ÊcicUc (Sowvcvnt Verraderlijk iis: zeven slachtoffers Totale verwarring verkiezingsuitslag op de Filipijnen Ruding wil minder beroep op bijstand na echtscheiding Peertje toe BON: Extreem rechts in ons land niet gevaarlijk 65.000 bezoekers bij NTV Bleiswijk BOERENKOOL EN SATEVLEES flS^ËeicUe (Soma/nt Maandag 10 februari 1986, 77e jaargang no. 23421 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uiig..V.W«-sl.-n«i*. b i.>iy1.1.S.ilholl P« rs A|x>theker*tijk 34. 2312 DD leiden. Poslb.is 112300 AA. M.07I I222A4. Voor ..bonnemenlon: M.071 313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden, vi V.''I,r. 'i' I' '"iJ-I-! l'illi'W.is C licl r>il,io|(«iii; Wim Buijleweg. Abonnementen, (m<|.b% BTW) maand f. 22.49(.iul.be!<iling).kwartaal I. 67.43, jaar 25685 KI.K'liten Lx'/oiging; m.hind.iq l/in vriid.iq van 1800 tot 19.00 uur. zaterdaq van 14 00 tot 15.00 uur lel.0'/l 122248. A-lv.-rt.-nti-s: (exd.5%BTW) I. 0.63permm.kleint|esl. 0.44permm. Losse nummers I. 1.10. Droog en perioden met zon. Minimumtemperatuur om streeks min zes graden. Mid- dagtemperatuur om het vries punt. Matige noordoosten wind. Zon op: 08.03, onder: 17.45; hoog water Schev.: 04.44 en 16.50, laag water 00.08 en 12.39. GBATIS ELKE WOENSDAG DE THEATEB, RECREATIE,EX POS rTIES EN EEN COMPLETE AGENDA SCHEIDENDE BVD-CHEF: DEN HAAG De Binnenlandse Veiligheidsdienst acht extreem links aanzienlijk gevaarlijker dan extreem rechts. Dit zegt mr. P. de Haan, scheidend directeur van deze organisatie in een gesprek met deze krant. De BVD besteedt aanzienlijk meer tijd en geld aan linkse groe peringen, onder andere aan delen van de kraakbeweging. Niet dat De Haan bang is voor omverwerping van de democratie, maar: „ook Hitier is begonnen met een klein clubje mensen in een bierkelder te Mün- chen". Uiterst rechtse clubs zouden daarentegen niet veel voorstellen, al houdt de BVD ze wel goed in de gaten, óók als ze in de Tweede Kamer komen. Pag. 4: „De BVD doet niets wat niet door de beugel kan" Cafébezoeker bezwéken onder gewicht barkeeper EAST ST. LOUIS Een gewelddadige cafébezoeker in het Amerikaanse St. Louis is bezweken onder het gewicht van een 180 kilo wegende barkeeper, die hem in bedwang hield tot de politie kwam. Het incident begon toen de man, die eerder wegens wangedrag uit het café was weggestuurd, opnieuw ver scheen en de eigenaar aanviel. „Hij bleef maar vechten. We hadden hem kunnen neerschieten. Maar toen Big Tony Butler hem had overmeesterd, probeerden we hem rustig te houden tot de politie zou komen", aldus de eigenaar. Gealarmeer de ziekenbroeders constateerden dat het slachtoffer was gestikt. De politie heeft geen aanklacht ingediend tegen de zwaarlijvige barkeeper. Koningin bezoekt WK schaatsen Koningin Beatrix was zaterdag getuige van een deel van het op de Haagse ijsbaan „De Uithof" verreden wereldkampioenschap schaatsen voor dames. Bij het aanschouwen van de ritten op de 3000 meter, werd zij geflankeerd door mr. S. Patijn, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland (links), en de voorzitter van de schaatsbond, David Meijer. Foto: Milan Konvalinka Vermoorde man op ijs gevonden HOLLANDSCHE RADING Rijkspolitie en gemeentepolitie zijn een grootscheeps onderzoek begonnen naar de daders van dc moord op een 40-jarige Rotterdammer. De man werd zater dag door voorbijgangers gevonden op het ijs van de vaart langs dé Kanaaldijk in Hollandsche Rading. Uit een eerste onderzoek is gebleken dat de Rotterdammer om het leven is gekomen door een groot aantal kogels. Rijks- en gemeentepolitie hebben onder leiding van de Utrecht se hoofdofficier van justitie een regionaal bijstandsteam inge steld, dat is begonnen met een groot buurtonderzoek rond de plaats waar hij het lijk werd gevonden. Omtrent het motief van de moord is de politie nog niets bekend. MANILA Het is nog steeds zeer onduidelijk wie de vrijdag op de Filipijnen gehouden presidentsverkiezin gen gewonnen heeft: president Marcos, die al 20 jaar aan de macht is, of de kandidate van de oppositie, Co- razon Aquino. Marcos heeft gisteren verzekerd dat hij A de uitslag zal respecteren. Buitenlandse waarnemers W hebben geklaagd over fraude en „onregelmatigheden" door aanhangers van de president. In een vraaggesprek met een Amerikaans televisiestation heeft de Filipijnse president de garantie gegeven.dat hij de verkiezin gen niet ongeldig zal verklaren en de beslissing van zijn volk zal eerbiedigen. f Zaterdag had hij nog gedreigd met het annuleren van de verkie- zingen als de uitslag voor hem ongunstig zou zijn. Hij stelde nu ongeveer een miljoen stemmen op Aquiqo voor te liggen, een volgens hem „teleurstellend" verschil. Marcos verwierp de verwijten van fraude door zijn aanhangers, omdat er dan wel demonstraties op straat zouden zijn geweest. Als hij de verkiezingen wint, zal de 68-jarige Marcos zijn man daat van zes jaar uitdienen, maar ondertussen zal hij proberen „een opvolger te vormen". De cijfers wijzen op een nek-aan-nek-race tussen Marcos en Aquino. Dat er veel verwarring over de (tussen)stand is, komt doordat er vier organisaties zijn die zich met het tellen van de bezighouden. Pagina 5: Verkiezingen overschaduwd door fraude. Vijftienjarige pakt auto en verongelukt MAASTRICHT Een 15-jarige Maastrichtse jongen is gisteren overleden aan zijn verwondingen, nadat hij eerder op de dag als bestuurder van een auto tegen een betonnen wand van een via duct was gereden. Zwaargewond werd hij naar een ziekenhuis in Maastricht overgebracht, waar hij gisteravond aan zijn ver- I wondingen bezweek. In de auto waren geen andere inzittenden. Meisje verkracht LEIDEN Een 20-jarige Rot- I terdamse is zaterdagnacht ver- kracht. Het meisje liep over de I Derde Binnenvestgracht, toen zij door een ongeveer dertig .ja- I rige man met een buitenlands j accent werd aangesproken, j Die bedreigde haar met een S scherp voorwerp en sleepte j haar achter een bouwkeet, waar de man het meisje ver- krachtte. Vervolgens vluchtte de dader in de richting van de i Langegracht, waar hij zich met een blauwe auto uit de voeten maakte. BLEISWIJK De Neder landse Tuinbouw Vakbeurs (NTV) in Bleiswijk heeft dit jaar een recordaantal bezoe kers getrokken. Bijna 65.000 mensen hebben de tentoonstel ling bezocht. Vorig jaar be droeg het aantal 60.000 bezoe kers. Met name het buitenland was beter vertegenwoordigd. Naar schatting acht- tot tien duizend buitenlanders kwa men naar Bleiswijk, onder wie opmerkelijk veel bezoekers uit het Verre Oosten, het Midden- Oosten en de Verenigde Sta ten. HAZERSWOUDE Bij het schaatsen op onbe trouwbaar ijs zijrt het afgelopen weekeinde zes mensen verdronken. Een zevende schaatser kwam om het leven toen hij in zijn woon plaats Hazerswoude werd geraakt door een auto, die na een aanrij ding voor het stadhuis op het ijs terecht was gekomen. De man, de 74-jarige G. van der Zon, belandde in het wak dat de auto had ge slagen. Toegesnelde brandweerlieden kon den de 21-jarige auto mobiliste uit Voorscho ten op tijd in veiligheid brengen, maar de schaatser was toen al overleden. Volgens de politie gingen veel mensen ondanks waar schuwingen de afgelopen dagen toch nog het vaak onbetrouwbare ijs op. Voor al op open ijsvlakten werd het schaatsen afgeraden, aangezien groot water door de noordoosten wind maar langzaam is dichtgevroren. Een dun laagje sneeuw maakte het ijs nog gevaarlij ker, omdat dunne gedeeltes en wakken hierdoor moei lijk te zien waren. De slachtoffefe vielen be halve in Hazerswoude op de Kagerplas bij Oude Ade en in Enkhuizen, Ridderkerk, Halfweg, Bunnik en bij Lemmer op het IJsselmeer. Op de Kagerplas kon na een speurtocht van bijna 24 uur gisteren het levenloze lichaam van de 34-jarige schaatser J. Tersteeg uit Oude Ade uit een wak ge haald worden. Het jongste slachtoffer was de vierjarige Timon Verhagen, die zater dag in Enkhuizen in een wak liep en pas de volgende dag door duikers werd aan getroffen. In Ridderkerk verdronk de 39-jarige J. de Knegt toen hij tijdens een schaatstocht met zijn 15-ja- rige zoon door hij ijs zakte. De jongen kon worden ge red, maar voor de vader kwam de hulp te laat. Hoewel het kwik het afge lopen weekeinde ver onder nul zakte, is het ijs volgens het KNMI nog lang niet overal veilig te noemen. De politie adviseert dan ook al leen door schaatsverenigin gen goedgekeurd ijs te be treden. Morgenmiddag is het ijs op meer plaatsen be trouwbaar, waarna woens dag milder weer zal intre den, met alle risico's van dien. Op het IJsselmeer vormen drijvende „ijsduinen" voor de grote scheepvaart een flinke belemmering. In zo'n duin raakte gisteren een tanker vast die juist olie had afgeleverd bij een elektrici teitscentrale. Het schip werd bevrijd door een ijs- breker die met een andere tanker op weg was naar een centrale in Zwolle. Vrijheids beeld weer als nieuw „ingewanden" van het beeld vervangen en draagt de dame een nieuwe toorts. DEN HAAG Minister Ruding van Financiën vindt dat er een einde moet komen aan de enor me toename van het aan- Taxichauffeur mishandeld LEIDEN Een taxichauffeur is vrijdagnacht bij het Trek vaartplein in Leiden mishan deld door twee. mannen uit die stad van 21 en 30 jaar oud. Bij het afrekenen wilde de ene man het door de ander betaal de geld terughebben. Daarbii kreeg de chauffeur een aantal klappen in het gezicht. Toen de bestuurder het geld terug had gegeven, vernielde één van de Leidenaars nog een portier. Het tweetal werd een dag later door de politie aan gehouden. de avond nabezorgd. tal gescheiden vrouwen dat een beroep doet op de Algemene Bijstandswet. Ruding zei gisteren voor de NCRV-radio dat „de gemeenschap niet hoeft te betalen voor mensen die willen scheiden". Al eerder kwam de bewinds man in aanvaring met bij standsmoeders met zijn voor stel om veel meer dan nu het geval is de bijstand aan de vrouw te verhalen op de ex- echtgenoot. Vrijdag maakte premier Lubbers na afloop van de wekelijkse ministerraad be kend dat een ambtelijke werkgroep zal gaan bekijken hoeveel het sterk toenemend aantal echtscheidingen extra aan bijstand gaat kosten. Lubbers ontkende vrijdag dat de werkgroep wordt in gesteld om te bekijken of er op deze groep bezuinigd kan worden. De werkgroep moet analyseren waarom steeds meer mensen bijstand aan vragen, terwijl het aantal werklozen niet meer stijgt. Kania herovert schaatstitel DEN HAAG Karin Kania heeft gistermiddag in Den Haag het wereldkampioen schap schaatsen voor all- rounders heroverd. De 24-ja- rige Oostduitse mocht zich al reglementair winnares noe men nadat zij de derde af stand, de 1500 meter, had ge wonnen. Zaterdag zegevier de Kania op de 500 en 3000 meter. Kania nam de titel over van haar landgenote Andrea Eh- rig. Kania werd ook in 1982 (Inzeil) en 1984 (Deventer) allround kampioene. Vorig jaar schaatste zij wegens de geboorte van haar zoon niet. Tijdens het door achtduizend toeschouwers bezochte toer nooi werd Yvonne van Gen- nip vierde, waarmee zij de vierde Oostduitse, Gabi Schönbrunn, overigens ruim voorbleef. De overige Ne derlandse rijdsters met uit zondering van Marieke Stam (zevende) stelden teleur. Ria Visser werd negende en de debuterende Petra Moolhui- zen finishte als dertiende. Avanti zorgde voor een op merkelijk stuntje in de tafel- tenniswereld door zich te plaatsen voor de finale van het Europa Cuptoernooi der bekerwinnaars. Avanti ver sloeg zaterdagavond in Ha zerswoude NTK Kemicar met 5-1. Het Oostduitse toptrio bij het WK schaatsen in Den Haag, v.l.n.r. Andrea Ehrig, Karin Kania en Sabine Brehm. Foto: Milan Konvalinka. Verder onder meer in Sporttribune: FC Den Haag doet geen water bij de wijn Kessler met Köln tenonder tegen Werder Ria Visser wil geen toeriste zijn Primeur Avanti Polsstokspringers gaan hoger en hoger Moeizame zege basketbaldames Voorburg Pams kent weinig moeite met Deto Jeugd moet in de zeilboot (ADVERTENTIE) Elke maandag en dinsdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Panklare gesneden boerenkool, 1.50 zak 400 gram Satevlees, 500 g 8586.98"1 O QO kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Hebt u ook zo'n trek in sla, andijvie, bloemkool, raapsteeltjes, bospeen, spinazie, tomaten, paprika's, knolselderij, witlof, spruiten, Chinese kool, spitskool, kroten, witte kool, rode kool, gele kool, winterpeen of uien? Dat komt dan goed uit, want dat zijn de verse groenten, dje momenteel in ruime mate te koop zijn bij uw groentehandelaar. U leest het in de Leidse Courant. De krant met de wekelijkse groente- en fruittips voor de consument. En terwijl u na de maaltijd gezellig de rest van de Leidse Courant leest, is een lekker peertje als goedkoop toetje nooit weg. Wilt u volgende week weer zoiets? Dan moet even een (proef-)abonnement op die bant nemen. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1