,ZwendelpartLp brengt an Timman voordeel n Schaatsers naar Alma Ata Kloppenburg naar Top Twaalf Anne Kies enig overgebleven motorcoureur lecker te erk voor ilander H Blauw Zwart houdt Ajax lang in toom Sportwereld Barcelona verwacht record recette ORT Ccidóeöouaant VRIJDAG 17 JANUARI 1986 PAGINA 7. apers niet in Kings Cup HAAG Michiel Schapers zal geen deel UR fcaken van het Nederlands tennisteam dat 22 tot en met 26 januari zal aantreden in het pooi om de Kings Cup, de strijd om het Eu- se landenkampioenschap. De voetblessure Schapers is van dien aard, dat hij de eerst- ende weken niet kan spelen. Coach Tom er heeft voor het toernooi drie spelers aan- »zen: Huub van Boeckel, Menno Oosting en Willem Lodder. Nederland is als eerste ge- de tweede divisie, waarvoor de wed- jen worden gespeeld in het Tarli Tenniscen- in Helsinki. In de poule-wedstrijden ont- Nederland België en Ierland. De groeps- iaar speelt tegen de winnaar van de andere e (Oostenrijk, Finland, Sovjet-Unie) om een ts in de eerste divisie. Nederland speelt op 23 ari het eerst tegen de verliezer van de ont- :ing tussen België en Oostenrijk. Een dag la- taat de winnaar tegenover Oranje. EUWE-HUIS OP DE DAM BEVERWIJK Na lang speuren is de Stichting Max Euwe Centrum er in geslaagd een passend onder komen te vinden voor het museum over het leven van prof. Euwe als schaker. Binnenkort zal een ge deelte van de voormalige Grote Club, een sociëteit op de Dam in Amsterdam naast het Koninklijk Paleis, in gebruik worden geno men. Vermoedelijk per 1 maart zal in het Euwehuis tevens het bonds- bureau van de Koninklijke Neder landse Schaak Bond (KNSB) wor den gevestigd. In het gebouw komt voorts een studie- en informatie centrum, bestemd voor zowel de schaker als de niet-schaker. NAAMSBESCHERMING ALTERNATIEVE ELFSTEDENTOCHT DEN HAAG De stichting Alternatieve Elfste dentocht heeft via tussenkomst van een advocaat de stichting Wintermarathon in Amsterdam gesom meerd de schaatstocht over 200 kilometer in Polen op 22 februari niet langer te betitelen als alternatie ve Elfstedentocht. De stichting Alternatieve Elfste dentocht wil daarmee verwarring onder de wed strijd- en toerrijders voorkomen. „Er bestaat maar één alternatieve Elfstedentocht", aldus stichtingbe stuurder Henk van der Berg, ,,en dat is de tocht in Kuopio in Finland, op 1 maart. Alle andere zijn wilde tochten". De stichting is overgegaan tot naamsbescherming, omdat de naam naar willekeur werd gebruikt. „Wij hebben vorig jaar de naam ge deponeerd bij het Benelux merkenbureau en heb ben de plicht onze naam te beschermen". Schumann klopt Jean Bessems ROTTERDAM Ron Schu- mann heeft donderdagavond wereldkampioen kunstoten Jean Bessems verslagen in het knock-out driebanden biljarttoernooi van Rotter dam. Schumann, in decem ber vierde bij het nationaal kampioenschap driebanden in Waalwijk, had voor de vijftig caramboles 45 beurten nodig. Dordtenaar Ad Koor- evaar versloeg achtvoudig nationaal driebandenkampi oen Herrrfan Popeyus. Koor- evaar deed dat in meer beur ten (54) dan caramboles. HOLLAND-TOERNOOI IN ERE HERSTELD AMSTERDAM De Nederlandse Boks Bond (NBB) zal het Holland-toernooi in ere herstel len. Van 7 tot en met 11 november zal een groots boksevenement worden georganiseerd, waarbij deelneming van vijftien landen wordt verwacht. Waarschijnlijk zal het hele toernooi in Rotterdam worden afgewerkt. „In verband met het 75-jarig jubileum wilden wij graag iets speciaals opzetten", zegt directeur Paul Hartog van de NBB. „Het toernooi zal zeker meer allu re kennen dan het mini Holland-toernooi van twee jaar geleden". De NBB heeft tevens een nieuwe voorzitter voor de tuchtcommissie be noemd. Onlangs werd mr. Martien Roeffe uit zijn functie ontheven. Hij zit momenteel in de Verenigde Staten in gevangenschap op verden king van handel in heroïne. De heer G.J. Buunk is tot zijn opvolger benoemd. lETTENVERLOOP IT: ARTHUR JOESOEPOV (SOV) VART: JAN TIMMAN (NED) Nimzo-Indisch. d2-d4, Pg8-f6; 2. c2-c4, e7-e6; 3. Pgl-f3, b7-b6; 4. Pbl-c3, 8-b4; 5. e2-e3, Pf6-e4; 6. Ddl-c2, Lc8-b7; 7. Lfl-d3, f7-f5; 8. Lb4xc3; 9. b2xc3, 0-0; 10. Pf3-el, c7-c5; 11. f2-f3, Pe4-d6; Lcl-a3, Pb8-a6; 13. e3-e4, Dd8-e7; 14. e4-e5, Pd6-f7; 15. 14. g7-g5; 16. d4-d5, g5xf4; 17. Pel-f3, Pf7-h8; 18. Tal-el, i8-g6; 19. La3-cl, Kg8-h8; 20. Dc2-f2, De7-g7; 21. h2-h4, >7-h6; 22. Pf3-g5, Dh6xh4; 23. Df2xh4, Pg6xh4; 24. Tflxf4, i4-g6; 25. Tf4-f3, Ta8-e8; 26. Tf3-h3, Te8-e7; 27. Th3-h6, 8-g8; 28. Kgl-f2, Pg6-f8; 29. d5-d6, Te7-g7. 30. Th6-f6, i6-b8; 31. Tel-hl, Pb8-c6; 32. Lcl-f4, Tg?xg5; 33. Lf4xg5, '8xg5; 34. Tf6xf8+, Kh8-g7; 35. Tf8-e8, Pc6xe5; 36. Ld3-fl, >5-g4+; 37. Kf2-el. Pg4-f6; 38. Te8-e7+, Kg7-g6; 39. il-h3. Lb7xg2; 40. Th3-e3, Lg2-c6. 'it geeft zijn 41e zet af onder couvert. e stand in de afgebroken partij: 'it: Kei, Te3,e7, Lfl, pionnen a2, c3, c4, d6. vart: Kg6, Tg5, Lc6, Pf6, pionnen a7, b6, c5, d7, e6, f5, h7. irtsjnoi en Beljavski winnen in Wenen *JEN De voor Zwitserland uitkomende Viktor Kortsjnoi t bij het internationale schaaktoernooi van Wenen de eind- winning gedeeld met zijn voormalige landgenoot Alexander wski. In de laatste ronde remiseerden Kortsjnoi en Beljavs- onderdag. Zij kwamen uit op 6,5 punten. Beiden verdienden 10 schilling (bijna tienduizend gulden). lerde plaats werd gedeeld door de door Gari Kasparov ont- nde wereldkampioen Anatoli Karpov, de Tsjechoslowaak omir Ftacnik en de Roemeen Florin Gheorgiu. TILBURG Dank zij een „ordinaire zwendelpartij", zoals commentator Peter Scheeren het noemde, heeft Jan Timman zich met een overwinning in de eerste partij tegen Ar thur Joesoepöv een uitste kende uitgangspositie ver worven voor het verdere verloop van de schaak tweekamp in de halve fi nales van het kandidaten toernooi. De door hevige tijdnood geplaagde Rus haalde gisteren in Tilburg met wit weliswaar de tijd- controle, maar met drie pionnen meer bleek Tim man ruim voldoende com pensatie voor de kwaliteit. Joesoepov gaf de partij vanochtend dan ook ge wonnen. Een tamelijk sensationeel be gin van de op tien partijen ge programmeerde tweekamp. De ineenstorting van wit was on geveer het laatste dat mocht worden verwacht van de als uiterst solide bekend staande Rus. Maar wellicht had Tim man het bij het goede einde, toen hij vermoedde dat Joesoe- pov's zwakte in het verlengde van zijn sterkte zou kunnen liggen. Met andere woorden, dat hij in moeilijkheden zou geraken, als de tegenpartij er in zou slagen de ene complica tie op de andere te stapelen. Dat laatste heeft Timman zon der twijfel gedaan. Maar het zij gezegd; in een positie die hem weinig andere mogelijk heden liet. „Joesoepov in zijn beste doen, had deze partij ge woon moeten winnen", zei Scheeren. „Zoals hij zich aan het einde liet beetnemen, ver wacht je gewoon van een grootmeester niet". Riskant Geheel conform zijn speelstijl koos Joesoepov voor een klas sieke variant van het Da me-Indisch, die op de vierde zet overging in een Nimzo-In- diër. Timman speelde met Pa6 origineel, maar nog al riskant tegen. Zijn paard bleek daar geheel aan het strijdtoneel ont trokken, vooral toen wit met d4-d5 een pion-offer bracht, dat hem een langdurig initia tief garandeerde. Rond de twintigste zet leek de zwarte koningsstelling op een bele gerde veste. De manoeuvre Dh6 leek even uitkomst te bie den, maar na dame-ruil was de pressie zo mogelijk nog groter. Jan Timman in diep gepeins gezonken. Arthur Joesoepov slaat hem van afstand gade. Met 27. Pf3 gevolgd door slaan op f6 zou wit waarschijnlijk beslissend in het voordeel zijn gekomen. Maar Joesoepov koos voor het afwachtende Th6. Vier zetten later was g3 de aangewezen zet. „Ik zou dan hebben moeten antwoor den met h5, maar ook in dat geval staat wit waarschijnlijk goed", legde Timman uit. Voorbijgaan Joesoepov liet echter ook deze mogelijkheid voorbijgaan. Op dat moment werkte de klok al in zijn nadeel: zeven minuten voor negen zetten. Timman reageerde onmiddellijk met een afruil, die weliswaar kwa liteit kostte, maar hem twee pionnen opleverde. Met de klok op vallen deed Joesoepov het nogmaals onnauwkeurig. Timman haalde met zijn loper een derde pion op en sloot op de terugweg met c6 zijn stel ling volkomen af. Joesoepov dacht nog even na voor hij zijn 41ste zet onder couvert afgaf en voegde zich bij zijn metge zellen, die de bontmuts al diep over hun oren hadden getrok ken. W YORK Boris Bec- heeft gisteravond de ste vier van het Mas- ■tennistoernooi in New •k bereikt. In het Ma in Square Garden ver- ?g hij voor 10.000 toe- ouwers op imponeren- wijze Mats Wilander in sets: 6-4, 4-6, 6-3. 18-jarige Westduitser was ■afgegaan door Andres Go- uit Ecuador. De invaller Jimmy Connors leverde werk af tegen Johan Kriek 6-2). minder dan een maand men Becker en Wilander ir drie keer op de baan te- In de finale van het Da- Cuptoernooi in München ie eindstrijd van het Mas- ■toernooi voor spelers on- de 22 jaar heerste Becker 'oorbeeldige wijze. Maar de Iers in New York, waar erhalf miljoen gulden aan tengeld klaar ligt, stond bij Iweed hoog genoteerd. Wi- ler speelde inderdaad beter de voorgaande keren, ir had de pech dat Becker sterk voor de dag kwam. held van Wimbledon liet niet uit het veld slaan de service-doorbraak in eerste game van de wed- d, maar behield de contro- n koelbloedigheid. WASSENAAR Ajax poogt het publiek dit seizoen te ver maken met jttraktief voetbal. In de écht belangrijke wed strijden werden de tere punten van het werkplan van interna tionaal grootmeester Johan Cruijff aanvankelijk op nogal pijnlijke wijze blootgelegd. Maar tegen zwakkere oppo nenten kon de landskampioen uit Amsterdam zich heerlijk uitleven en kwamen de voor spelde monsterscores er inder daad. Des te curieuzer was het, dat de oefenwedstrijd tegen zondag-eersteklasser Blauw Zwart gisteravond slechts twee treffers opleverde. En nog wel pas in het laatste kwartier toen John Bosman (vervanger van de enige absente, want zieke Marco van Basten) en Ronald Koeman de goedwil lende amateurs eindelijk dan toch op de knieën kregen en aldus een blamage voorkwa- Het hoofdstedelijke slotak koord kon echter niet voorko men dat de circa 1500 toe schouwers, die de Wassenaarse vrieskou stevig moeten heb ben gevoeld, gedesillusioneerd huiswaarts trokken. Ajax, dat de winterstop kennelijk wat al te letterlijk opvatte en reikhal zend uitkeek naar de komende tripjes naar warmere oorden, vergat nadrukkelijk aan klan tenbinding te doen. Blauw Zwart, dat in elk geval tevre den mocht zijn met de fraaie nieuwe lichtinstallatie die werd aangestoken door loco burgemeester C. Barning na een passende fakkeloptocht door junioren, weerde zich kranig, met doelman Carlo TAmi in de hem wel toevert rouwde hoofdrol. Zelfs kreeg Blauw Zwart enkele goede kansen om zelf aan de leiding te komen, maar hiervoor was Ajax (lees: overtredingen van Ronald Spelbos) toch net even te professioneel. De aanvallen van de Amsterdammers strandden, naar slecht voor beeld van de nabij gelegen Rio Grande, aan de andere kant in de hechte Wassenaarse verde diging. Tot Bosman en Koe man alsnog beseften dat stand verplicht. Ronald Koeman scoorde kort voor tijd het tweede doelpunt voor Ajax. DEN HAAG Mirjam Kloppenburg is definitief aangewezen voor de Top Twaalf, het toernooi van de besten van tafeltennis send Europa. De 21-jarige Kloppenburg vervangt eind januari in het Zweedse Södertalje de Russin Valentina Popova, die in ver wachting is. Door de uitnodiging voor Kloppenburg heeft Ne derland voor het eerst twee deelneemsters aan de Top Twaalf. Bettine Vriesekoop, de titelverdedigster, doet al voor de negende keer aan het toptoernooi mee. Mirjam Kloppenburg is één van de vier debutantes in het Top Twaalf-toernooi. De anderen zijn de Roemeense Alboiu, de Bul gaarse Guergueltcheva en de Hongaarse Batorfi. De als vijftien de van Europa geklasseerde Kloppenburg kwam in aanmerking voor de vervanging van Popova, doordat de nummers dertien en veertien van de ranglijst, Antonjan en Lindblad, niet be schikbaar waren. De Zweedse Marie Lindblad is gestopt. Narine Antonjan is net als haar landgenote Popova zwanger. Kloppenburg begint het driedaagse toernooi, dat op vrijdag 31 januari aanvangt, met het onderlinge duel tegen landgenote Bet tine Vriesekoop, die voor Södertalje als derde is geplaatst. De deelneemsters zijn: Nemes (WD1), Hrachova (Tsj), Vriesekoop (Ned), Olah (Hon), Batorfi (Hon). Boelatova (Sov), Batinic (Joe), Alboiu (Roe), Perkucin (Joe), Guergueltcheva (Bul), Urban (Hon) en Kloppenburg (Ned). Mirjam Kloppenburg: tweede Nederlandse deelneemster. AMERSFOORT Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsbond (KNSB) heeft donderdag besloten de uitnodiging van de Russische bond voor de wedstrijden in Alma Ata te aan vaarden. Op de hooggelegen Medeo-baan worden van 17 tot 20 maart speciale recordwedstrijden voor dames en heren gehou den. Veertien van de zeventien wereldrecords bij het langebaan schaatsen zijn verwezenlijkt op de 1691 meter hoge Medeo-baan. Het stond al enige tijd vast, dat de KNSB van de invitatie ge bruik zou maken. Immers, de toprijders en -rijdsters van ons land hadden belangstelling getoond. Met name wereldkampioen Hein Vergeer wil graag een wereldrecord achter zijn naam. De Nederlandse herenkernploeg is vandaag reeds terug gekeerd uit Zwitserland. Daartoe werd gisteravond besloten, nadat bondscoach Gemser kennis had genomen van de weersverwach tingen voor het weekeinde in Davos. Er zou weer veel sneeuw vallen, waardoor de al tweemaal uitgestelde selectiewedstrijden opnieuw zouden kunnen plaats hebben. De selectiestrijd tussen de schaatsers Vunderink, Post en Kra mer om één van de twee resterende plaatsen in het nationale kwartet voor de Europese titelstrijd wordt morgen en zondag in Alkmaar afgewerkt. eidse waterpo DEN Het Amersfoortse rtfondsenbad is komend ikeinde het strijdtoneel van jaarlijks terugkerend van elentoernooi. Ook dit jaar astheer AZ&PC er weer in aagd een aantal sterke in- lationael topploegen naar lersfoort te halen. Behalve officieuze Nederlandse wa- •olozevental, dat ook dit weer onder de naam Kik- oërs op dreef tegen Cubanen vorsen zal opereren, zullen ook AZC-Alpen en het organi serende AZ&PCversterkt met ex-international Ton Buunk van de partij zijn. Als buitenlandse vertegen woordigers zijn aanwezig: Bar celona, Cuba en Duisburg. Voor het Kikvorsenteam zijn mede door afwezigheid van alle reeds eerder geselecteerde spelers van HZC/De Robben maar liefst vier spelers (Mare en Stan van Belkum, Hans Nieuwenburg en Edwin Rede- geld) van het Leidse De Zijl/LGB gekozen in de Geurtsen équipe. Als voor proefje op dit internationale waterpolo evenement oefende De Zijl/LGB gisteravond te gen het Cubaanse zevental. In deze wedstrijd kwam de ploeg van Jan Evert Veer erg sterk voor de dag en dwong een 12-12 gelijkspel af. Mare van Beltum was met een vijf tal treffer de meest produktie- ve speler aan Leidse zijde en liet net als de overige spelers van de rood-witten een erg sterke indruk achter. Overige doelpuntenmakers: Redegeld 3x; Stan van Belkum 2x; Alex van Belkum en Nieuwenburg beide lx. sportuitslagen 14 !4 7/8 15 1/8 1/2 Hing wscwldbeker dame* in Puy I Vincent (Frankrijk): t. Kalrin Jisöhn (Oos) 1.31,17; 2. Brigitte '(Zwi) 1.31,23; 3. Laurie Graham 1.31,42; 4. Silvia Eder (Oos) 5. Micaela Marzola (Ita) '56; 6. Marina Kiehl (WDI) 10 1/2 Stand wereldbeker afdaling: 1. Gu- tensohn 88 punten; 2. Walliser 80; 3. Graham 75. Stand algemeen klassement we reldbeken 1. Walliser en Erika Hess (Zwi) 152 punten; 3. Vreni Schneider (Zwi) 110. VOETBAL Vriendschappelijke wedatrijden: FC Twen te-Go Ahead Eagles 1-1: Hofste de 0-1, Roord 1-1. Susteren-MW 0-4: doelpunten: Erik- -Jan van den Boogaard (2). Van Mar- wiik en Van Mierlo. Voetbal Het Nederlands amateurelftal heeft gisteren met 0-0 gelijk gespeeld tegen het Chinees nationaal team voor spelers onder de 21 jaar. Het was de laatste, maar lang niet de beste wedstrijd van Oranje in het Verre Oosten. Voetbal Ron Saunders h&eft donderdag ontslag geno men als manager van Bir mingham, dat twee dagen ge leden uiterst teleurstellend verloor van het nietige Al- trinchham in het toernooi om de FA-beker. Atletiek Sergei Boebka, de Russische wereldrecordhouder polsstokhoogspringen, is on derscheiden met de Grote Prijs van de Franse Academie voor de sport als de beste at leet van 1985. LABE Motorcoureur Anne Kies uit Appelscha is nog de enige vertegenwoordiger in de woestijn van het Dutch Natio nal Paris-Dakar Team. Don derdag werden de drie overge bleven auto-équipes Bolder- hey-Hoek, Moritz-Elenbaas en Van Eijk-Doeswijk wegens tij- doverschrijding buiten het klassement geplaatst. Het trio zette rechtstreeks koers naar Dakar. Anne Kies, die eerder zij|ï collega's op twee wielen. Brouwer en Rond, zag uitval len, bezette de negentiende plaats bij aanvang van de etap pe naar Labe in Guinee. De nieuwe wedstrijdleider, Pa trick Verdoy, gaf na een korte herdenkingsplechtigheid ter nagedachtenis aan Thierry Sa bine het startschot voor de rit over bijna 1000 kilometer. Er gingen nog 132 vatf de oor spronkelijke 565 équipes van start: 33 motorfietsen, 70 per sonenwagen en 29 vrachtau to's. In de discussie over het voortzetten van de rally na de dood van de organisator Sabi ne haakten gistermorgen nog enkele ploegen af. Bij de trucks gaven de Westduitse broers Capito op. Zij achtten de veiligheid niet meer verze kerd. De Fransman Groine, die vijf uur straftijd kwijt ge scholden kreeg, leidt in deze klasse, waarin de Nederlan ders De Rooy en Ketelaars de vijfde en zeventiende positie bezetten. Bij de auto's leiden de fabriekswagens van Por sche, bestuurd door de Frans man Metge en de Belg Ickx. Het echtpaar Tijsterman is in deze klasse de laatst overge bleven vertegenwoordiger uit ons land. Bij de twee wieiers voeren de coureurs van Honda Neveu en Lalay de rangschik king aan. De twee Fransen hoefden niet verder van de fa- brieksleiding, maar besloten toch door te rijden. BARCELONA - De penningmeester van de Spaanse landskam pioen FC Barcelona rekent er op, dat de kaartverkoop voor de thuiswedstrijd op 5 maart tegen het Itali aanse Juventus voor de kwartfinale van het toernooi om de Europa Cup een recordbedrag opbrengt van maar liefst 2,6 miljoen gul den. De verwachte opbrengst zou een absoluut record in de geschiedenis van de Catalaanse ploeg zijn. Het vorige record stamt van 29 juni 1983, toen in het stadion Nou Camp de bekerfinale werd ge speeld tegen Real Ma drid. De club verdiende die avond ruim 2 miljoen gulden. De Italiaanse belangstel ling voor de wedstrijd Barcelona-Juventus is ook enorm groot. De Ita liaanse reisbureau's heb ben tot nu toe al 15.000 kaarten besteld bij de Ca talaanse club. Barcelona is echter niet van plan om Juventus meer dan 3000 toegangskaarten te geven. „Wij willen bij deze gelegenheid twee belangrijke doelen berei ken" - aldus een directie lid van de Spaanse kam pioen - „wij willen de veiligheid van alle toe schouwers garanderen en er tegelijkertijd voor zor gen dat er zo weinig mo gelijk fans van Juventus in het stadion zijn". Burgemeester verbiedt wedstrijden PSV op zaterdagavond EINDHOVEN Burge- meester dr. G. Borrie van Eindhoven heeft twee thuiswedstrijden van de voetbalclub PSV op za terdagen verboden uit vrees voor ongeregeldhe den in de binnenstad. Het gaat om de wedstrij den tegen Ajax op zater dag 15 februari en FC Utrecht op zaterdag 10 mei. Borrie stelt voor om die wedstrijden een dag later te spelen, dus op zondag. De Eindhovense burge meester heeft ook een stokje gestoken voor de door de KNVB vastge stelde uitwijkdatum 8 fe bruari omdat het dan carnaval is. Borrie vindt dat er in die periode uit een oogpunt van openba re orde en veiligheid he lemaal niet gevoetbald mag worden in Eindho ven ongeacht om welke club het gaat. Italië niet geplaatst voor loting EK BERN In tegenstelling tot Nederland behoort wereldkampioen Italië niet tot de geplaatste lan den voor de poule-inde ling van het voetbaltoer nooi om het Europees kampioenschap. De loting voor het toer nooi, waarvan de eind ronde in 1988 in de Bondsrepubliek Duits land plaats heeft, wordt 14 februari in Frankfort verricht. Volgens de zegsman is de plaatsing gebaseerd op een punten systeem uit de kwalifica tieronden van het vorige Europese landentoernooi. Italië, dat in zijn groep vierde en voorlaatste werd, ontbrak in 1984 in Frankrijk. Ook waren punten te behalen in de selectiestrijd voor het wereldkampioenschap in Mexico. Als kampioen was Italië daarvan vrij gesteld. De geplaatste landen voor de loting zijn: titel houder Frankrijk, Ne derland, Engeland, De nemarken, België, Portu gal en Spanje. Als orga niserend land is West- Duitsland verzekerd van een plaats in de eindron de.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7