„De Nieuwe Vaart"houdt er het nieuwe tempo in ZES JAAR GEËIST VOOR OVERVAL OP GELDLOPERS Voorschoten wil toch brug naar Vlietland Meerburg neemt afscheid van Thea van Tongeren BEIDEN OMGEVING CeidMOowiant VRIJDAG 31 JANUARI 1986 PAGINA 11 EEN RUMOERIG RUSTPUNT IN DE LEISDE ONDERWIJSWERELD Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071' - 12 22 44 op toestel 10. Het heeft er weieens floris- santer voorgestaan, het on derwijs in ons goede vader land. Onder invloed van de naoorlogse geboortengolf was het duwen en dringen om op de scholen een plaatsje te vinden. De klassen werden te vol en de gebouwen te klein; sommige onderwijs-„fabrie- ken", met „bevolkingen" van vaak een stuk meer dan dui zend leerlingen, splitsten zich en er kwam nieuwbouw. Niet zelden was er geen plaats meer in de herbergen der educatie, het liep toen bijna uit de hand en geen school maakte reclame voor zich zelf. Maar binnen enkele tientallen jaren was de situa tie grondig gewijzigd: de jeugd liep terug omdat de ooievaar geen overuren meer maakte en alles op z'n dooie gemak kon doen. Hier en daar is de toestand bij scho len zelfs desastreus gewor den: gebouwen werden geslo ten of een sluiting dreigt. In Haarlem, bijvoorbeeld, staat aan de Zijlweg een eens zo gerenommeerd instituut als het Triniteits-lyceum op het punt van verdwijnen: het aantal leerlingen (eerst jon gens en later ook meisjes) daalde er tot onder het kri tieke peil. Als oud-leerling sta je dan verstomd toe te kij ken, maar het is niet anders. Pijnlijk is het wel. Aan de andere kant is het onderwijs in zijn ontwikke ling geëvolueerd. Je kunt 't zo vreemd niet noemen of er zijn mogelijkheden; op zowat elk potje met toekomstmoge lijkheden, zowel praktische als theoretische, past wel een deksel. Het is er niet eenvou diger op geworden, maar je kunt wel alle kanten uit, en het regent afkortingen: havo, mavo, (voor het athenaeum is men nog niet zover), lhno, ivo. Ito, lhno, leao, ibo; hallo, het is om dol van te worden, want het zijn er nog wel heel wat meer, dacht ik. Je had eens de hbs, de mms en het gym, de ulo en de mulo, de ambachtsschool en de huis houdschool. Daar hield het zo'n beetje mee op. Daar had je ook, als leerling of oppas sende ouder wel vrede mee, maar de specialisatie eiste haar tol. Een eindje terug Vandaag grijpt de progressie alom om zich heen: er zijn zoveel nieuwe toekomstbeel den waarop je als jongere in gespeeld moet zien te raken. Het is het tijdperk der diffe rentiatie. Maar daar is, god dank, de computer om ons te helpen en bij te staan in onze noden. Dit neemt allemaal niet weg, dat in deze tijd van het nieuwe jaar de overgeble Veertien beeldschermen telt de computerklas van de Nieuwe Vaart; meisjes en jongens, die hier aardig uit de voeten kunnen. Toekomst voor „handige mensen die op de praktijk zijn ingesteld". ven scholen (die elkaar in sommige gevallen een hand hebben gegeven om „samen verder te gaan") aan hun „open huis" toe zijn. We wor den allemaal uitgenodigd, te komen kijken hoe goed ze zijn en wat ze allegaar te bie den hebben. Schoolbesturen en docentenkorpsen wape nen zich, liggen op de loer, stellen zich te weer, met een gezicht alsof cr niets aan de hand is. Maar het is een slag om den brode: je zult daar al lerlei akten en bevoegdheden behaald hebben en van de ene dag op de andere als overtollig worden afgedankt. Natuurlijk wordt deze onder- wijssoep niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend, maar het blijven zorgelijke tijden voor de professionele opvoe ders met hun dure investe ringen. Het onderwijs in Ne derland, dus ook in Leiden, is een gevoelige kwestie. Daar om is het eigenlijk een vera deming als je een instelling kunt bezoeken die doet alsof ze van de prins geen kwaad weet en behoorlijk hoog van dè toren meent te kunnen blazen. Ik ben daar even ge weest. Het is op een uitge breide 4 onderwijs-„campus", op het Lammenschanspark, waar dagelijks vele honder den jongens en meisjes, met fietsen, brommers, bussen en auto's, op afvliegen als bijen op hun korven. Het is even terzijde van het NS-station- netje en aanleunend tegen de Kanaalweg. waar het ooit de Nieuwe Vaart heette. Chris telijk en neutraal onderwijs ballen zich daar tezamen in een conceptie die genoeg zaam vruchtbaar is gebleken. Welnu, het heet er nog steeds de „Nieuwe Vaart". Maar dat is dan de naam van een Scholengemeenschap die ter plekke ongeveer tien jaar de vaart erin houdt. Scholenge meenschap; een S.G. dus. „De Nieuwe Vaart" is het hoofdgebouw van een ge meenschap die ruim 1400 leerlingen telt: aan de Lam- menschansweg zijn het er 800, in de dependance aan de Sumatrastraat ca. 200, en on geveer 150, leerlingen bezoe ken de bijna een half jaar ge leden met de S.G. gefuseerde Lagere Technische School aan de Haagweg waar plus minus 150 scholieren op af komen. Directeur van het ge heel is M.W.Ragut, en H.Snik, de adjunct, was zijn woordvoerder. In het repre sentatief gezelschap, dat de zegeningen van de Nieuwe Vaart uiteenzette, bevond zich ook de leraar „algemene technieken": Bram Ouwe hand, die overigens in zijn woonplaats Katwijk lijsttrek ker van een nieuwe politieke partij is geworden. Maar dit terzijde. Stromingen Snik en Ouwehand, laat ik het daar maar op houden. De woordvoerders van een lager beroepsonderwijs en indivi dueel beroepsonderwijs, twee stromingen van levensbe lang. Hun gemeenschap schept mogelijkheden binnen collectief verband, maar net- zogoed voor kasplantjes die persoonlijke aandacht nodig hebben. Hier bloeit (na twee brugjaren, die aanloop bieden op een meer gericht vervolg van de opleiding) het lager technisch onderwijs (aan de Haagweg, in feite), het lager huishoud- en nijverheids on derwijs, het lager economisch en administratief onderwijs en het individueel beroeps onderwijs. Hola. In de middagpauze zit de „aula", annex kantine en schenkplaats van softe drinks, vol met rustige, van de inspanningen bijkomende leerlingen, in hun stilzwij gend overeengekomen uni forme outfit van hoofdzake lijk lichtblauwe jeans; de westerse, door een mode ge dicteerde, „Mao-dracht" van jongelui die er (ook al weer jaren geleden) anders wilden uitzien dan die duffe oude ren. Ach ja, in „mijn tijd" had iedere jongen z'n eigen pakkie an. Het jeugdig collec-. tief, in verzet (dat we vroe ger niet zo kenden), is nu wel duidelijk gemarkeerd. Loop eens de klassen door, en er waait een frisse wind door de Nieuwe Vaart: grafi sche techniek, textiele erk- vormen (binnen de geëigende opleiding worden ook dis plays, etalages, gemaakt). Er zijn klassen waar de kantoor praktijk wordt aangepakt, de verkooppraktijk ook. En an dere leerlingen bekwamen zich weer in de huishoud kunde of gezondheidskunde. Ik liep er langs klassen waar Nederlands, geschiedenis of Engels werd gedaan. Langs lokalen ook, waar de schei kunde alle eer werd aange daan met proeven (en het mooiste is dan vanouds, als die mislukken). Sprekend voorbeeld De „Nieuwe Vaart", met al haar streven en „stromen", heeft eigenlijk geen „open huis" nodig maar de colle ga's van concurrerende in stellingen wantje moet al lemaal aan de bak zien te ko men houden de ontwikke ling daar (in heilzame een drachtigheid) nauwgezet in de gaten. Het reilt en zeilt er als vanzelf. Een sprekend voorbeeld: de computerklas op de „campus". Daar leven de jongens en meisjes zich uit; en ze zijn soms fantasie rijker dan hun docenten. Aan de Haagweg, die oude neder zetting Van een nieuw be drijf, wordt de grafische techniek bedreven: drukke- rij-bedrijfsonderwijs. Volgens de heren Snik en Ouwehand „uniek voor Leiden en om streken". Pot voor de run ners van De Nieuwe Vaart. Bram Ouwehand, leraar al gemene technieken: „Na de fusie van vorig jaar kregen we daar geavanceerde appa ratuur, computergestuurd; foto-zet-apparatuur. Daar word je niet goed van, zo mooi en verfijnd als dat is. Dat is helemaal een beroep met toekomst. Vorig jaar le verden we een klas af met ongeveer 20 leerlingen. Die zijn nu allemaal onder de pannen bij één bedrijf. Gen enkel probleem. Als dat geen succes is weet ik het niet meer!" Aan de Haagweg, in het onderkQmen van de geïncorporeerde vroegere Ambachtsschool, wordt de grafische techniek uit de doeken gedaan. Een paradepaardje van de SG. Nieuwe Vaart, met die geavanceerde foto-zet-apparatuur. DEN HAAG/OUDE WETE RING Tegen twee 24-jari- ge Delftenaren zijn gisteren voor de rechtbank in Den Haag gevangenisstraffen ge ëist van zes jaar voor hun aandeel in de gewapende overval op een Delftse en een Haagse geldloper, in fe bruari en augustus van het vorig jaar. Het tweetal was ook betrokken geweest bij de beroving van Rabobanken in Oude Wetering en Maasland. Een 27-jarige Hagenaar, die als chauffeur van de vlucht auto fungeerde, hoorde drie jaar cel tegen zich eisen. Het trio was door een 40-jarige Delftenaar getipt dat de geld- lopers de één van de Haagse PTT, de ander van de Delftse Profimarkt mak kelijk te beroven waren. Bei den werden indertijd op straat van hun geldkoffertje ontdaan. In de cassettes zaten bedragen van respectievelijk 165.000 en 50.000 gulden (in clusief cheques). De tipgever stond op zijn beurt weer in contact met een Haagse postbesteller (35), die hem bovendien informa tie had verschaft voor de be roving van een aantal PTT- filialen. Twee weken geleden moesten vijf verdachten die de tips ook werkelijk hadden gebruikt voor een se rie geldroven zich voor de Haagse rechtbank verant woorden. Ze waren net als de anderen merendeels afkom stig uit Den Haag en Delft. Het vijftal is gisteren tot vrij heidsstraffen van drie tot zes jaar veroordeeld. De maxi mum straf die tegen twee hunner was geëist bedroeg negen jaar. ZOETERWOUDE Wie jazzballet zegt in Zoeter- woude zegt Thea van Tongeren. De succesvolle trainster van de Zoeter- woudse gymnastiekvere niging Meerburg gaat de vereniging echter verla ten. Zij gaat werken in Zuid-Afrika. Morgen wordt van 17.00 tot 18.30 in de Eendenkooi aan het Kooikerspad in Zoeter- woude Rijndijk een af scheidsbijeenkomst ge houden. Met Thea van Tongeren heeft Meerburg zich met de jazz- gymnastiek genesteld in de nationale top. De aankondi ging van het vertrek was dan ook een onaangename verras sing. Ondanks de gebrekkige accommodatie, het gymlokaal van het voormalige complex De Drie Eendjes aan Laan de Goede Herder zat Meerburg na haar komst spoedig in een snel stijgende presentatiecur ve. Na de verhuizing naar de Eendenkooi kwam Meerburg met een goede uitrusting tot nog betere prestaties. Het da mesteam werd Nederlands kampioen in 1979, dames- en meisjesteam werden kampioen in 1980, en die „dubbel" werd in 1981 en in 1984 herhaald. Vorig jaar moest Meerburg ge noegen nemen met twee maal zilver. Met ingang van 1 februari ko men de gevorderden bij jazz- gymnastiek onder handen van de Haarlemse Tine Herbolts en gaan de beginners naar Mi riam Bloem, afkomstig van Sparta uit Venlo. Voor de wat oudere dames zoekt het be stuur nog naar een geschikte kandidaat. Penningmeester ontkent verduistering DEN HAAG LEIDSCHEN- DAM De 25-jarige vrouw, die ervan wordt verdacht 6.500 gulden van de Leid- schendamse Christelijke Ora toriumvereniging te hebben verduisterd, ontkent die be schuldiging. Als penningmees ter van de zangvereniging zou de Leidschendamse een ge deelte van de opbrengst van een concert hebben achterge houden. Dat concert had in de cember 1984 plaats. In januari 1985 werd de vrouw daar door de politie over gehoord. Te genover de Haagse politierech ter verklaarde zij gisteren het bedrag aan de voorzitter en vice-voorzitter te hebben over handigd. De rechter besloot daarop tot een nader getuigen verhoor en hield de zaak aan. J. van Leeuwen; Eline Amanda Ly- dia, d.v. L. M. C. van den Heuvel en M. A. Brouwer; Wesley Adrianus Jo hannes, z.v. E. M. Zweistra; Engel- bertus Theodorus, z.v. E. T. Broekhof en J. Plug; Nadine Yvonne, d.v. A. J. Mulder en Y. van Andel; Lisanne Antoinette, d.v. A. J. Mulder en Y. van Andel; Jeffrey Steven John, z.v. J H. A. Star en M. H. Roosenbrand; Cornelis, z.v. A. Ax en G. Hubers; Robert-Jan Praxedes, z.v. J. P. R. Paulides en M. A. I. Schonk; Mélanie, d.v. P. M. Hoogewerf en M. Eedens; Cecile, d.v. J-P. J. Cervantes en P. D. Thuillier; Jasper Roelof, z.v. P. J. M. Dijkmans en L. Starre; Eliza, z.v. C. Souhoka en A. van Tongeren; Petra- Corrinne Emerentiana, d.v. W-J. van der Heijden en C. M. van Rijn; Jeani- ne, d.v. P. Vermeij en W. A. Nulkes; René, z.v. P. Lux en M. Kromhout; Daniel, z.v. W. A. Egberts en S. Blok dijk; Pieternella Hendrica, d.v. A. Noort en J. C. Strijd; Elif, d.v. M. Oz- demir en S. Akkaya; Petronella Cor nelia, d.v. A. Hoek en J. de Mol; en S. Plug; Emily Ike Corine, d.v. W. C. Simons en A. I. F. Bostdorp. Overleden: G. A. Jansen, geb. 15-2- 1919, vrl„ geh. gew. met A. Joosse; H. Schaafsma, geb. 29-4-1917, man; C. Stouten, geb. 19-12-1894, vrl., geh. gew. met G. Zitman; D. C. Barendse, geb. 15-5-1899, vrl., geh. gew. met P. J. IJperlaan; H. de Vos, geb. 3-11- 1896, man; D. Jonker, geb. 10-11- 1927, man; C. J. T. van Santé, geb. 26-9-1926, vrl., echtgen. van J. A. van Kasteren; W. J Westdorp. geb. 31-12- 1937, man; M. Kuiper, geb. 19-1-1981. vrl.; J. van der Spoel. geb. 30-5-1911, vrl., echtgen. van H. Baars; C. W. Hekker, geb. 21-8-1911, vrl.; J. C. Oli vier. geb. 4-4-1901, vrl., geh. gew. met J. Stol; C. H. Boel, geb. 31-10- 1949, man; J. Hermans, geb. 6-5-1908, vrl., echtgen. van J. Zandbergen; H. G. F Beek, geb. 20-10-1937, vrl.; E. van der Boon, geb. 17-5-1957; J. N. van Bemmel, geb.'20-6-1919, man; A. Baalbergen, geb. 10-1-1918, vrl., geh. gew. met N. Ouwehand; P. S. Crama, geb. 18-3-1901, vrl., geh. gew. met W. Kleijn; C. Polane, geb. 10-5-1897, vrl., geh. gew. met F. Heemskerk; M. C. Steketee, geb. 12-6-1955, vrl., echt gen. van A. J. E. Huijsman; J. Hijze- lendoorn, geb. 17-8-1896, vrl., geh. gew. met A. Mulder; H. M. Schuijt, geb. 10-1-1911, vrl., geh. gew. met S. G. Hoekstra; H. van Ispelen, geb. 3- 11-1915, vrl., geh. gew. met G. J. de Graaff; C. J. M. Heynen, geb. 27-6- 1906, vrl., echtgen. van D. N. Kiehl; E. van Kouwenhove, geb. 4-10-1900, vrl.; E. van den Wijngaard, geb. 25-9- 1892, vrl., geh. gew. met J. Brandse; C. L. Weyzig, geb. 18-11-1908, man; L. A. N. A. Jongmans, geb. 6-1-1986, vrl.; J. Uljé, geb. 4-8-1926, vrl., echt gen. van L Zwaan; S. C. M. Vieveen, geb. 20-7-1985, vrl.; J. van Beelen, geb. 19-11-1927, man; C. Robbers, geb. 27-6-1905, man H. J Overdiik, geb. 13-1-1923. man. A. Lelieveld, geb. 25-8-1917, man. J van der Lin den. geb. 13-7-1917, man. P. T. Hons- beek, geb. 24-8-1910, man. S. E van der Kwaak, geb. 24-7-1914, vrl., echt gen. van J. van der Lee. A. van Gen- nip. geb 19-7-1923, man. A Blom. geb. 27-2-1899, vrl., geh. gew. met W. F. Beij. A. P. van Wetten, geb. 1-8- 1943, vrl.. echtgen. van J. van der Niet. E. J. W. de Graaf, geb. 11-4- 1960, vrl. C. R. van der Laan, geb. 28- 12-1912, man. P. L. Hoogland, geb. 8- 10-1921, man. C. E. Segaar, geb. 26- 10-1925, vrl., echtgen. van J. J. Moes. C. de Wolf. geb. 8-5-1896, vrl.. geh. gew. met F. Lepelaar. H. Goedhardt. geb. 6-2-1904, vrl., geh. gew. met H. Disseveld. E. J. G. Vliet Vlieland, geb. 16-9-1914, man. P. C. N. Ouwerkerk en A. C. Pouw; J. de Groot en A. M. Cuvelier. E. H. van der Horst en A. W. de Boer; H. H. A. Gerritsen en J. E. Schlacwein. Gehuwd: R. R. Vollmuller en ft. Im- mink. P. van Klaveren en P. S. E.. Damodar Patak. J. H. G. M. Kools en B. M. Jacobs. A. Hoek en P. C. Veenswijk. C. A. Baggerman en H. B. Hoogeveen. C. w. Dreef en C. van der Leest. M. Blok en M. E. S. Ver boon. M. Heemskerk en H. J. Bodrij. gemeente Deventer, overgaan tot een sociaal-economische boycot-actie. De heer Visser zag wel iets in het initiatief van Deventer, maar stond daarin vrijwel alleen. Dat was ook het geval met de brief van de IKV-kern Voorschoten over het aangaan van een ju- melage met een gemeente uit het Oostblok. Het college voelt daar niets voor en de gemeen teraad ging daar vrijwel vol tallig in mee. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. za terdags tussen 14.00 en 15.00* uur, te!efoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN Ondertrouwd: G. P. Heemskerk en Y. A. J. van Velzen, J. C. Visser en P. M. van Weeren; J. Hoekman en P. A. M. Leemans, R. Honsbeek en F. M. H. van der Kwaak; P. A. Konradt en I. M. Booi; G. M. P. M. Rutte en P. W. C. M. Swarte; P. W. M. Arts en J. M. van Meel; A. J. Lodewijk en J. Boeff. Geboren: Mary Melissa, d.v. W. Song Loong en L. F. L. Lee Seng; Petrus Johannes Andréas, z.v. A. J. M. Gala- vazi en J. A. Kuiper; Kevin Petrus Cornelis. z.v. G. M. A Weijers en A. M. van der Pouw Kraan; Guus, z.v. G. Meijer en H. Möhlen; Robbie, z.v. J. W, vom Lehn en W. van Wijk; Leo, z.v. G. C. Turk en A. W. M. van der Poll; Dennis, z.v. B. H. ter Beest en C. M. van der Linden; Annemijn Henriètte Lianne, d.v. E. H. Neu mann en C. W. Koke; Kristiaan, z.v. T. Brussee en W. J. M. Vink; Isaac Hendrik, z.v. H. Pouw en W. H. Landwehr; Romana, d.v. D. van Nieuwkoop en M. Voorzaat; Lennard Andries, z.v. A. J. H. de Rooij en L. C. M. van der Meer; Wai Man Sylvia, d.v. W. T. Lee en C. W Yau; Tama- rah Shulamith, d.v. F. Salomon en J M. Moojen; Sophie Anne, d.v. C. B. M. van Riel en J. A. M. Aarts; Raoul Ferre Camille, z.v. F. O. C. Rancuret en E. P. Keus; Rochelle Elisabeth Framjoise, d.v. F. O. C. Rancuret en E. P. Keus; Ashwin Eduard Pieter, z.v. F. O. C. Rancuret en E. P. Keus; Madeion, d.v. F. Paauwe en O. D. M. Insinger; Gerrit, z.v. A. Brouwer en ter I'OORSCHOTEN De |king [emeenteraad van Voor- ihoten heeft gisteravond eifcen motie aangenomen hout vaarin wordt aangedron- kul ;en op nader overleg met ie provincie ZuidrHolland iver een directe verbin- ht nl!in£ van 6emeente met ïld c iet nieuwe recreatiege- gu lied Vlietland. Het colle- hie e van burgemeester en an s wethouders zal, ter uit- DOt. een hor voering van deze motie, verder met het provinci aal bestuur in de slag moeten gaan om een di recte vaste oeververbin ding te krijgen, zonder dat de belangen van de inwo ners van Voorschoten of anderen worden geschaad. Volgens de motie zou de Voor- schotense bevolking zeer ge diend zijn met een brug over de Vliet naar Vlietland, omdat daarmee een welzijnvoorzie- ning van formaat binnen het directe bereik van de Voor schotenaren komt. Vlietland wordt, zoals de zaken er nu voorstaan, vrijwel uitsluitend bereikbaar via de Europaweg in Zoeterwoude. Dat betekent dat het recreatiegebied, dat letterlijk op een steenworp af stand van de gemeente ligt, voor de Voorschotense bevol king slechts bereikbaar is langs een grote omweg. Even tueel zou in het kader van het fietpadenplan een fiets/voet brug kunnen worden aange legd zodat de Voorschotenaren er toch, zij het zonder auto, di rect kunnen komen. Er zal overleg worden gevoerd met de middenstandscommis sie en de marktcommissie om te bekijken of er mogelijk is te voorkomen dat er Zuidafri- kaanse produkten, zoals fruit, worden verkocht in Voorscho ten. Wethouder J. van Leeu wen gaf gisteren die toezeg ging naar aanleiding van vra gen van het progressieve raadslid J. Visser. Het college wil niet, in navolging van de VOO! Ji draii TO- 'ubilarissen afdeling Bollen- treek van de CFO, CNV-bond voor ikhuf^erheid, gezond heid, welzijn en socia- ;teriii® werkvoorziening, grot 'uldigde gisteravond ge<Bnkele leden tijdens jrmjeen ledenvergadering et ain de Pauluskerk in .isse. Bondspenning- jfrneester K. Kruithof rechts) speldde de leer E. Wassing (ge heel links) de bij het lilijk 25-jubileum behoren- Voïdö versierselen op. )0gelOok de heren M. van en j teselt en K. Overvliet re werden gedecoreerd. o: Zij zijn al 40 jaar aan n dede CFO verbonden. 5, De jubilerenden W. de zi faasnoot en G. Stad 25 jaar) en C. Elder- iroek (40 jaar) waren verhinderd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11