©e laatste verloren generatie 1 1 mal lë Dit mag de buiten wereld niet zien" —^VERELDLEPRADAG '86 Lepra patiënten krijgen eigen sandalen- fabriekje Nederlandse ^poppenkast q/oor lepra- -patiënten Nieuw medicijn Prioriteit C^uLcSomcmt" V22 ZATERDAG 25 JANUARI 1986 PAGINA 23 ^DDIS ABEBA - Het leek een cy- lische grap. Uitgerekend op de dag lat ik het veldhospitaal voor lachtofTers van de droogteramp bij iet Ethiopische Shoa Rode be- .ocht, regende het. De regen was liet eens welkom, want net was jogsttijd en het binnenhalen van le schamele graanoogst werd er- joor bemoeilijkt. )c regen maakte het veldhospitaal nog ricstcr dan het al was en de jonge Ethio- üschc vrouw - een meisje nog - die de :iding over het hospitaal had. keek me crontschuldigend aan: „We doen ons »cst om het hier zo leefbaar mogelijk te naken, maar in deze omstandigheden loet ik u vragen uw fotocamera in de uto te laten. Ik wil niet, dat de buiten wereld te zien krijgt, hoe wc hier leven", let verzoek blijkt achteraf maar al te cgrijpclijk. Het veldhospitaal bestaat iit een reeks aaneengeschakelde tenten, ischonken door Israel („From Jerusa- m with love"). Verder is er een open :huur. waarin de van een Canadees zie- tcnhuis „geleende" medische staf is ge- festigd en waarin ook de keuken is on- Icrgebracht. In de tenten staan veldbed- Jen. hier en daar zelfs twee boven el- i/rr-Jaar, met daarin de slachtoffers van de ^fltonger: mannen, vrouwen en kinderen, t teJic niet meer op eigen benen kunnen ^„yjtaan omdat zij letterlijk ziek zijn gewor- irerJcn van de honger. In een paar tenten zijn de leprapatiënten fijccn gebracht, de kwetsbaarste slacht offers van de hongersnood. Het is merk aardig stil in de tenten. Nu en dan bedoor je wat zacht gekreun, maar de a ter- meeste zieken liggen apathisch voor zich uit te staren. Al die sombere blikken, waaruit alleen maar moedeloosheid spreekt, doen pijn. Zoveel menselijk leed bijeen in een verlaten uithoek van een land dat zelf een uithoek van de wereld geworden is. „Lepra is een armocde-ziekte", had de Nederlandse lepra-arts Marijke Becx- -Blcumink in Addis Abeba uitgelegd. Nergens schrijnender dan in het veld hospitaal van Shoa Rode blijkt hoe waar dat is. En dan te bedenken, dat met het genezen van een leprapatiënt een bedrag van vijfhonderd gulden gemoeid is zoals wordt voorgerekend in een verklaring die ter gelegenheid van Wereldlepradag 1986 is uitgegeven. Voor dat bedrag kan in de ontwikkelde landen een patiënt een dag in een ziekenhuis verpleegd wor den, wordt er in de verklaring veelbete kenend aan toegevoegd. „En dat bedrag van vijfhonderd gulden is nog royaal be rekend, want hier in Ethiopië zijn de kosten zeker lager", aldus mevrouw Becx. Morgen is het Wereldlepradag en ter ge legenheid daarvan hebben drieëntwintig particuliere lepra-organisaties, die 634 anti-lcpraprojecten in drieëntachtig lan den onder hun hoede hebben, een op roep om steun doen uitgaan. In Neder land is die oproep gedaan door de in Amsterdam (Wibautstraat 135) gevestig de Nederlandse Stichting voor Leprabe strijding NSL, giro 50500, bankgiro 70.70.70.929. De NSL verwacht dit jaar op grond van ontvangen aanvragen meer dan zeven miljoen gulden te kun nen besteden. Ook het werk van me vrouw Becx in Ethiopië wordt door NSL gefinancierd. Als de plannen doorgaan - maar er waren tot nu toe nogal wat aan loopmoeilijkheden - gaat binnen kort in het centrum voor leprabe strijding in Addis Abeba een san- dalenfabriekje draaien. Ook dat project is een Nederlands initiatief. De uit Vlissingen afkomstige fysiothera peut Ab de Haan leidt een werkgroepje dat het fabriekje voorbereidt. „Het moet lukken, want het levert werkgelegenheid op voor leprapatiënten en op den duur betaalt het zichzelf', aldus de voor de Stichting Nederlandse Vrijwilligers in Ethiopië werkzame Ab de Haan. Mensen die door lepra worden aange tast, verliezen in veel gevallen het gevoel in hun voeten. Omdat ze geen pijn meer voelen, is de kans op beschadiging van de voeten erg groot. Aangepast schoeisel, zeker voor leprapatiënten wier voeten al misvormd zijn, is daarom van groot be lang. „Maar wie die speciale schoenen draagt, wordt natuurlijk herkend als le prapatiënt en daarom draagt men ze lie ver niet", legt Ab de Haan uit. Om dat bezwaar te ondervangen krijgen de leprapatiënten vaak basketballschoe nen met een speciale zool. Die schoenen kosten twaalf birr (achttien gulden) per paar en het lepracentrum in Addis Abe ba heeft jaarlijks zo'n twaalfduizend paar schoenen nodig. Daarom heeft Ab de Haan samen met dokter Marijke Becx en Jan Nak, hoofd van de orthope dische werkplaats van het Ethiopisch le pra-centrum, het plan opgevat om zelf bijvoorbeeld van oude autobanden san dalen te gaan maken. Dank zij de steun van de interkerkelijke hulporganisatie in Urk, die tal van zeer concrete hulpprojecten in Ethiopië heeft aangepakt, konden in Waalwijk al enkele machines worden gekocht die nodig zijn voor de sandalenproduktie. „Wc begin nen heel klein en met zo min mogelijk kosten. Bij de werkplaats van Jan Nak is nog een leegstaande ruimte waar we voorlopig wel terecht kunnen en de lei ding van de werkplaats kan ook het toe zicht op de sandalenproduktie op zich nemen. In ons fabriekje kunnen we met een acht leprapatiënten aan werk helpen, die anders met bedelen aan de kost moe ten zien te komen", aldus de Vlissingse fysiotherapeut. „Als het lukt kunnen we in de toekomst 36.000 paar sandalen per jaar maken. Dan bouwen we een loods in het lepra dorp en kunnen we veel meer mensen aan werk helpen. Goedkoper schoeisel voor de leprapatiënten en ook nog werk: Mooier kan het toch niet", zo besluit een enthousiaste Ab de Haan. ailcADDIS ABEBA - De man wordt s iiverpleegd in het lepraziekenhuis /an de Ethiopische hoofdstad Ad- ^Jjlis Abeba. Hij zit ineengedoken op ,Lbcjijn bed als een vogel op zijn nest. gin/ijn oogkassen zijn leeg, hij mist as/en van zijn voeten, de andere voet ar-in zijn handen zijn verschrompeld kcnDt vormeloze stompen en ook de ™Jjlest van zijn lichaam is getekend i ,0]oor melaatsheid. Nu- cenn het ziekenhuis van het lepracentrum rektllcrt verblijven veel patiënten die ten ccnpvolgc van de ziekte ernstig verminkt hebijn en wie er een paar dagen rond loopt, versaakt er tot zijn eigen verbazing enigs- lankins aan gewend. Toch blijft de eerste ringnimocting met deze patiënt huivcring- l dityekkend. „Hij behoort tot een verloren stukicncratic", mompelt de arts, die op zijn aanjagclijks ronde door het ziekenhuis tekst avcito uitleg geeft. i gc-n en om het ziekenhuis in Addis Abeba In hel bij dat ziekenhuis ontstane lepra- tFNlorp leven heel wat mensen van die jvcrloren generatie". Mannen en vrou- zwa- 1 Iers. Jen van de vele problemen bij de lestrijding van lepra is dat de pa renten weinig weten over de ziekte dcr^n de gevolgen ervan. Weet de le- nigarapatiënt waar hij op moet letten g wat hij moet doen en laten, dan gunnen de gevolgen van de ziekte laar^nzienlijk worden beperkt. Maar hici'oe breng je mensen die in zeer oowrimitieve omstandigheden leven, ïgerjie niet of nauwelijks kunnen lezen Jer'1f schrijven en die, zoals in Ethio- leldfli^' °°k no& verspreid wonen in ctjkjen immens groot land, op de worioogte van de informatie, die voor l, eden van zo'n groot belang is? ^eejlet die vraag zat enkele jaren geleden zonV)k de Nederlandse arts Jan Warndorff. 'JBC.Homenteel is hij met studieverlof in lariijederland, maar destijds was hij ver- distonden aan het centrum voor leprabe- in8strijding Alert in de Ethiopische hoofd- lad Addis Abeba. wen die de al te zichtbare sporen van hun ziekte dragen en wier leven daar door bepaald is. Getekend en gemeden, zonder middelen van bestaan, levend van bedelen in de stad en daarom ge dwongen hun verminkingen duidelijk te etaleren om zoveel mogelijk medelijden op te wekken bij de in dit opzicht ook geharde passanten. Elke morgen strom pelt zo, als een middeleeuwse processie, een afschrikwekkende stoet van leprapa tiënten uit de omgeving van het zieken huis naar het stadscentrum van Addis Abeba. „Die mensen vormen inderdaad een verloren generatie, maar er komt niet nog zo'n generatie. Alles wijst erop, dat we in de strijd tegen de lepra zo ver ko men dat we die uitzichtloze situatie in de toekomst kunnen voorkomen", zegt de Nederlandse arts Marijke Becx-Bleu- mink. Zij heeft de leiding bij de leprabe strijding in Addis Abeba en de provincie Shoa, de centrale provincie van Ethiopië met in totaal meer dan 8,4 miljoen in woners. Mevrouw Becx is redelijk optimistisch over de bestrijding van lepra, de meest gevreesde ziekte die in de loop der ge schiedenis miljoenen mensen in een er barmelijk isolement bracht en die ook nu nog in de Derde-Wereldlanden dage lijks slachtoffers maakt. Onder leiding van dokter Becx is in haar werkgebied een nieuwe behandeling van leprapatiën ten gestart, die een doorbraak in de be strijding van deze ziekte betekent. Al sedert enkele decennia worden lepra patiënten behandeld met een geneesmid del dal weliswaar de ziekte geneest, maar dat vele jaren en vaak zelfs levens lang toegediend moet worden. Boven dien blijken de leprabacteriën de laatste jaren met name bij patiënten in Ethiopië resistent te worden tegen het geneesmid del. Sinds twee jaar worden de patiënten in het werkgebied van mevrouw Becx behandeld met een nieuwe combinatie van medicijnen: de MDT/multi-drug therapy. Het grote voordeel van MDT is dat de behandelingsduur aanzienlijk kan wor den bekort. De ervaring heeft nu al ge leerd dat een behandeling van zes maan den dikwijls voldoende is. In een proef gebied bleek na twee jaar dat twee derde van de leprapatiënten ontslagen kon worden van behandeling. „Ik durf op ba sis van de tot nu toe opgedane ervarin gen te zeggen dat tachtig procent van de leprapatiënten die zich tijdig melden, de ziekte kunnen overwinnen voordat hun lichaam er door is aangetast", aldus Ma rijke Becx. „De eerste resultaten van de nieuwe the rapie zijn zeer bemoedigend. Als de ont wikkeling zich zo voortzet, zal over een aantal jaren in mijn land de lepra voor een groot deel teruggedrongen zijn", zegt de Ethiopische minister van gezond heidszorg, dr. Gizaw Tsehai. Met vol doening stelt hij vast dat in Ethiopië se dert de start met MDT al elfduizend pa tiënten genezen zijn verklaard. De mi nister is bovendien trots op dat resultaat omdat door zijn toedoen de leprabestrij ding de hoogste prioriteit heeft gekregen van de regering in zijn land. De invoering van de nieuwe therapie is overigens in een straatarm land als Ethi opië een moeizaam proces. De toedie ning van de medicijnen moet onder toe zicht gebeuren. De kans is anders groot dat de patiënten, die vaak in de grootste armoede leven, de gekregen geneesmid delen verkopen aan meer bemiddelde patiënten, die zich schamen voor hun ziekte en zich daarom niet onder, behan deling willen stellen. Bovendien moet het verloop van het ziekteproces zorg vuldig worden gevolgd en dat vergt scholing van paramedisch personeel. Er zijn enorme vervoersproblemen, want er moeten gigantische afstanden worden af gelegd en veel patiënten leven in dorpen die ver van de schaarse wegen in Ethio pië liggen. En dan is er nog het probleem dat de leprapatiënten njpcstal analfabeet zijn, zodat de informatieoverdracht moeizaam verloopt. „Het grootste deel van mijn tijd ben ik niet bezig met medische, maar met orga nisatorische problemen", vertelt me vrouw Becx, die er geen misverstand over laat bestaan dat ze zich liever met het veldwerk, het directe contact met de patiënten zou bezighouden. „Maar ik Het toedienen van medicijnen aan leprapatiënten moet onder toezicht gebeuren om te voorkomen, dat de medicijnen verkocht worden aan patiënten, die voor hun omgeving niet willen weten dat ze aan lepra lijden. Fysiotherapeut Ab de Haan uit Vlissingen onderzoekt in het centrum voor leprabestrij ding in Addis Abeba de ongevoelig geworden voeten van een patiënt. Dokter Warndorff riep een vriend te hulp: Chris Doorman, een poppenspeler uit Putten. Of hij geen poppenspel kon maken waarmee de leprapatiënten geïn strueerd konden worden, was de vraag die Warndorff aan Doorman voorlegde. De Puttense poppenspeler reisde naar Addis Abeba, liet zich informeren over de problemen en schreef draaiboeken voor enkele poppenspelen en stopte daarin de informatie, die voor de lepra patiënten van belang is. Chris Doorman maakte vervolgens de benodigde pop pen, bouwde een poppentheatertje met verlichting en geluidsinstallatie en leerde twee Ethiopische verplegers, Girma Ki- dane en Minassie Tefera, de poppèn te hanteren. Het poppenspel oogst overal veel succes en de Duitse ergotherapeut Ernst Hirsch, denk dat ik me hier nuttiger kan ma ken". Hoe zeer haar werk wordt gewaar deerd blijkt uit het onverdachte compli ment, dat de algemeen directeur van het lepracentrum in Addis Abeba, de Zweed Urban Gjerulf, haar maakt. „Mevrouw Becx doel hier wonderbaarlijk goed werk", stelt hij met Zweedse nuchter heid vast. Ook minister Tsehai is trouwens zeer openhartig in zijn waardering voor het werk dat de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding NSL (die het werk van dokter Becx in Addis Abeba mogelijk maakt) en andere hulporganisaties in zijn land verrichten. „Zonder de man kracht en de kennis die via deze organi saties beschikbaar gekomen zijn, zou de ontwikkeling lang niet zo gunstig zijn. Die hulp moet doorgaan, moet zelfs nog worden uitgebreid. Dan kunnen wc over tien, vijftien jaar de situatie misschien zelf aan", aldus de minister. Dan zal tegen het einde van de eeuw van de ruimtevaart eindelijk die bescha mende middeleeuwse processie van me laatse bedelaars naar de binnenstad van Addis Abeba tot stilstand komen. FRANS BIJSTERVELD onder wiens verantwoordelijkheid het nu valt, is razend enthousiast. Met een auto trekken de twee Ethiopische verple gers naar allerlei dorpjes op het platte land om daar hiin leerzame voorstellin gen te geven. „Als die twee op een marktplein of een andere ontmoetings plaats hun theatertje opbouwen, stroomt het publick onmiddellijk van alle kanten toe, jong en oud, ziek en gezond", ver telt Ernst Hirsch. „Het poppenspel spreekt het publiek enorm aan. want Chris Doorman is erin geslaagd het een typisch Ethiopisch karakter te geven. De poppen vertonen de specifieke trekken van de Ethiopiërs; de dieren in het pop penspel zijn die, waarmee de bevolking dagelijks in contact komt en de verhaal tjes sluiten uitstekend aan bij de leefwe reld van de toeschouwers", aldus de Duitse ergotherapeut. Het is een feest een voorstelling van het poppentheater mee te maken. Het pu bliek, groot en klein, leeft van harte mee met de door de twee verplegers profes sioneel gehanteerde poppen. Kinderen en volwassenen lachen zich tranen om grappen en grollen, kijken met spanning naar een gevecht tegen een gevaarlijk beest en antwoorden spontaan en mas saal op de vragen die hun worden ge steld. „Het is een excellente manier om mensen over lepra te informeren. Op deze manier kunnen we redelijk inge wikkelde zaken heel helder en duidelijk overbrengen. Het is een vondst geweest dit poppenspel toe te passen en de ma nier waarop dat gebeurt, is geweldig", al dus een dankbare Ernst Hirsch. 4

Leidse Courant | 1986 | | pagina 23