Grondtransactie motief moordaanslag Noordwijk lijkswaterstaat te snel met afkondiging wrakkenwet CcidócSoivicunt oor het jaar 00 geen jrbreding egstgeester- iJnaal POLITIE: OPDRACHTGEVER VOELDE ZICH VOOR 3 MILJOEN GETILD Marian Hoogink bakt beste taart Arrestanten ontsnapt W oon wagenbewoners moeten weg van kampje Oegstgeest kapitein Rio Grande wordt verhoord SÉ DEN OMGEVING VRIJDAG'17 JANUARI 1986PAGINA 13 dA-Noordwijk ijvert jor toeristenbelasting X^ORDWIJK Het invoeren van toeristenbe- ing om een leefbare en betaalbare badplaats te den. Dat is het belangrijkste strijdpunt van de lA-Noordwijk voor de komende raadsperiode, maakte lijstaanvoerder en wethouder J. Be- gisteravond bekend. Hij sprak ook, gezien de IS I aringen van deze raadsperiode, de hoop uit dat 15 weer een college komt met CDA, VVD en fwjA, omdat dankzij die samenwerking veel ge- iseerd kon worden. Bedijn trekt de PvdA-lijst r de vierde maal. Hij wordt gevolgd door Coby irham en de „nieuwe" gezichten van Bram ns, Peter Teunissen en Louky Kramer. De par- wil een kwijtscheldingsfonds instellen voor isen die buiten hun schuld in financiële pro- 1 men zijn geraakt. Dat daar behoefte aan bestaat s' et uit de vele hulp die het afgelopen jaar is !k'e, eend. e tal de o iedse jrdt hulp rtels iekte [enoi rich ov een n vr va. ni Douche koppen HAZERSWOUDE De daders van een in braak in de Landvliet- sporthal in Hazers- woude hebben een merkwaardige verza- melhobby. Het enige dat namelijk na een inbraak in de nacht van woensdag op don derdag werd vermist, waren negen douche koppen. De onbeken den kwamen de sport hal binnen door een lichtkoepel te vernie len. Mooiste voortuin SASSENHEIM De heer A. C. van Reisen heeft de mooiste voortuin van Sassenheim. De jury van de tuinkeu- ringen, georganiseerd door de afdeling Lisse van de KMTP kende hem de eer ste prijs toe. Burgemeester Kret reikte de prijzen gisteravond in het Jeugdhuis uit. De straten werden in het voorjaar, zo mer en najaar door het bestuurslid me vrouw Hardenberg bezocht voor beoor deling. Van de circa elfhonderd in aan merking komende tuinen vielen er vijftien in de prijzen. Na de heer Van Reisen (Hoofdstraat 357) was de tweede prijs voor H. Bakker Zn. BV, Hoofd straat 137. Mevrouw J. L. N. van Rei- sen-Lubbers (Willem Warnaarlaan 38) werd derde. Motorzagen ontvreemd OEGSTGEEST Uit een van de dagverblijven van het psychia trisch ziekenhuis Endegeest in Oegstgeest zijn in de nacht van woensdag op donderdag twee motorzagen ont vreemd. De da ders kwamen het verblijf binnen door twee open slaande deuren open te breken. Ouderen SASSENHEIM De jaarvergade ring van de Katholieke Bond van Ouderen was gistermiddag druk bezocht. In het clubhuis van de voetbalvereniging Teylingen sprak voorzitter V.d. Ploeg de hoop uit dat de bond in april terecht kan in het voormalig KSA-gebouw. Het voormalig onderkomen „het On derdak" is immers gesloten. Op dit moment maken de ouderen voor hun ontspanningsmiddagen ge bruik van het clubhuis van de voetballers en de Kastanjeschool. De voorzitter deelde mee dat de jaarlijkse uitgaansdag eind augustus zal plaatsvinden in Zeeland. De bond telt thans 295 leden. De be stuursleden W. v.d. Ploeg en W. Beyk werden herkozen. Torenuurwerk Grote Kerk wordt hersteld RIJNSBURG Het uurwerk in de toren van de Grote Kerk wordt hersteld. De commissie financiën ging gis teravond accoord met een voorstel hiertoe. De herstel- kosten bedragen 22.000 gulden. Het gaat om de repara tie van de electrische bedrading en het Aandrijfmecha nisme. Volgens burgemeester F. Jonkman is het de af gelopen weken wel duidelijk geworden dat de eeuwe noude toren leeft bij de mensen. Hij doelde daarmee op het feit dat zich onlangs een aantal sponsers hebben ge meld voor de verlichting van dit monumentale object, toen bleek dat de gemeente daar geen geld meer voor had. „Bij zoveel spontaniteit hebben wij gemeend om ook eens te kijken of wij niet wat aan de wijzerplaten konden doen", aldus Jonkman. Tijdens de vergadering kwam ook het carrillon ter sprake. Herstel hiervan gaat 125.000 gulden kosten, zo heeft de gemeente geraamd. Of dat geld in de nabij toe komst beschikbaar zal komen lijkt twijfelachtig. Deelder in De Kuip NOORDWIJK Jules Deelder komt vrijdag 24 ja nuari op uitnodiging van SKAN in De Kuip, waar door hem een programma wordt verzorgd onder de ti tel „Deelder spreekt". J. A. Deelder, die zichzelf „auc- teur" noemt, is regelmatig te horen en te zien in radio- en tv-programma's. Reeds op 12-jarige leeftijd begon hij te schrijven en daarmee is hij nog steeds niet opge houden. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. De prijs bedraagt 8 - per persoon en voor SKAN-begunsti- gers, houders van een CJP- kaart of van 65+ kaarten betalen f 6.-. lang jsaartf rich s vai e scl NSBURG Het 'stgeesterkanaal zal voor het jaar 2000 rden verbreed. Dat ft het hoogheemraad- itgev ap Rijnland de ge- ente Rijnsburg in een meegedeeld. Het gheemraadschap hoopt rmee de al geruime tijd itaande ongerustheid en luidelijkheid over de it ve wmst van het kanaal >mdi lebben weggenomen, e ma »nge| brief heeft overigens niet eien onduidelijkheid over de lekei gelijke verbreding in de geld^omst weggenomen. „Er onzekerheid bestaan", zo tijd kte burgemeester F. Jonk taai 11 gisteravond tijdens een jk d leentelijke commissiever- ed vi ering op. Hij liet weten dat bou [emeente Rijnsburg op kor i en frmijn een gesprek met het vai gheemraadschap zal aan- wat meer duide- omej|ieid te verkrijgen. „We tten wat meer facetten krijgen", aldus Jonkman. Ie ie| sht het ooit tot een verbre g komen, dan zal dat aan noordkant van het kanaal :hieden. Een strook van 25 x langs het kanaal is in ei bij het hoogheem raad- ip. In het bestemmingsplan oore.ft deze strook al sinds jaar nto jag de bestemming „water- tsdoeleinden". Wel ver- t Rijnland de gronden aan ticulieren. In de Rijnsburg- situatie betreft het hier kkwekers. Juist zij waren band met nieuwe inves- hgen ongerust geworden irlopig spreekt de brief van hoogheemraadschap over feit dat de verbreding nog Leid< rminst het stadium van gfl crete plannen heeft be st. Het gaat dus nog om vrij plannen. Door de verbre- zou het kanaal een grote- schao watercapaciteit kunnen I-833J igen en wellicht zal er in de komst een vergroting van huidige capaciteit nodig zo meent het hoogheem orKUjJidsehap. In dat geval zou Mabreding een oplossing kün- 4-15.: RS - Niem tel. uverE rzoc in we ei i ho doi Inl i Vfrl *moe N Kit 6 zijn. Ijrant ontvangen Bel tussen en 19.00 uur, zaterdags tussen en 15.00 uur, telefoonnr.071 LEIDI M8 en uw krant wordt nog dezelf- prakt von(j nabezorgd. NOORDWIJK „Zake lijke onenigheid". Dat is volgens de politie het mo tief voor de moordaanslag op de Noordwijkse projec tontwikkelaar M. Kuijper (39). Het zou hierbij gaan om een verlies van 3 mil joen gulden dat een 36-ja- rige makelaar uit Noot dorp bij een grondtransac tie geleden zou hebben. Uit wraak heeft hij een 39-jarige huurmoordenaar uit Rotterdam opdracht gegeven hebben om de projectontwikkelaar dood te schieten, zo luidt de verklaring van het onder zoeksteam. Tot deze conclusie is de re cherche van Noordwijk samen met het regionale recherche bijstandsteam gekomen na het onderzoek naar de moordaan slag op de Noordwijker. Het slachtoffer werd in de nacht van 30 op 31 december vorig jaar in de deuropening van zijn woning aan de Emmalaan met vier kogels werd neerge schoten. Hij overleefde de aan slag echter na een operatie van acht uur. Gisternacht heeft de politie de twee ver dachten van de aanslag aange houden. Zij toonden zich vol gens een woordvoerder van het team zeer verrast bij hun arrestatie en boden geen ver zet. Zij hebben niet bekend. Vandaag worden zij aan een nader verhoor onderworpen. Tijdens een persconferentie deed de leider van het regio nale recherche-team gister middag een en ander rond de schietpartij uit de doeken. Kuijpers en de makelaar in onroerend goed waren zaken partners. Bij een transactie die half vorig jaar plaats had en waarbij het om een stuk grond in Noordwijk ging, zou de ver dachte opdrachtgever voor zijn gevoel voor drie miljoen gul den door Kuijpers „getild" zijn. De grond is nu in eigen dom van Kuijpers. De politie wilde niet zeggen om welk stuk grond het gaat. Of het hierbij om de grond van het aan de Koningin Wilhelmina- boulevard in aanbouw zijnde Oranjehotel, beter bekend als Kuurhotel gaat, wilde de poli tie gistermiddag bevestigen noch ontkennen. Het recherche-team kwam op het spoor van de Nootdorper toen zij van Kuijpers het ver moeden vernam, dat het ver lies van de drie miljoen gulden wel eens het motief voor de aanslag kon zijn. Vervolgens is het team uit gaan zoeken met wie de makelaar connecties had en contact gezocht kon hebben om de moord te ple gen. Zij kwamen tenslotte uit bij de 39-jarige Rotterdammer, die een beroep in de horeca uitoefent, maar zich daarnaast ook met handel in onroerend goed bezighoudt. Omdat de man al eerder zich schuldig had aan geweldsmisdrijven, bezat de politie een foto van hem in het archief. Kuijpers herkende hiervan de man die hem vorig jaar van dichtbij neerschoot. De schutter had zich nog niet eerder schuldig gemaakt aan poging tot moord. De Nootdorpse makelaar heeft geen crimineel verleden. De verdachten worden maan dag voorgeleid aan de officier van justitie. De Rotterdammer wordt poging tot moord ten laste gelegd; de makelaar uit lokking van poging tot moord. Marian Hoogink uit Voorhout is winnares geworden van de taartenbakwedstrijd voor leerlingen van de Don Bosco- MAVO in Sassenheim. Zij bakte een heel mooie en lek kere appeltaart. Bakker Oo- men reikte haar gistermiddag de hoofdprijs, een wisselbe ker uit. Aan de taartenbakwedstrijd namen in totaal 66 deelne mers mee. Ze kwamen uit alle klassen, maar de eerste klassers waren wel in de meerderheid. De taarten wer den beoordeeld op hun pre sentatie, smaak en originali teit. Bakker Oomen reikte prijzen uit aan de tien beste bakkers. Dat waren na win nares Marian; Rutger Merks, Jaap Heemskerk, Frank Kop pers, Heieen Oomen, Cynthia v.d. Kraan, Milco Ribbers, Dennis Dofferhof, Liane Velt- man en Jurgen v.d. Willik. WASSENAAR Twee arrestanten zijn gisteren ontsnapt uit het Wassenaarse politiebureau. De twee knapen, Hage naars van 15 en 16 jaar oud, zaten wegens cellentekort in gevangenissen tijdelijk op last van de rechter-commissaris in Wassenaar. Ze zaten in voorlopige hechtenis wegens het ple gen van vermogensdelicten. De twee slaagden erin tijdens het overbrengen van de luchtplaats naar de cellen te ont snappen. De luchtplaats bevindt zich op het dak van het po litiebureau en de arrestanten worden via een lift daar naar toe en terug naar de cellen gebracht. Halverwege die reis kan op de begane grond worden gestopt. Toen de lift die verdieping bereikte drukte het tweetal de liftdeur open en ontsnapte via de voordeur. De politie heeft de achtervolging ingezet en zelfs een speurhond en slaagde erin een van de twee jongens te achterhalen. Die wist zich echter los te ruk ken en alsnog te ontvluchten. DEN HAAG/OEGSTGEEST De bewoners van het woon wagenkamp aan de Haarlem merstraatweg in Oegstgeest moeten daar vandaag vertrek ken. De Raad van State wees vanochtend een verzoek van de bewoners af, om te mogen blijven staan zolang hun be zwaarschrift tegen het bevel tot vertrek nog niet is behan deld. De gemeente Oegstgeest probeert al sinds zondag de be woners van het terreintje weg te krijgen, omdat ze niet uit Leiden komen. Burgemeester Sj. H. Scheenstra hoopte van ochtend dat de bewoners uit eigener beweging zouden ver trekken, waardoor slepen niet nodig zou zijn. Op het nieuwe woonwagen kampje stonden sinds zondag twee caravans. Zij zijn van twee families uit Uitgeest en Haarlem. De zeven standplaat sen zijn echter bestemd voor bewoners van het kamp aan het Leidse Trekvaartplein, dat overvol is. Toen één van de niet uit Leiden afkomstige be woners, de heer J.J. Visser, zich maandag evenwel meldde op het gemeentehuis, kreeg hij van een ambtenaar te horen dat hij de sleutel voor het schuurtje met aansluitingen voor gas, licht en water kon ophalen bij de architect van het kamp. Die weigerde hem echter de sleutel te verstrek ken, waarna Visser zich weer naar het gemeentehuis begaf. Daar werd hem toen verteld dat hij daar niet mocht staan. Zondagavond was al de politie geweest om Visser en zijn schoonzusje Th. Swertz te ver tellen dat zij voor dinsdag avond weg moesten. Dinsdag middag werden door de ge- JGENAAR WIL RIO GRANDE WEL BERGEN ASSENAAR/ROTTER- M „Van onwil van eigenaar van de Rio ande is geen sprake, contract voor de ber- g was al getekend, het chten was woensdag slechts op het stellen een bankgarantie ir de Griekse eigenaar het schip, de Comni- nos Brothers Shipping Company SA in Piraeus. Voordat de benodigde vijf miljoen gulden bijeen was, stelde rijkswaterstaat het schip echter al onder de wrakkenwet". Dit zegt de heer Post Uiterweer, woordvoerder van ber gingsbedrijf Wijsmuller. De staat eist een dergelijke ga rantie omdat de bergingspo ging van het schip op basis van „no cure no pay" (geen re sultaat, geen geld) zal gebeu ren. Met de garantie wil de staat voorkomen alsnog voor de kosten op te moeten draai en, mocht de berging niet luk ken. Wijsmuller zegt slechts te wachten op de uitslag van het kort geding, dat vandaag in Den Haag dient. „We kunnen direct beginnen. Het geld is in middels gereserveerd", aldus de woordvoerder. Smit-Tak heeft ook een con tract met de Rio Grande, een zogeheten master-to-master contract. Een overeenkomst tussen de ene en de andere ka pitein volgens de formule: no cure, no pay. Toen het schip in nood kwam heeft het een may-day, een noodsignaal uit gezonden waarop Smit heeft _CJ. VASSENAAR De gezagvoerder en de loofdwerktuigkundige van de Rio Gran- le worden vandaag bij de scheepvaartin- pectie in Rotterdam in het bijzijn van )un advocaat gehoord door de rijkspoli- ie te water. Sinds woensdagmorgen ligt de vrachtvaarder op het strand bij Was senaar na de hevige storm in de nacht Van dinsdag op woensdag. Het onder soek naar de juiste toedracht wordt door de rijkspolitie te water van IJmuiden litgevoerd in samenwerking met de kheepvaartinspectie te Rotterdam, let verhoor heeft plaats met behulp van olken; het merendeel van de beman ning bestaat uit Zuid-Koreanen. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie zijn er tot op heden geen aanwijzingen dat er 'an enigerlei opzet sprake is: „Er zijn Wellicht wat minder gevaarlijke manie- en om te proberen de verzekering te til len, dan met windkracht tien je schip op het strand te zetten", aldus de woord voerder. De papieren van de gezagvoer der blijken in orde te zijn, men is nog be zig de scheepspapieren aan een inspectie te onderwerpen. Uit een technisch on derzoek van de Rio Grande zal nog moe ten blijken hoe de motorstoring precies is ontstaan. Bij hevig stormweer moeten de motoren van een groot schip statio nair draaien om als het ware tegengas te geven, zodat de politie ten opzichte van de wind ongewijzigd blijft. Door de sto ring echter raakte het de Rio Grande van zijn anker en raakte op drift. De hele tocht vanaf Europoort, langs de Westlandse en Scheveningse kust tot de stranding bij Wassenaar is op de voet, dat wil zeggen op de radar, gevolgd door de havendiensten van Hoek van Holland en Scheveningen. Voor de Scheveningse havenhoofden zowel als voor de wandel- pier was er geen enkel ogenblik echt ge vaar: het schip was daarvoor nog vele kilometer uit de kust. Als het vlottrekken vandaag of van nacht niet lukt, kan het nog wel eens druk worden op het strand. De Wasse naarse politie heeft daarom al de nodige voorzorgsmaatregelen genomen om de drukte in het weekeinde zoveel mogelijk in goede banen te leiden. Bij het Wasse naarse Slag zullen alle (zomerse) par keerplaatsen geopend zijn. Overigens te gen de zomerse parkeertarieven. Zodra het parkeerterrein volledig vol is, wordt er vanaf Rijksdorp met NZH-bussen een pendeldienst tot aan het strand onder houden. De politie adviseert echter om met de fiets via de duinen van Meijendel naar het strand te komen. „Vanaf de fietsenparkeerplaats achter de eerste rij duinen is het nog maar vierhonderd me ter lopen naar de Rio Grande, terwijl je bijna zeker in een file komt te staan als je via Het Wassenaarse Slag komt", aldus politiewoordvoerder De Vos. De Haagse duinwaterleiding heeft vanwege de ver wachte drukte extra personeel in dienst geroepen. Aan een standhouder is ver gunning verleend om op het strand fris drank en koffie te verkopen en kunnen toeschouwers ook in een gebakken visje bijten. met twee sleep boten kwam. Wijsmuller was niet in de buurt. Volgens de heer Drentsma, woordvoerder van Smit-Tak, komt het wel vaker voor dat ook al heeft de reder een overeenkomst met een bepaalde bergingsmaat schappij, in noodgevallen een beroep wordt gedaan op de slepers die zich als eerste aan bieden, in dit geval dus Smit- Tak. Mr. J.J. van Zanten Jut, hoofd van het bureau schaderegeling van Rijkswaterstaat en uit voerder van de wrakkenwet, meent dat zo snel mogelijk dient te worden gehandeld. Hij had twee aanbiedingen gekre gen. Bergingsbedrijf Wijsmul ler wilde eerst het schip van de nodige ballast ondoen en een sleuf in het zand bagge ren. Dan zou het schip over twee weken bij het volgende springtij vlot getrokken kun nen worden. Intussen zakt het schip echter steeds dieper weg op het strand en dringt de vloedlijn steeds verder op naar de dui nen. Zo lang hoeft evenwel niet te worden gewacht, aldus Van Zanten Jut. In de andere offerte wordt ervan uitgegaan dat het schip eerder vlot kan zijn. Rijkswaterstaat wil dan ook met deze tweede berger, Smit-Tak, in'zee gaan. De mo gelijkheid het schip op het strand te slopen hoeft voor shands niet nader te worden onderzocht. Wint Smit-Tak vandaag het kort geding, dan kan vannacht al met het vlot trekken van het schip worden begonnen. Van Zanten Jut deelde desge vraagd nog mee, dat de waar de van de Rio Grande in va rende conditie geschat wordt op een bedrag tussen de zeven en tien miljoen gulden. Als het schip is geborgen heeft Rijks waterstaat de bevoegdheid het openbaar te verkopen. Brengt het meer op dan de kosten van de berging dan gaat de rest naar de eigenaar. Is de op brengt niet genoeg om de kos ten te betalen, dan wordt het tekort verhaald op de rederij. De Rio Grande. meente Vliko-bakken met zand en plaatsjes neergezet om te voorkomen dat woonwa gens het terrein op konden. Woensdagochtend kreeg Vis ser nog eens schriftelijk mee gedeeld dat hij weg moest, an ders zou de politie gaan slepen. Zijn advocaat mr. F.H. van Alst wist dat door een verzoek aan de Raad van State te voor komen. De gemeente vindt dat er gewoon sprake is van kam peren, omdat het om caravans en niet om woonwagens gaat. Van Alst voerde gisteren ech ter aan dat in kringen van woonwagenbewoners de cara van als „voortrekkerswagen" geldt en dat de woonwagens van Visser en zijn schoonzus er al gestaan zouden hebben, als de gemeente dat niet had voorkomen. Volgens de gemeente is het kamp ook nog niet klaar. Er moeten nog meters aangeslo ten worden en geluidschermen worden geplaatst. De uiteinde lijke toewijzing van de woon plaatsen gebeurt bovendien door het Woonwagenschap, een samenwerkingsverband van gemeenten uit de regio. Volgens secretaris J. Somme- ling wil het Woonwagenschap aan het einde van deze maand de verhuizing van bewoners van het Leidse kamp naar kampjes in Voorschoten, Kat wijk en Oegstgeest in één keer laten voltrekken. Indien Vis ser en zijn familie in aanmer king wilden komen voor een plek, moesten ze volgens hem eerst op de wachtlijst. Staats raad Kapteijn zei niet te be grijpen hoe een ambtenaar kan zeggen dat mensen daar kunnen gaan staan, als het kamp volgens de gemeente nog niet klaar is. „De betrok ken ambtenaar heeft gezegd: als jullie uit Leiden komen, mogen jullie daar staan", aldus wethouder Blom. Volgens haar ziet het kamp er wel uit alsof het klaar is. Kapteijn wilde vervolgens weten hoeveel Leidse woonwagenbewoners zich aangemeld hadden voor één van de zeven standplaat sen in Oegstgeest. Dat bleken er vijf te zijn, maar volgens Sommeling veranderde de lijst voortdurend en vielen er steeds rrtensen af of lieten zich op de lijst bijschrijven. Volgens Van Alst is het zeer noodzakelijk dat Visser en Swertz niet meer in Uitgeest en Haarlem staan. Mevrouw Swertz zou zich op het woon wagenkamp- in Uitgeest be dreigd voelen. Visser stond il legaal op een kamp in Haar lem en zou nu zijn schoonzusje beschermen. L.J. Boskamp 70 jaar lid van AbvaKabo VOORSCHOTEN De heer L.J. Boskamp werd gister avond gehuldidg vanwege zijn 70-jarig lidmaatschap van de AbvaKabo in Voor schoten. Dit gebeurde tijdens de jaarvergadering in De Werf. De heer Boskamp woont sinds 8 jaar met zijn echtgenote in 't Hofflants Huys en werd midden in de Eerste Wereldoorlog lid van de vakbond voor werkne mers in dienst van de over heid. Binnen de bond heeft de heer Boskamp diverse be- stuursfunkties vervuld. In aanwezigheid van zijn echt genote werd hij toegesproken door de voorzitter van de Voorschotense afdeling A.F. van Beekum en de districts bestuurder J. Jansma na mens het hoofdbestuur.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13