INoordierse drugshandel aren" n hun slaap verrast 1 Nieuwe kerncentrale in Borssele luiszoeking bij De Vries „Skisport desastreus voor natuur en milieu VVD vindt zichzelf gematigder dan Ruding GROOT TEKORT DONORNIEREN EeidaeSomrmt ttl VECHTPARTIJ IN GEVANGENIS Vooral werkloze jongeren vonden baan PvdA'ers willen d<: AAGSTBETAALDEN KIND VAN REKENING Verkrachtingen door biljartclubje al vanaf zesde jaar dagpuzzel MOERDIJK VALT WAARSCHIJNLIJK AF INNENLAND VRIJDAG 17 JANUARI 1986PAGINA3 IN HAAG Op verzoek van de offi- r van justitie in Den Haag is gisteren Vinkeveen huiszoeking verricht bij de 1-president-commissaris van RSV, dr. de Vries. De actie is onderdeel van TP i he v "ent ia uiiuciucci vuil «reu echtelijk vooronderzoek naar mogelij- lond meineed van De Vries. Hij zou die ge- 11 zi rrori egd hebben toen hij ver noord werd hoo|»r de RSV-enquéte-commissie. De imissie verdenkt De Vries ervan een Irag van 648.000 gulden zowel bij RSV 1'rijven te hebben -- zegt dat hij de ihei( jjbele declaratie heeft terugbetaald aan tdero. Bredero wist daar echter niets Uit een onderzoek van justitie bleek 'raar t. ij'r dat De Vries het geld op een rekening stortte waar alleen hijzelf van afwist en over kon beschikken. Minister Korthals Altes schreef vandaag in een brief aan de Tweede Kamer dat het onderzoek naar de administratie van De Vries beslissend is voor verdere straf rechtelijke vervolging. De getuigenver horen hebben volgens de minister „be staande vermoedens" bevestigd, maar geen definitief uitsluitsel gegeven. Eind februari zal de officier van justitie beslis sen of De Vries inderdaad vervolgd wordt. De minister schrijft dat hij de Ka mer dan „aanstonds op de hoogte zal stel len". Vijf agenten in Gorinehem ontslagen GORINCHEM/UTRECHT Vijf agen- ten in Gorinehem zijn door de burge meester van deze plaats ontslagen. De burgemeester nam deze maatregel omdat de agenten zich schuldig gemaakt heb ben aan ambtelijke corruptie. Zij zouden zich tijdens hun diensttijd hebben mis dragen in en rond seksclubs in de ge meente. In Utrecht zijn twee agenten ontslagen omdat ze geprobeerd hadden een belastingambtenaar om te kopen. Zij stelden hem voor aangifte te doen van inbraak in plaats van diefstal, waardoor hij geld zou krijgen van zijn verzekering. In ruil daarvoor zou de ambtenaar de bijverdienste van één van de agenten door de vingers moeten zien. De ambte naar weigerde dat en deed aangifte van deze poging tot omkoping. ALKMAAR Veertien gedetineerden die in de Alkmaarse gevangenis De Sehutterswei verblijven zijn begin deze week met elkaar op de vuist gegaan. Inzet van de vechtpartij, waarbij één man een hoofdwond opliep, was volgens direkteur C. M. Boeij het vermoeden dat een gevangene tegen de bewaarders zou hebben geroddeld over het binnen smokkelen van verdovende middelen. Andere gede tineerden wilden hem om deze verdachtmakingen een lesje geven. Volgens de direkteur is niet precies duidelijk wie de vechtpartij is begonnen, „waardoor het helaas onmogelijk is gerichte disciplinaire maat regelen te nemen". Later is wel een uitgebreid celle- nonderzoek gehouden waarbij jerricans met illegaal vervaardigde alcoholische drank in beslag werden genomen. De drank was gemaakt uit vruchtensap pen, suiker en binnengesmokkelde gist. DEN HAAG De daling van de werkloos heid in 1985 met ruim 61.000 (30.000 na aftrek van 57,5-jarigen die geen sollicitatieplicht meer hebben) heeft zich met name onder de groep van 18 jaar en jonger voorgedaan. De werkloosheid onder schoolverlaters daalde sterker dan die van de totale groep. Dat blijkt uit gisteren verstrekte gegevens van het mi nisterie van sociale zaken. De werkloosheid van de groep van 18 jaar en jonger daalde van gemiddeld 62.500 in 1984 tot 50.600 vorig jaar. In de groep 19 tot en met 22 jaar liep de gemiddelde werkloosheid te rug van 179.400 tot 162.800. Ook hier vonden schoolverlaters eerder emplooi. De werkloos heid onder 20- tot 40-jarigen bleef stabiel en steeg onder 40- tot 60-jarigen. royement Vredeling GRONINGEN Drie Groningse PvdA'ers heb ben hun partij gevraagd ir.. H. Vredeling te royeren vanwege diens uitlatingen in het weekblad HP. Vre deling sprak daarin over prins Bernhard als een „typische mof" en over Juliana als „een huilende moe". In een brief zeggen de drie dat de oud-minister op een „misselijk makende wijze mensen heeft gekwetst". Poli- ben ervolg van de voorpagina) «STERDAM Sommi- omwonenden van de ining in Buitenveldert, iar gistermorgen de drie A-terroristen werden arresteerd, was het ge- ag van de drie mannen rori';l opgevallen, zo blijkt 8el gesprekken. Gezien >rd dat het drietal „de !en) itste tijd" veel dozen de V00lming in- en uitbracht. °S ij dachten dat het mis- Hhien drugshandelaren iren, aldus omwonen- n, die dergelijke „han king laren" kennelijk niet :rs v sdadig genoeg hadden vonden om bij de politie 'ijvoin te geven. IRA-aangangers werden termorgen rond vijf uur in n slaap verrast. De politie rmde de woning binnen in nenwerking met een arres- ieteam van de Rijkspolitie, actie kwam zo onverwacht, de Noordieren geen verzet 1 n Cwaal erke boden. Drie jaar geleden be vonden twee van de drie ar restanten zich onder de 38 re publikeinse gevangenen die op 25 september 1983 ontsnapten uit de Maze-gevangenis van Long Kesh bij Belfast. Deze massale ontsnapping werd ge leid door de nu 34-jarige Bren dan McFarlane. Die ontsnap ping werd destijds de grootste uitbraakpoging genoemd in de Britse geschiedenis. De gevan genen baanden zich schietend een weg uit de zwaar bewaak te gevangenis. Een bewaker werd doodgestoken. Enkele dagen na de ontsnapping wa ren zeventien gevangenen ge pakt. Politie en leger zetten een grote zoekactie op touw naar de andere gevangenen. Hoeveel van hen tot op heden voortvluchtig waren, is niet bekend. In de Maze-gevange nis zitten veel wegens aansla gen veroordeelde aanhangers van de IRA. Brendan McFarlane zat op het moment van zijn ontsnapping al zeven jaar in de cel. Hij had vijf keer de doodstraf gekre gen. Hij werd verantwoorde lijk gehouden voor een bom explosie in een café in de protestantse wijk van Belfast, waarbij vijf mensen om het le ven kwamen. Hij was ook be trokken bij de kidnapping van Don Tidy, directeur van een concern van Ierse supermark ten. McFarlanes maat Gerard Kelly (32) stond in 1973 te recht in het Engelse Winches ter, waar de rechtbank hem tweemaal levenslang gaf. Hij had in Londen deelgenomen aan de bomaanslag op de Old Bailey, waar enorme schade werd aangericht en talrijke voorbijgangers zware verwon dingen opliepen. In de ogen van de Britten is McFarlane één van de be ruchtste Ierse terroristen. Se dert zijn ontsnapping hoopten zij hem ooit weer te pakken te krijgen. De Britse autoriteiten verheugen zich dan ook ten zeerste over wat zij noemen „deze goede vangst" die de Amsterdamse politie heeft ge daan. Ook het feit, dat een grote lading geavanceerde vuurwapens, munitie en ex plosieven werd onderschept, geeft in Londen en Belfast grote voldoening. Volgens de Britse autoriteiten was deze Dit is de ach terzijde van de benedenwo ning in Nieuw Herlaer in Am- sterdam- Buitenveldert waar de drie inmiddels aan gehouden IRA- terroristen zich ophielden. Zij werden door sommige omwonenden „slechts" voor drugshandela ren èangezien en met rust gelaten. vracht zonder twijfel bestemd om naar Ulster te worden ge smokkeld, waar de IRA zit te popelen van ongeduld om haar gewapende strijd tegen de Britten op grote schaal te kun nen hernemen. Het illegale re publikeinse verzetsleger heeft evenwel dringend behoefte aan nieuwe wapens en muni tie. Toen begin januari 550 ex tra-soldaten van het Britse le ger in Noord-Ierland waren aangekomen, werd door de IRA deze waarschuwing geuit: „Wij zijn van plan onze aan vallen op de Britten en hun strijdkrachten met onvermin derde hevigheid vol te hou den. Een ding is zeker: in 1986 duurt de oorlog voort". v ?nki (^HELMOND De Koninklij ke Nederlandse Alpenvereni ging en de Nederlandse Berg- iortvereniging met samen i'n 26.000 leden hebben de twe Nederlandse Milieugroep Al- knepen (NMGA) opgericht e wo alle landgenoten die wee p n de ski's gaan staan, te wijzen Wat, op de volgens haar „desas treuze gevolgen van hun sport voor de natuur en het mi lieu". Ben van Hecke van de nieu we milieubeweging wijst erop dat op allerlei plaatsen in de Alpen grote stukken bos wor den gekapt voor de aanleg van skipistes, hotels en we gen. Om de toenemende stroom skiliefhebbers te kun nen opvangen worden zelfs aanslagen gepleegd op zeer kwetsbare natuurgebieden. Een groot gevaar voor de na tuur en het milieu vormen de zogenaamde „variantskiërs", die zich buiten de 'skipistes om begeven voor aan avon tuurlijk tochtje op de latten in hoger gelegen delen. Zij ver storen daar het kwetsbare planten- en dierenleven. Volgens de directeur van de Nederlandse Ski Vereniging, W.H. Jens is de milieubewe ging in de Alpenlanden zeer invloedrijk en zeer wel in staat op te komen voor de be scherming van het Alpenmi lieu. Het lijkt hem daarom overbodig dat een Nederland se organisatie ook nog eens actie gaat voeren. De laatste tijd zijn er volgens Jens nau welijks nieuwe skigebieden aangelegd. Het skitoerisme ondergaat volgens hem na de grote expansie van het begin van de jaren zeventig nauwe lijks enige uitbreiding meer. A-rb baks 'fPm 3 m. bon ieef J strot ej orriv (Van onze irlementaire redactie) HAAG „Met ons e^rkiezingsprogramma we gematigder dan inister Ruding". Niet ider trots probeert fi- icieel-specialist van de dr. Rudolf de Korte n poging te doen links 1 de minister van Fi- tciën te blijven staan, wijst er op hoe Ruding de komende vier jaar ^Jpstens zestien miljard bezuinigen om het rheidstekort naar vier rdocent terug te dringen. VVD praat over 18 tot miljard bezuinigen, eer dus dan Ruding, aar, zo haast De Korte te rklaren, daarvan is aar 12 miljard bestemd ior de terugdringing van financieringstekort, rest, zeven miljard gul den, wil de VVD terugge ven aan de burgers door verlaging van belastingen én premies. Die zeven miljard lastenver lichting voor de burgers is een spil van het VVD-verkiezings- programma. De Korte ziet het als een van de mogelijkheden om de loonontwikkeling de komende vier jaar gematigd te houden, dat wil zeggen, niet 'meer te laten stijgen dan twee procent. Die voortgezette loon matiging is weer hard nodig voor verder economisch her stel. In feite lijkt de burger juist gebaat bij loonmatiging, want hoe gunstiger die uit pakt, hoe meer de economie zal groeien. En alle groei bo ven een percentage van twee (en dat zit er dik in) zal in de vorm van extra lastenverlich tingen worden teruggegeven aan de burgers. Op die manier wordt automa tisch het verschil tussen wat men bruto verdient en netto overhoudt kleiner, zodat er ook weer prikkels ontstaan om meer te presteren. Van presta tiedrang is immers weinig over als men elke salarisver hoging die men krijgt vrijwel helemaal weg ziet gaan aan premies en belastingen. Werkenden Het VVD-programma is er dus vooral een voor de werkenden en dan nog vooral voor wie in het bedrijfsleven zit en hoge rop wil. Voor wie van de over heid afhankelijk is, ligt de zaak anders. De ambtenaren zullen weliswaar niet op hun salaris worden gekort, maar zien door een jaarlijkse ver mindering van het personeels bestand met twee procent de werkgelegenheid met 30.000 banen teruglopen. Om de col lectieve sector verder terug te dringen kiest de VVD ook voor het bevriezen van de so ciale uitkeringen en het kor ten op de kinderbijslag. In grote trekken, zegt De Kor te, zullen de uitkeringstrek kers er niet op achteruit hoe ven te gaan, maar zowel CDA als PvdA zeggen dat de VVD deze belofte niet kan waarma ken. Volgens De Korte zullen echter ook de uitkeringstrek kers immers kunnen profite ren van de daling van de be lastingen en premies die de VVD wil doorvoeren. Ander zijds zal deze groep bepaald niet worden ontzien als het mes vooral gaat in de inko mensafhankelijke regelingen, waar juist de laagstbetaalden het meest van profiteren. Biedt het VVD-programma ook uitzicht op meer werk? Nergens staat een getal ge noemd en De Korte hoedt zich er voor zelf een voorspelling te doen. „Wij willen geen knollen voor citroenen verko pen. Die 500.000 die Lubbers heeft genoemd vind ik veel te optimistisch". Uitgaande van de economische groei waar de liberalen mee rekenen (twee procent) zit er een stabilisering van de werk loosheid in of een lichte daling tot 650.000. Met het hierboven geschetste scenario denken de liberalen echter een veel hoge re groei (drie procent of meer) te kunnen bereiken en daar door zullen meer banen ont staan. Volgens De Korte kan elke nieuwe baan drie mensen aan werk helpen, bv. door deeltijdwerk, maar ook door het positieve effect van nieu we werkgelegenheid op de economie. Verwijten als zou dit VVD-programma alleen werkenden maar perspectief bieden wijst De Korte dan ook van de hand. HOORN Het onderzoek van de politie van Hoorn naar het doen en laten van een biljartclubje uit die plaats, heeft uitgewe zen dat het nu 21-jarige meisje dat de zaak aan het rollen bracht, al vanaf haar zesde jaar seksueel is mishandeld. Vanaf de tijd dat ze net op de lagere school zat werd zij meermalen per week op sadistische wijze misbruikt. Dat gebeurde vrijwel zeker steeds door dezelfde mannen, zo bevestigt politiewoordvoerder C. Beunder. De vader van het meisje heeft een volledige bekente nis afgelegd. Het meisje heeft gedurende die vijftien jaar haar mond niet open durven doen, omdat ze voortdurend bedreigd werd met verdere mishandeling. Het meisje lijdt aan epileptische toevallen, waar van het onbekend is of die iets met haar gruwelijke jeugderva ringen te maken hebben. Die epilepsie is wel haar redding ge worden, omdat de politie haar wel eens naar huis reed als ze een toeval had. Door in de auto wat met haar te praten is de politie langzamerhand achter de mishandeling gekomen. Aantal transplantaties fors gedaald LEIDEN Er is in Nederland een groot tekort aan donornie ren, waardoor het aantal niertransplantaties vorig jaar met twaalf procent is gedaald. In totaal kregen 289 Nederlanders een nieuwe nier, die 121 gevallen van een buitenlandse donor kwam. Omgekeerd kregen 104 buitenlanders een Nederlandse nier. Het aantal Nederlanders dat nog wacht op een transplanta tie is opgelopen "an 806 naar 977; een stijging van 21 procent. Volgens directeur G. Persijn van Eurotransplant zijn er minder donornieren beschikbaar omdat het aantal verkeersslachtoffers zowel in Nederland als in het buitenland is afgenomen. Die op zich goede ontwikkeling vereist volgens Persijn dat meer men sen hun organen vrijwillig ter beschikking stellen door een do nor-codicil in te vullen. Inmiddels hebben ongeveer 1,8 miljoen Nederlanders dat gedaan. Momenteel wordt er een grootscheep se campagne in de sportwereld gevoerd om dat aantal op te schroeven. Het aantal harttransplantaties in Nederland steeg het afgelopen jaar overigens van éen naar tien en het aantal levertransplanta ties van zeven tot tien. In 1985 kwamen in Nederland 28 donor harten beschikbaar. Scholten, Jurgens en Van Doorn naar PvdA DEN HAAG Een veertigtal christen-politici zal collectief overstappen naar de Partij van de Arbeid. Onder hen zijn het afgescheiden Tweede-Kamer lid Jan Nico Scholten (ex- CDA), oud-minister Harry van Doorn en Eric Jurgens, oud kamerlid en tot vorig jaar voorzitter van de NOS. De bei de laatsten waren betrokken bij de oprichting van de PPR. De overstap heeft het karakter van een verjaarscadeau, door dat zij plaats heeft op 9 februa ri, wanneer de PvdA precies veertig jaar bestaat. De groep van veertig zou de PvdA de toezegging hebben gevraagd en gekregen dat er meer ruim te komt in deze partij voor be zinning over „levensbeschou wing en politiek". Van de overige 37 aankomen de sociaal-democraten komt de helft uit het CDA en bestaat de andere helft uit voormalige leden van PPR en EVP en uit politiek daklozen. Initiatiefne mers van de collectieve over stap zijn Scholten, Jurgens en Jaap Tas, één van de grond leggers -van de Evangelische Volkspartij. Andere min of meer bekende namen zijn: prof. Theo van Boven, ex- voorzitter van de VN-commis- sie voor de mensenrechten, Rien Westrate, de eerste lij strekker van de EVP, Peter Idenburg, oud-bestuurslid van de ARP en twee zoons van wijlen Bruins Slot, ooit verr maard leider van de ARP. PPR-fractieleider Ria Beckers is woedend op de groep van veertig. Volgens haar is er te lefonisch en schriftelijk actie gevoerd onder de leden van haar partij. Belangwekkende archelogische vondst RIO DE JANEIRO De ont- dekking in Brazilië van stenen wapens en gebruiksvoorwer pen die naar schatting 43.000 jaar oud zijn, doet twijfel rijzen aan de gangbare theorie over het verschijnen van de mens op het Westelijk Halfrond. Ar cheologen gingen er tot dusver vrijwel unaniem van uit dat de eerste mensen 40.000 jaar gele den het Westelijk Halfrond be reikten, toen zij vanuit Azië de Beringstraat overstaken naar Alaska. De voorwerpen zijn vorig jaar ontdekt in de omge ving van San Domingo in de staat Goias, maar men heeft de vondst stilgehouden om het werk van de archeologen niet te bemoeilijken. De oudst be kende sporen van menselijk leven in Brazilië dateerden tot nu toe van 15.000 jaar geleden. TRAPPUZZEL In elk vakje dient een letter te worden Ingevuld, waardoor zowel horizontaal als verticaal woorden van navolgende betekenis verkregen kunnen worden: 1 knaagdier: 2 gebergteketen langs de westkust van Zuid-Amerika; 3 jon geling van zeldzame schoonheid; 4 land in West-Afrika; 5 rolletje fijnge sneden tabak; 6 stad in Venezuela; 7 van zeker materiaal vervaardigd; 8 zomerverblijf. OPLOSSING RIEMELS 7weri©/EN keut CÊEN «MAsmek MEER. VIND \&eax> m*wr 'r5 io'n hs^ojK nctwriscue 'i6ec&J6" XMANlAIxe 3?-VWENOÊN D/eUCGCHAD HEB HADDEN AL ESZRefi. 6ÊN VAIÊNCiN! "21 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Borssele krijgt een nieuwe kerncentrale. Moerdijk wordt waarschijnlijk afgevoerd als vestigingsplaats ten gunste van de Maasvlakte en in het noorden van het land zullen geen nieuwe kern centrales worden gebouwd. Dit vormen de hoofdlijnen van een voorstel zoals minister Van Aardenne (Economische Zaken) dat aan zijn collega ministers heeft voorgelegd. Het voorstel is vanmiddag be sproken in de Raad voor de ruimtelijke ordening en mi lieuhygiëne (RROM), een on derraad van de ministerraad. Het is nog niet geheel zeker over deze raad het voorstel van Van Aardenne zal overne men. Moerdijk is namelijk een heikel punt in de gehele pro blematiek. Het provinciaal be stuur van Noord-Brabant on der leiding van commissaris der koninging Van Agt, vindt Moerdijk een uitstekende lo- katie voor een nieuwe kern centrale. Het kabinet vond dat aanvankelijk ook, maar uit alle andere adviezen is toch het tegendeel gebleken. Om moeilijkheden met Van Agt c.s. te voorkomen, wordt Moerdijk in het nieuwe voor stel niet zondermeer afge schreven. Er wordt gesproken over „nader onderzoek". Daar mee wordt voorkomen dat de provincie schadeclaims zou in dienen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3