Amerikanen liggen vaak overhoop met hun bank Engeland cruciaal voor hogere olieprijzen Steenbergen (Kwantum) laat detailhandel achter zich Comité wil boycot publicatieplicht ECONOMIE EeidócSommit TEVREDENHEID OVER ARBEIDERSPOOL HAVEN ZOETERMEER Rotterdamse havenwerkgevers zijn redelijk tevreden over de dienstverlening door de Stichting Samenwerkende Havenbedrijven (SHB), de uitvoerder van de arbeidsreserveregeling in de haven. De SHB is redelijk in staat personeel te leveren bij pie ken in het werk Het vakmanschap beoordelen de werkgevers als goed tot redelijk. Het personeel zou wel flexibeler moeten zijn, vinden de werkgevers en de kosten achten zij redelijk tot hoog. Dit blijkt uit een onderzoek dat het accountantskantoor Moret en Limperg heeft uitgevoerd onder havenbedrij ven die deelnemen aan de Amsterdamse en Rotterdam se arbeiderspools. In de Amsterdamse haven beoordeelt men de SHB re delijk tot goed, hoewel ook.de Amsterdamse werkge vers vinden dat de SHB-ers flexibeler moeten zijn. Se dert 1978 krijgen ha ven werknemers in de pool een ge deeltelijke uitkering in de tijd dat er geen werk is. Iets meer bedrijvigheid in de Westeuropese bouw MUNCHEN In de Westeuropese bouwnijver heid valt dit iaar wat betreft de bouw van kan toren en andere bedrijfsgebouwen te rekenen op een forse groei, maar in de meeste landen zal de crisis in de woningbouw blijven voortdu ren. In de bouwnijverheid als geheel zal de be drijvigheid dit jaar echter iets toenemen. Dat staat in het jongste rapport van het Westduitse economische onderzoeksbureau Ifo. Volgens het Münchense instituut zal de wo ningbouw vooral duidelijk inkrimpen in West- -Duitsland, Italië, Zwitserland en ook Neder land. Tegelijkertijd zal de renovatiebouw in be lang toenemen in alle onderzochte landen. Hierdoor is het volgens het Ifo mogelijk om im elk geval een gedeelte van de klappen in de woningbouw op te vangen. Wijnexport Oostenrijk gehalveerd WENEN Het anti-vriesschandaal heeft de Oostenrijkse wijnexport verle den jaar vrijwel gehalveerd, zo heeft het Centrale Bureau voor de Statistiek in Oostenrijk bekend gemaakt. In 1985 bedroeg de export 269.000 hectoliter te genover 478.000 hectoliter in 1984. Verleden jaar werd de Oostenrijkse wijn wereldwijd uit de winkels verban nen, nadat bekend was geworden dat sommige wijnboeren di-ethyleenglycol als zoetstof aan hun wijn hadden toege voegd. Meer dan 70 wijnboeren en han delaren werden in verband met deze affaire gearresteerd. Een aantal van hen is tot boetes of gevangenisstraf ver oordeeld, terwijl anderen nog moeten voorkomen. Bell uit Zuid-Afrika WASHINGTON De Amerikaanse fa brikant van infor matiesystemen Bell and Howell zal zich terugtrekken uit Zuid-Afrika uit vrees voor een boy cot van ziin prod uk- ten door federale en plaatselijke overhe den in de Verenig de Staten. De on derneming had vo rig jaar een omzet van 759 miljoen dollar. Griekenland heft toeristenbelasting ATHENE Buiten- landse toeristen moe ten vanaf april bij het verlaten van Grieken land een belasting be talen van 500 drachme (omstreeks 8,50 gulden) per persoon. Dit is gis teren bekend gemaakt door het Griekse mi nisterie van financiën. Het is voor het eerst dat Griekenland een derdelijke belasting heft. De maatregel zal naar schatting tenmin ste 5,5 milioen gulden oer jaar opbrengen. Hypersonisch Het supersonische verkeersvliegtuig Concorde krijgt waarschijn lijk eind deze eeuw een opvolger: de hypersonische straaljager. De Britse regering maakte gisteren bekend dat ongeveer 12 mil joen gulden beschikbaar komt voor onderzoek naar het „Hotol- toestel"; een horizontaal startend en landend vliegtuig dat vijf maal de geluidssnelheid kan bereiken. Een enkele reis Londen- Sidney zou, op een hoogte van 290 kilometer, dan niet veel lan ger dan een uur duren. De „Hotol" zal ook in staat zijn satellie ten in een baan om de aarde te brengen. Of het project ook eco nomisch haalbaar is, is echter nog maar de vraag. BANKREKENING VOOR VEEL MENSEN ONBETAALBAAR (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Het Amerikaanse publiek ligt overhoop met een van de meest gerespecteerde in stellingen van het land: het bankwezen. Vooral de Amerikanen met een laag inkomen hebben reden tot klagen. Ze moeten veel te veel betalen voor de diensten die de banken hen leveren. In veel ge vallen kunnen ze zich die diensten zelfs niet veroor loven. Het gevolg is dat veertig procent van de Amerikaanse gezinnen niet over een bankreke ning beschikt. Het probleem is dat een hou der van een bankrekening een minimumbedrag vaak van vier- of vijfhonderd dollar. omgerekend is dat ongeveer dertienhonderd gulden op zijn rekening moet hebben. Heeft hij dat niet, dan moet hij een fikse boete betalen. Bo vendien wordt hem, als hij on der dat minimum komt, een extra bedrag voor alle bank- handelingen in rekening ge bracht. Mensen met een mini muminkomen zien hun bank tegoed soms al na enkele da gen tot onder dat verplichte bedrag dalen en dat dwingt hen elke maand tot het beta len van soms zeer aanzienlijke boetebedragen, terwijl ze bo vendien nog een extra bedrag voor elke afzonderlijke bank- handeling moeten neertellen. Dat zou geenszins problema tisch zijn, ware het niet dat het gehele betalingsverkeer nu eenmaal via de banken loopt. In tegenstelling tot de meeste Europese landen kent Ameri ka namelijk geen systeenm van automatische afschrijvin gen en overboekingen. De ge middelde Amerikaan krijgt zijn rekeningen voor bijvoor beeld elektriciteit, water en huur gewoon thuis gestuurd. Hij schrijft dan een cheque uit en stuurt die naar de persoon of instelling die hem de reke ning heeft gezonden. Die int het geld op zijn beurt weer bij de bank. Om in dat systeem te kunnen meedraaien, is het van belang dat men over cheques, dus over een bankrekening beschikt. Mensen die zich geen bankrekening kunnen veroor loven. zijn vaak gedwongen het geld in contanten te ver sturen. Wet Veel banken hebben er een gewoonte van gemaakt beta lingen pas na enkele weken op de rekeningen van hun klan ten over te boeken. Het gevolg is dat de banken jaarlijks voor miljoenen dollars rente in de wacht slepen. Duikelt de klant daarentegen ook maar één dag onder het bedrag dat hij ver- Klicht is op zijn rekening te ebben, dan slaat de bank on verwijld toe met een fikse boe te. Het trotse Amerikaanse bank systeem, met z'n creditcards, z n betaalautomaten en z'n soms zeer geraffineerde en uit gekiende systemen van kre dietverlening, is voor veel Amerikanen eenvoudig niet toegankelijk. En dat begint het publiek en zijn politieke verte genwoordigers zoetjesaan te gortig te worden. De banken zijn niet geneigd veel aan dat probleem te doen. Het Amerikaanse congres daarentegen wel. Het congres heeft deze week namelijk een wet aangenomen die de ban ken verplicht het chequever keer zo snel mogelijk af te wikkelen. Overigens hebben enkele banken al een zogehe ten lifeline-rekening ingesteld voor mensen met de allerlaag ste inkomens of met een uitke ring. OPEC VERGADERT 15 MAART KOEWEIT De dertien leden van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (Opec) zijn in principe overeengeko men op 15 maart een spoedvergadering te hou den over de crisissituatie op de oliemarkt, vermoe delijk in Genève. Maar zonder een afspraken met de olieministers van Groot-Brittannië en Noorwegen is hetzeer onwaarschijnlijk dat de Opec in staat zal zijn de prijsafbraak op de olie- markt te stuiten. Dinsdag besloot een speciaal comité van vier Opec-minis- ters dat gestreefd moet wor den naar een marktaandeel van tenminste 16 miljoen va ten per dag, ruim twee mil joen vaten (van 159 liter) minder dan op het moment boven de grond gehaald wordt. Een dergelijke pro ductieverlaging zou echter weinig effect sorteren als de niet Opec-landen (op het mo ment goed voor ruim zestig procent van de markt) da produktie onmiddellijk over- Inmiddels is er op het olie front daarom druk overleg gaande tussen Opec-ministers en olielanden die niet bij het kartel zijn aangesloten. Zo heeft de minister van olie van Koeweit, Ali Chalifa el Sabah, heeft donderdag in Moskou met de Russische mi nister voor buitenlandse eco nomische betrekkingen, Konstantin Katusjev, gespro ken over „kwesties aangaan de samenwerking op het ge bied van olie". Bijzonderhe den zijn niet meegedeeld. De Sovjetunie is de grootste olieproducent ter wereld. Als de olieprijzen lang op het huidige lage niveau blijven zou het land een flink bedrag aan deviezeninkomsten mis lopen, maar tot nu toe heeft Moskou zich niet bereid ge toond met de Opec afspraken te maken over het steunen van de prijzen via verdeling van de markt. De ministers van olie van Opec-lid Venezuela en Mexi co, dat geen lid is, zijn don derdag in Cairo gearriveerd voor besprekingen over de oliesituatie met Egypte, dat evenmin tot het kartel be hoort. De Egyptische minis ter Abdel Hadi Kandeel ver klaarde dat zijn twee colle ga's op eigen initiatief zijn gekomen en dat Egypte zal aanhoren welke oplossingen zij zien voor de huidige crisis. De ministers van Venezuela en Mexico zouden van plan zijn ook Noorwegen te bezoe ken. Gezichtsverlies De meeste deskundigen in de olie-industrie zien als meest voor de hand liggende oplos sing voor de problemen dat er zaken worden gedaan tus sen Groot-Brittannië en Saoedi-Arabië, al zal dat wel moeten gebeuren op een ma nier die de Britten niet te veel gezichtsverlies oplevert. Saoedi-Arabië probeert al ge ruime tijd via het overspoe len van de oliemarkt Groot- -Brittannië te dwingen tot het maken van afspraken over verdeling van de markt, maar de regering Thatcher heeft dat tot nu toe catego risch geweigerd. Als de prij zen nog verder dalen komen de Britten echter in ernstige problemen omdat dan niet eens meer de kosten van pro duktie in de Noordzee kun nen worden terugverdiend. De gezaghebbende informa tiedienst Piatt's Oilgram zei in een analyse dat uiteinde lijk waarschijnlijk alleen een akkoord tussen Groot-Brit tannië en Saoedi-Arabië uit komst kan bieden. Voorlopig is er echter niets dat de prij zen ervan weerhoudt te da len tot onder de tien dollar per vat, aldus Piatt's. Ook minister Chalifa el Sabah van Koeweit waarschuwde donderdag dat de prijzen zonder afspraken wel eens tot dat niveau kunnen zak ken. SUSKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. AMSTERDAM De koning van de Kwantum Hallen, oud bokser Joop Steenbergen, gaat zijn rijk verlaten. De verkoop van Kwantum aan DSM-doch- ter Macintosh is rond en Steenbergen gaat zich op de groothandel werpen. De op richter en gewezen eigenaar van de Kwantum Hallen heeft Macintosh moeten beloven zich vijf jaar lang niet in de detailhandel begeven. Wel zal hij „indien nodig" de nieuwe Kwantum-directeur, de uit de textielwereld afkomstige J.W.M. Streppel, van advies dienen. De prijs die Macintosh, eigena res van de Superconfex-kle- dingzaken, voor de Kwantum Hallen heeft betaald blijft ge heim. Het concern verwacht in ieder geval dat de opbrengst van Macintosh-aandelen in 1986 zal stijgen. Bestuursvoor zitter Beijer van Macintosh zei gisteren dat de vooruitzichten goed zijn. Na drie jaar lang verlies té hebben geleden, maakte Kwantum vorig jaar weer winst. Voor Macintosh past de overname van Kwan tum in de strategie om te groeien en de activiteiten uit te breiden naar andere bran ches dan de textielhandel. Vol gens Beijer zit Kwantum zeer solide in elkaar. Steenbergen heeft zijn onderneming zo ge structureerd dat het succes niet alleen van hem afhangt, aldus Beijer. Steenbergen heeft zijn Kwan tum Hallen van de hand ge daan omdat hij de noodzakelij ke uitbreiding niet langer zelf kon financieren, zo zei hij gis teren. „Ik heb de expansie tot 36 filialen en vijf sportwinkels alleen kunnen financieren door de winst in de zaak te houden. Ik heb nu sterk het gevoel niet meer hooi op de vork te moeten nemen. Ik wil niet de eerste zijn die komt en de laatste die weg gaat, het werd tijd voor een ander", al dus Steenbergen. Bij Kwantum werken 950 mensen in 22 Kwantum Hal len, veertien behangzaken en vijf sportzaken. Dat betekent volgens de nieuwe directeur Streppel, dat er nog witte „Kwantum-plekken" zijn in Nederland. „Het is de bedoe- HEERLEN Het „Comité EEG-jaarstukken" roept alle ondernemers die opereren in dé bv-vorm op niet te voldoen aan de publicatieplicht van de Europese Gemeenschap. Bv's zijn verplicht hun jaarstukken vanaf 1984 te publiceren, nu de Nederlandse regering de Europese richtlijn aanvaard heeft. Volgens het comité leidt de publicatie van jaarstukken KAASMARKT ALKMAAR (7-2) - Com- missienoteringen in gulden per kg: fa- brieksedammer 6,39, middelbare 6.49 en Goudse volvette 6,54. DE LIER Delft-Westerlee, vrijdag 7 februari. Andijvie 330-415. Aubergi nes 610-710. Boerenkool 31-37. Komkommers 109-196. Paksoi 260- 350. Paprika groen 410-600. Peterse lie 46. Radijs 36-57. Selderij 13-55. ertoe dat „bijvoorbeeld iedere kleinere aannemer op het ge mak de bedrijfsvoering van zijn collega's kan bestuderen". Het comité vindt dat dat „on eerlijke concurrentie" in de hand werkt en roept daarom op tot een „landelijke en alge mene" boycot van de Europese maatregel. De ondernemersorganisaties zijn niet al te zeer onder de in druk van de oproep van het comité. De VNO wil zich niet met het comité identificeren. Volgens een woordvoerder is de EG-maatregel juist goed voor de ondernemer. „De pu blicatieplicht schept zekerheid en duidelijkheid. Het ver zwakt de concurrentiepositie niet, maar maakt het onder ling verkeer tussen bedrijven makkelijker, omdat er beter zicht is op elkaar", aldus de VNO-woordvoerder. Werkloosheid VS verder gedaald WASHINGTON De werk loosheid in Amerika is in janu ari gedaald van 6,9 tot 6,7 pro cent. Daarmee is het laagste niveau sinds maart 1980 be reikt, toen 6,3 procent van de bevolking zonder werk zat. Deze cijfers zijn veel gunstiger dan was verwacht. De meeste economen hadden berekend dat de werkloosheid gelijk zou blijven. Het aantal mensen met een baan (de landbouw niet meegerekend) steeg vori ge maand echter met 566.000 tot 99,64 miljoen. In de sector dienstverlening kwamen er 376.000 banen bij en in de ver werkende industrie 35.000. Over 1985 bedroeg het gemid delde werkloosheidspercenta ge in de VS 7,2 met een hoog tepunt van 7,4 in januari. In de afgelopen drie maanden is het percentage telkens iets ge daald. - 39.001^ Cha 327.68 »ört- 445.00L «42.00 316000 3160.00 'r°Pa* 3170.00 3150.00 lmn*t' 1700.00 1710.0OH.___, 10.80 0NG»RGEI 38.90 50 calvé 517.00$ 513.00S catvéc 515.00 511.00 calvé pr 2920.00 2910.00 calvé pf c 2930.00 2910.00S koppelpoort 265.00 265.00 tódsche w 241.00 242.00 macintosh 91.00- 90.00 maxwell 400.50 400.50 medicoph. c 282.00 282.00 mend gans 4500.00L 4500.00L meneba c 137.50 137.00 mhv a'dam 12.00 10.95 minihouse a 740.00 745.00 a opr 97000.0 96750.0 a c oo 9600 00 9460 00 awb 9950.00 10100 0 a c wb 2100.00 2150.00 mulder bosk 134.00 132.00 mijnbouw c 94.00S 94.00S ~.j ft-" 64 00 64 00 735.00 730.00 297 00 29200 J^ten. 21.60 21.60 BG 580.00 - Opgave: Drijfhout. A'dam ami 475 - 545; 475 - 545;. 5«0. 5S0OOI Verzekeraars flink lager AMSTERDAM Op de Amsterdamse effectenbeurs noteerden)^sj( gistermorgen met uitzondering van Stad Rotterdam de verzeke-;, raars fors lager. Algemeen werd er rekening mee gehouden, dat|£J deze sector opnieuw een reddende hand zou moeten toesteken aan een hypotheekbank, nu de Westland-Utrecht. De noterin- 7f3fir gen van dit fonds waren opgeschort en dat gold niet alleen vooi de certificaten en warrants, maar ook voor obligaties en pand brieven. Dat laatste deed velen het ergste vrezen. De hypotheekbank maakte enkele weken geleden al bekend dat het afstoten van! problematisch onroerend goed niet verliep zoals verwacht en de optimisten op de beursvloer hoopten, dat de bank hierin wat concreter zou worden, als later op de dag mededelingen zouden worden verstrekt. Anderen fluisterden zelfs over afstempeling.'^ Onder druk van deze geluiden noteerde Aegon tegen het mid^ daguur 2,60 lager op 107,50, Nat. Nederlanden 2,20 lager op f 76,80 en Amev 3,70 lager op 82. FGH werd mee omlaag ge trokken. Deze hypotheekbank gaf 3,20 prijs op 45. De internationale waarden gaven een verdeeld beeld te zien op een rommelig Beursplein. Het hoogterecord op Wall Street en; een fractioneel hogere dollar leken het echter niet te gaan win nen van de voorzichtigheid, die altijd voor het weekeinde op treedt. Akzo en Hoogovens bleven ongeveer gelijk. Kon. Olie noteerde 1,80 hoger op 166,80, maar dit fonds klom eerder deze week ook al in de ochtenduren om daarna toch weer op hetzelfde niveau te sluiten. Philips won 1,40 op 65,10. De don derdag bekendgemaakte winstcijfers van de KLM zijn de beleg gers duidelijk tegengevallen. Met een zware emissie en het afsto ten van aandelen door de staat was al rekening gehouden, maar desondanks moest het aandeel 1,40 terug naar ƒ61,80. De overige grote fondsen lieten een licht dalende tendens zien. Fokker moest met 2 op 80 het meest terug. vele bhjv ontó king betr< gesti 5oi

Leidse Courant | 1986 | | pagina 8