SDI blijft struikelblok Libiërs zijn gewend aan een sober bestaan „NIET PROFITEREN VAN SANCTIES VS" TOENADERING OVER RAKETTEN IN EUROPA Geen aanklacht tegen schietende treinreiziger 1 lartin Luther King in brons ^Terrorisme «'bedreigt S toerisme VOYAGER ONTDEKT WEER ZES MANEN Spanje knoopt betrekkingen aan met Israël UITENLAND £ddae6oma/nt VRIJDAG 17 JANUARI 1986PAGINA 5 troef overleg tussen apan en Sovjet-Unie OKIO De Sovjet-Unie en Japan pbben deze week ondanks langdurig uerleg weinig vooruitgang geboekt bij i territoriale kwestie die hun relatie ■t meest dwarszit. Tijdens een recep- j na afloop van het overleg zei de Ja- nse minister van buitenlandse zaken be dat fundamentele problemen die nds de oorlog op een oplossing wacht zoals de aanspraken op de eiland- oep Koerillen niet kunnen gene- erd als de toekomstige Russisch-Ja- mse betrekkingen beter moeten wor- n. Toch benadrukte zijn Russische nbtgenoot Sjevardnadze dat de ban- n op een hoger plan moeten worden bracht. Marcos zou voor 750 miljoen in VS bezitten WASHINGTON Een subcom missie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden beschikt over toenemende bewijzen, dat de Fili- pijnse president Ferdinand Marcos en zijn vrouw Imelda voor zeker 250 miljoen dollar aan onroerend goed bezitten in de VS. Het echt paar Marcos heeft dit herhaaldelijk ontkend. De Congresleden willen nu ophelderen of Marcos' bezittin gen in de Verenigde Staten moge lijk zijn aangekocht met hulpgel den die de Verenigde Staten voor het Filipijnéfe volk hadden bestemd. NEW YORK Een rechter in New York heeft vandaag een aanklacht wegens po ging tot moord tegen Bernhard Goetz af gewezen. De 38-jarige Goetz schoot in 1984 in een trein op vier jongens, waarvan een dodelijk getroffen, toen deze vijf dol lar van hem eisten. Die daad maakte Goetz in de VS voor de ene Amerikaan een held, voor de ander een onmens. Goetz zei dat hij uit zelfverdediging was opgetreden. Het is voor de tweede keer dat een aanklacht wegens poging tot moord tegen Goetz is afgewezen. Treinongeluk op Transsiberiëlijn MOSKOU Een treinonge luk in Oost-Siberië heeft het verkeer op een deel van de Transsiberische spoorlijn tus sen Moskou en Wladiwostok dagenlang onmogelijk ge maakt. Dat is gisteren door het regeringsblad Izvestija gemeld. De trein, die een lengte van 1000 meter had, liep op een brug uit de rails en een deel van de 53 wagons beladen met boomstammen en vier tan kwagons is in een rivier ge stort. Na het ongeluk volgde een explosie en een enorme brand. De schade bedraagt vier miljoen gulden. Moordenaar King wil nieuw proces NASHVILLE James Earl Ray, de man die 99 jaar ge vangenisstraf uitzit wegens moord op Martin Luther King, wil een nieuwe rechts zaak. De nu 57-jarige Ray zit eenzaam in een dodencel, terwijl hij niet ter dood is veroordeeld. Volgens de ge vangenisdirectie moet hij in die cel, omdat medegevange nen hebben geprobeerd hem te doden. Ray is nu in beroep gegaan tegen een eerdere uitspraak van de rechtbank, die weigerde de zaak op nieuw te openen. POPULARITEIT THATCHER OP DIEPTEPUNT LONDEN De Conser vatieve partij van premier Thatcher heeft in de opi niepeilingen een diepte punt bereikt sinds 1980 en komt nu als derde achter de Alliantie van Liberalen en Sociaal-Democraten en Labour. De Liberalen en Sociaal-Democraten kun nen nu, volgens een pei ling van Gallup, rekenen op 35 procent van de stem men, gevolg door labour met 34 procent en de con servatieven met 29,5 pro cent. Vijf dodèn in verkiezingsstrijd op Filipijnen MANILA De afgelopen dagen zijn er in de Filipijnse verkiezingsstrijd vijf mensen neergeschoten, zo hebben het leger en de oppositie gisteren be kendgemaakt. Een onbekende man in uniform schoot een politiek medestan der van de oppositiekandidaat me vrouw Aquino dood, alsook diens chauffeur waarmee hij in de auto zat. Eerder werden al drie plaatselijke campagneleiders van Aquino doodge schoten. Een colomnist van een dag blad noemde de gebeurtenissen „het begin van de moord-expres in de ver kiezingscampagne". Ontmoeting Peres met Gonzales in Den Haag: an w mj jretta King-Scott, de weduwe van de in 1968 vermoorde zwarte jminee Martin Luther King, heeft in het Capitool in Washington in bronzen buste onthuld van haar man. „Hij had een droom, fit wij allen zouden zitten aan de tafel van de broederschap", mevrouw King (rechts op de foto). „We moeten nog heel wat erk verzetten voordat Martins droom werkelijkheid is". Na de ithulling sprak mevrouw King ruim een half uur met president iagan. Ze had hem „beminnelijk" gevonden, „maar klaarblijke- I niet op de hoogte van de slechte situatie waarin veel mensen Oreren'' GENEVE De Sovjet unie heeft gisteren, bij de hervatting van de Ameri kaans-Russische wapenbe sprekingen in Genève, of ficieel haar plan ter tafel gebracht om nog deze eeuw alle kernwapens uit de wereld te bannen. De eerste westerse reacties op de voorstellen zijn gema tigd positief. Maar duide lijk is dat het Amerikaan se onderzoeksprogramma naar een ruimtedefensie,. SDI, het struikelblok zal blijven in de onderhande lingen, zodat het nog maar de vraag is of Gor- batsjovs plan ooit zal wor den uitgevoerd. De Amerikaanse regering zegt aan SDI te willen vasthouden. Een verdedigingsschild in de ruimte tegen nucleaire raket ten zal de wereld volgens de VS veiliger maken, volgens Moskou juist instabieler. Vol gens Reagan is het zelfs zo, dat juist het SDI de afschaffing van alle kernwapens mogelijk zal maken. Het plan van Gorbatsjov wordt door westerse diploma ten in Moskou verschillend be oordeeld. Volgens een van hen gaat het „het dit keer niet al leen om een een rookgordijn en propaganda". „Onder de oppervlakte ligt een oprechte vastbeslotendheid om een doorbraak te bereiken op het gebied van de wapenbeheer sing", zo zegt hij. Andere di plomaten zijn sceptischer ge stemd en wijzen erop dat het voorstel om via een fasegewij ze aanpak de wereld in veer tien jaar kernwapenvrij te ma ken een groot deel van het pu bliek als muziek in de oren zal klinken. Zij menen dan ook dat Gorbatsjovs initiatief in de eerste plaats bedoeld is om de publieke druk op de VS te vergroten en de vaart te hou den in de vredescampagne van de Sovjet-Unie. Toch erken nen ook deze diplomaten dat er op sommige punten bewe ging zit in het Sovjet-denken. Dat geldt, aldus de deskundi gen, met name het punt van de Euroraketten. Hoewel de diplomaten de voorstellen nog verder willen bestuderen be staat het vermoeden, dat het Kremlin zijn standpunt heeft laten vallen dat de SS-20-raket een antwoord vormt op de Franse en Britse kernraketten. Daardoor onstaat de mogelijk heid deze raketten weg te stre pen tegen de Amerikaanse ra ketten in Europa. De kansen op een Sovjet-Amerikaans ak koord over de Euroraketten lijken hiermee vergroot. Een nieuw aspect is ook hét strakke tijdschema. Voorts ging Gorbatsjov verder dan ooit inzake het probleem van de verificatie. Hij is bereid buitenlandse inspecteurs ter plekke de uitvoering te laten controleren van de verschil lende fasen in zijn ontwape ningsplan. Uit alles blijkt overigens, dat de Amerikaanse regering meer verrast is door de voor stellen van Gorbatsjov dan het wil toegeven. De afgelopen da gen was men juist tot de con- Het begin van de nieuwe ronde van gesprekken in Genève: de Amerikaanse ambassadeur Kampeiman (links) wordt begroet door zijn Russische collega Karpov. clusie gekomen, dat er geen belangrijke voorstellen uit het Kremlin waren te verwachten. De meest negatieve reacties op het voorstel kwamen uit het NAVO-hoofdkwartier in Brus sel. Daar werkzame diploma ten wijzen er op dat een volle dig afschaffen van de kernwa pens helemaal niet zo'n aan trekkelijk en lovenswaardig doel is als veel mensen kenne lijk denken. Het zou het einde betekenen van de strategie van nucleaire afschrikking die, zo zeggen deze diploma ten, ervoor gezorgd heeft dat West-Europa nu al veertig jaar in vrede leeft ondanks de con ventionele overmacht van het Oostblok. Bovendien blijft de kennis voor het produceren van atoomwapens bestaan en blijft het gevaar dat een derde land (de Amerikanen denken daarbij hardop aan het Libië van Khadaffy) de beschikking krijgt over een kernbom en daarmee gaat dreigen. JIÖME De onderne- ^rs niers uit het Romeinse toerisme zitten met de handen in het haar. De V<1 térrroristische aanslagen :h j van de laatste tijd en de me( kans op nieuwe aanslagen wei hebben vooral bij het et e Amerikaanse publiek de lust om Rome te bezoe- ken grotendeels wegge nomen. NI Amerikanen zijn de belang rijkste toeristen voor Italië. |De kaping van de Achille OLauro en vooral de aanslagen jp een door Amerikaanse toe risten veelbezocht Romeins café en op het Romeinse vliegveld Fiumicino hebben de situatie geheel veranderd. Amerikanen zoeken nu va- Hot kantiebestemmingen die niet :am(io in de belangstelling van nmfhet terrorisme staan. Bij de in 1 Romeinse hotels en toeron- >t h dernemingen regent Bet af- •n v zeggingen. Hele reisgezel- com schappen, reisorganisaties en 1 n scholen houden Rome dit jaar voor gezien. Op het ogenblik »en ziet het ernaar uit dat in 1986 lat vijftig procent minder Ameri- op kanen Rome zullen bezoeken, rzit! Maar volgens het ministerie jral van toerisme moet de situatie te" niet gedramatiseerd worden. iu a Annuleringen van hotel- en ol v toerboekingen zijn voorspel- ;n bare reacties op een terroristi sche apnslag. Maar vaak wor- list rden die annuleringen na ver- ïakf loop van tijd weer ongedaan >ala gi ALLEEN OLIE, WORTELEN EN SINAASAPPELEN RUIM VOORHANDEN De Libische leider Khadaffy (met de vuist omhoog) temidden van een groep opgewonden aan hangers op de universiteit van Tripoli. Libië zegt dat 10.000 jonge Arabieren zich hebben gemeld voor zelfmoorcommando's, die toe moeten slaan als de VS een militaire actie ondernemen tegen het land. DEN HAAG De twaalf EG-landen zijn het er in Den Haag in beginsel over eens gewor den, dat zij al het mogelijke zullen doen te voorkomen dat de Amerikaanse sancties tegen Libië worden ondergraven. Het „comité politi que" dat de ministersvergaderingen over de Europese Politieke Samenwerking (EPS) voor bereidt, is tot de slotsorh gekomen dat West- -Europa „niet in het gat moet springen" dat door de Amerikaanse maatregelen in Libië ontstaat. i Hoe dit in de praktijk moet gebeuren zal wor den besproken door de ministers van buiten landse zaken, die eind van de maand in Lu xemburg bijeenkomen. Op de vergadering is opnieuw gebleken, dat de Europese landen er niets voor voelen om deel te nemen aan de Amerikaanse sancties. De Amerikaanse onderminister van buiten landse zaken John Whitehead heeft gisteren in Londen gewaarschuwd dat als economische sancties tegen het bewind van kolonel Khadaf fy niet het gewenste effect hebben, er voor de Verenigde Staten mogelijk geen ander keuze is dan militair optreden. De Amerikaanse straf maatregelen zijn bedoeld om Khadaffy tot an dere gedachten te brengen, niet om zijn be wind omver te werpen, aldus Whitehead. Maar hij voegde er aan toe dat overwerping van Khadaffy's bewind wel „een mogelijkheid blijft". Onderminister Whitehead zal ook nog besprekingen voeren in Rome, Bonn, Parijs, Den Haag, Ankara, Athene en Brussel. TRIPOLI Voor de Li biërs, die gewend zijn aan een sober bestaan, zullen de sancties die de Vere nigde Staten vorige week hebben afgekondigd wei nig verschil maken. Zoals uit een vorig jaar gepubli ceerd rapport van het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) blijkt, moe ten de Libiërs al enige ja ren de buikriem aanha len. Het gaat slecht met de Libi sche economie sinds 1981, toen er een einde kwam aan de periode waarin de olieprij zen voortdurend stegen. De opbrengsten uit de olie-ex- Eort, veruit de belangrijkste ron van inkomsten voor Li bië, zijn verminderd van het recordbedrag van 22 miljard dollar in 1980 tot acht miljard dollar in 1985. Het afnemen van de olie-inkomsten dwong de Libische regering het be grotingstekort drastisch te verkleinen. Bovendien werd het tekort op de betalingsba lans door middel van invoer beperkingen aanzienlijk ver minderd. Het IMF prees de Libische re gering om haar strenge bezui nigingsbeleid, maar voor de gemiddelde Libiër betekende het een forse daling van de levenstandaard. Er heersen ernstige tekorten aan belang rijke levensmiddelen als zeep, waspoeder, bakolie en boter. Lange rijen voor de winkels en een bloeiende zwarte markt maken deel uit van het dagelijks leven in de hoofd stad Tripoli. Alleen sinaasap pels en wortelen zijn ruim voorhanden. Volgens westerse diplomaten zijn de tekorten niet alleen te wijten aan de beperkingen van de import, maar ook aan een slecht distributiesysteem en corruptie onder degenen die de Libische leider Kha daffy rekent tot de „de uitbui tende handelaarsklasse". Zij menen dat een groot deel van de agrarische produktie de normale markt niet Bereikt, maar blijft hangen in het zwarte circuit, waar de pro- dukten tegen veel hogere prij zen verkocht worden. Een kilo vlees hoort officieel ge middeld 23 gulden te kosten. Op de zwarte markt ligt de prijs echter rond de 36 gulden. Ondanks de moeilijkheden van het alledaagse economi sche leven classificeert de Wereldbank Libië nog steeds als een rijk olieland met een inkomen per hoofd van de be volking van 7.350 dollar per jaar. Libië probeert zijn afhanke lijkheid van de uitvoer van zijn olie te verminderen. Het land heeft grote verwachtin gen van een project voor de bouw van een kanaal, waar mee uitgestrekte landbouwge bieden van water kunnen worden voorzien. Met het project zijn vele miljarden dollars gemoeid. Mocht het project slagen dan is de Libi sche leider Khadaffy een flin ke stap dichter bij de verwe zenlijking van één van zijn idealen: een Libië dat zichzelf volledig kan voeden. MIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR IW) - .Ziezo," zei Koning Antonyc tot de nieuwbakken ridders van Ubsackée. „Mo- wij U nu verzoeken ons te volgen naar het alcon? Daar zullen wij U dan het bewijs leve- sn van een daad, die het bewijs levert dat de oningen van Nicolagonië altijd weer het bewijs 'sten te leveren van eh..., het bewijs dat..." )at zijn al héél wat bewijzen, Majesteit," grom- e Sjeems Pond, die wel begreep, dat de goede oning dreigde vast te lopen in al zijn bewijzen. -„Héél goed opgemerkt, meneer Pond," glim- 'chte de Koning wijs. „En ge ziet daar beneden P het gazon die soldaten zeker ook wel laan?" „En of ik ze zie," zei smidje Verho- *n. „Een ervan gooit een fles benzine leeg over en kist en..." „Juist!" prees de Koning. „Het de kist met de KNAP-mutator. Wij gaan dat afschuwelijke ding verdelgen. Het scheelde im mers maar weinig of de misdadige doctor Pol- nyck had de hele wereld in het ongeluk gestort. Koning van Nicolagonië wou hij worden..., Kei zer van Europp... Imperator van het heelal! Ja wel, jawel..., honger, ellende en slavernij zou dat betekend hebben voor misschien wel duizend miljoen mensen! Daarom hebben wij in onze Koninklijke wijsheid besloten de KNAP-mutator voor eens en altijd te vernietigen." „En wat betekenen die vuurpijlen dan, die de soldaten daar hebben neergezet?" vroeg 009. De Ko ning gaf een teken met zijn hand en zei: „De vernietiging van de KNAP-mutator is tevens het eerste nummer van een groot bevrijdingsvuur werk...." Hij greep een geladen geweer, mik te zorgvuldig en loste een schot... PASADENA De Ameri kaanse ruimtesonde Voyager-2 heeft bij de planeet Uranus zes nieuwe manen ontdekt. Dit heeft een filiaal van de NASA in Pasadena gisteren meege deeld. Het aantal „satellieten" rond de verre planeet komt daarmee op twaalf, maar er- wordt rekening gehouden met de ontdekking van nog eens achttien manen. Uranus zou dan over meer manen be schikken dan enig andere pla neet in ons zonnestelsel. Sinds haar lancering in augustus 1977 heeft de Voyager-2 ook aanwijzingen naar de aarde gestuurd over het bestaan van een dampkring rond Uranus. Koningin en prins bezoeken museum Koningin Beatrix en prins Claus hebben op de laatste ochtend van hun verblijf in New Delhi een bezoek gebracht aan de National Gallery of Modern Art. Daarna werden zij door hun astheren president Zail ingh en premier Gand hi uitgeleide gedaan op het Indira-Gandhi-vlieg- veld. Koningin en prins zijn momenteel te gast bij de maharadja van Jaipur in de deelstaat Rajasthan. Zij maakten vandaag een rondvlucht boven het Indira-Gand- hikanaal, een groot scheeps project waar mee de Indische rege ring de Tar-woestijn weer vruchtbaar hoopt te maken. Het koninklijk paar bezoekt nog twee deelstaten alvorens op 22 januari naar Neder land terug te keren. DEN HAAG Spanje en Is raël hebben vanmorgen op de Israëlische ambassade in Den j het verdrag ondertekend waarin officieel diplomatieke betrekkingen worden aange gaan. De banden worden zon dag nog eens bekrachtigd via een ontmoeting tussen de Spaanse premier Felipe Gon zalez en zijn ambtgenoot Shi mon Peres in Den Haag. De ondertekening bezegelt de reeds begfaande samenwer king tuss?n beide landen op het gebied van handel, toeris me en terrorisme-bestrijding wordt bezegeld. De regerings leiders hebben Den Haag uit gekozen als plaats voor onder tekening van de documenten omdat Nederland momenteel voorzitter is van de Europese Gemeenschap. Peres zou ove rigens toch in Nederland zijn voor een driedaags bezoek. Diplomatieke betrekkingen met Israël was een van de (on geschreven) voorwaarden tot toetreding van Spanje tot de Gemeenschap. Spanje is het enige Westeuropese land dat nog geen officiële betrekkin gen onderhoudt met Israël. Het heeft de beslissing om banden aan te knopen telkens uitgesteld uit vrees voor tegen maatregelen van Arabische landen. Madrid heeft de afgelopen maand geprobeerd bij Arabi sche staten begrip te krijgen voor het besluit. Om de Arabi sche landen en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie mild te stemmen zal de Spaanse rege ring de status van het PLO- -kantoor in Madrid verhogen. Spanje beschouwt zichzelf als een brug tussen Europa en de Arabische staten. Besprekingen en gevechten in Zuid-Jemen MANAMA De premier van Zuid-Jemen is giste ren naar Moskou gevlogen voor spoedoverleg met de leiders in het Kremlin over de strijd tussen ge matigde en radicale mar xisten in zijn land. Wes terse diplomaten in Mos kou deelden vervolgens mee het onwaarschijnlijk te achten dat de rebellie de steun heeft van het Kremlin. In de Sovjet-ambassade in Aden voerde president Ali Nasser Mohammad besprekin gen met leiders van de rebel len terwijl in de straten in en om de hoofdstad felle gevech ten uitbraken. Boven de stad hingen grote rookwolken. Uit Arabische bronnen werd ver nomen dat de rebellen al enige tijd geleden grote voorraden wapens hadden aangelegd ten noordwesten van de hoofdstad om te kunnen optreden tegen de troepen die loyaal zijn aan de president. Diplomaten zei den dat er onbevestigde be richten waren over een op mars van regeringsgetrouwe stammen naar de hoofdstad. Een Russisch vrachtschip heeft elf westerlingen „met de nodige risico's" uit de haven van Aden gered. De Fransen, Austaliërs, een Belg, een Deen en een Canadees lagen met hun zeilboten direct in de vuurlinie, toen torpedoboten op tanks en geschut aan land gingen schieten. De kapitein van het schip voer, volgens de geredden onverschrokken tus sen de beschietingen door en pikte hen uit het water op. De vluchtelingen zijn inmiddels in Djiboeti aangekomen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5