1 De diesel wordt kampioeif Robson bij rentree uit veld gestuurd OEFENWINST AJAX EN FEYENOORD r SPORTTRIBUNE ÈSSSêêl U Ploeg ijsspeedway naar finale-strijd Schaatsters kwakkelen met vorm en gezondheid CcidócSomxmt i NATIONALE TITEL MARATHONSCHAATSEN VOOR KOOIMAN J- f, PROGRAMMA Christiaan Reit in actie vooc Antonin Klatovsky door de bocht. EINDHOVEN Het Nederlandse team heeft zich gisteren in Eindhoven verrassend geplaatst voor de finale van de striid om het wereldkampioenschap ijsspeedway voor landenteams, dat op 22 en 23 februari in Lengrad wordt gehouden. De Nederlandse ploeg met de rijders Rook, Last en Reit vergaar de in de tweedaagse wedstrijd 56 punten en eindigde daarmee als tweede achter Zweden (69). De nummers één en twee van Eindhoven gaan over naar de finale, waarvoor zich via de ande re halve eindstrijd in Inzeil West-Duitsland (74) en Finland (59) plaatsten. De Sovjet-Unie is als gastland automatisch gekwalifi- DA VOS Twee weken voor de wereldtitelstrijd in Den Haag is de Oostduitse damesploeg in topvorm en kwakkelen de Nederlandse schaatsenrijdsters met de gezondheid. Dat kwam duidelijk naar voren bij de we reldbekerwedstrijden van dit weekeinde in het door sneeuw en wind geteisterde Davos. Daar zorgden Ro- thenburger (40,74 en 1.22,23 op de sprintafstanden) en Kania-Enke voor de beste wereldseizoentijden. Met name de tijd van Kania op de 1500 meter, 2.04,91, was uit zonderlijk goed. De na een zwangerschap teruggekeerde Olym pische kampioene, bij de Europese titelstrijd nog afwezig, wordt in het Oostduitse kamp aangewezen als de rijdster die landgeno te Andrea Ehrig op de Uithof van de derde wereldtitel kan hou den Coach Rainer Mund raakte in Davos ook onder de indruk van het niveau van Kania, dat ook voor Europees kampioene Ehrig op dit moment niet haalbaar lijkt. Tjaart Kloosterboer, de coach van de Nederlandse dames, heeft minder prettige zorgen dan collega Mund. Het wisselvallige weer in Davos, dat vorige week de rijders van Henk Gemser naar huis joeg, heeft het doel van het trainingskamp de vorm verbeteren, de techniek bijschaven en veel zonne-energie verza melen zwaar vertroebeld. „In twee weken hebben we slechts anderhalve dag zon gehad. Het ijs was af en toe goed berijdbaar. In Nederland was het echter niet veel beter. Dus terugreizen had ook geen zin", aldus de ontevreden bondscoach, die zondag zijn ploeg op Moolhuizen na terugtrok voor de afsluitende drie kilometer. Griep, kou en keelpijn hadden Van Gennip, Stam en Limbach in de greep. Ria Visser was ook niet fit. Petra Moolhuizen was vorige week al ziek geweest en slechts Grietje Mulder was licha melijk in orde. Op zaterdag bleek de zwakke vorm van de Ne derlandse ploeg op de 500 meter, het onderdeel dat de Oranje- -rijdsters het minst beheersen. Marieke Stam, die gisteren de duizend meter totaal verknalde, was met de tijd van 44,02 op de negentiende positie de beste Nederlandse. Yvonne van Gennip, de nummer twee van Europa, kwam met 44.96 op de 28e plaats van de wereldbekerstrijd terecht. De verschillen met het top- kwartet Rothenburger (40,74), Kania en de Amerikaansen Blair en Class (41.98) waren opvallend groot. In de door de Oostduitser Uwe Mey overheerste sprintwedstrn- den heeft Jan Ykema de beste Nederlandse seizoentijd op de 1000 meter aangescherpt tot 1.17,5. De handgestopte tijd van Ykema was ruim beter dan de vorige topscore van het seizoen, van nationaal sprintkampioen Geert Kuiper: 1.18,55. Ykema bleek redelijk hersteld van de griep, die hem vorige week enige tijd aan de kant hield. Gelegenheids-coach Tjaart Kloosterboer was vooral tevreden over de techniek van de Harlinger. „Drie van de vier afstanden waren technisch goed", aldus de bonds coach van de dames. Elektronisch gemeten kwam Ykema gisteren tot 1.18,06. Kuiper, iets minder in vorm dan zijn provinciegenoot, reikte zaterdag tot de handtijd van 1.18,2. De beste 500 meter van het Nederlandse duo kwam zaterdag op de naam van Kuiper, 38,42, goed voor de vierde plaats. Ykema scoorde op die dag 38,60 en was daarmee zelfs iets sneller dan de licht teleurstellende Olympisch kam pioen Boucher. Martien Nouwen zevende plaats SANSITARIO Bij de strijd om de Europese beker vrije stijl-springen is Michiel de Ruiter als tweede geëindigd bij het onderdeel sprangen. Ge rard Wielinga werd elfde. Bij de dames eindigde Patricia Kroon als zesde bij het ballet. Bij de strijd om de wereldbe ker in de Amerikaanse stad Beckridge is Martien Nouwen als zevende geëindigd. Aange vuld met Monique Vreden- burg neemt het viertal volgen de week deel aan de wereldti telstrijd in de Franse winter sportplaats Fignes. Stenmark weer ouderwets SANKT ANTON Na twee jaar heeft Ingemar Sten mark, de vroegere koning van de slalom, een eind ge maakt aan zijn serie nederlagen op het moeilijke even- wichtsnummer uit de skisport. Op de ijzige hellingen van de Kandahar won de 29-jarige Zweed de slalom, een succes dat hij sinds januari 1984 (Parpan) niet meer had gekend. Stenmark versloeg op de nevelige hellingen van de Kandahar de Joegoslaag Rok Petrovic met 28/100ste van een seconde ver schil. Petrovic leidde na de eerste run vóór Stenmark. In de tweede reeks was de juniorenwereldkampioen Nilsson het snel ste beneden. Stenmark kwam wederom tot de tweede tijd, goed voor de winst. Door mist en sneeuw heeft de Italiaanse Micaela Marzola zich op de hellingen van Mégève naar de eerste wereld bekerzege uit haar loopbaan geskied. In de super-slalom profiteerde Marzola, tot dit seizoen nooit beter dan vijftiende, van een verbetering van de omstandigheden. De met een Nederlandse licentie star tende Westduitse Christa Kinshofer reikte in Zwitserland tot de achtste plaats. Roswitha Steiner won gisteren een slalom voor de wereldbeker. In Saint-Gervais zegevierde de Oostenrijkse, die na de eerste manche de tweede plaats achter de verrassend sterke Joegosla vische Mateja Svet innam, al voor de derde keer in dit seizoen en voor de zesde keer in haar loopbaan. De andere overwinnin gen behaalde de 22-jarige Steiner 8 december in Sestieres en op 5 januari in Maribor. Olympisch kampioen Matti Nykaenen heeft dit weekeinde op de Olympische schans van Sapporo de leiding in het klassement om de wereldbeker voor skispringers genomen. De Fin won zater dag de wedstrijd op de zeventig meter schans en een dag later op de negentig meter. Nykaenen, die eerder in dit seizoen de vier- schansentoernee miste door een disciplinaire schorsing wegens drankmisbruik, nam door zijn dubbele zege de leiding over van de Oostenrijker Vettori. ZWOLLE Ajax heeft zaterdagavond het oe fenduel tegen eerste-divisieclub PEC Zwolle met 5-3 gewonnen. Bij rust leidde de landskam pioen in de hoofdstad van Overijssel met 2-0. Foeke Booy was topscorer van het duel, hij maakte twee van de drie Zwolse doelpunten. Bij Aiax doelpuntte national topscorer Van Basten éen keer. Er kwamen 2500 toeschouwers naar de wedstrijd, die zich in noodweer afspeelde. Feyenoord maakte het verschil tussen een ere- divisieploeg en een club uit de eerste divisie duidelijk en versloeg RBC in Roosendaal met 5-2. Eriksen nam liefst drie treffers voor zijn re kening, Tahamata één. NEC won voor vijfhonderd toeschouwers met van eerste-divisieclub RKC. Go Ahead Eagles won in Emmen met 2-0 het oefenduel te gen de gelijknamige eerste-divisieclub. AZ'67 speelde in Petten gelijk (0-0) tegen de eerste-di visieclub Willem 2. In de Noordhollandse bad plaats kwamen tweehonderd mensen het duel bekijken. FC Den Haag verloor in het Zuiderpark met 2-1 van eredivisionist Roda JC. Van Geel en Gorter zorgden voor de Limburgse winst. De Roode doelpuntte tegen ten aanschouwe van 1.500 be zoekers. SVV verloor in Oosterhout met 0-1 van de ama teurs van WVO. In het kader van het Noord- -toernooi won Heerenveen in Leeuwarden met 2-1 van Cambuur. insen 2-4, 74. Bosman 2-5, Scheidsrechter: Bulthuis. Toeschouwers: 2500. RBC—Feyenoord 2-5 (1-4), 0-1 en 0-2 Eriksen, 0-3 Taha mata, 1-3 Romeyn, 1-4 Hoekstra, t-5 Eriksen. 2-5 Kerstens. Scheidsrechter: Van der Lee. Toeschouwers: 1867. Emmen—Go Ahead Eagles 0-2 (0-), 67. Eykelkamp 0-1, 88. Brouwer 0-2. Scheidsrechter: Dolstra. Toeschouwers: 1000 NEC—RKC 2-1 (2-0) Doelpunten NEC: Aalbers en Anton Janssen. Doelpunt SVV Van Velzen (strafschop) Scheids rechter: Egbertzen. Toeschouwers: 500. OlympiaSparta 1-8. Doelpunten Spartan: Lengkeek (4), Schmidt (3) en Diliberto Muntendam—SC Veendam 1-7 (1-4). Doelpunten SC Veendam Klompstra (3). Steenge (2). Hiddink (2) Mun- HaarlemTelstar 1-1 (0-0); Schaap 0-1, Leijsner 1-1. MAANDAG 27 JANUARI 1986 PAGI] Theo de Jong moet opvolger Israël worden DEN BOSCH Theo de Jong is d< naamste kandidaat om Rinus Israël ner van FC Den Bosch op te volgen. De| t zal de komende week door Den Bosch een contract worden De oud-international heeft al laten meren daarop te zullen ingaan. De momenteel aan het tweede jaar als van Israel bezig. Hij is in het bezit diploma oefenmeester 1 en zal in A-cursus gaan volgen. Aanvankelijk Den Bosch grote interesse voor Guus als hoofdtrainer. De assistent van Kraay bij PSV heeft echter nis voor anderhalf jaar bij de PSV wil die overeenkomst, mede hang met het vertrek van Reker, voorwaarde verbroken zien. zorgd. Michel Platini en de zij nen lieten Hans-Peter Briegel en zijn collega's gisteren dui delijk zien, welk elftal dit sei zoen de boventoon voert. Ju- ventus won met 3-0, waardoor Verona weer op de ranglijst zakte. De landskampioen heeft nu een punt meer dan Pisa, dat door de 1-1 tegen Atalanta afstand nam van de groep de gradatiekandidaten. In de sub top van de Italiaanse voetbal serie A rekende AS Roma af met Napoli: 2-0. Platini, voor de derde achter eenvolgende keer Europees voetballer van het jaar, liet Verona in de eerste helft voor bijna veertigduizend toeschou wers met rust. Vlak na de pau ze had de Fransman er even wel genoeg van: van dertig meter mikte hij in de rechter hoek. Serena, Briegels tegen speler, en de Deense interna tional Laudrup bouwden de score voor de Europese kam pioen uit. Roma, op vijf punten van de koploper, stond in het eigen stadion bij de rust met 1-0-voor door Geroli. De 75.000 toe schouwers zagen de voor sprong verdubbeld door de in Rome prima functionerende Boniek. Ook Kieft voelde zich in zijn element, al strandde de bal uit zijn strafschop op de vuisten van de doelman. Kieft was er als eerste bij en kon daardoor voor Pisa scoren. Met de puntendeling met Atalanta kon Pisa tevreden zijn. Spanje Real Madrid en Barcelona hebben zich definitief losge maakt van de concurrentie. De twee topploegen wonnen, de concurrenten Atletico Madrid en Athletic Bilbao verloren, Sporting Gijon speelde gelijk. Het trio ligt nu al negen pun ten achter op Real Madrid, dat drie punten voorsprong op Barcelona heeft. Athletic Bilbao, dat oud-speler Inaki Saez heeft benoemd als opvolger van de ontslagen trainer Javier Clemente, speelde in Barcelona, voor 120.000 toeschouwers feitelijk voor zijn laatste kans. Die mo gelijkheid verdween doordat Barcelona, zonder Schuster, beter was en doordat Bilbao al voor rust Goicoeche kwijt raakte, die na kritiek op de scheidsrechter werd wegge stuurd. Op dat moment had den Esteban en Caldere al voor Barcelona gescoord. Car- rasco vergrootte na de rust de voorsprong tot 3-0 voor Dallie- go een kwartier voor tijd een doelpunt voor Bilbao maakte. AMSTERDAM Jan Kooiman, de diesel in het peloton der marathon schaatsers, heeft zaterdag avond de nationale titel strijd verrassend naar zijn hand gezet. De 32-jarige routinier uit Ammerstol reed voor het record aan tal van 9.000 toeschouwers op de Jaap Edenbaan in Amsterdam een tactisch geslepen race. Kooiman hield zich tweederde van de honderdvijftig ronden schuil in de hoofdmacht, liet de grote favoriet Hilbert van der Duim het zware en vuile werk opknappen, en sloeg tij dens een van de fikse sneeuw buien toe. Op het allengs stroever wordende ijs kreeg hij gezelschap van Albert Bakker, de Groningse liefhebber van natuurijs en superknecht van Van der Duim. Getweeen on derhielden zij een moordend tempo en slaagden zij er in na een lange jacht het peloton te dubbelen. In de laatste omlo pen was Kooiman in het zenu- wenspel de koelbloedigste. Bij het luiden van de bel nam hij resoluut de kop, zette de sprint vroeg in en versnelde tijdens de laatste drie honderd meter voortdurend. De vertwijfeld sprintende Bakker kroop nog wel dichtbij, maar kwam op de streep een schaatsmaat te kort. Kooiman behaalde zijn 28e overwinning en was voor de derde keer in zijn loopbaan nationaal marathonkampioen. Een evenaring van het record van Co Giling, de door pleuri tis afwezige Noordhollander. In vorm „Voor mij betekent dit kampi oenschap geen echte verras sing". declameerde Kooiman na zijn zege. „Ik reed de laat ste weken al sterk. Kwam naarmate het seizoen vorder de, beter in vorm". De vroege re magazijnmeester, die vorig jaar zijn baan opgaf en voor de combinatie van huisman en semi-prof schaatser koos, had zijn race uitstekend ingedeeld. „Het blijft natuurlijk altijd een gok. Je moet het geluk hebben bij de juiste ontsnapping te zit ten of zelf het initiatief daar toe te geven. Tijdens de wed strijd loerde iedereen naar Van der Duim en Cazemier. Op die twee hadden velen hun koers afgestemd. Niet vreemd natuurlijk, maar het maakt je wel kwetsbaar. Ik had mezelf vooraf ingepraat me rustig te houden tot zestig, vijftig ron den voor het einde en dan al les er uit te persen. Vol op kop gaan rijden en beulen. En dan maar kijken wie er over blijft". „Ik moest wel tweederde van het werk doen", zei Kooiman achteraf. „Bakker wilde de kansen voor Van der Duim niet bederven". Twintig ron den reed het tweetal op hon derdvijftig meter achter het peloton. „Ik had er een hard hoofd in. We kwamen maar niet dichterbij. Vooraan hield Cazemier het tempo hoog. Dat is behoorlijk frustrerend om te blijven hangen". Richard van Kempen, die zijn race volledig had afgestemd op Van der Duim, probeerde nog de opgelopen schade te her stellen; de strijdlustigste rijder Henri Ruitenberg eveneens, maar de ploegen van Kooiman en Bakker stonden ondanks het vertrek van de moegestre den Hilbert van der Duim, die 24 ronden voor het einde het trainingspak weer aantrok, geen verdere uitlooppogingen meer toe. De tot veertig rijders uitge dunde hoofdmacht streed in de slotronden om de derde plaats, die met veel vertoon van macht gewonnen werd door Ruitenberg voor Alex Jansen en Richard van Kem pen. De Oldebroeker, die niet zal deelnemen aan de alterna tieve elfstedentocht in Fin land, zette daarmee een tot dan toe ontspoord seizoen weer terug op de rails. Het duel tussen de niet-sprin- ters Kooiman en Bakker ont popte zich meer en meer als een zenuwenoorlog in zakfor maat, waarin Bakker de ner vositeit niet de baas kon. De Groninger voelde zich op het kunstijs helemaal niet zeker van zijn zaak en probeerde Kooiman vergeefs te lossen. De rijder van de Lekstreek had geleerd van zijn Elfste dentocht-ervaring. Op de Bon- kevaart werd hij vierde en laatste van de kopgroep, om dat hij naar eigen oordeel „vergat" in de laatste kilome ters voortdurend te versnellen. Die fout maakte hij in de Am sterdamse ijstempel niet. West-Duitsland De topclubs in de Bundesliga, Werder Bremen, Borussia Mönchengladbach en Bayern München hebben het net niet laten afweten op de eerste speeldag na de winterpauze. Hamburger SV echter wel en de toeschouwers zeker ook. Er kwamen slechts 90.000 kijkers naar de acht velden, waar ge speeld werd. Bayern-Schalke (3-2) trok slechts een kleine 10.000 toeschouwers, een diep tepunt voor de Beiers, net als Mönchengladbach, waar Bo russia slechts 7000 toeschou wers op de tribunes kreeg voor de thuiswedstrijd tegen Hannover '96. Mönchenglad bach en Werder wonnen met een doelpunt verschil, dank zij een beslissende strafschop, van de nieuwelingen Hannover en Saarbrücken. Hamburger SV liet de punten bij Bayer Leverkusen, dat een achterstand van 2-0 omzette in een overwinning van 3-2, niet in het minst door twee treffers van de Koreaan Bum Kun Tscha. De grote verassing van zaterdag was echter de zeer ruime overwinning (5-1) van degradatiekandidaat Borussia Dortmund op FC Köln. Weg- mann scoorde drie keer. De Roemeense oud-international Raducanu was de grote man bij Borussia, dat tot 4-0 uitliep voor Köln tegenscoorde. België Ook in de derby tegen Cercle heeft Club Brugge zich een waardig koploper getoond. Dat ging op een manier die het elf tal van trainer Henk Hou- waart zich de laatste tijd eigen heeft gemaakt. Niet duidelijk sterker, wel handig gebruik makend van de naïviteit van de tegenstander, won Club met 3-1. In het Olympiastadion wachtte Club Brugge zondag rustig af tot Cercle een fout zou maken. Dat gebeurde vijf minuten na de pauze, Papin strafte een blunder van Cercle-verdediger Bojovic af. Gesterkt door een doelpunt van Kooiman dacht middenmoter Cercle de pun ten te kunnen delen. Club liet zijn stadgenoot even in de waan, om vervolgens met een hevig slotoffensief door De- grijse en Leo vander Eist, uit een voorzet van de van zijn blessure herstelde Ceulemans, op 3-1 te komen. Italië Koploper Juventus heeft titel houder Verona kopzeer be- SPARTA -HAARLElans NAAR 9 FEBRUA»da one ROTTERDAM Het ertg, sieduel SpartaHaarlenOje€ gisteren werd afgelast, it plaatst naar 9 februari, f.,. dag achtte de consul he1)"* i Spangen te slec)at€ dit inhaalduel uit de n helft van d ten spelen. SUNDERLAND Bryan Robson heeft slechts kort kunnen genieten van zijn heroptreden in het Engel se competitie voetbal. De aanvoerder van het En gelse nationale elftal, na een langdurige dijbeen blessure in korte tijd weer op de been gebracht door de Amsterdamse fysiothe rapeut Richard Smith, werd zaterdag van het veld gestuurd. Dat ge beurde in de 79e minuut van het bekerduel dat Manchester United in en tegen Sunderland afwerk te. Robson, sinds de interland te gen Turkije van half oktober buiten de ploeg gebleven, was twaalf minuten eerder inge vallen. Volgens sommigen met het risico snel geblesseerd uit te vallen. Enkele harde over tredingen van de middenvel der gaven echter aan, dat hij zich weer fit voelde. Scheids rechter Colin Seel stuurde Robson van het veld, kort na dat hij hem had geboekt voor een overtreding tegen Barry Venison van Sunderland. Toto: Deelnemers: 28.923. 126.616,00. Prijzen: f. WS-spel: 6-5-7-10-6. OmziTlgi 405.779,00. Uitbetaling ioe 987'3°- dai Thomas en Kuczinksi duelleren met de op de grond liggende Kramer tijdens Eintracht Frankfurt- Fortuna Düsseldorf. welke strijd de mjdie m|di« Jan Kooiman gaat met Albert Bakker in duel om de nationale marathontitel, Ammerstol in zijn voordeel beslist.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 12