Iedereen is welkom in „de verboden stad Ti Cü c T oerist figurant in Braziliaanse operette I KiïdstèdVakantiebeurs finale C yy MM. 1 Nieuwe attractie in De Efteling mk uLÏI i dRm i p Ij t OP CURASAO IS HET NU 28°C CUHïi£±i* Vliegen maakt Braziliëreis kostbare zaak Vakantie houden en werken in het buitenland ZATERDAG 8 FEBRUARI 1986 KAATSHEUVEL - Torens met een vergeelde maansikkel op de spits, de rondingen van koepels, moorse boogvensters, balkons en mozaïeken weerspiegelen zich in een vijver te Kaatsheuvel. Zelfs in dit door het daigtoerisme overspoel de dorp, dat niet meer opkijkt van een reuzenrad meer of minder of een spookhuis vol gejammer, hield men dit even voor een fata morga- Mensen uit Noordafrikaanse landen zul len aanvankelijk ook wel denken aan een luchtspiegeling, zo sterk wekt deze nieuwe attractie van De Efteling de in druk, als zou hier een Arabische stad zijn verrezen. Het heeft dan ook vijftien miljoen gekost om deze al sinds 1980 ge koesterde droom te verwezenlijken. Met de aanwinst Fata Morgana, alias De Verboden Stad, voltooit dit pretpark overigens een vijfjarenplan met circa tachtig miljoen gulden aan investerin- De zetten om dit complex rendabel te ma ken. Het exterieur, met een reusachtig voorplein, vormt de entourage voor een sprookjesachtig schouwspel. Aan de oevers van een kronkelende stroom, be varen door veertien rondvaartboten (elk met zitplaatsen voor zestien personen), komt straks veel tot leven van wat ver haald is in de sprookjes van duizend en een nacht. Computers De vertelster (Sheherezade) houdt zich hier op de achtergrond. Haar taak is overgenomen door een groot computer centrum, dat alles regelt wat gepresen teerd wordt aan geluiden, muziek, licht effecten en beweging. Het elektronische circuit zal in totaal veertien bonte scènes tot leven roepen, zonder dat er ook maar iemand aan te pas komt. De eigen technische dienst van De Efte ling is nu druk bezig met de inrichting van dit geheel overdekte wonderland. Verspieders zijn afgereisd naar Marok ko, Tunesië en andere landen, om voor de marktkramen koperwerk in te slaan, tapijten en manden, aarden kruiken, sie raden, gereedschap en alles wat verder te koop zal worden aangeboden. Het pu bliek kan getuige zijn van deze oosterse straathandel. Zwaar bepakte ezeltjes, in hun harem kwebbelende en dansende vrouwen, vanuit spelonken naderbij sluipende Bengaalse tijgers, feestvieren de soldaten die hun geweren met inleg werk presenteren, slangenbezweerders en ambachtslieden spelen natuurgetrouw hun rol. Dank zij de wonderen der tech niek belooft de illusie straks compleet te worden. Tijdens hun acht minuten du rende tocht varen de toeschouwers dan telkens een andere afdeling binnen, soms pas nadat een tovenaar de zware hefdeur of een tralieversperring heeft opgehesen. Echte sprookjes uit de vermaarde bundel geeft het circuit weinig te zien, des te meer uit het leven gegrepen taferelen, uit het dagelijks leven m de Oriënt van wel eer. Zo krijgt men slaven te zien, rond- zeulend in een waterrad en een reizende tandarts, wiens stoel veel weg heeft van een troon. Voor de begroeting zorgt meteen na het inschepen een dichte jungle vol tropi sche geluiden. De stammen voor palmen en andere grote bomen zijn aangevoerd uit gewesten als China, Zuid-Amerika en de Filipijnen, maar voor de rest is dit oerwoud geheel afkomstig uit de fabriek. Kunstgebladerte dus, in grote variatie en net ecnt. In wat men verder te zien krijgt spelen een kleine honderdvijftig kunstmatige acteurs hun rol, met stem, gebaar, hou ding en alles wat verder aan de expressie kan bijdragen. Thans laten veel van deze robots nog dwars door zich heen kijken, omdat de aankleding pas later volgt. Ze zijn gemaakt van plexiglas en hun orga nen bestaan uit mechanische construc ties en alles wat nodig is om ze elektro nisch te besturen. Paleis Per uur zullen zo'n veertienhonderd per sonen door dit bonte stadscentrum ge voerd kunnen worden en telkens weer zullen zij verbaasd zijn over nieuwe ef fecten. Het draaiboek zorgt voor de juis te dosering. Een waarlijk Fantastisch aan zien biedt het hoge en zeer royale paleis waar de sultan of kalief, omringd door een levendig gevolg, zijn troon heeft be klommen. Omdat hier niet beknibbeld is op de afmetingen, was er ook plaats voor een reusachtig piratenschip. De grootste onder alle figuren is de boze geest (Djin), ongeveer zo hoog als een Zijn geweldige benen overkoepelen de vaargeul, zodat de bootjes onder hem door moeten varen. Samen met de drie of vier tovenaars illustreert dit heer schap dat De Efteling nog altijd een sprookjestuin is, net als vroeger, maar niet meer zo „kinderachtig". Volgens Anja van Riel, werkzaam bij de public- relationsafdeling, wacht de bezoekers een laatste sensatie, kort voor zij terug keren in de grote hal, die omzoomd is door galerijen in moorse stijl en waar de bootjes vertrekken en aankomen bij de draaischijven. Zij moet desgevraagd toe geven, dat haar attractiepark met dit spektakel geen Europese primeur kan opeisen. „Wij zijn er al jaren mee bezig geweest en waren stomverbaasd dat het park Walibi in België ons vorig jaar plot seling voor was. Alles is daar wat kleiner van opzet, maar de overeenkomsten zijn frappant. De attractie heet daar „Dui zend en een Nacht" en zou daar gekocht zijn van een Engelse firma. Hoe die er aan gekomen is, weet ik ook niet". Anja van Riel is ook bekend met het be staan van de Zilvermijn in het Westduit- se Phantasialand. Men gaat daar uit van een soortgelijke formule - alle figuren worden elektronisch bestuurd - maar de bezoekers worden er rondgereden in een treintje. Wat de grote attractieparken ge meen hebben is hun grensoverschrijden de bekendheid. In Kaatsheuvel wordt een kwart van de toegangsbewijzen ge kocht door buitenlanders. Alle drie ge noemde parken zijn ook in Europees verband van belang. Hun publiek is in ternationaal, een logisch gevolg ook van de betrekkelijk kleine afstanden tussen hun complexen. Het zou daarom ook een vorm van eigenbelang zijn als zij zo veel mogelijk van elkaar bleven verschil len om de mensen meer keus te bieden en zo de loop er in te houden. De Efteling maakt nu na telkenjare voor een nieuwe sensatie gezorgd te hebben, even pas op de plaats. De aandacht richt zich straks eerst op plannen voor de bouw van een nieuw bungalowpark Kraanveen met tweehonderd woningen. De vierenveertig huisjes in het oude complex waren enigszins verouderd. Toekomstige bewoners krijgen gratis en tree in het attractiepark. M t nmmrn -Sl, O i groots vijfjarenplan dat De Efteling tachtig Verspieders van De Efteling zijn naar MarokkoTunesie en andere landen gereisd om voor de marktkramen koperwerk in te slaan, tapijten en manden, aarden kruiken, sieraden, gereedschap en alles wat verder te koop zal worden aangeboden. *0 0' v M\ I! PO RIO DE JANEIRO - Overweldigend na tuurschoon, in welke vorm dan ook, wacht op ontdekking in Brazilië, tussen de tropische begrenzingen van evenaar en kreeftskeerkring. Het land is zo groot (258 maal Nederland) dat slechts een ruwe schets enige ordening kan brengen in de presentatie. Het Suikerbrood als baken voor de zes miljoen inwoners van Rio prikkelt de fantasie evenzeer als de „groene hel" van het Amazonegebied, de futuristische hoofdstad Brasilia midden in het oerwoud en de sensuele carnavals viering. Brazilië is eigenlijk een verzamelnaam voor gebieden, die als bij toeval onder dezelfde staatsparaplu terecht zijn geko men. Vliegend van Rio de Janeiro naar Salvador de Bahia kan men overpeinzen dat de afstand gelijk is aan die tussen Amsterdam en Rome. En overal wach ten geheel nieuwe indrukken. Volgens deskundigen zijn er ten minste vijf to taal van elkaar verschillende Braziliës. Brazilië is een krankzinnig land, zeggen veel van de honderdtwintig miljoen in woners: altijd bezig de chaos te bezwe ren, waarbij dan weer nieuwe verwarring wordt opgeroepen. Het leven sleept zich hier niet voort, maar danst op elastieke benen van de ene euforie naar de andere zo staat in de propaganda van de reisin dustrie. Deze indruk wekken vooral de miljoenensteden, gevangen in de ban van een nerveus ritme. Een levensstijl die naar Europese begrippen nauw ver want is aan roekeloosheid; het dansen op een vulkaan. Het tarief aan de binnenkant van een hoteldeur geeft overnachtingsprijzen te zien van driehonderdduizend cruzeiros (ongeveer dertig dollar of tachtig gulden) voor twee personen, redelijke bedragen voor een hotel met vier sterren. De cru zeiro is voor vreemdelingen een roesver wekkende munt. Het omrekeningsritueel wordt beoefend als een spel. Espresso's of een mierzoete café zinho kosten op veel plaatsen niet veel meer dan een kwartje, een maaltijd met pittige lokale gerechten wordt geserveerd voor tien gulden. Maar zelfs met astronomische bedragen als een minimumloom van vijfhonderdduizend cruzeiros kan de ar- Het Copacabanastrand van Rio de Janeiro past in het programma van de toeristenindustrie. Dat geldt niet v de sloppenwijken. Salvador de bahia Bezoeken aan de reusachtige sloppen- buurten, zo blijkt, passen niet in de toch al overladen programma's van tourope rators. De grootste van alle steden, Sao Paulo, is meestal niet eens in het circuit opgenomen, omdat dit industriecentrum met dertien miljoen inwoners nauwelijks past in het stereotiepe beeld van Brazi lië. De werkelijkheid spreekt er wellicht een te schrijnende taal in verhouding tot de andere steden. In Ilio de Janeiro zorgen de decadentie van Copacabana en heel het fameuze strandleven aan de met mozaïeken ver sierde boulevards, het Christusbeeld op Corcovado en sambashows vol pracht en praal voor verzachtende omstandig heden. Zestiendhonderd kilometer ver derop, in een andere wereld, pronkt Sal vador de Bahia met een cultureel erf goed zonder weerga. De oude bovenstad staat voor een groot deel onder bescherming van de Unesco, als monument uit het koloniale verle den. Maar elders in de stad staan de ker ken en paleizen uit de 17e eeuw lang zaam te verkruimelen onder de tropen zon. Tussen puin en onkruid wachten veel gebouwen op restauratie. De gou den schittering van de „Sao Francisco Assis", een wereldberoemde kerk, reikt niet verder dan tot in de voorportalen. Op het gelijknamige plein floreert de handel in doodskisten. De bevolking van Salvador, eens de hoofdstad van een rijke kolonie, laat deze verloedering over zich heen komen. Maar aan die sterk hellende straatjes in het oude centrum, bevracht met zoveel kerken en regeringsgebouwen, ontleent deze stad ook de charme van het verval. Veel mensen zijn gek op dit soort ro mantiek. (ADVERTENTIE) VRIENDELIJK DROOM EILAND IN DE ZON Het toerisme naar Brazilië vanuit ons land krijgt in dit jaar een flinke stimulans, zo voorspellen de reisorganisatoren. Vakantie gangers hebben keus uit de arrangementen van een flink aantal touroperators. Hotelplan biedt tot eind april een wekelijkse vlucht met de lijndienst van de Braziliaanse luchtvaart maatschappij Varig, met daaraan gekoppeld een verblijf in een hotel of rondreizen. Een campingvlucht acht dagen) kost 2750 gulden. Inclusief hotel met logies/ontbijt in Rio kos ten achtdaagse reizen tussen 2965 en 3400 gulden. En er kan natuurlijk tevens geboekt worden voor diverse excursies. A-Reizen, de ANWB, NRV-Holiday, BBI te Emmen in samenwerking met Panta-Reizen, Holland International, Arke, Koudijs-Reizen en Neckermann hebben Brazilië opgenomen in hun zomerprogramma's. Amerikaanse dol lars geven de meeste kans op een maximum bedrag aan cruzeiros. Een paar maanden ge leden was de wisselkoers voor een Ameri kaanse dollar circa 10.000 cruzeiros. Voor de toerist is het leven in Brazilië daardoor spot goedkoop. Het vliegen blijft duur zolang er niet gecharterd wordt, zoals vanuit vijf steden in Amerika en twee in Duitsland. Documen tatie over Brazilië is onder meer verkrijgbaar bij de Braziliaanse Ambassade, Mauritskade 19, 2514 MD Den Haag, tel. 070-469229 en bij het Instituut voor de Tropen in Amster dam. Tegroot Voor alle categorieën reizigers geldt dat een vakantie te kort en het land te groot is voor meer dan een zeer oppervlakkige indruk. De heenreis met een DC 10 van Varig, via Parijs, is met circa tien uur vliegen een kattesprong vergeleken bij het rondtrekken door zo'n gigantische staat, waarvan 7400 kilometer kustlijn wordt bespoeld door de Atlantische Oceaan. Daar wachten de exotische stranden met hun rotsen en palmen. Mensen die zoveel mogelijk van het land willen zien, kunnen met een Air pass drie weken gebruik maken van de binnenlandse luchtlijnen voor 330 dol lar. Rio de Janeiro fungeert in de meeste brochures als basis voor rondreizen of kortere excursies. Brazilië verkennen: wie er aan begint wordt .figurant in een fascinerende ope rette, waarin de opwinding van rituele dansen zich paart aan een dromerig uit zien over de zee. De rondreizen voltrekken zich onder meer in gewesten waar eens het ruisen van de suikerrietplantages alles over stemde. Later werd de economie be heerst- door de taaie stroop uit rubberbo men, de goudkoorts greep om zich heen en toen die glans verbleekt was, kwam Brazilië op de markt als 's werelds grootste koffieproducent. Al deze economische getijden hebben hun sporen nagelaten in een voormalige kolonie, waar miljoenen wereldburgers naartoe getrokken zijn om er een nieuw bestaan op te bouwen nadat de laatste slaaf in 1888 was ontketend. Het land is nu bezig aan een industriële opmars, maar gaat gebukt onder een schuldenlast van vele miljarden dollars. In de staat Minas Gerais leeft veertig procent van de bevolking in absolute armoede. Der- jelijke noodlottige percentages gelden "voor veel van de drieëntwintig staten in Brazilië. Nederlanders kunnen weten wat in het Amazonegebied te zien is geweest aan gruwzame ellende, als zij de boeken van Anthonie van Kampen gelezen hebben. De toeristenindustrie maakt zich ge woonlijk niet druk over dit soort aan knopingspunten. Het jammerlijke lot van leprozen in de jungle laat zich moei lijk combineren met de zorgeloosheid van vakantiegangers in een prauw op de Amazone, speurend naar de kleuren pracht van papegaaien of een alligator. Wie zich wil verdiepen in onze eigen ko loniale geschiedenis op deze kusten, zal dat ook op eigen houtje moeten doen. De meeste gidsen hebben ook weinig be langstelling voor de korte periode van circa dertig jaar waarin de Westindische Compagnie in Brazilië een wingewest ex ploiteerde in het land van de indianen. Vooral in de buurt van Recife en Olinda is nog veel te zien dat herinnert aan de hebberigheid van deze Heren Negentien. LEO LEEUWIS V ei B bii Z 2\ 2 G. V< utorij 'ieder ange et ta> oopt ADVERTENTIE DEN HAAG - Het Bureau In ternationale Jongeren Kontakten (BIJK) is een stichting die infor matie geeft aan jongeren over alle mogelijke manieren om in het buitenland te verblijven. Het bureau geeft hiervoor een aantal brochures uit, die gratis verkrijg baar zijn. Het maakt daarbij niet uit of men voor lange of korte tijd weg wil, wat men er gaat doen en waarom men naar het buitenland wil. De informa tie heeft betrekking op vakantie, rei zen, studie, stage, uitwisseling en be taald en onbetaald werk in het buiten land. Het houdt zich ook bezig met de noodzakelijke verzekeringen en uitkeringen. Het bureau bemiddelt voor de vol gende vormen van „werk". Au pair voor zes of negen maanden in Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk of. Zwitserland (Genève en omgeving) en soms ook in Italië. Zomer au pair voor twee tot drie maanden in Frankrijk of Engeland. Boerderijwerk voor een tot drie maanden in Noorwegen. Werk in de druivenpluk voor tien dagen tot drie weken (afhankelijk van de oogst), vooral in de Franse Beaujo- lais en eventueel in de Bordeaux of in Zwitserland (omgeving Genève). Adres BIJK: Postbus 15344, 1001 MH Amsterdam. De Informatie van BIJK is ook ver krijgbaar bij NBBS-winkels of bij MAIC-centra. •£eidóc6ou4ont> VAKANTIEPLANNEN? KOM NAAR DE Zaterdag 15 feb. 13-21 uur, zondag 16 feb. 10-17 uur. HOUTRUSTHALLEN DEN HAAG

Leidse Courant | 1986 | | pagina 28