Reagan: Amerikanen oren bij de sterren Overleg tussen Arafat ~en Hoessein mislukt Duitse medici in geweer tegen „genezer'" kanker Gat in staart Komeet Halley VASTBESLOTEN RUIMTE TE VERKENNEN" Uitgesteld Berlijn geteisterd door corruptie schandaal $LO WIJST VOORSTEL VS VAN DE HAND ingolese verzetsleider jnthaald door Reagan Klassieke én sportieve finale Franse coutureweek JITENLAND fieidaeSoiwant VRIJDAG 31 JANUARI 1986 PAGINA 5 ng fchoo: 30 miljoen :«g pi 'elijks 1 de olkei erlarn werl estrijd| i enki irwiji vindt ;tichti{ acistii e ma; i ondi wijs en a n. jidelijk Afrika RARE Minister E. Schoo i ontwikkelingssamenwerking dertig miljoen gulden b^schik- r stellen voor verbetering van wegennet in de landen in Zui- ijk Afrika. Zij maakte dat gis- >n in de hoofdstad van Zim- iwe, Harare bekend tijdens de jferentie van de SADCC, een >rt economische gemeenschap, loo bevestigde voorts financiële iun van de Europese Gemeen- tap aan de SADCC, waar behal- de zes Frontlijnstaten Lesotho, ilawi en Swaziland zitting in iben. China opent steden voor buitenlanders PEKING China zal vanaf 1 februari 137 nieuwe steden en gebieden open stellen voor buitenlanders. Dit maakte het persbureau Xinhua vandaag bekend. Hiermee komt het aantal vrij toegankelijke gebie-, den in China op 244. Tot 1982 konden buitenlanders nergens reizen in China zonder een vergunning van de politie. Daarna werden langzaam maar zeker ieder jaar enkele gebieden vrij toegankelijk. In de eerste 10 maanden van 1985 hrachten bijna twee keer zo veel buitenlanders een bezoek aan China dan in 1984. Britse pers laat Kinnock links liggen LONDEN Britse journalisten heb ben gisteren een afspraak met La- bourleider Neil Kinnock afgezegd na dat de partij alle contacten verboden had met kranten van Rupert Mur doch. Politieke verslaggevers, die zei den geen beperkingen op hun werk te kunnen aanvaarden, annuleerden het wekelijkse gesprek met Kinnock. La bour heeft besloten de vier kranten van Murdoch, waaronder The Times en het veel gelezen boulevardblad The Sun, in de ban te doen. Op deze manier steunt Labour 6.000 stakende drukkers, aan wie de krantenmagnaat ontslag heeft aangezegd als zij niet mee willen werken aan de invoering van nieuwe druktechnieken. Voor het eerst vrouwenkiesrecht in Liechtenstein VADUZ In het vorstendom Liech tenstein doen zondag voor het eerst vrouwen mee aan de verkiezingen voor het parlement. De vrouwen in het 27.000 inwoners tellende staatje kregen op 1 juli 1984 actief en passief kiesrecht. Het aantal kiesgerechtigden is daardoor met meer dan de helft toe genomen tot 12.500. Nieuw is ook dat er op een vrije lijst kan worden ge stemd tegenover de twee traditionele partijen. De nieuwe, vrije lijst wil sa men met Groenen in het parlement doordringen. Dat is niet eenvoudig, omdat er een kiesdrempel geldt van acht procent. HEIDELBERG De Westduitse astronoom Kurt Birkle heeft een gat ontdekt in de staart van de Komeet van Halley. Op een door Birkele genomen foto is duidelijk een zwarte punt in de staart te zien. De foto werd genomen toen de komeet 200 miljoen kilometer van de aarde was verwijderd en de staart een lengte had van 15 miljoen kilometer. Vermoed wordt dat zonnekrachten die op wervelwinden lijken mogelijk de oorzaak zijn van het gat in de staart. Begin maart kunnen Eu ropeanen weer een glimp opvan gen van de komeet. DUITSE VETERANEN WILLEN HERDENKING OLYMPIADE HITLER BONN De Westduitse sportleiding is van plan de 50e verjaardag van de Olympische Zomerspelen van 1936 in Duitsland, die tot een propagandaspektakel van de eerste orde van de nazi's gemaakt werden, te herdenken met een reünie van Duitse veteranen die er een rol in speelden. Organisatoren verklaar den dat de viering, die half augustus plaats heeft, zich alleen zal toespitsen op 'de sport prestaties van de spelen en het herdenken van degenen die door de nazi's werden ver volgd of gedood. Maar een socialistisch ka merlid sprak een ernstig" voorbehoud uit over het plan. Het risico is volgens hem tè groot dat een herdenking in het buitenland ver keerd wordt begrepen. terrenwichclaar voorzag ongeluk BEIROET De Libanese sterrenwichelaar Georges Tabet jieeft vorige week in een interview voorspeld dat een ont ploffing een Amerikaans ruimteveer zou verwoesten. Het interview verscheen op 20 januari in het in Beiroet ver schijnende weekblad An-Nahar Arab and International. ,j,,NASA zal getuige zijn van een ernstig ongeluk een p.van de ruimteveren zal geen vlucht kunnen maken, omdat pet zal exploderen. De wetenschap zal voor een raadsel staan, omdat zij de oorzaak van de ontploffing niet zal kunnen achterhalen", aldus Tabet in het interview. de coF™""^ 'nuancering htlijn ienmslriane-17 egevo >rdel{| ale bijvodi een ei er aakfflJS De eerste lance- ng van de Europese draagra- »t Ariane van de geheel ïe eejeUWe lanceerbasis in Kou- strediUi jn Frans-Guyana, is uitge bet feld tot 12 maart. Oorspron- Ned%iijk zou deze raket, de ze- aat. Lptiende van de serie, in fe- eerd recht' ingsl bruari de ruimte kiezen. De vertraging is veroorzaakt door het feit dat Ariane-16 niet in december, maar pas in februa ri zal worden gelanceerd. Aan de nieuwe lanceerinrichting, de tweede in Kourou, is vier jaar gewerkt. Arianespace, de commerciële organisatie die de lancering van kunstmanen verkoopt, heeft gezegd dat zij haar programma niet zal laten beïnvloeden door het ongeluk met de Challenger. Men zou van de ramp echter geen mis bruik maken door te trachten klanten van de NASA weg te lokken. WASHINGTON/HOUS TON De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren verklaard, dat het drama met het ruim teveer Challenger de Ver enigde Staten slechts zal sterken in hun vastbeslo tenheid de ruimte te ver kennen. „Wij moeten doorgaan. Andere moedi ge Amerikanen moeten nu naar de plaats gaan, waar de zeven zo heldhaf tig naartoe wilden. Een passende plaats voor de Amerikanen is volgens mij bij de sterren en daar voorbij". De uitlatingen van Reagan ook persoonlijk een groot voorstander van ruimterei zen is vooral bedoeld om tegengas te geven aan de sterk toegenomen kritiek op het be mande ruimtevaartprogram ma. Met name waar het het meereizen van burger-astro nauten betreft. Zelfs uitgespro ken voorstanders van beman de vluchten, zoals de veteraan- -astronaut John Glenn, heb ben zich afgevraagd wat het voor nut heeft gewone burgers als de lerares Christa McAulif- fe mee te nemen. Hij noemt dit storend voor het weten schappelijke werk en zei te vrezen dat de ruimtevaart een „kosmische caranavalverto- ning" zal worden. Volgens de NASA zijn beman de vluchten noodzakelijk voor het uitvoeren van taken, bij voorbeeld het repareren van defecte kunstmanen, die niet door machines kunnen wor den verricht. „Zelfs de beste computer kan de mens niet vervangen", aldus NASA. Sommige experts in de ruimte- wetenschappen, zoals Thomas Gold, hoogleraar aan de Cor nell universiteit, beweren evenwel met grote stelligheid dat praktisch alles wat het ruimteveer kan doen, van we- In de Verenigde Staten hangen de vlaggen halfstok, als eerbewijs aan de omgekomen astronauten. Zo ook de vlaggen rond het Washington monument op de Mall in het centrum van Washington. tenschappelijke experimenten tot het plaatsen van satellieten in een baan, veel goedkoper door onbemande ruimtesche pen gedaan kan worden. Gold is van mening dat NASA het ruimteveer-programma naar voren heeft geschoven, omdat projecten met mensen in de ruimte gemakkelijker aan de Amerikaanse belastingbetaler te verkopen zijn dan onbe mande vluchten. Functionaris sen van NASA wilden onder vier ogen wel toegeven dat pu blic relations een van de mo tieven is voor het meenemen van burgers. Een ander motief was volgens hen echter het publiek meer met de ruimte vaart vertrouwd te maken. Ondanks alle kritiek zijn er in de VS weinig mensen die gelo ven, dat de ruimteveren defi nitief aan de grond zullen blij ven. Ondanks de ramp vinden de meeste Amerikanen dat het shuttle-programma moet door gaan. Volgens een onderzoek van de omroep ABC is 79 pro cent van de Amerikanen er voor het programma voort te zetten. Ruim 72 procent vindt dat ook bij volgende vluchten burgers moesten worden be trokken. Wubbo Ockels naar herdenkingsdienst SCHIPHOL De Nederland- se ruimtevaarder Wubbo Oc kels heeft vandaag in het Amerikaanse Houston de her denkingsdienst bijgewoond ter nagedachtenis van de zeven Amerikaanse ruimtevaarders, die bij de ramp met het ruim teveer Challenger het leven verloren. Ockels vertrok giste ren van Schiphol samen met zijn Westduitse collega Mer- bold, met wie hij zijn recente ruimtereis heeft gemaakt. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De christen-de mocratische regering van West-Berlijn bevindt zicht in een diepe crisis. Kop stukken uit de CDU blij ken smeergelden ontvan gen te hebben van bouw ondernemers en onderwe reldfiguren. Ook de jonge burgemeester Eberhard Diepgen is niet brandschoon. Hij incasseerde 75.000 mark van een bouw- speculant. De mogelijkheid dat Diepgen en zijn senaat af moeten treden wordt met de dag groter. De affaire kwam eind '85 aan het rollen. Toen werd de vroegere wethouder bouwza ken, Wolfgang Antes, gear resteerd. De christen-demo craat had een miljoen aan smeergelden opgestreken van Berlijnse bouwonderne mers. Wat de speciale opsporings brigade sindsdien ontdekt heeft maakt de Berlijnse CDU-top steeds nerveuzer. De speurders hebben een fijnmazig netwerk blootge legd van CDU-bestuurders, (bouw)ondernemers, advoca ten en onderwereldfiguren die elkaar de bal toespelen als het gaat om lucratieve bouwprojecten en begeerde vergunningen. Het onderzoek richt zich te gen dertig verdachten, waar van er al tien in voorarrest zitten. Geschorst zijn verder een CDU-wethóuder uit de Wilmersdorf en de CDU- -burgemeester van het stads deel Tiergarten. dat ingsi ie aa IiMMAN Het overleg jssen de Jordaanse ko- |ng Hoessein en PLO-lei- er Arafat in de Jordaan- f hoofdstad Amman is lislukt. Vier dagen lang i geprobeerd de stand- tien unten van beide delega- es over het vredesproces ictié' het Midden-Oosten op Ne-'^n lijn te krijgen. Maar r in Isteren werd duidelijk 1 de pt het overleg niets heeft ïdit- ^geleverd en er voorlo- me-té geen nieuwe onder handelingen zullen wor den gevoerd. Struikelblok vormden op nieuw de resoluties 242 en 338 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, die oproe pen tot erkenning van en vre de met Israël, in ruil voor ont ruiming van de sinds 1967 be zette gebieden. Volgens een Jordaanse krant heeft de PLO een Amerikaans plan van de hand gewezen, dat voorzag in een PLO-zetel bij vredesbe sprekingen met Israël, als de resoluties aanvaard zouden worden. Arafats naaste advi seur, Hani al-Hassan, ver klaarde tegenover de Jordan Times dat het aanbod voor de PLO niet acceptabel was, om dat het geen Amerikaanse er kenning inhield van het recht op zelfbeschikking van het Palestijnse volk. Het is nog niet duidelijk of de Jordaanse koning nu zal proberen zonder de PLO deel te nemen aan een eventuele vredesconferentie. Voor die conferentie is ook het fiat nodig van de Sovjet-Unie en Moskou heeft juist deze week nog een steunbetuiging aan de PLO overgebracht. i_ washington - president 2 eagan heeft de Angelose re- tllenleider Jonas Savimbi - isteren met presidentiële eer - i de Oval Room ontvangen. I (e Amerikaanse president eeft nog geen financiële eun toegezegd, maar het is pkend dat in ieder geval de IA rond de 50 miljoen gulden Het bezoek van Unita-leider Savimbi aan de VS mag op z'n minst als omstreden worden gekwalificeerd. Savimba's •Unita strijdt tegen de Angolese regering die op haar beurt wordt gesteund door het Cu baanse leger. Jonas Savimba wordt veelal gezien als een agent van Zuid-Afrika, eem land dat er alles aan gelegen is de marxistische regering om ver te werpen. Geweldadige acties door de Unita worden gesteund door het Zuidafri- kaanse leger. Zonder de direc te militaire hulp van Zuid- Afrika zou Savimbi waar schijnlijk al lang van het An golese strijdtoneel zijn verdwe nen. Het kan Jonas Savimbi de afgelopen dagen niet zijn ontgaan dat zijn aanwezigheid in Washington aanleiding heeft gegeven tot diepgaande meningsverschillen in het land dat hem en zijn overigens zeer succesvol opererende Unita op de been kan houden. 198) Boer Knolle zou net weer verdwijnen m de hoek van smidje Verholen's woning, toen en ongewoon geluid zijn aandacht vroeg. Hij oorde het geklik-klak van stadse dames- thoentjes, alsmede de beschaafde tred van et zachtlederen diplomatenschoeisel, waarop inisters zich gewoonlijk voortbewegen. Dat onk wel even anders dan het geklos van sim- ele klompen, dat meestal in Rijkhuyzen hoor- aar was. Het mag dan ook niemand verbazen, at de nieuwsgierige Knolle omkeek om te zien at dat nu weer voor vreemde snoeshanen wa in, die smidje Verholen's werkplaats binnen- ngen. „As-je-me-nou! Da's meneer Boelanzée, minister-predizent! Wat zou die nou bij Ver- Men moeten?" En dat was nu precies de -*aag, die smidje Verholen zich óók stelde. „Ai, hier sta ik..., gewoon in mijn werkpak...", dacht hij. „En daar komt de minister-president bin nen, met agente X-03. Wat zouden ze moeten?" Nu valt het de lezers misschien op, dat mr. dr. P. Boelanzée niet zo heel erg groot van for maat was, weshalve hij een bolhoed droeg, die hem wat langer deed schijnen dan hij in werke lijkheid was. Zijne Excellentie Boelanzée had vroeger namelijk op een héél klein onderzeeër- tje gediend, waar maar zó weinig ruimte op was, dat hij nauwelijks had kunnen uitgroeien. In zijn optreden bewees hij evenwel dagelijks, dat ook een kleine man dikwijls héél groot kan zijn. Be schaafd schraapte mr. dr. Boelanzée zijn keel, en hij sprak: „Waarde heer Verholen. Het heeft onze regering behaagd..." Erfprins legt eed af De erfgenaam van de Spaanse troon, Don Felipe van Bourbon en Grie kenland, heeft gis teren de eed op de democratische grondwet afgelegd en trouw gezworen aan koning Don Juan Carlos. De prins werd 18 jaar en daarmee voor de wet volwassen. Het was voor het eerst dat een troonopvol ger de eed werd af genomen. Naast hem premier Gon zalez. OMSTREDEN ARTS HACKETHAL ZORGT VOOR DEINING (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN - Wie Duitslands' befaamdste arts professor dr. Julius Hackethal dezer dagen opbelt, kan zijn oren nauwelijks geloven. Is de man gek geworden, pleegt hij kamikaze of is hij inderdaad het genie waar velen hem voor hou den? Als het waar is wat daar op een bandje staat, dat honderden malen per dag wordt afgedraaid, dan zorgt Hackethal voor de grootste medische sensatie van de eeuw. „Professor Hackethal," zo verkondigt een vrouwenstem, „hoopt zeker te weten dat hij de sleutel tot de genezing van kanker gevonden heeft..." Kanker-patiënten uit het hele land proberen wanhopig een plaatsje te krijgen in Hacket- hal's kliniek aan de fraaie Chiemsee in Beieren. Zo liet de schrijver Heinz Konsalik zich enige jaren geleden ook door hem behandelen. Maar de complete medische stand is inmiddels over de 64-jarige chirurg heengevallen. Het is onverantwoord doodzieke mensen die zich aan elke stro halm vastklampen op deze manier valse hoop te geven, zo roepen de collega's in koor. „Wie beschermt het publiek, dat wil zeggen zieken en men sen vol vertwijfeling tegen on-, serieuze, 'onware en verlok kende berichtgeving over kan kerbehandeling in de boule vardpers? Hoe lang nog mogen artsen over kanker zeggen wat ze willen, zonder het bewijs te hoeven leveren van de juist heid van hun uitspraken", schrijft de gerenommeerde kanker-expert prof. dr. Walter Gallmeier van de universiteit van Neurenberg in het week blad Der Spiegel. Ook de redactie van Der Spie gel, die het steeds opnam voor „de beroemdste Duitse arts sinds de legendarische Sauer- bruch" kan hem nu niet meer volgen. De man, van wie ook zijn vijanden erkennen dat hij een begenadigdchirurg is en wiens behandeling van pros taatkanker in de jaren zeven tig school maakte, lijkt zijn ge loofwaardigheid te grabbel ge gooid te hebben. Hormonen Simpel gezegd komt het er op neer dat Hackethal er van overtuigd geraakt is dat de vele miljarden cellen van het menselijk lichaam zich net zo delen en voortplanten als de mens zelf. Elke cel is een, waarschijnlijk vrouwelijk, „micro-mensje, dat ook eier stokken en sexhormonen heeft". Hackethal: „Geen voortplanting van het cel- -vrouwtje, ook niet van de ter roristische kankercel, zonder sex-hormomen". De boodschap is duidelijk: stop de productie van sex-hormonen en de tu- morgroei houdt op. Nu is al langer bekend dat hormomen bij enkele vormen van kanker, onder meer pros- taatkaner, een rol spelen. Hackthals' boodschap is echter dat sex-horhoomremmers alle vormen van kanker kunnen genezen. Hij zweert bij het ge neesmiddel Suprefact van de firma Behring, dat de hor moon-remmer busereline be vat. Tot nu toe wordt Supre fact in de bondsrepubliek in zeer geringe hoeveelheden ge bruikt bij de bestrijding van prostaatkanker. „Kankergezwellen, groot als een pompelmoes, zijn verdwe nen", vertelt hij in -Der Spie gel. Bij minstens 35 patiënten zegt Hackethal de kanker he lemaal te hebben „weggesmol ten". Hackethal: „Ik kan bijna de garantie geven dat het lukt". Naast een kortstondige „sex- -neutraliteit" heeft het middel geen nevenwerkingen, be weert de omstreden professor. Wat voorzichtiger is hij echter als het om de vraag gaat of de kanker niet terugkeert. „Daar zullen we op moeten letten", zegt hij. Dat is het ook wat kanker-experts vrezen. „De hormoontherapie kan slechts tot een tijdelijke beïnvloeding van de tumor-groei leiden", zegt prof. dr. Carl Schmidt van de universiteitskliniek in Essen. De kansen op genezing middels een snelle operatie of bestraling zijn dan echter ge mist. Hackethal haalde in 1984 de wereldpers toen hij een dood zieke vrouw stervenshulp ver leende door haar een beker met cyaankali te geven. Zo is hij altijd de man geweest die heilige huisjes omver heeft ge trapt, die de Duitse artsen heeft afgeschilderd als geld wolven en onbekwame opera teurs, die veel te snel naar het mes grijpen. Zijn collega medi ci kunnen zijn bloed dan ook wel drinken en hopen dat hij zijn carrière met deze laatste „ontdekking" ruïneert. PARIJS Hubert de Gi- venchy en Per Spook, de hekkensluiters van de Parij- se coutureweek, gingen gis teren respectievelijk op de klassieke en de sportieve toer. Givenchy verloochen de daarbij zijn aristocrati sche inborst niet: hij koos voor een welvarend ogende en klassieke lijn, waarbij hij technieken gebruikt die re gelrecht van Baleniciaga af komstig zijn. Veel broekpakken, gecombi neerd met geklede blouses en voorzien van gouden knopen a la Chanel. Zijn lila leren driekwart-jassen en de bedrukte blouses in com binatie met strenge mantel pakjes oogsten veel succes, net als zijn witte pakken met revers tot aan de taille. De japonnen van zijden-crêpe met sjerp zien er schitterend uit met hun origineel gedra peerde hals en met hun pa troon van noppen, donuts of ...tulpen! Je vindt deze mo tieven bij veel ontwerpers terug. Givenchy bedankt op het einde van zijn show Diana Vreeland, die hem met haar tentoonstelling van Indiase ontwerpen in het Metropoli tan Museum in New York inspireerde tot zijn „Indiase" mode. Er verschijnen prach tige sari's van zijde met lamé op het toneel. Soms wordt het middenrif bloot gelaten. Westerse strapless avondjur ken zijn versierd met subtie le Oost-Indische motieven. Spook brengt veel meer sportieve mode, uitermate geschikt voor degenen die er niet altijd op hun paasbest bij willen lopen. Zijn show in de Parijse academie van de schone kunsten was kort, maar zeer levendig. Caraïbi- sche dansmuziek begeleidde de mannequins. De sportieve mode voor overdag kan bij Spook in een handomdraai omgeto verd worden tot avondmode: zijn korte en nauwsluitende jersey jurkjes zijn bijzonder geschikt om een avondje in te dansen. De roklengte komt zelden tot onder de knie. Ook de beroemde oversized regenjassen waren weer aanwezig waaron der een enorm goudkleurig exemplaar, dat op de een of andere manier aan Dracula deed denken... Spooks favoriete ontwerp is de sweater-jurk, een simpele creatie, soms mêt lovertjes rond de hals om het geheel wat feestelijker te maken. De dagmode is zeegroen, beige, abrikooskleurig of grijs. Veel korte, gestreepte jasjes van geribbeld katoen of zijde. Het publiek is bij zonder enthousiast over Spooks strapless avondjur ken in een shockerende roze kleur. Bij de finale komt er een feestelijke creatie van rood-wit-blauw op het plan- .kier om de bestorming van de Bastille te vieren. De gouden vingerhoed is ditmaal voor Patou, met veertien stemmen tegen ze ven. Christian Lacroix, sinds een paar jaar stylist bij Pa tou, heeft dan toch de ver dienste gehad om in een vrij mat seizoen een beetje gek te wezen met zijn queue de Pa ris en zijn gedrapeerde poefs. SUZY PATTERSON Mooie man nenmode bij de Japanse ontwerper Kenzo. Het model draagt een wollen sweater, ge combineerd met een wij de, glanzen de pantalon, die door bre tels wordt opgehouden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5