Defensie onkundig prijsexplosie Walrus van Bejaard Indonesisch paar wordt land van hun kinderen uitgezet Aids verspreidt nich razendsnel jfn Amsterdam Bejaardenhuizen pakken euthanasie zakelijk aan ACCOUNT EXECUTIVE EcidaeSommit Populariteit coalitie neemt weer iets af Onderzoek naar verdrinking jongetjes TH meer in trek dan universiteit Weer geval varkenspest 4pecialisme in psychiatrie >4oor buitenlanders noodzaak REGELS WORDEN OP SCHRIFT GESTELD I lj| Besparing bij herkeuring jonge wao'ers valt tegen PLUSPOINT je net ea mnt<»&tiscr Metal Die MMe-op, ewl KORTE VAN HEMEL WIJST VERZOEK TWEEDE KAMER AF Scherpe kritiek na actie op Schiphol INNENLAND ZATERDAG 25IANUARI1986 PAGINA 3 GU ""Vintig jaar voor tachtige moord DELBURG De rechtbank in Idelburg heeft de 34-jarige in Ter- nizen woonachtige Duitser H.D.B. Iteren conform de eis veroordeeld I twintig jaar onvoorwaardelijke ge- ngenisstraf. De man heeft op 30 ptember vorig jaar een jonge vrouw [Terneuzen op beestachtige wijze in ar slaapkamer afgeslacht. De man et t het slachtoffer oppervlakkig ken- I heeft wel bekend dat hij de vrouw "6 frmoord heeft, maar niet de reden Ye|arom. Hij heeft ook niet mee wil- jin i werken aan een psychiatrisch on- ij opzoek. Volgens de officier is kans op je rhaling niet uitgesloten. De rechter ^jJdeze mening ook toegedaan. sie r HILVERSUM De populariteit van de regeringscoalitie van CDA en VVD is weer iets aan het afnemen. Dat blijkt uit de Tros-NS- S-enquête, waarvan de resultaten vandaag bekend zijn gemaakt. CDA en VVD komen samen op 74 zetels, waarme ze de meerder heid in de Tweede Kamer verliezen. De afgelopen tijd haalden de regeringspartijen samen in verschillende enquêtes een meerder heid, nadat de coalitie vorig najaar steeds op een flink verlies had gestaan. De terugloop wordt veroorzaakt door de afnemende winst van het CDA. Deze partij zou nu 48 zetels behalen bij verkiezingen, terwijl de partij in 1982 45 zetels haalde. De VVD blijft onveran derd op "verlies staan: een teruggang van 36 naar 26 zetels. De winst van de PvdA neemt weer wat toe met elf en deze partij komt uit op 58 zetels. Voor D66 voorziet het Tros-onderzoek een winst van één zetel tot 7 zetels. De CPN zou nog één zetel behalen tegen drie zetels in de huidige Tweede Kamer. UTRECHT Er komt een gerechtelijk onder zoek naar de dood van twee 13-jarige jongens in een zwenbad in Drieberbergen. Het tweetal verdronk omdat ze werden vastgezogen aan een verversingsrooster. Het Openbaar Ministe rie wil weten of daarbij sprake is geweest van dood door schuld. De politie neemt aan dat de jongens met hun rug tegen het rooster zijn gaan zitten, waarna een vacuüm is ontstaan. De rechter-commissaris moet aan de hand van verhoor van deskundigen vaststellen of er sprake is geweest van een strafbaar feit. Pas na dit onderzoek kan Justitie bekijken of er grond is voor een onderzoek naar de rol van het zwembadpersoneel. EINDHOVEN De drie technische hogescholen in Eindhoven, Twente en Delft zijn bij de middelbare scho lieren meer in trek dan de universiteiten. Dat blijkt uit de tot nu toe geregistreerde vooraanmeldingen. Eind de cember hadden zich al ruim 1450 studenten opgegeven voor een studierichting aan de Eindhovense hogeschool. Dat zijn er 120 meer dan vorig jaar. Vooral de afdeling bedrijfskunde blijkt erg gewild te zijn. Ook de TH Twen te boekt een stijging van het aantal vooraanmeldingen, terwijl Delft op hetzelfde niveau blijft. Grote verliezer in de slag om studenten lijkt de universiteit in Nijmegen te worden. Het aantal aanmeldingen ligt daar 500 lager dan •vorig jaar; een teruggang van 25 procent. De universitei ten in Leiden, Groningen, Amsterdam en Utrecht zagen het aantal aanmeldingen teruglopen met tien procent. NOORDDIJK In het Groningse Noord- dijk is voor het eerst sinds juni vorig jaar een uitbraak van varkenspest geconsta teerd. De op het bedrijf aanwezige acht tien varkens zijn inmiddels opgeruimd- Daarnaast zijn de gebruikelijke maatrege len zoals een vervoerverbod in een straal van drie kilometer rond het bedrijf gedu rende 30 dagen van kracht. Zowel in 1984 als tot juni vorig jaar is in ons land een groot aantal gevallen van de voor de mens niet gevaarlijke klassieke varkenspest vastgesteld. De meeste gevallen deden zich voor in de gebieden waar de varkens fokkerij en mesterij is geconcentreerd: Brabant, Limburg en Gelderland. 'inAN MIERLO EN STEMERDINK ONTKENNEN BEWERINGEN MARINETOP: jen (van onze en 1 parlementaire redactie) volEN HAAG De voor- zinhlige bewindslieden van pfensie, Van Mierlo (mi- eter) en Stemerdink Jaatssecretaris), ontken en dat zij gedetaillerd op 3SS> hoogte zijn geweest 70/fn de enorme kostenstij- i ojhgen bij de bouw van Is vee Walrus-onderzeeërs. lerifi hebben dit gisteren in ruik Tweede Kamer ver- J -Maard tijdens de boorzit- n Tig over de Walrus-affai- J. Daarmee weerspraken poJ de beweringen die bij de hoorzitting van afgelo pen maandag zijn geuit door oud-functionarissen uit de marineleiding. Zoals bekend was de prijs van de twee onderzeeboten teza men in 1978 geraamd op 450 miljoen gulden. Pas in januari 1984 kreeg de Tweede Kamer te horen dat de totaalprijs in middels was verdubbeld. Van Mierlo, die minister was van september 1981 tot november 1982, zei dat hij bij zijn aantre den wel had gehoord dat er vertragingen waren opgetre den bij de bouw van de Wal russen. Vanuit de marinetop werd hem toen echter meege deeld dat het project op dat moment weer op schema lag. Details over de kosten-ontwik- keling van de Walrus-boten kreeg de minister niet voorge schoteld. Hij zag alleen cijfers die golden voor alle marine- projecten tezamen. „Er was voor mij geen enkele reden te denken dat er iets met de Wal rus mis was. De marineleiding heeft ook nooit tegen mij ge zegd: het loopt totaal uit de klauwen, help ons!", aldus Van Mierlo. Hij gaf toe dat hij zelf nooit heeft geïnformeerd naar de prijsontwikeling van het Walrus-project. „Ik had zoveel andere zorgen aan mijn hoofd. We hadden bijvoor beeld te kampen met een groot gat in de Defensiebegroting van 1982. Dat besloeg 800 mil joen gulden voor de gehele krijgsmacht. Het Walrus-pro ject maakte daar volgens de opgaven slechts 23 miljoen van uit". Staatssecretaris Stemerdink die in het tweede kabinet-Van Agt het materieelbeheer van Defensie onder zijn hoede had, ontkende dat hij in januari 1982 door de marineleiding op de hoogte is gesteld van de prijsexplosie bij het Walru sproject. Afgelopen maandag had de voormalige directeur materieel van de marine, schout bij nacht b.d. ir. Stoltz, verteld dat hij Stemerdink bij een bezoek aan de RDM-werf, waar de boten werden ver vaardigd, had ingelicht over de financiële stand van zaken. Pas later, begin april 1982, kreeg Stemerdink meer zicht op de kosten omdat er toen ge werkt werd aan een zogeheten situatie-rapport over het Wal rus-project, ten behoeve van de Tweede Kamer. Bij hem rees toen het vermoeden dat» de door de marineleiding ge produceerde cijfers niet klop ten. Het situatierapport is er toen niet gekomen in afwach ting van nader onderzoek. Stemerdinks voorganger Van Eekelen (eerste kabinet-Van Agt) zei wel op de hoogte te zijn geweest van vertragingen Bram Stemerdink pakt zijn koffertje nadat hij is gehoord over de Walrus-affaire. De PvdA-Kamerle- den Henk Vos en Harry van den Bergh (rechts) praten nog even met hem na. Links installeert staatssecretaris Van Eekelen zich. bij de bouw van de onder zeeërs. Hij kreeg echter de in druk dat die vertragingen niet meer dan 5,4 miljoen gulden aan extra kosten zouden ople veren. Volgens hem hield de marineleiding hem voortdu rend op de hoogte van de ont wikkelingen rond het project. w i i te, rei f/I<vONINGEN In Nederland wonende buitenlanders worden ^tor artsen en vooral psychiaters vaak niet begrepen. Klachten „een krabbende kip in het hoofd", „een worm die aan de wi'trsenen knaagt" of „vlammen die uit het hoofd slaan", zijn renor de allochtonen zelf veelzeggend, maar de Nederlandse psy- c/eiiater snapt er niets van. Dit communicatieprobleem wordt in en komende jaren alleen nog maar erger en daarmee neemt ook tfi noodzaak toe van een specialisme op dit gebied. ie jt zegt de Groningse psychiater drs. F. Kortmann in een proef- m/jirift, waarop hij volgende week promoveert in de geneeskun st Volgens Kortmann komen de gastarbeiders van de eerste ge- lftlratie zo langzamerhand in een leeftijd waarop zij het arbeids- te joces verlaten. Zij komen hierdoor niet zelden in psychische Joblemen en moeten op een psychiater kunnen rekenen die het jltuurverschil kan overbruggen, vindt Kortmann. Volgens kan westerse kennis niet zo maar kan worden toegepast op Jensen uit andere culturen. TRECHT Onder de .msterdamse homosek- ]ielen is naar schatting 20 H 30 procent, ruwweg Én op de vier, besmet het ids-virus. Dat blijkt uit en onderzoek van de .msterdamse GG en GD ig nder 750 homoseksuele k. tannen. In de periode rt980-1981 was het aantal esmettingen onder deze roep in de hoofdstad nog échts één procent. Maar rlijks raakt acht pro mt van de Amsterdamse imoseksuelen besmet. I de rest van Nederland niet ihouden, zodat niet bekend is de Amsterdamse cijfers laatgevend zijn voor de ho- toseksuelen in het hele land. •r. Coutinho, directeur van de G en GD, neemt aan dat de tsmetting met Aids buiten msterdam iets minder wijd erbreid is. „Dat komt door Tt liberale klimaat in de Dofdstad, waardoor er naar Afhouding meer homoseksue len wonen dan in de rest van Nederland". Van degenen die met Aids zijn geïnfecteerd, wordt uiteinde lijk maar een klein deel ziek. Naar schatting 5 tot 10 procent van de besmetten krijgt na korte of lange tijd de ziekte, de rest is drager. In Nederland zijn tot nu toe 98 gevallen van de ziekte geregistreerd. UTRECHT Het bestuur van de humanistische be jaardenhuizen Reinalda- huis in Haarlem en Wim Mensinkhuis in Zandvoort heeft regels opgesteld waaraan het personeel zich moet houden met be trekking tot euthanasie. In de praktijk gaan de re gels vooral de tien ver pleegkundigen aan, omdat die te maken kunnen krij gen met een verzoek van de in het tehuis werkende huisartsen om aan eutha nasie mee te werken. Als aan de eisen van zorgvul digheid is voldaan, neemt de directie van de tehui zen in zulke gevallen de verantwoordelijkheid op zich. Om te kunnen beoordelen of euthanasie is toegestaan gel den in het Reinaldahuis en in het Wim Mensinkhuis de breed aanvaarde eisen van zorgvuldigheid die de artsen organisatie KNMG heeft opge steld. De verpleegkundigen in de tehuizen zijn verplicht eut hanasiegevallen waarbij zij be trokken zijn aan de directie te melden. Die toetst deze dan aan die criteria. Na toestem ming kan de verpleegkundige vervolgens aan de euthanasie meewerken onder verant woordelijkheid van de direc tie. „De organisatie is aan spreekbaar en niet het indivi du dat in de organisatie werkt", aldus directeur Brook- man. Volgens hem kan op deze ma nier worden voorkomen dat mensen ongecontroleerd hun eigen euthanasiebeleid gaan voeren. Hij wijst daarbij op het geval van het Haagse bejaar dentehuis De Terp, waar een arts en een verpleegkundige zijn aangehouden wegens „verdachte" euthanasiegeval len. De arts is inmiddels ver oordeeld tot een jaar gevange nisstraf, de verpleegkundige wacht nog op zijn rechtzaak. Volgens Brookman is er niets op tegen euthanasie zakelijk te benaderen. In het Reinalda huis en in het Wim Mensink huis komen volgens de direc tie drie tot vijf gevallen van euthanasie per jaar voor. Tijdens de lan delijke mani festatie van de FNV In Am sterdam ste ken twee bondsleden zelfgemaakte posters om hoog, waarin ze hun mening over het kabi net onverhuld kenbaar ma ken. Tijdens deze bijeen komst in de RAI kwam ook het afkeuren van jonge wao'ers aan de orde. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Volgens de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) zal de herkeuring van ar beidsongeschikten jonger dan 35 jaar niet de miljoe nenbesparing opleveren die het kabinet voor ogen heeft. Het kabinet wil in het kader van de stelsel wijziging sociale zeker heid jonge wao'ers op nieuw laten keuren. Men gaat er in de voorstellen van uit dat deze zoge noemde afschatting rond de 85 miljoen gulden zal opleveren. Wordt men in het nieuwe stel sel niet voor honderd procent afgekeurd, dan krijgt men naast de wao-uitkering een aanvullende werkloosheidsuit kering. Die wordt na verloop van tijd afgebouwd tot het bij standsniveau, dat aanzienlijk lager is dan de uitkering bij arbeidsongeschiktheid. Vol gens voorzitter dr. W. Boersma van de directie van de GMp zal de herkeuring geen winst in financiële zin opleveren. Hij meent dat slechts een klein percentage van de jongere wao'ers volledig wordt afge keurd. Boersma: „Geen enkele GMD geeft in de dagelijkse praktijk met groot gemak het predikaat „einde arbeidsle ven" aan iemand van 25 jaar. Men keert de pen eerst wel enkele keren om teneinde te overwegen of er nu werkelijk geen andere mogelijkheden zijn". (ADVERTENTIE) Ervaring aan buro- en/of klantenzijde vereist. Leeftijd rond 30 jaar. Bel of schrijf Hans Roozendaal. ERKEND REKLAME ADVIESBURO Postbus 1000,2800 CB GOUDA. Telefoon: 01820-26644. DELFT Het bejaarde echtpaar Sugito, dat zich blijvend in Nederland wil vestigen bij zijn kinderen en kleinkinderen in Delft, moet op last van staatsse cretaris Korte-Van Hemel Nederland verlaten. Het verzoek van het echtpaar om een verblijfsvergun ning is afgewezen en het echtpaar verloor ook een kort geding. In de Tweede Kamer zijn schriftelijk vragen gesteld aan de staatssecretaris waarin haar werd verzocht het echtpaar op humanitaire gronden een permanente verblijfsvergunning te verlenen. De Delftse vreemdelingenpolitie heeft overigens nog geen opdracht tot uitzetting ontvangen. De Haagse advocaat van het echtpaar, mr. J. Groen, zei dat hij op korte termijn antwoord verwacht op het verzoek dat is ingediend bij justitie om me vrouw Sugito in elk geval een noodzakelijke medische be handeling te laten ondergaan in Nederland. De medisch ad viseur van justitie is door de orthopedisch chirurg van me vrouw Sugito ingelicht. Me vrouw Sugito was vijf jaar ge leden al bij deze chirurg be handeld en volgens mr. Groen is de specialist geschrokken van de achteruitgang nadat ze onlangs uit Indonesië weer bij hem terug was gekomen. Mr. Groen vroeg zich af of het de staatssecretaris is toege staan zwart op wit te liegen. Hij doelt hiermee op de bewe ring van de staatssecretaris dat de Sugito's de status van niet- -Nederlander zouden hebben gehad. Volgens Groen hadden zij bij hun komst naar Neder land in 1947 een Nederlands paspoort, stonden zij jarenlang als Nederlandse onderdanen geregistreerd en waren zij kiesgerechtigd. Sugito heeft in Nederland gestudeerd. De pas poorten van het echtpaar zijn hier destijds ook verlengd. La ter, terug in Indonesië, zou Su gito om ziin baan in de top van het Hoechst-concern te kun nen behouden onder druk van de Indonesische regering de Indonesische nationaliteit heb ben aangenomen. Volgens de advocaat is een ho ger beroep tegen het kort ge ding inmiddels op verzoek van de Staat tweemaal uitgesteld. Een tweede beroep, bij de Raad van State, kan volgens de raadsman nog lang op zich laten wachten. Het echtpaar beroept zich verder onder meer op het feit dat zij zich honderd procent Nederlander voelen, dat zij door een goed pensioen financiëel onafhan kelijk zijn, dat hun kinderen in Nederland zijn geboren en dat die de Nederlandse natio naliteit hebben en hier wonen. SCHIPHOL De rookbom menactie in de vertrekhal van de luchthaven Schiphol heeft scherpe reacties uitgelokt van zowel de directie van de lucht haven als van de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart. President- -directeur Wegstapel van Schiphol noemde de actie schandalig en onverantwoor delijk. Zeker gezien de recente aanslagen op luchthavens en de dreiging van terroristische activiteiten tegen de burger luchtvaart. In het voor publiek toegankelijk deel van de ver trekhal kwamen gisteren vier pakketten tot ontbranding, waardoor zich een zeer dichte rook in de hal verspreidde. Er brak lichte paniek uit. Men vermoedt dat het een actie was van Zwanenburgers. Die had den daarvoor al drie keer ge protesteerd tegen het besluit van de regering de vierde baan op Schiphol niet te draai en. Er werden twee mensen aangehouden, maar later wer vrijgelaten.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3