Grootste vakcentrale goochelt met cijfers Steeds meer honden en katten naar de tandart: „Als Beenhakker bondscoach blijft, is het alleen uit armoe" ftfc.snrca HP .tyffë dies deQJflENE HËT Minister Deetman: gebruik atv voor studie Eeidac(3otMa/nt OOK DE FNV KAN EEN GULDEN MAAR EEN KEER UITGEVEN SI Onderzoek methode Bastiaans BEHANDELING HUISDIEREN GAT IN DE MARKT PE TIJD Koninklijke Ferrari wordt doorverkocht BINNENLAND DONDERDAG 23 JANUARI 1986 PAGINA 4 AMSTERDAM Morgen praat het kader van de FNV in de Amsterdamse RAI een hele dag over de toekomst van de sociale zekerheid, een bijeen komst geheel in het teken van een rechtvaardiger uitkeringsstelsel. De vak centrale heeft een alter natief plan opgesteld, dat weer actueel is nu staats secretaris De Graaf deze week heeft toegegeven dat de kabinetsplannen voor een nieuw sociaal stelsel niet meer per 1 mei aanstaande zullen ingaan. Kosten van dat uitstel: al leen al de eerste maand tweehonderd miljoen, op lopend tot een miljard aan het einde van dit jaar. Deze mededeling is door te genstanders van de regerings voorstellen met een zucht van verlichting ontvangen en het geeft regeringspartner CDA meer tijd aanvaardbare wijzi gingen voor te stellen. Zoals wij al eerder schreven bete kent het verdere uitstel bo vendien dat de nieuwe sociale zekerheid weer in de kabinets formatie ter discussie kan ko men. Als het aan de PvdA ligt zal dan alsnog een stokje ge stoken worden voor de plan nen van staatssecretaris De Graaf. Dat is des te meer re den om het FNV-alternatief eens tegen het licht te houden. Bezuinigingen Voornaamste wens van de FNV is de bezuinigingen die de afgelopen jaren door het kabinet-Lubbers op de sociale uitkeringen zijn aangebracht weer ongedaan te maken. De uitkeringen liggen nu op 70 procent van het laatst verdien de loon. De kabinetsplannen voorzien in een verdere bezui niging door met name de uit keringsduur te beperken en uitkeringstrekkers verder te rug te zetten naar het bij standsniveau, 70 procent van het minimumloon. Op die ma nier wordt volgens het kabinet op termijn nog eens diie tot vier miljard gulden bespaard, hoewel andere deskundigen het houden op een opbrengst die twee keer zo groot is. De FNV wil echter een heel ander kant uit met de sociale zekerheid. Er wordt nog niet gedacht aan uitkeringspercen tages van 80 procent van het laatst verdiende loon, want dat zou veel te veel geld kosten, zo erkent ook de vakcentrale. Bij wijze van compromis is de FNV daarom via een tussen stap van 72,5 op 75 procent gaan zitten, te bereiken in 1989. Een percentage dat het kleinere CNV al geruime tijd voorstaat. Verder wil de FNV de kinderbijslag optrekken en de koppeling tussen uitkerin gen en lonen herstellen. Het niet toepassen daarvan zette de uitkeringen de afgelopen jaren op een achterstand van elf procent. Tenslotte wil de FNV ook nog een verlaging van belastingen en premies, vooral voor de laagste inko- Groei Bij de vakcentrale in Amster dam heeft men uitgerekend dat dit pakket ons jaarlijks drie miljard gulden kost. Wie zijn oor in Den Haag te luiste ren, legt mag daar het woord „minstens" aan toevoegen. Volgens de FNV zélf zijn haar plannen financieel haalbaar als de economie maar met zo'n twee procent per jaar groeit. Met andere woorden: het geld dat wij met z'n allen méér ver dienen moet uitsluitend ten goede komen aan de uitke ringstrekkers. Een solidair en loffelijk stre ven, ware het niet dat de FNV hier bezig is dezelfde gulden verschillende keren uit te ge ven. In het arbeidsvoorwaar denbeleid voor de werkenden hebben de bonden immers de groei al bestemd voor het ver beteren van de koopkracht voor de werknemers. En deze week eiste de bij de FNV aan gesloten bouw- en houtbond de economische groei ook nog eens voor een belangrijk deel op, ter financiering van het bouwbeleid voor de komende jaren. Dat beleid vraagt een jaarlijkse impuls van 2,4 mil jard gulden. Met de constatering dat de FNV bezig is hetzelfde geld meerdere malen te besteden boeten haar plannen al be hoorlijk aan geloofwaardig heid in. Betrekken we daarbij nog twee actuele zaken, dan blijft er helaas weinig meer van overeind. De FNV wil im mers óók dat er doorgegaan wordt met korter werken. De 36-urige werkweek dit jaar zou gevolgd moeten worden door een werkweek van 32 uur in 1990. Dat alles mag niet ten koste gaan van de koop kracht voor de werknemers. Met andere woorden: ook deze operatie moet betaald worden uit het voortgaand economisch herstel. Minder ombuigingen Los van de FNV-wensen is er dan nog politiek Den Haag. Zich voorbereidend op de ver kiezingen proberen de ver schillende partijen de toe komst van financieel Neder land zo gunstig mogelijk af te schilderen. Minder ombuigen en-of meer lastenverlichtingen staan centraal in de verkie zingsbeloften en de economi sche groei is een zeer belang rijke bron van financiering daarvan. Als het aan de poli tiek ligt is al het geld dat de FNV drie tot vier keer wil uit geven allang besteed. En de uitkeringstrekkers hebben het nakijken. IC DEN HAAG Er komt e( officieel onderzoek naar Mï wijze waarop prof. Bastiaai ■oe jarenlang hulp heeft verleer iaa aan oorlogsslachtoffers. I it'< hoofdinspecteur voor de volk or gezondheid, J. van Borsu a Waalkes, heeft daartoe gela jn omdat er twijfels zijn gerezi r. over de middelen die Bastorr aans heeft gebruit bij zijn th rat rapie. Voor de behandeling mensen met een KZ-syndroojen zou Bastiaans veelvuldig ige hoge doseringen hebben toeg lez diend van geestverruiment in; middelen als LSD en penthi i tal. Volgens de hoofdinspei teur zouden daarmee „onve antwoorde risico's" zijn gent men. Bastiaans gebruikte dej J middelen bij patiënten die w; ren geblokkeerd door de vaa gruwelijke ervaringen in coi centratiekampen. In de afgeli 1 pen jaren werden omgevee I vierduizend mensen op di I manier door hem behandeld. AMSTERDAM Steeds meer huisdie ren komen voor repa ratie van hun gebit „in de tandartsstoel" terecht. Behalve de bekende uitzonderlij ke voorbeelden van olifanten, paarden, apen en tijgers wor den de laatste jaren steeds meer honden en katten door hun baas voor tandsteen- verwijdering of inge wikkelder ingrepen bij de reguliere tand arts aangeboden. Dit blijkt uit een onder zoek dat onder de tan dartsen in ons land is ver richt door twee studenten in de Tandheelkunde aan de Universiteit van Am sterdam. De resultaten zijn gepubliceerd in het Nederlands Tandartsen- blad. Onderzoekers, M. B. Mey er en R. van Wessum, concluderen dat hier sprake is van een soort welvaartsverschijnsel. „Huisdierenbezitters heb ben steeds meer geld over voor hun dieren. Men kan zich kennelijk de luxe veroorloven om het dier optimaal te laten verzor gen. Want naast echt noodzakelijke ingrepen om pijnklachten tc ver helpen, wordt er ook om esthetische redenen tand heelkundig behandeld", aldus Meyer en Van Wes sum in hun rapport. Ze lichtten de praktijken van bijna vijftig tandartsen door en zagen dat 36 van hen al tussen de tien en veertig dierenbehandelin- gen achter de rug hadden. De meeste tandartsen hel pen viermaal zoveel hon den als katten; dit zijn vooral bouviers, herders en dalmatiërs. De meeste dieren worden al dan niet onder gedeeltelijke of volledige narcose be handeld aan gebroken tanden of kiezen, aan pijn die zich openbaart door matig eten en aan tand steenverschijnselen. Eigenaren van dieren met bekproblemen weten pas sinds kort de gang naar de tandarts te vinden. Dat kan volgens de Amster damse onderzoekers ver schillende oorzaken heb ben. „Pas sinds enkele ja ren zijn er zoveel tandart sen, dat er tijd gevonden kan worden voor het be handelen van dieren, naast hun gewone patiën ten. Ten tweede zijn de eigenaren zich wellicht pas sinds kort bewust van de mogelijkheid van tand heelkundige problemen bij hun huisdieren". Waarschuwing Meyer en Van Wessum voegen er een dringende waarschuwing aan toe: wanneer het behandelen van dieren door de tand arts algemener ingang vindt, dan dient een aan tal zaken beter te worden geregeld dan nu het geval is. „In principe begeeft de tandarts die dieren be handelt zich op het (voor hem) verboden terrein van de diergeneeskunde", stellen de onderzoekers. In de nieuwe Wet op de Diergeneeskunde, die bin nenkort aan de Tweede Kamer wordt aangebo den, zien ze ruimte om de tandartsbehandeling van dieren (die formeel gezien aan dierenartsen is voor behouden) toch toe te staan. De nieuwe wet zou die ruimte kunnen bieden aan tandartsen met een extra post-academische cursus, die dan de status van para-dierenarts krij gen. Zo kan volgens de onderzoekers het pro bleem van de aansprake lijkheid bij een wellicht fatale complicatie tijdens de tandartsbehandeling worden opgelost. Ondanks de ontbrekende wettelijke regeling flo reert de „dierentandartse- nij" in Nederland als nooit tevoren. Honden blijken opvallend vaak bij de tandarts gebracht om een1 scheef gebit te laten herstellen. Het gaat hier bij vaak om jonge rashon den, die door een afwij kende tandenstand flink in waarde zijn vermin derd. De onderzoekers vragen zich hierbij af of voor een tandarts geen grenzen bestaan aan me dewerking aan de gebits reparatie, omdat de erfe lijkheidseigenschappen die de scheve tanden heb ben veroorzaakt na de ingreep niet zijn veran derd. Wie met zulke hon den doorfokt, krijgt op nieuw nakomelingen met een slecht gebit. „De stamboomverenigingen die zich dikwijls beijveren om hun ras vrij te houden van defecten, dienen zich daarvan wel bewust te zijn", zo waarschuwen de onderzoekers. Zelf patiënt De studenten kwamen verder aan de weet dat de helft van de dieren bij de tandarts terechtkomt via de dierenarts. De eigena ren die direct naar de tandarts kwamen, zijn daar zelf vaak als patiënt ingeschreven. Vooral ei genaren van dienst- en sporthonden blijken be reid diep in de buidel te tasten voor de reparatie van afgebroken kronen. Voor juist die honden is het belangrijk dat hun bijt- en pakfunctie wordt hersteld, zodat ze weer volledig dienst kunnen doen. Vaak is in deze honden een flink kapitaal geïnvesteerd aan oplei ding, soms wel twintig duizend gulden per dier. Afgezet tegen zo'n bedrag is het geen wonder dat men dure tandheelkundi ge hulp voor lief neemt voor het weer geschikt maken van de hond voor dienst, menen Meyer en Van Wessum. Dat het meestal honden en katten zijn die bij de tandarts worden „afgele verd" ligt volgens hen aan de grootte van de die ren. Bovendien zijn de (meestal contant betaalde) behandelingen zo dat het voor de gebruik waarde van een koe, va ken of schaap de i niet loont. Blijkens hun bevindinge voelen tandartsen in N< derland zich niet echt b R1 perkt door het gebrek aa e dierenkennis. De tecnniia; ken en gereeoschappe oii voor dierengebitten zi; en door de bank genome en dezelfde als voor die va oo mensen. Ook de normajen verdovingen voldoeil I dieren. Veel tandarts» lenen boeken bij de dii renarts als ze er niet ui komen en soms werkt ze ook samen bij de in reep. De meeste tandar sen worden na de eers dierenbehandeling i thousiast en zijn bereid vaker te doen. „Vooral afwisseling die dit w biedt en het beroep hun inventiviteit wor als zeer attractief er ren", zo ondervonden onderzoekers. ARJEN VAN DER SA Va In Vrij Nederland een kri tisch artikel over het ontbre ken van een rampenplan voor ziekenhuizen. Dr. J. de Boer van het Haagse zieken huis Leyenburg: „Heel diep in ons hart denken we wel eens: kwamen er maar een paar goede rampen in Neder land, dan hadden we tenmin ste houvast. Wat gebeurt er als hier twee treinen óp el kaar knallen? De slachtoffers worden professioneel door de brandweer bevrijd en dan gaat een EHBO'er bij iemand met longperforatie een grote teen spalken". Ook een ver haal uit Amerika over de censuur op boeken. „Anne Frank's Dagboek wordt steeds vaker aangevallen door de fundamentalisten. En meestal op sexuele gronden". Voorts wordt onthuld dat de VPRO-radio in zijn maag zit met het feit, dat men dit jaar op 31 januari aan de beurt is om koningin Beatrix met haar verjaardag te felicite ren. „In een memo heeft de directeur een reeks tijdelijke verboden uitgevaardigd om te voorkomen dat de geluk wens aan de vorstin verge zeld zal gaan van snaakse stembuigingen, overdrijvin gen, kuchjes, instortend meu bilair en wat dies meer aan storing mogelijk is". Elders aandacht voor de positie van bondscoach Beenhakker. KNVB-bestuurder Ton Harmsen: „Als hij blijft, is het alleen uit armoe, alleen omdat we in Nederland geen alternatief hebben. Gebleken is dat Beenhakker niet meer is dan een ordinaire schreeu- Elsevier praat met minister Neelie Smit-Kroes en Ed Nij- pels. De laatste: „Wat mij be treft heeft Nederland vier weken na de Tweede-Ka merverkiezingen een nieuw kabinet. Als Lubbers en ik dezelfde snelheid hanteren als in 1982, dan heeft Neder land voor 1 juli een nieuwe regering en kan iedereen rustig met vakantie gaan". Via een open brief aan staats- Ed Nijpels (VVD) in Elsevier: „Als Lubbers en ik dezelfde snelheid hanteren als in 1982, dan heeft Nederland voor 1 juli een nieuwe regering en kan iedereen rustig met va kantie gaan". secretaris Van der Reijden waarschuwt de longarts H. Verwers, dat verdere bezui niging mensenlevens kost. „Er moet minder naar specia listen verwezen worden? Dat kan. Dan neemt het aantal niet-dringende verwijzingen af en neemt het aantal te late verwijzingen toe. De laatste tijd zie ik inderdaad meer mensen voor wie ik wat had kunnen doen, wanneer ze eerder verwezen waren". In een portret van de lijsttrek ker van het GPV Gert Schutte valt de uitspraak op: „De sexualiteit en sexuele be leving is je persoonlijke ver antwoordelijkheid. Daar ga ik als politicus en als politie ke partij geen oordeel over uitspreken. Ik kan me niet voorstellen dat dat in een sol licitatiegesprek aan de orde komt, ook niet bij het onder wijs". Het omslagartikel gaat over de KLM. President-di recteur Orlandini spijtig: „Als er ergens wat te vliegen valt tegen een lage prijs, dan overweegt de Nederlander 'dat. Zelfs i vliegen soms met buitenland se maatschappijen. Dat zijn nota bene gesubsidieerde rei- De Haagse Post besteedt aandacht aan de beruchte dubbelspion King Kong. De koerierster Elly Zwaan ver telt voor het eerst haar her inneringen. „Ik sluit zeker niet uit dat ze hem uit de weg geruimd hebben. Ja, hij moet veel geweten hebben... Ook over hoge mieters, hè... Ja, misschien is dat wel zijn dood geworden". Een ander artikel signaleert dat steeds meer ouders hun kinderen op alternatieve, zogenaamde nieuwe scholen doen. De Groningse pedagoog prof. Wilna Meijer: „Veel van die ouders denken: de wereld deugt niet en de normale ba sisschool als onderdeel van de gevestigde orde dus ook niet. Het onkritische daarvan is, dat men dan maar bereid is om bijvoorbeeld de vrije school zo te laten groeien, zonder stil te staan bij de consequenties". In het om slagverhaal wordt „Bacchan ten" de theatergebeurtenis van het jaar genoemd. Regis seur Rijnders: „Ik laat ge woon zien dat er zowel aan de wereld van de ratio als aan de wereld van de roes iets niet deugt. Ze zijn beide even gruwelijk". Aandacht ten slotte voor de Fabeltjes krant, die in financiële moei lijkheden dreigt te komen omdat subsidies niet door gaan. Woordvoerder Bück- mann van WVC: „Er zouden wat uitheemse dieren in voorkomen, die het minder- hedenaspêct vertolken. Maar dat aspect komt er helemaal niet uit. Het is de vraag of het nou zo'n uitstraling heeft op de minderhedenproblema tiek". Het omslagartikel van De Tijd gaat over de moderne achterbuurten die aan het ontstaan zijn. „De belangstel ling voor het wonen in een flat in een buitenwijk daalt snel. Het gevolg daarvan is dat deze woningen bij uitstek de huisvesting van probleem groepen worden. De leefom standigheden verslechteren snel en zullen wellicht uit monden in Amerikaanse toe standen". Elders aandacht voor het vraagstuk van de midleven-crisis. Therapeut Pieter ter Haar: „Wie toege eft aan het verdriet om wat niet meer kan worden terug gedraaid, heeft al veel ge wonnen". Bij de hernieuwde discussie over euthanasie te- Directeur Hoetink van het Haagse Mauritshuis in De Tijd: „Ik zou de verzameling van de Oranjes met een Ru bens willen completeren". kent het blad aan: „Hoe de toekomstige regeling ook wordt, het zal van het groot ste belang zijn de samenle ving duidelijk te maken, dat zo'n wijziging niet betekent dat euthanasie ineens mag. Men moet weten dat ook dan terughoudendheid geboden blijft". Directeur Hoetink van het Haagse Mauritshuis ten slotte doet een keuze uit de kunst van de Oranjes. „Ik zou de verzameling met een Rubens willen completeren. Die zou hier voortreffelijk passen. Een collectie die iets moet weerspiegelen van ar tistieke voorkeuren van een hof in de zeventiende en achttiende eeuw, is eigenlijk niet denkbaar zonder een volwaardig historisch stuk van Rubens". De Groene Amsterdammer blikt met André van der Louw terug op zijn politieke loopbaan. „Toen ik van Rot terdam naar Den Haag ging, had ik absoluut niet de ge dachte dat ik de kroonprins van Den Uyl zou worden. Misschien iets te romantisch, maar ik vind nog steeds dat er in de partij een soort per soneelspolitiek gevoerd zou moeten worden van: jij bent de geschikte premier, jij een goede stemmentrekker en jij een geboren fractievoorzitter. Ik vind een team nog steeds een aantrekkelijke gedach te". Met de Utrechtse hoofd commissaris Wiarda wordt gesproken over de integriteit van de politie. „We gaan op een rare, krampachtige ma nier met ons systeem om. Voorbereiding en plannen makerij zijn, als het gaat om drugs, strafbaar, maar als diezelfde criminele organisa tie een overval of wapenhan del voorbereidt, moet de poli tie machteloos aan de kant blijven staan. Dit soort dis crepanties leidt tot oneigen- KNVB-bestuurder Ton Harm sen in Vrij Nederland: „Als Beenhakker blijft, is het al leen uit armoe. Gebleken is dat hij niet meer is dan een ordinaire schreeuwer". lijk gebruik van bevoegdhe den door de politie". Elders praat Maarten Toonder over het afscheid van Heer Bom mel. „Ik heb nog een achter deur open gehouden. In de laatste aflevering is Bommel wel getrouwd, maar Tom Poes kan zich daar niet mee verenigen. Hij loopt het ver haal uit. Hij verdwijnt in de verte. Maar dat betekent meteen ook een begin, als U 'begrijpt wat ik bedoel". Hervormd Nederland zegt over het werkgeversvoorstel om weer op zaterdag te gaan werken: „Het is de moeite waard dit ondernemersvoor- stel serieus te nemen. Vrij op zaterdag is een belangrijke sociale verworvenheid, maar een andere vrije dag daar voor in de plaats kan een re delijke vervanging zijn". De televisiemaker van het eerste uur Gijs Stappershoef zegt in een vraaggesprek: „Veronica doet nog wel eens iets nieuws, zij het allemaal in naam van de pure leegte. Maar de TROS is helemaal de gestolde middelmatige burgerlijkheid, die heel mak kelijk afglijdt naar fascisme. En de resultaten worden door de andere omroepvere nigingen overgenomen". El ders zegt de advocaat van de stichting Miljoenen Zijn Te gen, mr. Steijnen: „De grond wettelijke ópdracht van het parlement is het gehele Ne derlandse volk te represente ren. Daarvan komt niets te recht als de Bukmannen en de De Vriezen het stemge drag mogen bepalen. Dan kunnen de kamerleden net zo goed Bert de Vries een volmacht geven, dan kunnen ze naar huis. Dat scheelt dan nog in de stookkosten". Voorts een gesprek met de godsdienstpsycholoog Willem Berger. „Waar is het IKV nog een bezinningscentrum en waar begint het aan machtsvorming te doen? Fa- ber geeft de PvdA adviezen over de kabinetsformatie. Zijn deze mensen nog in staat tot een dialoog met anders denkenden?" Sjaak van Vliet uit Nieuwerkerk aan de IJssel, die tijde een speciale „veiling" voor 150.000 gulden beslag wi te leggen op de Ferrari 400i van prins Bernhard, he< Jri zijn aanwinst al weer te koop aangeboden voor een s |e rieuzere liefhebber. De Ferrari 400i is twee en een hi or jaar oud en heeft pas 28.000 kilometer achter de rug. I*r speciaal gelakte auto heeft nieuw 300.000 gulden g kost. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Verdere arbeidsduurverkorting zou gebruikt moeten wor den voor extra scholing van de werknemers, vindt ook onderwijsminister Deetman. „Op die manier snijdt het mes aan twee kanten: het geeft moge lijkheden voor herverde ling van werk en het le vert indirect een bijdrage aan de blijvende economi sche groei door vergroting van de kennis", aldus de bewindsman. tend op een symposium in Amsterdam over dit thema. „We moeten ons niet fixeren op het idee dat arbeidstijdvt korting steeds een paar u meer vrije tijd per week be kent", aldus Deetman. denkt aan het verlenen educatief of opfrisverlof, zo dat reeds in het onder' wordt Over een „flexibele" invulli van de atv (geen verdere vi korting van de werkwe over de gehele linie) he Deetman z'n eigen ideeö Vooral als het kennisintens Gr ve beroepen betreft zou verkorting van de arbeidsi „bewaard" moeten won' voor de latere leeftijd: zou hoogst aantrekkelijk ki nen zijn om tijdens de me creatieve jaren van bijvot beeld een onderzoeker ge kortere werktijd op te legg maar de vermindering van taakbelasting op latere leeft extra groot te maken" 11 ,1) Ke

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4