Het onzichtbare CDA zit overal I IN EN OM DE KAS Keukenhof zet vijf specials op expositiekalender Woedende reacties op zwalktoeht Russisch schip Justitie onderzoekt praktijken bij asiel aanvragen Surinamers BINNENLAND/BUITENLAND EcidócSoivuMit MAANDAG 27 JANUARI 1986 PAGIN, Anne Frank Stichting onderzoekt racisme AMSTERDAM De Anne Frank Stichting start in februari een onderzoek naar racistische inci denten in 1985. Het onderzoek moet leiden tot maatregelen waarmee de „sociale schade" van racisme kan worden beperkt. De stichting heeft de indruk dat het aantal racistische incidenten vorig jaar niet afnam, maar wel van karakter veranderde. Verhuld racisme zou steeds meer toenemen. Bovendien blijken de verkiezingen voor gemeenteraden en Tweede Kamer weer aanleiding te zijn voor politiek racisme. „In 21 steden hebben zich één of meer racistische par tijen voor de gemeenteraadsverkiezingen inge schreven". aldus de stichting. Vorig jaar vero verde de Centrumpartij bij verkiezingen in Leer dam en Flevoland een zetel. Hieruit blijkt vol gens de stichting dat de racistische ideeën van de Centrumpartij nog steeds weerklank vinden. Vervoersbond tegen eindbod werkgevers UTRECHT De leden van de Vervoersbond FNV hebben zater dag het eindbod van de werkge vers voor een nieuwe cao in het beroepsgoederenvervoer afgewe zen. De chauffeurs zijn wel bereid een tweejarige cao af te sluiten, maar zij willen de beschikbare loonruimte van acht procent an ders besteden dan de werkgevers voorstellen. De werkgevers bie den onder meer twee procent loonsverhoging en verlaging van de VUT-leeftjd aan. De FNV-le- den willen in plaats daarvan een toeslag van dertig procent voor overuren en invoering van ar beidstijdverkorting. POND STERLING ACHT CENT LAGER AMSTERDAM Het ppnd sterling is de week begonnen in uiterst zwakke stemming. Vanoehtena werd op de wis selmarkt in Amsterdam gehandeld tegen 3,7325 gulden, ruim acht cent onder de officiële middenkoers van vrijdag, die was vastgesteld op 3,8170 gulden. Sinds vorge week maandag is de koers met 24 cent gedaald. Handelaren spraken van een wat rommelige, maar niet drukke handel. De dollar noteerde in Amster dam eveneens lager. De Amerikaanse munt deed in de ochtenduren 2,71 gul den. tegen een middenkoers vrijdag van 2,7360. Ook in Frankfort stonden maan dagochtend het pond en de dollar onder druk. Hongerstaker in slechte conditie ENSCHEDE In een cel van het politiebureau in Enschede gerstaking. De conditie van de man is slecht. Als hij vast voedsel blijft weigeren moet hij worden opgenomen in het gevangenishospitaal in Sche- veningen, aldus de polilie van Enschede. De Enschedeër zit vast omdat hij weigert infor matie aan de rechtbank te ge ven over zijn failliet verklaar de optiekbedrijf. Den B. vindt dat hij onrechtvaardig wordt behandeld. IJMUIDEN/DEN HELDER .Experts van het bergingsbe drijf Wijsmuller in IJmuiden hebben het afgelopen week einde met stijgende verbazing en woede de lotgevallen van bet Russische opleidingsschip Zenit gevolgd. Het schip, met aan boord 105 zeekadetten tus sen 16 en 20 jaar, kreeg zater dagavond op 30 kilometer ten westen van Texel water in de machinekamer. Daardoor ver loor het schip zijn voortstu wing en maakte het ongeveer 15 graden slagzij. Het stuurloze opleidingsschip dreef zaterdagavond tegen half tien de druk bevaren rou te voor het scheepvaartver keer naar het noorden binnen Met een snelheid van bijna vijf kilometer per uur ging het schip, door de vaarroute, op enkele produktieplatforms van het zogenoemde Helder Veld af. De kapitein van de Zenit weigerde op dat moment ech ter hulp van de begeleidende sleepboot Smit Lloyd 106 om dat hij zei een sleepcontract te zijn aangegaan met bureau Wijsmuller in IJmuiden. Hoe wel niet lang daarna de sleep boot Limburg van Wijsmuller arriveerde weigerde de kapi tein in de loop van de avond elke hulp van sleepboten. In verhitte discussies via Scheve- ningen Radio gaf de kapitein te kennen de hulp van een Pools schip te willen afwach ten. Zondagmorgen slaagde de bemanning van de Zenit erin de aandrijving te herstellen, waarna het schip zijn reis naar Napels op eigen kracht voort zette. „Zo idioot hebben wij het nog nooit meegemaakt", aldus bfer- gingsexpert B. Visser van Wijsmuller. „Het is een alge mene ervaring dat kapiteins van Oosteuropese schepen niet happig zijn op Westeuropese sleepboothulp. Hier was echter sprake van een riskante drijf tocht langs boorplatforms met ruim honderd bijna-kinderen aan boord, die ook nog gemak kelijk op de kust had kunnen eindigen. Ook de Europese scheepvaar tagent Transworld in Amster dam wist de halstarrige Russi sche kapitein niet te overre den in zijn netelige situatie de contractuele hulp te accepte ren. Pure waanzin en vol strekt onverantwoordelijk", aldus Visser. Volgens groepscommandant P. de Boer van de rijkspolitie te water in Den Helder kan de Russische kapitein weinig worden verweten. „Het inter nationaal zeerecht waarborgt uitdrukkelijk het absolute ge zag van een kapitein over zijn schip. Ook als hij derden in grote problemen dreigt te brengen- Anderzijds krijgen dergelijke eigenwijze kapiteins later hun trekken ruimschoots thuis als ze schade aanrichten die ze gemakkelijk hadden kunnen voorkomen door hulp te aanvaarden. Dan is hun car rière onmiddellijk beëindigd. Maar dat blijft een onbevredi gend straffen achteraf. Tijdens zo n zwalktoeht over de druk ke Noordzee langs boorplat forms kun je als politie te wa ter en als hulpverlener alleen maar met kromme tenen zit ten en hopen dat het allemaal goed afloopt", aldus de groeps commandant. SUSKE EN WiSKE DE MOOIE MILLIREM dl eens fotd bthtktnJ (cl Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van justitie stelt een onderzoek in naar de praktijken van de Surinaamse stichting Makmur in Rot terdam. Deze stichting zou tegen financiële vergoeding bemid delen bij asielaanvragen van Surinamers die hun land verlaten en zich met een vluchtelingenstatus in Nederland willen vesti gen. Staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie) zei zaterdag voor de VARA-radio dat het onderzoek niet zal leiden tot een heksen jacht op Surinaamse asielzoekers. „Wij houden geen razzia's", al dus de staatssecretaris. „Er zal pas tot inbewaringstelling van personen worden overgegaan als daartoe echt aanleiding is". Volgens haar zitten er momenteel tien „malafide asielaanvra gers" vast. De voorzitter van de stichting Makmur, het voormalige Suri naamse parlementslid Somohardjo. heeft zaterdag ontkend dat zijn organisatie bemiddelingsgeld vraagt voor asielaanvragen. Hij gaf wel toe dat van de Surinamers die via Makmur naar Ne derland zijn gekomen een maandelijkse bijdrage van 200 gulden wordt gevraagd. Somohardjo: „Dit moet echter deels worden ge zien als kosten voor kamerhuur omdat de mensen worden on dergebracht in huizen van onze stichting. Overigens ontvangen wij ook veel donaties1 uit Suriname om ons verzetswerk te steu nen. Het is pertinent onjuist dat het verzet indirect door Neder land wordt gesubsidieerd via de sociale uitkeringen". Hans van Mierlo krijgt de handen op elkaar bij zijn entree op het congres van D66. Wolffensperger, fractievoorzitter Engwirda en Van Mierlo's dochter zijn erbij gaan TOr Lijsttrekker D66 Van Mierlo: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In zijn rede voor het congres van D66 in Amstersfoort heeft de nieuwe lijsttrek ker Hans van Mierlo zich fel afgezet tegen het CDA. Hij noemde deze partij „de geheime struc tuur van onze maat schappij in het praktische leven". Dat onzichtbare CDA zit overal, stelde hij. „Nergens anders ter wereld behalve in Oost- Europa is een partij al ze ventig jaar aan de macht, zoals het CDA en haar voorlopers hier. Daarmee heeft de partij overal sleutelposities weten te bezetten". Het zijn deze mensen, aldus Van Mierlo, die als stille kracht structuren overeind houden en zich veczetten te gen verandering. Tegenover de macht van het CDA staan niet de vastgeroestheid van PvdA of VVD, zo meende Van Mierlo, maar vrijzinnig heid en geestelijke mobiliteit. Die rol moet D66 vervullen. D66 zal volgens fractievoor zitter Engwirda het initiatief wetsvoorstel inzake euthana sie aanhouden als de VVD besluit haar steun aan dat wetsvoorstel in te trek ken. Deze week zal de kamercom missie voor Justitie moeten bepalen wat er gaat gebeu ren, nu er naast het wets voorstel van D66 een proeve van wet van het kabinet ligt. De naar schatting duizend le den van D66 wezen voorstel len af om nu al te zeggen met welke partijen men na del verkiezingen eventueel eenjnor regering wil vormen Wel fer willen de Democraten dat de r grootste partij aan het kabi- net deelneemt en de premier levert. Bovendien wil menp' het beleid van het kabinet- Lubbers, waartegen D66 nujtaa oppositie voert, na de verkie- n zingen niet aan een meerder- j„ö heid helpen. P „He LI HOI [tal LAND EN TUINBOUW ter Bloemenlijnrijders steken koppen bij elkaar Op zaterdag 1 februari gaan de bekende lijnrijders, die Duits land en in toenemende mate ook Engeland en Frankrijk van bloemen voorzien proberen een eigen organisatie van de grond te krijgen. In de kantine van veiling „Flora" komen ze nu voor de twee de keer bijeen om nu spijkers met koppen te slaan. De bedoeling is dat er een eigen hulporganisatie zal komen om bij ziekte of autopech de klanten van de exporteur toch van bloemen te voorzien. Op deze vergadering zullen stafleden van Flora en bestuurs leden van de Ver. Groothandelaren Bloemen aanwezig zijn. Namens Flora deelde de heer N. H. Hemmes mee dat deze veiling bij het tot stand komen van deze Eerste Hulpdienst en bij de verdere organisatie zeker hand en spandiensten wil verlenen. De lijnrijders zijn alleen particuliere ondernemers en hun ex port is zeer concurrentie-gevoelig. Het zal een goede stap zijn wanneer zij de weg naar meer praktische samenwerking vinden, aldus de heer Hemmes. Plantenverhuur Een bedrijf in Hannover heeft behalve het verkopen nu ook het verhuren van planten ter hand genomen. Vooral de gro tere solitaire planten komen daar voor in aanmerking zoals ficus benjamina, ficus lyrata, dracaena of yucca. Hotels, ver zekeringsmaatschappijen en architecten maken veelal ge bruik van deze huurmogelijkheid. Het bedrijf laat zich goed voorlichten over de plaats waar de planten komen te staan (licht, warmte) om zo een geëigend sortiment te kunnen sa menstellen. Voor eventuele schade moet de klant echter op draaien. Afhankelijk van de grootte van de plant en de duur van het huurcontract komt de prijs uit op rond 15 DM per dag. Het huren voor meerdere dagen is financieel aantrekke lijker en heeft als bijkomend voordeel dat de klant eerder ge neigd is de planten te kopen. Boomkwekers doen zelf onderzoek De Engelse overheid houdt sinds vorig jaar flink de hand op de knip voor wat betreft het landbouwkundig onderzoek. Ook het boomkwekerij-onderzoek werd door bezuinigings maatregelen getroffen. Een veertigtal boomkwekers heeft nu een consortium in het leven geroepen om op beperkte schaal onderzoek ten behoeve van de deelnemende bedrijven te ver richten op het proefstation East Malling. Het onderzoek zal uitgevoerd worden door medewerkers van de bedrijven. Het lidmaatschap bedraagt 25,per bedrijf. Proefproces schadevergoeding blokkades op komst Een aantal bedrijven uit de exportsectoren voor verse pro- dukten, zoals vlees, vis, groenten, fruit, bloemen, planten zul len binnen niet al te lange tijd een proefproces aanspannen om geleden schade vergoed te krijgen. Juist in deze sectoren is schade ontstaan en een gewonnen kort geding tegen het FNV aangespannen gaf ruimte om op deze weg door te gaan. De overkoepelende organisaties die 21 januari vergaderden en zich door juridische specialisten lieten adviseren, zullen voor bedrijven die de meeste schade leden, de kosten dragen van dit proefproces. Dit proces zal binnen kort voor de Utrechtse rechtbank dienen. Op de vergadering over deze zaak waren uit de bloemenwereld de VBN en de VGB aanwezig. Behalve de EVO, de zuivel-, vis en groenten- organisaties namen ook de standsorganisaties aan de bespre kingen deel. Keukenhof zet voor het ko mende seizoen weer vijf spe cials op de tentoonstellingska lender. Van deze exposities worden er vier in het nieuwe Koningin Beatrixpaviljoen ge houden en de vijfde, de lelie tentoonstelling, vindt plaats in het grote kassencomplex. Deze shows die door Keuken hof Parades zijn genoemd, blijken bij het grote publiek zeer in de smaak te vallen en ook bij het bloembollenvak zelf komen deze parades zeer goed over. De deelname laat niets te wensen over. Zo is deze omvangrijke lelieten toonstelling - bijna 3500 m2 - al geheel volgeboekt. Er kan niet één inzender meer bij, zo liet Keukenhof-direkteur Henk Koster weten. Keukenhof maakt van deze parades gebruik om de smaak van het grote publiek te tes ten. Alle kijkers krijgen een formulier met het verzoek daarop aan te geven welke soorten men het mooiste vindt. Hoewel Keukenhof aan de uitslagen van die enquêtes geen overdreven waarde toe kent - een groots opgemaakt bloemstuk imponeert al gauw en krijgt de meeste punten - maar een zekere indicatie ge ven die gegevens toch wel. De eerste parade wordt van 28 maart tot en met 9 april ge houden. Op deze show staan de Hippeastrums (Amarylis- sen), de Freesia's en de hya cinten centraal. Op 11 april gaat de tweede parade al weer beginnen en die duurt tot en met 22 april. Op deze show nemen de tulpen de grootste plaats in, maar er zullen ook irissen geëtaleerd worden. De grote klapper wordt stellig weer de narcissenparade die voor 24 april tot en met 7 mei op de tentoonstellingskalen der staat. Op deze expositie zullen vele nieuwere soorten worden getoond. De parade van bijzondere bol- en knol gewassen in het vak nogal denigrerend „bijgoed" ge noemd is gepland voor de periode van 9 tot en met 19 mei. Vorig jaar werd op deze show een verrassend groot as sortiment te pronk gezet en ook dit jaar zullen de bijgoed- kwekers alle registers weer opentrekken. De bijgoedshow wordt voor een deel overlapt door de Lelieparade die van 15 tot en met 25 mei wordt gehouden. De belangstelling voor deze expositie, de groot ste lelietentoonstelling ter we reld, is enorm groot Alle co ryfeeën komen aan de start met grote inzendingen. Koster Dubbele narcissen scoorden hoog op Keukenhof. heeft bij zijn arrangement moeten passen en meten om alle gegadigden een plaats te kunnen geven, maar er kan er werkelijk niet één meer bij. Kijkers Die lelietentoonstelling wordt ook door de professionele kwekers uit binnen- en bui tenland gefrequenteerd. Zij willen allemaal weten welke nieuwe cultivars er nu weer voor het voetlicht worden ge bracht. Tijdens die show wor den vele contacten gelegd die later op zaken doen uitlopen. Tijdens de eerste parade van 1985 kwamen in die dagen 96.000 bezoekers langs de lo ketten en die hebben vrijwel allemaal de eerste binnen- show gezien. Dat geldt trou wens voor alle binnenten- toonstellingen. De narcissen- parade werd door 181.000 be zoekers gezien, de tulpenshow in het Beatrixpaviljoen trok 296.000 kijkers, voor de bij goedparade legden 97.000 be zoekers belangstelling aan de dag en voor de lelietentoon stelling 118.000. Dat zijn enor me aantallen en dat zal na tuurlijk ook een uitstraling hebben op de directe verkoop aan particulieren. De uitkomsten van de gehou den enquête zijn inmiddels verwerkt en een dezer dagen aan de openbaarheid prijs ge geven. Bij de lelies valt het op dat de particulieren de nieu we Oriental-lelies zo hoog waarderen. De eerste tien wa ren allemaal Orientals met de witte Casablanca als koploper gevolgd door de rose Starga- zer, Le Rêve, Laura, Friends hip, Fellowship, Tempo en Red Jewel. En waarom nu an dere Orientals zoals de fraaie Journey's End en Stardrift nu veel lager werden geklas seerd, zal wel altiid een der nimmer ontsluierde raadsels van deze enquête blijven. Bij de tulpen gaf men de voorkeur aan de oranjerode Juan, op de tweede plaats kwam de gele leliebloemige West Point, als derde finishte Abu Hassan, dieprood glan zend als een pas uit de bolster gesprongen kastanje met gele randen, Queen of Bartigon met de fijnrose tint. Opval lend was dat bij de eerste tien niet minder dan drie purper kleurige zaten zoals Attila, Arabian Mystery en Drea ming Maid. Het tulpenassorti ment is bijzonder groot. Het telt ettelijke duizenden ver schillende soorten, maar er is vrijwel niet één echte oranje tulp. Een cultivar die wel een goede oranje kleur heeft is de leliebloemige Ballerina en die eindigde op de dertiende plaats. Aanwinsten Bij de narcissen waren de dubbele aanwinsten kennelijk zeer in trek. Bij de eerste tien zaten drie dubbele cultivars, nl. Irene Copeland, Tahiti "ën Dick Wilden. Bij de hyacinten scoorden de blauwe Blue Jac ket, de rode Hollyhock, de apart-rose Gipsy Queen en de violetpurperen Distinction het hoogst. Bij Keukenhof gaat men studeren op methoden om de enquêtes meer inhoud te geven, zodat ook het bol- lenvak met die gegevens be ter uit de voeten zal kunnen. De „populi" is belangrijk en de kweker moet produceren wat de consument vraagt. Na het ruige weer van de af gelopen week lopen er weer heel wat mensen te hoesten en te proesten. Naar het zich laat aanzien komt er op korte termijn weinig verbetering in de weersomstandigheden. Het is daarom raadzaam om de fruitschaal goed gevuld te houden. Bij het citrus fruit zijn de Griekse Navelsinaas appelen nog steeds het goed koopst, namelijk 1.80 per kilo. Voor de Spaanse Navels ligt de prijs rond 3 gulden per kilo. Er komen volop mandarijnen uit Marokko en Spanje. De Marokkaanse Cle mentines zijn iets goedkoper als de Spaanse, ze kosten res pectievelijk 2.10 en 2.50 per pond. De Hollandse pe ren zijn beslist niet duur. Zo zijn er al peren van goede kwaliteit voor slechts 1 gul den per kilo te koop. Dit zijn de soorten Conference en de Doyenné du Cornice. Voor de grotere maten lopen de prij zen van deze soorten op tot 3 gulden per kilo. Bij de appe len liggen de prijzen verder uit elkaar. Het goedkoopst is de Hollandse Golden Deli cious, namelijk van 1 tot 2 gulden per kilo. Voor Cox van kwaliteitsklasse I schom melt de prijs tussen 3 en 4 gulden per kilo. Voor de soorten Elstar en Jonagold betaalt men rond 4 gulden per kilo. De kleinere maten van al deze soorten zijn goed koper. De winter is nog niet voorbij, maar toch vallen er alweer tekenen van een naderend voorjaar waar te nemen bij de groenteman. .Er komt weer komkommerstek in de handel, het kost ongeveer 1.50 per pond. De Hollandse komkommers zijn nog wat klein van stuk en ze kosten 2 gulden per stuk. De sla is not f 1- tot 1.50 per krop. Voor tomaten, paprika's en auber gines is men nog aangewezen op het importprodukt. De to maten kosten/2.- per pond, de paprika's2.50 en de au bergines /3.-, eveneens per pond. Snijbonen en sperzie bonen komen uit Egypte, voor beide groentesoorten schommelt de prijs rond 5.- per pond. De Hollandse ka- sandijvie is duurder gewor den en kost nu 2.50 per pond. Voor Italiaanse en Franse andijvie ligt de prijs tussen f 1.35 en 1.75 per pond. Voor spruiten van goe de kwaliteit betaalt men 2.75 per kilo. Witlof is nog steeds goedkoop, klasse I kost 3 - per kilo en snijlof 1.60 eveneens per kilo. Prei is goedkoper geworden en kost nu1.20 per kilo. De volgen de gewassen kosten niet meer dan 1 gulden per kilo, waspeen en breekpeen, kro ten, winterpeen, uien, groene kool, witte kool, rode kool en koolrapen. Chinese kool en spitskool zijn even duur, na melijk 1.50 per kilo. Citroenen uit Cyprus.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4