Commandant Van der is na 33 jaar uitgeblust Bisschop Bomers bij lustrum RKJGL ALLER LEI(DS) Binnenpret 86 voor jong en oud Ecidóc Qowuvnt Overvallers laakten lil joenen uit S IDEN OMGEVING VRIJDAG 17 JANUARI 1986PAGINA 11 nl r zijn mensen die uiteenlo- •u 13 ?nc*e mo^elletjes van brand- 3ABYI eerauto's verzamelen en er 00. 19 vens graag naar kijken. Je 0. Si. >bt er ook, die veel liever ilf in zo'n ding op ware 45 21 'o°tle 6aan z'tten en dan als 15.' 21 f gesmeerde bliksem ermee acadi illen uitrukken wanneer de >de haan gekraaid heeft. Als die kriebel in het bloed be- leurt, ben je misschien voor MLey andweerman in de wieg ammi jlegd. In de gloed der vlam- ien koesteren deze lieden un uitgesproken liefhebbe- j. Dat is in elk geval zo ge- lan met Johannes van der 13 ugten. tot vanmiddag com- -T andant van de vrijwillige andweer in het op de OLE 3 lestgronden uitstekend ge jende tuindersdorp Rijns- Si; It '5, l«jurg. DP0|- k ber is 45.21 immandant me van 15. 21 eek bij hem thuis aan de .anaalstraat, met als decor „tropische bak", waarin, 2i ider andere, een pronken- i s, donkere, fraailijnige 11 laanvis, die steeds op de orgrond zich, aanwaaiend, het gesprek scheen te wil- n mengen. Mevrouw Van «8 1 ïr Gugten met grijze Diffure al charmant gereed oor de afscheidsreceptie irveerde bij de koffie gegla- :erde koekjes; „overgehou- .45. ien van de verjaardag". ijnsburg zonder veel om- PASSi a8 ^en commant^ant dien- 77): b met en'6 verbaal sirene- 6); v sloei. uitgeluid. 15. if Ja", zei Joh. van der Gugten "IS Fi ,et ecn lichte zucht, zonder /enwel aangeslagen te zijn: 50 jaar ben je. Dat is bij de za7 23 randweer de functionele :o. r jeftijd om van het toneel te 'Vio erdwijnen. Daar ontkom je i0( iet aan, al is het nóg zo j< óè'der efhebberij als vrijwilliger ov-dy uim 33 jaar geleden kwam ij bij het korpsje dat in sep- ,|$mber 60 jaar bestond; elf hij commandant. ra."o< et is in Rijnsburg bijna een randwerende firma Van der ugten. De voorganger van )h. was commandant C.C. :a. 00vandaag is Johannes' op- a,eLE )lger weer een C.C., die een o say 1011 's van de eerderge- KINW&emde C.C. senior. Dan is er CiNi jg een W.L. die plaatsver- jvgend commandant is, en jk een andere broer is fndweerman. Allemaal ovari Bi der Gugtens, maar geen amilie van elkaar. Hooguit erre achterneven. Brandweercommandant Johannes van der Gugten nog eenmaal bij z'n blinkende materiaalwagen. Klaar om uit te rukken, zo af en toe, ten dienste van de gemeenschap. Boekhouder Het vreemde is, dat deze scheidende commandant zich bekent als een brandbestrij- dende amateur. „In mijn le ven verandert er voorlopig niets: ik ben gewoon boek houder bij een bloemengros- sierderij en groothandel. Gek hè? Ik ga ook gewoon door met postzegels verzamelen en vissen op z'n tijd („En knut selen hè", voegde mevrouw eraan toe; „m'n man is een echte doe-het-zelver; niet waar man?"). Maar ik heb al tijd al interesse voor de brandweer gehad. Ik was een jaar of 30, en ze zeiden: als er een plaatsje bij de brandweer vrij is dan moet je erbij zien te komen. Tegenwoordig staan de jongelui niet meer zo te dringen meneer. Aan de opleiding is trouwens, verge leken met vroeger, veel meer studie verbonden. Je had destijds praktisch geen cur sussen; ze leerden je gewoon hoe je het allemaal moest doen. Dat heeft zich ontwik keld; je moet nu twee tot drie jaar studeren in je vrije tijd om tweede en eerste klas brandwacht te kunnen wor den. Je moet er wat voor over hebben. Vroeger smeet je er een plens water tegen aan, maar vandaag heb je zo veel chemische middelen; daar komt soms geen water meer aan te pas". Nee, de taken van een (vrij willige) brandweer zijn er niet eenvoudiger op gewor den. Oud-commandant Van der Gugten: „De hulpverle ning is erbij gekomen, bij on gevallen, om uit te zagen en dergelijke. Je bent veel meer op de weg dan tientallen ja ren geleden. Gevaarlijke stoffen: daar moet je ook triee op de hoogte zijn. Het is een geweldig verschil en dat is gaandeweg zo gegroeid". De vrijwillige brandweerbrigade van Rijnsburg bestaat, con stant, uit een man of 25. Van der Gugten: „Er zijn altijd mensen genoeg bij een alarm, ongeacht op welk uur. Dat is een voorrecht in deze plaats: zowat iedereen werkt op het dorp. Je hebt per melding onmiddellijk een man of 10, 12 ter plekke, en dat is vol doende om uit te kunnen rukken". Weken niets te doen „Ik ga niet graag weg, maar je leeft ernaar toe, naar dat tijdstip. Er komt nu een jon gere en dat is ook belangrijk. Het is geen tijdrovend werk. Soms heb je weken niets te doen. Het is misschien 25 tot 35 keer uitrukken per jaar, voor brand en hulpverlening. We oefenen regelmatig op het terrein van bloemenvei ling Flora hier of in de ge bouwen zelf. Dat is een prachtige situatie voor ons en we zijn het veilingbestuur erg dankbaar voor de gebo- Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. den gelegenheid". Wat gebeurt er als zich (on verhoopt, zeggen wij, en ver hoopt zeggen de blussers) iets mocht voordoen? Vandaag ex-commandant Van der Gugten: „Dan draai je als melder het alarmnummer van Rijnsburg 20.000 in Lei den, Gooimeerlaan, met de regionale alarmcentrale. On middellijk wordt er dan op een knop gedrukt en piepen ■de piepers als sjirpende kre kels bij de Rijnsburgse vrij willigers. Het eerste wat ik 's morgens doe als ik m'n bed uitkom nou ja kwam dus, want het is nu afgelopen en ik moet dat ding inleveren is m'n pieper pakken ('s nachts laadt-ie op). Dat appa raat (kostbaar, want het kost tussen de 1100 en 1200 gul den) is 24 uur per dag bij me". Een melding graag of niet.. „Dat is een belevenis die u eens een keer zou moe ten meemaken. Prachtig ge woon! Dan komen onze men sen van alle kanten aanvlie gen, met hun auto of op de fiets. In tenue gaat het er op los. Binnen de vier minuten zijn ze weg, met de lage- en hogedrukspuit en een materi aal-hulpverleningswagen. De ene blinkt nog mooier dan de andere. We hebben beslist niet langer werk dan een be roepskorps. Dat heeft een be roepsinstructeur ons al eens gezegd. Onze mannen zijn fa natiek; fel om er als eersten bij te zijn. Je bent vrijwillige brandweerman of je bent het niet. Zo is dat toch! Zo krijg je ook een band in je korps; je weet wat je aan elkaar hebt". Ook de Rijnsburgse brand weerman houdt van vuur; hij speelt er zelfs mee. „Ik weet het, ik weet het", beaamde Van der Gugten: „vuur is een mooi gezicht, daar komen honderden op af. Het wordt ook wel gefilmd, zo prachtig vindt men dat. En het is ook wel leuk voor die jongens om dat nog eens op film terug te zien. Bij ons is het allemaal niet zo spectaculair. Ja, een aantal jaren terug was er een brand in Katwijk, in 't Heen, in een opslagplaats van bitu men en zo. Dat waren ont ploffende vaten die met steekvlammen heel hoog de nacht ingingen. We hadden ook eens een grote brand bij 16 graden vorst. Je liet een ij spaleis achter en je kwam daarna niet meer uit je kle ren, zo bevroren als die wa ren". Je hebt „leuke" branden (als er geen persoonlijke drama's bij betrokken zijn) en er zijn ook „nare" branden. Com mandant Van der Gugten heeft ze allemaal meege maakt: „Auto-ongevallen zijn helemaal niet prettig, maar je biedt hulp zonder een ogen blik bij de pakken neer te gaan zitten. Pas na afloop krijg je dan de terugslag er van". De vrijwillige brandweerman hoeft niet te rekenen op een vorstelijke handdruk: „Er is een jaarlijkse vergoeding, die verschilt van rang tot rang, en ook je brand-uren worden uitbetaald. Het werk moet gebeuren en tot nog toe heb ben we in Rijnsburg over enige animo niet te klagen. Ik denk overigens, dat 80 procent van de brandweer korpsen in ons land uit vrij willigers bestaat. Beroepsbri gades zijn veel te duur: Den Haag, Leiden en Alphen heb ben de enige professionele brandweren in de wijde om trek". Twee pilsjes De laatste activiteit van de Rijnsburgse brandweercom mandant Van der Gugten, Johan, was in de Nieuwjaars nacht. „Een opslagplaats van een koelcellenbouwer ging in vlammen op, nadat er een rotje of een vuurpijl in te recht was gekomen. Nou, dan wil het wel, dacht ik zo. Het kostte ons een uurtje of an derhalf, inclusief nablussen. Maar je voelde toch, dat je je had nuttig gemaakt. Er zijn, tussen twee haakjes, brand weerlui bij ons die rekening houden met gebeurtenissen van Oud op Nieuw. Die drin ken dan hooguit twee pilsjes; niet meer. Omdat ze voelen, dat er iets kan gebeuren". Johannnes van der Gugten, vooraanstaand brandblusser en hulpverlener in Rijnsburg, verlaat het openbaar ge meentelijk toneel. Hij is ge temperd optimistisch aan gaande het vervolg: „Er zijn bij onze brandweer verplich te weekenddiensten in de zo mermaanden, een maand of vier, vijf dacht ik. Dat schrikt veel jonge mensen af. Die hebben daar geen zin meer in; willen niet steeds beschikbaar zijn. De gemid delde leeftijd bij ons korps is 35 jaar; we hebben ze van in de twintig, maar nog meer van in de veertig en vijftig. Ik weet niet hoe dat zit met die jongelui van tegenwoor dig. Het lijkt wel of ze geen verantwoordelijkheidsgevoel meer hebben tegenover hun medemensen. Ik zeg het mis schien een beetje cru, maar daar komt het wel op neer. Brandbestrijding en daaraan gekoppelde humane dienst verlening zijn onvermijdelijk en moeten gedaan worden. Daar kun je grapjes over ma ken, maar als wij het niet doen, wie doet het dan?..." Vanmiddag was Joh.van der Gugten aan het eind van z'n commanderend Latijn. Op een receptie die duurde van 5 tot 6. Maar hij zelf moest al om 4 uur op het gemeente huis zijn. Wellicht horen we daar morgen meer over. vangenisstraffen geëist vijf tot negen jaar el tl t V( fDE WETERING/DEN AG De officier van itie in Den Haag mr. J. de Pllgardt heeft gisteren tegen Delftenaren en twee jenaars (28-40 jaar) ge- igenisstraffen geëist van tot negen jaar voor hun rokkenheid bij een reeks rapende overvallen en in ,1j ken in het westen des Zij pleegden onder n. Difer een overval op de Ra- tij hdank in Oude Wetering, an vf verkif andere verdachten moe- volgende maand terecht- in. Allen maakten deel uit kree1 een bende, die in 1984 •hte 1985 in wisselende samen- dellij Üngen ten minste negen le pa rvallen op geldlopers, oepeiiken en PTT-filialen heb- gepleegd. De gezamenlij- buit wordt geschat op en- regeie miljoenen guldens. De len. igSe recherche rolde de 1V01 b vorig jaar oktober op, na fhan langdurig afluisteren van ook erse telefoongesprekken. ^et mis op 30 januari. :t elk fel zi LEIDEN Bisschop mgr. H.J.A. Bomers van Haar lem 2;al zaterdag het 10-ja- rig bestaan van de RK Jongerengroep Leiden meevieren. Hij draagt om 19.00 uur een H. Mis uit dankbaarheid op in de Lodewijkskerk aan het Steenschuur. Aansluitend volgt een feestavond in het Antonius Clubhuis voor leden, oud-leden, ou ders, donateurs en andere betrokkenen. Aanvanke lijk was de „eigen" bis schop, mgr. Bar van Rot terdam uitgenodigd, maar deze moest wegens ver plichtingen in Rome ver stek laten gaan. De RK Jongerengroep Leiden werd op- 25 januari 1975 opge richt. In tien jaar tijd is de groep uitgegroeid tot één van de grootste katholieke jonge rengroepen in Leiden en om geving met een ledental dat schommelt rond de 100. Ook de activiteiten namen steeds toe. Uitgangspunt is steeds ge weest om serieuze activiteiten met ontspanning te combine ren. Daarvoor zorgen de di verse commissies, die binnen de RKJGL functioneren. Er is een sooscommissie, een bezin- ningscommissie, een missie commissie, een sportcommis- sie, een commissie voor het maandelijkse clubblad Diago naal, een koorcommissie, een sociale commissie en de Lau- rentiuscommissie. Laatstge noemde commissie wordt ook wel seniorencommissie ge noemd en is bedoeld voor de leden die eigenlijk te oud zijn geworden voor de jongeren groep, maar er toch nog deel van willen uitmaken. Soos Elke zondagavond wordt de soos in het St. Jacobshofje ge houden. Elke woensdagavond is er een jongerenmis in de Lodewijkskerk. Eens in de twee weken wordt er een ka- techese-avond gehouden, eens per maand een lezing. De soci ale commissie organiseert be zoeken aan eenzame mensen, zieken en bejaarden. De mis sie-commissie richt zich op speciale projecten in de derde wereld. Het eigen koor geeft zes- tot achtmaal per jaar uit voeringen. Sportactiviteiten zijn er volop. De RKJGL be schikt over een eigen voetbal en volleybalteam en doet ook aan basketbal. Hoogtepunt is het jaarlijkse landelijke volley bal- en badmintontoernooi, dat veel voorbereiding eist aange zien er RK Jongerengroepen uit het hele land aan deelne men. Verder zijn er vakantie- en bezinningsweekends. De H. Mis en feestavond op za terdag vormen het begin van een feestweek van de jubile rende RKJGL. Op zondag 19 januari wordt een bijeenkomst met de 17 clubkinderen gehou den. Clubkinderen zijn kinde- ders hebben elkaar op de club leren kennen. Op woensdag 22 januari wordt een oecumeni sche gebedsdienst gehouden in de Lodewijkskerk. Voorgan gers zijn pastoor A. Vreeburg en ds. E.M. Pannekoek. Zater dag 25 januari, de eigenlijke jubileumdag wordt een barbe cue voor de leden gehouden in De Oude Tol in Sassenheim. Ter afsluiting volgt zondag 26 januari een sportmiddag en een puzzeltocht door de Leidse binnenstad. Ter gelegenheid van het twee de lustrum heeft de jongeren groep verzilverde speldjes en broches laten maken met het RKJGL-embleem. Deze zijn te verkrijgen door ƒ12,50 over te maken op gironummer 3984467 ten name van de RK Jongerengroep Leiden. onde invei mnel route Wou flatform it het ;aat wn dcAj vinei di moesfi :t tu het Volkshuis aan de ipothekersdijk wordt mor- -n id dag een themamid- gehouden over de vre desbeweging en de Amnes- y International, Zuidelijk Afrika, Zuid-Amerika en de vakweging. De bijeen komst begint twaalf uur. Horus De groep „Windkracht Acht" treedt vanavond op bij Folkclub Horus aan de Herenstraat 1. Het optreden begint negen uur en de toe gang bedraagt vijf gulden. Lezing K&O houdt maandag 20 ja nuari een lezing over sa menlevingscontracten. De lezing wordt verzorgd door een notaris, die onder meer ingaat op de financiële con sequenties van een samen levingscontract. Nadere in formatie is telefonisch ver- Leids Debat „De overheid heeft geen taak als Maecenas" is de stelling die maandagavond in het Groot Auditorium van het Academiegebouw aan het Rapenburg 73 het onderwerp is van een bij eenkomst van de stichting het Leids Debat. Tegen deze stelling pleiten: L.C. Brinkman (minister van WVC), C. Sicking (Studen ten Nederlands), S. ter Kui- le (studente kunstgeschie denis) en J.C. Wesseling (kunstcritica). Vóór de stel ling zullen pleiten: A. Bo- dar (kunsthistoricus), J.A. Bovenberg (student rech ten), H. van Doorn (student rechten) en B. Kempers (cultuursocioloog). Er wordt gedebatteerd naar het mo del van de Cambridge Union Debating-Society. De bijeenkomst begint om half acht. Amnesty Amnesty International houdt opnieuw een aantal schrijfavonden. Donderdag avond 23 januari en dins dagavond 28 januari kun nen vanaf acht uur brieven geschreven worden voor gevangenen in China, Zuid- Afrika en Tunesië. Eerste paal dansschool De leiderdorpse wethouder mevrouw I. Gehner van cultuur heeft vanmorgen de eerste paal geslagen voor dit nieuwe pand van dansschool Karei van der Linden op de hoek En- gelendaal/Buitenhoflaan in Lei derdorp. Dansschool Van der Linden zit momenteel aan de Splinterlaan, een gebouw dat wordt gedeeld met de Leidse Volksuniversiteit K&O. Dat ge bouw is te klein geworden voor de 650 leerlingen die de school telt en het laat ook als accom modatie te wensen over. Het nieuwe gebouw biedt twee keer zoveel ruimte. Het komt gedeeltelijk in het water te staan, en wordt uitgevoerd in witte stenen, afgezet met blau we geglazuurde en bruingele stenen. De school is ontwor pen door de Noordwijkse ar chitect Hans van Egmond, en wordt gebouwd door het Lei derdorpse aannemingsbedrijf Meerburg. Het gebouw kost ongeveer één miljoen gulden en zal rond juli 1986 worden opgeleverd. MANIFESTATIE IN GROENOORDHALLEN VOOR KINDERKLINIEK AZL LEIDEN „Binnenpret 86" is de naam waaronder op Hemelvaartsdag een manifestatie voor jong en oud in de Groenoordhal- len wordt gehouden. De manifestatie wordt geor ganiseerd door zeven Lions Clubs uit de regio Rijnland en moet zo'n 50.000 gulden op tafel brengen voor de kinder kliniek van het Acade misch Ziekenhuis in Lei den (AZL). Het gaat om de Lions Clubs uit Leiden, Noordwijk, Katwijk, Leidschendam en Voorscho ten, Leiderdorp, Hazerswoude en Koudekerk en uit Wasse naar. Ook de Leo Club Rijn land, een door de Lions ge sponsorde jongerenclub, is bij de organisatie, waar al ander half jaar aan wordt gewerkt, betrokken. Binnenpret 86 moet een „kijk-, doe- en luisterspektakel wor den voor het hele gezin". De Groenoordhallen zullen op Hemelvaartsdag gevuld zijn met meer dan vijftig verschil lende activiteiten, zoals de monstraties, wedstrijden en spellen. Zaken als pijl en boog schieten, een schiettent, een kabelbaan, een pillendraaier, een klompenmaker, een pot tenbakker, antiek- en juwelen- keuringen, modeshows, de monstraties van sportscholen en optredens van Gerard Jo ling, Vanessa en Anita Meyer moeten voor een aangename dag zorgen. In de Groenoord hallen worden terassen inge richt in Duitse, Amerikaanse en Franse sfeer. Volgens de organisatie zal elke beschikba re vierkante meter in de Groe noordhallen gebruikt worden. Transplan ta tie Binnenpret 86 moet 10.000 15.000 bezoekers trekken. Dat aantal is niet nodig om de or ganisatiekosten te dekken (de benodigde 50.000 a 75.000 gul den worden volledig door sponsors op tafel gelegd) maar om de kinderkliniek van het AZL te helpen. De entree be draagt vijf gulden per persoon en de inbreng van de sponsors maakt het mogelijk elke cent van die vijf gulden aan het AZL over te dragen.' De kinderkliniek van het AZL zal het geld besteden aan zoge naamde isolatoren. De kinder kliniek behandelt onder meer kinderen, die aan leukemie lij den. Kinderen die leukemie of afweerstoorenissen hebben, worden behandeld door mid del van beenmergtransplanta tie. Het AZL heeft sinds 1968 116 van dergelijke transplanta ties verricht, waarvan 57 sinds 1981. Daarvan is tweederde gelukt. De behandeling maakt verpleging op een aparte afde ling noodzakelijk in een sterie le ruimte, die afgeslQten is van de buitenwereld. De behande ling eist een verblijf van vier maanden tot soms wel twee jaar in een dergelijke isolator. De kinderkliniek heeft nu vier isolatoren voor grote kin deren en twee voor de klein tjes. Omdat het AZL wat dit betreft meer dan 'een nationale functie vervult, heeft men be hoefte aan uitbreiding van het aantal isolatoren (kosten 30.000 gulden per stuk). Het AZL heeft er echter zelf geen geld voor. Mocht de' opbrengst van Bin nenpret 86 inderdaad 50.000 gulden bedragen, dan zal één isolator aangeschaft worden. De rest wordt besteed aan mo nitoren en radio-cassetterecor ders om de kinderen tijdens het langdurig verblijf in de ge ïsoleerde ruimte wat afleiding te geven. De Lions Clubs in Rijnland willen van Binnenpret een elke twee jaar terugkerende traditie maken. Of het inder daad zover komt, zal onder meer afhangen van de publie ke belangstelling op Hemel vaartsdag. Overigens bestaan in Nederland twee voorbeel den van dergelijke manifesta ties: de Mallemolenfeesten in Leeuwarden en de Caroussel in Beverwijk. LEIDEN Overleden: H. G. J. M. van de Siepkamp, geb. 9-4-1901, vrl. geh. gew. met H. A. Soetens; J. M. Zwetsloot, geb. 9-9-1912, vrl. geh. gew. met B. Raaphorst; M. von Wachtendonk, geb. 16-5-1908, man; J. L. Paul, geb. 20-7-1920, man; W Verhoogt, geb. 5-8-1897, vrl. geh. gew. met P. L. Groen in 't Woud; H. C. van Mil, geb. 4-1-1937, man. Gehuwd: J. van der Heide en Y. Bonneveld; A. M. de Gram en S. Ho- fenk; R. L. SUssmann en W. J. Dijk, T. van Tongeren en A. Agyeiwaah; J. van de Zande en B. S. Toteva; H W Cornet en K. van Ernst.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11