Ron Dekker geeft zwemgala glani VOETBALKENNERS: 1HALENL2 UITBETALEN. Wereldtop indooratletiek strooit nu al met records Tineke Hidding geeft NK atletiek aanzien Ccidóc Somant Nederlaag rugbyteam Zusjes in damfinale Marja Ruygrok komt goedkoop aanbroi Sportwereld DE NIEUWE TOTO-JACKPOT ti MAANDAG 27IANUAR11986 PAGINA I Lorraine Möller snelste vrouw in marathon Osaka OSAKA De Nieuwzeelandse Lorraine Möller heeft gisteren de internationale dames-marathon van Osa ka gevonnen. De 30-jarige atlete liep de 42 kilometer en 195 meter in 2 uur 30 minuten en 24 seconden. Möller, die bij de Olympische marathon van Los An geles als vijfde eindigde, kwam na ruim 31 kilometer op kop. Zij passeerde toen de Amerikaanse favoriete Julie Brown, die vier kilometer voor de finish de strijd staakte wegens een pijnlijke linker dij. Ruim vier minuten achter Lorraine Möller werd de Japan se Eriko Asai tweede in 2.34.47. De Italiaanse Rita Marchisio, die in 1982 de eerste marathon van Osaka op haar naam bracht, eindigde als derde in 2.35.41. De Limburgse Wilma Rusman werd dertiende in 2.40.58. Ze voldeed daarmee niet aan de KNAU-limiet van 2.34.00 voor de EK eind augustus in Stuttgart. HILVERSUM Echt Australisch rugby is zelden in Nederland te zien. Daarom waren gisteren 2000 toeschouwers naar het Hilversumse sportpark gegaan. Niet voor de wedstrijden die Nederland en Jong Oranje speelden tegen de selectie- ploegen van de Australische pro vincie Queensland, maar om te ont dekken hoe de sport bedreven kan worden. Het A-team verloor van Queensland, dat elf spelers mee bracht, die voor Australië hebben gespeeld, met 4-54, Jong Oranje met 0-66 van de jeugdploeg van Queensland. ABCOUDE De zusjes Nicole en Jacqueline Schouten alsmede Karin van Lith hebben zich gis teren in Abcoude geplaatst voor de finale van de strijd om het Nederlands kampioenschap dammen. Bij de heren moeten alle beslissingen in de halve fi nales nog vallen. Auke Scholma kwam wegens fa milie-omstandigheden voor het tweede achter eenvolgende weekeinde niet aan het bord. MAGALIDECLUNDER KLASSE APART HENGEVELDE De Francai- se Magali Declunder heeft op weg naar haar tweede Europese libre-titel alleen tegenstand van zichzelf ondervonden. In de fi nale tegen de Westduitse Ma- nuela Kramer was ze hyperner veus, maar dat belette haar niet de partij in twintig beurten uit te maken. Kramer vocht verbe ten, maar miste het gevoel voor de serie en liet haar tegenstand ster vanaf akiet een ideale posi tie achter die met een serie van 51 werd afgestraft. Deze Declunder, een pupil van grootmeester Francis Connes- son, is een klasse apart. Ze bracht de volbezette zaal in ver rukking met perfecte oplossin gen voor moeilijke situaties, verdedigde bekwaam en speel de de serie aan de band met een soepele hand. Zes uren trainen per dag misten hun uitwerking niet. Tussen de nummers één en twee en de rest van het veld was een gapende kloof. Marja Ruygrok, de pas 17-jarige HA- VO-scholiere uit Delft, werd uiteindelijk derde omdat ze op het iuiste moment tegen Ingrid Englbrccht de cadans hervond. Ze belette de Oostenrijkse te de marreren, iets dat ze in het hele toernooi had nagelaten. Maria Ruygrok kwam wel heel goedkoop aan het brons. In de aanloop naar de kruisfinale ver sloeg ze alleen de Deense Mari anne Mortensen. Door een beter gemiddelde mocht ze zich uit eindelijk toch bij de beste vier scharen. De andere Nederland se, Rianne Bruynzeel, bereikte met de viifde plaats het maj maal haalbare. Ze speelde voortreffelijk toernooi. In de partij tegen Englbrecht^ Ruygrok deed zich een incident voor. Beide raakten de draad kwijt en I wedstrijd moest vijf worden onderbroken. Ruygrï had een tiental caremboles l kort gekregen. De fout wa hersteld omdat de arbiter f zaak wel goed had gevolgd j de tellijsten hem in stelden. AMERSFOORT De Speedo Meet begon in 1976 als een reusachtig zwemgala met deelname van de halve wereld, tien jaar later is het aanzien van de internationale wedstrijden in Amersfoort behoorlijk gekelderd. Elke Europese organisatie wil de allerbesten in huis halen, maar de spoeling wordt alsmaar dunner. Aan allure heeft het drie daagse evenement in de Keistad de voorbije jaren flink ingeboet. Redde An- nemarie Verstappen het tweede lustrum vorig jaar door een drietal nationale records aan te scherpen, tijdens de elfde editie eiste de kersverse wereldtopper op de schoolslag, Ron Dekker, de meeste aan dacht voor zich op. Vrijdagavond, op de openings sessie van het strijdtoneel van aankomende en gevestigde ta lenten, eigende de 19-jarige zwemmer uit Deventer zich in de series ogenschijnlijk met het grootste gemak het natio nale record op de 50 meter schoolslag toe en gistermiddag tijdens het finale-nummer dook hij in een vlekkeloze race nog eens 23/100e van een seconde onder die wereldtijd: 28.91. Een perspectiefvolle prestatie met het oog op de wereldkampioenschappen in Spanje komende zomer, als de sprintnummers voor het eerst op de internationale kalender prijken. Naar het Amersfoortse zwem gala toegewerkt had Dekker overigens allerminst „Ik heb de afgelopen weken alleen wat minder getraind", aldus de zwemmer van De IJsel die in zijn woonplaats niet meer een vijftal trainingsuren tot zijn beschikking heeft. Een nage noeg weg te cijferen aantal in vergelijking met de arbeid die de Oosteuropeanen en Ameri kanen week in, week uit ver richten. Louter door zijn talent belandde Dekker temidden van mondiale toppers als de Brit Adrian Moorhouse (nu door een bronchitis afwezig), de Amerikanen Victor Davis en Steve Lundquist en de Westduitser Ralf Beab. Ran In de schaduw van Ron Dek- ker's geslaagde greep naar de macht raffelde Erik Ran de 50 meter vlindëfslag gistermid dag eveneens in een nieuw Nederlands record af. Het vo rig jaar tijdens hetzelfde eve nement geklokte record van 25,43 seconden werd door de Voorschotense zwemmer van ZIAN Vitesse met 13/100e van een seconde omlaag gebracht. Annemarie Verstappen, nor maal gesproken excellerend op de sprintnummers maar dit weekeinde wat grieperig, kon geen supertijden realiseren, al was zij in 26,11 voor het vierde achtereenvolgende jaar wel de rapste op de 50 meter vrije slag. Drie van de vijf finales legde de 20-jarige Brabantse zegevierend af: de 200 meter vrije slag (2.01.29), de 100 me ter vrije slag (56.76) en de 50 meter vrije slag (26.11). Kan Verstappen bij de werke lijke topevenementen haar ze nuwen nauwelijks beheersen, op een „test" als nu in Amers foort, gaat zij vrij van spannin gen soms raadselachtig tekeer. In de ontspannen sfeer troefde ze de Europese kampioene Ma- nuela Stellmach uit Oost Duitsland (200 meter vrije slag) en olympisch kampioene Carrie Steinseifer uit de Vere nigde Staten (100 meter vrije slag) zelfverzekerd af. Alleen op de 100 meter vlinderslag moest Verstappen haar meer- Annemarie Verstappen hijgt uit na haar race op de 100 meter vrije slag. dere erkennen in de Oostduit- de wereldkampioenschappen se Kornelia Gressler, de Euro- het was de enige confronta- pese titelhoudster. tie van Oosteuropese, Westeu- Het zwemgala opvattend als ropese en Amerikaanse zwem- een testcase in de aanloop naar mers vóór de wereldtitelstrijd in augustus begint taxeerde Verstappen haar huidige kracht en die van een paar van haar rivalen. Na drie slo pende dagen kon ze een ver trouwenwekkende balans op maken. Dat de wedstrijden in Amersfoort zonder recordver beteringen afgesloten werden, deerde haar allerminst. „Je hoeft niet elke keer records te zwemmen. Trouwens, die had ik ook niet verwacht". Onvoorbereid Zo goed als onvoorbereid was Annemarie Verstappen aan de krachtmeting begonnen. En dat gold feitelijk voor vrijwel alle door bondscoach Ruud Beele geselecteerde toppers. De aandacht gaat voorlopig uit naar de winterkampioen schappen, eind februari/begin maart in Emmen. Pas als dat karwei is geklaard, gaat de na tionale zwemselectie zich doel gericht opmaken voor de zo- „Deze wedstrijden zijn daar een goede aanloop naar", aldus Ron Dekker. Veel voldoening had de record rijke sprint hem gegeven zijn medaillekan sen op de WK zijn immers fors gestegen maar over de 100 meter schoolslag was hij min der content. Eerzuchtig als de Deventer zwemmer is.^ad hij op de dubbele sprint-afstand in de medailles willen zwem men. Dat deed hij niet (vier de), hoewel de geklokte tijd (1.05.73) beter was dan die t vorig jaar. In zeven eerdere aflevering had Neerlands beste zwemri Frank Drost tevergeefs op b gouden plak gejaagd op zijn voriete afstand, de 200 vlinderslag. Gistermidi sleepte hij voor eigen publi de begeerde medaille in wacht. Na een door een zwi ke start enigszins teleurs^ s lend optreden op de 200 mei vrije slag (derde in 1.53.71) tl te de 22-jarige rechtenstud^ op de 200 meter vlinderslag!™ eerste aan: 2.04.25. Op de meter vlinderslag werd Dif0€ geklopt door de Chinees Zla Jian (55.89 om 56.29). ukl Gezien Frank Drost's on% puttelijk lijkende motivi moet progressie haalbaar zLj De vraag of rugslagspecialr* Jolanda de Rover ook tot vooruitgang in staat is, bil de afgelopen weekeinde onbeaj woord. Zowel op de 200 als Lel meter rugslag werd de AmsL door wereld- en Euf kampioene C°rni, Jirch uit Oost-Duitsland ovrP1 vleugeld. Verontrustend is J (nog) niet. De tamme en s ambiance kon de sfeergev ge De Rover niet die kick I zorgen die zij vaak zo broj nodig heeft. HANS Vtre zij prla DEN HAAG Hoewel het indoor-atletiekseizoen nog maar nauwelijks op gang is gekomen, werden afgelopen weekeinde toch weer drie officieuze we reldrecords verbeterd en een aantal opmerkelijke prestaties geleverd. In de Dynamo-hal in Oost-Ber- lijn, waar de Oostduitse top voor de eerste maal binnen in actie kwam, zorgden Heike Drechsler en Cornelia Oschkenat voor wereldrecords op respectievelijk het ver springen en de 50 meter horden. In Albuquerque in de Verenigde Staten bracht Billy Olson zijn in- door-wereldrecord pols stokhoogspringen op 5,89 meter. Nellie Cooman won ter afslui ting van haar toernee door Amerika in Albuquerque de 60 yards in 6,57 seconden. Aan vankelijk werd aangenomen, dat zij 0,03 seconde boven het wereldrecord van Evelyn Ash- ford was gebleven. Daar de tijd van Cooman een hand ge klokte tijd betrof werd het re sultaat met 0,002 verhoogd. Heike Drechsler-Daute sprong zaterdag in Oost-Berlijn 7,29 meter ver. De 21-jarige stu dente pedagogiek, die met 7,44 meter ook wereldrecordhoud ster in de open lucht is, verbe terde het record in haar vijfde poging. Bij haar vierde sprong had zij het officieuze wereld record van de Russin Galina Tsjistjakova al met 7,25 meter geëvenaard. Boksen Halfzwaargewicht Alex Blanchard staat zevende op de lijst van uitdagers van titelhouder JB Williamson uit de Verenigde Staten. Voetbal Jean-Claude Bou- vy, speler van de Belgische eersteklasser AA Gent, is in kritieke toestand in het Aca demisch ziekenhuis van die stad opgenomen na een auto ongeluk. Voetbal Trainer Co Adri- aanse heeft zijn contract met eerste-divisieclub PEC Zwolle met twee jaar verlengd. Adri- aanse is aan zijn tweede sei zoen bezig bij PEC. Voetbal Bobby Haarms maakt volgend seizoen weer deel uit van de technische staf van landskampioen Ajax. De club uit Amsterdam kwam tot overeenstemming voor een functie als jeugdtrainer met Haarms, die momenteel werk zaam is bij Volendam. Cornelia Oschkenat verwees een dertien jaar oud record op de 50 meter horden naar de geschiedenisboeken. Met 6,73 seconden was de Oostduitse één honderdste seconde sneller dan haar landgenote Annelie Ehrhardt dertien jaar geleden en de Poolse Zofia Bielczyk, die in 1981 in Grenoble ook 6,74 seconden liep. Een verrassing leverde de 50 meter in de Oostduitse hoofd stad op. Silke Gladisch won in 6,13 seconden voor Marlies Göhr (6,16) en Marita Koch (6,19). Gladisch bleef slechts tweehonderdste seconde ver wijderd van het wereldrecord van Göhr. Sneller dan Gla disch was ooit ook Marita Koch eens met 6,12. Gabi Gilnz en Andrea Bienias sprongen 1,98 meter hoog. Het wereldrecord van Billy Olson was het vierde van dit seizoen bij het polsstokhoog springen. De gebrilde Ameri kaan zorgde op 28 december in Saskatoon voor de eerste ver betering toen hij over 5,86 me ter sprong. Op 15 januari ging de wereldrecordhouder in de open lucht, de Rus Sergei Boebka, in Osaka over 5,87 meter. Olson haalde acht da gen geleden in Los Angeles het record met 5,88 meter te rug. In Albuquerque passeerde Olson in zijn eerste poging de 5.89 meter. Komenae vrijdag wil Olson proberen over de 5.90 meter te komen. Uitstekend in vorm is ook hoogspringer Jim Howard. Na dat hij vrijdag in Portland 2,33 meter had bedwongen, bracht hij 24 uur later in Albuquer que het Amerikaans indoorre- cord op 2,35 meter wat tevens de beste wereldseizoenpresta- tie betekende. Howard deed een vergeefse poging het we- reld-indoorrecord, dat met 2,39 meter in handen is van de Westduitser Dietmar Mögen- burg, te verbeteren. De 2,40 meter was de Amerikaan nog te machtig. Budd In Cosford zorgde Zola Budd voor een opmerkelijke presta tie. Na een verblijf van vier maanden in Zuid-Afrika liep de 19-jarige atlete een nieuw Brits record op de 1500 meter met een tijd van 4.06,87. Op de 3000 meter moest Sebastian Coe twee landgenoten laten voorgaan. De wedstrijd werd in 7.49,6 gewonnen door David Lewis voor zijn landgenoot Dee (7.49,77). Coe noteerde 7.55,58. Aijen Visserman (AAC) heeft gisteren in het Westduitse Dortmund tijdens internatio nale indoor-atletiekwedstrij- den een uitstekende 400 meter gelopen. De Fries werd in 47,0 seconden tweede achter de Westduitser Hartmut Weber die 46,9 seconden liet afdruk ken. Voor Aijen Visserman, die sedert 2 maart vorig jaar (Pireaus) nationaal indoor-re- cordhouder op de 400 meter is Heike Drechsler op'weg naar haar wereldrecord bij het ver springen. met 47,48 seconden, was het jammer dat de tijd niet elek tronisch werd opgenomen. Al gemeen wordt als verschil tus sen hand- en elektronische tijdwaarneming een verschil van 0,21 seconden aangehou den. Als limiet voor uitzending naar de Europese indoorstrijd in Madrid (22 en 23 februari) heeft de KNAU een limiet van 47.30 seconden gesteld. In Dortmund liep Robert de Wit (Unitas) 7,10 seconden op de 60 meter. Marjo van Agt (PSV) liep de 60 en 200 meter in res pectievelijk 7,75 en 24,4 secon den. Met de invoering van de nieuwe Toto-Jackpotregeling m.i.v. Toto nr. 5 (1 en 2 februari) wordt spelen in de Toto en Toto-Gelijk nu nog aantrekkelijker. De Toto was al: plezier van 't spel èn van de knikkers. Elke week een thuiswedstrijd waarbij u zelf kunt scoren en aantrek kelijke geldprijzen kunt winnen. Wanneer vanaf nu in een bepaalde week in de Toto niemand 12 uitslagen goed voorspelt*, wordt de volledige hoofdprijs van die week als Toto-Jackpot bij de hoofdprijs van de eerstvolgende in aanmerking komende Toto gevoegd. Op die manier maakt u kans met één inleg - voor f 2,40 speelt u al mee - 'n dubbele hoofdprijs te winnen. De exacte omvang van de Jackpot wordt bekend gemaakt in de dagbladen. Haal snel een Toto-formulier bij uw Lotto/Toto^ inleveradres. U vindt 'm in de Gouden Gids. of 5 goed heeft bij Toto-Gelijk. ZWOLLE Meerkamp- -titels hebben voor Neder landse atleten nagenoeg geen waarde meer. De na tionale titelstrijd trekt elk jaar minder prominente deelnemers en dit week einde was er zelfs maar één echte coryfee in Zwolle te bewonderen: Tineke Hidding. De 26-ja- rige atlete uit Heerhugo- waard gaf het kampioen schap vrij onverwachts evehwel toch nog het no dige aanzien door met overmacht de titel te ver overen met een recor d-aantal van 4555 punten. Bij de heren werd de af wezige Enno Tjepkema na een meer spannende dan hoogstaande zevenkapip opgevolgd door Nick Mos selman uit Breda. Tineke Hidding verbeterde min of meer per ongeluk haar oude Nederlandse record van 4484 punten. De atlete van Hera had zich nauwelijks se rieus voorbereid op de titel strijd en haar trainingen er be slist niet op afgestemd. „Ik heb geen zin om mijn trainingstijd te verlummelen voor een in- door-wedstrijd. Die titel heeft echt niet zoveel waarde voor me. Ik ben nu al keihard aan het trainen om binnenkort te kunnen voldoen aan de limie ten voor de Europese kampi oenschappen in Stuttgart. Daar heb ik mijn hele seizoen op afgestemd en deze meer kamp in Zwolle heb er ik ge woon eventjes bijgepakt", al dus Hidding, die van niemand iets te duchten had. Zij werkte zeer ontspannen de vijf onderdelen af, maar slaag de er ondanks het ontbreken van iedere vorm van concur rentie toch in zichzelf voor elk onderdeel dusdanig op te pep pen dat ze in staat was top prestaties te levéren. „Ik heb de hele dag tegen mezelf ge knokt om te proberen zoveel mogelijk punten te scoren. Maar zenuwachtig ben ik na tuurlijk geen moment geweest. Daar was geen enkele aanlei ding voor. Ik moest er alleen voor zorgen dat ik mijn con centratie niet zou verliezen. Want dat'gevaar loop je wel als je na de eerste twee onder delen al een straatlengte voor staat op de rest". Ten opzichte van haar oude record boekte Hidding haar belangrijkste winst op de on derdelen kogelstoten en hoog springen. Met een afstand van 14,24 meter en een hoogte van 1,79 meter behaalde ze op bei de disciplines een nieuw per soonlijk record. Vooral haar progressie als kogelstootster Tineke Hidding concentreert zich was opzienbarend. Tijdens de vorige record-meerkamp, twee jaar geleden eveneens in Zwolle, stootte Hidding de ko gel 12.67 meter van zich af. Zaterdagavond kwam de kogel bijna anderhalve meter verder in het zand terecht: 14,24 me ter. Beoordelingsfout Die prestatie wekte veel ver bazing en ongeloof in de IJs- selhal en mondde zelfs uit in een gerucht dat een jurylid een beoordelingsfout zou heb ben gemaakt en een andere, verdere inslag voor die van Tineke Hidding zou hebben aangezien. De 26-jarige atlete nam de geruchten amper se rieus: „Een afwijking van een meter is onmogelijk. Een jury lid maakt een dergelijke fout niet. De mensen moeten niet zeuren. Die stoot kwam er perfect uit en ik ben wel dege lijk in staat om een afstand van 14,24 meter te stoten. Dat zal ik deze zomer buiten waar maken ook". Om zich zo goed mogelijk op het komende buitenseizoen voor te bereiden, vertrekt Ti neke Hidding, die volledig hersteld is van een langdurige schouderblessure waardoor zij vorig jaar nauwelijks een rol van betekenis speelde, over twee weken naar de Canari- sche eilanden. Noodgedwon gen, want het ontbreken van geschikte accommodaties maakt overwinteren in NeiL n land nagenoeg onmogi i voor atleten. Tineke HiddP „De indoor-faciliteiten zijn ons land beneden peil. E] moet echt eens verandering f komen. Het is nu echt bej^ pen. Je moet de raarste capt len uithalen om in de win ergens binnen te kunnen tl nen. En dat is alleen op brengen als je helemaal van je sport bent. Dat béi^ dus. Daarom ga ik over tf weken ook naar de CanariT eilanden, want ik wil dit1 zoen echt proberen om het derste uit de kan te halen" Bij de heren was er door ontbreken van Enno Tjejjjft ma (in de Verenigde StaL^ en Robert de Wit (geen beslist geen sprake van F v echte uitblinker. De zevgel kamp was dan ook meer speki nend dan van een hoogn o veau. De strijd spitste f jn hoofdzakelijk toe tussen roen Bron wasser en Nick Ir selman uit Breda, uiteind^S* de meest constante atleelaaJ Zwolle. Bronwasser moest haken op het vijfde num|st s (de 60 meter horden) en lise speelde zelfs nog zijn twa de plaats door een zwak optrèf S in de afsluitende duizend ter. Hij werd met een tijd 2.53,3 op de ranglijst nipt ij passeerd door Marco Beul ling kamp en Paul Mul die res. tie vel ijk als tweede en d^ eindigden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14