ÊeidócSomant^ Werkgelegenheidsplan wekt valse verwachtingen bij vluchtelingen STAD OMGEVING Parkeergarage Digros ook 's avonds open HUWELIJKSPLANNEN ZOON KOSTEN VADER T LEVEN WEEK EINDE ZATERDAG 8 FEBRUARI 1986 PAGINA 11 eel belangstelling loor Bastionhotel EN Voor het nog in aanbouw "frde Bastionhotel naast zwembad de iet is al erg veel belangstelling. Het tel dat vrijdag 21 maart officieel ge ïnd wordt, heeft voor het komende het daarop volgende jaar al veel Iivragen binnen gekregen. Een ik deel van dit jaar is inmiddels geboekt en ook voor volgend jaar al verschillende boekingen ver- ht. Vooral groepen hebben veel in- esse in het Bastionhotel. Het hotel Leiden is de eerste van een reeks Bastion hotels in Nederland. Ze rden allen volgens eenzelfde con- it opgezet van relatief lage over- chtingsprijzen en een goed comfort. Splinter in Vredeskerk LEIDEN Kinderthe ater Splinter speelt zon dagmiddag in de Vre deskerk aan de Burg- gravenlaan het stuk „Buitenbeentje". Een kind wordt geplaagd door andere kinderen en houdt maar één vriendje over. Dit is een pop die voor allerlei verrassingen zorgt. De voorstelling begint om half drie en is bestemd voor kinderen van 6 tot 12 jaar oud. Gesprongen persleiding gerepareerd LEIDEN De werkzaamheden aan de gesprongen persleiding van het Hoog heemraadschap van Rijnland op de hoek van de Gooimeerlaan en de Willem de Zwijgerlaan zijn vandaag afgerond. An derhalf week geleden werd vastgesteld, dat er water naar boven borrelde. Bij het opengraven van de grond bleek, dat een lek in de persleiding de oorzaak daarvan was. Volgens een woordvoerder van het hoogheemraadschap is de lekkage ver oorzaakt door grondverzakkingen. De leiding loopt van Leiden naar Leider dorp en wordt gebruikt om afvalwater door te transporteren. Door een voorzie ning bij Leiderdorp te treffen heeft het hoogheemraadschap het afval toch kun nen afvoeren. Leidse politie vindt actie tegen onleesbare kentekenplaten goed idee UTRECHT/LEIDEN De Utrechtse brekkige, versleten en vuile kenteken- politie gaat vanaf maandag in en rond platen, maar ook aan platen die door de stad extra letten op de leesbaarheid bijvoorbeeld trekhaken aan het oog ont- van kentekenplaten. Volgens de politie trokken worden. Bij overtredingen komt het steeds meer voor dat automo- maakt de politie proces-verbaal op, ter- bilisten hun nummerplaat bewust on- wijl ook voor controle op herstel wordt leesbaar houden of zelfs onleesbaar ma- gezorgd. ken om onherkenbaar te zijn bij foto- Een woordvoerder van de Leidse politie controle. De Leidse politie vindt de actie meldde gistermiddag dat wordt opgetre- een goed idee. Mogelijk dat in deze stad den wanneer men een onleesbaar of in de toekomst een dergelijk initiatief slecht leesbaar kenteken toevallig te- wordt ontplooid. genkomt. Er wordt niet gericht naar ge- (Jok bij doorrijden na aanrijdingen is zocht. Volgens de woordvoerder is het het vaak moeilijk de dader te achterha- erg moeilijk te onderzoeken hoe de ken- len doordat het kenteken onduidelijk is. tekenplaten onleesbaar zijn geworden. De Utrechtse politie zal tijdens gerichte Een mogelijkheid is dat de platen door controles en bij de gewone surveillance weersinvloeden minder goed leesbaar bijzondere aandacht besteden aan ge- worden. LEIDEN Het werkge legenheidsprogramma voor vluchtelingen en iiso- asielzoekers die korter ïzier dan twee jaar in Neder land verblijven, is een wassen neus. ite Aan dit programma kunnen maar enkele personen meedoen. Dit schrijft de Stichting Vluchtelingen werk Leiden/Oegstgeest (VVN) aan staatssecreta ris mevrouw A. Kappey- ne van de Copello. Vol gens de stichting worden bij vluchtelingen valse verwachtingen gewekt en riekt de maatregel naar propaganda. Voor het programma komen uitgenodigde vluchtelingen en vluchtelingen met een A- status in aanmerking. De stichting wijst erop dat de A- status maar zelden wordt verleend. In 1984 kregen 114 personen de A-status en in de eerste drie kwartalen van 1985 waren dat er 82. Voor de B-status kwamen respec tievelijk 551 en 249 personen in aanmerking. Voor de C- status (een verblijfsvergu- ning) gelden de de cijfers 76 en 92. In 1984 waren er in to taal 1765 aanvragen, in de eerste drie kwartalen van 1985 2603. Aangezien de procedures die leiden tot de toekenning van een status jaren kunnen du ren, zal maar een fractie van het geringe aantal A-status houders van het werkgele genheidsprogramma gebruik maken, meent de stichting. Volgens de VVN is bij velen de teleurstelling groot wan neer blijkt dat zelfs de fel-be- geerde B-status niet voldoen - De stichting vraagt aan de staatssecretaris geen verdere ruchtbaarheid aan de maat regelen te geven en de enke len die wel in aanmerking komen persoonlijk te benade ren. Een andere oplossing zou zijn ook de B-status hou ders van dit programma ge bruik te laten maken. utspotten geren in Leiden irgemeester C. Goe- lop van Leiden kan et een gerust hart op kantie, want zijn ta- worden een paar igen waargenomen >or prins Piet I. Deze eeg gisteravond in de irgerzaal van het adhuis de sleutels van stad van burgemees- Cees en is dus de las in Leiden. Overi- sns moesten veet col- ja's van Goekoop in wijde regio gister- rond ook hun gemeen- sleutels afstaan aan sestverwanten van Piet ns Piet en zijn gevolg jen van het gemeen- istuur een warm Afhaal. Vanavond vie- de Hutspotten in het ntonius Clubhuis hun ote carnavalsbal en maandag 9 en dins- ig 10 februari vieren kinderen, gehandi- ipten en bejaarden irnaval. Dinsdagavond fijgt de burgervader n sleutels weer terug ordt het carnaval met t grote Doordouwers- afgesloten. VOOR BEZOEKERS SCHOUWBURG EN K&O LEIDEN Bezoekers aan de Schouwburg en K&O kunnen met ingang van 1 maart gebruik maken van de Digros-parkeergarage aan de Langegracht. De garage is van maandag tot en met zaterdag van half zeven 's avonds tot half één 's nachts geopend. Op zondag is de overdekte autostalling gesloten. De kosten bedragen twee gulden per auto per avond. Begin januari werd al bekend dat gemeente, schouw burgdirectie, K&O en Digros onderhandelden over het 's avonds openstellen van de garage. Gisteren werd defini tief overeenstemming bereikt. Besloten is nu dat de Di gros de exploitatie helemaal in eigen hand houdt. Overi gens mogen automobilisten, die niet naar de Schouwburg of K&O gaan, hun vervoermidel 's avonds ook in de ga rage aan de Langegracht parkeren. De hoofdingang van de garage ligt aan de Langegracht, maar te voet kan men het gebouw ook aan de achterzijde verlaten. Via deze achterdeur komt men op de Oude Sin gel terecht en de afstand tot Schouwburg en K&O be draagt dan niet veel meer dan honderd meter. Door deze overeenkomst tussen Digros en Schouwburg komt bin nenkort een einde aan het parkeerprobleem voor thea terbezoekers. Al jaren werd hierover geklaagd. Officier eist 2,5 jaar DEN HAAG De Turkse feestdag in het Leiderdorpse jeugd- clubhuis „De Sjelter" begon op zondag 3 november van het vorig jaar met een bloedig drama. Het volkslied had er net geklonken en ter wijl tientallen aanwezigen zich die middag voorbereidden op het festijn in de grote zaal, stierf achter hun rug op straat een 51-jarige landgenoot. Het slachtoffer was tijdens een vechtpartij met een puntig voorwerp een mes of een schroevedraaier tussen zijn ribben door in zijn milt gesto ken. Een spoedopname in het ziekenhuis kon zijn leven niet meer redden. Een slagader was geraakt. Hij overleed on der de handen van zijn artsen aan bloedverlies. De man, die ervan wordt ver dacht de fatale steek te hebben toegebracht, is een 42-jarige Leidenaar. Zeventien jaar ge leden kwam hij als lasser van uit Turkije naar Nederland. Zijn vrouw en kinderen wo nen hier ook. Hij hoorde giste ren voor de rechtbank in Den Haag tweeënhalf jaar gevange nisstraf tegen zich eisen. Aan het bloedbad ook de schoonzoon van het slachtoffer had steken opgelopen gin gen ernstige perikelen vooraf. Nog net geen vete, maar wel onenigheid tussen twee Turkse families over het uithuwelij ken van de toen nog 17-jarige dochter van de verdachte. Het meisje had niets gezien in een trouwpartij met de zoon van het slachtoffer, hoezeer de jon gen en diens familie daarop ook bij de hare hadden aange drongen èn hoe vaak hij haar ook op straat hinderlijk had achtervolgd. Ze wilde eerst haar kappersschool afmaken, daarna konden ze altijd nog zien. Haar vader was het daar helemaal mee eens. Hij had de wederpartij dan ook heel be slist laten weten dat er van een huwelijk op dat moment geen sprake kon zijn. „Hij is bepaald geen huistiran en ook geen vechter. Zijn dochters prijzen hem aan als een goede en liefhebbende va der, die er alles aan doet om zijn kinderen een behoorlijke opvoeding te geven", zei zijn advocaat, mr. D. Moszkowicz, over hem. Verdachte werd verder omschreven als een fa natiek radio-amateur, die ge regeld als vrijwillig medewer ker van Omroep Rijnland reli gieuze programma's heeft ver zorgd voor zijn geloofsgenoten in de regio. Brandende vraag voor de rechtbank was derhal ve hoe zo iemand hij werd een man van overleg genoemd in vredesnaam zijn kennis had kunnen doodsteken. De Leidenaar moest het antwoord hierop zelf ook schuldig blij- Hij en de vader van de verlief de jongen hadden elkaar zon dags in de feestzaal ontmoet. Op verzoek van de laatste wa ren ze rond een uur of twee naar buiten gegaan om een en ander nog eens uit te praten. Dat het gesprek zou uitlopen op een handgemeen tussen hem, zijn oude kennis en didhs schoonzoon had hij niet ver wacht. Een getuige verklaarde giste ren dat het duo de verdachte vanuit de hal met harde klap pen had achtervolgd. De gesla gene was bang door zijn bela- een mes hebben getrokken. Óp een gegeven moment wist hij degene met het mes te ontwa penen. Eenmaal in het bezit van dit wapen zou hij boksen de of stekende bewegingen hebben gemaakt. Wellicht dat het slachtoffer hierdoor werd getroffen. Mr. Moszkowizc deed een beroep op noodweer. Hij pleitte voor ontslag van rechtsvervolging. Er waren echter \ysrschillende versies van het gebeuren. Ver- dachtes eigen dochter had in dertijd verklaard dat haar va der doorgaans met een knip mes op zak liep. De verdachte ontkende dat. Hij had wel al tijd een schroevedraaiertje bij zich, om zijn bandrecordertje te repareren, als de tape van de spoel afschoot. Maar dat ge reedschap is, evenals het be wuste mes, sindsdien zoek. De verdachte had die middag van het „feest" bandopnamen wil len maken voor zijn radiopro gramma... Vonnis 21 februari. PETER VIERING Winkelbus (1) Met bijdragen van Rob Perik, Astrid Schoor dijk, Willem Spierdijk en Gert Visser. Foto Fred Rohde. PvdA-raadslid Jaap van Meij- gaarden lanceerde afgelopen week een plan. Geïnspireerd ioor het succes van de gratis ..borrelbus" tijdens de kroe- jgentocht van de Leidse jazz- week opperde hij om op koop- ivond en zaterdag een bus loor de binnenstad te laten rijden. Die zou dan een rondje over de city-ring langs par keerterreinen en -garages hioeten maken. Een prima rblan, wat echter bijschaving behoeft. Allereerst deugt de frequentie Van de lijn (drie keer per uur) 'niet. Dat een kooplustige twintig minuten voor de San- tiers-parkeergarage zal staan Wachten om zich naar V&D te laten vervoeren, is niet te Verwachten. De NZH onder schrijft dat. Woordvoerder Leeuwenburgh: „Onze erva ring is dat de passagiers bij een tien-minutenlijn niet naar vertrektijden informeren, maar dat bij een kwartier- dienst wel weer doen. Tien minuten wachttijd lijkt me ook wel het maximum voor zo'n busdienst". De frequentie verhogen is ge makkelijker gezegd dan ge daan. Het inzetten van meer- lÉdere bussen heeft natuurlijk N BÜIirect gevolg voor de kosten. -J f)ie bedragen in het plan Van .^jdeijgaarden 67.000 gulden. issei1- "hêêi Winkelbus (2) Daarmee komen we bij de achilleshiel van het plan, want de middenstand wordt 'geacht dat bedrag op te hoes tten. Gezien de dramatisch ge- ii| cringe interesse van de Leidse winkeliers om destijds finan cieel te participeren in de Sanders-garage, kan het nog wel even duren voordat de winkelbus zijn rondjes draait. De partij „Leiden weer gezel lig", die deelneemt aan de ko mende gemeenteraadsverkie zingen, heeft voor de finan ciering een heel wat eenvou diger oplossing. Lijsttrekker Bernard Stöxen, die zegt dat zijn partij eenzelfde idee had als Meijgaarden, wil de „win kelbus" betalen uit de winst van het EBR. De partij van Stöxen wil ove rigens alles betalen uit die winst. Hij wil ook de precario rechten afschaffen en de rioolbelasting. En weer dient het energiebedrijf aangespro ken te worden om het verlies van inkomsten op te vangen. Of Leiden er gezelliger op wordt, is dan nog maar I de vraag. Er is dan misschien wel een winkelbus, maar in ieder geval geen stroom Verboden Ook de plaatselijke partijbla den hebben zich op de verkie zingen geworpen. Zo werd in één der laatste nummers van „De Partijgenoot" perio diek van de Leidse PvdA een interview afgedrukt met Links Leiden-lijstrekker Hans de la Mar en mocht een verslaggever uit de kringen van Links Leiden voor zijn krant met PvdA-voorman Dick Tesselaar praten. Er schijnt nog wel eens iets fout te gaan bij dergelijke in terviews. Zo werd De la Mar in de mond gelegd dat hij voorstander was van de bouw van vrije sector-woningen in de Stevenshof. Een kwalijke vergissing die gelukkig nog tijdig kon worden rechtgezet. Het interview van Tesselaar verliep wat dat betreft iets minder gemakkelijk. Nadat de verslaggever de weergave van het twee uur durend in terview aan de wethouder ter lezing had voorgehouden, werd hem een publicatiever bod opgelegd. De wethouder was het niet eens met wat er in stond en was al helemaal ontevreden over wat er niet in stond. Onderhandelingen mochten niet baten en de re dactie besloot ondanks het veto van Tesselaar het inter view te plaatsen. Wie zich door nieuwsgierig heid gedreven op het verhaal stort, komt echter van een koude kermis thuis. Niets op zienbarends, niets onthullends kortom niets nieuws. Voor de redactie van het zichzelf als links opinieblad beschouwen de periodiek kennelijk toch nog voldoende om het eerste nummer met een vette aan kondiging „Het verboden in terview met Tessélaar" op te sieren. Je moet wat doen om jezelf interessanter te doen voorko men dan je werkelijk bent. Walrus Overal moet worden bezui nigd en als we het allemaal moeten geloven vooral in Wassenaar. Dè grote pleitbe zorger van bezuinigen in deze gemeente is wethouder Cor Barning van financiën, die in staat is de hele gemeenteraad te bespelen met zijn argumen ten. „De koning van Wassenaar", wordt hij soms wel voor de grap genoemd. Als hij iets uit legt, lijkt het alsof de ene helft van de raad (de VVD) in slaap valt, terwijl de andere helft niets durft terug te zeg gen. Zelfs als er erg veel geld wordt uitgegeven. Zoals onge veer een week geleden. Wassenaar kent nu z'n eigen Walrus-affaire. Ging het in de landspolitiek om onderzeeërs, in het villadorp om een soci aal-cultureel centrum. Wat is er gebeurd? Anderhalf jaar na het raadsbesluit om 3,3 mil joen gulden beschikbaar ter Automobilisten beschouwen paaltjes als lastige dingen. Wan neer ze je er al niet van weerhouden om op de stoep te parke ren, rij je er bij het indraaien op z'n minst toch tegenaan. In middels lijkt besloten tot een experiment met een paal die ook vanachter het stuur zichtbaar is. Mogelijk de opvolger van de Waalpaal, deze proefpaal. kroon. Een naam die wethou der Barning zeer toepasselijk vindt. Om meerdere redenen wellicht...? Trap na (1) Het valt niet mee, politiek be drijven in een kleine gemeen te die groot wil lijken. Dat blijkt de laatste jaren steeds maar weer in Warmond. Ruim drie jaar geleden stapte het raadslid Cornelis Vreeken uit de plaatselijke CDA-frac- tie om onder de titel Christen Democraat als eenmansfractie verder te gaan. Deze week laaide de contro verse CDA-Vreeken weer even, zij het onderhuids, hoog op. Het CDA benaderde zijn voormalige fractielid om zijn handtekening te zetten onder de CDA-kieslijst. Het aantal handtekeningen bepaalt de volgorde van de kieslijsten bij de gemeenteraadsverkiezin gen. De fractie van Progres sief Warmond (PW) kwam als grootste fractie met vier zetels voor lijstnummer 1 in aan merking omdat het CDA met maar drie echte raadsleden door het gemeenteraadsleven stapt. Zou Vreeken meewer ken, dan zou er geloot moeten worden tussen de PW en het CDA. Saillant detail in deze: de VVD heeft ook drie raadsze- tels en als het CDA maar drie raadsleden zou tellen, zouden beide partijen moeten loten met het risico dat het CDA wel eens lijstnummer drie zou kunnen krijgen. stellen voor het verbouwen van een voormalig r.k.-patro naatsgebouw, rijzen de kosten de pan uit. Vorig jaar bleek er al een half miljoen gulden bij te moeten. En nu dan nog eens 450.000 gulden. Voor honderdeneen dingen, die blijkens de woorden van VVD-wethouders „absolute noodzaak" zijn. Opgeteld kost het sociaal-cultureel centrum 4,2 miljoen gulden, ruim 150 gulden per inwoner van Was senaar. De mening van wethouder Cor Barning: „Er zijn geen fouten gemaakt en er is ook geen sprake van verkeerde ramingen". Toch moet er 9 ton meer bij, dan de gemeen teraad in eerste instantie dacht. Maar na de zeer beslis te uitleg van de wethouder van financiën, had niemand meer behoefte aan commen taar. En zeker niet in een openbare vergadering. „Ware nar", heet de nieuwe, kostbare, parel in Wassenaars Trap na (2) Vreeken weigerde echter de steun aan zijn voormalige fractiegenoten. Sterker nog, hij ondertekende de VVD- lijst, daarmee zijn oude partij op een derde plaats zettend. Dat gaf voedsel aan de „om- koperij"-geruchten dat het CDA bestuur Vreeken zou hebben proberen te lijmen door hem een raadszetel in het vooruitzicht te stellen on der de CDA-vlag. Vreeken heeft echter geen raadspre- tenties meer, hij houdt het na 19 maart voor gezien. CDA- fractievoorzitter Bonnet ont kent de belofte overigens. Vreeken hield het er op dat hij de afgelopen periode meer steun van de VVD dan van het CDA heeft gehad. Dat werd versterkt tijdens de on langs gehouden CDA-verga- dering Vreeken is officieel nog steeds lid toen de „dis sident" geen partijprogramma kreeg. Het excuus van fractie leider Bonnet, dat er te wei nig exemplaren waren, klinkt dan wat magertjes. En zeker als daarbij wordt bedacht dat Bonnet zelf Vreeken beschul digt van het geven van een „trap na" aan het CDA. Ópmerkelijk was de opmer king van Bonnet dat de VVD zich door deze handelswijze uit een nieuw te vormen col lege manoeuvreert. Dat leidt er nog toe dat dat de PW- fractie niet met de christen democraten maar met de libe ralen verder wil gaan „rege- Tijdbom (1) De afscheidswoorden van eco nomisch ambtenaar Ewald Keijser hebben de PvdA in Leiden niet tot vreugde ge stemd. Integendeel. PvdA- wethouder Dick Tesselaar (verantwoordelijk voor grondzaken) was, om het maar eens politiek te zeggen, zeer teleurgesteld over Keij- sers uitlatingen met betrek king tot de erfpacht. Keijser zei dat puur econo misch gezien, de erfpacht in Leiden zou moeten worden afgeschaft. Hij zei bovendien te weten dat diverse bedrijven juist door die erfpacht beslo ten hadden niet naar Leiden te komen. En dat had hij kennelijk niet mogen zeggen. Ambtenaren worden geacht zich niet met politiek te bemoeien, ook al staan zij op het punt weg te gaan. Vooral niet als het om zo'n politiek gevoelige mate rie gaat als de erfpacht. De irritatie van Tesselaar is vanuit zijn standpunt bezien best begrijpelijk. Jarenlang immers heeft het college ver dedigd dat geen enkel bedrijf omwille van de erfpacht Lei den links heeft laten liggen. De uitspraken van Keijser lij ken haaks te staan op de woorden van het college. In PvdA-kringen viel deze week te horen dat ook Keijser niet hard zou kunnen maken welke bedrijven dat dan wel geweest zouden zijn. En, als er dan al bedrijven waren weg gebleven, dan zouden daarbij ook andere overwegingen dan alleen die van de erfpacht een rol hebben gespeeld. Dat nu heeft Keijser ook nooit ontkend. Hij zei alleen dat wanneer de erfpacht wordt afgeschaft, er vermoedelijk meer bedrijven naar Leiden zullen komen. En dat feit is tot op heden altijd door het college ontkend. Tijdbom (2) Keijser heeft (ongewild) een tijdbom onder het huidige PvdA-VVD college als af- scheidpresent achtergelaten. Waar de PvdA als enige partij in de gemeenteraad onvoor kort vasthoudt aan de erf pacht, is de VVD inmiddels tot het inzicht gekomen dat de erfpacht voor bedrijven dient te worden afgeschaft. De erfpacht lijkt daarmee een rol van betekenis te gaan spe len bij de komende college onderhandelingen. Mocht het zover komen dat PvdA en VVD rond de tafel gaan zitten en wie twijfelt daar aan dan hebben de liberalen met Keijsers openbaringen een sterke troef in handen om de erfpacht aan te pakken. Het aardige van de hele affai re is dat Keijser (in zijn woon plaats Sassenheim) lid is van dezelfde partij als Tesselaar. Je zou haast gaan denken dat politieke principes afhanke lijk zijn van de plaats waarin je woont, maar dat is in dit geval niet zo. Het is, zoals Keijser zelf al zei, gewoon een kwestie van keuzes maken. Hetgeen Tesselaar, die als lijsttrekker verklaarde het werkgelegenheidsbeleid de hoogste prioriteit te willen ge ven, op z'n minst in gewetens nood moet brengen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11