!%CidócSoilKMlt ezoekaan ijshal met leen kwart Ook modelvliegtuigen steeds geavanceerder" STAD OMGEVING fraude brengt school in financiële problemen TENTOONSTELLING IN VUFHOVENHUIS WEEK EINDE ZATERDAG 25 JANUARI 1986PAGINA13 •j li Ivolg van de voorpagina) :hw haag/leiden er Dei, hoger sociaal )or ituut voor agogisch on- wefivijs, is door de fraude rekzijn boekhouder in Itige financiële proble- geraakt. De betaling de salarissen kan vol- 5 een woordvoerder het schoolbestuur ge- P woon doorgaan „maar als de crediteuren al te lastig worden komt het voortbe staan van de school in ge vaar". Mater Dei telt zo'n 480 studenten. Het is de bedoeling dat deze school fuseert met een drietal HBO-opleidingen in Lei den en zich in de toe komst ook in deze stad gaat vestigen. De boekhouder was al twintig jaar bij Mater Dei in dienst. Volgens een woordvoerder van de Haagse politie heerste er echter al geruime tiid one nigheid tussen het schoolbe stuur* en haar boekhouder „over de man zijn doen en la ten". Rond december diende de man zijn ontslag in, daarna bleek de boekhouding voor een belangrijk deel te zijn ver dwenen. Na onderzoek van de accountantsdienst van het mi nisterie van Onderwijs bleek dat er vijf ton was verdwenen. Bovendien kon worden vast gesteld dat de voormalige boekhouder valsheid in ge schrifte had gepleegd. Overigens wordt niet uitgeslo ten dat het bedrag dat is ver dwenen nog verder oploopt. Dat zal moeten blijken wan neer de boekhouding terugge vonden wordt. Het schoolbe stuur is van plan gerechtelijke stappen te ondernemen om deze administratie terug te krijgen. Volgens de woordvoerder van de Haagse politie was de boek houder aanvankelijk spoor loos. Pas sinds kort is men op de hoogte van het feit dat de man gewoon thuis zit. Dat de Leidenaar nog niet is aange houden, komt volgens de woordvoerder omdat het on derzoek nog niet voltooid is. Telefoon politie roodgloeiend LEIDEN De Leidse politie is gisteravond overstroomd met telefoontjes om inlichtin gen over parkeren bij de Pie terskerk. De vele telefoontjes waren een gevolg van een ad vertentie in een regionale krant van gisteren. De tekst van deze advertentie luidde: „Wilt u zaterdag 25 januari uw auto parkeren bij de Leidse antiekmarkt (Pieterskerk). Bel 071-149961". Dit telefoonnum mer is van de Leidse politie. De telefoon stond roodgloei end, maar de de politie zelf bleef laconiek onder deze tele fonade. Leiden treedt op tegen overlast winkelwagentjes LEIDEN De gemeente gaat een poging doen een einde te maken aan de overlast van de winkelwagentjes op straat. Bin nenkort krijgt de gemeenteraad een voorstel op tafel, dat de gemeente de mogelijkheid geeft winkeliers te dwingen maatre gelen te nemen. Het besluit van het college van B en W de APV (Algemene1 Plaatselijke Verordening) daartoe te veranderen komt voort uit de constatering, dat de overlast van winkelwagentjes op straat toeneemt. Steeds vaker laat winkelend publiek het wa gentje op straat slingeren na de boodschappen in de auto gela den te hebben. De wijziging houdt in dat de politie de moge lijkheid krijgt proces verbaal op te maken tegen de degenen, die het wagentje laat slingeren. De rechter zou dan een boet'e moeten opleggen. Omdat wordt verwacht dat van die mogelijk heid in de praktijk weinig terecht zal komen, krijgt de politie verder de mogelijkheid eigenaars van supermarkten te ver plichten de wagentjes binnen te halen. UITENDE EXPLOITATIE BLUFT MOEILUK ftEIDEN De ijshal an de Vondellaan heeft Én goed eerste kwar- lal achter de rug. In to- tal passeerden 25 tot 30 tocent meer bezoekers ön vorig jaar in dezelf- e periode de poorten, edrijfsleider L. Tigge- »ar denkt dan ook dit interseizoen het ge mis Jande bezoekersaantal :es- an 250.000 te halen, laar dan moet natuurijs fel uitblijven, jchiecfoch zal het altijd moei- cha-jk blijven de exploitatie >ege- uitend te krijgen. Ik denk oesiafct wij voor onze ijsbaan 'Z!!C-r en'8e in Nederland e-petsen subsidie krijgen. In ko-°^n Jaar met Viïf ZeS We" s en natuurijs wordt het dan wel heel moeilijk quit te te draaien", meent de bedrijfsleider van de ijshal. Het complex aan de Von dellaan is sinds september 1985 in beheer bij de Stich ting Schaatscentrum Lei den. De stichting huurt de hal van J.H. Kempeneers die de overdekte ijsbaan vorig jaar kocht van West- land Utrecht. Daarvoor werd de hal geëxploiteerd door Exploitatie Maat schappij Ijsbanen (EMIJ). Het ziet er naar uit, dat de stichting er als eerste in slaagt om de ijshal dit jaar zonder verlies te laten draaien. Daarbij is de in vloed van het zachte weer onmiskenbaar. Hierdoor bleven de schaatsliefheb bers zo goed als verstoken van natuurijs. Ook de gemeente Leiden maakte het de Stichting iets gemakkelijker door de erfpachtsom met tiendui zend gulden te verlagen. Bovendien mag de exploi tant deze zomer wel spor tieve evenementen laten plaats hebben. Op het pro gramma staat onder meer een 24-uurs zaalvoetbal- toernooi. Bovendien zal de ijshal gebruikt worden voor een muziekconcours. Tiggelaar ziet de toekomst dan ook met optimisme te gemoet: „Wij hebben op dit moment geen schulden, kunnen onze leveranciers op tijd betalen. Ik denk dat er rust gekomen is rond de LEIDEN „Je hebt bouwers en vliegers. De 'bouwers' maken bestaan de vliegtuigen perfect na en vinden het mooie ui terlijk interessanter dan de vliegprestatie's. De 'vliegers' kijken weer minder naar het uiterlijk en vinden het technische aspect juist leuk. Zo is er een lid van onze club, die zelf ook de motortjes maakt. Omdat hij zo'n mo tortje grote prestaties wil laten leveren, zoekt hij bepaalde metaallegerin gen, die hij dan bijvoor beeld in Duitsland gaat halen. Verder worden sy stemen bedacht waardoor zo'n motortje veel toeren maakt en toch erg weinig brandstof verbruikt. In de echte luchtvaart worden er steeds geavanceerdere modellen en motoren ont worpen met behulp van de computer, maar in de modelvliegtuigbouw ge beurt dat zeker net zo. Al leen dan in het klein". Aan het woord is Ton Modder man, secretaris van de Leid- sche Luchtvaart Club. Hij is nu zeven jaar lid van deze ver eniging, maar al veel langer actief in het bouwen van mo delvliegtuigen. Momenteel heeft hij zijn hart verpand aan de helicoptermodelbouw. „Het is vrij moeilijk om een helicop ter goed te laten vliegen, maar ik vind het een uitdaging", al dus Modderman. Die helicopters zijn morgen van elf tot vijf uur onderdeel van de tentoonstelling van de Leidsche Luchtvaart Club in het Vijfhovenhuis aan de Hof- laan 169 in Leiden. Op deze tentoonstelling zijn model vliegtuigen in vele soorten en maten te bewonderen. Ook wordt er een videofilm ge draaid van een vlieg-demon- stratie. Er zullen zweefvlieg tuigen te zien zijn van zo'n 30 centimeter spanwijdte (van vleugeltop tot vleugeltop) tot een spanwijdte van 4,5 meter. De motorvliegtuigen die te zien zijn, hebben tegenwoordig veelal een viertakt motor waardoor ze veel minder la waai maken dan vroeger het geval was. „De tijd dat we wel lawaaipapagaai genoemd wer den is voorbij. De motor maakt nu minder lawaai dan de pro pellers", aldus de heer Mod derman. Deze gemotoriseerde vliegtuigen, die een spanwijdte hebben van meer dan twee meter, bereiken vliegsnelhe- den van 100 tot 200 kilometer per uur. „Daarom worden alle modellen altijd eerst door een instructeur van de club beke ken op veiligheid. Zo'n appa raat moet natuurlijk goed be trouwbaar te besturen zijn an ders gebeuren er ongelukk- ken. Nee, de veiligheid is ook in de modelvliegtuigbouw wel degelijk een belangrijk onder deel", aldus Modderman. Als het weer een beetje meezit worden er morgen op het ter- reintje naar het Vijfhovenhuis enkele demonstraties gegeven. „De modelvliegtuigbouw is voor elke beurs haalbaar", verzekert secretaris Mooder- man. „In onze club, met zo'n 130 leden, zitten dan ook men sen uit alle lagen van de be volking. Het is een sport die zowel voor jong als oud inte ressant is. We hebben jonge mensen en ouderen in de club, maar we hebben allemaal een beetje gemeen dat we nogal in dividualistisch zijn ingesteld. Ook zijn de modelbouwers over het algemeen rustige mensen, die graag constructief bezig zijn. Tsja, waar die speci fieke belangstelling voor het vliegen vandaan komt? Ik denk toch dat het gebaseerd is op het aloude verlangen van de mens om zelf te kunnen vliegen. Om verschillende re denen komen we niet voor de grote luchtvaart in aanmer king en dus doen we het maar in het klein", zegt de secretaris van de club. In Nederland zijn 150 model- bouwvliegvereningen met zo'n 6000 leden. Ze zijn aangesloten bij de Koninklijke Nederland se Vereniging voor Lucht vaart. Er worden wedstrijden gehouden voor de nationale- europese- en wereldkampioen schappen. Afgelopen zomer werd het WK in de Flevopol- der in Nederland gehouden. Er deden veertig landen aan mee. „Bijna niemand heeft er aandacht aan besteed. Het wordt niet echt als sport er kend. Toch is het wel degelijk een sport en een moeilijke ook", zegt Ton Modderman wel wat teleurgesteld. Ook vindt hij het nogal jam mer dat ze na al die jaren (de club bestaat in mei dit jaar 50 jaar) nog steeds geen eigen ter rein hebben om de hobby te Ton Modder man in de slag met een schaalmodel van een K8 zweefvliegtuig. bedrijven. Ze vliegen nu op het vliegveld in Valkenburg, maar als daar oefeningen plaats vinden kan men er niet terecht. „Elke voetbalclub heeft een eigen voetbalveld, zelfs vaak nog een eigen kan tine ook en wij krijgen maar niets. Het is weliswaar moei lijk omdat er allemaal regels zijn waaraan een vliegclub zich dient te houden. Als je al die regels strikt zou uitvoeren dan blijft er weinig plek over om te vliegen. Maar ook zou het allemaal wel wat soepeler kunnen. Zoals in Hazerswou- de. Daar heeft de modelvlieg tuigclub een mooi terrein ge kregen dat ze nooit hadden ge kregen als de gemeente zich niet zo soepel had opgesteld. Het kan dus wel, dus we blij ven hopen", aldus de heer Modderman. mant (nneer de verkiezingen na- P*en is het moment voor de ^tselijke politici aangebro- i zich zoveel mogelijk aan volke te vertonen. Voor .wethouders van ruimtelij- «ordening en volkshuisves- in Leiden een makkie. 5 eerste paal is immers |w geslagen terwijl weke- S wel ergens in Leiden een (ggetje geopend, aangelegd iwel afgebroken wordt. Jit Iers en Dick Tesselaar had- f het de afgelopen maan- bijzonder druk met het in van „officiële handelin- i" waarvan je je afvraagt of daar na de verkiezingen ge tijd in hun overbezette nda voor vrij zouden wil- ■549 maken- mm^r de andere vier wethou- s in het college ligt het wat gecompliceerder om aandacht van de persfoto- ven te trekken. Fred Kuij- i die verantwoordelijk is «■air de cultuur in Leiden, ll 3rd bijtijds uit de nood ge pen door de komst van de dse Jazzweek, die hij niet jen mocht openen maar nog mocht afsluiten. Br voor Paul Bordewijk, hriëtte van Dongen en Jos Vie deden zich de afgelopen ^Iten geen gelegenheden Mr om de krantekolommen •^^alen. laatste heeft daar wat op HHonden, zo bleek deze Fase opende het eerste ^^rijf in het gloednieuwe be- jfsverzamelgebouw, het JEfttertcomplex, zo werd aan- ^wrtondigd. Nu wil het toeval v het Mostertcomplex pas in _J oPber van dit jaar, en dus na de verkiezingen, ge- d zal komen en er dus ei- Met bijdragen van Wil lem Buijteweg, Paul van der Bijl, Willem Spier dijk en Gert Visser. genlijk weinig te openen viel. En zo bestond het dat Fase af gelopen donderdag een druk kerij opende in het Olgacom- plex, het tweede bedrijfsver zamelgebouw dat Leiden rijk is. En daarbij de aankondiging kon doen dat deze drukkerij het eerste bedrijf is, dat zich over een half jaar in het Mos tertcomplex zal gaan vestigen. Je moet wat doen om in de krant te komen, maar een beetje gênant is het wel. Nee, dan was die motie van treur nis die Fase enkele maanden geleden tegen zich liet indie nen niet alleen leuker be dacht maar publicitair gezien, ook heel wat effectiever. Peperbussen Ze waren vroeger bepalend in het stadsbeeld, de ronde van gietijzer vervaardigde peper bussen. In werkelijkheid wa ren het electriciteitshuisjes die rijkelijk met affiches beplakt konden worden. Leiden is er nog twee rijk. Eén staat op het Vrouwenkerkhofplein en de ander zal te zijner tijd, blauwgeverfd en wel, worden geplaatst bij het Energiebe drijf aan de Langegracht om als blikvanger te dienen. Over de peperbus op het Vrouwenkerkplein is een briefwisseling gaande tussen gemeente en Energiebedrijf. De eerste wil de peperbus daar houden als monumentaal ornament, terwijl hij voor de ander overbodig is geworden. Het ding zal er dus wel blij ven staan. De peperbussen als reclame- dragers hebben overigens aar dige opvolgers gekregen: de reclametorens. De eerste werd enkele jaren geleden geplaatst op het terrein van de Groe- noordhallen, fier uittorenend boven de Willem de Zwijger laan. Een tweede is wat re center en sterk omstreden, We bedoelen dan de toren, {•aal of mast aan de Plesman- aan met de rokende cowboy erop. Binnen niet al te lange tijd wordt in deze regio de derde reclamepaal geplaatst. In de gemeente Leiderdorp tegen over het winkelcentrum Win kelhof in de middenberm van de Engelendaal. Nu het dold waze geknipper van de ver keerslichtinstallaties langs deze verkeersweg een halt toe is geroepen, besloot de ge meente dat er wel plaats was voor andere verlevendigende accenten. Vandaar een paal van 13,5 meter hoog. Rokende cowboys zullen zich in dit ge val, tot gerustelling van velen ongetwijfeld, niet laten zien. Deze paal wordt vooralsnog opgesierd met reclame voor het winkelcentrum Winkel hof. Behoefte (1) De bouw van een zwembad annex sporthal houdt de ge moederen in Leiderdorp al geruime tijd bezig. Donder dagavond wijdde de commis sie sport en welzijn er weer bijna een hele vergadering aan. De discussies laaiden tij dens die bijeenkomst soms hoog op. PvdA-vertegenwoor- digster Holierhoek vroeg zich hardop af of de Leiderdorpse sport nu wel behoefte had aan zo'n hal. Er was immers nog leegstand in de gymnastieklo- Wethouder Irma Gehner, de voorzitter van de vergade ring, betoogde met verve dat het dorp wel om een hal zit te springen: „Kijk alleen eens naar Voorschoten met 20.000 inwoners; daar bestaan plan nen voor een tweede sporthal. Koudekerk heeft een hal en in Woubrugge is net met de bouw begonnen. Leiderdorp is achtergebleven gebied". Dit laatste nu ging CDA-afge- vaardigde Den Boeft te ver: „Nu denk ik dat u overdrijft, Het gaat niet best met het bioscoopleven in Leiden. Exploitanten klagen steen en been over de verloren concurrentieslag met de televisie. Maar ondanks de komst van Filmnet durft een Leidse ondernemer het aan om aan de Kaiserstraat de eerste Leidse drive-in bioscoop te beginnen. Momenteel wordt er de laatste hand aan gelegd, wanneer het weer wat opklaard, zijn de eerste kijkers welkom. voorzitter. Dat Leiderdorp achtergebleven gebied is, is in tegenspraak met de prachtige folders en brochures die onze afdeling voorlichting terecht over onze prachtige gemeente maakt". Behoefte (2) Het was trouwens toch een wat vreemde bijeenkomst. Zo kan je je afvragen, wat een gemeenteraad van een foren sendorp bezielt als ze het heb ben van een zwembad als een basisvoorziening beschouwt. Als een primaire behoefte voor de ingezetenen dus. Dit zwembad de Does kampt met een jaarlijks stijgend te kort en is dringend aan ver betering toe. Moderniseren is de taak waarvoor de raad zich gesteld ziet. Is er dan nie mand, die zich realiseert, dat de buurgemeente Leiden met zwembad De Zijl op nog geen steenworp afstand een zwem- voorziening heeft, die ook noodlijdend is? Voor veel in woners van Leiderdorp is dit zwembad dichterbij dan De Does. Waarom het niet op een ak koordje gegooid en samen met Leiden gebruik maken van de Zijl? Dat lijkt heel wat ver standiger, vooral als men eens kijkt, wat er bijvoorbeeld met de exploitatie van een luxueus vernieuwd zwembad als Het Waterbos in Rijnsburg ge beurt. Besloten Oegstgeest lijdt aan een merk waardige beslotenheidskwaal. Na de besloten vergadering met 115 winkeliers over plan nen met de De Kempenaer- straat bleven deze week weer de deuren dicht voor burgers en pers. De omstreden plan nen voor de bouw van een school in Haaswijk bleken te „vertrouwelijk" om iedereen bij de vergadering van de commissie onderwijs toe te la ten. De gang van zaken rond de school vertoonde hetzelfde ge brek aan logica als de verga dering over de De Kempe- naerstraat. Een dag na die vergadering met de winke liers legde burgemeester Scheenstra de plannen open en bloot op tafel. Nu maakte wethouder Van Hazel maan dagavond duidelijk dat de ge meente overweegt om toch een school in Haaswijk te bouwen, waarna de commissie over dat plan dinsdagavond besloten vergaderde. Je zou haast denken dat het besloten vergaderen in Oegst geest tot beleidsvoornemen voor 1986 is gepromoveerd. De term „dan is aldus beslo ten" uit de mond van burge meester Scheenstra krijgt op die manier zo langzamerhand een wat merkwaardige bij klank. Anti-democratisch (1) Behalve de bouw van par keergarages, het nieuwe Ver- keers Circulatie Plan en de sluitingsuren van de cafe's blijkt haar eigen functioneren één van de belangrijkste items van deze gemeenteraad te zijn geworden. Anderhalf jaar geleden opgestart door CDA-leider Joop Walenkamp, kabbelt de discussie moeizaam voort, periodiek zorgend voor grimmige krantekoppen. Krijgt de minderheid in de gemeenteraad, dat deel dat we plegen aan te duiden als oppo sitie, op fatsoenlijke wijze de mogelijkheid om zich te men gen in de zaken van de meer derheid? De locale democra tie, daar gaat het allemaal om. Als we het PvdA-raadslid Loek Geradts moeten gelo ven, begint de discussie zo langzamerhand anti-democra tische vormen aan te nemen. Geradts kwam tot deze con clusie in de afgelopen maan dag gehouden vergadering van de raadscommissie, nadat de politieke vete tussen hem en Walenkamp bijna persoon lijke vormen had aangeno men. Anti-democratisch (2) Geradts vindt dat een demo cratisch gekozen meerderheid van de gemeenteraad de plicht heeft zoveel mogelijk haar zin te krijgen en zich zo weinig mogelijk gelegen moet laten liggen aan de wensen van de minderheid. Wanneer de oppositie het col lege vraagt voor allerlei leuke plannetjes alternatieven op ta fel te leggen, is dat dus anti democratisch, vindt Geradts. Als de oppositie een alterna tief wil, moet ze daar zelf maar voor zorgen. Betekent „de macht bij het volk" de dictatuur van de meerderheid dan wel mede zeggenschap van de minder heid? Daar kan je eindeloos over discussiëren en er is geen enkele reden om aan te nemen dat de Leidse politici dat ook niet zouden doen. Anti-democratisch (3) Het trieste is dat een dergelij ke discussie tot mislukken ge doemd en daarom ook vol strekt zinloos is. Alle partijen bezitten immers al sinds jaar en dag een standpunt over hoe de democratie lokaal tot uitvoer gebracht moeten wor den. De PvdA bijvoorbeeld besloot zestien jaar geleden niet aan een college deel te zullen ne men wanneer ze daarin niet de meerderheid zou vormen. De smalle democratie derhal ve. CDA en VVD (tesamen een bijna-meerderheid) stellen zich van oudsher op het standpunt dat het dagelijkse bestuur (B en W) uit zoveel mogelijk partijen moest be staan. De zogenaamde brede democratie. Slechts de concurrentiestrijd met het CDA heeft tot gevolg gehad dat de VVD haar poli tieke principes heeft ingeruild voor twee wethouderszetels en de PvdA-minderheid haar zin heeft gekregen. Maar het had net zo goed andersom kunnen zijn. Wanneer alle partijen na de volgende verkiezingen hun eigen opvattingen over de de mocratie getrouw blijven, kan de discussie voorlopig even de ijskast in. Met een democra- tisch-breed PvdA-VVD-CDA college blijft dan hoogstens Loek Geradts ontevreden achter.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13