Polsstokspringers Atleten houden zich in gaan hoger en hoger mOnbekende Chinese doorbreekt tiuropese hegemonie Rooks zegeviert in Ruta del Sol Tweede plaats Spijkers SPCH-tl miBLHME Vijf atleten naar EK indóor TIJDENS OPEN NK BADMINTON £cidóC(2oil/imit MAANDAG IQ FEBRUARI 1986 PAGINA 15 T[{ Snelle tijd op olmi i ,a,p® marathon cht P" TOKIO Juma Ikan- gaa uit Tanzania heeft 'gisteren de marathon van Tokio gewonnen. De Afrikaanse topatleet Pfl0ei zegevierde in 2 uur 08 (minuten en 10 seconden voor de Ethiopiërs Be- njd i |ayenh Densimo en 8ro< Abebe Mekonnen, die als tweede en derde Bon SP<* eindig ichts GRANADA Steven Rooks is gisteren winnaar geworden van de Ruta del Sol. In de afsluiten de tijdrit over 6,2 kilometer ein digde de Noordhollander als tweede achter de Westduitser Peter Hilse, zijn naaste belager in het algemeen klassement. Het verschil tussen beiden was slechts één seconde. De Belg Benny van Brabant zegevierde gistermorgen in de voorlaatste etappe, een rit in lijn over 100 kilometer. De eerste vreugde-uitingen van Steven Rooks na zijn eindzege in de Ruta del Sol lagen ingebed in wraakgevoelens. „Bel nou Peter Post maar op", riep hij naar zijn nieuwe ploegleider Roy Schuiten. Twee seizoenen in de wereld- ploeg van Post had Steven Rooks zelden voor eigen kansen kunnen rijden. Hij moest veelal werk voorbereiden dat door de duurbetaalde vedetten als Van- deraerden en Anderson moest worden afgemaakt. Rooks' ere lijst, die hij opzette met de over winning in Luik-Bastenaken- ••Luik in de vrijbuitersploeg van De Gribaldy, bleef daardoor klein. De Ster van Bessèges, de eerste etappewedstrijd van het wieier- seizoen in Frankrijk, werd ge wonnen door de Zwitser Niki Rüttimann. De ploeggenoot van Bernard Hinault eindigde giste ren in de derde en laatste etap pe als derde achter de Belgische winnaar Mare Sergeant en de Fransman Eric Boyer. De twee de etappe werd zaterdag geken merkt door een Deense overval. De neo-profs Per Pedersen en Sören Lilholt, debutanten in verschillende Franse ploegen, sloegen de handen ineen. Ze sleepten niet alleen de etappe in Laudun in de wacht, maar be klommen ook de top van het al gemeen klassement. Lilholt won de rit, Pedersen trok de leiderstrui aan. TBILISSI Ben Spijkers is als tweede geëindigd tijdens een sterk bezet judotoernooi in Tbilissi. De Nijmegenaar, die vorige maand zijn nationale ti tel alle categorieën heroverde, moest in de finale van het middengewicht (tot 86 kilo gram) buigen voor Djemal Mtsjedlichvili uit de Sovjet- Unie. Ook de internationaal aanzienlijk meer ervaren Belg Robert van de Walle moest ge noegen nemen met de tweede plaats. De half-zwaargewicht verloor in de eindstrijd van de Sovjet-judoka Koba Koeranid- ze. Spijkers verloor de eindstrijd op chui. De 24-jarige midden gewicht had zich door vier overwinningen op Russische judoka's van een finaleplaats verzekerd. Half-zwaargewicht Theo Meijer greep net naast een ereprijs. In de strijd om de derde plaats moest hij met ge ring technisch verschil (koka) buigen voor de Fransman Ro ger Vachon. Voor de finale was de Europese jeugdkampi oen na beslissing van de scheidsrechter uitgeschakeld door de latere winnaar Koer- tanidze. De derde Nederlander in de hoofdstad van Georgië was Martin Schoonewille. De judo ka uit Heerlen, die uitkomt in de klasse tot 78 kilogram, werd in de tweede ronde geël imineerd. Zwaargewicht Wil Wilhelm, die aanvankelijk ook aan het toernooi zou meedoen, zag van af van de lange trip. Aan het toernooi deden judoka 's uit zestien landen mee. Toppers als Cooman en Van Hulst wilden en konden op de verre van ideale kunststofbaan niet tot het uiterste gaan en pakten hun nationale titels met tijden, die niet tot de ver beelding spreken. Met de blik al gericht op het buitengebeu- ren wensten de twee toploop- sters geen conclusies te verbin den aan hun optreden in het Drentse vakantie-oord. Alle aandacht was in Zuidla ren gericht op de sinds vorig jaar in Nederland aanzienlijk opgewaardeerde sprintnum mers. Met Cooman als Euro pees kampioene op de zestig meter leeft het sprintwerk in eigen land weer. Minder op vallend dan haar zege op het kortste loopnummer was de eerste titel, die de 23-jarige Rotterdamse pakte op de twee honderd meter. Een afstand, die tot voor kort nog een lij densweg voor haar was. „Zien jullie nou dat ik deze lange sprint ook aankan", was de eerste reactie van Cooman, die ondanks een liesblessure niet instortte op de laatste tiental len meters. Een gevolg van een nieuwe trainingsaanpak, die de sprintster van Suri naamse komaf in de buurt van de wereldtop op met name de honderd meter moet brengen. „Op de tweehonderd meter kan ik me niet goed instellen. Ik heb de grootste problemen met het opbouwen van de race", stelde de tweevoudig in- doorkampioene van dit jaar, die zich nu gaat richten op het verdedigen van de Europese zestig-metertitel. Geen spanning Minder gewaardeerd in eigen land is het optreden van Elly van Hulst. De eveneens in Rotterdam wonende atlete moet het in het nationale cir cuit stellen zonder serieuze concurrentie, zodat het pu bliek verstoken blijft van spanning. Met het grootste ge mak grossiert de allesvreëtster nationale titels, wat haar in Zuidlaren gisteren het vijftig bochten lagen niet goed, ik werd gewoon omhooggedre ven", meende Van Hulst, die haar matige tijd echter niet voor honderd procent wilde toeschrijven aan de staat van de indoorbaan in Zuidlaren. „Dat zou niet eerlijk zijn. Ik ben al lang blij dat er nog or ganisatoren zijn, die iets willen doen aan het indoorgebeuren. Zolang er geen permanente in- doorhal in Nederland is, blijft het behelpen". Een dag later bleek Van Hulst overigens wel in staat om een aanvaardbare tijd te lopen op de 1500 meter. Met 4.11.57 bleef ze weliswaar op eerbiedi ge afstand van haar onlangs in het Duitse Sindelfingen geves tigde nationale record, maar eerder was ze slechts sneller op de Europese indoorkampi oenschappen in Gothenburg (4.11.09) en Piraeus (4.08.30). Keuze Of de spichtige kilometer- vreetster op het EK in Madrid opnieuw op de 1500 meter zal starten, is nog twijfelachtig. Ze is in de Spaanse hoofdstad in geschreven op de metrische mijl en op de 3000 meter In Madrid zal ze een keuze ma ken, want vóór het lopen van twee afstanden op Europees niveau voelt Van Hulst niet veel. „In Nederland loop ik zo veel mogelijk om het mezelf moeilijk te maken. De concur rentie is op internationaal ge bied echter zo groot, dat ik me concentreer op één afstand". Kogelstoter Erik de Bruin zorgde in Zuidlaren nog voor de internationaal gezien beste prestatie. Hij kwam tot een af stand van 20.03 meter na slechts twee geldige pogingen. Een dijbeenblessure noopte De Bruin tot een uiterst beperkt optreden. Hij komt niet in ac tie op het Europees kampioen schap. „Ik kan mijn been niet te zwaar belasten. Het indoor- seizoen is voor mij ook geen hoofdzaak. Na de winter ga ik me weer toeleggen op het dis cuswerpen, het kogelstoten wordt dan bijzaak". GIO LIPPENS Basketbalploeg verslaat Zwitsers AMSTERDAM Het Nederlandse herenteam basketbal heeft gisteravond de eerste van twee oefenwedstrijden tegen de bas ketballers van Zwitserland in Amsterdam met 111-109 gewon nen. Bij de rust had Oranje een grote voorsprong: 62-45. Hans Heijdeman was bij Nederland topscorer met 21 punten. Daarna volgden Jelle Esveldt (18), Emiel Hagens (16) en Cock van de Lagemaat (12), die een succesvolle rentree maakte. Vandaag spe len beide ploegen weer tegen elkaar in Alphen aan den Rijn. Er waren ongeveer 800 toeschouwers. ZUIDLAREN Zolang de atletiekwereld het in doorgebeuren als aardig tussendoortje ziet, zal de overwintering op de over dekte banen nooit volwas sen worden. Topatleten als Nelli Cooman, Elly van Hulst en Erik de Bruin zien de overwinte ring als* een nuttige aan vulling op de dagelijkse trainingsarbeid. Om die reden kan het nationaal indoorkampioenschap, dat afgelopen weekeinde in Zuidlaren in een zeer be hoorlijk bezette Prins Bernhard Hoeve werd af gewerkt, nauwelijks als maatstaf voor het niveau van de Nederlandse atle- tiektop worden be schouwd. ste indoorkampioenschap van haar loopbaan opleverde. Op de 800 en de 3000 meter kwam Van Hulst zaterdag niet tot op zienbarende tijden. „De acht honderd meter heb ik behou dend gelopen. Ik wilde weer eens ouderwets vlammen op de drie kilometer. Op deze baan lukte dat echter niet. De emar VIJFTIGSTE NATIONALE TITEL VOOR ELLY VAN HULST enigszins in de schaduw. De Oostduitse Cornelia Oschkenat noteerde in Oost-Berlijn een nimmer verwezenlijkte 6,71 seconden op de 50 meter hor den. Zola Budd liep in Cosford tijdens de landenwedstijd te gen Hongarije de drie kilome ter in 8.39,29. In Wenen zorg de haar landgenoot Thomas Schönlebe met 45,41 seconden voor een wereldrecord op de 400 meter. Europese toppers waren er dit weekeinde voor Robert Em- mijan uit de Sovjetunie, die 8.34 meter ver sprong. Dat ge beurde in zijn vijfde beurt. Bij de derde poging had Emmijan met 8,29 reeds alle andere Eu ropeanen overtroffen. Zijn landgenoot Wladimir Inosem- zev werkte met 17,43 meter hinkstapspringend de record boeken bij. Evelyn Ashford vierde in het sportcentrum Meadowlands in East-Rutherford haar terug keer op de wedstrijdbaan. Haar winnende 6.68 seconden op de 55 meter was aanleiding voor een ereronde met haar acht maanden jonge dochter Raina Ashley. Carl Lewis reikte met het verspringen tot 8,37 meter. De Roemeense Maricia Puica zorgde gisteren tijdens inter nationale wedstrijden in Otta wa voor een wereldprestatie op de 1500 meter: 4 minuten en 14,17 seconden. De Roemeen Liviu Giurgean bracht in Bacau tijdens de na tionale titelstrijd het indoor- wereldrecord 60 meter horden op 7,43 seconden. Hij verbeter de het bijna drie jaar oude re cord van de Oostduitser Tho mas Munkelt met 0,05 secon den. BogeN; IEUWEGEIN De Chi- Xiao Jie heeft bij de ia Open Nederlandse bad- ninton kampioenschap- ten voor een verrassing [ezorgd. De 20-jarige •ajspeelster uit de Zuid-Chi- ese stad Yunnan, die in lieuwegein niet tot de nshebsters werd gere- ;end, versloeg in de eind strijd de grote favoriete Helen Troke (Engeland) wk, in drie games (11-6,3-11,11-6) Zij maakte daardoor een einde aan de Engels/Deense hege monie in het dames-enkelspel. Bij de heren ging de hoofd prijs, ditmaal ruim 2500 gul den, andermaal naar Dene marken. In de eindstrijd ver sloeg Ib Frederiksen de Brit. Steve Baddeley eveneens in drie games (18-15,8-15,15-2). De op het eerste gezicht beste Nederlandse prestatie werd geleverd door Eline Coene en Erica van Dijck die doordron gen tot de eindstrijd van het damesdubbelspel en daarin verloren van het Britse duo Troke/Gowers. Met Xiao Jie kreeg de Dutch Masters na 38 edities de eerste Chinese winnares. De 20-jarige studente aan de sportschool in Yunnan, was een tamelijk on bekende in Nieuwegein. De enige prestaties die voor be kendheid hadden kunnen zor gen, waren de halve-finale- plaatsen bij de internationale kampioenschappen van Indo nesië in '84 en '85. Het leverde haar voor korte tijd een plaats in de nationale selectie op en een plaats bij de beste twintig speelsters van haar land. Voor de buitenwereld was Jie ech ter gewoon weer zo'n talent uit de Chinese school die al zo veel toppers heeft voortge bracht. Wijziging De zege in Nieuwegein zal in die onbekendheid bij het grote publiek enige wijziging bren gen. Vooral de zege op Troke telt aan. De Britse, die eerder •de Nederlandse toppers Eline Coene en de verrassend sterke Monique Hoogland uitschakel de, neemt op de wereldrang lijst de (geflatteerde) tweede plaats in achter de Deense Kirsten Larsen. Die klassering is nauwelijks representatief te noemen voor de werkelijke verhoudingen in het badmin ton. De internationale federa tie gaat nu eenmaal alleen uit van het aantal vergaarde pun ten en houdt geen rekening met het aantal daarvoor ge speelde toernooien. Tegen Jie leek die tweede plaats nogal geflatteerd. De Chinese trad voor de eerste keer tegen de Britse aan. Dat was voor haar echter geen reden haar kansen laag in te schatten. „Ik wist dat ik kon winnen. Tijdens toernooien in Indonesië heb ik haar een paar keer zien spe len. Daaruit kon ik opmaken wat haar zwakke punten zijn". In de eindstrijd bleek de klei ne Aziatische in staat haar ei gen plan te trekken. Na winst in de eerste game, was de con- ditite echter niet genoeg ook in de tweede reeks de voor de winst benodigde perfectie vol te houden. „Ik heb sinds ik in Nederland ben wat last van mijn gezondheid. Daardoor en doordat ik nog zoveel partijen heb moeten spelen, voelde ik mij moe". De vijf minuten pauze na het verlies van de tweede reeks, bleek haar goed te hebben gedaan. „Ik was nog wel niet helemaal fit, maar ik heb mij er gewoon toe gezet om te winnen". Hoezeer Troke ook probeerde het initiatief naar zich toe te trekken, Jie bleef de speelbepalende figuur. Ze begroette de zege met een minzame glimlach. Hoog niveau De eindstrijd bij de heren zette de lijn van badminton op hoog niveau voort. Baddeley, de Monique Hoogland leverde een fraaie prestatie door de halve finales te bereiken. nummer één van de plaat singslijst, en Frederiksen, de nummer twee, maakten er voor de andermaal uitver kochte sporthal een fraai duel van. Verrassend genoeg gezien het optreden gedurende de eerste dagen, had de Deen in de beginfase het beste van het spel. Wat de Brit ook probeer de, hij kwam in de eerste reeks niet door de hechte ver dediging van Frederiksen. Dat lukte hem wel in de tweede. Pas bij 9-0 deed de Scandina- viër iets terug. De game ging echter toch naar zijn opponent. De derde reeks werd een anti- -climax. Zonder een moment te haperen legde Frederiksen de tegenstander zijn wil op: 15-2. In de strijd om de dubbeltitels bewezen ook de Chinese he ren, eveneens onbekend en van mindere kwaliteit dan de dames, voor de Europeanen te sterk te zijn. De Britten Gilli- and en Travers, winnaars van 1985 en één van Europa's meer gerenommeerde herendubbels, moesten het daarin opnemen tegen Xiangyang en Hai. De Aziaten, in het enkelspel al vóór de kwartfinales uitge schakeld, bleken in de fraaiste eindstrijd van het toernooi een goedsluitende combinatie te vormen met een voor de Brit ten te moeilijke opslag en te snel spel. De laatste overwin ning in de Dutch Masters kwam op naam van de Britse combinatie Fiona Elliott en Andy Goode. Zij versloegen het Britse duo Gillian Gowers en Anders Nielsen in drie ga mes. petia 35( 'rd 4EAST RUTHERFORD et duel tussen 's werelds este polsstokhoogsprin- êrlgers moet over drie we ken een werkelijk hoogte- punt bereiken. Sergej m' Boebka ontmoet dan de sca Amerikanen Billy Olson in Joe Dial in New York ijdens het toernooi om de Wa open Amerikaanse kampi- 6" oenschappen. Boebka was 'De dit weekeinde enige uren Et PS wereldrecordhouder met in h een sprong van 5,92. Za- st v; terdagavond schroefde de ei 27-jarige Olson de topper binnenshuis naar 5,94 me ier. Boebka wordt weinig gegund, voor dit weekein- bijride was Joe Dial wereldre- tellei cordhouder met 5,91. yorde 3robs Het verschil in de ontmoeting op duizenden kilometers be st81' draagt twee centimeter. Boeb- pioe |ca. de man die buiten al zes hi) A neter heeft gesprongen, vond Web jn Moskou tijdens de in de eer ste poging gehaalde 5,92 meter •t toe iroldoende. Olson, vijf jaar ou- iehaa Ier, had kennis genomen van inne Ie verrichting van zijn con- inte urrent. De indoorspeeialist iet de lat in East Rutherford L Vr 'oor 12.914 toeschouwers op n roi >.93 meter leggen, maar bleek Vj na-meting nog een centi- meier hoger te hebben ge sprongen. Het was de vierde keer dat hij dit seizoen de bes te wereldprestatie opschroef- de. ilie zou de atleet uit Texas "Ttoch geen reden tot tevreden- leid geven. „Dit was mijn Billy Olson juicht nadat hij het wereldrecord polsstokhoogsprin gen opnieuw in de wacht heeft gesleept. slechtste recordsprong van het jaar. Als ik nu zo hoog spring, ben ik er zeker van nog tien centimeter hoger te kunnen reiken. Maar Boebka is daar toe zeker ook in staat". Olson zette het seizoen in met 5,86 om vervolgens met 5,88 en 5,89 opnieuw grenzen te ver leggen. De ontmoeting op afstand stel de twee andere prestaties Elly van Hulst op weg naar haar vijftigste nationale titel. ZUIDLAREN De Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie zal voor de Europese in- door-kampioenschappen, die 22 en 23 februari in Madrid worden gehouden, vijf deelne mers inschrijven. Het zijn bij de dames: Nelli Fiere-Cooman (AV Rotterdam), die in de Spaanse hoofdstad haar Euro pese titel op de 60 meter ver dedigt, Elly van Hulst (PAC), die is ingeschreven voor de 1500 en 3000 meter en ver- springster Edine van Heezik (ADA). Van Hulst zal in Ma drid de keuze maken aan welk nummer zij deelneemt. Bij de heren zullen Arjen Vis serman (AAC) en Han Kulker (De Bataven) op respectieve lijk de 400 en 1500 meter uit komen. Ten aanzien van Kul ker is het voorbehoud ge maakt, da* hij komende woensdag bij internationale wedstrijden in Madrid de li miet op de 1500 m (3.44.0) haalt dan wel aantoont in een sterk internationaal veld te kunnen meekomen. Bij de wedstrijden van woensdag in Madrid komen ook Nelli Fiere en Arjen Visserman aan de start. rt (Bi ïn Jo mi.JBobben Mai 'ekerr i-Mav ïiniam o Aris nri Ci Jua orredi Flor» limen» aiza, 'alack Rond agleid Arani iegun nandi jl Mo vtorak iblo V n i Bobsleeën, zo is de laat ste weken gebleken, zit in Nederland in de lift. Een Iweemansbob bestaande uit Jan de Groot en Bert M Alting was afgelopen Go weekeinde actief bij wed strijden in Lake Placid, "tet verging het Neder- indse duo niet al te el' Al K°°rspoedig, want het n Kiel Ypertuig belandde tijdens )H Tfl van de manches op A Pi" kant waarbij Alting met het hoofd tegen de tijkant van de baan te- :ht kwam.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15