RCL verslaat Marken in Verbazingwekkend duel OASE leider-af Leiden keihard voor Urk Schakers Alphen kansrijk Ook derde derby mar MSV UIT DE RACE ISPORTTRIBUNE EcidócSotwatit L 3 SJAAKDEMA KANSLOOS TEGEN RESERVES AVANTI Carrière Kragtwijk mogelijk ten einde MAANDAG 27 JANUARI 1986PAGINA 17 OORDWIJK De streek- irby tussen de damesploegen |n MSV en Lisse, heeft voor derde maal in successie een [erwinning opgeleverd voor Noordwijkse dames. In de gen Northgohal versloeg KV Lise dit maal met 61-52. t heren van Blitz gingen in prdrecht ten onder, maar de |mes van Grasshoppers haal- andermaal vernietigend 10-42. k zou echt niet alle eer naar n willen schuiven", ver- cj| t aarde Lisse-coach Frans "n oekhof na afloop van het ffen met MSV. „Deze ne- rlaag lag gewoon aan het fa- i lo 3 ppi len aan onze kant". Opponent Titus Flapper, voor de derde opeenvolgende keer de win nende coach, deelde die me ning niet helemaal: „Ze maak ten op mij de indruk dat ze snel opgaven". Het nam echter niet weg, dat het een (volgens Broekhof) „echte Lisse wed strijd werd. Met twee gezich ten dus". En inderdaad, Lisse was aan vankelijk de betere ploeg en had bij rust een 23-31 voor sprong. Daar maakte Flapper zich zo boos over, dat zijn ge schrokken dames na de her vatting snel evenwicht in het duel brachten: 34-34. Tot 40-40 bleef Lisse vervolgens in het spoor, maar daarna was het af- maar liefst 23 maal balverlies. Het Dordtse Rowic profiteerde daar met graagte van. Bij rust namen de Dordtenaren een 45-38 voorsprong op hun con current, maar bij 65-68 keek Rowic toch weer tegen een gelopen. MSV speelde gerouti- achterstand aan. Blitz greep de neerd, met Tineke Vos (18 punten) en Ria Bröring (16) als uitblinksters, naar het einde. Lida van der Voort hield met haar 15 punten Lisse niet af doende in de race. De Blitz-heren kwamen tot partij met 81-71 toch nog uit handen te geven. Peter Goos- en toonde zich een excellent schutter, getuige zijn 22 pun ten tegen 72 percent. De dames van Ed Zaal, beter bekend als de Grasshoppers, deelden voor de zoveelste maal een harde tik uit. Dit maal moest het Bossche Flash er, na 31-15 bij rust, met 80-42 aan geloven. „We werkten er hard voor", stelde Ed Zaal „want we hadden nog een re kening met hen te vereffe nen". Daarmee doelde Zaal op de nederlaag die Flash eerder dit seizoen aan de Grasshop pers had toegebracht. Petra van de Oever werd topscoor- ster met 20 punten. Anja Aan- dewiel viel zes minuten voor tijd met een naar het zich laat aanzien onschuldige kniebles sure uit. 1, m<| IIDERDORP Het in meerdere opzich- een verbazingwek- >nd duel, dat RCL zater- w met Marken uitvocht. verbaasde het heiden aantal opgeko- jen toeschouwers zich 4i. 2.fer het goedkeuren van MmZr veld, terwijl alle ande- Brt-1 wedstrijden in de regio 6 jaren afgelast. Die verba- (Ned)pg groeide nog toen (Ned)iheidsrechter Vervloet in \06.en n onbarmhartige hagel- ui gewoon liet aftrappen, ji naarmate de wedstrijd "z'anP het uiteraard soppige Ie Bloemerd" vorderde, 2;tvam verrassing nummer 3 s-fie uit de bus. Staart i.|oeg RCL rekende dui- iiessejflijk en verdiend af met l^jddenmoter Marken: 2- •n: 1.^ trainer van de thuisploeg, Mouter, was, ook al i.i6.ajidat hij onlangs voor vol- BosehPd seizoen bijtekende, erg p*jj met het resultaat. Over de .leverde prestatie wilde hij '2' pjarentegen allerminst jui- 3 M,en: „Het zat vandaag ge- (Dszb°n mee heeft er, in vitweenstelling met Marken, de {ozvPS 'n gehouden tijdens de nterstop. De oefenduels met ,C en Ajax en het steeds trbereiden op de nu nog ;t afgewikkelde inhaalpartij !;en Scherpenzeel werkten idaag zichtbaar in ons voor- ïl. Ook dat Peter Siera met ingepakt bovenbeen zijn 'rkingen had en behou- cjnder speelde, was eigenlijk jlemaal niet slecht. Mede 2 |iardoor was Marken ge- 3' svongen het spel te maken en j™*# Saat P^oe6> dat was m. -jnd, slecht af". met al was de wedstrijd, r*vaifc.hts ten dele door de om- vonnndigheden, van matig ni- De oplevingen zorgden vwor het schaarse zout in de (ZIA^>. Zowaar al vroeg was RCL pht bij een treffer, toen Ben jemskerk, na een fraaie ac- i van Cees Ruis, op de lat kopte. Nadat wederzijds een aantal kansen grondig om zeep was geholpen en de chaos in de spelpatronen grote vormen aannam, mocht ook Marken aan een doelpunt ruiken. De uit zijn doel gesnelde RCL- goalie Van der Heijden wierp zich evenwel met succes in de baan van het schot van de doorgebroken ex-Volendam- speler Wim Tol. Het passwerk was bij beide ploegen meerma len droef om aan te zien. Voor de pauze was al zichtbaar dat Marken moeite had met de razende rushes van RCL-spits Sieto Schalkers, na de thee wist men er totaal geen raad meer mee. Schalkers zou een heerlijk middagje hebben, ook al mankeerde er vaak nog veel aan de afwerking van zijn so lo's (meegekomen ploeggeno ten bleven bijvoorbeeld altijd buiten beschouwing). Het ope- Paul Wesel. RCL trok zich nog duidelijker dan tevoren terug, vertrouwend op de counter. Marken, tempo- en fantasie loos oprukkend, maakte die strijdwijze uiterst lonend. Schalkers besliste het duel door nog vóór de middenlijn zijn bewakers te verschalken, ningsdoelpunt had een heel ook doelman Koks te omspe- ander karakter. Schalkers be reikte met een hoekschop Cees Ruis, die, hoog opverend bij de tweede paal, inknikte: 1-0. Ogenblikkelijk nam Ruis de hem vertrouwde positie van laatste man over van de soms wat onbezonnen oprukkende len en bij zijn inzet de ijlings teruggesnelde verdedigers kansloos te laten: 2-0. De leidsman van de Leider dorpers, Mouter, keek vooruit: „Met Huizen en Scherpenzeel vechten wij nu om één niet- degradatie-plaats. Om wat vei liger te zijn, is aansluiting met de middenmoot nodig. Dat moet te halen zijn. Immers, na twee wedstrijdpunten uit acht duels is noodgedwongen omge schakeld naar een soort resul taatvoetbal. Ondanks blessures van nauwelijks te missen spe lers leverde dat wel zes uit zes op." LEJO BUCK Scoreverloop: 59. Ruis 1-0; 68. Schal kers 2-0. RCL: Van der Heijden, Ab Braat, We sel, Brasker, Van Breugel (Van Een wat merkwaardig spelmoment uit een wat merkwaardige partij voetbal. Marken-doelman Koks mag zich inmiddels de winnaar van dit grondduel noemen, zoals Ben Heemskerk (liggend) en Cees Ruis (links) van RCL moeten constateren. 2,00 trio j8^iden De handbal- ?rs van OASE hebben vers veroverde koppo- in de derde divisie verspeeld door een ïsloze 12-6 nederlaag WIK. Ook de heren Saturnus beleefden zware middag. De sdstrijd tegen koploper ")H ging verloren met 18, waardoor de Leide- de titelaspiraties voorlopig weer in de koel- nar 1st kunnen zetten. HVS 'VJkte met 10-12 tegen m ,ELO twee broodnodige 3.4 jnstpunten. Datateam ?V.i(jreholte behaalde even- ,rktts de overwinning, i&ar tegen degradatie- g^ahdidaat Borhave was de fll score aan de magere ïrkjnt. SE kon niets uitrichten te- 1 de ver uitstappende defen- van WIK. Zelfs toen Anita 1 der Poel de keepster door hard schot vol in het ge- ht uitgeschakeld had, bleef Vlaardingse veste ondoor- Jngbaar. Aan de andere kant ind een slecht functioneren- 'tj defensie. Wik scoorde mak- uijk, hetzij uit break-outs, tzij uit goede combinaties lardoor de cirkel vrij kwam. [en er ver in de tweede helft een 10-4 stand werd be reikt, na 6-3 bij rust, was OASE allang geslagen. Anita en Lydia van der Poel scoor den nog, maar het bleef bij 12- 6. De heren van Saturnus ver dedigden tegen lijstaanvoerder EDH hun laatste kansen. Dat deden ze met grote inzet, maar vooral in de eerste helft was EDH de beter combinerende ploeg. Even had het moeite met de Leidse 3-1-2 defensie, het werd 4-1, maar vooral met vanaf de linkerhoek ingezette aanvallen kon EDH het cen trum uitéén rijten. Saturnus reageerde niet, halverwege was er een 5-8 achterstand. In de tweede helft ontstond aan vankelijk hetzelfde beeld. EDH pikte vanaf de cirkel re gelmatig doelpuntjes mee, maar Saturnus bleef van af stand ook scoren. Met nog tien minuten te gaan, een 13-18 stand en een man minder, schakelde Saturnus terug naar een cirkeldefensie. Vanuit die positie lukte het wel. De vlam sloeg in de pan, maar het slo- toffensief strandde bij 17-18. VELO probeerde de angel uit de HVS-aanval te halen door van de eerste tot de laatste mi nuut Ank van der Bosch man verdediging te geven. De ove rige 5 speelsters konden daar door wel makkelijker door de Westlandse defensie heen snij den. Ondanks een gehaast en rommelig begin stond HVS bij rust al met 4-6 voor. Daar was ook de grotendeels krachteloze aanval van VELO verant woordelijk voor. HVS scoorde door, maar vlak voor tijd haal de VELO bij tot 10-11. Ank van der Bosch scoorde daarop de beslissende 10-12. Foreholte probeerde er tegen Borhave een klassieke veeg- partij van te maken. Wim Geerlings had een offensieve 4-2 defensie geposteerd, die de de tegenaanvallen in een vroeg stadium moest onder breken. Tot 3-0 binnen 4 mi nuten lukte dat. Daarna moes ten de Voorhoutsen onver wacht knokken. Keer op keer vond Borhave de juiste ope ning, terwijl „les verts" hoge schoten bleven lossen. Deze ballen waren een gemakkelij ke prooi voor de juist in het grondwerk zwakkere keepster van Borhave. Haar team kwam bij tot 3-3, stond halver wege met 6-4 achter, maar was bij 10-10 nog steeds in de wed strijd. Dat de scheidsrechters schoten die doellijn niet pas seerden tot doelpunten promo veerde, was daarbij van onder geschikt belang. Foreholtes oudste redmiddel, de door Olga Amekinders zuiver aan gegooide break-out, moest er aan te pas komen om Forehol te uit de narigheid te redden: 16-11. Uitslagen: Dames: MMO - Sa turnus 7-9, EDH - Northa 6-13, HVV 2 - MSV 7-5. Heren: Fo reholte - Hermes 3 24-12. AD VAN FESSEM LEIDEN De tafeltennissers van Sjaardema leden een kanslo ze 6-1 nederlaag tegen Avanti 2. DOCOS deed het beduidend beter met een 6-4 overwinning op SVE. Het sterk verzwakte da mesteam van Scylla kon weinig goeds uitrichten bij Amsterdam '78: 2-6. Sjaardema kwam door de overwinning van Friso Reits- ma op Peter de Groot weliswaar op voorsprong tegen Avanti 2, maar mede dankzij Gerard Bakker jr. en Robert de Groot was de 6-1 zege van Avanti vrij snel een feit. De resveres van Sjaardema gingen in de tweede divisie pas in de laatste wedstrijd onderuit tegen Blauwe Wereld 2. Douglas Jansen boekte een opvallende overwinning op Anne Vlieg. Sjaak den Elzen had een groot aandeel in de 6-4 overwinning van DOCOS (derde divisie) op SVE. Scylla 2 leed een 6-4 ne derlaag tegen Irene. Overige uitslagen bij de heren: TYBB - De Treffers: 4-6; Sjaardema 3 - Red Star '58 2-8; Sjaardema 4 - Tempo Team 4 7-3; De Treffers 2 - Poker Face 5-5; Scylla 3 - De Treffers (B) 3-7; DOCOS 2 - VVV 2 9-1. Bij de dames viel er voor Scylla weinig eer te behalen tegen Amsterdam '78. Mari anne Kantebeen en het dubbel verzorgden de twee tegenpunten (2-6). Overige uitslagen: Avanti 2 - Kerkrade '68 8-2; DOCOS - Vitac 9-1; DOCOS 3 - MOVC 4-6; DOCOS 2 - SVE 2-8; Scylla 2 - Bergum 9-1. Emill Hagens geniet (op archief) grote vrijheid onder de basket. Ook tegen Urk mocht de Leiden-captain zich zaterdag heerlijk uitleven. LEIDEN Niemand durfde nog te kijken. De Urker bank begroef col lectief het gezicht in de handen. Alleen L.J. Pip kin stond op en ging voor het einde alvast richting kleedkamer: hij kon deze vernedering al lang niet meer aanzien. Wie nog wel durfde te kijken kon genieten van een werve lende basketbal-show, waarin alle Leidse trucs zonder problemen slaag den. Emill Hagens gooc helde met de bal, bedien de achter de rug langs Os car Kales op maat, scoorde even later zelf üit zijn ei gen aanvalsrebound en lachte breed toen Toon van Helfteren met zijn ge patenteerd „hookshot" de eindstand op 109-60 bracht. Orca's: roofvissen, die .hun prooi aanvallen als die ver zwakt is of irritatie opwekt. Grote tegenstanders worden collectief aangevallen. Maar hoewel ook de basketballers van Kolf Molijn van de vis vangst bestaan, gaat elke ver gelijking met de zwemmende naamgenoten verder mank. En toch: de prooi was ver zwakt door het ontbreken van Bert Kragtwijk en zo lang de sluw duwende en trekkende routinier Toon van Helfteren zaterdag zelfs zonder persoonlijke fouten de basketbalvelden onveilig maakt, zal ook de irritatie al tijd hoog blijven. De vergissing van de polder jongens school dan ook in het collectief. Amerikaan Johns - vervanger van Russell Chap man - en de genaturaliseerde Glenn Omanette waren uit sluitend op persoonlijk succes uit, maar vermoordden zich zelf in de hechte Leidse defen sie. De steun van de andere Amerikaan, L.J. Pipkin, viel ook al snel weg. Pipkin simu leerde een knieblessure toen de vernedering zich begon af te tekenen, zette zich met een tevreden gezicht op de bank, legde ijs op zijn rechterknie en begon vervolgens uitvoerig zijn linkerknie te masseren. Restten nog twee factoren. Spelverdeler Geerten Rijks doolde verdwaasd over het veld en werd met speels ge mak aan banden gelegd door John Emanuels, die met 19 punten tegen een fabelachtig percentage ook een belangrij ke bijdrage aan de andere kant van het veld leverde. En ook de lengte van mannen als Hakvoort en Wasse, die het maken van fouten tot een ware kunst lijken te hebben verheven, werd door scheids rechter Henk van Houten in vlot tempo onschadelijk ge maakt. Ergo: exit Urk en ruim baan voor Leiden. Voor Toon van Helfteren bij voorbeeld. De Delftenaar be sefte als geen ander dat het ondanks het ontbreken van Kragtwijk onder de Urker basket te halen was, waar de Leidenaars inderdaad opval lend vaak met „tip-ins" scoor den. Maar er móest ook wat gehaald worden. „Van dit soort wedstrijdjes moeten we het toch hebben", wist coach Ruud Harrewijn, „anders is het pleit snel in ons nadeel be slecht". En dus zette Van Helf teren zijn beste beentje voor en steunde Daan van Egmond - die de rol van Kragtwijk verdienstelijk overnam - in de defensie. Geen moment mochten de dis cipelen van Urk-coach Jan Korf, die met fantasie-opstel lingen en een passieve hou ding geen geringe bijdrage aan het Leidse succes leverde, hoop koesteren. Tot 2-2 ging de strijd nog gelijk op, maar daarna blonk Leiden in alle cijfers uit. Scotpercentage: 61 tegen 45 procent, rebounds: 41 voor 24 en balverlies: 12 tegen 21. Bij 20-9 was de koers dus al gelopen en via 36-17 en 46-25 bij rust, begon Harrewijn al na zes minuten in het tweede deel met applauswissels, waardoor Léon Zaal en Oscar Kales veel minuten konden maken. Maar zelfs in die fase bouwde Lei den met veel gevoel voor show LEIDEN/KUDELSTA ART Leiden-eenter Bert Kragtwijk houdt terdege rekening met de kans dat hij niet meer terug keert in de basketbal-eredivi sie. De Kudelstaarter brak af gelopen dinsdag in Enschede zijn knieschijf en ging de dag erna voor minstens vier we ken in het gips. Door deze te gen valler zal BS Leiden het in ieder geval de komende twee maanden zonder zijn 2.07 me ter lange international moeten stellen. „Dat noem ik geen tegenvaller meer", aldus ploeggenoot Hans Heijdeman „maar dat is een regelrechte ramp". Kragtwijk zelf beaamt die stelling onmid dellijk: „Als ik reëel ben, dan moet ik zeggen dat het seizoen voor mij is afgelopen. Ik zit voor vier weken in het gips. Dat gaat er, als alles goed gaat, 24 febrauari af. Ik verwacht zelf dan nog zeker vier weken nodig te hebben, voordat ik weer aan basketbal kan gaan denken". Echter niet alleen de fysieke toestand van Kragtwijk zal doorslaggevend zijn voor de mogelijke terugkeer op het hoogste plan. „Als er geen sponsor komt en het basketbal in Leiden ophoudt", blikt Kragtwijk vooruit „dan heb ik geen zin meer om versneld te rug te komen. Dan zet ik er een punt achter". Dat zou dan niet alleen een klap voor BS Leiden zijn, maar ook voor bondscoach Vladimir Heger, die Kragt wijk, met Emill Hagens en Jel- le Esveldt, een zeer hoge prio riteit had gegeven met het oog op zijn selectie voor de Chal lenge Round en het Wereld kampioenschap. Kragtwijk houdt een slag om de arm. „Komt er wel een sponsor, dan kom ik zo snel mogelijk terug en zal ik ook participeren in de nationale ploeg". Ruud Harrewijn, de coach van BS Leiden, verkeert eveneens in onzekerheid, maar veron derstelt dat het allemaal zo n vaart niet zal lopen. „Eerlijk gezegd weet ik niet hoe dit zal aflopen", bekent Harrewijn „maar het hangt denk ik ook af van het moment waarop we Bert bellen om terug te ko men. Misschien wordt zijn stemming op dat moment wel doorslagge ven d In ieder geval zal de medische bewakingrond Bert Kragt wijk mogelijk verscherpt wor den. Bondsarts Eric Jager, ge specialiseerd op dit gebied, neemt Kragtwijk waarschijn lijk onder zijn hoede. In net Leidse kamp rezen namelijk enige twijfels rond de behan deling van Bert Kragtwijk. Harrewijn: „Ik weet zeker dat Emill Hagens een week ge wacht zou hebben met dat gips". Kragtwijk zelf echter wil daar niets van horen. „De arts die mij behandeld heeft, is ook arts van het Nederlands dames hockey-team. Die man is erg sportmindedIk heb echt het grootste vertrouwen in die man. Volgens mij weel hij precies wat er nu in een sportman omgaat. Ik heb ge lukkig geen pijn. Dat heb ik niet gehad ook. Ik heb zelfs uitstekend geslapen". JACOB BERGSMA verder aan de voorsprong. En dus had Pipkin het misschien bij het juiste eind, toen hij na de vernederende pass van Ha gens op Oscar Kales de kleed kamer opzocht. Want een ver nedering was het. JACOB BERGSMA BS Leiden - Kolf Molijn Orca's Urk: 109-60 (46-25). Toeschouwers: 150. Scheidsrechters: Van Houten en De Jager. Vijf fouten: Johns (Urk). Scores Leiden: Heijdeman 20 (62%, 11 re bounds), Emanuels 19 (88%, 8 as sists), Hagens 16 (54%), Sander Kales 16 (54%). Van Helfteren 16 (12 re bounds), Van Egmond 12 (57%, 9 re bounds). Zaal 5 (100%), Oscar Kales 5 (100%). Team: 61% (44 op 72). 41 rebounds, 12 balverlies. Scores Urk: Johns 17, Omanette 15, Pipkin 10, Wasse 8. Rijks 4. Scheffer 4, Hak voort 2. Van Urk 0. Koffeman 0. Team: 45% (27 op 60), 24 rebounds, 21 balverlies. LEIDEN De vijfde ron de van de promotiecompe- doet zich voor met Voor schoten 2, dat in ieder ge- titie heeft weer verrassin- val een matchpunt vero gen opgeleverd. Voorlopig verde op Katwijk, maar heeft Alphen de beste uit gangspositie in het duel met medekoploper Voor schoten 1. Alphen leidt met 2,5-1,5 en een over winning lijkt mogelijk. In de hangpartijen staan evenwel onduidelijke stel lingen op het bord, waar van de uitslag niet te voorspellen is. Het zelfde Mark Petrelli, zodat de tussen stand 2,5-1,5 bedraagt. In de resterende stellingen bezit Onno van Dijk een vrijwel ze ker winnende stand voor Al phen en Herbert Passenier heeft in ieder geval een half punt en kansen op meer. Dan is het eerste matchpunt bin nen. De twee laatste partijen moeten de overwinning bren- zette Voorschoten al sneï op gen, maar in die ongeveer ge- achterstand. Zowel Gert-Jan lijke stellingen zou Voorscho- Baas als J.J. van Duin dwon- ten nog een wanhoopspoging gen hun opponent tot een snel- kunnen wagen om op gelijke le overgave. Maar na een re- hoogte te komen. Bij een ver- mise van Peter Passenier, won «wachte overwinning van Al- Frits Fritschy overtuigend van phen neemt dat team de lei- het in de beide resterende partijen moeilijk heeft, voorlopig 4-2. Alphen begon voorspi ding en zakt Voorschoten tot een gedeelde vierde plaats (met Katwijk). De reserves van Voorschoten zijn deze competitie de gevaar lijke outsiders en bezetten nu met LSG 3 de gedeelde tweede plaats, die recht geeft op pro motie. Deze ronde namen ze revanche voor de nederlaag die hun hoofdmacht dinsdag tegen Binnendijk had geleden. Die Binnendijk maakte het ditmaal zijn opponent, Fred Brouwer, niet moeilijk. Hij liet een stuk instaan en kon ook meteen zijn koning in het doosje doen. Ook .Wise profi teerde van een Katwijkse blunder, terwijl Abraham Kui per op eigen kracht won. Daarnaast remiseerden Ver straten en Sander Hilarius. De enige zege van de kustbewo ners kwam op naam van de in een uitstekende vorm verke rende Folkert Geertsma. In hangpartijen staan de Katwij- kers M. en P. van der Plas wel beter, maar de voordeeltjes zijn waarschijnlijk niet vol doende voor winst. REMMELT OTTEN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17