et onwrikbare ,nee" van Jred Borgman Den Uyl zet Kok res :tieve euthanasie moet strafbaar blijven Politiek Partij Parlement JOOPGEEFTZICHZELFNOGÉÉNKANS... 4RI IS llNENLAND/BUITENLAND CfiidócSommxt ZATERDAG 25 JANUARI 1986 PAGINA 5 WTMHi'l/aMBllIpgaBE a had D66 het dank zij ^erlid Wessel-Tuinstra elkaar: de VVD steunde Hials de PvdA haar Rontwerp waarin actieve anasie, onder bijwaarden, werd IJl estaan. Het CDA stond IJl enknarsend aan de zijlijn. Jijde regering onverwachts llh met een proeve van wetsontwerp kwam en daarmee de VVD-fractie tot de coalitie-orde terugriep. Sindsdien lijken de dagen geteld voor het D66-voorstel. In de verlenging wordt nu gediscussieerd over het regeringsscenario. Niet dat daarmee alle problemen van de baan zijn. „Het ontwerp gaat aanmerkelijk verder dan het CDA wil", vindt CDA- woordvoerder Fred Borgman. Hij wil het kabinet nog eens flink aan de tand voelen, want in deze vorm overschrijdt het ontwerp de grenzen die hij al twee jaar aangeeft: „Het CDA zal nooit meewerken aan wetgeving waarin euthanasie toelaatbaar wordt". Een interview met een standvastig kamerlid. Fred Borgman: „De proeve van wetsontwerp van de regering gaat aanmerkelijk verder dan het CDA wil". HAAG Het Redcomité leging Nederland presen- e deze week een zwart- waarin verpleegkundi- krertellen hoe zij in de ujk met euthanasie om- Daarin staat het geval jreven van een vijftigjari- jan met longkanker die idat hij niet meer beter tvorden. „Het zou waar- ilijk niet lang meer duren hij zou overlijden (de ting was enkele dagen). ien middag had meneer lijke pijn. ondanks de ine die hij toegediend J. Hij werd vreselijk on- van dit alles en hij «uwde letterlijk om hem it lijden te verlossen. Me te was al op een heel hoog u gedoseerd en gewoon doende voor hem. Na ang beraad met de pa- zijn vrouw en behandel- i artsen werd besloten tot inasie over te gaan. De liende meneer een coek- >e die een dodelijk effect er Borgman, u het altijd d dat actieve euthanasie )laar moet blijven. Moet rts die deze euthanasie de dus strafrechtelijk )lgd worden nan: „Hier staat dat 'me- ie gewoon onvoldoende' maar mij is verzekerd dat estrijding altijd mogelijk s de arts een hogere dosis illere geeft om de pijn te bestrijden en de patient als ge volg daarvan overlijdt, is dat overlijden een niet beoogd neveneffect. Het zou barbaars zijn om dat te verbieden. Maar ik betwijfel of in dit geval de toegediende 'cocktail' in rela tie stond met pijnbestrijding". „Ik heb niet alle gegevens, dus ik blijf voorzichtig. Maar als een arts actieve euthanasie pleegt, moet hij inderdaad strafrechtelijk vervolgd wor den. De rechter moet dan een oordeel uitspreken, daar blijf ik als politicus verder buiten Onderscheid Fred Borgman blijft vasthou den aan het onderscheid tus sen actieve en passieve eutha nasie, al gaat het hem niet om de terminologie. In hun her derlijk schrijven reserveren de bisschoppen de tërm euthana sie voor de actieve vorm, het toedienen van middelen met de dood als oogmerk. Passieve euthanasie (het nalaten van zinloze handelingen in de ster vensfase) noemen ze liever 'zorgvuldig medisch handelen'. „Als het feitelijk onderscheid maar duidelijk is", vindt Borg man. Hij is het dan ook „vol strekt oneens" met zijn gere formeerde kerkgenoot dr. Verkuyl, opsteller van het rapport van de gereformeerde kerken over euthanasie. Ver kuyl zegt dat je met de onder scheiding tussen actieve en passieve euthanasie niets kunt: „Wat doe je als arts als je een kankerpatiënt steeds hogere doses morfine geeft om de pijn te bestrijden, terwijl je weet dat je zover komt dat de pa tiënt een overdosis krijgt en sterft aan de morfine? Is dat actief of passief?" Dat is dus passief, zegt Borgman. „Als de morfine verstrekt wordt in het kader van pijnbestrijding ben je met passieve euthanasie be zig". Dat betekent dat het toedienen van morfine de ene keer straf baar is (als het gebeurt met de dood van de patiënt als oog merk) en de volgende keer valt onder 'zorgvuldig medisch handelen' (als pijnbestrijding). Als actieve euthanasie verbo den blijft kan een arts onder het motto van pijnbestrijding dus nog alle kanten op. Borg man: „Als mensen kwaad wil len vinden ze in elke wet wel mazen waar ze doorheen kun nen, dat geldt hier ook. Een waterdichte wet is onmoge lijk". De grenzen tussen pijnbestrij ding en actieve euthanasie zijn soms wel erg vaag. Voigens Borgman mag 'langer leven' nooit 'langer pijn liiden' in houden. In twee gevallen bete kent dat dat zorgvuldig .me disch handelen de dood tot ge volg heeft. „In de laatste fase van het sterven kan het voor komen dat een patiënt zijn ei gen uitwerpselen of bloed braakt en daarin stikt. Ik heb dat zelf onlangs nog meege maakt. Bestrijding daarvan is alleen mogelijk door een dode lijk spierverslappend middel toe te dienen. Maar ook dan is niet de dood het doel van de behandeling". Druk Waarom mag de dood nooit het doel van een medische handeling zijn? „Mijn antwoord daarop is in de eerste plaats religieus. Ik beschouw het leven als een gave en opgave van God, die je niet eenzijdig kunt terugge ven. Maar ik besef dat dat voor niet-christenen geen ar gument is. Ik heb echter bo vendien een aantal juridische argumenten tegen versoepe ling van de euthanasie-wetge- ving, die ook niet-christenen zouden moeten aanspreken. Als de wet verandert zal het aantal euthanasie-gevallen on getwijfeld toenemen. Dat ver oorzaakt een enorme druk op oudere en zwaar-gehandicapte mensen. Zij voelen zich toch al vaak tot last van de samenle ving. Ik weet wel dat voor standers van euthanasie het niet beogen, maar zulke men sen gaan zich a-sociaal voelen als ze om hulp vragen. De druk om ook maar euthanasie te vragen wordt dan enorm. Daar komt bij dat een arts zelf die mogelijkheid kan aandra gen. Je moet als patiënt dan erg sterk in je schoenen staan om je arts tegen te houden. Bo vendien wordt van de arts een waardeoordeel over het leven van de patiënt gevraagd. Ik vind het erg gevaarlijk als hulpverleners gaan uitmaken wat de waarde van het leven van een ander is. Je komt echt op een hellend vlak als je re gelt en toelaat dat de ene mens de ander doodt". Coalitie Borgman mag zijn levensbe schouwelijke bezwaren tegen euthanasie dan juridisch on derbouwd hebben, op de PvdA en de VVD heeft het nog niet veel indruk gemaakt. Toen Wessel-Tuinstra (D66) haar wetsvoorstel voor een soepele euthanasieregeling indiende, kreeg zij niet alleen steun van de oppositie, maar ook van coalitiepartner VVD. Borg man: „We hadden afgesproken dat we dit vraagstuk in princi pe aan de regering over zou den laten. Waarschijnlijk ver wachtte de VVD niet dat de regering er ooit nog uit zou komen en zijn ze daarom met D66 meegegaan. Nu de rege ring toch met een besluit is ge komen blijkt dat de VVD aan merkelijk te vroeg was. Daar zullen ze nu wel mee in hun maag zitten". Het kabinet wil op dit moment geen wettelijk regeling, maar plaats maken voor verdere discussie. Als een kamermeer derheid toch nu wetswijziging wil, dan stelt de regering voor dat te doen aan de hand van haar 'proeve van wetsont werp'. In die proeve blijft eut hanasie strafbaar, maar is er schulduitsluiting voor de arts als aan een aantal voorwaar den is voldaan. Er moet sprake zijn van vrijwilligheid, on draaglijk lijden, een concrete doodsverwachting en een ver dere behandeling mag geen enkel redelijk doel meer die nen. Merkwaardig Volgens de criteria in de proe ve van de regering was het ge val dat beschreven werd in het zwartboek van het Redco mité niet strafbaar. Actieve euthanasie wordt toegestaan. Daar kan u niet tevreden over zijn. „Ik ben gelukkig met het be sluit geen wetswijziging door te voeren, maar die proeve van wetsontwerp vind ik op z'n zachtst gezegd merkwaar dig. Ja, die zal wel noodzake lijk zijn geweest om de VVD bij Wessel-Tuinstra vandaan te houden". Minister Korthals Altes (justi tie) heeft gezegd dat er met deze proeve ruimte is voor ac tieve euthanasie. Bovendien zal het strafrechtelijk beleid er volgens hem niet door veran deren. U zegt altijd dat het CDA „nooit zal meewerken aan wetgeving waarin eutha nasie toelaatbaar wordt". U bent dus tegen deze proeve? „Deze proeve moet nog in be handeling genomen worden, ik wil de discussie niet bijvoor baat dichttimmeren. Maar ik ben blij dat het geen kwestie is van slikken of stikken, want dit ontwerp gaat aanmerkelijk verder dan de CDA-fractie wil. We zullen het kabinet ste vig aan de tand moeten voe len, vooral ook over de straf rechtelijke praktijk. Rechtban ken staan op dit moment meer toe dan volgens de proeve zou mogen. Ik begrijp niet hoe Korthals Altes tot zijn uit spraak over rechtsvervolging is gekomen". Volgens minister Brinkman (WVC) ligt de proeve in het verlengde van het CD A-pro gramma. Daarin staat dat het bewust toedienen van behan deling om de dood te laten in treden strafbaar blijft". Dat is toch in tegenspraak met de proeve? „Brinkman heeft kennelijk een ander interpretatie van het CDA-programma dan ik. Voorzover ik het zie gaat de proeve veel verder dan het programma omdat men actie ve euthanasie in bepaalde om standigheden niet uitsluit". Bestaat de kans dat u instemt met actieve euthanasie onder strikte voorwaarden, om te voorkomen dat anderen (D66, PvdA, VVD) een nog soepeler wetgeving doorvoeren? Het CDA is indertijd toch ook met een eigen abortuswet gekomen om erger, een abortuswet van PvdA en VVD, te voorkomen? „Dat is een hele moeilijke af weging. Je kunt zeggen dat deze proeve beter is dan het wetsvoorstel van Wessel-Tuin stra en er daarom mee instem men. Je kunt ook principieel blijven en geen verantwoorde lijkheid willen dragen voor ac tieve euthanasie. Ikzelf kan me niet voorstellen dat ik een compromis zou steunen. Ik zal nooit instemmen met actieve euthanasie, 'dan zou ik een grens overgaan waar ik naar eer en geweten niet over kén gaan. Maar het is niet catego risch uit te sluiten dat fractie genoten een andere afweging maken, hoewel daar geen en kele aanwijzing voor is. Ik wil de fractie echter niet dwingen, ik zou het respecteren als een collega anders kiest dan ik". Premier Lubbers heeft gezegd dat de tijd voor euthanasie wetgeving nog niet rijp is. De discussie zou nog niet door leefd zijn. Stel dat dat straks wel zo is en een meerderheid van de Nederlanders kiest vóór actieve euthanasie, wat is dan de positie van het CDA? „De normen zijn al veel te ver doorgeschoven. We mogen de wet niet aanpassen aan de praktijk, we moeten de prak tijk aanpassen aan de norm! Het CDA is niet verplicht mee te gaan met slechte maat schappelijke ontwikkelingen". STEVO AKKERMAN DEN HAAG Het kan vreemd lopen. We vernamen onlangs uit de beste bron dat de PvdA koortsachtig nadenkt over een manier om Wim Kok als een soort tweede lijsttrekker naast Den Uyl te plaatsen. De gedach ten gingen uit naar het presente ren van de 46-jarige Kok als de beoogde minister-president („jeu ne premier") van de FVdA. Op die manier zou hij, zonder dat er iemand aan moord op „vadertje" Joop behoeft te denken, een hoofdrol kunnen spelen in de verkiezingscampagne. We hoorden bovendien dat de kwestie KokDen Uyl al eens in een zodanig stadium is geweest dat er voorbereidin gen werden getroffen voor een pers conferentie. Dat dit evenement, ge pland voor 6 januari, geen doorgang vond, kwam doordat Den Uyl toch nog „even" wilde nadenken en afreisde voor een veertiendaags werkbezoek aan het in dit geval extra ver ogende India. We schreven een artikel over dit alles, omdat de lezers best mogen weten met welke PvdA ze nu en straks in het stemhokje te maken hebben: die van Den Uyl of die van Kok? Maar wat geschiedt er vervolgens? Zo wel de woordvoerder van de PvdA- fractie in de Tweede Kamer als die van het partijbestuur in Amsterdam ont kennen in alle toonaarden. Er is niets, helemaal niets aan de hand! Kennelijk is nog niet iedereen overtuigd, want enkele dagen later wordt PvdA-voor- zitter Max van den Berg, net terug uit zijn geliefde Nicaragua, voor de radio over het artikel in deze krant onder vraagd. Van den Berg is zeer gedeci deerd: „Allemaal duimzuigerij". Hanegekraai Drie vragen stelde de VARA-intervie wer over de kwestie en tot drie maal A toe loochende Van den Berg de hem voorgelegde beweringen. PvdA-leden met een christelijke achtergrond en dat zijn er tegenwoordig steeds meer weten bijna zeker dat zij onmiddellijk na die woorden een haan (vermoedelijk een „Rooie") even zo vele keren heb ben horen kraaien. Dat moet echter een zinsbegoocheling zijn geweest, want op het geluidsbandje van de uit zending is dat niet te horen. Maar de il lusie is kennelijk zo sterk dat enkele prominente PvdA'ers die wij het relaas van Max van den Berg hebben voorge legd, zich zelfs door dit bewijs niet la ten overtuigen. Zij menen zeker te weten dat er wel degelijk een haan te horen was, nadat hun voorzitter zijn laatste ontkenning had uitgesproken. Anders gezegd: als er iets duimzuigerij was, dan was het dat verhaal van Max van den Berg. „Ei genlijk was het allemaal nog veel erger dan in de krant stond", verklaren de gesprekspartners. Rond de jaarwisse ling is er in de PvdA-top niet alleen overwogen Wim Kok néést Den Uyl te plaatsen „maar ook om hem meteen maar nummer één te zetten,". En er is wel degelijk geopperd, „door Den Uyl zelf!", het een of het ander maandag 6 januari op een persconferentie wereld kundig te maken. Maar waarom moesten de woordvoer ders en Van den Berg daarover dan glashard onwaarheid spreken? Onze zegslieden glimlachen, met echter een zweem van schaamte in de ogen. De re den daarvan is dat de kwestie van De Opvolging in de PvdA als zoiets heikels wordt beschouwd dat daarover niets naar buiten mag komen zolang er geen beslissingen zijn genomen. Want een partij in verkiezingstijd kan niets er gere overkomen dan onenigheid aan de top. „Dus wordt er zonodig zelfs gelo gen om die indruk ongedaan te ma ken", wordt ons voorgehouden. En aangezien afgelopen zaterdag Den Uyl nog niet terug was uit het land van Rajiv Gandhi, wist zelfs Max van den Berg op dat moment niet waar hij aan toe was. „Hij had dus geen verhaal en kon dus niet andere doen dan ontken nen. Als hij ook maar één millimeter had toegegeven, zouden alle media ge meld hebben dat de PvdA bezig was geweest Den Uyl te lozen". Erfopvolging Nou en? Dat was toch ook zo. „Nee, dat was niet zo, want de enige die uitmaakt of Den Uyl weggaat, is Den Uyl zelf!" Heeft de PvdA dan, die in zijn begin selprogram de monarchie afwijst, een systeem van erfopvolging ingesteld? Onze gesprekspartners willen dat woord niet overnemen, maar zijn het er wel mee eens dat het „er verdraaid veel op lijkt". Toch is daar in omstan digheden als deze niets aan te doen, menen zij, want elk alternatief is erger. „Stel dat er een afdeling Wim Kok als tegenkandidaat had aangemeld - en er waren er genoeg die dat wilden - dan zou er over de PvdA niets andere meer in de media gekomen zijn dan de striid tussen Kok en Den Uyl. Iets dergelijks hebben we in 1979 gehad, toen Max van den Berg en Wim Meijer met el kaar streden om het voorzitterschap. In de opiniepeilingen zakten we toen prompt vier vijf zetels en die hebben we nooit meer teruggewonnen. Alleen daarom al heeft Wim alle pogingen hem te pousseren resoluut afgewezen". Ouwe man? Sinds maandag is Den Uyl weer terug in het land. Heeft hij inmiddels beslo ten wat er moet gebeuren. Het ant woord blijkt ,ja" en „neen" te luiden. Het eerste heeft betrekking op het lij- strekkerechap. Ja, Den Uyl weet nu ze ker dat hij nog één keer de kar wil trekken. Nee, hij weet nog niet of hij zelf een eventueel centrum-links kabi net wil voorzitten. Toch nog een kans dus dat mr. Boerwinkel uit Amsterdam zijn zin krijgt en dat Kok wordt gepre senteerd als de beoogde minister-presi dent? „Ja, een kans wel, maar ook niet meer dan dat". Want Den Uyl blijkt er toch nog niet helemaal van overtuigd dat hij heeft afgedaan. In de komende drie weken wil hij zichzelf nog eens op de proef stellen. Is hij nu echt die „rochelende, ouwe man" van Seth Gaaikema of kan hij de achterban nog altijd op de stoelen krijgen van enthousiasme? Vuurproef wordt de bijeenkomst van 8 februari in het Haagse Congresgebouw, waar het 40-iarig bestaan van de Partij van de ArbeicT met veel feestelijkheden zal worden herdacht. Eén van de hoofdpunten op het pro gramma is „de redevoering van partij leider Joop den Uyl over de visie van de PvdA op de toekomst van de partij en de samenleving", meldt een persbe richt. Het is de bedoeling dat Den Uyl een rede gaat houden zoals tijdens het eerste kabinet-Van Agt in gebouw Pa- radiso en waarmee hij toen veel succes oogstte. Gelukt dit laatste weer, dan is er voor de Buitenveldertse doctor niets aan de hand. Slaat zijn betoog echter niet aan, dan bestaat de kans dat Den Uyl alsnog Kok vanuit de reservebank het veld in stuurt. „Joop geeft zichzelf nog één kans...", leggen onze bronnen uit. Dat ook dit scenario niet uit de duim is gezogen, moge blijken uit hetgeen Den Uyl woensdag zei in Voorburg, op zijn eerste spreekbeurt sinds India. „Wim Kok is bijzonder geschikt, in alle op zichten, om te zijner tijd de vlag over te nemen". Wel zou de ex-FNV-chef eerst nog „de gelegenheid krijgen in de poli tiek te groeien". Dat die leertijd echter wel eens korter zou kunnen zijn dan nu werd gesuggereerd, bleek uit de laatste woorden van Den Uyl over zijn eigen persoon in Voorburg. Jazeker, hijzelf was de beoogd minister-president, „maar niet onder alle omstandighe den". v RIK IN 'T HOUT Bom doodt vijf mensen Vijf mensen von den de dood en twaalf anderen raakten gisteren gewond toen een bom ontplofte bij het gebouw van de Pakistaanse internationale luchtvaartmaat schappij. Wie de aanslag heeft ge pleegd, is nog niet bekend. ISKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5