Structuur KNVB moet worden herzien Fides Pacta ten onder in sleutelduel De Danaïden sterkste in „magere" derby Jan Siemerink (15) bevestigt klasse fieidóeSou/to/nt Nederlaag vooij| dames Avanti ZUIDERKWARTIER MET 8-9 VERSLAGEN u Ri ve MAANDAG 10 FEBRUARI 1986 PAGINA 16 LEIDEN Jan Sieme rink heeft, afgelopen weekeinde, opnieuw be wezen niet ten onrechte tot de echte Nederlandse tennistalenten te worden gerekend. De pas vijftien jarige Siemerink werd tij dens de nationale over dekte jeugd tenniskampi oenschappen tot en met achttien jaar pas in de eindstrijd (door Roger Warmenhoven) geklopt. Een prestatie die pas één keer eerder werd gele verd. Siemerinks niet on bekende voorganger, Erik Wilborts, won zijn finale indertijd echter wel. Een gegeven dat aan de nu door Siemerink geleverde prestatie overigens niets af doet. De komend seizoen voor Unicum uitkomende Rijnsbur ger kwam met name in de kwartfinale tot uitstekend spel. Hendrik Jan Davids van het Tennis Trainings Instituut werd door een vrijwel foutloze Siemerink bijna achteloos aan de kant gezet: 6-2, 6-1. Jan Sie merink. die in de ronden daar voor Limburger Joeri te Riele (6-4, 6-3) en Drent Rick Blom (6-3, 7-5) had verslagen, leed in de halve finale zijn eerste setverlies. Edwin Vissers (Noord Brabant) veroverde het eerste part (6-2), maar moest toen ondervinden dat het Sie merink aan karakter zeker niet ontbreekt. De voormalige Rijnkanter pakte de laatste 6-3 6-4 plaatste zich daarmee verras send voor de eindstrijd. Ver rassend, inderdaad. Want hoe wel Siemerink in het nabije verleden sterke optredens kende in de diverse kampioen schappen, werd toch nog niet verwacht dat hij èn Davids èn Vissers al zou kunnen voor blijven. Ook Siemerinks mede-finalist, Roger Warmenhoven, was vooraf overigens geen plek in de eindstrijd toebedeeld. War menhoven speelde echter een uiterst sterk toernooi en viel zeker na zijn nipte halve fina lewinst op Mark Koevermans 6-7 (7-9), 6-4, 7-6 (13-11) niet meer klein te krijgen. Bij de pupil van het TTI lukte in de eindstrijd alles, bij Sieme rink nog maar weinig: 6-1, 6-3. Siemerink, nuchter: „In de kwartfinale ging het super, maar in finale lukte het alle maal niet meer zo best. Te leurgesteld? Welnee. een plaats in de finale was het laatste waaraan ik vooraf had gedacht. Ik laat me het hoofd ook niet op hol brengen. Vol gende maand zijn de kampi oenschappen tot en met zestien jaar. Dan begint het allemaal weer van voren af aan en zal ik het nog moeilijk genoeg krijgen om weer zover te ko- Carola Geerlings kwalificeer de zich voor het nationaal kampioenschap tot en met veertien jaar. Geerlings moest daarvoor (mede) in de tweede ronde van de kwalificatie af rekenen met regiogenote Mar- querite Patiwael, een opdracht waaraan zij met veel moeite voldeed: 2-6, 6-2, 6-4. Heieen van den Berg was al eerder ze ker van deelname aan dit Jan Siemerink. kampioenschap. In het Lancia/VNT-circuit bleef Unicum ook gisteren on geslagen. Joy Mozaïek had maar weinig in te brengen te gen de strek acterende Leidse formatie, die zich vrijwel ze ker zal gaan plaatsen voor de 23 maart in Noordwijk te ver spelen finale. Henny Piket blijft onder de korf aan de winnende hand. De wed strijd tegen Samos leverde Fides Pacta echter een dure neder laag op. LEIDEN Fides Pacta broek hebben gekregen. heeft in de strijd tegen de- ?aar°m 6e,lo°' ik st.eeds: oradntie een even dure als dat we met d,t sPel straks "J gradatie een even dure ais DOS en thuis tegen BEP ongelooflijke nederlaag en Deetos zeker vi|r vijf geleden. De Leidse korf- punten gaan pakken". balclub verloor het sleu telduel tegen Samos met liefst 21-22, waardoor zij vaster op de voorlaatste plaats werd vastgezet. „Je speelt de beste wedstrijd van het seizoen, je scoort nog nooit zoveel goals en toch verlies je, maar dit was echt dobbelsteen- werk: de gelukkigste heeft gewonnen", rea geerde coach Berendes te leurgesteld op dit vierde verlies op rij. Bij een degradatieduel ver wacht menigeen twee voor zichtige ploegen, die elkaar angstvallig beloeren en wei nig doelpunten toelaten. Fi des Pacta ep Samos braken radicaal met deze voorstel ling, want de treffers volg den elkaar in hoog tempo op. De Leidenaren gingen aan vankelijk aan de leiding, maar groter dan 5-3 werd hun voorsprong niet. Daar entegen kwamen de bezoe kers in het tweede kwartier op 7-10. Robin Sommeling (3), sterk op dreef als hoofd aanvaller, Wilma Neuteboom en Bettina Sommeling verij delden nog vóór het rustsig- naal deze eerste Utrechtse uitlooppoging (12-12). Na de pauze had Fides Pacta andermaal een kleine voor sprong, omdat nu Dick On derwater door zijn vakgeno ten goed in stelling werd ge bracht (16-14). Rond de 47ste minuut voltrok zich echter een ommekeer: Samos kwam op 17-19 en bleef tot twee minuten vóór tijd steeds een fractie voor. Uit een straf- worp maakte Dick Onderwa ter met z'n achtste treffer nog gelijk, maar in de aanval erna volgde de ontnuchte rende 21-22. Daarmee verlo ren ook de goals van Wilma Neutenboom, Henny Piket, Robin Sommeling (2), Janne- ke Halvemaan en Nico Pi- kaar alle waarde, maar Be rendes hield één winstpunt vast: „Het is toch fantastisch, dat wij zó goed zijn gaan korfballen, nadat we tegen PKC en LDO flink op ons- JAN PERSOON, VOORZITTER AFDELING LEIDEN, IN „HARTEKREET" LEIDEN De structuur van de KNVB moet wor den herzien. Dat is de stellige overtuiging van Jan Persoon, de voorzitter van de KNVB Afdeling Leiden. „Heeft de her structurering, na tien jaar ervaring, er toe geleid dat vrijwel alle KNVB-ers zich betrokken en verant woordelijk voelen bij alles wat er zich binnen onze bond afspeelt?" Persoon zelf vindt duidelijk van niet. Hij meent dat de achterban tegenwoordig eigenlijk meer voor de KNVB bezig is dan de KNVB voor de achterban, zoals blijkt uit een door hem geschreven, aan de collega-voorzitters van de overige negentien afdelin gen van de Koninklijke Neder landsche Voetbal bond gestuurde brief. In dit schrijven, door Persoon een „hartekreet" genoemd, gaat de Leidse afdelingsvoor zitter dieper in op de wijze waarop de KNVB de laatste tien jaar heeft gefunctioneerd. Of, beter gezegd, niet heeft ge functioneerd. Jan Persoon is van mening dat het „gewone" KNVB-lid en de gemiddelde clubbestuurder, zich nauwe lijks meer kunnen vinden in de grote Bond. Stelt dat dat ge brek aan betrokkenheid voor namelijk wordt veroorzaakt door de vele omwegen in het systeem en staat dan ook een andere structuur voor, waarin die omwegen zijn „uitgesne den". In die nieuwe opzet gaat Per soon er van uit dat voetballers niets meer willen dan voetbal len. Dat clubbesturen ervoor zijn om te helpen dat voorne men mogelijk te maken en dat die besturen door afdelingsbe sturen en commissies begeleid en ondersteund moeten wor den. De verenigingsbelangen zouden in Zeist direct door de afdelingsvoorzitter moeten worden behartigd, terwijl het in Zeist zetelende amateurbe- stuur regelmatig verantwoor ding zou moeten afleggen aan de besturen van de twintig af delingen. De afdelingsbesturen rest dan nog de taak in hun ei gen afdelingen de besluiten uit te voeren die op democrati sche, directe wijze tot stand zijn gekomen. tail, voor een groot deel wer den verricht door mr. J.J.A. de Jongh, de toenmalige voor zitter van de KNVB Afdeling Leiden. „Het is waar dat ik voorstel de klok wat dat be treft terug te draaien. Maar dat doe ik slechts omdat in de praktijk is gebleken dat de huidige structuur gewoon niet werkt. Niemand zal ontken nen dat een organisatie als de onze moet leven met regels en wetten, met vrijwilligers en professionals, met vergaderen en besturen. Maar het geheel moet wel bestuurbaar blijven. En de mensen aan de basis moeten zichzelf wel kunnen blijven herkennen in de orga nisatie, hoe groot die ook is. Nu, in de huidige praktijk blijkt maar al te vaak dat r dat niet r kan". Vereenvoudigd Persoon weet dat zijn weerga ve „overmatig vereenvoudigd" is en zijn schets op allerlei on derdelen nog invulling be hoeft. Maar: „Het belangrijke voordeel van dit model is dat het herkenbaar is en bestuur baar. De lijnen zijn korter, de clubbestuurder kan er zichzelf in terugvinden. Besluitvor ming vanuit de basis, direct en zonder de omweg van nóg een instituut als de afgevaardig den". De Leidse afdelingsvoorzitter ontkent niet dat hij terug wil in de tijd. Iets langer dan tien jaar geleden immers, zag het KNVB-model er ongeveer zo uit. Toen echter werd die situ atie niet als ideaal gezien, re den om te gaan werken aan een scheiding van wetgevende en bestuurlijke macht. Werk zaamheden die, een aardig de- Meerderheid Bij zijn poging de duidelijk ta nende interesse van.de achter ban weer te vergroten, denkt Persoon in meerderheid ge steund te gaan worden door z'n collega-afdelingsvoorzit ters. De eerste reacties, tijdens de vergadering van 1 februari van het Bestuurlijk Advies Or gaan (waarin alle voorzitters èn het bestuur amateurvoetbal vertegenwoordigd zijn), waren in ieder geval redelijk positief. „Ik verwacht dat zo'n vijftien voorzitters mijn brief zullen onderschrijven. De overigens zullen niet direct tegen zijn, maar wellicht twijfelen aan de haalbaarheid van het plan". Ook Persoon weet dat het geen eenvoudige zaak zal zijn seren. „Wat ooit statutair is ge regeld, kan natuurlijk niet eenzijdig worden verbroken. En je kan inderdaad je twijfels hebben of de andere partij in deze kwestie mee zal gaan met ons voorstel. Per slot van re kening zou je aan de afgevaar digden vragen of zij zichzelf willen afschaffen. En een slachtoffer hangt zichzelf nu eenmaal niet zo graag op". Referendum Het is duidelijk dat Persoon bij zijn reorganisatie-plannen geen steun verwacht van de afgevaardigden. „Ik denk in derdaad dat het geen zin zal hebben de geëigende wegen te bewandelen. Als de komende weken blijkt dat de afdelings besturen in meerderheid ach ter dit initiatief staan, zullen we met z'n twintigen naar de basis moeten gaan. Naar de verenigingen dus. En in een soort referendum moeten we dan de voetbalverenigingen vragen hoe zij er over denken. Als de clubs het met de plan nen eens zijn, kan vervolgens verdere actie worden onderno men. Hoe de structuur ook in elkaar zit, het zijn immers nog altijd de clubs die de wetge vende macht vormen". Er dient dus nogal wat werk te worden verricht, maar Per soon vindt het doel die moeite wel waard. Want: „De mensen willen gewoon voetballen en de bestuurders van een club hebben als belangrijkste taak die mensen daartoe in de gele genheid te stellen. Zo eenvou dig is het eigenlijk. Als een nieuwe structuur er dan voor kan zorgen dat de zaken in derdaad weer een stuk een voudiger, een stuk duidelijker worden, dan ben ik onmiddel lijk bereid daarvoor het nodige werk te verzetten". LEIDEN Een dag na het Europese succes van de mes van Avanti leden de Hazerswoudsen hun eei verlies, mede door de eerste competitienederlaag Ellen Bakker sinds meer dan een jaar. Bij de here kwam Avanti tweemaal in actie en voegde via Temp Team (2-6) en 't Hooge Huys (6-1) vier punten aan haa totaal toe. Scylla leverde een gevecht op leven en doo met Avanti 2, zonder winnaar: 5-5, terwijl Sjaardem; eveneens in de eerste divisie, pijnlijk verloor van Sho met 4-6. Zonder al te veel problemen behield Avanti haar goede positi in de kop van de eredivisie. In een dubbel programma werd ste Tempo Team en een dag later 't Hooge Huys opgerold, reserves daarentegen hadden het een stuk moeilijker in de dei by tegen Scylla, en mochten achteraf dik tevreden zijn met he gelijke spel dat hen toekwam zonder ervoor te hoeven spelei Frits Kantebeen had zich als gewoonlijk weer eens zeer dru gemaakt, met deze keer een scheidsrechter die het niét pikü Direkt na de pauze ging Kantebeen zo tekeer in zijn partij tege 'Pietje' Bakker dat hem het verder spelen werd ontzegd. Kanti been was zo ontdaan dat hij bij 4-5 niet meer achter de tafi verscheen en Peter de Groot reglementair 5-5 liet 'scoren'. Hazerswoudse zijde speelde dus alleen Robert de Groot al wedstrijden die hij ook won. Bakker en Peter de Groot ginge beiden ten onder tegen Sjoerd Meyer en Peter Paul de Vrint die een zeer goede avond had. Omdat laatsgenoemd duo ook he dubbel op hun naam bracht was 5-5 het resultaat van zo'n v" uur tafeltennis. Sjaardema miste een uitstekende kans tegen Shot om punten vergaren. Friso Reitsma zat aanvankelijk volkomen vast en h in zijn eerste twee optredens niet veel in te brengen. Omdat o Ron Schipaanboord tweemaal verloor en Herman van der Bro Keen voorrang moest verlenen keken de verbouwereer Oegstgeesters plotseling tegen een 1-5 achterstand op. Hier leek het er lang op dat alles toch nog goed zou komen. Van d Broek en Reitsma hervonden de vorm in het dubbel, Reitsn pakte Keen en Van der Broek Verhaegh, maar Schipaanboor miste de finishing touch bij 20-18 (na 14-18) zodat het 4-6 Een kompleet ziek Avanti moest toch naar Wageningen o: dekoploopster Shot te bestrijden. Beide teams hadden om uitsti gevraagd maar het niet gekregen. Ellen en José Bakker Claudia Verschoor stonden met 39 graden koorts achter de tafi en konden Shot niet gepast tegenstand bieden. Ellen Bakke verloor voor het eerst sinds lange tijd een partij in de competiti (van Gerdie Keen). José voegde aan haar zusters twee partije eenmaal en samen met haar het dubbel toe, doch meer dan 6- verlies zat er niet in. ,ge schap na h« het v vertri krege kreeg vliegt wach LEIDEN Dé Leidse topclubs blijken de laatste weken in goede doen, want alleen Zuiderkwar tier bleef zonder punten- winst. De Danaïden was hier verantwoordelijk voor door de magere der by met 9-8 te winnen. Pernix en TOP rekenden met duidelijker cijfers af met hun tegenstanders. Fiks in 2D en Tempo in 3B zijn dicht bij een kam pioenschap, maar de ande re tweedeklassers verke ren nog in degradatie nood. Op revanche belust maak te Pernix korte metten met Blauw Wit'51, dat via 4-11 (rust) met liefst 9-24 werd weggevaagd. De oranjekragen speelden sterk op de doorloop, wat naast de nodige doelpun ten ook zes benutte straf- worpen opleverde. Kees Brokaar (6), Kees Horten- sius, Peter Kuipers (5) en Janneke Mulder (3) brachten de Dordtse ver dediging nog het meest in i de matige korfbalderby met 8-9. balbezit. Rens Henzen van Zuiderkwartier blijft paraat. De verlegenheid. De Danaïden tegen Zuider kwartier bracht weinig goed korfbal, want beide clubs ble ven onder hun kunnen. Het achttal van Wim Niesing, die na dit seizoen afzwaait als trai ner, haalde lange tijd goed de vaart uit het spel. Daardoor dicteerde het tot 5-7 het score- verloop om echter in de laatste twintig minuten aanvallend stil te vallen. De thuisclub kon door de individuele klasse van Eric Kromhout (5) en Leon Brouwers (2) nu het initiatief overnemen (8-7) en kwam met spelbevriezen op 9-8 winst uit. Voor de winnaars scoorden nog Henny Devilee en Eric Peters, terwijl bij de geslagen bezoekers Ineke de Hertog en Erik van Lunteren met slechts twee treffers veelzeggend ge noeg, de beste aanvallers wa- Enkel bij vlagen produceerde TOP haar gevreesde schot vaardigheid tegen Animo, dat in de eerste vlaag van dertien minuten al kansloos werd (8- 1). Frank Nijenhuis (7), Gert- Jan Natzijl (5), die de grieperi ge Gerco Langelaan verving, en Stella van der Zaag (4) dre ven de 9-4 tussenstand wel naar 19-11 op, maar als geheel bleef de titelpretendent onder maats. Niet voor niets kwa men Jacc van der De zoveelste aflevering Met lang rondspelen lokte Crescendo regelmatig fouten uit bij De Regenboog, dat vier benutte strafworpen over zich afriep. Carolien van Noort, die viermaal doel trof, en Wijnand Alberts^ konden van tweeen- eenhalve meter de 2-5 bij rust tot de winnende 6-8 verhogen. Vlak voor het einde van de eerste helft raakte De Alge mene even in het nauw, toen Quick met fysiek spel van 4-6 op 6-6 (rust) kwam. Enrico Mud, die met vier treffers top scorer werd, en Jory Sjardijn (2) zorgden hierna voor 7-10, hetgeen de aanzet werd voor de 9-11 winst. Kort na de pauze zag Fluks vier schoten van IJsselvogels achter elkaar door haar mand vallen, waardoor de 6-7 tus senstand in 10-7 omsloeg. Bram Koppenaal (3), Ada van der Meulen, Thilly Vink, Kees Imthorn en Kees Zwanenburg (2) konden deze tussenspurt niet meer goed maken, zodat 16-12 de eindstand werd. Slecht overnemen van de da mes kostte Ons Eiland tegen GKV (G) acht tegentreffers, die zeven minuten vóór tijd bijdroegen aan een 9-12 score. Wim Nijenhuis (5) en Huib Hasselbach (4), die samen met Julia Arnoldus (2) de produk- tie verzorgden, konden het on nodige en dure verlies met 11- 12 niet meer verhinderen. Na vierentwintig minuten be reikte Fiks via Diederick Veen (4), Reinetta de Mooy Tanja Reitsma (2) en Nico Weizen al de tien tegen Boln (10-1), wat concentratieverli in de hand werkte. De kamp oenskandidaat van 2D haar voorsprong tot 11-7 schrompelen, voordat Sand van Gelderen (2) orde op ken stelde en 14-7 maakte. Anders dan de 11-20 cijfe doen vermoeden, werd Verl citas beslist niet overklJ door Mewerde, dat wél spa zuiver schoot. Rien geest (4), Paul Robert Nugt ren (3), Jeroen van Driel Jan Scheefers (2) scoorden kei bij vlagen, zodat na 2-2 i uitzichtloze 2-10 achterstal ontstond. Halverwege de eerste hel bouwde Tempo haar voo sprong tegen SEV naar 7-3 uit, waarmee de stri vroegtijdig beslist bleek. Ma jan de Joode, Ronald Driedui (3), Edwin Velthuis en Tom Vries (2) brachten met 11 winst de titel weer wat dicht in bereik. Met vier invallers bleef Kï tot 10-8 redelijk in de buu van WION, maar twee Rotte damse treffers beslechtten pleit (12-8). De ploeg van van Geenhuizen, die in Lot Kok (6) en Hans Kooien haar sterkste aanvallers ha moest uiteindelijk zich met 13 gewonnen geven. V2 vroep schei hand het C Kraa gend waar hiaar Rudi Pagi vord void parti aa LEII politi ons 1 aang techi deel justit ces-v fectii werli buite vraaj drijf werli

Leidse Courant | 1986 | | pagina 16