UDO geeft moed niet op LZ1886jubileert Keath Deathridge op zoek naar looptalent SPORT CckLeSommol ZATERDAG 8 FEBRUARI 1986 PAGINA 15 OEGSTGEEST Het is niet bepaald een verras sing te noemen, dat UDO ook dit seizoen het degra datiespook ziet rondwaren op sportpark „De Vos- cuyl". De jeugdige ver vangers van de Witteman- broers, die hun roemruch te UDO-carrière nu af bouwen of al beëindigd hebben en van de scoren de spitsen Paul Rieken en Jan van der Salm (inmid dels weer terug in het land en de ploeg), konden hun taak dit seizoen nog niet aan. Vorig jaar kon de Oegstgeester formatie nog door een gewonnen beslissingswedstrijd tegen VVSB het vege lijf red den, dit jaar wil men zo'n noodsituatie voorkomen. Vandaar dat men in Oeg- steest weer is teruggeval len op de routine: Jos Wit- teman vierde inmiddels zijn come-back. Of deze actie „winnend" zal zijn, dient overigens nog even te worden afgewacht. Af gelopen zondag ging UDO immers bij VELO met 4-0 ten onder. De voor mor gen geprogrammeerde wedstrijd tegen mede-de- archiu gradatiekandidaat ODB is str' 26 er door dat resultaat in ie der geval nog belangrijker op geworden. er tegci g Cenii ar al 42 s 's avoi a tie )1740-23 18292- )/fii >79-3107 22 „Verjongen", onder dat motto wilde UDO het lopende sei zoen ingaan. Een uitstekende gedachte, omdat het UDO van de laatste jaren een ietwat be legen indruk maakte. Het hoogste standaardteam bij de A-junioren mocht echter het afgelopen seizoen een kampi oenschap vieren, waardoor verwachtingen gewekt wer den. Enig gevleugeld, van on geduld trappelend talent maakte zijn opwachting bij de senioren en dat was een ideale mogelijkheid om rigoureus het roer om te gooien en te kiezen voor het jeugdig elan. UDO hoopte met deze koersveran dering een continuering voor jaren te waarborgen. Automa tisch werd ingecalculeerd, dat dit seizoen een leerjaar zou worden hetgeen weer impli ceerde dat het een strijd op overleven zou worden. Staariklassering Een half seizoen verder liggen de zaken toch een beetje an ders. Natuurlijk, er lopen drie jongeren in het keurkorps van Cor Nieuwenhuizen rond en er zijn meerdere generatiege noten. die aan het „grote" werk hebben mogen ruiken, illeen, wezenlijke resultaten werden niet geboekt. Het der deklasserschap dreigt dan ook DEGRADATIESPOOK WAART OPNIEUW ROND OP „DE VOSKUYLMAAR: ernstig in gevaar te komen en dat was nou net niet de bedoe ling van de Oegstgeestse be leidsbepalers. Oefenmeester Cor Nieuwenhuizen, opvolger van Cees Pouwiel en volgend jaar plaatsmakend voor de weer op het oude nest terug kerende Leo Holl, had zich toch wat meer voorgesteld dan de povere staartklassering van dit ogenblik. Nieuwenhuizen weet wel waar het fout gegaan is. „In de voorbereiding op dit seizoen werden we plotseling gecon fronteerd met het wegvallen van Jan van der Salm, die een sleutelpositie in het elftal in nam, maar naar Israël vertrok. Hierdoor misten we ineens een spits, die kon en liet scoren en twee man aan zich bond. Wat dit betekende werd dus snel duidelijk, want we kampen ei genlijk het hele jaar met één groot gebrek: het missen van kansen. Er wordt leuk gevoet bald, maar dat kansen missen heeft ons al vaak de das om gedaan". „Daarnaast bleek dèt er een behoorlijk verschil zit tussen de A-l en het eerste elftal. De jonge jongens missen vooral ervaring en dat breekt het team op. Toch moeten ze een keer de kans krijgen, dus laten wij ze dit jaar ervaring op doen. Eigenlijk wordt er te veel druk op de schouders van die jongens gelegd, maar rede lijke alternatieven heb ik niet". Come-back Toch moet de come-back van Jos Witteman duidelijk in het licht van het voorafgaande worden gezien. De 36-jarige routinier werd vooral op aan dringen van de spelersgroep teruggevraagd. Nieuwenhui zen is blij met de komst van Witteman, vanwege het schro melijk gebrek aan routine. De met UDO vergroeide Witte man vindt zelf dat de verjon ging te ver doorgevoerd is: „Er werd best wel aardig gespeeld, vooral op basis van enthousias me, maar ze werden te snel af gebluft. Eigenlijk kan je ook Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Pieter Eve- lein. Keurig Moeite Door de jaren heen zijn scheidsrechters in. deze ru briek altijd gewilde objecten geweest. En nog altijd mogen zij zich in de oprechte be langstelling van ons verheu- gen. Immers: geheel in tegen stelling tot de gemiddelde sportman, dan wel sport vrouw. zien wij de scheids rechter niet als een noodza kelijk kwaad. Maar als een mede-sportman, sportvrouw, op zoek naar een uurtje ont spanning. Althans, zo zien wij verreweg de meesten. De bij deze rubriek gaande, fotografisch vastgelegde handbal-arbiter bijvoorbeeld, hoort in die uitgebreide cate gorie thuis. Akkoord, hij staat er op de touwtjes in handen te hebben, neemt ze zelfs van huis mee. Maar aan de andere kant is-ie ook weer niet te beroerd om met die zelfde touwtjes het net zoda nig vast te zetten, dat een ie der van een genoeglijk mid dagje handbal, zonder doel- puntperikelen (..Hij ging door het net, nee joh, die bal ging naast", enz.) kan genieten. Nee, keurig. Zo hoort het. Met de eveneens in deze uit gave van Hutspo(r)t gepubli ceerde korfbalscheidsrechter, hebben wij evenwel enige problemen. Nou ja. enige... Laten we het maar eerlijk zeggen: we vinden dat de op stelling van deze ..scheids" niet past. Op zo'n manier mag je de toch immer goed willende Jolanda de Boer van Ons Eiland de les ge woon niet lezen. Dat zou, zo menen wij. een voudigweg verboden moeten worden. Nee, zo hoort het dus niet... Ajax mag dan zondag weer eens reclame hebben ge maakt voor de in dat geval edele voetbalsport, over het algemeen zat er het afgelo pen weekeinde slechts anti reclame in. Inderdaad: de weersgesteldheid dus. De vel den kunnen nog zo goed be speelbaar zijn; als guur, koud winterweer heerst zijn ze dat eigenlijk niet. Dat vinden en verklaren Wij van Hutspo(r)t al heel lang. Zo ook SJZ-er in hart en nieren, Gerard van der Hoeven. Hoe hij over seniorenvoetbal in de winter maanden denkt, laat hij vooralsnog in het midden. Zijn mening over de „Effies" laat echter aan duidelijkheid niets te wensen over. Bij deze een gedeelte uit zijn onder de kop „Jeugdvoetbal hoort niet in de winter" geplaatste ver haal, dat deze week in „De Groenwitter", het clubblad van de Zoeterwoudse vierde klasser te lezen was. Ik hoor de kritici al roepen: We zijn niet van suikergoed" en „Vroeger hadden we geen clubhuis, zelfs geen warm water in de kleedkamer, maar we zijn wel groot geworden". Na tuurlijk. dat zal best. Maar wil SJZ het jaar 2000 halen, dan moeten we wel vooruit kijken en niet achteruit. Voeg daarbij het feit dat thans, anno 1986, de jeugd al op 6-jarige leeftijd de voet balsport kan beoefenen en dat was „toen" wel even an ders". Tranen (2) „Terug naar zaterdag 1 fe bruari 1986. Eep ijskoude, gure wind en een tempera tuur rond het vriespunt. Ein delijk mochten de „Effies" (en de groteren) weer eens de wei in. Het leek wel carna val. al is dat in déze tijd van het jaar ook weer niet zó vreemd. De spelertjes draaf den in de meest kleurrijke uitdossing in het veld. Trai- LEIDEN De Leidse Zwemclub 1886 viert 24 juli het 100-jarig bestaan. In het kader van dit jubi leum houdt de zwem- en waterpolovereniging dit jaar tal van activiteiten, waarvan de eerste morgen plaatsvindt. Op de agenda staan diverse (internatio nale toernooien, recreatie ve wedstrijden en meer ludieke gebeurtenissen. LZ 1886 is een samenvoeging van drie verenigingen: in 1947 fuseerde LZ 1886 met Zwem vereniging Poelmeer, veertien jaar later sloot de Leidse Zwem- en Polo.vereniging De Sleutelstad zich bij dit tweetal aan. De naam bleef echter LZ 1886. De Leidse club, die met de waterpoloërs uitkomt in de eerste klasse, behoort tot de vier oudste zwemverenigingen van Nederland. Naast LZ zijn dat de Koninklijke AZ uit Amsterdam, de Arnhemse Zwemclub 1882 en GZC (Gou da). Deze vier clubs zullen het jubileumseizoen zondag ope nen met een nationale ont moeting in het 5 mei bad. Het verdere programma: 16 fe bruari: ludiek waterpolo toer nooi; 15/16 maart: nationale zwemwedstrijden; 26 april: ve teranen waterpolo toernooi; 27 april: recreatieve zwemwed strijden; 18/19 mei: internatio nale zwemwedstrijden en wa terpolo toernooi; 7 juni: water polo toernooi dames 2/heren 2-5; 8 juni: sportdag zwem men/zaalsporten; 14 juni: re ceptie; 21 juni: feestavond; 30/31 augustus internationaal waterpolo toernooi; 14 septem ber. waterpolo toernooi jeugd; 5/12 oktober: zwemwedstrij den om de Hutspot Trophee; 14 oktober: waterpolo toernooi gemeenteraad/pers; 20/21 de cember: handicap toernooi wa- terpolo/zaalsport. Reclame? In deze tijden van economi sche teruggang kampen ook veel voetbalclubs met een te ruglopend inkomen: minder leden brengen steeds minder geld in het laadje, zoals min der toeschouwers ook minder entreegeld opbrengen. (Dat verbaast ons 'van Hut- spo(r)t overigens niet écht: wie gaat er nu voor zijn of haar plezier een kleine twee uur staan blauwbekken langs de lijn. waar een stormachti ge wind in combinatie met een temperatuur even boven nul, neus, handen en voeten binnen de kortste keren ge voelloos maaktMaar goed, dit terzijde). Voor zover het om de weers omstandigheden gaat, zullen wij de clubs dus niets verwij ten. Toch denken wij dat de clubkas minder leeg zou kun nen zijn. Bestaat er immers niet zoiets als sponsoring? Getuige de hoeveelheid re clameborden langs de „Leid se" velden zijn veel bedrijven en middenstanders best be reid financieel een steentje bij te dragen aan het welzijn van de clubs. Maar, dan dient het nut van deze reclameuitingen wel aantoonbaar bewezen te kun nen worden. En daar nu, schort het nog wel eens aan. De gemiddelde toestand van het gemiddelde reclamebord is voorzichtig gezegd niet optimaal. En dat kost be halve „goodwill" ook geld, geachte verenigings-bestuur- deren... (Overigens geven Wij van Hutspo(r)t wel onmiddellijk toe dat bijgaand plaatje niet geheel representatief mag worden genoemd voor de ge middelde toestand van het gemiddelde reclamebord in de Leidse regio). ningspakken, dikke winter jassen, mutsen, door groot moeder gebreide dassen, handschoenen enz. Je kunt je natuurlijk afvragen og jeugd voetbal op deze manier zin heeft". Toch ben ik van me ning dat het te overwegen is een andere opzet van de kompetitie te kiezen. Elders in dit land (Noord Oostpol der) voetbalt de jongste jeugd de wintermaanden in een sporthal. Misschien moet dat ook wel de toekomst van het voetbal in het westen worden want zoals het afgelopen za terdag was, is er geen aardig heid aan. Ik heb niet de mening van de spelertjes zelf gevraagd, maar gezien het feit dat er diver sen huilend van het veld kwamen, neem ik maar aan dat dat geen vreugdetranen waren... Keith Deathridge: nieuw initiatief. LEIDEN Binnen de Leidse atletiek is een nieuw initiatief ontsproten waarbij de Leidse vereni gingen tot hun schande moeten toezien dat een Hagenaar grip krijgt op een deel van het, met name door de KNAU braak gehouden, gebied van de trimmer. De grondlegger van de Haag se Road Runners club, Keith Deathridge, wil ook in Leiden in contact ko men met „gewone trim mers" die niet naar de at letiekbaan willen, maar mogelijk wel wegwedstrij den willen lopen. Deathridge, die er van over tuigd is dat er in Nederland enorm veel talent rondloopt, startte een aantal jaren geie- den als lid van het Haagse V&LTC een trainingsgroep van een zestiental niet aan een vereniging verbonden lopers. Mensen die wel eens wat voor zich zelf liepen en binnen tien weken klaargestoomd zouden worden voor de City Pier City loop. „Iedereen verklaarde ons voor gek, want die tien weken zouden te kort zijn", verklaart de besnorde Engelsman. „Toch werd het een succes en groeide hert clubje lopers van zestien naar hondervijftig man uit". Die grote groep heeft uiteinde lijk een eigen club opgericht: de Hague Road Runners. Trimmers Deathridge is in Leiden niet helemaal hetzelfde van plan. Wel zoekt Deathridge een aan tal talentvolle trimmers die in pakweg zes maanden een be hoorlijke niveau kunnen gaan halen als „wegloper". Pas na dat halve jaar.wil hij kijken wat er van hen is terecht ge komen. Een aparte club op richten vindt hij echter niet nodig. „Allereerst ben ik bezig om de mensen, die niet naar èen atletiekclub gaan aan een wedstrijdlicentie te helpen. Daarnaast wil ik deze mensen beschermen tegen het puur commerciële intitatief van de KNAU en het blad Runners- /Loopsport". De uitsluitend Engels sprekende hardloopfa naat doelt hiermee op de on- langs opgerichte Road Run ners Club, die de thuisloper, de jogger, de trimmer en de prestatieloper wil benaderen en helpen. Deathridge vindt dit een slecht idee, omdat de atletiek daar niet mee gediend zou zijn. „Iedere wedstrijd op de weg is in eerste instantie open voor wedstrijdatleten. Kampioenschappen, records, interlands en dergelijke zijn slechts toegankelijk voor men sen met een wedstrijdlicentie. Iets wat ze bij de RRC niet krijgen. De leden van die club blijven gewoon trimmer en daar schiet de atletiek niets mee op". Daarom wil hij wel in de toekomst zijn club, Ha gue Road Rupners, uitbouwen tot een landelijke organisatie vergelijkbaar met Veteranen Nederland. „Maar wel met een eigen clubhuis en andere za ken die het een echte vereni ging maken". niet zeggen dat ze een eerlijke kans hebben gehad, want het niveauverschil en de druk was te groot. Binnen de club voel je trouwens dat de betrokken heid bij het eerste team groot is; er heerst een beetje een down-stemming, de sfeer is anders dan normaal. Ik wilde eigenlijk afbouwen in het tweede, maar ja, wanneer je in deze situatie wordt gevraagd in te springen, dan doe jc dat. Ik speel vanaf mijn negende jaar bij UDO, dan krijg je van zelf een geelzwart hart". Ofschoon Kees van der Niet, PR-man van UDO, niet aan degradatie wil denken, gelooft hij dat de club een zware pe riode tegemoet gaat, indien het onverhoopt zo ver mocht ko men. „Het zou voor veel men sen binnen de vereniging een flinke domper zijn en je weet wat er dan gebeurt. De kop pies gaan naar beneden. Qua toeschouwers maakt het niet zo veel uit; de derde klasse trekt over de hele linie niet zo gek veel mensen. Misschien heeft dat ook met het jaargetij de te maken. Voetbal is geen sport, die in de winter moet worden beoefend. Kou, slechte velden, veel afgelastingen. Nee, wat mij betreft beginnen we met een zomercompetitie". Positief Toch, wie zijn oor ten luister legt, hoort ook positieve gelui den. De trainingsopkomst schommelt zo rond de twintig man en Cor Nieuwenhuizen, ooit in het betaald voetbal als hulptrainer-speler actief bij het inmiddels ter ziele gegane FC Vlaardingen, is daar zeker mee verguld: „Ik hoor in de omgeving veel negatieve ge luiden op dat gebied. Veel clubs krijgen acht a negen man op de training. Ik heb slechts éénmaal niet getraind met de groep, omdat het gra- velveld echt te slecht was. We zijn toen met de hele groep gaan klaverjassen in het club huis. Zoiets moet kunnen". Daarnaast is iedereen ervan overtuigd dat het tij zal keren Ijshal Zoals bij de Hague Runners het geval is, wil de man, die in 1984 het veteranenklassement van de Zilveren Molenloop won, de mensen die zich ach ter zijn idee scharen de kans geven om één keer in de week met hem te trainen. Dat zal in en rond Leiden gebeuren, star tend vanaf de Leidse Ijshal. Komende dinsdag zal de eerste training plaatsvinden. Naast deze training geeft Deathridge zijn talenten een trainings schema, begeleidt hen even tueel naar „tussenstops" als testlopen („Daarin zou de Zil veren Molenloop uitstekend kunnen passen") en biedt hen daarna het lidmaatschap van de landelijke organisatie van Hague Road Runners aan voor een meer dan redelijke prijs. Over de manier waarop hij in contact zal treden met de ta lentvolle prestatielopers en trimmers is Deathridge nog niet helemaal zeker. Duidelijk is wel, dat de KNAU, maar ook de Leidse atletiekverenigingen, een kans voor open doel hebben gemist. Als zij meer durf hadden ge toond eens iets nieuws te pro beren had hen het initiatief van Deathridge bespaard kun nen blijven. Een intiatief dat in Den Haag al vruchten heeft afgeworpen en dat in Leiden mogelijk ook gaat doen. Routinier Jos Witteman (hier op archief èn in de,bloeme tjes): „Ik wilde eigenlijk af bouwen in het tweede". voor UDO. Jan van der Salm heeft de gelederen inmiddels weer versterkt, Jos Witteman gaat als libero de verdediging leiden en de wedstrijden die in de eerste competitiehelft met marginaal verschil verloren werden, gaan nu punten ople veren. Paniek is er in de ver ste verte niet, omdat het krachtsverschil in de derde klasse B te verwaarlozen is en aansluiting met de midden moot via enkele overwinnin gen al kan worden bewerk stelligd. Aan het enthousiasme van Nieuwenhuizen zal het zeker niet liggen. De emotionele trainer („Je zit maar in die kleine dug-out, kan alleen wat aanwijzingen geven en ja, dan wil je wel eens uit je slof schie ten") ziet alleen VCS als echte hoogvlieger in de afdeling, vindt FC Lisse te wisselvallig om kampioen te worden en weet maar één ding zeker- :„Wie er ook degradeert, UDO is het niet. Al moet ik mijn schoenen erbij opeten". JELLE RAAP

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15