Gemeente gaat groen volbouwen STAD OMGEVING Mijlpaal voor C&A ALLER LEI(DS) I N Klas 4C van Louise derde in prijsvraag Duits taal onderwijs Illegalen aangehouden Deel rotonde Plesmanlaan afgesloten Bromfietser ernstig gewond bij aanrijding kin& B SP NIET WELKOM OP FORUMS VOOR BUITENLANDERS Meisje geschept door bestelwagen DONDERDAG 30 JANUARI 1986 PAGINA 13 LEIDEN Harold van Haasteren uit Klas 4C van de Louise de Colignyschool in Lei den heeft gisteren uit handen van de Duitse ambassadeur in ons land O.M. von der Ga- blentz in Den Haag een prijs in ontvangst genomen. Het was in de categorie voor schoolklassen de derde prijs. Zijn klas mag een dagje naar het Duitse Kleve waar ze na een ontvangst door de burgemeester ken nismaken met leeftijdsge noten. De Leidse klas werd gekozen uit een deel nemende groep van 20.000 leerlingen. De opdracht was om in het kader van prijsvraag „Deutsch macht spass" van de ge lijknamige werkgroep die het Duitse taalonderwijs in ons land probeert te be vorderen, een stripverhaal van het tijdschrift Ju- gendscala af te maken. De prijsvraag is mede in- 'esteld omdat het vak )uits op de middelbare school steeds minder vaak wordt gekozen. Nog maar nauwelijks de helft van de middelbare scholieren ikiest deze taal voor het examen. Met name de exacte vakken verdringen talen. De werkgroep benadrukt dat Duits van levensbelang is voor ons land. Dertig procent van onze export gaat naar de oosterburen. Voor zijn methode om kin deren van het lager be roepsonderwijs met een Duits woordenboek om te leren gaan, kreeg de Delft- leraar Jan van der Beek gisteren dan ook een stu diereis aangeboden. Van der Beek geeft les op een LBO/Mavo in Schiedam, ontwikkelde een twee uur lurende les voor kinderen van rond de dertien jaar. Van der Beek kreeg voor zijn lesmethode een twee weken durende „bijscho lingscursus" in Duitsland aangeboden. Tweede werd de leraar Koos Smits van het Aloysiuscollege in Den Haag. LEIDEN De Leidse politie heeft gisterochtend omstreeks elf uur vier illegaal in ons land verblijvende mensen aangehouden. Het zijn een 22-jarige vrouw uit Burkina Fasso (het voormalige - Opper Volta), een 30-jarige man uit Ghana, een 25-jarige vrouw uit Ghana en een kind dat ook uit Ghana afkomstig is. De Leidse politie was getipt door de politie van Warmond, die op zijn beurt was gewaarschuwd door een 31-jarige inwoner van die plaats. Deze aan heroïne verslaafde man weigerde een schijnhuwelijk te sluiten, hoewel hij daarin eerder had toege stemd. Het weigeren van de man werd niet geaccepteerd en men bleef aandringen op een echtelijke verbintenis. De War- •monder werd later in een auto in Leiden aangehouden. Behalve de man uit Warmond zaten in de auto de25-jarige vrouw uit Ghana en een Nederlandse bestuurder. De Ghanese vrouw bleek in de Oranjestraat in Leiden te wonen. Bij huiszoeking werden daar de man en het kind uit Ghana aangetroffen en de vrouw uit Burkina Fasso. Verdachten mishandeling hond blijken onschuldig LEIDEN De buurt rond de Mus- schenbroekstraat en Willem de Zwij gerlaan is ruim een week in beroe ring geweest, nadat een hond van een man aan de Musschenbroekstraat zo ernstig was mishandeld dat het dier moest worden afgemaakt. De verdenking van die mishandeling ging direct uit naar een groepje jon gens in de leeftijd van 9 tot 13 jaar, die aan de Willem deZwijgerlaan wonen. De politie stelde een onder zoek in, maar gebleken is dat deze jongens niet voor de mishandeling verantwoordelijk zijn. LEIDEN Een deel van de Plesmanrotonde, voor het be lastingkantoor, zal morgen van 19.00 tot zaterdagochtend 08.00 uur worden afgesloten voor verkeer. De afsluiting is nodig vanwege de aanleg van de stadsverwarming. Getracht zal worden één rijbaan open te houden waarover het verkeer" toch nog langs de rotonde zal kunnen rijden. Inbraak in modewinkel LEIDEN Bij een in braak in een modewin kel aan de Haarlem merstraat zijn in de nacht van dinsdag op woensdag 50 skibroe ken, 9fr rokken, 80 bloesjes, 47 truien en het wisselgeld uit de kassa gestolen. Alles ter waarde van zo'n tien duizend gulden. De in brekers kwamen bin nen door de winkeldeur te forceren. LEIDEN Een 22-jarige bromfietser uit Leiden is gister ochtend omstreeks half acht ernstig gewond geraakt bij een ongeluk op de hoek Sumatrastraat en Timorstraat. Hij is met een diepe hoofdwond, een beenbreuk, schouder fractuur en een gebroken sleutelbeen overgebracht naar het Diaconessen ziekenhuis in Leiden. De jongen reed op het fietspad van de Sumatrastraat in de richting van de Willem de Zwijgerlaan, toen hij ter hoogte van de Timorstraat geen voorrang kreeg van een automo bilist, die links af sloeg. De man zou de jongen niet hebben zien aankomen, vanwege geparkeerd staande auto's. Ook zou de auto bij het remmen nog zijn doorgeslipt op een bevroren plas. Woningbouw langs IJsselmeerlaan, in de Mors en Zuid-west LEIDEN Steeds meer mensen in één huis te wonen. Men richt voorlopig met zen, waar nu nog de nood- groen in de Stad zal de Zo telde Leiden vlak na de name het oog op Zuid-West, huisvesting voor ouderen komende tien jaar plaats oorl°g 100.000 inwoners (nu omdat het aantal inwoners staat, terwijl steeds het plan mnPtPn malrpn unnr wn- 105-°00) maar is het aantal daar de laatste vijftien jaar was daar een groenvoorzie- -p. huizen inmiddels verdubbeld, met 6.000 tot 15.000 is ge- ning te maken na de sloop ningDOUW. JJe gemeente j)e gemeente heeft de wo- daald. Die daling maakt het van de noodgebouwen. De denkt zeker 1.500 huizen ningnood tot dusver "onder de winkeliers steeds moeilij- plannen voor de Schubert- te kunnen bouwen op meer opgevangen door het ker, zorgt voor minder open- laan vormen tegelijkertijd bouwen van nieuwe wijken baar vervoer en ook voorzie- een goed voorbeeld van het ningen als kinderdagverblij- verzet dat de gemeente, tegen ven en buurthuizen komen de verdichting van de bebou- onder druk te staan. Zuid- wing verwacht. Omwonen- West zou verder de meeste den protesteerden massaal mogelijkheden bieden om te toen het bouwplan bekend verdere verdichting over te werd. plaatsen, die nu nog soms al tientallen jaren als Merenwijk en de Ste- u u j venshof. niet zijn bebouwd. Met name Zuid-West en Vol de Mors komen voor deze. plannen in aanmer- gedacht aan de IJssel- zullen zijn bebouwd en grote dèrmrer'aan'hetaan'eïkaar nood wordt opgelost maar meerlaan en de LrOOi- nieuwe wijken aan de rand böuwen van blokken flats, niet bllhemzeIf voor de deur, meerlaan. De Merenwijk van de stad neerzetten, is dle nu n0„ van elkaar ge- want da"'s het stukje groen zou daardoor aan de rest J!iet meer mogelijk scheiden worden door gras net Uj va' D' e,. De laatste jaren is overwogehbomen. Verder zullen va" de d'reetie ruimtelijke gemeenten rond Leiden te- open plekken bebouwd wor- ordening de (verwachte) pro- Probleem is echter dat Lei- .PHÜ UIL...WÊ maar ook wordt rond 1990 vol zal zijn gaan Bij het bebouwen van T maar ook wordt Alle gaten de binnenstad |roen deJnk, de gemeente on- ..Iedereen w,l dat de woning- van Leiden „vastge- bouwd" kunnen worden. Wethouder D. Tesselaar van gaan bouwen, maar die .wil len daaraan nauwelijks of niet meewerken. Alleen den. Wat Zuid-West betreft testen tegen verdichting volkshuisvesting zette gister- Oegstgeest wil Leiden even avond tijdens een hoorzitting tueel niet teveel in de weg over de woningbouwplannen zitten, maar stelt bijvoorbeeld voor de komende vier jaar de de eis, dat niet Leiden maar steeds en is de laatste ander- bovendien", zei Tesselaar u half jaar zelfs explosief geste- teravond „Leideriaars willen korte of lange termijn) onder meer. Vijfmeilaan, de Valeri- usstraat en de Jacob van Campenlaan. Maar ook in andere gedeelten van de stad wordt verdere woning niet uitgesloten. Zo ziet de ge meente ook mogelijkheden in de omgeving van de Burg- gravenlaan. gen. Leiden telt nu 8.000 wo- toch niet naar ningzoekenden". Dat grote aantal woningzoe- Dat alles heeft er uiteindelijk Oegstgeest". protest der Tesselaar dat gisteravond deed dat de gemeente niet „elk stukje gras nu opeens zal voldonderen met huizen". „We gaan gedetailleerd uit zoeken, waar nog hoeveel ruimte is. Pas als dat achter de rug is, zullen er keuzen gemaakt kunnen worden". Halfwerk verwacht, dat het verzet tegen de bouwplannen zich onder meer uiten in langdurige beroepsprocedu- 00Een eerste aanzet voor uit- kenden wordt onder meer toe geleid dat de gemeente voering van de planrjen met res tegen de noodzakelijke veroorzaakt door de wens nu overweegt groenvoorzie- Zuid-West is al gegeven: op wijzigingen van bestem- van velen om met minder ningen te gaan bebouwen, de Schubertlaan komen hui- mingsplannen. Bastion aan Voorschoterweg voor pasen klaar Nog voor de paasvakantie in maart moet dit in aanbouw zijnde hotel genaamd „Bas tion" aan de Voorschoterweg gereed zijn. Project-ontwikkë- laar Verheij uit Leiderdorp pro beert maart te halen om nog zoveel mogelijk van de paas dagen te 'profiteren. Het hotel zal veertig kamers tellen en het betreft een zogenaamd „low budget-hotel". De provinciale AROB-commissie hield giste ren een hoorzitting, waar hét bezwaarschrift, dat tegen de bouw van het hotel is inge diend door Hotel Nieuw Miner va aan de Boommarkt, werd behandeld. Nieuw Minerva probeert het hotel tegen te houden om het eigen hotel een concurrent-te besparen. Ge zien de vordering met de bouw maakt dat bezwaarschrift nau welijks kans. Kinderfesti val Het buurthuis de Vrolijke Arke vraagt kinderen mee te doen aan het kinderfestival dat woensdag 2 april wordt gehouden. Kinderen kunnen zich inschrijven voor de on derdelen: soundmix, dans- acrobatiekplayback, caba ret/toneel, helpen decor bou wen en schminken. Aanmel den voor 16 februari bij de Vrolijke Arke aan de Pieters- kerkschoorsteeg of in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk. Deelname kost 1 gulden per keer. Nade re informatie is telefonisch verkrijgbaar: 123271. Concert In de Burchtzalen verzorgt zondag 2 februari een strijk kwartet bestaande uit Esther van Stralen (altviool), Tina Niemi (viool) Robbert Oskam (viool) Clarisse Roy er (cello) en Johannes Eisen meier (cel lo). Het concert begint om vier uur. Klaverjassen De Stichting Slaaghbuurt houdt zaterdag 15 februari in het buurthuis Op Eigen Wie ken een klaverjasavond met: prijzen. De hoofdprijs is een half varken. De bijeenkomst begint om kwart over acht. Voorinschrijven kan telefo nisch. 071-212893 en 220005. Vesperdienst Ter gelegenheid van het ker kelijk feest van de Opdracht des Heren in de Tempel (Ma ria Lichtmis) wordt zondag middag 2 februari in de Hie- lige Lodewijkskerk aan de Steenschuur 19 een Greogori- aanse vesperdienst gehouden. Pastoor Vreeburg is voorgan-. ger. Dé zang wordt verzorgd door de Scola Gregoriana Lugdunensis (SGL). De litur gie en zang zijn aangepast aan de nieuwe regels van het Tweede Vaticaans Concilie. De dienst begint om half vijf. Ratel De werkgemeenschap De Ra te! houdt 2 februari een zon dagochtendbijeenkomst in het Volkshuis aan de Apo thekersdijk 33. Om half elf wordt een lezing gehouden over de Asmat Papoea's. De werkgemeenschap heeft voor zaterdag 15 februari een zo genaamde sprokkelspeldag op de agenda staan, eveneens in het Volkshuis. De wethouders Fase (naast de cabine) en Peters (in het hokje van de kraan) en de bedrijfsleider van de Leidse vestiging N. Jünger bij het „gieten" van de eerste paal. NIEUWE VESTIGING AAN HAARLEMMERSTRAAT VOLGEND JAAR MAART GEREED LEIDEN De eerste paal voor de nieuwe vestiging van C&A aan de Haar lemmerstraat is gistermid dag officieel de grond in gegaan. De wethouders J. Fase (economische zaken) en J.A. Peters (ruimtelijke ordening) mochten de paal helpen gieten. Een oude vete tussen het kle dingbedrijf en de gemeen te, die telkens dwars lag wanneer C&A met nieuw- bouwplannen kwam, is daarmee verleden tijd. Een strijd die zeker twin tig jaar duurde en tot aan de Kroon werd uitgevoch ten, is gestreden. De bouw van het nieuwe filiaal, uit gevoerd door Slavenburgs bouwbedrijven, zal vier a vijf miljoen gulden kosten en moet in maart volgend jaar gereed zijn. Het huidige pand van C&A aan de Botermarkt dateert van 1908, zou te klein zijn en niet meer aan de eisen van deze tijd voldoen. Al meer dan twintig jaar geleden begon de kledinggigant uit te zien naar een lokatie voor nieuwbouw in de Leidse binnenstad. De panden die het telkens op het oog had, kwamen echter vol gens het gemeentebestuur niet in aanmerking. Zo wilde het kledingbedrijf het Hof van Holland aan de Breestraat, waar de Raad van Arbeid ze telde, slopen voor nieuwbouw, maar vond buurtbewoners, en gemeente tegenover zich. Zij wilden het monumentale pand in de Breestraat behouden en restaureren. De strijd werd tot aan de Kroon uitgevochten, waarbij C&A veelvuldig dreig de uit Leiden te zullen ver trekken. Inmiddels heeft de universiteitsboekhandel Gins berg zich in het gerestaureerde pand gevestigd. Stroman Voor de nieuwbouwplannen aan de Haarlemmerstraat, die C&A begin vorig jaar presen teerde, moesten verschillende panden aan de Haarlemmer straat wijken. Via een stroman werden de winkels voor het kledingbedrijf in 't geheim aangekocht. Ook het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoor- straat moest voor de nieuw bouw wijken. De nieuwe vesti ging van C&A loopt van Haar lemmerstraat tot aan de Vrou- wenkerkkoorstraat. Onder meer door de grote regenval van afgelopen zomer werd de bouw van het nieuwe» Kijkhuis vertraagd, waardoor ook de sloop van het oude gebouw problemen gaf. Het was oor spronkelijk de bedoeling dat al in september vorig jaar met de nieuwbouw zou worden be gonnen. Voor de nieuwbouw van C&A aan de Haarlemmerstraat zul len nog twee panden aan de Vrouwenkerkkoorstraat ge sloopt moeten worden, zodat de verkoopruimte iets groter wordt dan oorspronkelijk was gepland. De winkel krijgt daarmee een vloeroppervlakte van ruim 15.000 vierkante me ter, verdeeld over twee ver diepingen. De schoenenwinkel Bata, die in eerste instantie moest wij ken voor de nieuwbouw keert in het gebouw van C&A op de hoek van de Spijkerboorsteeg terug. Boven deze winkel ruimte komen vijf kamers met gemeenschappelijke voorzie ningen als keuken en douche. Het nieuwe C&A, een ontwerp van de Leidse architect Jules Kirch, zal 32 meter breed zijn. De gevel wordt opgetrokken uit witte steen met glas dat op een aantal punten doorloopt van de eerste verdieping tot in de kap. Er komen vier aparte kappen op het gebouw. Het la den en lossen van de goederen zal aan de achterzijde van het gebouw, aan de Vrouwenkerk- koorsteeg, plaats hebben en hierdoor volgens C&A weinig overlast veroorzaken. Breestraat De nieuwbouw van C&A is door de winkeliers in de Haar lemmerstraat met gejuich ont vangen. De kledinggigant zal voor een grote zuigkracht zor gen, die voor de middenstan ders aan de Haarlemmerstraat vruchten zal afwerpen, voor spellen zij. De komst van het kledingbedrijf heeft er al voor gezorgd, dat de prijzen van het onroerend goed in de Haar lemmerstraat zijn gestegen. Verwacht wordt dat C&A de hele straat een impuls zal ge ven. De winkeliers aan de Bree straat zijn uiteraard niet zo blij met het vertrek van C&A. Zij zijn bang dat het de winkel functie in de Breestraat verder zal aantasten. Voor het oude gebouw van C&A hebben zich inmiddels vijf belangstellen den aangediehd, maar defini tieve plannen zijn er nog niet. C&A wil zolang er geen echte spijkers met kopen geslagen zijn, er geen verdere medede lingen over doen. LEIDEN De Socialisti sche Partij (SP) is niet welkom op de vier politie ke forums die volgende maand ten behoeve van buitenlandse kiezers wor den gehouden. Het stand punt van de partij staat naar de mening van de betrokken organisaties van buitenlanders haaks op hun eigen ideeën. De andere politieke partijen die in de gemeenteraad zijn vertegenwoordigd, zijn wél welkom. Het zijn PvdA, VVD, CDA, Links Leiden en D'66. Het voormalige CPN-raadslid J. Brands is niet uitgenodigd omdat de CPN naar de mening van de organisatie al via Links Leiden vertegenwoordigd is. De forums hebben de bedoe ling de buitenlanders, die dit jaar voor het eerst aan de ver kiezingen voor een nieuwe ge meenteraad mogen deelne men, in te lichten over de poli tieke gang van zaken in Lei den. Aan het forum gaat steeds een informatie-uurtje van de gemeentelijke directie voorlichting vooraf waarin wordt verteld hoe de organisa tie van de stadsbestuur in el kaar zit en hoe de procedure van stemmen is. De organisatie van de vier bij eenkomsten is in handen van de Stichting Welzijn. Mede werker H. van Dongen zegt over het programma uitge breid overleg te hebben gehad met de organisaties van bui tenlanders in Leiden. Deze hebben daarbij, volgens Van Dongen, vastgesteld geen be hoefte te hebben aan de aan wezigheid van de Socialisti sche Partij. „Het gaat hen niet om wat er aan voornemens op papier staat maar om wat par tijen daawerkelijk van plan zijn", zegt Van Dongen. Wat precies de aanleiding is ge weest om de SP te weren, heb ben de organisaties volgens Van Dongen niet gezegd maar met name de inbreng van de SP bij de discussie in de ge meenteraad over de migran tennota zou kwaad bloed heb ben gezet. Vermoedelijk gaat het om het standpunt van de SP over de terugkeer van buitenlanders naar hun eigen land. SP- raadslid C. Vergeer verdedig de in het debat onder meer zijn stelling dat de Nederland se overheid hen daartoe finan cieel in staat zou moeten stel len. Deze opvatting werd door andere partijen gekwalificeerd als „een oprotpremie voor bui tenlanders". Vergeer was gis teravond nog niet op de hoogte van de boycot van zijn partij. „Het lijkt mij niet erg demo cratisch", was zijn eerste reac tie. „Vaak blijkt dat mensen die dit soort dingen zeggen niet of nauwelijks op de hoog te zijn van wat de SP wil". In dit kader kondigt hij een fol der van de Leidse SP aan over het beleid ten aanzien van bui tenlanders. Vergeer is niet Van plan zich er bij neer te leggen: „Ik zal eerst eens informeren wat er aan de hand is maar wat mij betreft zal ik zeker proberen deel te nemen aan deze bijeen komsten". LEIDEN Een 16-jarig meisje uit Leiden is vanoch tend in zorgwekkende toe stand opgenomen in het AZL na een ongeval op de Suma trastraat. Het meisje wilde om tien voor negen met de fiets de straat oversteken en reed daarom langs een op de weg stilstaande auto. Een passerende bestelwagen, be stuurd door een 30-jarige Leidenaar kon haar niet meer ontwijken en schepte haar. Het meisje kwam op de motorkap terecht en sloeg door de voorruit. De politie vraagt getuigen van het on geval zich te melden. Men is met name benieuwd naar de getuigenis van de stilstaande automobilist. De politie is be reikbaar op telefoonnummer 149961. mh 'W3-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13