□ËcidócSomatit Tweehonderd banen op de tocht bij universiteit Verdeeldheid over bouwplannen voor Barbaraterrein STAD OMGEVING Milieu-telefoon in Zuid- Holland Milieu-üelefmm Ziiid-HcUaiuf Fietser onwel EXTRA BEZUINIGING VAN 8 MILJOEN GULDEN OP PERSONEEL luizend gulden boete voor brandstichting RUL krijgt hoogleraar dierproef- vraagstukken Acht jaar voor moord op rivaal VRIJDAG 31 JANUARI 1986 PAGINA 9 ~W0 m nj {edrijven in Roomburg onaanvaardbaar ?fa'J ,EIDEN De plannen van de gemeente om Gijzenij en de Vtonmortelcentrale naar Roomburg te verhuizen zijn on- anvaardbaar. lat hebben de Stichting Meerburg en de Werkgroep Kanaal- ebied-West het college van B en W laten weten. Volgens .'s. oo eide organisaties zouden er woningen in Roomburg moeten 7-482; omen. Daarmee zou Meerburg uit kunnen groeien tot een olwaardige wijk met voldoende voorzieningen als scholen n een winkelcentrum. Zij wijzen erop dat met de verhuizing e overlast zou worden verplaatst. De bewoners van Meer- urg zullen veel hinder gaan ondervinden van de bedrijven, jorspellen zij. De stichting en de werkgroep herinneren het illege van B en W eraan, dat zij bij de Raad van State be- •aar hebben aangetekend tegen het bestemmingsplan •omburg, waarin de industriële bestemming van het gebied vastgelegd. Totdat de Kroon er een definitief oordeel over ;ft geveld, zou de gemeente de verhuisplannen in de ijs- it moeten stoppen. LEIDEN Een 65- jarige Leidenaar is gistermiddag in zorg wekkende toestand van de Herenstraat naar het AZL over gebracht. De man reed op zijn fiets, werd onwel en kwam ten val. Volgens de politie had de man een tijdelijke hartstil stand. Door de val liep hij ook nog hoofdletsel op. Tien mille verduisterd LEIDEN Een kledingzaak aan de Haarlemmer straat heeft vol gens het hoofd kantoor van de fir ma 10.000 gulden verduisterd. Het hoofdkantoor in Amsterdam heeft bij de Leidse poli tie aangifte ge daan. De politie heeft een onder zoek ingesteld naar de aangifte. Vechtpartij met fietsen LEIDEN De politie heeft van nacht een einde gemaakt aan een vechtpartij tussen vier mannen in de Breestraat. De mannen gin gen elkaar onder meer met twee fietsen te lijf. Een 24-jarige Rijns- burger werd met een hoofdwond naar het AZL overgebracht. Hij verklaarde tegenover de politie dat hij en een 30-jarige Leidenaar door de twee andere mannen, plotseling waren aangevallen. De twee Leidenaars (23 en 25 jaar oud) verklaarden op hun beurt dat de twee mannen uit Katwijk en Rijnsburg waren begonnen. De politie heeft de zaak in onder zoek. Vrouw aangerand LEIDEN Een 21-jarige Leidse heeft bij de politie aangifte gedaan van aan randing. De vrouw fietste woensdaga vond in de Doezastraat toen zij door een ongeveer 40-jarige man, die haar op een andere fiets passeerde, werd vastgepakt. De man is spoorloos. Weer inbraak bij Ons Buiten LEIDEN Net zoals begin deze week is in de nacht van woensdag op donder dag opnieuw ingebroken in de kantine van volkstuinvereniging Ons Buiten aan de Marnixstraat. Dit keer verdwe nen 23 pakken koffie, 4 dozen sigaret ten en shag, 4 dozen kroketten en 4 do zen frikadellen. Politiesterrit weer in Leiden LEIDEN De veertigste editie van de Internationale Politiesterrit ein digt dit jaar in Leiden. In 1977 was dat ook al het geval. Deze sterrit is een „motortoeristisch gebeuren op basis van sportiviteit" met deelne mers uit een aantal Europese landen. Door deze rit probeert men agenten uit verschillende landen per auto of motor bij elkaar te brengen. De finish is 21 mei op het terrein van de Groe- noordhallen. Daar zal ook een aantal behendigheidsritten worden gehou den. De ongeveer 2.000 deelnemers worden zoveel mogelijk bij bevriende collega's uit Leiden ondergebracht. Diescolleges universiteit LEIDEN Ter gelegenheid van het 411-jarig bestaan van de de Leidse Universiteit (dies na- talis) wordt zaterdag 8 februari een groot aantal diescolleges ge houden. De meeste colleges heb ben plaats in het Centrale Faci liteitengebouw aan de Cleverin- gaplaats, maar een aantal is ge organiseerd door de Leidse Ge ologische Vereniging en heeft plaats in het Rijksmuseum Geo logie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht. De col leges worden in beginsel gehou den voor afgestudeerden van de universiteit, maar ze zijn ook voor anderen vrij toegankelijk. De colleges worden gehouden om 10.45, 11.45 en 14.00 uur. ities LEIDEN Bij de Leidse unversiteit staan twee honderd banen op de tocht. Deze worden thans vooral bezet door perso neel met een tijdelijk ar beidscontract. De in krimping zou een gevolg zijn van het voornemen van het college van be stuur om de komende vier jaar 8 miljoen extra te bezuinigen op het per soneel. De vakbonden voelen zich door de plan nen overvallen. Het col lege van bestuur heeft bij de bekendmaking van de plannen, die noodzakelijk zouden zijn om ontstane tekorten te dekken, wel de garantie gegeven dat er geen ge dwongen ontslagen zul len vallen. De vakbonden zeggen in een reactie op het voornemen van het college van bestuur blij te zijn met de garantie over het uitblijven van ge dwongen ontslagen. Zij wij zen er echter op, dat dan vooral het tijdelijk personeel de dupe zal zijn. „Met na tuurlijk verloop is dat aantal van tweehonderd niet op te vangen. Zoals het er nu uit ziet, zal het gevolg van het plan van het college zijn, dat tijdelijke arbeidscontracten eenvoudig niet worden ver lengd", aldus vakbondsverte genwoordiger F.A.W. van Gils. Hij is voorzitter van het zogeheten Georganiseerd Overleg, waarin de vakbon den met de universiteit pra ten over alles wat het perso- nel aangaat. Volgens Van Gils zullen de hardste klappen vallen bij de Stofkam drie grootste faculteiten: ge neeskunde, sociale weten schappen en wis- en natuur kunde. Hij verwacht dat met name de student-assistenten de dupe zullen worden van deze nieuwe bezuinigingen. Mocht dat inderdaad het ge val zijn, dan zal dat ook con sequenties hebben voor het onderwijs. „Student-assisten ten hebben een taak in het onderwijs dus uiteindelijk zal ook het onderwijs een nieu we klap krijgen", aldus Van Gils. Hij wijst erop dat de acht miljoen gulden, die het college van bestuur nu wil bezuinigingen op het perso neel boven op de acht mil joen komt, die in het kader van de taakverdelingsopera tie (de bezuinigingsoperatie die door het rijk aan de uni versiteiten is opgelegd) de komende jaren al moet wor den ingeleverd. Het college van bestuur voert verschillende oorzaken aan voor de noodzakelijk geachte •bezuinigingen. Zo zou de uni versiteit de afgelopen jaren op te grote voet geleefd heb ben. „Ze hebben nog eens de stofkam door alle personeel suitgaven gehaald en daaruit wordt geconcludeerd dat er teveel is uitgegeven", meent de vakbondsverteg^i woordi- ger. Het college van bestuur wil verder meer geld beste den aan materiële zaken, zo als apparatuur voor onder zoek, omdat dat door alle be zuinigingen van de afgelopen jaren te zeer in de knel zou zijn geraakt. Het gaat hierbij om een bedrag van zo'n drie miljoen per jaar, waardoor volgens het bestuur 30 tot 45 banen verloren zouden gaan. Het geld dat daardoor ter be schikking zou komen, zou vooral worden besteed voor de Letteren- en Sociale facul teit. Verder zou er geld vrij gemaakt moeten worden om vernieuwingen door te kun nen voeren. De vakbonden wijzen de laatste twee overwegingen van de hand. Het personeel zou al genoeg hebben ingele verd. Van Gils betoogt dat de universiteit in het kader van de arbeidstijdverkorting maar veertig procent van de weggevallen uren mag her bezetten. „En van die veertig procent wil het college van bestuur dan nog eens een ge deelte besteden aan nieuwe ontwikkelingen, zoals het be geleiden van computerge bruik in plaats van het weg nemen van al bestaande knelpunten". Op 13 maart praten bonden en college van bestuur en vakbonden verder over de bezuinigingen. Momenteel lo pen al onderhandelingen tus sen het college van bestuur en de besturen van de ver schillende faculteiten. LEIDEN Overlast van vuilniszakken, honde- poep en burengerucht horen er niet thuis. Wel klachten over lawaai, lucht-, water- en bodem verontreiniging. Daar voor kan sinds deze week de Milieu-telefoon van de provincie gebeld worden. De provincie is daarvoor opgedeeld in vijf parten. In twee daarvan was al een centraal meldpunt voor mi lieuklachten: in Rijnmond en in de Drechtsteden. Er zijn dus meldpunten in drie nieuwe regio's bijgekomen. Groot Den Haag is er één van en voor de overige twee is de omgeving van Leiden in twee stukken ge knipt. Zoeterwoude, Ha- zerswoude en Koudekerk zijn ondergebracht bij Mid den Holland, terwijl de rest (Leiden, randgemeenten, Bollenstreek en Rijnstreek) zijn gekoppeld aan de Zuid- Hollandse eilanden. De groep Midden Holland belt bij klachten 01820-28011 en Leiden en omstreken draait 070-116111. De Zoeterwoudenaar die een klacht heeft over mest in de sloot, stankoverlast, herrie van de nabijgelegen fabriek of iets dergelijks krijgt, als hij het nummer draait, verbinding met het Milieubureau Midden Hol land. De Leidenaar komt in contact met het Bureau Co- Voor klachten over lawaai, lucht-, water- of bodemverontreiniging. Dag en nacht bereikbaar. De vijf regio's van de provinciale Milieu-Telefoon. ördinatie Controle Provin ciale Waterstaat, onderge bracht op het Provincie huis. De meidnummers zijn dag en nacht te bellen. Hoe werkt dat nu, zo'n nachtelijke melding. Han- nu ook 's nachts aan de te lefoon? Dat blijkt niet het geval. Wanneer buiten de kantooruren de Milieu-tele foon in Den Haag wordt ge beld, krijg men de portier van het Provinciehuis aan gen provinciale ambtenaren de lijn. Hij noteert de naam en het telefoonnummer van de klager en piept vervol gens met een semafoon de dienstdoende functionaris uit bed. Deze belt de klager en gaat vervolgens aan de hand van de klacht aan de slag. De meldlijn in Den Haag werd deze week geïn stalleerd en kreeg woens dagmiddag de eerste klacht binnen. Een waterleiding bedrijf had trichloor-ethaan ontdekt, een giftige stof die door een bedrijf in Duits land zou zijn geloosd. De Regio Midden Holland heeft heel wat meer erva ring met een milieu-meld punt. De gemeente Gouda installeerde een soort meld- telefoon in 1972 en krijgt sindsdien jaarlijks zo'n 250 klachten te verwerken. „Het leuke van de nieuwe regionale regeling is, dat we nu voor ons werk ook een tegemoetkoming van de provincie krijgen", aldus een woordvoerder van Mid den Holland onder de toe voeging „mooi meegeno men". Voor de uren buiten kan toortijd heeft men een dien strooster opgesteld met de in aanmerking komende ambtenaren. De nachtelijke klagers krijgen rechtstreeks verbinding met de regiona le brandweer en die kan di rect een milieu-ambtenaar alarmeren. „Als het niet zo dringend is, dan zal de brandweerman zeggen dat we de volgende ochtend contact opnemen". 'en haag/leider- DORP Een 39-jarige Leidenaar is gisteren door de Haagse politierechter Aukes veroordeeld tot fen geldboete van dui tend gulden en drie we ken voorwaardelijke ge vangenisstraf. De man lad drie jaar geleden in -eiderdorp een bloemen- italletje brand gesto ken. Pe man verscheen gisteren al voor de derde keer wegens dit vergrijp voor de rechter. Na een eerste veroordeling door de politierechter oor deelde het gerechtshof in ho ger beroep dat er een fout gemaakt was bij het uitbren gen van de dagvaarding. De verdachte beweerde gisteren dat hem tijdens die laatste zitting was toegezegd dat de zaak verder afgedaan was. De officier van justitie hield dat laatste op een misver stand en eiste drie weken ge vangenisstraf. De Leidenaar vond dat een te zware straf. Hij zei door de eigenaar van de bloementent gechanteerd te zijn: als huurder van de zaak betaalde hij aanvanke lijk vijftig gulden per week huur. Toen de zaak eenmaal goed liep, moest hij honder den guldens betalen. Toen hij na twee weken ziekte bij het stalletje terugkeerde, trof hij een nieuwe huurder aan. Die verkocht de planten van de verdachte. De Leidenaar keerde daarop een week la ter bij het winkeltje terug en stak het met benzine in brand. De schade viel mee, omdat omwonenden de poli tie al waarschuwden, toen de verdachte nog met de benzi ne in de weer was. De brandstichter merkte gis teren tevens op dat een ge vangenisstraf hem zijn baan zou kunnen kosten. Hij had al tweeënhalf jaar een vaste baan. Wel betuigde hij spijt over het gebeurde: „Ik ver dien hier geen medaille LEIDEN Dr. Tj. de Cock Buning, adjunct-directeur van de Stichting voor Biologisch Onderzoek is per 1 februari benoemd tot bijzonder hoogle raar in de dierproefvraagstuk ken aan de Rijksuniversiteit in Leiden. De benoeming is een initiatief van de Stichting Proefdier en Wetenschap. Zij zegt hiermee een mijlpaal in de geschiedenis te hebben be reikt, omdat nergens anders ter wereld het gebruik van proefdieren als maatschappe lijk probleem onderwerp is van wetenschappelijk onder zoek en onderwijs. De nieuwe hoogleraar gaat zich onder meer bezighouden met de geschiedenis en de be tekenis van dierproeven in de geneeskunde, de filosofische aspecten van en de alternatie ven voor dierproeven. Volgens de Stichting Proefdier en We tenschap is de bijzondere leer stoel een belangrijke en nood zakelijke aanvulling op de leerstoel proefdierkunde aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, die een zuinig en we tenschappelijk 'verantwoord gebruik van proefdieren on derzoekt. De nieuwe leerstoel onderscheidt zich van Utrecht doordat in het bijzonder studie wordt verricht naar de achter gronden van dierproeven. Professor Dr. Tj. de Cock. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. De plannen voor het Barbaraterrein op de hoek van het Levendaal en de St. Jorissteeg van architect Klunder. Links is nog een stukje te zien van de Sandersgarage. LEIDEN Een ambtelij ke commissie kan geen eensluidend advies uit brengen over de bouw plannen voor het Barba raterrein. Dit is het ter rein op de hoek van het Levendaal en de St. Joris steeg, waarvan een deel nu tijdelijk gebruikt mag worden om auto's te par keren. Op een ander stuk van het terrein, aan de kant van de Hogewoerd, stond vroeger de Camera bioscoop. De ambtenaren schuiven twee verschillende mogelijkheden naar voren. In het plan van de architect Klunder is plaats voor 93 woningen en 800 vier kante meter bedrijfsruimte. Aan dat idee geven de buurt bewoners de voorkeur. Het ontwerp van de architecten Van den Eerenbeemt, Van Veen en Barkema behelst 61 woningen. Er is 2300 vierkante meter ruimte voor kantoren geprojecteerd. De gemeente heeft geen archi tecten hoeven aanzoeken om plannen voor het terrein in te dienen. Uit eigen beweging zonden verschillende ontwer pers hun ideeën in. Alleen die plannen bleven over, waarvan ook de financiering geregeld kon worden. Beleggers bren gen de benodigde gelden op, ongeveer 12 miljoen. De huur prijzen van de woningen lig gen in het plan Klunder het laagst, rond de 550 gulden. Bij realisatie van het ontwerp Van den Eerenbeemt moet de huurder ongeveer 650 gulden betalen. Volgens M. Verkoren, van de directie volkshuisves ting zal een huurprijs rond de 500 gulden voor de gemeente raad zeker acceptabel zijn. De huren voor eengezinswo ningen zijn immers ook al tot boven die grens gestegen", merkt hij op. Of de raadsleden de huren in de plannen van beide architecten niet te hoog vinden, zou afgewacht moeten worden. Het plan Van den Eerenbeemt geniet de voorkeur van de vertegenwoordigers van de di rectie ruimtelijke ordening in het ambtelijk voorbereidings team. Die is van mening dat door het ontwerp van Van Eerenbeemt een verrijking van het stadsbeeld ontstaat. De directie noemt de ontwerpen van architect Klunder en ook van de derde inzender bu reau Rijenga/Postma duide lijk saaier. „De vrees bestaat dat zulke complexen al gauw zullen leiden tot een monotone gevelopbouw". De directies stadsvernieuwing en volkshuisvesting hebben juist bezwaren tegen het plan van Van Eerenbeemt. Er zou den Ie weinig woningen zijn gepland. Bovendien vragen de directies zich af of er wel ge gadigden gevonden kunnen worden voor de geprojecteerde kantoorruimte. Ook hebben de ambtenaren van die directies bezwaar tegen het feit dat de woningen niet per lift bereik baar zijn. Die zijn daardoor niet geschikt voor bewoning door ouderen. De directies stadsvernieuwing en volkshuisvesting kiezen dan ook voor het project Klunder. Als grootste pluspunt zien zij het grote aantal wonin gen en het geringe aantal vier kante meters kantoorruimte. In dit plan is ook plaats gere serveerd voor een restaurant- koffieshop en is plaats voor een groengebied van 1400 vierkante meter.. De raadscommissies ruimtelij ke ordening, volkshuisvesting en economische aangelegenhe den nemen op 6 februari een besluit over de twee bouw plannen. Carnaval De carnavalsvereniging De Hutspotten houdt morgen voor de ouderen een carna- valske middag in het Antoni- us Clubhuis aan de Lange Mare. Opgetreden wordt door Dick de Witte, Leidse Wies (Wies Cavé), Leidse Danny de Munck Martin Hoogmaker) en anderen. De feestmiddag begint om halt twee. Horus De sessie met folkmuzikan- ten die de club Horus mor genavond zou houden in Le Bambou aan de Herenstraat- Witte Singel gaat niet door. Het „open podium" van vrij dag 7 februari om negen uur in dezelde lokatie is niet gea- nuleerd. Fietsers De Echte Nederlandse Fiet sersbond (ENFB) is op zoek naar vrijwilligers die op 19 april een stand kunnen be mannen tijdens de Fieisinfo- markt die dan in het Waag gebouw wordt gehouden. Men zoekt naar mensen die informatie kunnen verschaf fen over het verblijf per fiets in andere landen 'en die be reid zijn een deel van de or ganisatie van de infomarkt op zich te nemen. De markt duurt van 10 tot 17 uur. Voor inlichtingen en aanmeldin gen: 071-125761. Driftbuien Driftbuien bij peuters. Dat is het onderwerp van een the ma-bijeenkomst op maandag 24 februari in het wijkge- bouw aan de Lammenschans- weg 46. De bijeenkomst die om acht uur begint, wordt gehouden door de kruisvere niging Leiden. Belangstellen den wordt gevraagd zich voor 17 februari aan te mel den, tel. 132754 (tussen 12.40 en 13.00 uur). Lezing Stichting De Burcht verzorgt maandagavond 3 februari een lezing. Deze wordt ge houden door de architect R. van de Nahmer en heeft als titel „Taal, architectuur en estheticaDe bijeenkomst begint om half negen. DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft een 48-ja- rige Leidenaar vandaag veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf voor de moord op de 45-jarige minnaar van zijn Marok kaanse vrouw en dochter. Er was negen jaar cel te gen hem geëist. De verdachte schoot op 2 sep tember van het vorig jaar op de Morsweg in Leiden zijn ri vaal dood met een pistool. De man had jarenlang moeten dulden dat zijn vrouw zowel in Marokko als in Nederland een relatie onderhield met een an dere Marokkaan. Laatstge noemde begon in 1984 ook een verhouding met de dochter. Beide vrouwen zouden zich in Leiden hebben moeten laten aborteren, omdat ze zwanger van hem waren. Tijdens een eerdere rechtszit ting had de officier van justitie twaalf jaar gevangenisstraf ge ëist. Maar de rechtbank beslis te dat er eerst nog een nader psychiatrisch onderzoek moest worden verricht, omdat de oorspronkelijke psychiater zijn werk niet goed had gedaan. De Haagse psychiater, dr. J. Schipper, heeft het werk van zijn collega overgenomen en kwam tot de conclusie dat de verdachte ten tijde van zijn daad verminderd toereke ningsvatbaar was. De Leidenaar, circa twintig jaar wonend in Nederland, stond bekend als een zeer har de werker. Uit angst voor zijn rivaal heeft hij de vernederin gen jarenlang getolereerd. De breuk tussen hem en zijn fa milie wordt toegeschreven aan het feit dat moeder en dochter na 1984 snel de westerse ge woonten zouden hebben aan genomen. De rechtbank over woog in het vonnis dat de ge dragingen een belangrijke rol hebben gespeeld bij de over wegingen om tot acht gevan genisstraf te beslissen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9