Kleinere bussen in Leiden STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) „Anti-vocht, anti-mens behandeling" Energiebedrijf Rijnland vecht voor windmolen GEEN ANIMO VOOR RENOVATIE VAN NA-OORLOGSE WONINGEN Brand in Burgsteeg LEIDSE HEEFT LAST VAN NIET GEHARD HARS IN MEERMANSHOF iruimP DONDERDAG 6 FEBRUARI 1986 PAGINA 9 .and gekocht om "J Schadeclaims te ontlopen andsa) 032EIDEN Om schadeclaims van ruim in miljoen gulden te voorkomen, taqe^°pt de gemeente Leiden de grond ieningjn Pouw-Kraan aan de Rijndijk. Het IS. Refrein is 1412 vierkante meter groot, na 2% ten noorden van de nieuwbouw- ïjk Stevenshof en is bestemd voor >enbaar groen. Leiden koopt het ter- ijn voor 250.000 gulden van aannemer ri felft-Schieland. De schadeclaims van 18.000 en 315.000 gulden waren gelegd h^ndat er op de grond van Pouw-Kraan B"rftrspronkelijk een bouw- in plaats van iiaer?an groen^estemrn»n8 gemeente af 33 tot koop overgegaan nadat de stad- 3500fl|dvocaat had geconstateerd, dat de ]aims zeer grote kans van slagen had- LEIDENAARS AANGEHOUDEN LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN De politie van Alphen heeft twee Leidenaars aangehouden die vannacht hebben ingebroken bij de Volkswagenspecialist aan De Hoorn. Het tweetal, 23 en 24 jaar oud, had eerder in de nacht al proberen in te breken maar werd gestoord. De politie ontdekte dat er een raam was geforceerd, en legde een hin derlaag. De dieven keerden inderdaad terug, de agenten lieten de Leidenaars het ge bouw ingaan, en gingen tot ar restatie over toen ze weer naar buiten kwamen. Het tweetal is ingesloten. Tentoonstelling over woon wagenbewoners DEN HAAG/LEIDEN De Stichting Provin ciaal Platform Woonwagenbewoners houdt tot en met 21 februari in het Provinciehuis aan de Koningskade in Den Haag een tentoonstelling over de historische ontwikkeling van het wo nen in woonwagens in ons land en van het woonwagenbeleid van de overheid. Gisteren is de expositie door de Commissaris van de Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, S. Patijn, geopend. Op de expositie wordt met behulp van foto's, een videofilm en kunstvoorwerpen een beeld gegeven van woonwagenbewoners. Een nog altijd rondreizende woonwagenbewoner is op de expositie aanwezig om bezoekers te bege leiden en hun vragen te beantwoorden. De ten- tQonstelling is iedere dag vrij toegankelijk van 10.00 uur tot 16.00 uur. Brandje in Meubelboulevard LEIDERDORP Een deel van de boven bouw van de in aan bouw zijnde Meubel boulevard is gister middag in brand ge raakt. Bij het aanbren gen van dakbedekking waarbij een brander wordt gebruikt, vatte isolatiemateriaal vlam. De brandweer was echter snel ter plaatse om het vuur te blus sen. Hoeveel de schade bedraagt is niet be kend. Bouwplan Schubert - laan vanavond niet in commissie LEIDEN Het omstreden bouwplan voor de Schubert- laan wordt, in tegenstelling tot wat is aangekondigd, van avond niet in de gezamenlijke vergadering van de commissie volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening behandeld. Reden daarvoor is dat de commissie er onvoldoende tijd voor be schikbaar denkt te hebben. De behandeling van het plan zal naar een volgende vergade ring worden verschoven en dan opnieuw aangekondigd worden in de gemeentelijke advertentie. Bromfietser breekt been LEIDEN Bij een ongeval op het kruis punt Levendaal/St. Jorissteeg is een 25-ja- rige bromfietser uit Leiden gewond ge raakt. De man vanaf het Levendaal linksaf en werd geschept door een achteropkomend auto, bestuurd door een 24-jarige Leide- naar. De bromfietser werd met een been- fractuur en hoofdletsel overgebracht naar het Academisch Zieken huis. Overhemdendief aangehouden LEIDEN Een 33-ja- rige Leidenaar, die dinsdagnacht over hemden en kleding had ontvreemd bij een fabriek aan de Lam- menschansweg, is gis teren aangehouden. Enige attente bewo ners in de wijk Zuid- West zagen een man postzakken overladen in een auto. Zij waar schuwden de politie. Die hield de man op de Churchilllaan aan en troffen de over hemden en kleding aan in de zakken. Wassenaarse dieren naar Emmen gebracht WASSENAAR Het Noorder Dierenpark in Emmen heeft gisteren 23 dieren uit het Die renpark Wassenaar opgehaald. De reis werd met twee vracht wagens afgelegd en verliep voor de meeste dieren voor spoedig maar één vrouwtjes struisvogel bleek bij aankomst in Emmen overleden. Met de aankoop is een bedrag ge moeid van vijftigduizend gul den. Een tweede transport van dieren uit Wassenaar vindt morgen plaats. Dan komt het Burgers Dierenpark uit Arn hem onder meer tien pelika nen en een zeboe's, koedoe's en tapirs ophalen. ITTma Koffieconcert uil Het duo Herre-Jan Ste- genga (cello) en Herman j Uhlhorn (piano) geeft zon- I dagmorgen vanaf half itwaalf in de Stadsgehoor- 2 zaal een koffieconcert. Het veil) tweetal zal werken ten ge- kiaart)/j ore brengen van Van eis,r-*Beef/joven, Debussy, Brahms. Kaarten kunnen j via K&O besteld worden. Tel. 070-141141. lo's, O) 17-482 Kadans Kadans, de organisatie voor Afrikaanse dans en peitcussie, houdt binnen kort een cursus Afrikaan se dans. Die heeft plaats ip maandag- of donder dagavond en start in de Week van 10 februari. De cursus duurt 12 weken. Op 15 en 16 februari houdt Kadans een workshop Afrikaanse dans. Deze tweedaagse cursus is be stemd voor gevorderde dansers. Inlichtingen en opgave: Kadans, postbus 304. 2220 AH Kawijk. tel: 01718-23223 of 071-122935. PvdA De PvdA bestaat op 9 fe bruari veertig jaar. Op die datum wordt een feestelij ke bijeenkomst gehouden in de Burchtzaal in de Burgsteeg. Dan zal ook het eerste exemplaar van het boekje over de PvdA-Lei- den worden aangeboden aan J. Bergman, de afde- lingsdrukker van de partij. Ook start wethouder D. Tesselaar op 9 februari de verkiezingscampagne van de plaatselijke socialisten. De bijeenkomst begint om Pijpenhabinet Het Pijpenkabinet aan de Oude Vest 159a biedt zon dag de mogelijkheid pijpen te laten beoordelen en analyseren door de conser vator van het museum. Het museum is zondag middag van een tot vijf uur geopend. Pastor Het pastoresteam van ge loofgemeenschap De Re genboog is uitgebreid. Drs. H.J. van Casteren, gehuwd RK priester en tot voor kort godsdienstleraar op het Ashramcollege in Al phen aan den Rijn, wordt zondag 16 februari aan de geloofgemeenschap voor gesteld. Hij zal met pastor Van Well in beide dien sten voorgaan. Van Caste ren is onlangs met ver vroegd pensioen gegaan en zocht daarom naar een mogelijkheid enkele dagen per week pastoraal bezig te zijn. Eenvoudige voorziening voor ïonkbalvereniging VOORSCHOTEN De nieu- honk- en softbal vereni ging zal het met een eenvoudi- je voorziening moeten doen. s honk- en softbal mogelijk net een eenvoudige backstop twee oude telegraafpalen met en visnet er tussen gespan- len) of dient er een definitie- 'e voorziening te zijn, waar de kosten rond de 18.000,- bedragen, was de 'raag waar de commissie zich >ver boog. De commissie wel- ijn meende gisteravond dat ;n nieuwe vereniging bereid loet zijn om eenvoudig te arten. Eerst bekijken of een lonk- en softbalvereniging in 'oorschoten toekomst heeft, lus de commissie. Op de 'htergrond speelde ook mee iet kortstondige bestaan van 'b Fietscrossclub, welke de ge- leente 10.000,- plus terrein- juur kostte. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde LEIDEN De NZH gaat kleinere stadsbussen in zetten in Leiden. De bus maatschappij hoopt aan einde van dit jaar te be schikken over vijf bussen met zitplaatsen voor 26 personen. In totaal kun nen de nieuwe bussen zestig personen vervoe ren. De NZH zal de nieu we aanwinsten gebrui ken voor de lijnen 13 en 14. Die bestrijken de rou te station, Zuid-West, De Kooi, station (de „rin- glijn"). In de toekomst komt ook lijn 30 (Lei- den-Katwijk) in aanmer king voor het kleiner formaat bus. De nieuwe bussen hebben een breedte van 2,30 meter en een lengte van 10 meter. De huidige stadsbussen zijn 11 of 12 meter lang en 2.50 meter breed. NLH-woord- voerder B. Leeuwenburgh: „Dat lijkt niet zo'n spectacu lair verschil, maar wanneer je de nieuwe bussen ziet is het verschil echt opvallend". De discussie tussen de ge meente Leiden en de NZH over het gebruik van bussen van een kleiner formaat is al jaren gaande. De Noord- Zuidhollandse vervoersmaat schappij stelde altijd dat ge bruik van minder grote ver voermiddelen onmogelijk was. In de eerste plaats om dat, wegens de hogere pro ductiekosten, de kleinere bussen duurder in aanschaf waren. Ten tweede omdat het gebruik daarvan het risi co inhield dat passagiers bij de haltes moesten achterblij ven wegens een te geringe capaciteit van de kleinere1 wagens. Datzelfde geldt volgens NZH-woordvoerder Leeu wenburgh nog steeds voor de lijnen 15 *n 16 (station - Kooi - Leiderdorp): „Wanneer wij daarop kleinere bussen inzet-1 ten, kunnen we niet iedereer1 vervoeren". Een onderzoek naar de haal baarheid van midi-bussen leerde dat er wel mogelijkhe den waren voor de lijnen 1' en 14. Leeuwenburgh ovei de argumenten om de kleine re vervoermiddelen nu wel in te zetten in Leiden: ,,D< bussen zijn zeer geschikt voor smallere straten met een woonkarakter zoals de Boshuizerlaan, Marnixstraal en Bernardkade. Voor de chauffeurs is het ker manoeuvreren midi-bus. De bewoners heb ben minder last dan wanneer die grote wagens voorbij rij den". De NZH heeft in totaal twin tig kleinere wagens bestelc bij de firma Den Oudsten Woerden. Een en ander vergt een investering van ongeveer vier miljoen gulden, t gemakkelij- ren met de LEIDEN Zeshonderd na oorlogse Leidse woningen mo gen dit jaar worden opge knapt, maar het is nog zeer de vraag of dit aantal wel zal worden gehaald. Dit zei wet houder D. Teselaar van volks huisvesting gisteravond in een vergadering van de raadscom missie volkshuisvesting. Vast staat dat woningbouw vereniging De Eendracht dit jaar 222 na-oorloge huizen gaat opknappen, maar voor de ove rige 378 heeft nog niemand zich aangemeld. Zowel wo ningbouwvereniging Leiden als Tuinstadwijk kunnen een renovatie (groot-onderhoud) financieel niet aan, zo liet Tes selaar weten. De wethouder stipte aan dat staatssecretaris G.Ph. Brokx onlangs een nieu we regeling op renovatie-ge bied heeft aangekondigd. „Misschien wachten de corpo raties daar wel op", veronder stelde Tesselaar. Hij zei dat het erg veel moeite zal kosten het getal van 600 te halen. „De woningen die het hardst nodig hebben, worden niet opge knapt". Tesselaar meldde gis teren tevens dat de gemeente iemand zal aantrekken voor het controleren van renovatie projecten. Deze nieuwe man of vrouw moet ook een soort klachten-meldpunt worden. De brand werd vermoedelijk door kortsluiting in een dieselcom pressor veroorzaakt. BRANDWEER RIJDT ZICH VAST OP HOOGLANDSE KERKGRACHT LEIDEN In een pakhuis in de Burgsteeg heeft gisteren middag brand gewoed. Kort sluiting in een dieselcompres sor is de vermoedelijke oor zaak van het vuur. Het smeu lende isolerende materiaal rond de compressor had een enorme rookontwikkeling in de steeg tot gevolg. De brand weer schat de schade op onge veer veertigduizend gulden. Aan het pand, dat eigendom is van de gemeente, werden re novatiewerkzaamheden uitge voerd. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Een half uur na aanvang van de bluswerkzaamheden was de brandweer het vuur meester. Toen bleek echter dat de brand via de zolderbalken was overgeslagen naar een naast gelegen kledingzaak. De rook veroorzaakte daar nog voor enige duizenden guldens scha de. s' Avonds om half twaalf constateerde de brandweer bij controle wederom smeulend De brandweer had 's middags de nodige moeite om de Burg steeg te bereiken. De wagen, die het eerst uitrukte, bleef steken op de Hooglandse Kerkgracht, omdat er auto's fout stonden geparkeerd. Acht minuten na de brandmelding (om 14.21 uur) werd toen een tweede wagen opgeroepen. Die kon de Burgsteeg van de ande re kant evenmin bereiken we gens de drukte op de markt. De brand werd vervolgens ge blust vanuit de Nieuwstraat en de Botermarkt. Volgens een woordvoerder heeft de brandweer al her haaldelijk gewaarchuwd voor de slechte bereikbaarheid van de binnenstad. J. Volker: „Door ongecontroleerd parke ren kunnen wij in moeilijkhe den komen. Voor de politie is het evenzeer een probleem. Die is van goede wille, maar kan daar vaak niet met sleep- wagens komen. De burgerij re aliseert zich niet wat een enor me gevaren het verkeerd par- kerenHkan opleveren". LEIDEN Een behandeling tegen het vocht in haar wo ning is Sietske Smit niet goed bekomen. Tien maanden gele den werden de muren in haar huis in dè Meermanshof inge spoten met epoxy-hars. De Leidse vermoedt dat de ge bruikte harssoort niet goed is uitgehard. Gezondheidsproble men waren het gevolg en Sietske Smit klaagt sinds de behandeling van de muren in haar woning over hoofdpijn, suffigheid, verdoofd gevoel, misselijkheid, heesheid en prikkelhoest. De bewoonster van het hofje spreekt dan ook van een „anti-vocht, anti-mens behandeling". Al sinds de regenten van het enkele jaren geleden volledig gerestaureerde hofje de maat regelen tegen het vocht aan kondigden, onderzoekt de be woonster of de hars geen ge vaar voor de gezondheid zou opleveren. Fabrikant Siematec in Nieuwkoop verzekerde ech ter dat de stof totaal onschade lijk was; de geur zou boven dien binnen 48 uur uit de wo ning zijn verdwenen. Ruim een half jaar na de be handeling rekent de bewoon ster van het hofje erop dat de geur na twee jaar helemaal weg zal zijn. Intussen liep zij alle mogelijke instanties af om over mogelijke oorzaken van haar klachten en de giftigheid van de hars te informeren. Siets.ke Smit werd er biina wanhopig van: „Ik ben chemi cus met een redelijke medi sche kennis en een redelijke juridische kennis. Toch heb ik nog maar weinig bereikt". De bewoonster van de Meer manshof staat in haar strijd al leen. Sietske Smit: „De meeste mensen in dit hofje zijn oud. Als die klachten hebben, wij ten ze die aan hun leeftijd. Het is ook niet stimulerend voor bewoners als een chemicus al zo weinig be reikt". Wel stelde de Keurins- dienst van Waren op haar ver- .zoek een onderzoek in. Die concludeerde dat de hars in vochtige omstandigheden in derdaad niet hard werd. Van een giftige werking bespeurde de dienst echter niets. De Leidse: „Ik heb daar wel een verklaring voor. In de muren hier is zo'n 80 ét 100 liter hars inppsnofpn Dp kpiirinPsHippst Sietske Smit met haar kinderen bij de gaten, waarin het hars is gespoten. gebruikt monsters van een paar cc. Giftige dampen ver vliegen snel bij zo'n kleine hoeveelheid". W. Kruijshaar, regent-rent meester van de Meermanshof, vindt de klachten van Sietske Smit raadselachtig: „De ande re bewoners van het hofje kla gen nergens over. Mijn eigen huis heeft dezelfde behande ling met hars gehad. Ik heb geen problemen. Er is vast een grond van waarheid in de klachten van mevrouw Smit. Wij nemen haar klachten se rieus". Sietske Smit heeft in ieder ge val niet het idee dat de ge meente haar klachten serieus neemt: „De regenten denken dat ik hysterisch ben. En slechts door week in, week uit naar het stadsbouwhuis te stappen is de zaak uit de on derste la van een bureau geko men. In januari heb ik een rapport naar de gemeente op gestuurd. Dat zou worden be sproken met onder meer met bouw- en woningtoezicht en de geneeskundige dienst. Ik heb nog altijd niets gehoord". Het verkrijgen van een andere woning is nog altijd niet ge lukt. Op dit moment is de be hoefte daartoe niet zo groot. Sietke Smit: „In de winter veroorzaakt de hars minder hinder. Een paar maanden ge leden heb ik de kinderen ech ter vaker naar de crèche ge bracht, omdat zij last van hees heid hadden. Om half zes haalde ik dan weer gezonde kinderen op. Ik heb gepro beerd om op medische indica tie een urgentieverklaring voor een andere woning te krijgen. Dat is niet gelukt. Ik heb zelfs overwogen om een woning te kraken. Dan word je al snel geïdentificeerd met iemand uit de Staatslieden buurt en dat is ook niet mijn bedoeling". EBR TELEURGESTELD IN PROVINCIE DEN HAAG/LEIDEN „Ik ben teleurgesteld dat het zo moei lijk blijkt te zijn een windmolen te realiseren". Dit zei de heer P. Bordewijk, Leids wethouder voor economische zaken en lid van het college van bestuur van Energiebedrijf Rijnland (EBR), gis teren in een zitting van de commissie-Arob in het provinciehuis. Het EBR mag van de provincie geen windmolen bouwen aan de Achttienkavels in Alphen aan den Rijn, terwijl een agrariër aan dezelfde weg wel een grote molen mocht neerzetten. Namens het EBR tekende Bordewijk gisteren protest tegen de beslissing van de provincie aan. die vroeger voor de PPR in de Leidse gemeenteraad zat. Als lo- katie werd een perceel aan de Achttienkavels in Alphen aan den Rijn gekozen. Daar staat een nutsgebouwtje van het EBR, zodat de molen daarop zou kunnen worden aangesloten. De windmolen zou een ashoogte van 24 en een totale hoogte van 32 meter krijgen en 60.000 Kilowattuur per jaar léveren. Met deze hoeveelheid energie kunnen zo'n vijftig gezinnen vooruit. De bouwkosten bedragen 180.000 gulden. Van dit be drag is het ministerie van economische zaken bereid zo'n 60.000 gulden subsidie te g^ven. De windmolen is in eerste instantie bedoeld voor het het doen van onderzoek omdat het EBR erva ring wil opdoen met een windturbine. Na na vier jaar moet de molen „gewoon" mee gaan draaien in het geheel. Na vele proce dures kreeg men in januari 1984 toestemming van de gemeente Alphen aan den Rijn de molen te bouwen. De provincie was echter tegen en wees het verzoek om een verklaring van geen bezwaar in oktober 1985 af. Volgens de provincie kent de poldar Nieuwkoop (gelegen aan de westzijde van de Achttienkavels) een grote openheid en mag die niet worden bedorven door de aanblik van een molen. Tevens mogen bij nutsgebouwtjes bouw werken van maximaal twee meter worden neergezet. Op grond van het bestemmingsplan mogen er alleen bij agrarische bedrij ven windmolens worden opgericht, zegt de provincie. Een wind molen en een boerderij hebben een functionele relatie en die is er volgens de provincie tussen het nutsgebouwtje en de EBR- molen niet. Volgens Bordewijk is er wel degelijk sprake van zo'n relatie. Aan de oostzijde van de weg heeft agrariër Van den Broek een windmolen neergezet. Deze energie-opwekker staat niet ver van de plek waar de molen van het EBR moet komen. Qua hoogte komen beide windturbines aardig overeen. Volgens het energiebedrijf is dit niet rechtvaardig. Tevens voert het EBR aan dat de polder Nieuwkoop geen grote openheid heeft ter hoogte van de plek waar de molen zou moeten komen. Bordewijk wees erop dat de provincie van energiebedrijven ver wacht dat er ook wordt gekeken naar kleinschalige projecten voor het opwekken van energie. En in een provinciale nota wordt gesteld dat er in het jaar 2000 20 procent van de energie in Zuid-Holland moet komen van windmolens. Een energie-des kundige van de provincie meldde gisterochtend echter dat dit percentage inmiddels al is teruggeschroefd. „De provincie ont moedigt ons", zei Bordewijk. „Het duurt allemaal zo lang". De voorzitter van de Arob-commissie reageerde daarop met „Wij vnplpn Hp pnprrnphplangen nok wel".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9