Oliemarkt blijft in beweging Grote belastingfraude in Antwerpse diamantwereld talië bezorgd om zuidgrenzen Londense Times verschijnt weer Zaire laat Belg gaan PERES REKENT OP REACTIE HOESSEIN na Boete schenken afgrijselijke drank Monetaire aanpak schaadt export Rebellen grijpen macht in Oeganda Levenslang wegens racistische moord -SUITENLAND Staid&aQowumt MAANDAG 27 JANUARI 1986 PAGINA 5 lOpvolger Brittan benoemd £>NDEN De Britse premier Margaret «Thatcher heeft zaterdag Paul Channon be- Jioemd als opvolger van de afgetreden minis- er van handel en industrie, Leon Brittan. 'hannon was Brittans onderminister. That- her heeft zich voorbereid op een loodzwaar poeddebat dat vandaag in het Lagerhuis tvordt gehouden. De spoedzitting is aange vraagd door de oppositie, die haar kans ruikt hm Thatcher te kraken nu zij de ernstigste frisis doormaakt in haar ruim zesjarige pre- inierschap. Door het vertrek van Brittan is ffhatcher in een geïsoleerde positie geraakt. Jzij staat alleen, terwijl de herrie over de af faire aanzwelt, schreef zelfs de conservatieve paily Express. Brittan heeft, al of niet met medeweten van Thatcher, een brief ten na- ïlele van de al eerder afgetreden minister Heseltine uitlekken. Daarover is veel ru- noer ontstaan. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Een geheime boodschap van koning Boudewijn aan president Moboetoe van Zaire heeft ertoe geleid dat gratie is verleend aan de Zaire-expert van de Socialistische Partij, Ronald van den Bogaert, die in september tot tien jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Deze werd in juli in Kinshasa opgepakt, toen hij bandjes, knipsels en pamfletten tegen het be wind van Moboetoe het land in wilde smokkelen. Hij werd na een schijnproces, dat integraal door de tv werd uitgezonden, veroordeeld wegens „samenzwe ring tegen de Zaïrese staat". Ondanks hevige druk van de Belgische socialisten besloot minister van bui tenlandse zaken Leo Tindemans tot een „stille diplo matie". Vorige week lekte uit dat koning Boudewijn zelf het initiatief had genomen. Hij ontbood de Zaire- se ambassadrice en gaf haar een brief mee voor presi dent Moboetoe, waarvan de inhoud niet bekend is, maar die wel het beoogde resultaat opleverde. Voormalige KGB'er uitgeweken naar VS NEW YORK Een voormalige topfunc tionaris van de Russische inlichtingen dienst KGB is vorig vooraar naar het westen uitgeweken. Hij verblijft nu in de Verenigde Staten, waar hij belangrijke in formatie over de KGB heeft onthuld. Dit meldt onder meer de New York Times, die zich baseert op bronnen in het Ameri kaanse Congres. De Rus, die inmiddels is voorzien van een nieuwe identiteit, zou de rang van generaal hebben gehad en zou van veel meer nut kunnen zijn dan Vitali Joertsjenko, de later uitgeweken Rus, die na korte tijd terugkeerde naar de Sovjet unie. De Amerikaanse inlichtingendienst CIA weigert commentaar te geven op de berichten. LONDEN De Israëlische premier Shimon Peres verwacht op korte ter mijn een reactie van Koning Hoessein op de pogingen om het vredespro ces in het Midden-Oosten weer op gang te brengen. Hoessein voerde daarover gisteren besprekingen met PLO-leider Yasser Arafat, die naar Amman was gekomen. Een Israëlische functionaris zei dit weekeinde dat de Amerikaanse bemiddelaar Murphy gaat proberen onderhandelingen tussen Jordanië en Israël te organiseren als Hoessein positief op de besprekingen reageert. Murphy keerde vrijdag terug naar Washington, na een week van pendeldiplomatie met Peres en Hoessein. Intussen zei de nieuwe burgemeester van Nabloes, de grootste stad op de bezette westoever, Masri, gisteren dat de Palestijnse leiders in het bezette, gebied niet met Israël zullen onderhandelen zonder instemming van de PLO. Hij ontkende Israëlische uitspraken als zouden de Palestijnse leiders bang zijn door de PLO te worden vermoord als zij eenzijdige onderhande lingen zouden beginnen. Dood met 100 na 57 jaar cel COLUMBUS Een Amerikaanse vrouw van 100 jaar die 57 jaar in de gevangenis heeft gezeten omdat ze twee keer had geweigerd te vertrek ken, is overleden. Anna Szenan was in 1929 wegens moord veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. In 1942 en in 1956 bood de justitie haar de vrijheid aan, maar ze verzocht met rust te worden gelaten. De di rectie van de gevangenis van Co lumbus in Ohio liet haar zitten, om dat ze geen familie had en geen in komen en ze zich in de gevangenis nuttig maakte als tuinierster en in alle opzichten een voorbeeldig leven leidde. tIAAD/TEHERAN De terke prijsdaling op de 'Ivereldmarkt voor olie ïeeft ook in het weekein- le voor de nodige ontwik- celingen gezorgd. Volgens de Saoedische staats- adio is een olieprijs van der- ien dollar per vat (159 liter) liet uitgesloten. Iran heeft la- en weten zijn olieproduktie te lalveren en de verkoop van ijn olie op de vrije markt 'oorlopig stop te zetten, Egyp te gaat zijn olieproduktie ver minderen en Oman heeft zijn munteenheid gedevalueerd. Mexico zoekt toenadering tot de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen). Ter geruststelling heeft de mi nister van olie van de Vere nigde Arabische Emiraten (VAE), Mana Said al-Oteiba, verklaard dat het nog niet te laat is voor coördinatie van het beleid tussen de landen binnen de OPEC en daarbui ten. Verder meldde het pers bureau Kuna van Koeweit dat hoge regeringsfunctionarissen in de Golfstaten hebben ge sproken over een bijzondere bijeenkomst van de ministers van olie van de dertien OPE- C-landen, die in de tweede helft van februari zou plaats vinden. Dertien dollar De Saoedische staatsradio meldde afgelopen zaterdag dat het niet uitgesloten is dat de olieprijs binnen enkele maan den zal dalen tot dertien dollar per vat. De Saoedische minis ter van olie, Achmed Zaki Ja- mani, waarschuwde vorige week nog voor een prijsdaling tot vijftien dollar per vat. Een verdere prijsdaling zal Groot- -Brittannië, dat hoge produk- tiekosten bij de oliewinning heeft, dwingen tot stopzetting van zijn olieproduktie als het land niet bereid is samen te werken met de OPEC. De OPEC zelf kan een dergelijke ontwikkeling in alle rust gade slaan, aldus de officiële radio van Saoedi-Arabië. De Iraanse minister van olie van Iran, Aqazadeh, liet weten dat Iran zijn olie-export heeft verminderd en zijn olie niet meer op de vrije markt ver koopt. De afgelopen tien dagen levert Iran niet meer aan de internationale markt omdat het de sterk gedaalde prijzen daar niet kan accepteren. Aqa zadeh sprak van een „Ameri kaans-Britse samenzwering" om de prijzen omlaag te halen en stelde voor dat de landen van de OPEC hun grote im port uit het Westen als wapen daartegen gebruiken. Eerder vorige wefck dreigde Iran al met sancties tegen Britse be drijven als Groot-Brittannië volhardt in zijn weigering om zijn olieproduktie te verklei nen. Amerikaanse banken zijn bang dat Mexico door de da ling van de olieprijs gedwon gen wordt vergaande nieuwe regelingen voor zijn buiten landse schuld te treffen. Het land zal naar schatting dit jaar tussen de zes en de 6,5 miljard dollar aan nieuwe leningen nodig hebben als de prijsdaling van olie doorgaat. IBISCHE LEIDER TART VS tOME De machtsde- i nonstraties door zowel de 1 herenigde Staten als Libië n de Golf van Sirte doet talië beseffen dat de :uidflanken van het land :eer aan gevaar bloot staan. Het conservatieve n Rome verschijnende lagblad „II Tempo" ichreef daar gisteren over: „Het staat vast dat in open ■■^ee het recht van de terkste geldt". De mari- lebasis daar zijn al weken a verhoogde staat van pa- aatheid. De Libische leider, kolonel Khadaffy heeft in een vraag gesprek met een Grieks dag blad verklaard dat Libië in het geval van een militair conflict met de Verenigde Staten „alle Amerikaanse ba ses in Europa en uiteraard alle bases in de Middellandse Zee zal aanvallen, want elke aanval tegen ons wordt door die bases ondersteund". Over de houding van de Westeuropeanen in de huidi ge crisis zei de leider van de Libische revolutie: „Als ze zich onderwerpen aan Reagan zal dat rampzalig zijn voor hun belangen.... er is geen logisch denkend man die "de gedachten kan volgen De Libische leider Khadaffy spreekt de pers toe vanaf een patrouilleboot waarmee hij later de Golf van Sirte zou opvaren om de Amerikanen uit te dagen. van Reagan, een gek en im beciel man". Khadaffy maakte zaterdag een tocht met een patrouilleboot in de richting van de zesde Ameri- maken om de Amerikanen te kaanse vloot. Getooid met overtuigen van de Libische een admiraalspet, wilde de aanwezigheid, kolonel een tartende gebaar KOPENHAGEN De eigenaar van een bar in Kopenhagen die zijn gas-, ten 's werelds „afgrijselijk ste drank" schonk en hen vervolgens op hun blote achterste drie zweepslagen gaf omdat ze het mengsel hadden gedronken, heeft van de rechtbank honderd gulden boete gekregen we gens schennis van de eer baarheid. De cocktail bestond uit je never, bananenlikeur, ei- erlikeur, blauwe Curacao, zout, tabasco, een cocktail- kers en een uitje uit het zuur en was afgemaakt met goudglinster. De gasten kregen vervol gens het pak slaag omdat ze door het drinken van zulk een mengsel niet be ter hadden verdiend, aldus het verweer van de bar keeper. ADVERTENTIE Het nieuwste Appie Happie album is te koop bij uw krant en in de kiosk Charles in schaduw van moederen vrouw schaduw van zijn moeder en zijn vrouw. Hij is bang in het openbaar zijn me ning te geven en zoekt te vergeefs naar een rol van betekenis. Dat zegt ten minste de Britse auteur en historicus John Pearson in zijn boek over het ko ningshuis, „The Ultimate Family". Volgens Pearson loopt de 37-jarige prins het gevaar door de vrouwen in zijn omgeving te wor den overvleugeld. De 24-jarige prinses Diana is veel populairder dan hij. De prins heeft door zijn uitspraken in het open baar nogal tegen wat zere tenen getrapt, of het nu ging over de werkloos heid, rassenconflicten, woonmisstanden, moderne bouwkunst of alternatieve geneeskunst. Hij zou daar door nu uiterst onzeker zijn geworden en nauwe lijks nog het woord dur ven nemen. TOPMAN PHILIPS OVER DERDE WERELDLANDEN: LONDEN De strenge monetaire aanpak van de financiële crisis in de derde wereldlanden kan schadelijke gevolgen heb ben voor de exportcapaciteit van die landen. Dat betoogde C. van der Klugt, vice-president van Philips, vanmiddag in Lon den op een internationale conferentie over Latijns-Amerika. Van der Klugt erkende dat financiële maatregelen die erop zijn gericht de monetaire crisis in de derde wereldlanden te beteuge len, belangrijk zijn. Maar diezelfde maatregelen verzwakken ook de activiteiten die van belang zijn voor een verbetering van de economische structuur en de exportpositie op langere termijn. Latijns-Amerikaanse landen zouden meer dan nu het geval is moeten investeren in technologie, aldus Van der Klugt. „Die louter monetaire benadering zou moeten worden gematigd. De regeringen van die landen en ook die van de landen die er handel mee drijven zouden juist maatregelen moeten treffen om de internationale handel te stimuleren", zo betoogde de vice- -president van Philips. De directeur van het Internationaal Monetaire Fonds (IMF). Jacques de Larosière heeft scherpe kritiek geuit op de snelle vermindering van bankleningen aan Latijnsamerikaanse lan den. Hij waarschuwde dat de banken de situatie in die landen daarmee ondermijnen terwijl de betreffende regeringen pijnlijke maatregelen treffen om hun financiële positie te verbeteren. 194) Kolonel Plimmp had met plezier geluis terd naar de vinnige conversatie tussen zijn twee geheime agenten 009 en X-03. „Bewaren ullie je vuurwerk maar voor betere gelegenhe- len," grinnikte hij. „Kijk, jongens, we zijn thuis. Dat had je niet gedacht, hè Verholen, dat de jrote staalhandel van „Meyer en Vijfderibbe" een dekmantel vormde voor een der hoofdkwar tieren van de Bijzonder Geheime Dienst?" Nee, ik mag een boon zijn, als ik dat ooit ge weten heb," antwoordde de smid en hij keek verbluft naar de veiligheidsofficier, die de be jaarde auto bekwaam naar binnen loodste Ik wil nu liever naar huis gaan, kolonel," zei Theodora X-03. „Uw secretaresse is aanwezig, en zij zal wel zorgen voor een kopje koffie voor de heren." „In orde, lieve kind," zei kolonel Plimmp, die meteen bgreep wat Theodora nu weer van plan was. „Komen jullie intussen mee naar mijn werkkamer, heren, en maak het je ge makkelijk. Dan kunnen we de allerlaatste fase van de KNAP-mutator-zaak nog even bespre ken. Jullie begrijpen zeker wel, dat ik de rege ring van A tot Z heb ingelicht." „En ik begrijp nog veel méér," zei de smid, die een lekkere si gaar opstak. „Koning Antonyc II heeft de KNAP-mutator en de werktekeningen vernie tigd. Maar wat gebeurt er nu met het stel, dat zo kundig door Sjeems Pond gefotografeerd is?" Intussen was Theodora Dubbelsnuf naar de keuken gegaan. Ze verwisselde haar uniform voor een leuk jurkje, verwijderde haar foeilelijke maskertje en haalde de kam door haar glanzen de, goudblonde haar. Toen begon ze lekkere, sterke koffie te zetten... KAMPALA Het Oegandese Nationale Verzetsleger (NRA) heeft gisteren de hoofdstad van Oegan da, Kampala ingeno men. De leider van de guerrilla, Yoweri Museveni, maakte bekend d&t hij de regeren de Militaire Raad heeft ontbonden en dat er een interim-regering is inge steld. De rebellen kregen Kam pala in handen na straat gevechten met regerings troepen die twee dagen duurden en die aan beide zijden honderden gesneu velden kostten. De lijken van de gesneuvelden lagen nog op straat toen duizen den Oegandese burgers uit hun huizen kwamen om de machtsoverneming door het NRA te vieren. Vluchtende regeringssol daten vielen gisteren ves tigingen van de Verenigde Naties in het noordoosten van Uganda aan en mis handelden leden van de staf. De rebellen en de regering van Okello beschuldigden elkaar van het schenden van het pact van Nairobi, dat erop was gericht een einde te maken aan tien tallen jaren bloedvergieten in Oeganda. Rebellenlei der Museveni zei in zijn toespraak dat hij een rege ring op brede basis wil vormen na ruggespraak met alle partijen. Hij be schuldigde regeringstroe pen van het plegen van volkerenmoord en hij vroeg de burgerij dorpsco mités te vormen ter verze kering van de veiligheid. De verblijfplaats van de afgezette generaal Tito Okello is onbekend. Eén van de twee, verdachten die tot levenslange celstraf werd veroordeeld wegens moord op een Algerijn, verlaat het gerechts gebouw. MONTAUBAN Twee leden van het Franse vreemdelingenle gioen zijn zaterdag tot levenslang veroordeeld voor de moord op een jonge Arabier, die zij neerstaken en uit een rijdende trein gooiden. Een derde beklaagde kreeg 14 jaar gevangenisstraf. De rechter achtte bewezen dat de drie mannen een 26-jarige Alge rijn doodden, toen zij in november 1983 de trein namen op weg naar hun eerste oefening bij het Vreemdelingenlegioen. De openbare aanklager eiste voor alle drie levenslang. Hij voer de aan dat op grond van de wet hard moet worden opgetreden tegen racisme. De drie verdachten bekenden de Algerijn te heb ben gedood, maar hun verdedigers verklaarden ter rechtvaardi ging dat zij gehandeld hadden in een algemeen klimaat van ra cisme en niet individueel verantwoordelijk konden worden ge steld. Tijdens het proces, dat vier dagen duurde, demonstreerden buiten de rechtszaal voortdurend anti-racistische organisaties. De moordzaak heeft de bezorgdheid vergroot over het toene mende racisme in Frankrijk. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Ant werpse diamanthandel is in rep en roer nadat justi tie een miljoenenfraude heeft ontdekt met vertak kingen naar een aantal di amantfirma's, banken en» wisselkantoren. Aangeno men wordt dat de fraude zó omvangrijk is dat voor het voortbestaan van ver scheidene diamantbedrij ven gevreesd moet wor den en dat een deel van de 8000 Antwerpse dia mantslijpers gevaar loopt zijn werk te verliezen. Naar schatting is met de frau de een bedrag gemoeid van minstens 50 miljoen gulden (een miljard franc) aan ontdo ken belastingen, wat betekent dat 75 procent van de totale Belgische diamanthandel te maken heeft met een zwart circuit. De zaak kwam aan het rollen dankzij de ongewilde .mede werking van de voormalige stervoetballer Jef Jurion. Na dat de conciërge van het res taurant van Jurion in Beersel bij Brussel in 1983 door de Bende van Nijvel vermoord werd, ontdekte justitie bij toe val dat Jurion er een dubbele boekhouding op nahield. De boekhouding registreerde een zwart circuit, waaraan tal van bekende voetballers en trainers deelnamen. Het on derzoek leidde tot schorsingen en veroordelingen van voet ballers en clubs, maar voerde ook naar de Schaarbeekse wis selagent Beelen. Deze bleek in contact te staan met het wissel- en effecten kantoor Kirschen Roger Co in Antwerpen, een van de meest gerespecteerde agent schappen in de Scheldestad, dat gespecialiseerd is in trans acties tussen banken en de dia mantsector. Ook een ander onderzoek van het Brusselse parket naar een landelijk netwerk van fiscale fraude, waarbij top-industrië- len en politici betrokken zou den zijn, leidde naar het kan toor met zijn sleutelpositie in de diamantwereld. Vorige week deed de Bijzonde re Belastinginspectie met de Brusselse rijkswacht een inval in het kantoor. Het grootste deel van de boekhouding werd in beslag genomen en twee di recteuren van het bedrijf wer-. den aangehouden. Ontdekt was dat het wissel kantoor ook een dubbele boek houding voerde. Verder werd een lijst gevonden met hon derden gecodeerde namen van klanten, die geld en goud naar het buitenland Zwitserland en Liechtenstein zouden hebben gesluisd zonder een cent belasting te betalen. Tientallen Antwerpse dia mantbedrijven zouden bij de zaak betrokken zijn. Verwacht mag worden dat de komende tijd een groot deel van de Ant werpse diamanthandelaren voor de rechter zal moeten verschijnen en dat er beslag gelegd zal worden op bedrij ven, waarmee de werkgele genheid voor vele diamantbe werkers gevaar loopt. Het is evenzeer denkbaar dat de Antwerpse diamantsector naar elders zal uitwijken, zoals al eerder is gebeurd. Antwer pen was na de Tweede We reldoorlog het wereldcentrum van de diamanthandel, maar de laatste jaren ondervond zij grote tegenslagen. De koers van de dollar en de concurren tie van lage Ionen-landen speelde de diamantairs parten; zo ontstond in Bombay een di amantcentrum, waartegen Antwerpen maar moeilijk kon concurreren. Het aantal banen in de be drijfstak daalde in tien jaar van 20.000 naar 8.000. De laat ste jaren deden zich faillise- menten voor van gerespecteer de ondernemingenen. De mis daad deed zijn intrede in Ant werpen. Zo werd op mysterieuze wijze een vrouwelijke diamantair met messteken gedood en liet een bekende handelaar, die in financiële moeilijkheden ver keerde, zich overvallen om zo doende verzeringspenningen te kunnen incasseren. Het bedrijf Kirschen Roger Co. kwam eerder in het nieuws, toen in juni 1982 een lading goud van 50 kilo op weg van zijn kantoor naar het vliegveld Zaventem gestolen werd. De daders zijn nooit ge vonden. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Het gere nommeerde Britse dag-' blad The Times, dat zater dag wegens een nieuwe staking van grafische ar beiders niet kon verschij nen, is vandaag weer uit gekomen ondanks dat de ruzie met de bonden voortduurt, aldus de uit gevers. Rupert Murdoch, de Australi sche miljonair die in Engeland de grote baas is van News In ternational, was van plan The Times voor de eerste maal te laten maken en drukken in het reusachtige en moderne complex van zijn groep te Wapping, nabij Londens we reldbekende Tower Bridge. Murdoch is er ook in geslaagd de zondagsbladen „Sunday Ti mes" en News of the World" te laten verschijnen. De nieuwe kantoren en druk kerij van News International hebben 100 miljoen pond ge kost. Zij worden de grootste en modernste ter wereld ge noemd en werden zaterdag voor het eerst echt in gebruik genomen. Er werken 500 ar beiders, allemaal electriciëns. Zij hadden de laatste weken zorgvuldig geleerd hoe de •nieuwe apparatuur te bedie nen. Murdoch heeft nu de 5.500 grafische arbeiders van zijn twee oude drukkerijen in de Londense krantenwijk Fleet Street ontslagen wegens contractbreuk. „Ik heb zes jaar onderdhande- lingen gevoerd met de bon den," zei hij gisteren, „maar zij weigerden onze overschake ling op moderne computer technologie. te steunen. De Britse nationale kranten gaan bankroet als ze niet meedoen met de tijd". Zaterdag werden News Inter national, het ietwat vulgaire maar om die reden onvoorstel baar populaire News of the World en de befaamde Sunday Times voor het eerst buiten Fleet Street gedrukt.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5