naie trainen fi Wereldkampioenschap schaatsen in Den Haag CcidócSotnatit ZATERDAG 8 FEBRUARI 1986 DEN HAAG - Het leven van een topsporter lijkt voor een buiten staander maar al te vaak een aan eenschakeling van boeiende reisjes. Andere landen bezoeken, andere mensen ontmoeten, andere woonten leren kennen. En natuur lijk is dat leuk; leuker in elk geval dan de alledaagse sleur. Maar aan al dat gevlieg van hot naar her kle ven wel degelijk bezwaren. Dat zullen alle deelneemsters aan wereldkampioenschap schaatsen, weekeinde op de Haagse Uithof, onmid dellijk kunnen beamen. De noodzaak van voorbereiding op de grote toernooi en dwingt de rijdsters steevast in een strak keurslijf met weinig of zelfs hele maal geen ruimte voor enige aantrekke lijke vrijetijdsbesteding, laat staan voor persoonlijke ideeën. Slapen, eten, trai- en dan telkens weer hetzelfde rijtje voren af aan. Zo ziet de gemiddelde dagindeling van de internationale schaatselite er doorgaans uit. Het risico, dat de verveling onbarmhartig toeslaat, ii logischerwijze dan ook groot. Alleen maar fysiek én mentaal met die komen de krachtmeting bezig zijn, dat stompt toch wel af. Voor de Nederlandse ploeg geldt dat z peet nu „toevallig" eens in wat mindere mate. In verband met de thuiswedstrijd is het aantal dagen dat zij van huis haard verstoken zijn natuurlijk z lijk beperkter dan bij wedstrijden i buitenland. Marieke Stam, een \z vier Oranje-dames dit weekeinde op de Uithof, vermaakt zich dan ook best. Beetje breien, beetje kletsen, beetje wandelen. Ja hoor, we komen onze vrije tijd, al is die natuurlijk spaarzaam, best door", zegt de schaatsenrijdster uit Eg- mond aan Zee. Bondscoach Tjaart Kloosterboer, als een kloek kuikens wakend, heeft deze winter al heel wat minder plezierige ervaringen opgedaan. „We zaten voor het Europees kampioenschap veertien dagen in trai ningskamp in Davos. Maar daar kwa men we nauwelijks aan schaatsen toe vanwege de weersomstandigheden. Elke ochtend keken we verlangend naar bui- maar steeds was het weer hetzelfde liedje: sneeuw, sneeuw en nog eens sneeuw. Omdat wij coaches als sneeu ers hebben gefungeerd, is er nog i> van trainen terecht gekomen, maar het is dan heel moeilijk om alles vooral op het mentale vlak onder controle te hou den". Geen remedie De psychologische begeleiding van de schaatsters is de laatste jaren, ook in de Nederlandse ploeg, meer en meer be spreekbaar geworden. De in Uithoorn woonachtige ploegarts Maarten Koorn- neef: „Het omgaan met spanning ver schilt van persoon tot persoon. Te ge spannen naar een kampioenschap toele ven is niét goed, te ontspannen even min. Te is nooit goed. Daar bestaat, ze ker in een individuele sport als schaat sen, echter geen speciale remedie voor. We hebben in het verleden de psycholo- en Peter Blitz en Ferdi Oyen bij ons ge- ad, maar die hebben alleen rondgeke ken, hebben ook geen echte ideeën kun nen aandragen". „Schaatsers hebben overigens genoeg za ken aan hun hoofd om zich in zulke da gen mee bezig te houden. De techniek, het materiaal, enzovoorts. Een team sporter, zoals een voetballer, heeft het gemakkelijker. Hoeft zich hooguit over die of die nop te bekommeren. Boven dien, waar praten we nu eigenlijk over? Moet je die zogenaamde problemen van nu eens gaan vergelijken met de tijd van bijvoorbeeld Wim van der Grift. Toen ze een half jaar van huis om er in het noorden van Noorwegen te gaan trainen. Nu is er een Heerenveen- situatie, kunnen ze in de weekeinden in elk geval even naar huis. Dat doorbreekt de sleur. We proberen in het buitenland ook altijd wel eventjes tijd in te ruimen voor wat rondkijken. In Sarajevo, tij dens de Olympische Winterspelen, heb ben we bijvoorbeeld de Moorse wijk verkend. Daarna wordt wel de opdracht, ik noem het liever een stringent advies, gegeven om te gaan rusten". Bonnie Blair weet over de gevaren van het zich vervelen mee te praten. Samen met Katie Class vormt de kleine 21-jari ge sportvrouw de Amerikaanse afvaardi ging, die zoals (bijna) alle andere landen teams is neergestreken in het van alle ge makken voorziene hotel Bel Air. „We zijn nu al vanaf 30 december onder weg", meldt Blair met een lang gezicht. Waarop haar landgenote aanvult: „En we mogen pas op 10 maart weer naar huis". De wederzijdse familie, respectie velijk in de staten Illinois en Minnesota achtergebleven, moesten het tijdens de jaarwisseling zonder hen stellen. Blair: „We hebben niet eens wat van Oud en Nieuw gemerkt. Lagen in Inzeil om tien uur 's avonds in bed. Om de tijdsver schillen zo snel mogelijk de baas te kun nen worden, om een zo goed mogelijke aanloop naar de volgende wedstrijden te hebben". Leuk vinden beide Amerikaansen het zwerven rond de wereld eigenlijk al lang niet meer. „Al krijgen natuurlijk weinig meisjes van onze leeftijd de kans om zó veel te zien. Dat mag je niet vergeten. Maar thuis moeten we ook veel reizen om te kunnen trainen", aldus Bonnie Blair, duidelijk de meest spraakzame van de twee. „We hebben in de.-Verenig de Staten alleen in West Allis, irt de staat Minnesota, een 400-meterbaan. En in .Lake Placid ja, maar die is maar heel 'spaarzaam geopend. Soms kan ik echt geen vliegtuig meer zien". Fietsen Bonnie Blair en Katie Class arriveerden woensdag in het gezelschap van de Ca nadese en Zuidkoreaanse dames vanuit Inzeil in ons land. De Canadese delega tie, drie rijdsters sterk, baarde bij het ho telpersoneel enig opzien door twee stevig ingepakte fietsen met zich mee te slepen. Op de kamer van Nathalie Lambert blijkt evenwel dat een toertochtje niet direct in de bedoeling ligt, want het gaat hierbij namelijk om hometrainers. De omgeving verkennen zal trouwens toch - hoewel de dames wel informeren naar de aanwezigheid, liefst zo nabij moge lijk, van bioscoop, theater of museum - zeer beperkt blijven. „We kunnen hooguit één keer in de twee weken even tijd vrijmaken om een paar uurtjes te winkelen", weet de 21-jarige studente fysiologie uit Montreal die met haar stadgenote Ariane Loignon aan staande dinsdag de thuisreis zal aanvaar den. De derde Canadese, Nathalie Gre- nier uit Quebec, reist eerst nog door naar Japan voor de wereldkampioen schappen sprint. Lambert: „We -vinden het allemaal wel erg jammer dat we weinig of niets van Den Haag zullen kunnen zien. Een grote bekende stad, daar is altijd wel wat te zien. We hebben enkele weken in Inzeil gebivakkeerd, maar daar was alleen maar heel veel sneeuw. Maar dat hebben we thuis ook. Daar vriest het nu dertig graden". Zelfs van studeren zal dezer dagen slechts bitter weinig terecht komen. De lesboeken liggen weliswaar op tafel, maar de Canadese trainer heeft zijn pu pillen absolute rust voorgeschreven. De concentratie moest volledig, maar dan ook volledig op het schaatsen gericht zijn. Waar voetballers-in-trainingskamp snel de kaarten of biljartkeu grijpen, gaan de schaatsters plat. Slaperig of niet. Discipline Wang Xiuli is de enige Chinese deel neemster aan de mondiale titelstrijd op de Uithof. Misschien geldt in haar geval wel extra sterk dat de discipline hoogtij moet vieren. IJsbaan en hotel, meer zal ze niet van Nederland zien. Delegatieleider Chang Yuejin vindt dat ook niet meer dan normaal. „We komen hier om te schaatsen, niet om te winke len", weet hij te melden. Voor het overi ge beperkt de overigens best vriendelijke en verrassend goed Engels pratende Chang zich tot een hele serie loftuitin gen. „Dank aan uw regering dat we deze uitnodiging hebben gekregen. En dank ook aan de Nederlandse schaatsbond, pardon de Koninklijke Nederlandse schaatsbond dat we hier zo gastvrij wor den ontvangen". Een heel wat andere wijze van voorbe reiding heeft Karen Gardiner-Young de laatste dagen gekend. De 25-jarige, hoog blonde Australische landde maandag op Schiphol en had voordien nog nimmer een 400-meterbaan van dichtbij gezien. Schaatsen kon Karen Gardiner wel, maar dan meer in het bijzonder short track. Vorig jaar eindigde ze hierin tij dens het wereldkampioenschap te Am sterdam als vierde. „Ik heb maandag meteen nieuwe schaatsen moeten opha len", vertelt ze goedlachs. „Voor short track gebruik je heel andere ijzers. Het was wel even wennen, ja. Ik voelde me eerst heel onzeker op het ijs". Karen Gardiner werd de afgelopen da gen getraind door de in Rijswijk wonen de John Ossendrijver, wiens dochters Esmeralda en Manuela tot de nationale short-tracktop behoren. Dit weekeinde wordt de Australische - het land van de kangoeroes is voor het eerst in het da- messchaatsen vertegenwoordigd - ge- coached door Hans van Helden die zijn aandacht zal moeten verdelen tussen Gardiner en zijn echtgenote Marie-Fran ce, de enige Franaise op de Uithof. „Maar heb maar niet al te hoge ver wachtingen van me", lacht Karen Gardi ner alweer, „want ik doe dit eigenlijk meer voor de lol. Ben hoofdzakelijk naar Europa gekomen voor de wereldkampi oenschappen short track, in april in het Franse Chamonix". Twee maanden De komende twee maanden logeert Ka ren Gardiner, die als enige van de zesen dertig deelneemsters niet in Hotel Bel Air haar intrek heeft genomen, bij vrien din Ingrid Marcusse in Katwijk. Beide short-trackschaatsters leerden elkaar in 1984 kennen tijdens een wedstrijd in En geland. „Ik heb het geweldig naar m'n zin. De familie Marcusse behandelt me alsof ik een dochter ben. Zo mis ik mijn man ook niet zo heel erg", aldus Karen Gar diner die door vader Gerard Marcusse elke dag zeven Nederlandse woordjes krijgt aangeleerd. In haar woonplaats Adelaide, waar Karen Gardiner als bankemployee werkzaam is, kan die ta lenkennis haar mogelijk nog wel eens van pas komen, want haar trainer daar in Zuid-Australië is van Nederlandse komaf. „Ik vind het veel leuker om bij mensen privé te logeren, dan in zo'n groot en vaak nogal onpersoonlijk hotel te moe ten zitten", vertelt Karen Gardiner die dit weekeinde ongetwijfeld bij de laat- sten van het klassement te vinden zal zijn, maar zich desalniettemin uitste kend zal vermaken. Ondanks de lage temperaturen. „Ik bevries hier. Toen ik uit Adelaide vertrok, was het 38 graden Celsius. En bij ons wordt het nooit kou der dan zo'n tien graden boven nul". Koffie lust de Australische helemaal niet, warme chocolade vindt ze ook niet echt lekker, maar het is tenminste warm en dus toch welkom. Met Gerard Mar cusse rijdt ze dagelijks op en neer naar Katwijk. Soms wel eens wat te hard, het geen al eens in een bekeuring resulteer de. Een extra belasting voor de Katwijk- se familie die hun gast van het andere eind van de wereld toch al onder het motto „liefdewerk, oud papier" langere tijd in huis heeft genomen. DICK KIERS FOTO'S: MILAN KONVALINKA Boven: Trainer John Ossendrijver (links) en pleegva der Gerard Mar- cusse controleren de schaatsen van Karen Gardiner, terwijl vriendin Ingrid Marcusse lachend toekijkt. Rechts: Katie Class (links) en Bonnie Blair bla deren voor het ho tel in een VVV- gidsjeVeel meer dan foto's van de toeristische attrac ties van Den Haag en omstreken zul len de Amerikaan se schaatsenrijd- sters niet te zien krijgen. Onder: Kamer 310 van hotel Bel Air. Nathalie Grenier, Nathalie Lambert en Ariane Loignon (van links naar rechts) pakken hun koffers uitLinks de nog ingepakte hometrainers jes bij het hotel personeel enig op zien baarden. 4

Leidse Courant | 1986 | | pagina 19