In Moldavië moet iedereen „het elke dag beter krijgen" Studenten laten spoor van vernielingen achter AIS IEMAND U DIT KAARTJE LMÏ ZIEN, KUNT U BETER ZELF INI LICHT GAMHÏÏENl China zoekt naar Algemeen Beschaafd Chinees Nederlandse film moet samenwerken BINNENLAND £etdóc6ou*a/nt VRIJDAG 24 JANUARI 1986 PAGINA 1( WIM VERSTAPPEN: AMSTERDAM Wil de Nederlandse filmwereld 1986 overleven dan is „af en toe samenwerking ge boden". Vorig jaar vielen er zware klappen en dit jaar belooft ook niet mak kelijk te worden. Filmmaker Wim Verstappen verklaarde dit gisteravond in de Cinetone Studio te Amster dam. waar een nieuwjaarsre ceptie werd gehouden door het Genootschap van Nederlandse Speelfilmmakers, de Neder landse Beroepsvereniging van film- en tv-makers (NBF) als mede de afdeling speelfilm producenten van de Neder landse Bioscoop Bond. De uitdaging is volgens Ver stappen dat „er nog nooit zo veel naar film is gekeken als nu, maar deze enorm gegroei de markt eigenlijk minder op levert dan vroeger". Dit moet veranderen, aldus Verstappen, die staande in een boksring sprak als symbool voor het feit dat „wij van het filmwereldje" ondanks de benodigde samen werking „toch graag een rob bertje vechten". Verstappen bepleitte in zijn toespraak een sterke lobby van de filmwereld naar Den Haag: „Politici moeten tot in keer gebracht worden". Ver- stapj^n noemde het absurd, dat - terwijl heel Nederland aan de buis gaat zitten voor een 'eigen' speelfilm - de in frastructuur van de Neder landse filmindustrie zich nau welijks kan handhaven. De problemen bij de filmlabo ratoria. de studio's, de produk- tiebedrijven en voorts de bio scopen worden volgens Ver stappen niet alleen veroor zaakt door economische wet- Wim Verstappen matigheden. Er is sprake van politieke keuzen, waarvan de financiële gevol gen op het filmbedrijf worden afgewenteld. Verstappen noemde het bij voorbeeld absurd dat via een bedrijfsfonds voor de pers de nadelige gevolgen van televi sie voor de dag- en weekbla den wel worden gecompen seerd, terwijl de Nederlandse film nog nooit een cent heeft gekregen. Er is echter hoop, zo bleek uit het verhaal van Verstappen. Hij verwacht dat de omroepen dit jaar uit concurrentie-over- wegingen dieper in hun buidel zullen tasten voor Nederlandse films, die anderhalf tot twee keer zoveel kijkers trekken als buitenlandse films. Verstappen heeft ook goede verwachtingen van de heffin gen op nieuwe media. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De span ningen tijdens de gisteren gehouden demonstratie van drieduizend studen ten in Den Haag ontston den om ongeveer twaalf uur toen een kleine groep demonstranten op het Binnenhof tomaten begon te gooien en stenen door een zestal ruiten slinger de. De politie te paard wist deze groep uiteen te drijven. De studenten ver- preidden zich over de bin nenstad en groepen de monstranten blokkeerden de kruisingen Grote Marktstraat, Bezuiden- houtseweg en Koningin Julianaplein. Inmiddels was er één grote verkeerschaos ontstaan. Het verkeer zat muurvast en het openbaar vervoer lag volko men stik Na een uur greep de politie in en ontruimde de kruisingen. Hierbij vielen en kel raken klappen. Niet veel later wisten vijftig demonstranten het kantoor van het CDA aan de Dr. Kui perstraat te" bezetten. Zij gooi den om binnen te komen aan de achterzijde van het gebouw ruiten kapot, maar kwamen niet verder dan de eerste etage waar personeel hen tegen hield. Nadat zij door de politie het gebouw uitwaren gezet, lieten de demonstranten een spoor van vernielingen achter aan geparkeerde auto's in de Dr. Kuyperstraat. Om vier uur blokkeerden zo'n 800 tot 1.000 demonstranten het Koningin Julianaplein op nieuw. Er dromden uiteindelijk zo'n duizend studenten samen op ket Koningin Julianaplein, waarbij trambanen werden ge blokkeerd. Tien agenten met probeerden de baan vrij te ma ken en begonnen na enige tijd Demonstrerende studenten op het Plein. daarbij de wapenstok te ge bruiken. Een student werd daarbij, zo hard geslagen dat hij wat terug begon te slaan. De agent verdedigde zich ech ter bijzonder adequaat, waarop de menigte reageerde hierop furieus en massaal de tien agenten aan te vallen. Die ver dedigden zich met lange wa penstok, waarbij een agent werd gewond door het optre den van de 21-jarige Rotter dammer, die werd aangehou den. Op dat moment werd de hulp van de ME ingeroepen. De eerste rijen studenten wer den daarop bijzonder hardhan dig weggesleept, waarbij veel vuldig gebruik werd gemaakt van de lange wapenstok. Bij een charge van de bereden po litie, die dwars door en en over een groepje zittende stu denten rijdt worden veel men sen geraakt door hoeven of de wapenstiok. Studenten scandeerden daar bij: „Moordenaars, moorde naars" en „gestapo, gestapo", waarna de charges elkaar snel opvolgden. Mensen worden van achteren neergeslagen ter wijl ze weg proberen te ko men. Enkele agenten scholden net zo hard terug en achter volden de wegrennende stu denten. Jeeps van de ME reden met hoge snelheid over de stoep, waarbij een student werd aan gereden. Sommige studenten, die pro beerden met de politie te pra ten, vonden geen gehoor. Om vijf uur was het hele Ko- WTÏ Een poging om het Ministerie van Financiën te bezetten mislukte ningin Julianaplein ontruimd, waarna de rust terugkeerde. Gewonden Volgens de Landelijke Studen tenvakbond (LSVB) zijn zes studenten door charges van de politie gewond geraakt. Vier hebben zich in een ziekenhuis aan hun verwondingen laten behandelen. De gemeentepoli tie van Den Haag bevestigt dit. Volgens de Landelijke Studen tenvakbond zouden zeven ar restaties zijn verricht. Twee studenten zouden na verhoor zijn vrijgelaten en de andere vijf worden nog'vastgehouden. Een politiewoordvoerder ont kent dit en stelt dat slechts één student in verzekerde bewa ring is gesteld. De Landelijke Studentenvak bond betreurt het dat de de monstratie met schermutselin gen eindigde. Ze wijt dit aan het „provocerende optreden van de politie". Daarnaast kan de frustratie van mensen die op een redelijke manier jaren actie voeren tegen dit onrede lijke studiefinancieringsstelsel moeilijk op iets anders uitlo pen, aldus de Landelijke Stu dentenvakbond. Koffertje Vertegenwoordigers van de Landelijke Studentenvakbond hebben gistermiddag nog voor de ongeregeldheden begonnen de voorzitter van de vaste ka mercommissie van onderwijs, Van Ooyen, een koffertje voor ministen Deetman aangeboden. Dit koffertje bevat de kritiek van de Landelijke Studenten vakbond op het wetsvoorstel studiefinanciering, een hand leiding voor fatsoenlijk gedrag voor bewindslieden in een parlementaire democratie en een studiefinancierings-speci- al, uitgebracht door verschei dene bij de LSVB aangesloten bonden. Als iemand u laat weten dat hij of zij doof is, zorg dan dat uw gezicht goed zichtbaar is, spreek langzaam en dui-de-lijk en herhaal zonodig ding - of schrijf ze op. Zo bevordert u het contact En dat is belangrijk. Want dove mensen horen er bij. SIRE PUBUKATIE AANGEBODEN DOOR DIT BLAD. IN SAMENWERKING MET DE STICHTING IDEELE RECLAME. it. PEKING China is aan een nieuwe poging be gonnen om haar bevolking van ruim één miljarf Chinezen dezelfde taal te laten spreken en ha' Chinese schrift te vereenvoudigen. Ongeveer d helft van alle Chinezen blijkt niet te kunnen con municeren in „Putongwa", het dialect dat de offj ciële voertaal van China is. Vice-premier Wan Li heeft de staatscommissie voor taaiplanning aangespoord een campagne tF lanceren, die er vbor moet zorgen dat „alle Chin# zen in het jaar tweeduizend dezelfde taal zullefv spreken. Dit is van vitaal belang voor het verster, ken van de natie en voor het verbeteren van dr J communicatie met de rest van de wereld", aldus c vice-premier tijdens een zevendaagse conferentif.' over de Chinese taal. f Het „Algemeen Beschaafd Chinees", ook wel Maifor darijns genoemd, is gebaseerd op dialecten uit hd v noorden van China. Veel Chinezen kennen echttfv' alleen hun eigen plaatselijke dialecten, die ondepul! ling zoveel van elkaar verschillen, dat zelfs een er u hetzelfde woord verschillende betekenissen kaf hebben. Bovendien kent het Chinees een aantiL. dialecten zoals het Cantonees of Hakka, die eigen lijk als afzonderlijke talen beschouwd kunnei?ef worden. Een ander onderwerp van de conferentie probleem van het vereenvoudigen van de zesdu zend ideogrammen of begriptekens, die het mee (Van onze correspondent.) KISJINJOV De hoofd stad van de Moldavische Sovjetrepubliek, Kisjinjov, werd in de Tweede We reldoorlog voor 85 procent verwoest. Na afloop van de oorlog telde de stad nog 76.000 inwoners; tegen het einde van deze eeuw moe ten er ruim tienmaal zoveel mensen wonen. De hoogbouw, bestaande uit enorme grauwe betonblokken, doet denken aan de nieuw bouwwijken in andere grote ste den in de Sovjet-Unie. Het bij zondere is, dat voor de beton constructies een speciale bekis ting is gebruikt: Kisjinjov ligt in een aarbevingsgebied. De hui zen worden bij de bouw al zo veel mogelijk tegen instorten beschermd. Kisjinjov is een jonge stad; ge bouwen uit de negentiende eeuw vallen al onder monu mentenzorg en worden ijverig gerestaureerd. Wat Kisjinjov bovendien zijn typische karak ter geeft is het feit, dat het stadscentrum niet uit een wir war van steegjes en smalle straatjes bestaat maar uit par ken en brede lanen. Het Poesj- kin-park met zijn bloemenstrui- ken, jonge eiken, platanen en borstbeelden van dichters gaat bijna onmerkbaar over in het Park van de Overwinning, zo wel op warme zomers als tijdens milde winters het favoriete tref punt voor vrijende paartjes en wandelaars. Ktotten Wie dit imposante centrum met zijn mooie parken en door bo men beschaduwde lanen ver laat, loopt kans in een wijk te recht te komen die doet besef fen dat het ook in Kisjinjov .ach ter de facades soms heel anders uitziet dan men zou vermoeden. Kier leven nog hele gezinnen in houten schuurtjes en stenen Partijleider Gorbatsjov heeft gepleit voor een integratie van weten schap enerzijds en industrie en landbouw anderzijds. Daarmee is men in Moldavië al een eind mee gevorderd. stallen. In de groentewinkel van deze wijk wordt de witte- kool per mud verkocht en de kopers slepen hun buit naar hun kleine, met houtblokken volgestouwde binnenplaatsjes: de vitaminevoorraad voor de winter. Iets anders als wittekool en fruitconserven heeft de win kel niet te bieden, maar dat is in Kisjinjov eigenlijk een uitzonde ring. Want in de andere win kels is er een gevarieerd aanbod aan groente en fruit, dat vaak ook rijkelijker voorradig is dan in Moskou. Moldavië is gezegend met een zonnig klimaat en een vrucht bare bodem, zodat deze repu bliek op landbouwgebied geen slecht figuur behoeft te slaan. In het agro-industriele complex „Dnjestr", een samenwerkings verband van een aantal kolcho zen, sovchozen en groente- en fruitverwerkende fabrieken, wordt met trots verteld, dat vijf procent van de Sovjetrussische tomatenoogst uit Moldavië komt. Ook paprika, aubergines, appelen en druiven doen het goed. De beste Moldavische wijn, aldus een medewerker van het wijnbouwkundig insti tuut in Kisjinjov, kan zich met de beste Franse wijnen meten. De man mag het echter niet be wijzen, want als gevolg van de door partijleider Gorbatsjov on dernomen veldtocht tegen het alcoholisme krijgen de bezoe kers van het instituut slechts een glas verschaald mineraal water aangeboden. In het wijnbouwkundig insti tuut, dat driehonderd medewer kers telt, zegt directeur Gro- markovskij, dat eenderde van de opbrengst van de dertigdui zend hectare Moldavische wijn gaarden in tafelwijn wordt om gezet. Zo staat het althans in het komende vijfjarenplan. De wijnproduktie zou met 35 pro cent moeten stijgen. Moldavi sche wijnen zijn vooral bestemd voor de export en de deviezen- winkels voor buitenlanders in de Sovjetrussische Intourist-ho- tels; in de voor Sovjetburgers toegankelijke winkels waren Moldavische wijnen ook voor de anti-alcohol-campagne nauwe lijks of niet te koop. Goede start In Moldavië, aldus directeur Gromarkovskij, heeft men een goede start gemaakt met de door partijleider Gorbatsjov ge wenste integratie van weten schap enerzijds en industrie en landbouw anderzijds. Doch on danks deze goede start doen zich nog maar al te vaak hiaten voor. Het wijnbouwkundig instituut in Kisjinjov heeft technologieën ontwikkeld die, zoals men trots vertelt, door wijnproducenten in Italië, Frankrijk en de Bondsrepubliek zijn gekocht, maar de wijnboeren in Molda vië weten vermoedelijk niet eens van het bestaan ervan af. Bij de reuzen-cooperatie „Dnjestr" wordt nog steeds ge klaagd over het feit dat het per centage fysieke arbeid te hoog is. Tijdens de oogst beschikt men niet over voldoende ar beidskrachten zodat studenten moeten worden ingeschakeld. De eerste kwalitatieve verbete ring die nu op het program staat is dan ook door middel van nieuwe technieken, bijvoor beeld bij de tomatenteelt, deze extra arbeiders overbodig te maken. Bovendien wil men een stokje steken voor de vlucht van plattelandsjongeren naar de grote steden. Men hoopt hierin te slagen door een groter aan bod van goede woningen, meer recreatieve mogelijkheden en attractieve lonen. En dit alles onder het motto: „Wie met de geest van het land verbonden is die blijft." Tot op heden is de levenskwali teit in de dorpen echter nog be duidend lager dan in de steden. Slechts tachtig procent van de wegen is geasfalteerd om de eenvoudige reden dat zowel ma teriaal als arbeidskrachten ont breken. In de water-arme repu bliek Moldavië is slechts de helft van de oudere huizen voorzien van stromend water. Op het platteland is nu negentig procent van de woningen op de riolering aangesloten. Een ze vental dorpen in het rayon Slo- bosejskij kan profiteren van een gas-pijplijn die door Moldavië naar Bulgarije loopt. Volgens de chef van het Molda vische staatsplanbureau, Vladi mir Kutyrkin, leidt de repu bliek ook onder de bureaucrati sche versplintering. Een inmid dels nieuw opgerichte supermi nisterie voor landbouw, Gora- groprom' moet hierin verbete ring brengen, maar het lijkt een Sisyphus-werk. Kameraad Ku tyrkin, die de problemen met betrekking tot de ontwikkeling van Moldavië met naam en toe naam noemt, maar die de oplos singen niet weet of niet wil ver raden, vat de taak van zijn planbureau op deze eenvoudige wijze samen: „Iedereen moet het elke dag beter krijgen". Maar of de Moldaviërs met zul ke spreuken veel opschieten blijft een grote vraag. ELFIE SIEGL Muurkranten in China. Het zal nog lange tijd ve^r gen, voor zij in een ABC geschreven worden. dr gebruikt worden in het Chinese schrift. In 19 nadat de communisten aan de macht kwami werden de tweeduizend meest gebruikte begripsPai kens al vereenvoudigd, om analfabeten te helpf ei bij het leren lezen en schrijven. ge Deze vereenvoudigde begripstekens zijn ech^rr nooit door de Chinezen in Taiwan overgenom£u die dan ook moeite hebben met het lezen van Chinese kranten van het vasteland. Het China5 partijblad wordt tegenwoordig ook gedrukt met traditionele begripstekens. f1 Een nieuwe serie vereenvoudigingen die PekingpR 1978 wilde introduceren, stuitte op zoveel ver?Pa van de kant van de oudere lezers, dat de regeri)/2 besloot er maar van af te zien. Officiële „beui kers" van het ABC reageren vol afgrijzen op I nieuwe, sterk vereenvoudigde begripstekens d vaak te vinden zijn in advertentieteksten, politie) posters en op winkelruiten. I Het taalprobleem is meer op de voorgrond gekr men nu China zich in de computerrevolutie hei gestort. De afgelopen achttien maanden heeft Clll na honderdduizenden personal computers ing voerd. Een geschatte zeventig procent daarvj wordt echter niet gebruikt. Er bestaan tenmins vierhonderd systemen voor computers met Chin! se begripstekens, maar niet één daarvan is aid meen geaccepteerd.. Hoewel er wel een fonetisch, gelatiniseerd China schrift bestaat, Pinyin genaamd, zei de voorzit» van de taalcommissie in zijn toespraak dat het stij ven om de ideogrammen door het Latijnse alfab te vervangen opgegeven moet worden. „De ChinlEII se begripstekens zullen nog lange tijd de autentifcGJ ke geschreven taal van onze natie blijven", aldj Lioe Daosheng. JASPER BECKfl Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1986 | | pagina 10