nier waarop wij deze proble men tegemoet treden is de lakmoesproef van onze men selijkheid voor deze uitda ging staat zowel India als elke andere natie ter wereld", be toogde de paus. Daarom is de bijdrage die christelijke gezin nen kunnen leveren zijns in ziens van doorslaggevend be lang. Zijn komst naar het Shijavi- -park na een beleefdheidsge- sprek met de primaat van de Britse Anglicaanse Kerk, dr. Robert Runcie, werd enkele minuten vertraagd door een ongewone gebeurtenis. De op leeftijd gekomen chauffeur van de uit 1966 daterende glanzende limousine, die de paus zou vervoeren, was zo overmand door emotie dat hij niet kon ophouden de hand van de Heilige Vader te kus sen. Van het oponthoud maakten verslaggevers ge bruik om de paus naar zijn in drukken te vragen. „Alles gaat heel goed en er blijft niets te klagen over", aldus het pauselijke antwoord. Vandaag had de paus nog een ontmoeting met de geestelijk heid van Bombay en met een groep jongeren. Vanavond keert de paus terug naar Rome. De stichting „Bij Leven en Welzijn", die de beveili gingsactiviteiten van de joodse gemeenschap regelt, heeft minister Rietkerk van binnenlandse zaken finan ciële steun gevraagd voor de beveiliging van joodse ge bouwen. De minister heeft beloofd snel met een ant woord te zullen komen. „Bij Leven en Welzijn" heeft vorige maand de minister ge vraagd hoe hij dacht in een tijd waarin het terrorisme hoogtij viert de joodse gebou wen en bijeenkomsten te kun nen beschermen. Daarbij is er op gewezen dat de bedreiging blijvend aanwezig is. Het ant woord was weer het bekende liedje, aldus ir. E.M. Wikler, voorzitter van de stichting, „te weinig mankracht voor een permanente bewaking". De joodse gemeenschap heeft zelf de afgelopen jaren bouw kundige voorzieningen (stalen deuren, kogelvrij glas, moni toren) ter waarde van 2.5 mil joen gulden getroffen. De ei gen joodse bronnen zijn nu droog, aldus Wikler. Daarom heeft de stichting financiële steun van minister Rietkerk gevraagd voor nog te verrich ten verbouwingen, die op 900.000 gulden worden be groot, en voor de onkosten vergoeding van joodse bevei ligingsfunctionarissen. CIDI-directeur R.M. Naftaniël hekelt in de „Israël Nieuws brief" de opmerkingen van Leen van der Linden, voorzit ter van de politiebond, die de politiemensen adviseerde dat ze bij een terroristische aan val beter de benen kunnen nemen. Dit advies heeft in de joodse gemeenschap „een schok veroorzaakt". „Mensen vroegen zich af of het onder die omstandigheden nog wel verantwoord is naar een sy nagoge te gaan of kinderen naar joodse les te sturen. Het gevoel van onveiligheid werd nog vergroot door de onvolle dige politiebewaking, die joodse gebouwen, met name in Amsterdam, kregen," aldus Naftaniël. Het is moeilijk te peilen in hoeverre bisschop Bomers zich iets gelegen laat liggen aan de Diocesane Pastorale Raad (DPR), het beleidsadviserend orgaan in het bisdom Haarlem. Hoewel de indruk bestaat dat het hele bisschoppelijke bestuur het werk van de DPR wel serieus neemt, „hebben wij nog niet het gevoel dat bisschop Bomers even grote waarde aan ons werk toekent als bisschop Zwarttkruis dat deed". Dit schrijft de voorzitter van de DPR van Haarlem, P. Blok dijk, in „Analecta", het officiële publikatieblad van het bis dom. „Onze ervaring is dat de adviezen van de DPR zeer positief benaderd worden, maar dat de uitwerking daarvan in het be leid veel moeilijker herkenbaar is. Bepaalde afspraken naar aanleiding van onze adviezen zijn nog niet helemaal uitge werkt." aldus Blokdijk. Hij noemt de instelling van een raad voor relaties en accentuering van de volwassenkatechese, met name voor ouders van heel jonge kinderen. Over andere za ken is wel advies uitgebracht, maar wordt een gericht beleid hierin niet geconstateerd. Blokdijk verwijst in dit verband naar het advies gesprekken over taak en functie van de pas toraal werk(st)er te organiseren met pastores, pastoraal werk- (st)ers zelf, studenten van de KTHA en parochiebesturen. Er zijn echter ook zaken waarover de DPR adviseerde, die wel duidelijk in het beleid van het bisdom zichtbaar zijn: de centrale financiering en de pastoraatsgroep. Blokdijk voegt hieraan toe dat dit niet alleen aan de DPR is te danken. Een overgroot deel van dë Spanjaarden lapt de voor schriften van de katholieke kerk over sexualiteit en ge boortebeperking tegenwoordig aan de laars. Volgens de jong ste onderzoeksgegevens van het gerenommeerde Spaanse centrum voor sociologisch on derzoek CIF geeft maar liefst 62% van de bevolking uitdruk kelijk toe dat zij zich wat deze thema's betreft nooit iets aan trekt van de leer die door Rome wordt gedicteerd. De ge volgen van deze 'modernise ring' van de Spaanse mentali teit zijn met name in de ge boortecijfers zeer duidelijk te zien. Door het massale gebruik van voorbehoedsmiddelen is in nauwelijks tien jaar tijd het aantal geboorten per duizend inwoners gedaald van 19,5 in 1974 tot 12,6 op dit moment. Spanje sluit hierdoor steeds meer aan bij het Europese ge middelde van zo'n tien geboor ten per duizend inwoners van het land. Ze heeft er lang op moe ten wachten, maar einde lijk gaat haar wens in vervulling: zuster Theo dora Leemreis gaat een kluizenaarsbestaan lei den. De 57-jarige zuster verkeert momenteel nog tussen haar twintig colle ga's in het Karmelitessen- klooster in Zenderen (Overijsel), maar binnen kort zal zij zich definitief afzonderen. Bij h^t heuse klooster wordt momen teel druk gewerkt aan een heuse kluis waarin zuster Therodora hele maal alleen gaat leven. Wat wordt neergezet lijkt op een piepkleine woning, „maar dat wordt het beslist niet", zegt de zuster. „Ik noem het geen woning, maar echt een kluis." Een kluis dus waar een echte muur omheen ge bouwd wordt, zonder echte ingang, maar wél met een kleine poort, die uitkomt op de tuin van het klooster. Zo zal de zuster alleen via de tuin van het klooster met de buitenwereld verbonden zijn. Die buitenwereld zal slechts bestaan uit haar collega's. Zuster Thedora zal ze alleen 's morgens zien bij de dagelijkse eucharistieviering en tijdens bijeenkomsten wanneer de Karmelitessen geloofservarin gen uitwisselen. „En verder zal ik ze ontmoeten tijdens de hoogtijdagen wanneer we 's avonds bij elkaar komen", want zuster Theodora blijft wel lid van de orde en de communiteit. De hamvraag: Wat bezielt haar? „Tja, waarom doe ik het? Om dat ik het niet laten kan." Elk mens in een klooster is door God geroepen. Daar pro beer je een antwoord op te ge ven. De een doet dat door zich in te zetten voor een zieke medemens en de ander gaat zijn leven richten op het ge bed." „Het verlangen om een klui zenaarsbestaan te leiden, leeft al lang in me", verklaart zus ter Theodora. „Nee niet toen ik nog 24 was en les gaf aan een nijverheidsschool in Maastricht. Toen had ik veel mensen om me heen. Maar ik zag wel de nood: de ontwrich te gezinnen en de kinderen om me heen. Ik trad toen toe tot het Karmelitessenklooster in Boxmeer en ben eigenlijk langzaam in een bepaalde richting gegroeid." Op de foto wil de zuster niet, haar kluis Is zo goed als klaar, de muur moet nog worden gemetseld. Dat werd dus de richting van de kluizenaar, een van de be langrijke kenmerken van de orde der Karmelitessen. Want hoewel zij veel dingen samen doen, kent de orde ook een bepaalde „kluizenaarsspiritua- liteit", zoals de zuster het uit drukt. „Wij leven in aparte cellen. Daar slapen we, bid den we en mediteren we." Zuster Theodora wil meer: ze wil loskomen van haarzelf en zich helemaal met liefde openstellen voor God en voor de medemens. Zo omschrijft ze het; maar het waarom daarvan aangeven vindt ze moeilijker. „Dat is nou het ge loof hé. Ik geloof in de ge meenschap der heiligen. En wanneer ik mij openstel zal dat zijn vruchten afwerpen op de mensen. Ja, dat geloof ik nu eenmaal". Gevaar „Het gevaar van zo'n kluize naarsbestaan is dat je op den duur toch terugvalt op jezelf. Dat je om jezelf blijft cirkelen. Ja, dan word je gek. Ik druk het misschien wat kras uit, maar dat zit je natuurlijk wel fout hè." Zuster Theodora weet waar ze aan begint. Al verscheidene malen zonderde zij zich voor lange tijd af van andere zus ters. In 1973 koos ze voor het eerst voor het kluizenaarsbe staan. Samen met een andere zuster betrok ze een verdie- e boven een pastorie in ddriel, in de Bommeler- waard. Echt rust vonden de zusters er niet. „Er werd nog al veel gebeld. En was meneer pastoor niet thuis, dan belden de mensen nog een keer, want dan deden de zusters wel open." Vijf jaar later gingen Theodo ra en haar metgezellin naar een klooster in Nijmegen. Daar was het rustiger. Maar toen in '83 haar medezuster Agnes stierf besloot ze op zoek te gaan naar een plaats waar ze definitief een kluize naarsbestaan kon gaan leiden: Zenderen. De bouw van het nieuwe on derkomen van Thedora is in middels aardig gevorderd. De kluis staat er al. Maar de sep- tic-tank moet nog worden aangelegd en de muur moet nog worden gemetseld. Bo vendien zal er nog een tuintje moeten worden aangelegd voor de zuster. Dat zal ze ove rigens grotendeels zelf doen. Behalve tuinieren zal ze ook nog wat naaiwerk verrichten voor het klooster. Wanneer ze de kluis in gaat weet Theodo ra nog niet. „Ik hoop voor Pa- Saucijsje met banaan-spruiten en aardappelen zachtzure gerstevlokkenvla Voor twee personen heeft u nodig: 2 saucijsjes, 25 g mar garine, 1 theelepel suiker, 1 theelepel bloem, 1 sinaasap- pel, zout, peper; 500 g spruiten, zout, 1 kleine banaan, 10 g margarine, kerrie; Vi tot 1 kg aardappelen; 2,5 dl melk, 40 g gerstevlokken (reformartikel), 1 lepel maïzena, 2,5 dl karnemelk, bruine basterdsuiker. Zet de saucijsjes op met twee centimeter koud water in de braadpan. Breng het water aan de kook, draai de worstjes om en leg ze na een minuut koken op het omgekeerde deksel van de pan. Schenk het kooknat in een kommetje. Bak de saucijsjès in de margarine in twintig minuten op een matig vuur bruin en gaar. Houd de worstjes op een bord warm. Bak de suiker met de bloem in het bakvet lichtbruin. Voeg het worste-kooknat toe en .laat de jus zacht koken. Snijd twee stevige plakken van de sinaasappel (van het midden), verwij der de schil en leg de schijven in de jus. Pers de rest van de sinaasappel uit. Garneer het vlees met de warme sinaasappel en maak de jus af met het sap en met zout en peper. Kook de spruiten in acht tien minuten gaar in weinig wa ter met zout. Smelt de margarine, roer er wat kerrie door en bak er stevige schijven banaan in gaar. Garneer de spruiten met de banaan. Breng alle melk aan de kook en strooi er al roerende de ger stevlokken in. Laat het mengsel onder af en toe roeren twin tig minuten zacht koken. Maak vervolgens een papje van de maïzena en weinig koud water en kook dat een paar tellen mee met de gare gerstevlokken. Laat de vla lauw worden en doe er de karnemelk bij. Geef er bruine basterdsuiker bij. JEANNE Benarde positie boeren De conferentie in Parijs over de slechte toestand van de Eu ropese bossen, die eind vorige week werd afgesloten met een plechtige verklaring „tot behoud van boom en bos", is door premier Lubbers als voorzitter van de ministerraad van de Europese Gemeenschap ook benut voor overleg met bondskanselier Kohl en president Mitterrand. Onderling be raad was dringend gewenst, want Denemarken weigert in te stemmen met de modernisering van het Europees verdrag die er toe moet leiden de besluitvorming binnen de gemeen schap te vergemakkelijken. Beslissen de Denen bij referen dum het been stijf te houden, dan raakt Europa in een crisis verzeild. Deze crisis zal ertoe leiden dat de plannen tot af schaffing van handelsbeperkingen binnen de Gemeenschap op de tocht komen te staan. INMIDDELS heeft de Europese Commissie bij monde van commissaris Frans Andriessen ingrijpende voorstellen ge daan om het landbouwbeleid bij te stellen. Uitgangspunt is daarbij het bevriezen van de prijzen die de boeren voor hun produkten krijgen. Er zal een stelsel van heffingen worden ingevoerd om van de enorme voorraden boter, vlees en graan af te komen. Deze kosten handen met geld en gaan bovendien door de vermindering van de dollarprijs in waar de achteruit. Er is veel geld gemoeid met de uitwerking van de plannen en de boeren zullen er een flinke veer voor moeten laten. In ons land heeft het Landbouwschap zijn tanden al laten zien, terwijl ook minister Braks zich kritisch over de plannen heeft uitgelaten. En wie denkt aan de hardnekkige weige ring vorig jaar van de Westduitse minister van landbouw om mee te gaan met de graanprijsverlaging, zal onmiddellijk be grijpen tot welke spanningen de voorstellen van Andriessen zullen leiden. Europa gaat weer een moeilijke tijd tegemoet. Er moet inderdaad een saneringsplan komen voor de land bouw, maar daarover praten de regeringsleiders al vele ja ren. Bevriezing van de prijzen met een stelsel van heffingen (zoals ook al voor de melk geldt) zal tot een stille sanering leiden, maar dat is nu juist wat de boeren vrezen. De over schotten zijn immers ontstaan doordat de boeren met goedvinden van de EG al jaren hebben geproduceerd voor een niet bestaande markt. Een plotselinge ommezwaai komt hun dan als hoogst onrechtvaardig over. Toch valt niet meer te ontkomen aan een drastische be leidsverandering. Politici, bang als ze waren en zijn voor hun achterban, hebben nooit kloeke besluiten durven nemen. Daarmee hebben ze de Europese samenwerking in feite on dergraven. Er is voor bijna niets anders meer geld beschik baar dan voor het kostbare landbouwbeleid. Zo is het overleg in Parijs'over de deplorabele toestand waarin onze bossen zich bevinden door zure regen in de rijke landen en door gebrek aan betaalbare brandstof in de arme uit louter geldgebrek veel te laat gevoerd. Ons land zo heeft premier Lubbers betoogd, is voor negentig procent van zijn behoefte aan hout afhankelijk van invoer. Het zou mooi zijn als de noodsituatie, waarin de bossen zich bevin den, gekoppeld zou kunnen worden aan de landbouwcrisis, door akkerbouw te vervangen door bosbouw. Maar dat kost tijd, omdat het een complete heroriëntatie zou betekenen. Voorlopig ziet de toekomst van de boer er dus allesbehalve rooskleurig uit. Bi disti en bi van duui tot omd bren Van men ver. over De r cijni land scha ken onv< over SC Hoe heic lan< altij adri gen hou heic de i voo Haa dier DEN niet! derd ik d Pietc de I dien: orga VP Hl Brieven graag kort en duideli|k geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Samen sterk In de huidige chaotische tijd, boordevol leed, meningsver schillen, protesten voor en protesten tegen, ook bij men sen van goede wil, moeten wij ons de waarde realiseren van het gebed. Uit zichzelf kan de mens immers niets. Alleen niet Gods genade is de mens ii staat tot het goede. Laten wi ons dan in nederig gebed t< de Almachtige keren en bic den voor inzicht en kracht on uit te komen boven alle ver schillen en uiteenlopende me ningen. Opdat in alles Gods wil geschiede. Wij mensen mo gen gebruik maken van het machtigste wapen, het gebed Dat wapen doodt niet er maakt niets stuk. Met dat wa pen wordt het „vrede op aarde aan de mensen van goede wil". Dat is waar zo velen deze spannende en chaotische wereld naar hunkeren. Daar om mag onze leus zijn: „Samer sterk in gebed!" H. Englebert, RIJSWIJK. „zijn i-tien \iem 4gd, en k de s leur. reet Ovei van het meei extre treer heb opge vrijv hebb een aant. soon u mi tijg» DE BILT (KNMI) Het wordt geleidelijk wat minder koud. Komende nacht vriest het nog licht tot matig, met minima van min 3 graden in het noordwesten tot min 8 in het zuidoosten. Morgenmiddag loopt het kwik in het hele land tot rond het vriespunt op. Zon nige perioden en wolkenvel den wisselen elkaar daarbij af. Het blijft naar verwachting vrijwel overal droog. Er staat een matige noordoostelijke wind, rond kracht 4. Het diepe lagedrukgebied bo ven Italië, dat ervoor zorgde dat afgelopen week koude lucht uit het oosten naar ons toe kon stromen, vult deze week geleidelijk op en trekt bovendien weg. Daardoor gaat de temperatuur langzamer hand verder omhoog. Oceaan- depressies zullen ons land ech ter waarschijnlijk niet voor zondag of maandag kunnen bereiken: de kans op neerslag is klein. Vooruitzichten voor de Euro pese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavië: Droog, pe rioden met zon afgewisseld door wolkenvelden. Middag- temperatuur tussen plus 2 en min 4 graden. Groot-Brittannië en Ierland: In Ierland en later ook in zuidwest-Engeland veel be wolking en regen. Elders af en toe zon en meest droog. Mid- dagtemperatuur van 3 graden in oost-Engeland tot 9 in zuid- west-Ierland. Benelux: Droog, perioden met zon en ook enkele wolkenvel den. Middagtemperatuur om streeks 3 graden. Frankrijk: Wisselend bewolkt. Donderdag in het westeri kans op regen. Middagtemperatuur van 3 graden in het noorden en oosten tot 11 in het zuiden. Duitsland: Perioden met zon afgewisseld door wolkenvel den. In het zuiden meer be wolking en af en toe sneeuw Middagtemperatuur tussei min 2 en plus 3 graden. Spanje, Portugal: Half zwaar bewolkt en vooral in dé kustgebieden regen. Middag temperatuur van 11 graden in het noorden tot 18 in het zui den. Italië, Joegoslavische kust Veel bewolking en perioder met regen, in het noorden ooi sneeuw. Middagtemperatuui1 rond 10 graden, maar noorden enkele graden lager. Alpengebied: Perioden mei zon afgewisseld door wolken velden; op de meeste plaatsei droog. dien wild toen raak gezii Verh dan beel< Dublin Frankfor Genève Madrid0"^ Malaga Mallorca Malta München -9 -10 1 leeuw -9 -14 v.bew. 4 -6 w.bew. -1 -11 DEL van i onge te aa veer gen zwaa demi over Volg ook trum demi hebb went FR

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2