Conservatieven vrezen alsnog paleisrevolutie Het jaar van het plastic geldi Aandelen werknemers PTT 5 Premier Thatcher houdt alleen van „schoothondjes": BANKEN EN CONSUMENTEN NOG AFWACHTEND t BINNENLAND/BUITENLAND £eidóc(3ouMi/nt VRIJDAG 31 JANUARI 1986PAGIN. Van der Reijden boos over gebruik portret UTRECHT Staatssecretaris Van der Reij den van volksgezondheid heeft de verzeke ringsmaatschappij FBTO via zijn advocaat verboden nog ooit gebruik te maken van zijn portret voor reclameboodschappen. Afgelo pen zaterdag plaatsten twee dagbladen een paginagrote advertentie voor de ziektekosten polissen van de FBTO, die werd verlucht door een levensgrote foto van de staatssecre taris. De kop van de advertentie luidde: „Wat hij kan kunt u ook. besparen op uw ziekte kosten". De bewindsman had voor het ge bruik van zijn gezicht in de advertentie geen toestemming gegeven. Marketing-directeur Dooper van de FBTO verklaarde dat zijn maatschappij „ernstig rekening zal houden met de bezwaren van de staatssecretaris". Generaal Berkhof tweede man AFCENT CASTEAU De Nederlandse gene raal Cornelis Berkhof is benoemd tot chef-staf op het hoofdkwartier van de Geallieerde Strijdkrachten Cen- traal-Europa (AFCENT) in het Lim burgse Brunssum. Berkhof, die mor gen wordt geïnstalleerd, volgt gene raal Henri Depoorter op, die de mili taire vertegenwoordiger wordt van de Belgische missie op het NAVO- -hoofdkwartier in Brussel. Berkhof wordt in Brunssum de tweede man achter de Westduitse generaal Leo pold Chalupa, de commandant van AFCENT. De geallieerde strijdkrach ten voor Centraal-Europa zijn belast met de verdediging van de Bondsre publiek, Nederland en België. Kamer komt op voor vakleerkracht DEN HAAG De onderwijscommissie van de Tweede Kamer is gisteren in aanvaring gekomen met staatssecretaris Van Leijen- horst (onderwijs) over de positie van vak leerkrachten (gymnastiek, expressievakken) in het basisonderwijs. Bij de inkrimpingen van de basisscholen vliegen die mensen er vaak het eerst uit, terwijl de Kamer al eer der trachtte dit te voorkomen. Van Leiien- horst zou daar iets aan kunnen doen door verbetering van de rechtspositie van de vakleerkrachten. Hij voelt echter niets voor i wetswijziging. De onderwijsspecialisten irwegen nu van Leijenhorst tot andere motie, dan wel door het indienen initiatief-wetsontwerp. Den Uyl: kabinet stelt bezuinigingen uit RODEN PvdA-fractievoorzitter Den Uyl verwijt het kabinet maatregelen die nodig zijn in verband met de duidelijke verslechte ring van de rijksfinanciën uit te stellen. Nu er maatregelen- nodig zijn in verband met dreigende tegenvallers voor de schatkist als gevolg van de dalende olieprijs schuiven ka binet en regeringspartijen „die onaangename klus" voor zich uit, aldus Den Uyl gisteren op een spreekbeurt in Roden. „De premier stelt in een brief een aantal beperkingen op be staande lastenverlichtingen voor het bedrijfs leven voor. De VVD steigert en Lubbers kruipt in zijn schulp", aldus Den Uyl. Vol gens Den Uyl wordt de indruk gewekt dat het kabinet het gevoel van zekerheid en ti ming kwijt is. Stroomtarieven minder verschillend ARNHEM Een akkoord binnen de SEP (Samenwerkende Elektri- citeitsproduktiebedrijven) zal er op den duur toe leiden dat de ver schillen in de stroomtarieven tus sen de verschillende regio's in het land kleiner worden. Momenteel is het verschil tussen de duurste provincie Noord-Hol land en de goedkoopste provincie Noord-Brabant acht cent per kilo watt/uur. De hoogste tarieven lig gen daarmee ongeveer 50 procent boven de laagste. Na invoering van de nieuwe afspraken van de SEP na 1 januari volgend jaar zal dat verschil ongeveer dertig pro cent zijn. Oproep tot bestrijding cl racisme op scholen 01 AMSTERDAM Meer dan vijftig ptfl cent van de scholen besteedt nauwelijks geen aandacht aan onderwijs rond de tuur en achtergronden van volken waarvan kinderen op de Nederlandjl scholen zitten. Nog steeds is het werli aan dit soort onderwijs en het bestrijd van het racisme afhankelijk van enkéij actieve leerkrachten. Deze onderwijze krijgen van het schoolbestuur rijksoverheid te weinig steun. Dit vindt frif Anne Frank Stichting (AFS). De stichtitori wil dat alle scholen een „anti-racistisfl schoolbeleid" voeren. De komende i den zal de AFS wethouders van c wijs. het ministerie van onderwijs (Van onze correspondent Roger Simons LONDEN - De Britse pre mier Margaret Thatcher heeft gisteren haar eerste kabinetsvergadering voor gezeten sedert zij afgelo pen maandag in het La gerhuis opnieuw het ver trouwen kreeg van haar eigen partij. Hoewel dit achteraf niet werd toege geven, zal op de bijeen komst wel een lichtelijk gespannen sfeertje hebben gehangen. Verschillende leden van het kabinet vragen zich bezorgd af of de Conservatieve partij nog ooit de kans zal krijgen om met Margaret Thatcher te overwinnen in nieuwe parle mentsverkiezingen. Gezegd wordt dat de premier voor de aanvang van de Westlandaf- faire, begin afgelopen decem ber, van plan was verkiezin gen uit te schrijven in de lente van 1987. Diverse leden van het kabinet Thatcher en een groot aantal Conservatieve „back ben chers" (Lagerhuisafgevaardig den) zijn de overtuiging toege daan, dat het lekkenschandaal in de Westlandaffaire het ima go van hun premier een lelijke knauw heeft gegeven. In de ogen van de doorsnee Britse kiezer is Margaret Thatcher niet langer meer de diep be wonderde IJzeren Lady. De heldin van de Falklandoorlog heeft zich de laatste weken ontpopt als een gewone politie ke klungelaarster, die des noods net zo vals kan zijn als een kat en volgens vele Brit ten hun vertrouwen niet meer verdient. Uit een opiniepeiling voor re kening van de Britse commer ciële televisie is gebleken, dat 55 procent van de kiezers niet gelooft dat premier Thatcher afgelopen maandag de waar heid sprak over de manier waarop de vertrouwelijke brief van procureur-generaal Margaret Thatcher; wie haar altijd gelijk geeft, is een „dear boy"; wie haar tegenspreekt is een onverbeterlijke idioot Mayhew was doorgegeven aan de media. Nog meer kiezers, met name 65 procent, zijn voorts van oordeel dat That chers versie van de feiten de onweerswolken, samengepakt boven haar ambtswoning in Londens Downing Street, niet heeft verdreven. Schoothondjes Het drama is beslist nog niet afgelopen. De echte waarheid over Thatchers pogingen om ex-minister van defensie Mi chael Heseltine de mond te snoeren, moet nog aan het licht komen. Maar zelfs voor er nog meer onthullingen wor den gedaan, zou zich in Dow ning Street 10 al een paleisre volutie kunnen voordoen, die Margaret Thatcher haar baan kost. Ten minste, dat beweren sommige Conservatieve krin gen, op fluistertoon. partij een vreselijk fiasco. Dat premier Thatcher na het debat van afgelopen maandag met een meerderheid van 160 stemmen het vertrouwen kreeg van haar eigen partij, betekende toen helemaal niet dat zij zelf op het droge was. Die avond scheelde het trou wens niet veel, of ze mocht di rect opstappen. Thatchers minister van bui tenlandse zaken. Sir Geoffrey Howe, zou in feite Margaret Thatcher van de politieke on dergang hebben gered, enkele uren voordat zij in het Lager huis haar verklaring aflegde. Met enkele andere prominente leden van het kabinet zorgde hij er toen voor, dat Thatchers versie van de lekken zodanig was geformuleerd, dat de ge wone Conservatieve Lager huisleden haar konden slik ken. Uit het feit dat Howe en zijn collega's zoveel veranderingen konden aanbrengen, wordt af geleid dat sinds het lekken schandaal van afgelopen week het Britse kabinet veel minder sterk onderworpen is aan Thatchers gezag. De premier heeft Sir Geoffrey Howe altijd wel als een trouwe raadgever beschouwd, maar sedert de crisis schijnt hij de teugels van het beleid veel meer in han den te hebben dan zijzelf. Mocht Margaret Thatcher ooit aftreden, dan zou Howe haar opvolger kunnen zijn. De politieke crisis van de laat ste weken heeft ook de aan dacht gevestigd op wat door Britse waarnemers genoemd wordt de „seks-factor" in Downing Street 10. Maggie Thatcher schijnt alleen men sen graag te mogen die haar bewonderen en ervoor zorgen dat zij zich altijd geflatteerd voelt. Wie haar altijd gelijk geeft, is een „dear boy"; wie haar tegenspreekt is een on verbeterlijke idioot. De Britse premier houdt van mannelijke schoothondjes. Het is vooral de „seks-factor", zo beweert men nu in Londen, die wat That chers regime betreft het begin van het einde heeft ingeluid. NTB tegen opheffing VARA-dansorkest HILVERSUM Tussen de sorkest op korte termijn. De zuinigingsmaatregelen zullen Nederlandse Toonkunste- VARA liet echter weten, dat pas naar buiten worden ge- naarsbond (NTB) en de VARA hierover nog geen definitieve bracht als ook het personeel dreigen moeilijkheden te ont- beslissing is genomen en dat er daarover is ingelicht. De ver staan rond de voorgenomen intern nog steeds wordt gedis- wachting is dat dit in de loop opheffing van het VARA-dan- cussieerd over dit plan. De be- van februari zal gebeuren. SUSKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. Open dag Molenaar Marcel Koop spant het zeildoek op de wieken van de molen De Rode Leeuw (foto links:). De gemeente Gouda droeg de molen vandaag officieel over aan het echtpaar Koop. Morgen is er bij dit windkoren- •jE molenbedrijf SPREIDINGS-OVERLEG OPGESCHORT (Van parlementaire re dactie) DEN HAAG De bedrijfslei ding van de PTT wil het per soneel aandelen geven als het staatsbedrijf volgens plan een NV wordt. Dit aanbod is door PTT-topman Wit aan de vak bonden gedaan. De ambtena renbonden CFO, AC en CMHA hebben al positief op het voorstel gereageerd. De FNV-bond AbvaKabo heeft het plan evenwel afgewezen. De AbvaKabo is zoals bekend van mening dat alle aandelen van de NV PTT in handen van de staat moeten blijven. De gezamenlijke vakbonden hebben het overleg met de PTT-top over de spreiding van 2200 PTT'ers naar Groningen overigens gisteren opgeschort. Woordvoerder Grootendorst zei tijdens een speciale hoorzit ting in de Tweede Kamer dat de interne reorganisatie niet los gezien kan worden van de verhuizingsoperatie. „Het ge scheiden beoordelen van de spreiding en verzelfstandiging is onlogisch en onverant woord", aldus Grootendorst. Op de hoorzitting werd verder van diverse kanten uit het bedrijfsleven opheffing van het PTT-monopolie op tele- communicatie-gebied bepleit. Ook de consumentenorganisa ties zijn voorstander van een Konsumenten Kontakt vreest wel voor tariefsverhogingen indien de Tweede Kamer geen invloed meer heeft op de ta riefstelling van de PTT. Met name de posttarieven zouden fors kunnen stijgen als de NV Post financieel niet meer ge steund wordt door de zelfstan dige en zeer winstgevende NV Telecommunicatie. Sociale diensten: ook cliënt I horen bij uitkerings- i fraude r DEN HAAG Een definitP oordeel over fraude door et uitkeringsgerechtigde is pas j hoor en wederhoor te gev^" Is dat definitieve oordeel nj^ te geven, dan krijgt de eli^ het voordeel van de twijfel. Zo reageert directeur drs. A.P van Vliet van Divosa, de verf1' niging van directeuren van sP' ciale diensten, op de planni'r van staatssecretaris De Gra61- (sociale zaken en werkge»-' genheid) misbruik en oneige^' lijk gebruik in de sociale rf1' kerheid tegen te gaan. ft k Van Vliet pleit ervoor de cop1 trole op misbruik zoveel mog lijk lokaal uit te voeren. Hijji niet tegen globale richtlijn! door het ministerie, mi vindt dat de sociale dienstk ter plekke beter fraudegevo ligheid kunnen beoordeléi Lokaal kan die controle oJJ effectiever: er kan bijvoa beeld worden afgesproken et bepaalde categorie meer aa& dacht te geven. nj ït Van Vliet is het ermee eejei dat fraude wordt bestredju maar de indruk moet niet &j wekt worden dat heel Ned^j land uit oplichters bestaat. Ijr vosa heeft overigens al eerd geadviseerd dat sociaal rech^ cheurs ook opsporingslfc' voegdheid moeten hebbf Van Vliet wijst erop dat controle van de uitkeringsg rechtigde al begint bij de aa vraag. Hij noemt de soci^ dienst echter in eerste instaj tie een hulpverleningsorgal en pas daarna een controleA gaan. DEN HAAG Geen cent op zak en toch boodschappen doen? Dat kan al geruime tijd met een creditcard of betaal cheque, maar dat de kos ten van een potje jam in de supermarkt automa tisch van het banktegoed worden afgeschreven, dat is nieuw. Wie de dis cussie een beetje heeft gevolgd, weet dat binnen afzienbare tijd, al dan niet als proef, betaald kan worden met de zoge heten debitcard. Techni sche mogelijkheden met plastic betaalkaartjes zijn er zat, de keuze tussen de verschillende alternatie ven moet echter nog worden gemaakt. Wordt het een kaartje met mag neetstrip of één met een chip? In welke winkels heb je iets aan dat plastic geld? Sommige groot grutters denken erover de klanten lid te maken van een vereniging, op dat men met een chip- of magneetstripkaart ook na sluitingstijd nog le vensmiddelen kan ko pen. Het duurt nog wel even voordat iedereen elektro nisch betaalt. De eerste proef is ruim twee maanden gele den gestart bij 84 benzinesta tions in de regio Eindhoven- Tilburg. Daar kan de auto mobilist met zijn debitcard het getankte bedrag van zijn banktegoed laten afschrijven. De apparatuur is vrij sto- ringsgevoelig, maar de eerste stap naar op grote schaal elektronisch betalen is in elk geval gezet. De volgende stap komt dit voorjaar. De Postbank gaat in de postkantoren geldautoma ten plaatsen, waarmee het Subliek de mogelijkheid rijgt om geld uit de Niet echt sensationeel, er zijn banken zoals de Nutsspaar- bank die al langer met derge lijke apparatuur werken. Dat dit systeem niet vrij is 'van kinderziektes, bewees een team van Veronica-Nieuws- lijn, dat met nagemaakte pas jes in korte tijd meer dan tienduizend gulden uit de au tomaten van de handelsban ken haalde. Detaillisten Enkele maanden geleden was er nog sprake van dat Ahold met de Nederlandse Midden stands Bank op zeer beperkte schaal aan het avontuur van het elektronisch betalen in de supermarkten zou begin nen. Later is echter afgespro ken er meer detaillisten bij te betrekken. AH-direkteur H.E. Bosma: „Het zou een te kleine proef worden, die de klant niet enthousiast zou kunnen maken en beide par tijen te veel geld zou gaan kosten. Bovendien zie ik de introductie van zo'n kaarten- systeem als het opzetten van een stukje infrastructuur voor de toekomst van de „Electronic Fund Transfer". Dat is iets waar de hele de tailhandel profijt van kan hebben en waar iedereen bij betrokken moet worden". De AH-direkteur praat met elan over wat in vakjargon voluit Electronic Fund Transfer at the Point of Sale (EFTPOS) heet: een wijd vertakt net van punten waar de gewone consument met z'n plastic debitcard kan be talen. Om te zorgen dat het in Nederland zover komt werd Bosma na het korte avontuur met de NMB voor zitter van een commissie van het Hoofdbedrijfsschap De tailhandel die probeert over heid, bedrijfsleven en ban ken op één lijn te krijgen. Deze proef moet de belang rijkste stap worden naar het elektronisch betalen. „Wel licht nog dit jaar kunnen twintigduizend mensen in honderdvijftig winkels, aan de gang met hun pasje. Waar precies, dat is nog niet be kend, maar we denken aan een grote winkelstraat of een winkelcentrum", juicht Bos ma. Het plan is uitgewerkt door het Economisch Insti tuut voor het Midden- en Kleinbedrijf en geadopteerd door het Hoofdbedrijfsschap Detailhandel. Op dit moment probeert Bos ma met zijn „Commissie Au tomatisering Handelsver keer" tot overeenstemming te komen met het ministerie van economische zaken, de consumentenorganisaties en met de Raad voor het Beta lingsverkeer over de verdere uitwerking. De gesprekken met de Postbank hebben al tot overeenstemming geleid. Bosma: „Het wachten is nu op de banken. In maart be ginnen de onderhandelingen met de Raad voor het Beta lingsverkeer, die de banken vertegenwoordigt. Die ge sprekken zijn beslissend. Als we er in het voorjaar uit zijn, kan de proef eind 1986 begin nen". Enthousiasme Al het enthousiasme van Bosma en zijn commissie ten spijt kunnen de banken lang niet zo slagvaardig optreden als de Postbank. De Raad voor het Betalingsverkeer heeft te maken met de veel kleurige achterban van de grote banken, de kleine ban ken, de spaarbanken en de Rabo-banken, zodat het ne men van een besluit over zulke verstrekkende zaken wel eens extra lang kan gaan duren. De verdeeldheid is groot, net als de twijfel over de vraag welk systeem het meest geschikt is. Ook de grootgrutters staan niet op één lijn. Verschillen de ketens hebben het plan gehad (en vaak ook weer la ten varen) verder te gaan dan de mogelijkheid voor de klant een potje jam met plas tic te betalen. Met zo'n pasje moet het ook mogelijk zijn de klant 's avonds aan levens middelen te helpen en zo de Winkelsluitingswet te ont duiken, zo redeneerde men. Bij Albert Heijn wordt ten stelligste ontkend dat men hiervan droomt, maar de ambtenaren op het ministerie van economische zaken we ten wel beter. „Van alles hebben we al op bezoek ge had, grootgrutters, kleingrut- ters, tot meubelzaken toe", zegt topambtenaar Strengers op het ministerie. „Na een tijdje hoor je er niets meer van. Het risico is te groot dat de rechter dit slimmigheidje verbiedt en dan zijn miljoe neninvesteringen voor niets geweest. De rechter heeft voor dit soort ontduikingen maar drie woorden nodig: het mag niet. Dus zal Albert Heijn wel met een heel -slim plan moeten komen, wil het lukken", denkt Strengers. Truc Een bekend geval van zo'n poging de wet te ontduiken, dateert van twee jaar gele den. Twee ondernemers uit Utrecht werden door de rechter tot duizend gulden boete veroordeeld, toen ze een truc hadden bedacht rond de personeelsvereniging van hun bedrijf. Ze hadden aan de voorzitter van die vereniging een deel van het bedrijf verhuurd en wie daar op zondag aankopen wilde doen, moest voor een klein bedrag eerst lid worden van de personeelsvereniging. Zo kon iedereen goederen van het „eigen" bedrijf afne men. ,,'t Zijn en blijven parti culieren, die klanten, hoe ze zich ook organiseren", zo luidde vrij vertaald het oor deel van de rechter. En een particulier, dat is volgens de Winkelsluitingswet iemand die een goed koopt „anders dan in de uitoefening van een beroep of bedrijf". En dat mag alleen op vastgestelde tijden. „Zo hebben we voor elk gat een spijker", meldt Strengers van het ministerie van economische zaken. Kans van slagen En dan de klanten. Die zul len toch ook wat in het elek tronisch betalen moeten zien; wil een grootschalige invoe ring enige kans van slagen lebben. Negen van de tien^ betalingen in ons land wor- den nog altijd contant ge- daan, ondanks de Introductie 1 van het giraal betalen. Ne- derland is een land waar in ii tegenstelling tot elders in de g wereld weinig met credit- cards (ook een vorm van pas- tic geld) wordt betaald. Ame- rican Express, Eurocard, Di- - ners Club, Visa en andere maatschappijen piekeren zich f suf over manieren om hier verandering in te brengen. De consument heeft nooit om plastic geld gevraagd, bena- drukt de Consumentenbond al jaren. Dus als het ooit nog eens van elektronisch betalen moet komen, mag de consu ment daar niet voor opdraai- I en, zegt woordvoerder drs. Jan Klinckenberg van de e bond. „De banken moeten i een prijskaartje aan het nieu- J we systeem hangen. De con- i sument mag door het extra duur maken van de huidige betalingsvormen niet gema- E nipuleerd worden om mee te i1 doen. Ook moet de privacy s. van de consument gewaar borgd worden en mag nie mand van het elektronisch betalen worden uitgesloten. Anders krijgen we toestan den zoals in de Verenigde Staten, waar de supermark ten kassa's hebben voor men sen met een kaartje en aparte kassa's voor de outcasts, die te arm zijn om zo'n kaartje te krijgen", aldus Klinckenberg. Hoewel nog niet zo overtuigd dat met deze wensen reke ning gehouden zal worden, heeft de Consumentenbond toch ja" gezegd op de uitno diging van het Hoofdbedrijfs schap Detailhandel om, als de overeenstemming met de banken er is, mee te doen de stuurgroep die de grote proef gaat voorbereiden. Kees Hoogkamer, die namens de bond deel gaat uitmaken van de stuurgroep: „Als we niet meedoen aan deze ratrace, wordt de consument mis schien over een paar jaar voor zeer onvoordelige, maar voldongen feiten geplaatst. Dat willen we voorkomen". ARJEN VAN DER SAR

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4