TAFEL •>A Ti Internationaal Luthers gesprek over deelname aan Samen op Weg Beyers Naudé: Kerk dreigt zwarten te verliezen £eidóc<Somoti^ UEiunc van schilderije EcidócSoivumt kerk wereld beroepingen Nederlandse theologe naar Cuba voor gastcolleges BISSCHOPPENCONFERENTIE ZUID-AFRIKA ZOEKT NIEUWE KOERS Minister onder druk 1:7:111! juwelen, tapijten, meubel; etc.te SCHEVENINGEN n weer 1132. ACHTERGROND ZATERDAG 25 JANUARI 1986 PAGI Brits kerkgebouw naar Californië' Een al negen jaar leegstaande zes eeuwen oude dorpskerk, die in gebruik is geweest bij de Anglicanen, zal volgend jaar, als het bestuur van de Kerk van Engeland daarmee instemt, steen voor steen worden afgebroken en in Californië herrijzen. Het zou de eerste keer ziin dat een heel kerkgebouw uit Engeland verhuist naar de andere kant van de oceaan. De operatie zal 1,8 miljoen gulden kosten. Ds. Samuel Schreibler van de Epis copaalse (Anglicaanse) Kerk van St. Matthew by the Sea in Co rona del Mar denkt dat elke cent hieraan uitgegeven goed zal zijn besteed. „Deze veertiende-eeuwse preek in steen zal een symbool zijn van wat eeuwenlang is beleden. Sommige Ameri kanen denken dat het christendom uit de jaren vijftig dateert." Groningse hoogleraar wordt priester Prof.dr. H.Th. Oostendorp, hoogleraar Spaanse taal- en letter kunde aan de Rijksuniversiteit Groningen, wordt vandaag in de San Salvatorkerk te Groningen door bisschop dr. J.B.W.M. Möller priester gewijd. Op 16 februari zal prof. Oostendorp in dezelfde kerk voor het eerst voorgaan in de eucharistie. Nadat prof. Oostendorp (58) een paar jaar geleden weduwnaar was geworden, heeft hij zich ingeschreven voor een cursus theolo gie aan de Katholieke Theologische Hogeschool Utrecht. In september vorig jaar werd hij in de San Salvatorkerk diaken gewijd. In de weekenden gaat hij assistentie verlenen in de sa menwerkende parochies van het H. Hart en de H. Johannes te Groningen. Als de haas je vijand is, geef dan toe dat hij hard kan lopen Op 29 en 30 januari zal de secretaris-generaal van de Lutherse Wereld Fe deratie dr. G. Staalsett een bezoek brengen aan de Lutherse Kerk in Ne derland. Hij wordt verge zeld door de Europa-se cretaris van de LWF, dr. S. E. Dahlgren en de stu diesecretaris dr. E. Brand. Dr. Staalsett zal een bespre king hebben met de synodale commissie van de Evangelisc- h-Lutherse Kerk en met al lerlei commissies uit de Lu therse gemeehten. Ook heeft hij een ontmoeting met de se cretaris van de Raad van Ker ken, ds. W. van der Zee en met de leden van de besturen van de hervormde en de gere formeerde synode. Een belangrijk onderwerp van bespreking zal zijn het verzoek van de Evangelisc- h-Lutherse Kerk aan de Ne derlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken om mee te mogen doen in het samensmeltingsproces „Sa men op Weg". De Lutherse synode, die 2 november vorig jaar besloot dat verzoek te doen, heeft toen al verklaard dat zij contact wilde onder houden met de LWF. Ook wordt bekeken wat de conse quenties zijn van de besluiten van de in 1984 gehouden as semblee van de LWF. Binnen de Lutherse Kerk in Neder land leeft grote kritiek op de LWF. Men maakt zich vooral ongerust over opvattingen ten aanzien van het bisschop sambt en de apostolische suc cessie. Ook vindt de Lutherse Kerk in Nederland dat haar als minderheidskerk in de LWF een ongelijke behandeling ten deel valt, wat vooral blijkt uit onevenredige vertegenwoor diging in de organen van de LWF. De Lutherse synode heeft vorig jaar uitgesproken dat de LWF eens wat meer aan zelfonderzoek zou moeten doen. Een derde punt is de situatie in Zuid-Afrika. Er zal worden gesproken met de Zuid-Afri ka commissie van de Lutherse Kerk. Dr. Staalsett is verleden jaar benoemd tot secretaris-gene raal van de LWF. RABBIJN UIT SOVJET-UNIE IN ISRAËL AANGEKOMEN Rabbijn Ilya Esas, een leider van joodse activisten die in de Sovjetunie ijveren voor emigratie naar Israël, is donderdag aangekomen in Tel Aviv. De rabbijn mocht uit de Sovjetunie emigreren dankzij bemiddeling van de voorzitter van het jood se Wereldcongres, Edgar Bronfman. Duizenden religieuze jo den verwelkomden Esas en zijn familie op het vliegveld Ben Goerion, bij Tel Aviv. De rabbijn had in de Sovjetunie ver scheidene joodse studies en Hebreewse cursussen opgezet. Hij deed tevens van zich spreken door zijn scherpe kritiek op de joden in de Sovjetunie die naar een andere bestemming dan Israël willen emigreren. Daarbij beschuldigde hij de Ameri kaanse hulporganisatie voor Hebreewse immigranten HIAS er van de joden van emigratie naar Israël af te houden. NOBELPRIJSWINNAARS IN PAUSELIJKE ACADEMIE Paus Johannes Paulus II heeft vijf Nobelprijswinnaars be noemd in de pauselijke academie voor wetenschappen. Het faat om de Joegoslavische scheikundige Vladimir Prelog, de apanse chemicus Kenichi Fukui, de Italiaanse natuurkundige Carlo Rubbia en twee Zweden, de geneeskundige Sune Berg- stroem en de natuurkundige Kai Siegbahn. Prelog werd in 1975 met de Nobelprijs onderscheiden en Fukui in 1982. De pauselijke academie voor wetenschappen, die in 1603 werd ge sticht, telt zeventig leden. De leden komen regelmatig in het Vaticaan bijeen om de paus van advies te dienen over actuele wetenschappelijke vraagstukken. Paus Johannes Paulus II heeft hen in de herfst van 1985 nog geconsulteerd over het Strategische Defensie Initiatief president Reagan. Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Bodegraven, A Alblas te Amsterdam-Watergraafsmeer. Beroepen te Oud Beijerland, J. H. C. Olie te Opheusden. Gereformeerde Kerken Bedankt voor Genderen, A.Hansen te Drachten. Gereformeerde Kerken vrijge- Beroepen te Zuidwolde en Gronin gen, S.W.de Boer kandidaat te Zeist Sinds Fidel Castro in Cuba aan de macht is, was er sprake van een ge spannen verhouding tus sen kerk en staat. De laatste tijd zijn er tekenen dat daarin enige verbete ring komt. Aan beide zij den wordt ontdekt dat christenen kunnen bij dragen aan de opbouw van het land. Voor het eerst na 26 jaar heeft de staat een visum verleend aan een buitenlandse docent om gastcolleges te geven aan het Protestants Seminarie in Matanzas. Daar worden predi kanten van verscheidene protestantse Kerken op Cuba opgeleid. Het Baptisten-semi narie in Managua, hoofdstad van Nicaragua, wilde me vrouw drs. Ineke Bakker daarvoor drie maanden af staan. Mevrouw Bakker is naar Managua uitgezonden door de Gereformeerde Kerk van Akkrum in Friesland. Gereformeerde zendingsdepu- taten hebben aan dit experi ment hun fiat gêgeven. Zon der uitzondering waren ze van oordeel „dat zich hier een unieke gelegenheid voordoet een bijdrage té geven aan theologisch onderwijs, waar kerken op zoek zijn naar her nieuwing van hun getuigenis en dienst". Pauselijk gezant In een tweeregelig bericht heeft het Vaticaan de benoe ming bekend gemaakt van dr. Luigi Barbarito tot pauselijk gezant in Londen. In Londen en met name bij het katholie ke episcopaat bestond aan vankelijk de vrees dat de paus de omstreden Amerikaanse bisschop Marcinkus, de presi dent van de Vaticaanse bank, zou benoemen. De Amerikaan geldt als omstreden sinds de ondergang van de Banco Am brosiana waarmee de Vati caanse bank nauwe verbindin gen had. De directeur van de Ambrosiana, Roberto Calvi, werd in juni 1982 dood aange troffen. Nadat de post in Lon den zes maanden vacant was gebleven, heeft men in Lon den nu met een zucht van ver lichting van de benoeming van Barbarito vernomen. De kerken vaii zuidelijk Afrika moeten een wel omschreven koers uitzet ten in verband met de crisis waarin het land zich bevindt. Dat is de in zet van de plenaire ver gadering van de rooms- -katholieke bisschoppen conferentie, die deze week is begonnen. De noodzaak klonk zowel door in de openingstoe spraak van voorzitter aartsbisschop Denis Hur ley van Durban, als in die van de apostolisch afge vaardigde mgr. J. Mees en van afgevaardigden van kerkelijke organisa ties uit het land. De algemene vergadering wordt algemeen gezien als de belangrijkste die de bisschop pen ooit hebben gehouden. Dat vloeit voort uit de agen da, waarop onderwerpen voorkomen als de uitzonde ringstoestand in sommige ge bieden, gedwongen verhuizin gen, het zonder vorm van proces gevangen zetten van mensen alsmede de grote pro blemen met het onderwijs. Namens de Zuidafrikaanse Raad van Kerken SACC richtte secretaris-generaal dr. C. F. Beyers Naudé zich tot de bisschoppen. Hij verklaarde dat 1986 het jaar van de waar heid zal worden, niet alleen voor de regering en de poli tiek die zij voert, maar in ze kere zin ook voor de Kerk. ,,De tegenstanders van de Apartheid zullen dit jaar dui delijkheid moeten brengen in hun houding tegenover de overheid, zeker met het oog op de afwerende houding die de kerken ervaren in ge sprekken met officiële perso nen of als officieel standpunt van de overheid", aldus Bey ers Naudé. In officiële verklaringen wor den gevoelens van pijn, mede dogen en verscheurdheid veelal naar de achtergrond gedrongen, vooral als het gaat om optreden van politie en le ger in zwarte nederzettingen, aldus de secretaris-generaal van de SACC. „Met het oog op het optreden van bevrij dingsbewegingen kunnen kerken er evenmin aan ont komen duidelijk hun houding te bepalen", verklaarde hij. Naar zijn oordeel zullen steeds meer mensen de kerk eenvoudig de rug toekeren, als die standpuntbepaling ach terwege blijft. Dat nog hele maal afgezien van de vraag, hoe de kerken met hun eigen leden omgaan en de positie die de zwarten daarbij inne men, aldus dr. Beyers Naudé. In dit verband noemde hij het verleden maand in Harare door kerkelijke vertegen woordigers aanvaarde Kairos- -document, waarin de vrij heidsstrijd legitiem wordt ge noemd en Apartheid krachtig veroordeeld. „Maar ook afge zien van dat document groeit het ongeduld in de harten en geesten van veel zwarte chris tenen met het oog op de lang zame voortgang van het ver anderingsproces van de kant van de kerk". Dr. Beyers Naudé haalde de uitspraak aan van een zwarte christen, die direct is betrok ken bij de crisis in het onder- Dr. C. F. Beyers Naudé wijs. Die hoort steeds weer van de studenten de hartek- reet :„Wij hebben genoeg van al dat gepraat, geef ons een geweer, geef ons wapens, want dat is het enige ant woord". Daar staat dan, aldus de secretaris-generaal, tegen over dat er een - zij het moei lijke - verantwoordelijkheid bestaat ten opzichte van de gevoelens van blanke Zuid- afrikanen. Aartsbisschop Hurley maakte gewag van het feit, dat de rooms-katholieke bisschop penconferentie van zuidelijk Afrika SACBC in een eerste reactie op het Kairos-docu- ment de geldigheid heeft er kend van de daarin ter be moediging van de naar bevrij ding snakkende zwarten in Zuid-Afrika vervatte bood schap. Tegelijkertijd betreu ren de bisschoppen de al te grote generalisaties in dat do cument wat betreft de theolo gische onderbouwing van het begrip voor de vrijheidsstrijd. Naar hij opmerkte zijn heel wat zwarten diep geraakt door het feit, dat het project van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken op het gebied van gerechtigheid en vrede, dat gesteund werd door ker kleiders, het toch niet heeft gehaald. „Voor zwarte Zuidafrikanen is er geen weg terug. Zwarte vertegenwoordigers van de christelijke boodschap willen dat de kerk dat luid en duide lijk vekondigt, zodat wordt bevestigd dat de zwarte strijd voor de mensenrechten en be vrijding wordt gevoed uit christelijke bron", aldus de aartsbisschop. Mgr. Hurley maakte bekend, dat hij een eis heeft ingediend voor vergoe ding van de schade, aange richt door „kwaadaardige vervolging" van de R.-K. Kerk van de zijde van de pro cureur-generaal van noorde lijk Transvaal, de minister van Justitie en de minister van Orde en Veiligheid. Dit is, aldus de aartsbisschop, de consequentie van het vervol gingsbeleid van de overheid ten opzichte van de kerk en haar publikaties, waarbij vo rig jaar op het laatste moment de overheid heeft afgezien van het leveren van bewijs dat de kerk fout heeft gehan deld. Deze opmerking had be trekking op de kerkelijke pu- blikatie over wreedheden, die de speciale eenheid voor ter reurbestrijding „Koevoet" heeft begaan in Namibië. Mgr. Hurley maakte gewag van de nauwere banden, die de R.-K. Kerk met de vakbe weging heeft aangeknoopt. Hij noemde de totstandko ming van de overkoepelende organisatie Cosatu en ver klaarde, dat die een belangrij ke rol kan spelen, waarbij de leiding van industrie en. za kenleven het in de hand heeft te bepalen, hoe vreedzaam die zal zijn. Pauselijk vertegenwoordiger mgr. Mees waarschuwde te gen het gebruik van geweld en tegen de ontwrichtende werking op het gezin door po litieke acties van de zijde van de jeugd. Naar het oordeel van mgr. Mees komt het vaak voor, dat de hang naar gerechtigheid de gevangene wordt van ideolo gieën „die het ideële streven verduisteren of verkrachten, waardoor mensen die strijden voor hun vrijheid doeleinden in uitzicht worden gesteld, te gengesteld aan de echte zin van het menselijk leven". Mgr. Mees vindt, dat het sy stematisch propageren van geweld haaks staat op een ethiek die het menselijk leven respecteert. Daarom is het volgens mgr. Mees noodzakelijk, diepgaan de studie te wijden aan „diep gevoelde verlangens naar ge rechtigheid", waarbij de prak tische uitwerking van dat verlangen kritisch moet wor den gevolgd. Hij noemde som mige aspecten van de bevrij dingstheologie, die duchtig moeten worden bestudeerd al vorens iemand overgaat tot het geven van leiding aan ka tholieke gelovigen en het leg gen van contacten met part ners in de strijd, met de poli tieke oppositie en vertegen woordigers van de regering. Voor wat het Afrikaanse we relddeel betreft is het de overtuiging van mgr. Mees, dat één van de grootste daar gevonden waarden het belang is dat aan het gezin wordt ge hecht. In dat verband noemde hij ook respect voor de autori teit en wijsheid van ouderen, het gehoorzaam zijn aan de ouders en de vanzelfspreken de samenwerking met fami lieleden, stamleden of leden van een etnische groep. „Wij dienen ons af te vragen of wij in de strijd tegen Apartheid niet het zicht zijn kwijtgeraakt op de in Afrika zo in ere gehouden christelij ke deugden, en dat is bovenal de waarde van het gezin", al dus mgr. Mees. Naar zijn mening wordt de jeugd vaak misbruikt voor po litieke doeleinden en opgeof ferd in de strijd. „Het natuur lijke ontzag voor en gehoor zaamheid aan ouders en oude ren wordt vaak in de waag schaal gesteld", aldus de pau selijk afgevaardigde. De algemene vergadering van de bisschoppen wordt bijge woond door bisschoppen uit Canada en België, alsmede af gevaardigden van tal van ker kelijke organisaties in Zuid- -Afrika. De (blanke) Neder duitse Gereformeerde Kerk NGK, die vorig jaar nog wel present was, schitterde thans door afwezigheid. ADVERTENTIE MINISTER Van Aardenne (economische zaken) doet verstandig nog geen harde toezeggingen over verlaging f de gastarieven voor kleinverbruikers. Regulier wordt de prijs eenmaal per jaar vastgesteld en wel aan het begin k we het jaar. De minister heeft laten doorschemeren, dat hij oyzoe weegt de gasprijs per 1 juli aan te passen aan de op de F^al reldmarkt drastisch gedaalde prijzen van stookolie, als dir gen die tijd nog zo laag zijn. Hij deed dat onder pressie f politieke partijen, consumentenorganisaties en gasbedrijf MeT de verkiezingen in zicht is dat misschien wel begri lijk, maar de vraag is of de minister er wel goed aan doetjj te geven aan die druk. Want verlaging van de gastariel moge misschien aantrekkelijk lijken, het is het niet zor| meer. Verreweg het grootste deel van de aardgasopbrengi vloeit immers in de staatskas. Wanneer die opbrengsten r der worden betekent dit dat de regering in haar uitgaf moet gaan snoeien (dus nog meer dan ze toch al van was) of dat ze belastingen en/of premies moet verhogen. I de alternatieven zijn niet aantrekkelijk. De voorstanders van de gasprijsverlaging betogen dat name de mensen met de lagere inkomens daarvan proe^J ren. Daarop is niets af te dingen, maar feit blijft dat de scl kistproblemen blijven. De instanties en zeker de partijenP- nu zo hard roepen dat de minister hoe dan ook de gasprij moet verlagen, zouden daarom eigenlijk zo fair moeten i pal tegelijkertijd aan te geven op wie de minister de gevolgd straks moet verhalen. Dat zou zo vlak voor de verkiezinujjg tenminste duidelijkheid scheppen. bfer Tomatensoep paprikaschnitzel met gesmoorde witlof en aardappelen ananaspudding Voor twee personen: 15 g boter, 15 g bloem, 0,5 liter water, 1 bouillontablet, to matenpuree naar smaak, laurierblad, tijm, peper, paar champignons uit blik, plak gekookte ham; 2 schnitzels a 100 g, zout, 30 g boter, ui, 2 theelepels bloem, 1,5 dl water, papri kapoeder, tomatenpuree, worcestersa us; 750 g witlof, 10 g boter, zout, maizena, nootmus kaat; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 45 g maize na, 40 g suiker, 1 eiwit, blikje a 250 g stukjes ana nas. Smelt de boter, roer er de bloem door en verdun bet mengsel met scheutjes water. Voeg bouillontablet, toma tenpuree en kruiden foL laat de soep tien mint trekken. Zeef de mass? warm er de champignoifn kleingesneden ham in ojpge Bestrooi de schnitzels yee zout, haal ze door bloerlj h( bak ze in de boter bruil gaar in acht minuten, het vlees op een bord i en fruit kleingesneden i de bakboter lichtbruin, i bloem, water, paprikapoè tomatenpuree en worceu— saus toe. Laat de saus vij{ nuten trekken en sc/k«/ haar over het vlees. 'P Zet het in stukken van i centimeter gesneden ui op met gesmolten boteïQi zout. Smoor de groente,i der af en toe omkeren tien minuten gaar. Bin cm vocht desgewenst met w^,r a maizena. Strooi in de s<fc (ie, nootmuskaat over de w%ser Meng maizena, suikenor <j weinig melk. Kook de liate van de melk, schenk en koi van het maizenapapje bi noi doe het mengsel in de |t ze, Laat de pudding een m/R™1 koken. Klop het eiwit stijt meng het met de helfty^1' de ananas door de hete !°F?S ding. Vul een natgemaP**e vorm met het mengsel, i de afgekoelde en °PêestLnse pudding op een bord en er de rest van de ananasj- wat sap omheen. Menutip voor maandag; 1, bonade met koolraap L aardappelen yoghurtu JE Al -fvl A Al (ADVERTENTIE) INBRENG VAN GOEDEREN De eerstvolgende veiling in ons veilingpand te Scheveningen zal worden gehouden van maandag f 3 februari t/m vrijdag 7 februari a.s., telkens vanaf 19.30 uur. Voor bovenstaande veiling kunnen nog enkele goederen of inboedels worden ingebracht. I Aan de zaal op werkdagen van 10 17 uur. VEILINGBEDRIJF H.F. KAMERBE] Palace Promenade, Gevers Deynootweg 980, Scheveniri Telefoon 070 - 54 14 42 MEDEDELING Familieberichten kunnen dagelijks tot 8.30 uur 's-morgens worden aangeboden. Voor de zater dagkrant tot vrijdagavond 17.00 uur. Van aanlevering na genoemde tijdstippen kan plaatsing NIET worden gegarandeerd _ndei erda i de ?hou !r. C( G ei isme mste erbn -fet 1 'DO'iel; Nog winterse buien AMSTERDAM (KNMI) Tot vanavond blijft het wisselend bewolkt en buiig. Vele van deze buien geven sneeuw, soms ook hagel en plaatselijk is onweer mogelijk. Aan de kust blijft het stevig waaien uit het noordwesten. Daar staat nog geruime tijd een har de tot stormachtige wind, lan dinwaarts is de wind vrij krachtig. Wel komen daar bij buien nog flinke windstoten voor. Vooral in de ochtend kan het op veel plaatsen ^Jad zijn. Zondag wordt het iets be ter weer, omdat dan een rug van hoge luchtdruk dichterbij komt. Het blijft dan bijna overal droog, maar het wordt niet warmer dan een graad of vijf. De wind is zondag over wegend matig en komt uit de zuidwesthoek. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Skandinavië: Eerst op de meeste plaatsen droog, zondag avond en maandag van het westen uit neerslag. Middag- temperatuur tussen min 1 en plus 5 graden. Groot Brittannië en Ierland: Veel bewolking en vooral in Ierland en Schotland regen. Middagtemperatuur zon *ag rond 10, maandag omstreeks 7 graden. Benelux: Zondag op de meeste plaatsen droog, maandag meer kans op regen, ratuur rond 5 graden. Duitsland: Zondag wisselend bewolkt, maandag veel bewol king en vooral in het noorden regen. Middagtemperatuur tussen 1 en 6 graden. Frankrijk: Zondag op de mees te plaatsen droog, en in het zuiden perioden met zon. Maandag in het noorden en westen kans op regen. Middag temperatuur van 5 graden in het noorden tot 12 in het zei den, maar zondag in de hogere gebieden juist boven nul. Spanje, Portugal: Droog en pe rioden met zon. Maandag in het noordwesten toenemende bewolking en kans op regen. Middagtemperatuur rond 13 graden. Italië, Yoegoslavische kust: In het noorden af en toe zon, en op de meeste plaatsen droog. In het zuiden perioden met re gen. Middagtemperatuur van 6 graden in het noorden tot 12 in het zuiden. Alpengebied: Zondag in oos tenrijk nog plaatselijk sneeuw. Overigens droog en nu en dan zon. Middagtemperatuur zon dag om het vriespunt, maan dag tussen 3 en 8 graden. Weer Max. Neer- Londen

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2